Kinderde li eten en kinderrechter DE WAALWIJKSE DRIELING HAMEA Het verkeer op de eilanden BALANSOPRUIMING V erkeersmaand Ruwe,rode handen N00RDSTIU9 <3Ö> AXEL 3 HIEVEN van 7Mid-Bcveland Z- VLAANDEREN Belang van het kind weegt heel zwaar bij beslissingen Tegen hoest en verkoudheid 10-50 pet. korting Bevelandse burge meesters naar Mgr Baeten Faillissementen Waarschuwing tegen scheermesjesaffaire Walcheren MIDDELBURG FILMPROGRAMMA Dc geschenkgelden aan Zierikzee GOES Grepen uit het jaarverslag van K. v. K. AXÊL~ HULST „De Indringster" AGENDA Heden Morgen DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 6 JANUARI 1956 Onlangs kwam er een bericht door uit een Zeeuwse gemeente dat de poli tie procesverbaal had opgemaakt tegen twee jongens van respectievelijk 13 en 8 jaar, die zich schuldig hadden gemaakt aan een serie kleine diefstallen. Vóór het inwerking treden van de kinderwetten, voor vijftig jaar gele den, had de rechter zulke jeugdige boosdoeners tot gevangenisstraf kun nen veroordelen; men denkt maar aan het beruchte Goese geval nu 'n eeuw geleden toen de recht bank aldaar 'n paar kinderen tot ja renlange celstraf veroordeelde voor 'n klein vermogensdelict. Tegenwoordig is de gang van za ken wel heel anders, vernamgn wij van de kinderrechter te Middelburg, mr. P. v. Empel; beneden de 16-jarige leeftijd mag geen gevangenisstraf op gelegd worden. Komt er thans een procesverbaal tegen minderjarigen binnen en is er inderdaad sprake van een strafwaar dige daad, dan maakt de Officier van Justitie uit of er een voorlopig rapport nodig is. Tot nu toe werden die uitgebracht door een ambtenaar van particuliere verenigingen als Pro Juventute, maar zodra de reorganisatie van de Voogdijraad in werking treedt er is reeds toe besloten dan zal dit voortaan gebeuren door de Voog- Hiermede is dan een strenge split- dijraad zelve. sing tot stand gekomen tussen het voorlichtingswerk en de nazorg, wel ke in particuliere handen blijft. Zodra de Officier bedoeld rapport bekeken heeft, en tot vervolging be sluit wordt het een zaak voor de kin derrechter. Vóór de beslissing over strafvervol ging valt. wordt heel sterk rekening gehouden met het belang van het kind; dit is trouwens wat steeds voorop staat in deze materie. Ook heeft er, indien er van vervol ging sprake is, steeds overleg plaats tussen Officier en kinderrechter. Bij het nieuwe kinderstrafrecht, zo vernamen wij nog, is het zelfs zo, dat een kind beneden de twaalf jaar, niet meer vervolgd mag worden, wat niet inhoudt dat maatregelen tot cor rectie uitblijven. De kinderrechter kan straffen met berisping, geldboete en tuchthuisstraf, (Advertentie) KEELTABLETTEN Sterk OlC/f /v desinfecterend ,t|ï. 60 tabletten "WX,S j f 0.98 PHILIPS ROXAN E maar tot dit laatste wordt slechts in uiterste noodzaak overgegaan. Naast de strafoplegging beschikt de kinderrechter over de volgende diie maatregelen als het kind of de min derjarige schuldig is bevonden: Te ruggave aan ouders;- onder toezicht stelling en ter beschikking stellen van de regering ..teneinde door ha rentwege te worden opgevoed." Tegen de beslissingen van de kin derrechter, die alleen vonnis velt, staat beroep open bij het gerechshof; zo goed als nooit heeft dit plaats. De onder toezichtstelling in het gezin of daarbuiten heeft een groot aantal variaties en steeds wikt en weegt de kinderrechter wat of het (Advertentie) meeste geschikt is voor de delinqu ent. Goede