pnSHKo I I Zeeuws Portret Ontwikkelingsdag voor Zeeuwse fruitteelt te Goes Felle brand verwoest hart van kistenfabriek te Middelburg ferstopping Smokkelaar de war in Tussen Schelde en grens Het Borgstellingsfonds op de Eilanden van 1955 Z-VLAANDEREN In half uur tijds verbrandde voor meer dan f 60.000 Overweldigende belangstelling In de ochtend Uw gezondheid is veel méér waard! Prov. nummerbewijzen vervallen in 1956 In 1955 Ruim 2500 ideeën bij Philips Hoest Uw Bedrijf lamgelegd spijkerloods een puinhoop Ook tersdiensten Dienst dierenartsen Walcheren MIDDELBURG Zuid-Beveland GOES R.K.H.B.S. ST. ELOY Oud-leerlingen waren bijeen De laatste S.U.S.-loten VISSERS RUILDEN ZAND VOOR WATER Geef de strijd niet op tegen Er staat een bedrag uit van 119.000 Vergoedingen aan Bijz. Lager Onderwijs P. V. M. Vercauteren Zijn werk is zijn liefhebberij AXEL HULST Bouw noodschool Welterusten AGENDA Heden Morgen OOSTBURG Maandag DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 7 JANUARI 1956 De grote zaal van de Prins van Oranje te Goes was gistermorgen tot de laatste plaats bezet met belangstellenden, toen de heer Lenshoek, voorzitter van de Zeeuwse N.O.F. de ontwikkelingsdag voor de Zeeuwse fruitteelt opende en behalve de zeshonderd landgenoten ook enige Belgische fruitspe- cialisten verwelkomde. Spreker gaf tevens een kort overzicht van 1955 en wees op het wissel vallige van de fruitteelt, die veel kwetsbaarder is dan de landbouw. Zo was de opbrengst van de appeloogst in Zeeland 40 pet. lager dan in '54 en de perenoogst. De geldelijke opbrengst daarentegen op de Zeeuwse veilingen was 25 et. hoger. hetgeen er met het fruit gebeurt van de pluk af tot de opslag toe, daarbij aangevend hoeveel er verknoeid wordt door onoordeelkundige handeling bij pluk, sorteren, verpakken en bewa ren. Alleen aan bewaarziekten ont staat een schade van 4,5 miljoen, zei spr. Veel wordt er aan de appe len bedorven door het al te regel matig willen inpakken, verpakking in nikkel verdient de voorkeur. Ook waarschuwde spr. tegen de gasbe- waring van de Golden delicous voor De ochtendbijeenkomst was verder gevuld met technische causerieën van de drie tuinbouw-assistenten, de heren de Pundert; P. Huissen en A. van Oosten. Zij gaven adviezen betreffen de de snoei en de wijker- en blijver beplantingen. De laatstgenoemde spr, die speciaal de vroege peer onder de loep nam, wees er op, dat de appel wat al te eenzijdig boven de peer wordt geteeld in verhouding tot wel eer en dat niettegenstaande de kilo kostprijs voor de teler lager ligt en de verkoopprijs hoger. De heer de Pundert gaf nog als zijn mening te kennen dat er minder gesnoeid en meer gebogen moet wor den. KWALITEITSVERDEDIGING In de middagbijeenkomst sprak al lereerst de tuinbouw-consulent voor bewaring van tuinbouwproducten, ir v. Hiele over de kwaliteit van de Nederlandse fruitoogst in verband met de afzet voor de verse consump tie. Ir v. Hiele wees op het feit dat Nederland van fruit-importerend land er een van export is geworden, dat meetelt op de wereldmarkt. Willen wij die gunstige positie behouden dan moet alles gezet worden op verbe tering van sortiment en kwaliteit. Te dien aanzien ging spr. speciaal in op (Advertenties) Staat U op zoutloos dieet Gebruik dan het volkomen veilige, goed doorbakken en zéér smakelijke ^-fZOUTlOOS DIEETBROODh-^ Uw bakker kan het U leveren. Vraag ons anders het adres van de dichtstbijzijnde leve rancier. EXPL. MIJ. „PASANO" N.V. BEN EDEN-LEEUWEN TEL K 8879-260 De algemene verladers- en eigen vervoerders organisatie (E.V.O.) in het district Zeeland, vestigt er de aandacht op, dat volgens mededeling van het Ministerie van Verkeer en Waterstaat en de Rijksdienst, voor het Wegverkeer alle provinciale num- merbewijzen van auto's, driewielers en trekkers in 1956 komen te verval len aan het einde van de maand, waarin zij in enig jaar vóór 1951 zijn afgegeven. Voor genoemde categorieën van motorvoertuigen zullen kentekenbewij zen bij de Rijksdienst voor het Weg verkeer aangevraagd