Notities uit Adams dagboek SIR PERCY Jaaroverzicht van Zeeuwse visserij groot Bal HOTEL TIVOLI GROOT BAL Rotan en bamboe beheersen het Oosterse leven Vaticaanse sterrenwacht voltooide reuzenwerk Werkloosheid in Zeeland toegenomen Wijnen speelde virtuoos Grabbelen in de rimboetoverton DE LAATSTE EER Adverteert in dit blad J 11 11 De Koning der schepping Het uitspansel in kaart gebracht Platen beslaan 160 meter Vooral in Terneuzen „Vuurtorentje" op brandweerauto's Om de nationale schaaktitel Kunstzinnige achtergrond Goudgele Virginia Superieure Melange f. 1.- per 20 stuks AANBESTEDINGEN Om de nationale biljarttitel 47-2 Jacobs: steeds last van zenuwen MARKTEN WATERSTANDEN Topjaar voor garnalenvissers TARIEVEN DOOR JNRUELING te koop aangeboden: E, BOOAERT Zn. Op ZONDAG 8 JANUARI a s Aanvang 7.30 uur. in de GRAANBEURS te HULST Medewerking van prima orkest. DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 7 JANUARI 1956 Scherpe contrasten: Het was inderdaad een unieke ervaring om als een tweede Habakuk plotseling te worden opgenomen en uit het hoog ontwikkelde Nederland te worden geroepen naar de wellicht meest primitieve streken onzer aarde. Het missiewerk bracht mij in de onge repte wouden van midden Borneo, waar ik als enige Europeaan jaren lang het lot deelde met ik mag wel zeggen de Adamskinderen der schepping. Maar het contrast werd nog verre overtroffen, toen ik in een uit geholde boomstam met een zestal gebronsde roeiers de wildernis introk. Voor ons rezen de schuimbekkende koppen van de wilde bergstromen op met haar watervallen en ijzingwekkende draaikolken. Bij zulke gigantische machten wordt ons gammele schelpje een belachelijk speel balletje. Het holle boompje valt ge heel weg, ware het niet bezield en gedreven door 't vernuft en de vindingrijkheid van de menselijke geest, die de razernij der wateren meesterlijk overwon, de sterkste versnel lingen passeerde en de meest huiveringwekkende draaikolken zege pralend versloeg. bron van zegen. Maar bij langdurige droogte vatten de bamboestengels door frictie vanwege de wind vlam en veroorzaken soms een gevaarlijk maar prachtig bosvuurwerk. Dit aanschou welijk onderwijs van moeder natuur was misschien wel oorzaak van het ontstaan van de eerste lucifer. Een kort stukje rotan, stevig tussen de handen gewreven, in de holte van een plankje, doet droge plantenvezels spoedig gloeien en zo ontstaat het vuur. Eva moet wel verrukt zijn ge De mens en hij alleen is uitgeroepen tot koning der schepping! Zo is het ook in het nog meer uitgesproken contrast tussen een maagdelijk woud en ons. Staande temidden van die'on afzienbare wildernissen, waar God als het ware een overdaad van planten- zaad heeft uitgestrooid, dat tot volle wasdom uitgegroeid, vóór u staat in al haar grandioze majesteit, macht en rijkdom, dan krimpt een mensenkind ineen. Ook daar heft Gods machtige vingei hem op en stelt de mens als koning en heerser over het oerwoud! Dezelfde vermorzeling en bekroning was ongetwijfeld ook het lot van het eerste mensenpaar, dat juist uit de weelderig lusthof verjaagd, in onbe schrijfelijke ellende moet hebben ge staan temidden van die nog onbegaan bare chaos. Wij vragen ons af, waar ze hebben gewoond, waarmee ze hun honger stilden. Uit eigen ervaring kan ik mij niet anders indenken, dan dat ook zij de eerste tijd niet méér betrokken dan een rotskloof langs het voortjagende water, terwijl hun voed sel rauwkost moet zijn geweest, zo als wilde sago, een visje, een bos- schildpad, wat jonge bladscheutjes, en een dronk water. En in onze fantasie zien we Adam het woud verkennen om de schatten van Gods natuur te