beschermden zich De Londenaars met gasmaskers üctkpV' Eerste Nederlandse gehoord getuigen RAINIER III EN PATER TUCK BEGREPEN ELKAAR BEST Voedsel voor hongerige herten Nog steeds geen spijkers met koppen in Genève FRANSE ASSEMBLEE AL SPOEDIG BIJEEN? ATOOM-AUTO'S Goed voorgaan, goed volgen DF. DOOD OP DE WEG In heel Engeland zat verkeer in de war het Milaan hang voor nog meer explosies Vader gedood in twist met zijn zoon Vader Kelly gaf het ja-woord DAGBLAD VOOR SMOG" ALS EEN GEEL-GRIJZE PUDDING Geen schip verliet de hoofdstad ZO AVO-minis Iers gaan vergaderen Anak Agung naar Engeland IN PROCES JUNGSCHLAEGER Drie ontlastende verklaringen In Rotterdam Rustig weer Ze moest blond zijn, met gouddoorspikkelde ogen Franse Planbureau meent: In 1970 veertig procent meer verbruik actrice werd te licht bevonden Miljoenensmokkel diamanten in V.S. vragen schadevergoeding aan Moskou Volledige uitslag bekend Slaat van in Chili beleg A 96e JAARGANG No. 22041 Uitgave N. V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16. Tel.: Directie, Redactie en Administratie 3351. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: C. J. v. Hootegem, Mr. Dr. A. J. J. M. Mes, Mr. H M. L. de Rechter, L. J. v. 't Westende, P. V. M. Vercauteren. Abonnementsprijs bij vooruitbetaling 5.85 per kwartaal, per post 6.55, per week (uitsluitend bij niet post- bestell.) 0.45. Incasso wordt berekend. Losse nummers 13 ct. Postrek. no. 27884L Voor Cod, Koningin en Vaderland ZATERDAG 7 JANUARI 1956 Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.35 per m/'m. (Ingezonden Mededelingen 0.85 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie 0.14 per m/m. (Ingezonden Mede delingen 0.35 per m/m). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. Bureau voui de Zeeuwse Eilanden: ÜUES. Westsmgel 98, Telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST. Dubbele Poort 7, Telefoon 102 (Bijbureaux: Terneuzen, Noordstraat 56, Tel. 2601 - OOSTBURG: Nieuwstraat 41, Tel. no. 35) «.nBggmnww wy nf*- swows# Ook onder de Italiaanse kleine zakenlieden begint zich econo mische beweging, in de trant van de Poujadistenpartij in Frankrijk, af te tekenen. De Milanese accountant Raffaele Garbin, voorzitter van de plaatselijke vereniging van vishandelaren, is de geestelijke vader van deze beweging. Ónder de oprichters der partij bevin den zich vele groente- en fruithande laren. Zij wil deel nemen aan de dit jaar in Italië te houden verkiezingen voor gemeentelijke en provinciale ra- d<De Italiaanse navolgers van Pierre Poujade zijn van mening dat het Ita liaanse stelsel van belastingheffing verouderd is. Zij willen verhoging van de jaar lijkse inkomstengrens, waarbeneden geen inkomstenbelasting betaald be hoeft te worden, van ongeveer 1.460.- tot circa 4,260.-. Voorts willen de Ita liaanse „Poujadisten'' in het algemeen lagere belastingen voor winkeliers. „Maar we doen niet aan politiek", zeggen ze. HENGELO: De 11-jarige F. de Bruyn reed in de binnenstad van Hengelo tegen een truck met op legger. Hij wilde met zijn fiets de weg oversteken. De jongen werd zo ernstig gewond, dat hij korte tijd later overleed. k. EE SJAH van Perzië gaat een offi cieel bezoek van drie weken aan In dia brengen. Hij wordt op 16 februari in New-Delhi verwacht. DE GEVANGENISSTRAF van een jaar, waartoe de Nederlandse chauf feur Dirk de Baat veroordeeld is we gens het auto-ongeluk op de Wied- bach-brug in Duitsland, is van kracht geworden doordat