resultaten bereikt men met de z.g. observatiehuizen, waar de kinde ren gedurende enige tijd nauwlettend worden gadegeslagen, waarna uitge maakt wordt in welk milieu het kind verder het beste past. Mr. van Empel zei dat aan plaat sing in het eigen gezinsmilieu, met toezicht van 'n gezinsvoogd de voor keur wordt gegeven, maar altijd is dit niet mogelijk en dan moeten de cor recties op de afwijkingen ergens an ders plaats vinden. Ia de toekomst gaat Pro Juventute zich geheel toeleggen op de gezins voogdij evenals de R.K. vereniging voor gezinsvoogdij en patronage. Pro Juventute stelde daar reeds een ambtenaresse voor aan, n.l. mej. Bos uit Enkhuizen, die zich te Middelburg vestigde; de R.K. vereniging benoem de de heer Olden uit Nijmegen als ambtenaar en ook deze woont reeds in de Zeeuwse hoofdstad. Op de vraag hoe het stond met de jeugdcriminaliteit in Zeeland, zei mr. van Empel, dat ons gewest het laag ste percentage van het land heeft. Nu kunt u profiteren want wij brengen géén opgekochte rommel, maar geven op alle mooie courante goederen als 'HERENKOSTUUMS - GABARDINES - KOLBERTS PANTALONS - REGENJASSEN - DEMIES AUTOCOATS - KLEUTERJASJES - ZEILJOPPERS PULLOVERS - VESTEN - TRUIEN MELTONBROEKEN TRAININGSBROEKEN Alle Herenmode-artikelen DEKENS - LAKENS - BEDRIJFSKLEDING - BREIWOL ONDERKLEDING - NACHTGOED - DASSEN - SHAWLS HANDSCHOENEN enz. enz. f- Op 20 januari Vrijdag 20 januari gaan de burge meesters van 's-Heerenhoek, Hein- kenszand, Ovezande en Hoedekens- kerke naar Breda, waar Mgr. Bae ten hun de aangevraagde audiëntie zal verlenen. Ook mr.dr. Mes, lid van Ged. Sta ten van Zeeland, gaat met hen mee om kennis te maken met Breda's bisschop. Opgeheven is het faillissement van A. de Koning, marktkoopman te Vlis- singen, wegens gebrek aan actief. Onder curatele gesteld is H. A. Vis senberg, garagehouder te Oud-Gas tel. We zitten in 't nief-in 't schrikkel jaar. De maskes mogen de jongens ten dans en om nog meer vragen. De Vlaamse horizon zit vol vaste „ver keringen". Maar, hoe zal in 'toeko mende met 't verkeer gaan? Da zal ook vast gaan lopen: Zie goed rond u: men beoordeelt mekeer niet meer as mens, maar naar de wijze waarop men zich verplaatst. Weet ge, wie dat goed begrepen heeft? Dad ies de Politiecommissaris van Parijs. 'n Journalist had hem 'nnen brief geschreven. Journalisten steken hun nen neus in alles; 't ies hunnen stiel. Ik voel dat aan m'nnen eigen neus al zit ik Ier maar tussen de vlassers en de kiekskesboeren, en ze gooien me dat gedurig voor de tienen. Om kort te gaan: diejen journalist, Jean Gautier, had hem 'nnen brief toege stuurd om zich te beklagen over de voetgangers die 'n gevaar betekenen voor de automobilisten. En de Com missaris antwoordde hem met de klachten van fietsers, motorrijders en voetgangers over de automilisten. Hij antwoordde, dat de ene de schuld aan de anderen geeft. Dat ze allemaal in kampen zijn verdeeld en dat ze alle maal 'n bestendige koude oorlog voe ren, dat ze allemaal gelijk én onge lijk hebben. Automobilisten tegen voet gangers, voetgangers tegen fietsers, fietsers tegen motoristen en brom fietsers. En dan moet ge onze boe ren met hun karren horen, die sakke ren tegen alles op de weg dat nie achter 'n perd zit. Ik ken er hier - 't les te zeggen automobilisten, die, as ons boeren nie rap genog naar de kant van de weg gaan, mee 'n alarm pistool schieten. En dan vinden ze het nog spijt, dat ze geen zout