ontdekken. Op zekere dag, terwijl Eva treurig neerzit langs de oever van een snelle vliet, duikt plotseling Adam uit het bos, beladen met een pak kleurige lappen van enorme grootte. Htf was gestoken in een lang afhangend kleed. Het bleek de met een houten knots uitgeslagen bast te zijn van de „ipho- boom". Een variant «hiervan is een donkerrode lap, de bast van de „teka- longboom". En hiermee was het kle- dingraadsel opgelost, de vijgenblaadjes werden losgerukt en daar zaten de eerste mensen in een voor die streken onberispelijk costuum. De rijkelijk schuimende schil van de zeepvrucht nu boea langgir ge naamd, verfraaide eveneens het voor komen onzer voorouders. WAARDEVOLLE PRODUKTEN de nu een heerlijk reebokje boven het vlammende braadspit! Rotan vormt nog steeds het touwwerk en het algemeen gebruikte bindmiddel voor alle dagelijkse benodigdheden. De rotsspelonk werd ontruimd en men bouwde een fraai huis, geheel opge trokken uit bamboe, dat stevig werd samengesnoerd met rotan. Vloeren maakte men van gespleten bamboe, terwijl het gespleten rotan een keur van duurzame matten schonk voor de moderne meubilering. VOEDSELPROBLEEM Het voedselprobleem was bij tover slag opgelost, toen men met dikke of dunne rotanlussen de dieren ver schalkte en de provisiekast van Eva gevuld werd met wilde zwijnen, reeën en gevogelte naar ieders smaak. Bam boe groeit in allerlei dikten zelfs tot twee decimeneter middellijn. De dikke holle bamboe wordt gebezigd als pot om water of etenswaren boven een vuur te koken. Rijst, in bamboe toe bereid, smaakt inderdaad veel beter dan onze in ijzeren of stenen potten bereide rijst. Het nut van bamboe en rotan is praktisch eindeloos! Behalve waardevol keukengerei vormen ook de jonge spruiten van bamboe een ze.er smakelijk gerecht- Zoals bij ons de asperge-spruiten, zo prijken op de Oosterse tafel de gekookte jonge loten van de bamboeplant. Rotan en bamboe beheersen het oosters leven. Hoeden, buikriemen, bustehouders, bretels en andere mode- artikelen maakt men hier uit slinger- weest, want naast de rauwkost geur- planten en bamboe. Sierlijk gegra De Vaticaanse Sterrenwacht heeft het enorme werk van het In kaart brengen van het uitspansel voltooid. Deze arbeid, waaraan onze landgenoot, de in 1951 overleden pater Johannes Stein S.J. zo'n belangrijk aandeel heeft gehad, heeft 75 jaren geduurd. De hemelkaart omvat 540 fotografische pla ten, die naast elkaar gelegd een lengte van 160 meter beslaan; zij is in 100 exemplaren uitgegeven waarvan er reeds 90 aan sterrenwachten over ge heel de wereld zijn verzonden. Met het in kaart brengen van het firmament werd in 1891 een begin gemaakt, als gevolg van het in 1889 te Parijs gehou den astronomisch congres. ren er wel ruim de helft van de 540 opnamen gemaakt, doch slechts 107 daarvan vergroot en gepubliceerd. Pater Hagen S.J., die op dat ogen blik de functie van directeur van de sterrenwacht bekleedde had juist en kele jaren tevoren, in 1928, een ander enorm werk afgesloten n.l. de ,,As- trografische catalogus". Er volgde een bijna dagelijks terug kerende reeks ontdekkingen, zo snel en opzienbarend, dat zelfs een Edison er van zou hebben genoten. Rotan en bamboe: Hier noem ik ongetwijfeld de twee meest waardevolle produk- ten, die de hoekstenen vormen van het dagelijks leven der primitieven en zelfs van de ontwikkelde westerlingen. Rotan, ook wel rotting of spaans riet genaamd, is een slingerplant, die als een plantaardige slang, in eindeloze dikten en kleuren, door het oerwoud kruipt en het ordeloze geboomte vast snoert tot een onontwarbare kluwen van weelderige wanorde. De Adams kinderen struikelden