moeten worden. Aanvraagformulieren zijn verkrijg baar bij de Rijksdienst voor het Weg verkeer te Middelburg, de plaatse lijke politie en de E.V.O. Het ligt in de bedoeling te bereiken, dat op 1 januari 1957 alle motorvoertuigen van kentekenbewijzen zijn voorzien. (Advei tentle) ze op kleur is en op het in omloop brengen van koelhuisfruit dat nog niet nagerijpt is. Zeer interessant was de causerie wel ir. Mathot, voorzitter van het productschap hield over de concur- rentie-positie van de Nederlandse ap pel op de buitenlandse markt. Spr. liet zich daar zeer optimistisch over uit. Ten eerste kan ons kwaliteits product zich meten met dat van onze zwaarste concurrenten als Italië en de Ver.Staten en ten tweede is, gezien de meerdere afzet welk de stijgende welvaart met zich meebrengt, van overproductie nog geen sprake. In tussen waarschuwde ir. Mathot er tegen de binnenlandse markt te ver waarlozen voor wat het standaard- produkt betreft, omdat het eigen land nog altijd de veiligste en meest sta biele klant is. Nederland zelf consu meert nu haast alleen keukenfruit en kroet en kon zich wel eens meer dan goed was voor de eigen fruittelers naar de sinaasappel gaan wenden. Ir v. Hennik, de Zeeuwse consulent voor de tuinbouw gaf een beknopte samenvatting van het naar vorenge- brachte en constateerde met blijd schap dat geen der sprekers aan de positie van onze fruitteelt twijfelde of wanhopig was over haar toekomst. De heer Lenshoek sprak een pittig dank- en slotwoord. In het afgelopen jaar hebben de werknemers van de N.V. Philips te Eindhoven, Roosendaal, in de Lim burgse en andere Nederlandse bedrij ven in totaal 2533 ideeën ingezonden voor verbeteringen aan werkstukken, materiaalbesparing, veiligheid in het bedrijf enzovoorts. De hoogste belo ning, die werd toegekend, was 1250 gulden voor een betere verpakking van televisietoestellen. Het totaal aan beloningen zal voor 1955 in de tien duizenden guldens lopen een voor Ne derland ongekend hoog bedrag. i A.i /ertentie) Talm niet langer, grijp dadelijk in Om kinderhoest te bestrüden is e Te Goes wordt zondag dienst ge daan door dr v.d. Feen; te Middel burg en Vlissingen resp. door doktoren Pel en Ditmar; te Heinkenszand, Arendskerke en Wolfaartsdijk door dr Vos en op Oost Z. Beveland door dr Allewijn te Kruiningen. Dr Luyckx te 's Heerenhoek neemt waar voor dr. Folmer en dr. Kiviet te Borssele, voor dr Gelderblom. Op Zuid-Beveland hebben zondag dienst de heren Joh. Klaassen, Hein kenszand en G. Bonenhanser te Krui ningen. GEMEENSCHAPPELIJKE REGELING MUZIEKSCHOOL De commissie van financiën uit de raad heeft, naar aanleiding van het voorstel inzake de gemeenschappelij ke regeling voor de muziekschool ge vraagd, of het niet juister zou zijn de opzegging der regeling door een ge meente met een termijn van 'n jaar mogelijk te maken; die termijn is nu op drie maanden gesteld en wel op 1 oktober. Het stichtingsbestuur stelt elk jaar vóór 1 mei de begro- RAADSVERGADERING. Op een zeer kleine agenda is te gen volgende week vrijdag de raad bijeengeroepen. Dan zal de burgemeester ook zijn nieuwjaarsrede uitspreken en afscheid nemen van de gemeen te-secretaris, die 15 januari naar zijn nieuwe standplaats vertrekt. „CISKE DE RAT". Zowel hier als te Middelburg en te Vlissingen loopt heden en volgen- Een felle uitslaande brand, die tot kilometers in de omtrek zichtbaar was, heeft het hart van de kistenfabriek van de fa. J. Goedbloed en zoon aan de Veersesingel te Middelburg in een half uur tijds volkomen in de as gelegd. Het vuur woedde in een houten loods, waarin zich veel hout en de voornaamste machines van het bedryf bevonden. Het valt te begrijpen, dat het vuur hierin een gewillige prooi vond. Vier spykermachines, een hechtmachine, een lint zaag en een stempelmachine, die alleen reeds een waarde van ongeveer 40.000.- vertegenwoordigen, gingen verloren. In de loods stond ook een partij van 1000 kisten klaar voor verzending. Voorts was het bovenste gedeelte van de loods ingericht als magazijn. Hierin was eeh grote hoeveelheid hout opge slagen. De totale schade was moeilyk te schatten, maar zal waarschijnlijk een eind boven de 60.000.