het Westduitse Op perste Federale Gerechtshof het be roep van de Baat heeft verworpen. EEN 19-JARIGE loopjongen uit Am sterdam, die voor zijn baas een bedrag van 1350 gulden moest storten, was er met het geld vandoor ge gaan. De jongen is nu in Zwijndrecht aangehouden. Londen zit nu al enkele dagen in een puddingdikke mist, die het verkeer stagneert, de longen plaagt en de stad het aanzien geeft van een stoffige kolenkelder. Traag bewegen de auto's zich door de straten en wie niet persé naar fabriek of kantoor moeten, blij ven in de huiskamers. De „smog", die gisteren iets begon op te trekken, doet niet onder voor die van 1952. Ongeveer 4000 mensen zijn toen als gevolg van de mist overleden. De meesten van hen leden aan ziekten van de ademhalingsorganen. De ernstige gevolgen van de smog in 1952 werden eerst bekend, nadat deze verscheidene dagen boven de Engelse hoofdstad had gehangen. De thans heersende smog heeft nog slechts 2 dagen geduurd, terwijl men ongeveer drie dagen nodig heeft om vast te stellen of zij gevaarlijk is. Vele Londenaren namen echter geen risico. Zij droegen geïmprovi seerde gasmaskers. Ook de Londense politie was van maskers voorzien. Het gehele lucht-, weg- en spoor verkeer in Engeland was in de war." Londense forensen strandden in de buitenwijken en kwamen uren te laat. Ook waren ongeveer 150 schepen niet in staat de haven van Londen binnen te komen of te verlaten. Donderdagavond al werd boven En geland en vooral boven het zuiden van het land het zicht steeds slech ter. De vliegvelden zaten volkomen „dicht". Het aantal verkeersongevallen in Londen en de andere plaatsen van Zuid-Engeland was legio. In Tilbury kwamen 15 mensen in het ziekenhuis terecht na een ingewikkelde botsing van negen voertuigen. Twee treinen bij Chatham kwamen als gevolg van de mist met elkaar in botsing, maar er waren gelukkig geen slachtoffers. De B.B.C. verzocht de Londen se huisvrouwen dringend, uit sluitend cokes te stoken en geen kolen, om onnodige verontreini ging van de mist te voorkomen. Luchtbeschermingsploegen na men monsters van de kwalijke dampen, die als zware wolken de straten vulden. De „smog" is wel een van de minst populaire zaken bij de Londenaars. Het woord zelf zegt trouwens al ge noeg. Het is samengesteld uit de woorden „smoke" en „fog" (rook en mist) en het geeft een kernachtige aanduiding van de geel-grijze massa, die is samengesteld uit waterdamp en miljoenen fijne roetdeeltjes, die zich vastzetten op luchtpijp en longen. Al jaren lang wordt er gezocht naar een middel, om de smog afdoende te bestrijden, maar nog altijd heeft men dit wondermiddel niet gevonden. Gisterenavond voorspelden de weer kundigen, dat de mist nog wel 24 uur kon aanhouden. Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft vrijdag be kendgemaakt dat de ministers van Buitenlandse Zaken van de acht lan den van de Z.O.A.V.O. van 6 tot 8 maart aanstaande in Karatsji (Pa kistan) bijeen zullen komen. KONINGIN ELISABETH van Em geland zal op 17 oktober 's-we- relds eerste electrische centrale in bedrijf stellen, die stroom op wekt door middel van atoom energie. De ministers in Genève hebben gis teren weer vergaderd. Eerst in de middaguren en 's avonds opnieuw. Over de besprekingen 's middags wer den geen mededelingen gedaan. Men had enige hoop, dat er op be paalde punten overeenstemming zou worden bereikt, omdat de financiëei- economische werkgroep in de ochtend maar een uurtje nodig