vaak over die dikke wirwar van lussen en strikken. Deze schijnbare vijanden waren een Op dit congres werd namelijk aan de observatoria, die zich hiertoe in staat achtten, het fotograferen en in kaart brengen van een bepaalde zone van het uitspansel tot taak gesteld. Tot de sterrenwachten die haar deel name toezegden, behoorde ook de Va ticaanse Sterrewacht die toen onder leiding stond van de Jezuieten-pater Denza, een astronoom van grote ver maardheid. De Vaticaanse Sterrewacht, die tot dan toe een instelling van zeer be scheiden afmetingen was, werd nu met goedkeuring van Z.H. Paus Leo XIII overgebracht in een van de to rens in de oude wallen welke het Vaticaanse gebied omzomen. De betreffende toren had Paus Leo IV in de negende eeuw van onze jaar telling laten bouwen als bolwerk te gen de Saraceense rovers die in die dagen de Eeuwige Stad veelvuldig plachten aan te vallen. Het was even eens Paus Leo XIII die het observa torium de beschikking gaf over de financiële middelen om zich naar be horen van deze even kostbare als enorme taak te kunnen kwijten. Hoewel met grote ijver werd ge werkt, vorderde de arbeid toch be trekkelijk langzaam. Na de dood van pater Denza, werd het voortgezet door de onderdirecteur van het observato rium, pater Jozef Lais, die er tot aan zijn dood, in 1931 al zijn krach ten aan wijdde. Op dat tijdstip wa- 500.000 STERREN. De samenstelling van deze catalo gus had het Vaticaanse observato rium eveneens n.a.v. bovengenoemd Parijs congres op zich genomen. Dit werk catalogiseert 500.000 ster ren in tien lijvige delen. Een van de redenen, waarom de kartering van 't uitspansel een vertraging onderging, was het feit dat de verlichting van het enorm gegroeide Rome 's nachts het werk bemoeilijkte. Pater Hagens opvolger als directeur van de sterren wacht, pater Johannes Stein S.J. bracht dit onder de aandacht van Paus Pius XI en deze, die bijzondere belangstelling had voor de Pauselij ke wetenschappelijke instellingen, stelde daarop een gedeelte van het Pauselijk zomerverblijf te Castel Gan- dolfo waar juist op dat ogenblik uit gebreide herstelwerkzaamheden aan de gang waren, aan de sterrenwacht ter beschikking. Deze werd dan ook korte tijd daar na daarheen overgebracht. Sindsdien werden bij het karteringswerk weer goede resultaten geboekt, mede als gevolg van de energieke wijze, waar op pater Stein de algehele moderni sering van het observatorium door voerde, dat uitgerust werd met nieu we, doelmatiger apparaten en geheel werd gereorganiseerd. Teneinde beter in de structuur van het Melkwegstelsel door te dringen, zal het observatorium binnenkort de beschikking krijgen over een nieuwe spiegel-reflector met een doorsnede van 1 meter. De draaibare koepel welke deze nieuwe kostbare aanwinst zal beschermen, is reeds gereed. veerde doosjes en kokers voor tabak of snuisterijen nemen de plaats in van onze kastjes en bergplaatsen, ter wijl het werkvolk in de rimboe voor sleep- en hijswerk, voor vlotten en boten, kortom voor honderd-en-één karweitjes zijn toevlucht neemt tot deze bosprodukten. En dan nog de eindeloze reeks van andere voortbrengselen! Scheepsladin gen van het kostbaarste timmerhout helpen een paleizenwereld bouwen in alle landen! Jaarlijks worden dui zenden balen hars verscheept naar de vernisfabrieken, en grote hoeveel heden kamfer uit de „kamferbomen" vinden hun weg naar de linnenkasten der Europese huisvrouw. De „ellipe of engkabangnoten" vullen de fabrieken van plantenvet, dat de rimboe onbe wust bij u op de ontbijttafel tovert. En is het u bekend, dat onze sportie ve jeugd het gestolde sap kauwt van de „djeloetongboom", dat grootscheeps