- liggen. Het is echter goed mogelijk, dat dit bedrag veel hoger ligt. De oorzaak is nog een vraagteken. De brand werd omstreeks half tien ontdekt. Een zoon van één der eige naars waarschuwde telefonisch de brandweer,, die onmiddellijk met al haar materieel uitrukte en enkele mi nuten na de melding reeds ter plaatse was. Met acht stralen op de waterleiding werd het vuur bestreden. De brand weerlieden vochten verbeten en weer stonden de enorme gloed door zich door hun collega's te laten nathouden. Inmiddels verspreidde zich een ge weldige vonkenregen over de nabij gelegen woonhuizen in de omgeving van de Dampoort. De loods was één laaiende fakkel, die de hemel rood kleurde. De brandweer wist twee andere houten loodsen, op enkele meters af stand aan beide zijden van de vuur- Voor het eerst, nadat vjjf jaar gele den de eerste gediplomeerden de school verlieten, hielden de nu reeds talrijke oud-leerlingen van de R.K. H.B.S. St. Eloy te Schoondijke een reünie. De samenkomst vond plaats in de katholieke kring te Oostburg. Wij zagen daar als gasten de heer van Spierenburg, mej. v. d. Geyn, ka pelaan Videier, en enkele leraren. Tijdens de gehouden vergadering werd een nieuw bestuur voor de oud- leerlingen-vereniging gekozen. Hier na begaf het gezelschap zich naar ho tel Du Commerce, waar gezamenlijk werd gedineerd. Tot tafel-praeses werd benoemd de heer R. Calon, die gedurende de maaltijd verschillende leerlingen verzocht iets van hun te genwoordige activiteiten te vertellen. We hoorden keurige uiteenzetingen, o.a. van de heren A. Rykaert, A. de Jonge en W. de Clercq. Ook de heer A. Baeke gaf een glashelder tot in de details verzorgd verslag van zijn hui dige studie. De avond werd besloten met een dansfeest. Het nieuw bestuur hoopt in de toekomst elk jaar een reu nie te organiseren. misschien morgen nog verkrijgbaar TREKKINGEN OVER ééN WEEK Ggk. d. Min. van Just. 18.11.'55 2e afd. A L.O. Nr. 550/126 Een glimmende Belgi sche „slee" stopte be dachtzaam op een druk ke parkeergelegenheid in het westen, kennelijk op weg naar de meest dichtbijzijnde grenspost Uit allerlei portieren kwamen twee dames en twee heren waar schijnlijk een voltallig gezin gekropen en men begon uit vele tas sen en pakjes splinter nieuwe kleding tevoor schijn te halen. In de autokoffer werd de ge hele in ,,'Olland gekoch te voorraad overgepakt. Maar hoe! Alles, pyja mas, rokken, nette overhemden en wat 'n mens doorgaans nog meer aan het lichaam hangt, werd deskundig gekreukt en verfrom meld en in elkaar ge stompt, nieuwe schoe nen werden krachtig over d^ straatstenen geschuurd, alles met 't doel de kommiezen toch maar te doen geloven, dat de ganse gardero be al lange tijd in ge bruik was. Alle pakpa- piertjes werden zorg vuldig weggegooid. Daarop toerde de fami lie opgewekt verder. Hoe het afgelopen is, weten we niet! Maar we vragen ons af, of die kommiezen werkelijk zo groen geweest zul len zijn.... Die ene, fe Kapelle- brug, was het tenmin ste niet. „Ma-dam" zei hij tegen een dure Belgische dame in een nog duurdere Belgi sche wagen, „rijdt alstublieft eens een eindje achteruit!" Want ze stond in de weg met haar lak- en chroomgeval. Het spijt me menier," ant woordde de chauffeu- se, „ik weet niet waar d'n achteruit op de wagen zit!" De doua ne keek technisch. „Zoek eens van ach- Heren madam", advi seerde hij en de ma dam stapte uit en in- spekteerde de mach tige achtersteven van haar kostbare mijlen- verzwelger. „Ik zie nietske nie", bekende ze. Waarop de kom mies, aangezien de da me bovendien haar pas nog miste, eigen handig de wagen keerde en deze met de dame, afleverde op Belgisch grondgebied. En dit is ons voor de volle waarheid verteld: de visser Jul v.d. Vee ken in Vogelwaarde be gon het nieuwe jaar ge slaagd met het van gen van een enorme visotter, een beestje van bijna tien kilo en met een lengte van on geveer 1.30 