had voor het overleg. Men meent te mogen aannemen, dat op punt twee van de agenda waar schijnlijk een compromis zal worden bereikt in deze zin, dat het hele com plex van rechten en concessies uit de financiëel-economische overeenkomst voorlopig in stand wordt gehouden, maar dat ettelijke bepalingen aan de huidige omstandigheden worden aan gepast. De kwesties Nieuw-Guinea en het probleem van de arrestanten in Dja karta zijn er echter ook nog In elk geval gaan de Nederlandse ministers voor een dag of vijf naar huis. Minister Anak Agung, die de In donesische delegatie leidt, vertrekt na melijk voor een bezoek van vier da gen naar Engeland en men acht het niet uitgesloten dat hij de Britse re gering zal vragen stappen te doen in Den Haag om Nederland tot een soe peler houding te bewegen op het punt van de economische betrekkingen met Djakarta. Geruchten als zou Indonesië willen toetreden tot het Sterlingblok zijn formeel tegengesproken. Men verwacht dat Anak Agung ook een bezoek zal brengen aan premier Eden. Gewapende politiemannen hebben in het hart van Milaan de wacht be trokken, uit vrees dat de geheimzin nige terrorist, die een aanslag op het paleis van Mgr. Montini gepleegd heeft, opnieuw zal toeslaan. Een onbekende heeft Milanese kran* ten opgebeld en beweerd dat hij de bom heeft laten ontploffen. De Milanese politiechef, Vittorlo Emmanuele Modica, denkt met een kwalijke grap te doen te hebben, maar heeft niettemin een ring van verster kingen gelegd in het centrum van de stad. Politie in jeeps rijdt kris-kras over de pleinen en patrouilleert in de hoofdstraten. Een zware wacht is geposteerd bij de spoorwegstations, de voornaamste openbare gebouwen en de bioscopen en theaters, waaronder het wereldbe roemde Scala-theater. De bioscopen melden dat de voorstellingen bezocht worden door veel minder publiek dan normaal. (U.P.) -- De eerste uit Nederland over gekomen getuigen a decharge in de rechtszaak tegen de heer Jungschlaeger zijn vrijdagoch tend op de 49ste zitting in dit proces door rechter Maengkom gehoord. Het waren de pension houder J. Pantus uit Maastricht, de procuratiehouder van de Amsterdamse bank in Maas tricht, E. J. Bertin, en de K.P.M.- kapitein E. de Vries. Toen de rechter aan de heer Pan- RAYMOND BRULEZ, de Vlaamse letterkundige, directeur van de Vlaamse radio-omroep, is benoemd tot Officier in de Orde van Oranje- Nassau. DE H. VADER heeft gisteren in zijn particuliere bibliotheek kardinaal Spellman, aartsbisschop van New- York, in audiëntie ontvangen en een gesprek met hem gehad van onge veer een half uur. BIJ ONLUSTEN te Brazzaville in Frans-Congo is in de afgelopen dagen een persoon gedood en zijn er 45 gewond. Er werden honderden arre staties verricht. TERRORISTEN hebben gisteren een bom doen ontploffen bij het militaire hospitaal even buiten Nicosia op Cy prus. Er vielen geen slachtoffers. COMMUNISTISCH-CHINA heeft de V.S. ervan beschuldigd, dat het de onderhandelingen in Genève opzette lijk slepende houdt en dat het een „flagrante inbreuk" heeft gemaakt op de uitwisselingsovereenkomst van burgers. DE VERENIGDE STATEN zullen waarschijnlijk een atoomreactor ter beschikking stellen van de Westduitse Bondsrepubliek voor het opleiden van gespecialiseerd personeel. BIJNA 300.000 mensen, voor het me rendeel vluchtelingen uit Oost-Duits- land, zijn in 1955 naar West-Duitsland gedeeld"' 'S vriidas in Bonn mee- Toen donderdagavond laat te Rotter dam de 40-jarige