in hun pistool mogen doen om de boeren in hun achterste te schieten. Ge zoudt moeten horen, wat ze dan sakkeren... de mannen achter d'n volet én de boeren... da zijn geen catechismusles- sen, zulle! En, in de kampen zelf woedt ook 'n ijskouwe oorlog. Ge mot 'nne keer in d'n autobus van Leuven naar Brussel gaan zitten. Ik ben daar 'nne keer geforceerd ge weest van te vragen: „Madame, as gij astablief van m'nne rug gaat en gij, menier, as gij astablief van m'n tienen gaat, kan ik m'nnen journalis- tieken neus 'nne keer snuiten." OP ELKE KASSEI OOST-RO'ZEBEKE nu zal ik u zeggen, hoe dieje prefect z'nne verkeersagent wenst te zien. Ge weet: 'nne Fransman is charmant, nnè Prefect mot dus allercharmantst zijn. Dad ies 'm dan ook, vermits hem aan diejeri journalist schrijft: „Hij moet met zachtheid en vol harding de enen raad geven, de an deren vermanen, overal en zo veel mogelijk het wederzijds begrip be vorderen en zo weinig mogelijk be teugelen, opdat een klimaat van ver standhouding tot stand kome, of nog liever, van sympathie, tussen de enen en de anderen." Zodus, as ik 't goed zie, dan motten onze verkeersagen ten engelen worren, verkeers-engelen.. Ik heb 't nie over ons vrouwelijke agenten, zulle, want die zijn dat al... neeje, neeje, 't gaat over onze Brus selse en Antwerpse en Leuvense dik- buikskes d i e wil 'm engelkes maken. Die zullen gedurig rond de aardse stervelingen motten zweven (spijt, dat we ze geen vleugelkes kun nen geven) om voortdurend de rader werken te oliën en sussend te fluiste ren: hebt elkander bef gelijk uzelf." IDEALIST Hoe komt dat toch? Zo vraagt de Parijse politieprefect. Awel, ik zal 't u zeggen, Commissaris. Omdat 't ver keer mot vastlopen, al zette gij op elke kassei 'nne verkeersagen geelegans in 't wit. 't Komt doordat de samenleving steeds moeilijker wordt en omdat de meeste men sen hun goed humeur niet weten te bewaren. Ik zal nie zeggen: 't ies 'nne toer om gedurig maar te lachen lijk 'nne boer die kiespijn heeft, maar as ze dan maar nie sakkerden en mekaar op d« tienen stampten. En En nochtans: diejen Parijsen Poli tieprefect heeft groot gelijk. Dieje kant mot ,'t op. 't les 'nnen idealist en dat motten ons verkeersagenten ook worren. Of ze er d'n tijd voor zullen krijgen? Ik zie ze daar al sussen en vermanen en zo min mogelijk beteu gelen, swens dat 'm daar op z'nnen vluchtheuvel (schoon zelfstandig naamwoord) mee armen en bienen staat te zwaaien tot ze in de knoop zitten om er voor te zorgen, dat al die rondzwervende bijen en wespen mekaar nie steken. Swens dat hij staat te sussen rijen ze mekaar aan splin ters. Nochtans: de bedoeling is goed en we kunnen in België en ook bij u, in Nederland, serieuze pogingen doen om onze verkeersagenten in engelbe waarders te veranderen. En, meent ge nu dat dat allenig maar van doen is buitenshuis? Ge mot 'nne keer in de woningen-bin nenshuis-komen, waar ze met zes huisgezinnen 't verkeer proberen te regelen. Ge mot in de huizen komen „met gezamenlijk gebruik van keu ken" As da geen uitvinding van d'n duivel is, dan is Sus van Tfestelt 'nnen verkeers-engel. Alles wa tegenwoor dig geforceerd-gezamenlijk mot gaan, daar zit 'n luchtje aan. Daar hebt ge nu weer de geza menlijke nieuwe spelling. Ik eb nog geen ekstrakt uit de njef woorden boeken gekregen, ik weet dus nog nie eksakt, hoe dal zal motten, maar ik voel nou al, dat er nie veul journa listen zullen asemen, die da bril jant