meter. Dit machtige dier zal op gezet blijven voortbe staan, daar zal de op zetter R. van Gassen voor zorgen. Een oude Zeeuwsch- Vlaming kwam ons vra gen waarom we zo'n op hef maakten van die nieuwe spelling. „Ik schrijf die spelling al jaren, meneer", zei hij. „Ik schrjjf al vijftig jaar lang maandag met een kleine m en janua ri zonder grote J. Als je dat nou modern noemt....!" besloot hij misprijzend. Bij nadere informatie bleek hij nog moderner te zijn dan hijzelf wel wist, want ook van alle overige spellingvoorschriften se dert de Vries en te Winkel tot aan heden had hij zich nooit iets aangetrokken. Zo'n man moet toch wel gelukkig leven. Uniek viswater in Eindhoven De Philips Hengelsportvereniging heeft 200.000 kubieke meter zand ge ruild voor evenzovele kubieke meters water. De ruim 1500 leden tellende vereniging had, annex aan de haar bestaande visvyver ter grootte van 5 hectaren, een terrein, dat zich uit stekend leende voor het uitgraven tot een goede visvijver. Er werden aannemers gezocht, die bereid waren dit zand weg te halen ten gebruike bij hun bouwwerken. Zij het zand voor niets, de vissers de vijver. Deze gigantische transactie is gelukt en op het ogenblik worden met bulldozers en draglines de wensen van twee partijen vervuld. Dit betekent, dat de vijver dér Eindhovense vissers, die tesamen de grootste hengelsportvereniging van West-Europa vormen, binnen twee en 'n half jaar de beschikking hebben over een eigen vis- en kweekplaats, die uniek is in Nederland. Audiëntie Z. H. Exc. de Bisschop van Breda zal op 8 januari geen audiëntie ver lenen. haard waarin zich eveneens hout be vond, te behouden. Om tien over tien zakten de laatste dakspanten krakend in de vuurgloed. Een puinhoop bleef over. Even daarna was men het vuur meester. Dit ging gepaard met veel rookontwikkeling. Midden in de vuurgloed bleef een lange spitse schoorsteen als een obelisk overeind staan. Het gevaar, dat deze kon om vallen, was niet denkbeeldig. Dit is gelukkig niet gebeurd. De brandweer is de gehele nacht doende geweest met de nablussing. Toen een der eigenaars, de heer A. Goedbloed, die om acht uur in de naastgelegen garage zijn auto had ge haald, tegen tienen terugkeerde, vond hij de loods volkomen verwoest. Daarmee was zijn bedrijf lamgelegd. Het leverantieschema ligt natuurlijk hopeloos overhoop de productie zal voorlopig vrijwel geheel stopgezet moeten worden. Te Merksplas beleefden bewakers en gevangenen een eigenaardige grap. Het was reeds donker geworden toen de bewakers met hun gevangenen terugkeerden naar de kolonie. Teneinde ongevallen te voorkomen ging een der bewakers op de steen weg staan om de aankomende auto's te doen stoppen. Het toeval wilde nu dat er juist een smokkelaar met een lading boter aankwam. De man zag het rood licht en gebruikte de klassieke truc, ver liet zijn wagen en verdween in het kreupelhout, echter niet zonder voor af benzine op de inhoud te hebben gegoten en het goedje in brand te hebben gestoken. De zaak werd duidelijk toen bleek dat de smokkelaar ettelijke honder den kilo's Nederlandse boter had ge laden. Hij had de bewaker met zijn rood licht voor een douane aange zien. (Advertentie) ting vast cn de commissie vraagt nu de weck de bekende Nederlandse film of dit geen moeilijkheden kan ople-1 .Ciske dc Rat", naar de populaire veren voor de begroting der school. 1 trilogie van Piet Bakker vervaar- Naar het oordeel van b. en w. geeft l digd. dit geen moeilijkheden bij de begro- beze film heeft in de critiek een ting. Wel vinden ook zij de termijn I goede beurt gemaakt en ook wij kun- van drie maanden vrij kort. Aange- nc,n haar om inhoud, spel en foto zien de regeling voor alle Zeeuwse grafie een aanbeveling meegeven, gemeenten is voorgesteld, kan de ter- i mijn echter bezwaarlijk eenzijdig wor- prinses margriet-school den gewijzigd. Bij een eventuele wijzi- 1 geopend ging of aanvulling der regeling zul- okterenmiriHao ia in West de len b. en w. dit punt echter met het niguwe a^t.j^afsige Prinses