opkoper J. van der S. dronken thuiskwam en zijn 17-ja- rige zoon en naamgenoot te lijf ging, heeft laatstgenoemde hem met een metalen stofzuigerbuis zo hard op het hoofd geslagen, dat hij aan de gevol gen overleed. Bij thuiskomst in zijn woning vond van der S. sr. zijn 17-jarige zoon, die te bed lag, alleen thuis. Hij raakte hierover blijkbaar zo ontstemd, dat hij zijn zoon bij de keel pakte, uit bed sleurde en met een pook en een tafel tje afroste. De zoon heeft, naar hij la ter heeft verklaard, een stofzuigerbuis gepakt om zich te verweren en daar mee zijn vader op het hoofd geslagen, met het noodlottige gevolg. Weersverwachting tot vanavond: Zwaarbewolkt en nevelig weer i met hier en daar nog wat heel lichte motregen. Zwakke tot mati- i ge wind, in hoofdzaak oostelijk l Dezelfde temperaturen of iéts t lagere. I Vandaag: zon onder 16.47 maan onder 12.40 uur. Morgen: zon op 8.49 uur, zon on der 16.49 uur, maan op 4.53 uur maan onder 13.12 uur. Maandag: zon op 8.48 uur, maan op 5.53 uur. uur, Grace Kelly, de blonde Amerikaanse filmster, is momenteel de populairste figuur in Monaco. Het bericht van haar verloving met Prins Rainier bracht in Monte Carlo een onbeschrijfelijke geest drift teweeg. Maar behalve miss Kelly is er nóg een figuur, voor wie de Monagasken door het vuur willen gaan: pater Francis Tucker, met wie Rainier III de laatste maanden steeds tezamen is gezien. Men is ervan overtuigd, dat de vorstelijke verloving niet op de laatste plaats aan zijn advies en bemiddeling is te danken. Volgens een raming van het Cen traal Planbureau zal het particuliere verbruik in Nederland in 1970 geste gen zijn met 40 procent. Dit als ge volg van de toegenomen welvaart. Met de nodige inspanning, zo wordt gezegd, kan het economische even wicht dat thans is bereikt gehand haafd blijven. De toenemende welvaart zal ook tot uitdrukking komen in een verkorting van de werktijden, vermoedelijk met ongeveer 6 procent. De inspanningen op het gebied van de industrialisatie, produktie en investeringen zullen moeten worden voortgezet. 1 De bevolking zal in 1970 waarschijn lijk zijn uitgebreid tot 12 1/2 miljoen. De trek naar het westen vooral van het zuiden uit zal, naar men ver wicht, blijven voortduren. „Pater Tuck", zoala de Monagasken hem noemen, is een intieme vriend van de prins. Toen Rainier III enkele maanden geleden zijn onderdanen in een radioboodschap toevertrouwde, dat hij ernstig aan een huwelijk ging denken, werd de naam van de hof kapelaan in alle gesprekken genoemd. Pater Tuck, zei men, heeft blijkbaar veel invloed aan het hof. De mensen van Monaco wisten, daUhun vorst nogal kieskeurig was in zijn omgang met vrouwen en dat hij aangaande de ideale levensgezellin wensen had, die bezwaarlijk in vervulling konden gaan. De prins had te kennen gege ven, dat zijn toekomstige vrouw spor tief moest zijn, maar dat zij geen sportkampioene mocht wezen; dat zij intelligent moest zijn, maar niet intel lectueel; dat zij blauwe of bruine ogen moest hebben met gouden spikkeltjes en blond, golvend haar. Onmogelijk", zeiden de Monagas- die bovendien het verhaal ken ken, den van 's prinsen escapades met een nogal rumoerige Franse actrice, die misschien op enkele punten aan Rai- niers eisen voldeed, maar die niet di rect in de smaak viel bij pater Tuck. „Prachtvrouw" De prins wist zijn vriend, de hofka pelaan ervan te overtuigen, dat hij eerst maar eens met de dame in kwes tie kennis moest