naar Amerika verhuist en door de slimme heer Wrigley in de handel wordt gebracht als „Wrigley's kauw gom". Ik deed slechts een greep in de rimboedoos van Pandora. Ook wij, moderne nederlanders, grabbelen in de rimboetoverton! Mo gelijk leest ge dit blad gedoken in uw luchtige rieten tuinstoel van ro tan. Vóór u staat in de serre het luxe bamboetafeltje. Uw huismeubelen en deuren glimmen van de verf of vernis uit de tropische oerwouden. Mama strooit wat kamferballen in haar linnenkast. Grote broer stemt zijn viool en bestrijkt de strijkstok met een laagje hars. Pa gaat wande len met een echte rotan wandelstok en Jantje pakt de bamboe hengelstok om te gaan vissen. Enfin, u ziet wel, dat naast onze hypermoderne schatten van radio, televisie, film en zo meer, wij nog nauw zijn verbonden met de primi tieve tijden van Adam en ook met onze voorvaderen nog hecht zijn vast gesnoerd vooral door bamboe en rotan met de onmetelijke schatten, die wij als hulpmiddelen kregen uit dit schijn baar waardeloze ballingsoord. TOENG SIENG FOE. De Utrechtse brandweer gaat deze maand experimenteren met een bij zonder sterke autolamp, die zij uit Duitsland op proef heeft laten komen. De werking van het sterke lenzen stelsel van deze lamp, die op een van haar wagens wordt gemonteerd ,is als die van een kleine vuurtoren. De in het rond geworpen extra sterke blau we stralenbundels geven ook overdag onmiddellijk de plaats van de brand weerauto aan in het drukke verkeer. Men hoopt het hierdoor andere auto mobilisten en de verkeersagenten ge makkelijker te maken aan de brand weer een snelle doorgang te verschaf fen. Negende partij Donuer- Eïiwe remise De negende party van de schaak tweekamp tussen Donner en Euwe is geëindigd in remise. Na deze partij heeft dr. Euwe 6,5, Donner 2,5 punten. Schaaktoernooi te Hastings geëindigd In de hoofdgroep van het interna tionaal schaaktoernooi te Hastings zijn de Rus Korchnoi en de IJslander Olafsson, die ongeslagen bleef, gelijk aan de top geëindigd. Zij vergaarden beiden zeven punten uit negen par tijen. De eindstand luidt: 1 en 2 Korchnoi en Olafsson ieder 7 pnt; 3 Ivkov (Zuidsl.) 6.5 pnt; 4 Taimanov (Rusl.) 6 pnt; 5 Darga (West-Dld.) 4,5 pnt; 6 en 7 Fuller (G.B.) en Persitz (Is raël) ieder 3,5 pnt; 8 del Corral (Sp.) 3 pnt; 9 Penrose (G.B.) 2,5 pnt; 10 Golombek (G.B.) 1,5 pnt. Het Hoogovensehaak- toernooi De afgebroken partijen uit de eer ste ronde van he, Hoogovenschaak toernooi tussen van Scheltinga en Roessel is zonder verder te spelen remise gegeven. De partij tussen Orbaan en Bouw meester, eveneens uit de eerste ronde, is zonder verder te spelen door Or baan gewonnen gegeven. De resterende afgebroken partij uit de eerste ronde, tussen Pilnik (Ar gentinië) en Toran (Spanje) wordt heden, zaterdagmorgen verder ge speeld. Na de tweede ronde luidt de stand: 1, 2, 3 Bouwmeester, Pilnik en Stahl- berg, ieder 1 1/2 p.; 4, 5, 6 Kramer, Orbaan en Scafarelli ieder 1 p.; 7 To ran 1/2 p. en een afgebroken partij' 8 en 9 Roessel en van Scheltinga ie der 1/2 p.; 10 Matanovic 0 p. en een afgebroken partij. NEDERLAND HEEFT voor de derde maal in successie het int. studenten sporttoernooi in Amsterdam gewon nen en is daardoor definitief in het bezit gekomen van de door de Fo reign Student Service uitgeloofde wisselbeker. (Advertentie) Voor Nederland: N.V. CIGARETTES IMPORT CY - A. J. BLOK-SCHEVENINGEN Scholte 263 15 106 17.53 van Oosterhout 400 15 104 26.66 Jacobs 323 20 93 16.15 de Kleine jr 400 20 82 20.— van de Poi 400 11 139 36.36 Teegelaar 219 11 55 19.90 Wijnen 400 19 193 21.05 Metz 282 19 54 14.84 Wijnen 168 10 86 16.80 de Kleine 400 10 129 40.