Mar- bestuur der school bespreken, Nieuw, en St. foosland DIT 13 de manier om verstopping te overwinnen: Drink 's morgens vroeg en 's avonds voor het naar bed gaan een glas water en ga op een vast uur van de dag naar het toilet. Neem eerst een week elke avond twee Carters pilletjes - 2e week: elke avond één 3e week: om de andere avond één. Daarna niets meer. Want Carters Leverpilletjes zorgen voor de galtoevoer die nodig is om het voed sel beter te verteren en de darmen te ontlasten; ze maken bovendien dat de ingewanden daarna op eigen kracht regel matig blijven werken. Zó helpen Carters Leverpilletjes u helemaal van hardlijvig heid af, u is een ander mens. En mocht u later door zorgen, door te veel eten, overver moeidheid of gebrek aan beweging toch nog eens verstopt raken, dan zijn een paar Carters pilletjes voldoende om u vlug weer op gang te helpen. Vraag naar CARTERS LEVERPILLETJES - f 1.20 per flacon. Bij het Borgstellingsfonds voor de Zeeuwse Eilanden kwamen tot 1 De cember j.l. 91 credietaanvragen in. Van 1954 werden in het afgelopen jaar nog 8 aanvragen behandeld, terwijl thans nog 12 aanvragen op afdoening wachten. In 1954 bedroeg het aantal binnen- MUZIEKUITVOERING „ONDA" Op woensdag 11 en vrijdag 13 ja nuari a.s. hoopt de muziekvereniging „Oefening na den arbeid" onder lei ding van haar directeur dhr. J. Me- liefste, een uitvoering te geven in de zaal van dhr. Pluijmers. De uitvoering wordt geopend met muziek en ten gehore zullen worden gebracht de muzieknummers „De Garde". „Fructidor", „L'Errante", „The teddy bears picnic", ,,2e pot pourri populaire" met als slot de „Finale". Na de pauze zal een toneelspel in 3 bedrijven „Het smeulende vuur" ten tonele worden gebracht, waaraan medewerken de volgende personen: Bill Spencer, Jane, zijn dochter, Mar garet Cole, zijn schoonzuster, „Sir" Joe, 'n mismaakte, Grace Donald, huishoudster bij Spencer, Kathe Blackmohr, oude kaartlegster. Reg Darns,' vriend van Jane, en Brown, agent. Het stuk speelt in een kleine plaats langs de Engelse kust. In het verdere van de avonden hoopt men gezellig bijeen te blijven onder het genot van een dansje. griet-school van de Herv. schoolver eniging door de voorzitter, dr. Odé, geopend. Behalve B. en W. woonden talrijke genodigden de plechtigheid bij. Na de opening werd de school in de goede zorgen van het hoofd, de heer Geuze, aanbevolen. B. en W. stellen de raad voor om voor 1956 de volgende voorschotten te verlenen aan de onderstaande bij zondere lagere scholen: R.K. Lage re Meisjesschool <206 leerlingen) 11.021.—; R.K. Lagere jongens school (215 leerlingen) 11.145. R.K. Meisjesschool v.g.l.o. (39 leer lingen) 2.399.R. K. Ulo-school (133 leerlingen) 8.962.Chr. na tionale lagere scholen (334 leerlingen) 17.150.herv. lagere school (671 leerlingen) 35.819.Chr. Ulo school (195 leerlingen) 13.074: la gere school op geref. grondslag (125 leerlingen) 6.497.— en Ulo school op geref. grondslag (41 leer lingen) 2122.—. Philippine ERNSTIGE BOTSING In de Vergaertpolder zijn 2 bestel auto's ernstig met elkaar in botsing gekomen. De weg, die daar geheel vernieuwd wordt, is aan de ene kant opgebroken en is zodoende gedeelte lijk aan één kant berijdbaar. Beide chauffeurs meenden dat de baan vrij was. Met een geweldige klap vlogen ze in elkaar. Gezien de ravage der beide auto's, is het won der, dat er geen persoonlijke onge lukken zijn. OUDSTE VROUW 97 JAAR. Donderdag T2 januari a.s. wordt onze oudste, de wed. A. Bockstael, 97 jaar. Saartje is zo gezond dat ze zeker de 100 wil halen. In totaal werden dus 87 aanvragen afgehandeld. Ingetrokken werden 16 aanvragen, afgewezen 29, schriftelijk- advies 1, zodat er 41 credieten wer den toegestaan waarvan 10 borgstel- lingsfondscredieten tot een totaal be drag van f 14.000,en 18 bedrijfs- uitrustingscredieten tot een bedrag van f 34.250, Aan het begin van 1955 stond een totaal bedrag aan borgstellingen uit van rond f 91.000,in 1955 werd tot een bedrag van f 74.750goedkeu ring verleend, terwijl een bedrag van rond