maken voordat hii zijn definitieve oordeel gaf. Samen gingen ze bij de actrice een kopje thee drinken en toen ze weer in de auto zaten, vroeg de prins wat pater Tuck van zijn aangebedene dacht. „Een mooie vrouw", zei pater Tuck, „Ik zou best zelf met haar willen trouwen." „Hè zei Rainier, „maar U bent toch een priester." „Juist", zei pater Tuck, „daarom gaat het niet en jij bent een prins, daarom gaat het ook niet". Inderdaad kwam er toen spoedig een ^ind aan de romance en de be droefde actrice liet zich troosten door Gary Cooper, bij wie ze tijdens het filmfestival te Cannes in de armen viel. Monaco hoorde niet meer van een prinselijke liefde, wel schonk men aandacht aan het bericht dat de prins zijn privé-dierentuin had getoond aan de Amerikaanse filmster Grace Kelly. Rainier III ging naar Amerika, in gezelschap van pater Tuck. „Mis schien", zeiden zijn onderdanen, „heeft hij tóch trouwplannen". Ze bleken zich niet vergist te hebben. Grace Kelly rustig, blond, intelligent en sportief, bleek inderdaad de vrouw van 's prin sen dromen. Pater Tuck was in gezel schap van zijn vorstelijke vriend, toen die, naar de eisen van een goede tra ditie, zijn opwachting ging maken bij de vader van Grace. Deze laatste hééft een groot aannemersbedrijf in Philadelphia. Kleine fout Jammer, dat er bij de afkondiging van de verloving een kleine fout werd gemaakt. Het tijdverschil tussen de V.S. en Monaco was oorzaak dat de heuglijke tijding het eerst in Monte- Carlo werd vrijgegeven, terwijl Ame rika het geboorteland van de bruid de primeur had moeten hebben. Aan de feestvreugde doet dit echter geen afbreuk. De Amerikanen, die wel van een stukje romantiek houden, zijn zo mogelijk nog enthousiaster dan de Monagasken. Rainier III, Grace Kelly, pater Tuckdie namen beheersen de frontpagina's van de kranten. En wel ke naam het meest wordt genoemd is moeilijk te zeggen. PRINS RAINIER EN PATER TUCK Samen naar Amerika.... t u s zijn leeftijd vroeg, antwoordde deze, dat hij vandaag 73 jaar gewor den is, waarop Maengkom hem geluk wenste met zijn eerste verjaardag in Indonesië. Pantus verklaarde, dat Jungschlae ger ii> zijn pension woonde van juni 1950 tot mei 1951. De heer Bertin, die verklaarde, dat Jungschlaeger in deze tijd regel matig persoonlijk gelden kwam in nen bij het agentschap van de bank, had documentatie meegenomen, waaruit aangetoond kon worden, dat Jungschlaeger in persoon moest verschijnen om geld op te nemen. De derde Nederlandse getuige, kapi tein De Vries, verklaarde, dat Jungschlaeger nooit een reis van zijn K.P.M.-schip „Batu Barak" heeft mee gemaakt. Getuige Harris had ver klaard, dat beklaagde op dit schip de Djambi-rivier was opgevaren. De gehoorde Nederlandse getuigen kunnen thans naar Nederland terug vliegen. Bertin hoopte echter in de gele genheid gesteld te worden iets van Indonesië te zien. De bejaarde Pantus wilde wachten tot hij verlost was van de last aan zijn oren, die hij tijdens de vliegreis de eerste in zijn leven had gekregen. Rechter Maengkom zei nog, dat hu niets wist van een visum-aanvraag voor de Amsterdamse advocaat Mr. van Empel. Het is winter en de herten in Dene marken kunnen geen voedsel vin den. Zij moeten daarom wachten tot de mensen het komen brengen. De joto werd genomen in een van de bossen rond Kopenhagen. In samenwerking met de plaatselij ke politie van Rome heeft de Italiaan se douane een partij diamanten en smaragden ter waarde van 58 millioen lire in beslag genomen, die naar be weerd wordt afkomstig zijn van smok kel uit Londen, Parijs en Antwerpen. Ten huize van de juwelier Armando Nardoni te Rome werd een inval ge daan, waarbij de enorme hoeveelheid kostbare stenen in beslag werd geno men. Nardoni werd gearresteerd. Nardoni zou volgens de douane-re cherche verscheidene jaren achtereen gesmokkeld hebben en zijn aankopen hebben gefinancierd uit een bankte goed in Zwitserland ten bedrage van 474.222 dollar. (U.P.) Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft vrijdag de Sovjet-unie verzocht, een bedrag van 724.947 dollar te betalen als schade vergoeding voor de vernietiging van een marinevliegtuig van het type Nep tune en voor het letsel, aan de be manning toegebracht. Dit als gevolg van een aanval van Sovjet-jagers bo ven de Beringzee op 22 juni j.l. President Coty overweegt volgens goed ingelichte kringen de nieuwe Na tionale Vergadering al voor 19 janua ri (de in de Grondwet genoemde derde donderdag na de algemene verkiezin gen) bijeen te roepen, opdat de poli tieke kaarten althans duidelijker zul len worden, zo zij al niet op tafel zul len komen te liggen. De eersten die op een vervroegd bijeenroepen van de Assemblée aan drongen waren de socialisten. De volledige Franse verkiezingsuit slagen voor het moederland en de overzeese gebiedsdelen, met uitzonde ring van de 30 voor Algerije gereser veerde zetels, zijn nu bekend: Totaal 594 zetels: Communisten 150, Republikeinse Front (pro Mendès- France) 188 (hieronder zijn 93 zetels van de socialisten, 49 radicalen, 10 U.D.S.R., 15 gaullisten. 21 overzeese onafhankelijken en andere linksen); Front van centrum en rechts (pro- Faure) 204. (hieronder zijn 21 van de radicalen, 72 katholieke volksrepubli keinen (M.R.P.), 7 gaullisten, 96 onaf hankelijken, 8 andere rechtsen); U.D. C.A. van Poujade 52. De leider van de Franse radicalen, Pierre Mendès-France, zo werd van nacht nog gemeld, heeft ermee inge stemd het vice-premierschap te aan vaarden indien een socialist zou wor den verzocht de nieuwe regering te vormen. Guy Mollet heeft een gelijk luidende toezegging gedaan voor het geval Mendès met de formatie zou worden belast. De Chileense regering heeft vrijdag twee arbeidersleiders, die voor maan dag a.s. te middernacht een algemene staking hadden afgekondigd, doen arresteren. Voorts heeft zij de staat van beleg afgekondigd. De regering had wetten in het voor uitzicht gesteld, welke zouden voor zien in bevriezing van lonen en prij zen. Daarop had de leiding van het Chileense verbond van vakverenigin gen een maandag te beginnen algeme ne proteststaking afgekondigd. Inmiddels hebben de arbeiders van de in Amerikaanse handen zijnde ko permijnen te Porterillos en Chuqui- camata besloten hun staking, die 22 dagen heeft geduurd, te beëindigen. Een Russische professor heeft vrijdag gezegd, dat binnen 20 jaar door atoom kracht aangedreven voertui gen de automobiel-met-ben zinemotor zullen vervangen in de Moskouse straten. Professor L. Shaumiyan, die in het blad Izvestia schreef over „toekomst der machine", deelde mee, dat in 1976 de benzinemotor in Moskou zou zijn uitgeban nen en dat de automobiel met zijn giftige uitlaatgas sen plaats zou maken voor een voertuig aangedreven door een electrische batterij en atoomenergie. Volgens hem zou de toekomstige atoom-automobiel 500.000 kilometer kunnen rijden op een kubieke centimeter atoomenergie. (U.P.)

de Stem | 1956 | | pagina 1