— Metz 192 13 37 14.76 Teegelaar 400 13 128 30.76 Jacobs 117 15 37 7.80 van Oosterhout 400 15 88 28.66 Na de derde ronde waren alleen van de Pol en van Oosterhout nog on geslagen. Metz had n.l. een nul achter zijn naam gekregen, waarvoor de jonge Wijnen zorgde, Wijnen die als vervanger van de Ruyter te elfder ure vrijwel ongetraind te Zwolle verscheen, aanvankelijk zo weinig pres teerde dat velen zich afvroegen wat hij in dit hoofdklassegezelschap deed. Maar die vrijdagmiddag in het middelpunt van de belangstelling kwam te staan door uiterst virtuoos spel, en dat terwijl van de Pol op de andere tafel biljart-uit-het-boekje demonstreerde. Zijn partij tegen Metz had een zeer merkwaardig verloop: een erbarme lijk begin met 16 caramboles in zeven beurten (Metz had er toen 112), daar na een formidabel middenspel met 349 punten in vijf beurten (46, 80, 29, 1 193) waardoor de stand 365—182 werd, en daarna weer een zwak slot aangezien hij zeven beurten nodig had voor de resterende 35 punten. Maar wat hij in zijn serie zien liet, en met name in die van 193 waarin alles lukte, ook de meest gedurfde kopstoten, stempelt hem tot een spe ler van grote klasse. Hij vergaarde de caramboles als in een roes en in een tempo dat alleen door de Ruyter en van Hassel, als ze op dreef zijn, geëvenaard wordt. Voor die 193 ca- ramboles had hij niet veel meer dan een half uur nodig. Van de Pol speelde tegen Teege- laar met een kalmte en een zelfver- trouwen als gold het een oefenpartij- tje. Series van 106, 78 en 139 gaven hem een voorsprong van 381216 na negen beurten, en daarmede was de partij natuurlijk ook beslist. Van Oosterhout won zijn partij te gen Scholte in een duel waarin hij geen ogenblik bedreigd is geweest. Jacobs, de kundige maar wemig spectaculaire vakman, die herhaalde lijk zowel in het libre als in het ca- dre-spel partijen verliest waarin hij ver vóór staat, omdat de zenuwen hem op het kritieke ogenblik parten spelen, is op, men zou haast zeggen op traditionele wijze door de Kleine geklopt. Jacobs bracht het in zeven beurten slechts tot een totaal van 323 en bleef tenslotte nog bijna 80 caram boles achter bij de Kleine, die juist in de laatste fase sterk speelde. Daar vóór kon de Zwollenaar niet op dreef komen, hoewel een serie meesterlijke piqué's en masseé's zelfs de arbiter aan het applaudiseren had gebracht. Uitslagen derde ronde (middagpar tijen van Vrijdag): In het Kennemer-theater te Bever wijk wordt het traditionele „Hoog oven-schaaktoernooi", dat tot 15 januari a.s. zal voortduren, gehou den. Hier een beeld van de zaal. Op het podium heeft men diverse schaakfiguren uitgebeeld rondom de godin van het schaakspel, Catssa. Op de voorgrond het publiek, dat reeds bij de opening van het toer nooi in ruimen getale aanwezig is. Nederl. zwemsuksessen in Turijn Tijdens de avondwedstrijden in het gemeentelijk overdekt zwembad te Turijn, dat zeer goed bezet was, heb ben de Nederlandse zwemsters van „De Robben" enkele fraaie suksessen behaald. Op de 4 x 100 meter wisselslag es tafette kwam het Nederlands viertal op 5 min. 3,3 sec., waarmede de Rob ben-zwemsters boven het Nederlands record van 5 min. 0,8 sec. bleven dat op 28 augustus van dit jaar te A-- giers werd gemaakt. Er was geen sprake van, dat het wereldrecord van 4 min. 57,8 sec., in het bezit van de Hongaarse zwemsters, in gevaar kwam, zoals algemeen door Italiaanse deskundigen, dit met het oog op het snelle bad van Turijn, was aangeno men. BURGEMEESTERSWONING TE WAARDE. Te Waarde werd aanbesteed de bouw van een ambtswoning voor de burgemeester. De uitslag was als volgt: W.M. van Doorn, Krabbendij- ke 32.760.