f 46.900,werd afgelost, zodat momenteel nog een bedrag uitstaat van rond f 119.000, Vervolgens werden door de admi nistratie van het Fonds 124 onderzoe ken verricht en daarvan rapport aan onze Kamer uitgebracht in verband met de uitkeringsregeling aan door de watersnood getroffen middenstan ders. Bovendien werden aan diverse ge gekomen aanvragen 68. In het tijdvak 1 jan. 1955 - 1 december 1955 kwa men 91 aanvragen in. Als gevolg van het feit dat met ingang van 1 jan. 1955 de credieten verhoogd zijn van f 2000,tot f 4000, zij het, dat voor aanvragen boven de f 2500,de goedkeuring vereist is van het Ministerie van Economische Zaken, kwamen in 1955 23 aanvragen meer in dan het vorig jaar. In to taal werden in genoemd tijdvak 29 aanvragen afgewezen. Voor het grootste gedeelte bleken deze zaken niet te voldoen aan de voor de credietverlening noodzake lijk te stellen eisen. Voorts konden enige bedrijven ten slotte in hun eigen credietbehoefte voorzien, door het nemen of verho gen van een hypotheek. Gezien de verruiming van de cre- dietlemieten waardoor meerdere aan vragen in behandeling kunnen wor den genomen, is het niet uitgesloten, meentebesturen nog 25 rapporten uit-1 dat voor het jaar 1956 nog meer gebracht in verband met de kleine zelfstandigen regeling. zgn.aanvragen te verwachten zijn. Wie burgemeester Vercauteren van Clinge wil spreken, doet er goed aan tijdig te beginnen met opbellen en in geen geval op goed geluk naar het gemeentehuis of zijn woning te gaan. Want hij is meestal weg. In Nieuw-Namen, het rustige grensdorp, staat een imponerende boerderjj, het bedrijf van de heer Vercauteren. Het lijkt wel alsof hij er zijn persoonlijke stempel op gedrukt heeft: het is fors en waardig, precies als de landbou wende burgemeester zelf. Hij heeft een stem als een klok een voorname klok die langzaam en diep-bassend luidt. Van plicht plegingen houdt hij r.iet, in alle situaties blijft hij zichzelf, dat is; de Zeeuwsch-Vlaamse boer, die weet wat hij wil en zonder op hef te maken opkomt voor de be langen, die hij in de velerlei func ties heeft te behartigen. En in verreweg de meeste gevallen be treft dat landbouwbelangen, want de heer Vercauteren is boer in hart en nieren en de K.V P - Statenfractie bezit in hem een gedegen landbouwdeskundige. In 1938 volgde hij burgemees ter Vienings van Clinge op. Daar voor was de heer Vercauteren wethouder; sedert 1927 zat hij al in de gemeentepolitiek. Clinge, de uitgestrekte gemeente, waar toe ook Nieuw Namen en het omliggende landbouwgebied be horen, had moeilijk een netere burgervader kunnen krijgen. Ook de industrie van de gemeente vond in de landbouwer Vercau teren een uitstekend „bescherm heer." Een zijner grootste zor gen is de woningnood, en wel zeer speciaal de Zeeuwsch-Vlaam se woningnood. Het geringe bouwvolume is bezig de industrie te ondermijnen en de industrie niet alleen. Overal en altijd heeft burgemeester Vercauteren ge ijverd voor een rechtvaardiger verdeling van het bouwvolume en uiteraard is hij, evenals velen zijner collega's, blij dat de Minis ter r.u met een plan gaat komen om de agrarische gebieden in dit opzicht in een betere positie te plaatsen. Destijds heeft de ge meenteraad van Clinge posten van 15000 gulden op de begroting ge zet om mogelijke woningbouw door particuliere met steun van de gemeente te verwezenlijken. Het ministerie ging daar helemaal niet mee akkoord, iets waarvoor de Clingse burgemeester eigenlijk al vreesde. Maar die maatregel was politiek gezien toch verstan dig; ze was spectaculair en duidde erop dat Clinge, met zijn 12 ouden van dagen (boven de 65 jaar) er zelf iets voor over had om verbetering in de toestand te brengen. Om deze en andere belangen ook op hoger niveau te verdedi gen rijst de heer Vercauteren ook in de Provinciale Staten van zijn zetel en dan kan men een vurig pleidooi verwachten voor een vaste verbinding voor Z-. Vlaanderen en de inpoldering van het Verdronken Land van Saeftinge. Dat uitgestrekte schor- rengebied heeft zijn