vinden. En dan hebt ge 't verkeer in 't schrikkeljaar. De eerste maand is n.og nie om en in mijn geburen heeft 'n stankrijke lelijke (liiieke) boerin al drei blauwe schenen gelopen. Suske van Testelt. Programma in Zeeuwsdi-V laander en In het Bioscoopgebouw te Hulst draait deze week „Tussen hemel en aarde", een fascinerend verhaal van een oud-oorlogspiloot die opnieuw in dienst geroepen worde en daarvoor zijn sportieve carrière moet opgeven, 'n Reeks spannende luchtvaartavon, turen uitgebeeld in fraaie opnamen, houden hem voorgoed in de lucht macht. Verder is er „Satanseiland", een de tective-verhaal, waarin een verdwe nen robijn aanleiding is tot allerlei avonturen, liefdesverwikkelingen en moorden. Het Centrum, Axel, vertoont de reeds besproken film „Teodora", het spannende verhaal van de keizerin van het Byzantijnse rijk. Verder is daar „Bittere ervaring", een thriller waarin menig raak schot valt en waarin 'n handige detective na veel moeite het raadsel oplost....en ten slotte ook het meisje krijgt dat in deze historie zo'n raadselachtige rol heeft gespeeld. Olympia, Sas van Gent, brengt „Medelijden met de zondares?", even eens reeds besproken. Als tweede film „Een vrouw verdedigt zich", een liefdestragedie. Wie het in een opg- wekter genre zoekt kan gaan kijken naar „Een meisje met duizenden", een luchtig eh vrolijk verhaal. Hofzicht Theater, IJzendijke, ver toont „De ridders van de ronde tafel", dat in de riddertijd speelt. In een machtige burcht doet deze film een episode van deze romantische tijd herleven en natuurlijk is er naast zwaardgekletter ook voldoende vrou welijke intrige en liefde in de histo rie verwerkt. De districtscommandant der Rijks politie te Middelburg vestigt er de aandacht op dat het de laatste tijd meermalen voorkomt dat o.m. aan inwoners van de provincie Zeeland pakketjes onder rembours worden ge zonden door het Algemeen Verkoop kantoor „De Vlijt", Postbus 83 te Assen, zonder dat deze pakketjes door geadresseerden besteld zijn. De inhoud van deze pakketjes, waar voor 3.betaald moet worden, be staat uit scheermesjes, waarvan er blijkens een ingesloten briefje, één op proef gebruikt mag worden. Hier na kan men desgewenst het pakje retourneren, waarna men het geld terug ontvangt. Hoewel door deze handelwijze geen strafbaar feit wordt gepleegd, gevoelen vele geadresseerden, hoofd zakelijk zakenmensen, zich gedupeerd Derhalve wordt geadviseerd in voor komende gevallen, wanneer men geen prijs stelt op toezending van scheer mesjes, het pakketje niet te accep teren of dit, eveneens onder rem bours, t retourneren aan de afzen der. (Advertentie) Reeds enige dagen gele den hebben ive bericht dat Waalwijk een drie ling rijk is. Hierboven bieden wij er een foto van. Men ziet de blij-la- diende moeder, mevr. de Gouw-Kooymans met in baar armen Jeanine, Joke en Anton. Links op de foto zuster Smeele en redits zuster Bak kers. ZAKELIJK AFSCHEID De heer L.J. v. 