—: P.C. Soffers, Hooger- heide, 33.010.Gebrs. Allewijn, Waarde, 33.095.—; Fa. Gebrs. Mol hoek. Krabbendijke, 33.195.J.A. Poleij. Kruiningen, 33.300.-W.L. Dronkers, Rilland-Bath, 33.640. Fa. Marteijn, Yerseke, 35.650. P. Engelse, Heinkenszand, 36.180. GOES, 6 jan. Groenten: Spruiten. A2 34-42, BI 23-28, afw. 15-30. Witlof Al 62, A2 49-54, BI 43-56. Gr. sav.kool 13- 25. R.kool 6-9. Boerenkool 16-18. Bloem kool 9-43. Gele sav.kool 10-12. Kroten. 12-14. Peen 11. Uien 7-13. Prei 28-33. Waspeen 21-24. Bosselderij 14-16. Knol selderij p. st. z. lof 7-8, met lof 12, p. kg. 14. KOEWACHT, 5 jan. Gezwingeld vlas lint WR 180-220, DR 160-190. Bobbers 100- 110. Brekvlas 60-125. Ruwe klodden 20- 37,5. Gezwingelde klodden 60-100. Lijn zaad voor de slag 48-52. Kaf 2-3. Bol- raap 4-8 ct. Zeer slechte markt. LEEUWARDEN, 6 jan. Aanvoer 45 stieren 2,25-2,78 p. kg. slachtgew. 250 koeien le kw. 2,52-2,86, 2e kW, 2;30-2,51, 3e kw. 1,95-2,25; 1265 melk- en kalf- koeien 500-1025; 175 pinken en graskal veren, pinken 350-550, graskalveren 175- 340; 536 nucht. kalveren 45-65; 717 vette- weideschapen en lammeren, vette- en weideschapen 85-120, lammeren 60-110; 374 vette varkens, oude varkens 1,50-1,65, vette biggen 1,65-1,75, zouters 1,61-1,66 (boven 90 kilo tien cent lager); 204 biggen en lopers, biggen 35-58, lopers 59-100; 43 bokken en geiten geen notering; 86 paar den 500-900, totale aanvoer 3695. Mannheim 308 (-16), Kaub 292 (-24), Trier 283 (-62), Koblenz 350 (-39), Keu len 386 (-35), Ruhrort 635 (-37), Lobith 1277 (-27). Nijmegen 1051 (-22), Arnhem 1028 (-17), Eefde 550 (-4), Deventer 435 (-1), Namen la Plante 187 (+10), Maas tricht hoofdsluis 4400 (+6), Borgharen 4121 (-59). Belfeld 1288 (-8), Grave 537 (-100), Stuw geopend te Lith. De seizoenwerkloosheid Is in de laatste helft van december sterk toe genomen. Het aantal ingeschreven werkloze mannen klom van 2228 tot 3139 en dat der werkloze vrouwen en meisjes van 293 tot 354. De verdeling over de verschillen de districten was: Goes 686 (437); Middelburg 382 (321)Terneuzen 1332 (908) en Zierikzee 739 (562). Goes had het grootste aantal werk loze vrouwen en meisjes n.l. 153. Van de 3139 werkloze mannen kon den er 1065 geplaatst worden op ver schillende werkvoorzieningsobjecten. Het aantal aanvragen van werkge vers was voor mannen 476 (540) en voor vrouwen 205 (207) In Den Haag vond vrijdagmorgen de staatsbegrafenis plaats van de dinsdag overleden ambassadeur van Brazilië, de heer Th. Da Graca Aranha. De foto geeft het moment, waarop de kist de dekenale kerk in de Parkstraat waar de plechtige Requiemmis werd gecelebreerd wordt uitgedragen. In het jaarverslag van de K. v. K. voor de eilanden troffen wij de vol gende bijzonderheden aan over de visserij: Ten aanzien van de Garna lenvisserij kan men spreken van een zeer bevredigende gang van zaken, ja, zelfs van een topjaar. De vang sten bereikten een grote hoogte, ter wijl de prijzen behoorlijk zijn geble ven. In Breskens en Veere werden het vorige jaar 507.338 kg garnalen aange voerd tegen een gemiddelde prijs van 1.38. In 1955 bedroeg de gezamen lijke aanvoer volgens voorlopige be rekeningen tot 1 december 1.160.500 hg tegen een gemiddelde prijs van ongeveer 1. De oorzaak van de grote vangsten is wellicht te zoeken in de langdu rige warme zomer waardoor de gar nalen gemakkelijk tot ontwikkeling konden komen, De modelvisserij heeft in het afge- t°Sen. •'aar te hampen gehad met 'n tekort aan consumptiemosselen. Ener zijds was dit een gevolg van een grote vraag naar mosselen en ander zijds een gevolg van de slechte zaad- visserij van het vorige jaar. Het is aan ook nodig gebleken om