bijzondere belangstelling. Geen wonder, hij woont er vlakbij en meer dan eens heeft hij er op hoge laarzen door heen geploeterd. Wie beter dan hij kent de agrarische mogelijk heden van dit gebied, dat bestaat uit dikke lagen rijpe klei, waar tientallen boeren zouden kunnen werken en er voedsel verbouwen voor tienduizenden. Als de heer Vercauteren over het land van Saeftinge praat, hoort men bewogenheid in zijn stem. Het gaat hem verschrik kelijk aan het hart dat zo'n 3000 ha prima landbouwgrond daar zo maar blijven liggen, met het ge vaar dat het overrijp wordt en in waarde gaat dalen. Terwijl daar minstens 60 flinke boerenbedrij ven zouden kunnen bestaan, moeten jaarlijks Nederland's beste jonge boeren emigreren. Burgemeester Vercauteren houdt niet op, erop te wijzen dat zo lang dit gebied nog niet is ingedijkt, met iedere boot boeren vertrek ken die in eigen land nog hadden kunnen werken. Dit is voor hem, als boer en als mens, een tra gedie. Zijn organisatorische kwalitei ten blijven uiteraard ook elders niet onopgemerkt. In 1937 reeds werd de heer Vercauteren lid van het hoofdbestuur van de N.C.B. en kprt daarna werd hij benoemd tot voorzitter van de Kring Hulst, als opvolger van de heer F. van Campen, vader van de huidige CHV-directeur te Hulst. Thans is de Clir.gse burgemees ter ondervoorzitter vaij de N.C.B. en de C.H.V. (,.,de grote N.C.B. en C.H.V.") en die functies nood zaken hem tot vele reizen Vaak is hij in Zeeuwsch-Vlaanderen niet te vinden. Dan moet me vrouw Vercauteren vele tele foontjes „opvangen". Voor hèm is het geen penetentie, al dat werk rond politiek en boeren- organisatie, hij is er niet alleen aan gewend, maar dit werk vormt zijn liefhebberij. Evenals vele andere drukbezette mensen heeft hij alleen medelijden met zijn vrouw. De weinige tijd die hij louter voor zichzelf vrij kan ma ken. brengt hij in het seizoen het liefst door in de polder, de laar zen aan en de weitas om, het jachtgeweer over de schouder. En dan schiet hij net zo raak als in welke bijeenkomst dan ook, waar zijn opmerkingen getuigen van deskundigheid, menselijkheid en een rotsvaste overtuiging. GESLAAGD. Onze stadgenoot de heer J. Riek- wel slaagde te Arnhem voor het di ploma auto- motor en scooter-instruc teur, afgenomen door de bond van erkende autorijschoolhouders. Men is begonnen met het plaatsen van de houten barak welke tijdelijk dienst zal doen als onderkomen voor twee klassen van de katholieke lage re jongensschool. Deze tijdelijke be huizing verrijst op het terrein op de hoek van de Poorterslaan en de v.d. Leyenlaan, waar begin van dit jaar een kinderspeelplaats is aangelegd. Wanneer de jongensschool t.z.t. be schikt over nieuwe definitieve ruim te, zal de barak dienst kunnen doen als kleuterschool, totdat ook daar voor een permanent gebouw is ver rezen. De noodbehuizing zal dus wel enige tijd moeten blijven bestaan. Boschkapelle O.L. VROUW VAN FATIMA In onze parochie zal voortaan de eerste zaterdag van de maand speci aal gevierd worden. Er is in de pa rochiekerk een beeld van O.L.Vrouw van Fatima geplaatst en dit beeld zal op de eerste zaterdagen van de maand feestelijk versierd worden. De eerste plechtigheid zal vandaag wor den gehouden. Pater Terstroet één van de paters die vorig jaar het beeld van O.L.Vrouw van Fatima vergezelde, zal tijdens het Lof de predikatie houden. Schoondijke Mooi sukses. Onze dorpsgenoot J. van Roosevelt behaalde op het gehou den solistenconcours te Lage Zwa luw e een tweede prijs in de eerste afdeling. ECHTPAAR TE ZELZATE VERSTIKT Op de wijk Grijpshoek te Zelzate werd het jonge echtpaar André Pau wels en Aline Herman verstikt aan getroffen. De man, die in een fabriek te Sas-van-Gent werkte, was reeds overleden. De vrouw is in zorgwek kende toestand naar het ziekenhuis te Assenede overgebracht. De oorzaak van deze tragische ver stikking moet gezocht worden in de uitwasemingen van een vulhaard, die in een andere kamer brandde. Advertentie) Kunt U niet slapen door reumatiek, spit, ischias, hoofd- en