't Westende al hier heeft zijn zaken te Middelburg en Vlissingen en het eveneens door hem opgerichte electro-technisch bu reau overgedaan aan de N.V. Croon te Rotterdam. Het zestig man sterke personeel heeft afscheid genomen van zijn pa troon in „de Vergenoeging". Namens Ten behoeve van onze lezers in Zeeland geven wij de katholieke keu ringen voor de films, die deze week in de Zeeuwse bioscopen worden vertoond Hofzicht-Theater, IJzenidijke: De Ridders van de ronde tafel: 14 jaar. Bioscoopgebouw, Hulst: Tussen he mel en aarde: alle leeftijden. Het Centrum, Axel: Teodora: 18 jaar. Bittere ervaring: 18 jaar. Olympia Theater, Sas van Gent: Medelijden voor de zondares: 18 jaar Een vrouw verdedigt zich: 18 jaar. Vlissingen: JJuxor: Het vlammende woud: 14 jaar. Alhambra, viissingen: Ciske de rat: 14 jaar. Schouwburg, Middelburg: De pur peren vlakte: 14 jaar. Electro, Middelburg: Ciska de rat: 14 jaar. Grand, Goes: Ciske de rat: 14 jaar. Mr Ceuning vraagt opheldering De fractie-voorzitter van de oppo sitiepartij „Het roer moet om", in de gemeenteraad van Zierikzee, mr. K.A. Ceuning, heeft schriftelijk het college van B. en W. een aantal vra gen gesteld terzake van de destijds aan de burgemeester van Zierikzee, thans wijlen jhr.mr. J. Schuurbeque Boeye, gedane schenkingen Mr. Ceuning vraagt of dat na de ramp aan de burgemeester van Zie rikzee gedane schenkingen geacht kunnen worden bestemd te zijn ge weest voor de gemeente en of 't col lege bekend is hoe groot het bedrag van deze schenkingen ongeveer is ge weest. Indien de grootte van dit be drag niet bekend is, acht het college het dan niet gewenst zich omtrent de hoevefelheid nauwkeurige gegevens te verschaffen? Mr. Ceuning vraagt verder of het college bereid is om, indien het over deze gegevens be schikt, hiervan mededeling te doen aan de raad. Hij vraagt voorts of het college bekend is met de aanbeste ding van deze geschenkgelden. De vragen zullen in de volgende raads vergadering worden beantwoord. het personeel werd het woord ge voerd door de heren de Nooyer, de Klerk en Nooteboom. Op ondubbel zinnige wijze kwam tot uiting hoe de heer v. 't Westende werd gewaar deerd door zijn mensen, ook omdat hij in alles met hen meeleefde en zijn vertrouwen schonk aan wie 't waard was. Als blijvende herinnering bood het personeel o.m. een prach tig gebrandschilderd raam aan, dat geplaatst zal worden in het aan de winkelzaak te Middelburg verbonden kantoor. Mej. v. Steenhuizen offreerde mevr. v. 't Westende bloemen. Tenslotte heeft de heer van 't West ende een pakkend afscheidswoord ge sproken en bleef men enige uren bij een aan 'n gezellige maaltijd. De bloedtransfusiedienst De Bloedtransfusiedienst van het Nederlandse Roode Kruis heeft in het afgelopen jaar zijn bemiddeling ver leend bij 320 bloedtransfusies, die in beide ziekenhuizen werden verricht. Wanneer men hiermede vergelijkt het aantal van 182 in 1954. dan blijkt er uit, welk een belangrijke dienst op deze wijze aan zieken werd bewezen. Gezien de toename in het aantal transfusies, is het aantal personen, dat zich geheel belangeloos hiervoor beschikbaar heeft gesteld, niet groot genoeg. Het Roode Kruis doet dan ook een dringend beroep op alle inwoners bo ven 18 jaar, om zich op te geven als vaste donor bij de bloedtransfusie dienst. NIEUW RAADSLID In de vacature-Bakker is thans tot raadslid benoemd de heer M. v.d. Himst (K.V.P.), die de benoeming reeds heeft aanvaard. DE ERNSTIGE AANRIJDING Eergisteren meldden wij dat de heer C. op zijn bromfiets aangere den was door de heer M. uit 's Hee- renhoek; later bleek ons dat dit de heer H. was geweest. Sluiskil 's Gravenpolder GEVONDEN VOORWERPEN. In het vierde kwartaal 1955 werden de navolgende voorwerpen als gevon den ter secretarie ingeschreven: een pangertouw; een aantal wanten; een enkele en een paar rubberlaarzen; twee portemonnees. Nadere inlichtingen worden ter se cretarie verstrekt. Duivendijke