mosselen t? -ti VOjerï? Denemarken en Duitsland. Hoewel de kwaliteit hier van een discutabel punt is geweest was het toch van grote betekenis, dat de mosselhandelaren deze invoer den voor export naar België en Frank rijk, daar de mosselen nu verwaterd op de markt komen terwijl bij rechtstreeks verhandelen van Duitse of Deense mosselen deze onverwaterd bij de consument terecht komen, het geen een afkeer van mosselen teweeg kan brengen. Alléén bij vooruitbetaling Uitsluitend voor de Zeeuwsi oplage: 3 regels of minder f 0,80; iedere regel meer 15 ct. Bij 3 achtereenvolgende ge iijhe plaatsingen wordt de derde plaatsing tegen aalt geld berekend. 25 letters, cijfers of lees tekens gelden voor 1 regel PERSONEEL GEVR. Bekwame meid gevraagd. Goed kunnende koken, goed loon bij Duyver Gijzelstr. 45 Nieuwker- ken Waes. 519 aangevoerd, met een waarde van ƒ.6.558.865. De totale exportwaarde bedroeg 8.848.840. In 1955 bedroeg de aanvoer tot 1 december 448.163 ton met een waarde van 5.248.893. Naar België werden geëxporteerd hiervan 177.160 ton, waarde 3.622.573 Naar Frankrijk 198.803 ton, waarde 4.475.720. Diverse landen 422 ton met een waarde van 11.448. De rest werd in het binnenland afgezet en verdween tevens voor een gedeel te in de inleggerijen, die op hun beurt ook weer een deel exporteren in de geconserveerde toestand. GUNSTIGE BROEDVAL OESTERS Gedurende 1954 werden 631.580 ton prjjVen aangeboden! In tegenstelling met de broedval van vorig jaar, die van zeer geringe betekenis is geweest, gaf die van af gelopen zomer zeker geen reden tot klagen. De groei van de oesters kan juist normaal genoemd worden. Dank zij de lange nazomer, die gunstig was voor de ontwikkeling van de oester zelf, werd er een produkt van prima kwaliteit verkregen. De verkoop van consumptie-oesters had een vlot verloop. In het eerste gedeelte van het seizoen 1955 - 1956 n.l. in de maanden september - de cember, richtte zich de vraag van Belgische zijde v.l. naar de kleinere goedkopere soorten, waardoor er een achterstand ontstond in de afleve ring van de grotere, meer opbren gende sorteringen. Voor deze soor ten lagen de prijzen blijkbaar te hoog. In het eigen land, waar de voor elders vastgestelde prijzen niet van kracht waren, werden de grotere soorten tegen scherp concurrerende Meisje gezocht voor omg. Bras- schaet. Eenv. en toegew., liefst uit gr. gez., alle w. beh. was en str. Br. ond. no. 8951 Bijk. Ber gen op Zoom. In gezin met 4 kinderen (3 tot 16 jaar) is prettige werkkring als huishoudster of hulp in de huishouding vakant, Werkster aanw. Hoog loon zeer goede be handeling. Mevr. A. Weller, Val kenierslaan 302, Breda, telef. K 1600-5347. 4914 R.-k. meisje gevr. in kl. gezin voor dag, of dag en nacht, voor nu of later. Mevr. v. Iersel-v. Gils', Montensp. 5 Breda tel. 4076 R.-k. dienstbode gevraagd in doktersgezin. Goed salaris. Adr.: Saussier, 49 rue Villain, XIIII, 49, Brussel. 525 Meisje gevr. in r.-k. gezin van 2 pers. te Deurne (Antwerpen) - Aanm. Venneborglaan 132 tel. 35.07.87. 8962 VE KOOP GEVR. Antiek te koop gevraagd, o.aT: meubelen, porselein, kristal, ko peren en tinn t voorwerpen - ouderwetse mahonie stoelen en ronde tafels, oud goud en tafel zilver enz. enz. J. Jansen, Veemarktstr. 33, tel. 7936 Breda. IE KOOP AANGEB. Voor uw 2e h. dames- en he renrijwiel en moffelen v. a. f 15 naar L. Vonck, Wilhelmina- str. 25, St. Jansteen. Tel. 644. Belgische buiskachel in goede staat te koop by L. A. Poppe, Gravenstr. 