zenuwpijnen, neemt dan Togal. Togal verdrijft snel en afdoende die pijnen en U slaapt weer rustig de gehele nacht door. Togal baat waar andere middelen fk- len. Togal zuivert de nieren en is onschadelijk voor hart en maag. Bij apoth. en drog. f 0.95, f 2.40 en f 8.88. IJZENDIJKE Hofzicht-theater 8 uur: De ridders van de ronde tafel. SAS VAN GENT Olympia-theater 8 uur: Medelijden voor de zondares. AXEL Het Centrum 6.30 en 9 uur: Teodora. HULST Bioscoopgebouw 8 uur: Sa tanseiland. DE KLINGE Kinema van Dijck 7.30 uur: De liefde die dood. ANTWERPEN Kon. Vlaamse Opera 7.30 uur: Tannhauser. GOES Grand: Ciske de rat. MIDDELBURG Schouwburg: De pur peren vlakte. Electro: Ciske de rat. VLISSINGEN Luxor: Het vlammende woud. Alhambra: Ciske de rat. AANRIJDING Op de driesprong Nieuwstraat-On- rit kwam de heer van C. uit Zuid- zande met zijn luxe wagen in botsing met een zware vrachtwagen uit Den Haag. Van C. verleende geen voor rang. Door handig manoeuvreren trachtte J. v. R. een aanrijding te voorkomen, wat slechts ten dele ge lukte. De vrachtwagen ramde enkele rijwielen en kwam tegen de pui van de Middenstandsbank tot stilstand. Een juist passerende dame kwam, zij het met hevige schrik, vrij. De rijks politie van Oostburg stelde een on derzoek in, dat op dit drukke punt zeer veel belangstelling trok. Sluis MIDDAG VOOR OUDEN VAN DAGEN. Het comité vrije-tijdsbesteding ou den van dagen, dat onlangs is ge vormd zal donderdag 12 janpari met zijn werkzaamheden starten met een bijeenkomst in het r.-k. Parochiehuis, waar 's middags alle inwoners van 65 jaar en ouder worden verwacht. De zgn. instuifmiddagen zullen beur telings in het r.-k. Parochiehuis en het n.-h. Jeugdgebouw worden ge houden. De oudjes zullen daar bij een kopje koffie kunnen praten, dam men kaarten, breien, enz. Aan de eerste bijeenkomst zal een enigszins feestelijk cachet worden ge geven. GOES Grand: Ciske de rat. MIDDELBURG Schouwburg: De pur peren vlakte. Electro: Ciske de rat. VLISSINGEN Luxor: Het vlammende woud. Alhambra: Ciske de rat. IJZENDIJKE Hofzicht-theater 5 en 8 uur: De ridders van de ronde tafel. SAS VAN GENT Olympia-theater 2.30 uur: Een meisje met duizenden; 5 en 8 uur: Medelijden voor de zondares. Hotel Tivoli 7 uur: Grooi bal. Biljart wild prijskamp bij J. Maas, café Oude Brug om 3 uur. AXEL Het Centrum 4.15 uur: Teo dora; 8 uur: Bittere ervaring. HULST Bioscoopgebouw 2.30 en 8 uur: Tussen hemel en aarde; 5.15 uur: Sa tanseiland. Hoktentoonstelling bij F. Baart, Station Hulst. Hoktentoonstel ling bij Jos. v. Helsland-d'Hooghe. Prijskaarting Hulsterse Kaartclub bij G. Buys, café De Ster om 6.30 uur. Groot bal in de Graanbeurs om 7.30 uur DE KLINGE Kinema van Dijck 3 uur: De vallei der bekoring; 7.30 uur: De liefde die dood. ST. JANSTEEN Schieting bij Jan Pluym om 3 uur. Prijskaarting bij René van Goethem, begin j uur. Prijspiering bij A. L. de Bruyn, café 't Hoekske. TERHOLE Prijskaarting bij E. v. Over- meren, café Rustwat om 5.30 uur. GRAAUW Duiven keuren en koppelen bij E. de Caluwe. begin lo uur. KOEWACHT Prijskaarting bij A. de Kind v.h. L. de Kind om 5 uur. Dui- vententoonstelling bij A. de Kind v.h. L. de Kind van 10-4 uur. Schieting bij A. d'Hollander om 3 uur. AXEL Schieting bij R. Dieleman Het Wapen van Zeeland om 3 uur. ABSDALE Prijskaarting bij C. J. Cocqheyt om 5.30 uur. ST. JANSTEEN Dansen bij J. der Weduwe, begin 4.30 uur. CLINGE Prijspiering bij Alb. v. Vlier- berghe. GROENENDIJK Prijspiering bij Jo Jonkheym. GENT Kon. Ned. Schouwburg 3 en 7.30 uur: Het huis van de nacht. ANTWERPEN Kon. Vlaamse Opera 3 uur: Swane; 8 uur: Het land van de Glimlach. SAS VAN GENT Olympia-theater 8 uur: Medelijden voor de zondares. AXEL Het Centrum 8 uur: Bittere ervaring. HULST Bioscoopgebouw 8 uur: Tus sen hemel en aarde. DE KLINGE Kinema van Dijck 7.30 uur: De liefde die dood. GOES Grand: Ciske de rat. MIDDELBURG Schouwburg: De pur peren vlakte. Electro: Ciske de rat. VLISSINGEN Luxor: Het vlammende woud. Alhambra: Ciske de rat.

de Stem | 1956 | | pagina 2