93, Clinge. Wasmachine fabriek heeft was machines met. lichte emaille-be- schadiging, gloednieuw m. ga rantie f 155 desgewenst afbe taling, centrifuges f 150. Depot Terneuzen, Nicuwstraat 28. Tel. 2410, 4699 1-pers. stalen ledikant te koop; met Epeda matras en bijpassen de comode, crème kleurig en mooi wasstel. Te bevr. Molen straat 7, Sas van Gent. „Tempo" driewieler, in goede staat zijnde, open laadbak met afneembare kap te koop. Te be vr. bij J. Crombeen. Clooster- straat 94 Kloosterzande. Een bascule met gewichten te koop gevraagd, tot 250 kg. Brie ven met prijsopgave aan Fa. v. Gastel-Hoekstra, Markstr. 57 - Terheijden. 5155 Gebr. bietenmolen en bascule te koop. Te bevr. Agent van De Stem, Stoppeldijk. 533 Zondag a.s. 8 januari duiven hoktentoonstelling van B. Plas- schaert bij B. Plasschaert te Graauw, le en 2e kampioen '54 le kampioen 1955. Te bezichti gen het kweekkoppel van het beroemde hok van van Poorten uit Kieldrecht met tien afstam melingen. Verder ras van de gekende kampioen fondspeler L. de Cock van St Niklaas, Jos de Kepper Deurne Antwerpen en Alex Mees uit Putte België. Be gin 3 uur namiddag. Om 8 uur gratis tombola van 4 eieren uit deze kampioenen voor hen, die aanwezig zijn. 521 Wij hebben steeds voorradig landbouwjeeps en jeeponderde len. A. v. Beek, Jeepdealer Kade 5, Oudenbosch, Tel. 67. HUIZEN Woonhuis met schuurtje in de Beatrixstraat te koop. Te bevra gen: A. L. de Bruyn, Café 't Hoekje, St. Jansteen. 530 VERLOREN Zwart teefhondje aan komen lo pen. Tegen advertentiekosten ter. te bekomen bij tel. 442 Hulst. 536 Wil degene, die op 1 januari bij C. Verbeek, Ovezande, een ver keerde regenjas meegenomen heeft, deze ruilen bij L. Schrieks Knaphof 8, Lewedorp. Tel. K- 1196—355. DIVERSEN Terhole zondag 8 jan. prijskaar- ting bij E. v. Overmeren, café Rust wat, om paling en karper, f 50.- gewaarborgd. Begin om 5.30 uur. Duivenliefhebbers komt zondag 8 jan. naar de hoktentoonstelling in café F. Baart, Station Hulst, van de kampioenen Joh. Koe mans, kampioen der 3 Hulsterse maatschappijen, onklopbaar op Vitesse en Fondvluchten en van Theodoor Borghstijn kampioen van Axel met zijn echte Fond mannen. Duivenliefhebbers de duiven die de kampioenschappen gevlogen hebben zullen aanwe zig zijn. Grote schieting bij Jan Pluym, St Jansteen, op zondag 8 jan. a.s. 1 beker en 3 krentebroden gratis voor de meeste punten. Begin 3 uur. Inleg f 2.50. Een feestgedicht voor „hem" of „haar". Guus Keddy treft de juiste snaar! Guus Keddy, Oude Vest 26a,, Breda, tel. 7517. DiepboringenVisser-Antlionis- sen, Seppe (N.br.) Tel. 4542 (Roosendaal). 9448 SGA plastic broekjes zijn op- kookbaar en verdragen alle wasmiddelen. 10378 Prijspiering op zondag 8 jan. om een damessportrijwiel voor de bossen, een fietslamp met dynamo voor de negens, een paar fietsbanden voor de ach ten. Bij: Alb. v. Vlierberghe - Gravenstraat 120 Clinge. 534 Zondag 8 jan. a.s. hoktentoon- steling v. d. liefhebbers J. v. Helsland en J. Taalman bij J. v. HelsIand-d'Hooghe v. 10-12 u. Hulsterse Kaartclub. Zondag 8 jan. a.s. grote prijskaarting bij G. Buys, Café De Ster, Hulst om ganzen en wild. Begin 6.30 uur. Het bestuur. 532 Accu-revisie is onze specialiteit Wij revideren met garantie, dank zij onze jarenlange erva ring. Boomaars, Westerstraat 1, tel. 159, Klundert. 9455 ZONDAG 8 JAN. '56 in bij J. HAARSMA, Sas van Gent. Aanvang 7 uur. Entree f 1. 'n Singer kleermakersmachine f 250. 'n Singer schoenmakersmachine 250 - 'n Singer sneinaaimaehine 300.- 'n Phoenix zig-zag kleermakersmachine 300.- Allevier zo goed als nieuw 'n Singer naaimachine op inzinktafel 100.- 'n Simplex hand- en trapmachine 69- 'n Winselman handmachine 35.- AUes met 2 jaar garantie. Te bevragen bij Naai- en Breimachinehandel Gravenstraat 293 CLINGE. - Telef. Huls, 815.

de Stem | 1956 | | pagina 11