BEVORDERING. De heer J.L. van Oost, alhier ge boren en ingenieur le klasse bij de provinciale waterstaat van Noord- Brabant te Den Bosch is met in gang van 1 januari bevorderd tot hoofdingenieur. De omvang van het vervoer per spoor door de N.S. op de Zeeuwse eilanden was over de eerste 8 maan den van het afgelopen jaar praktisch gelijk. Ditzelfde geldt voor het aan komend goederenvervoer. Het ver trekkend goederenvervoer van de sta tions op de Zeeuwse lijn nam belang rijk toe. Was dit over de eerste 8 maanden van 1954 50.980 ton, in 1955 werd dit 80.590 ton, aldus vermeldt het jaarverslag van de Kamer van Koophandel op de Zeeuwse eilanden. Zeer verheugend is het feit, dat de lijn Vlissingen-Roosendaal geëlektrifi ceerd zal worden. Verwacht wordt dat de werkzaam heden daaraan reeds in 1957 hun be slag zullen krjjgen. De Automaatschappij Zeeland N.V. te Goes rapporteert het volgende: Bij de lijndiensten, behalve op de trajecten Kruiningen haven; Kruinin- ger station en Goes-Hoedekenskerke- veer, die beide nog ernstig te lijden hadden van de autobusdienst Sluis- kil-Breda. bleef het vervoer op het zelfde peil, terwijl hier en daar een lichte vooruitgang viel waar te ne men. Voor de tourwagenritten bracht 1955 een verdere uitbouw. Er wer den meer buitenlandse ritten uitge voerd dan in enig voorafgaand jaar. A.M.Z.-touringcars kwamen door ge heel west-Europa en Joegoslavië. De verst afgelegen steden, die werden be zocht, zijn: Kopenhagen, Wenen, Du- brovnik, Napels en Madrid. Voor het jaar 1956 zijn zeven nieuwe tourwagens in bestelling. GUNSTIG SLECHT WEER! De N.V. Stoomtram Walcheren on dervond in het lijndienstbedrijf voor namelijk in het eerste kwartaal een aanmerkelijke opleving, veroorzaakt door de slechte weersomstandigheden. In het tweede en derde kwartaal bleef het aantal vervoerde passagiers achter bij het vorige jaar. Hoe vreemd dit wellicht voor een sterk op het tourisme ingestelde streek moge klin ken, is de teruggang te verklaren door het mooie weer tijdens de sei zoenmaanden. In tegenstelling tof 1954 bleven badgasten en bewoners van Walcheren n.l. aan de kust, ter wijl in 1954 tijdens regenachtige da gen veel werd gereisd. Werden in het tijdvak januari tot en met oktober 1954 2.617.000 passa giers vervoerd, over hetzelfde tijdvak in 1955 bedroeg hun aantal 2.571.000, een teruggang van 46.000 passagiers. De op 1 februari ingevoerde tariefs verhoging maakte het mogelijk de t.o.v. 1954 wederom gestegen kosten op te vangen. Op 2 oktober j.I. werd bij wijze van proef een belangrijk uitgebreide dienstregeling ingevoerd op de ring- lijn rond Walcheren: het aantal rit ten werd van 10 op 16 gebracht. Ten-, einde de bewoners langs deze lijn de gelegenheid te geven zich op de nieu we toestand in te stellen, zal genoem de proef tenminste één jaar worden genomen. Het toerwagenbedrijf liet t.o.v. 1954 wederom een stijging van de omzet ten zien. Teneinde het hoofd te kun nen bieden aan de grote vraag naar goede toerwagens, werden voor het seizoen 1956 een viertal nieuwe wa gens, van een geheel nieuw type, be steld. De algemene verwachtingen voor het jaar 1956 zijn niet onguns tig, hoewel veel van de uitslag van de proef met de hogere frequentie op de ringlijn rond Walcheren zal af hangen. Het moderne tocrwagenpark en de vakbekwame chauffeurs dóen de ver wachtingen wettigen, dat het toersei- zoen 1956 wederom boven dat van voorgaande jaren zal uitsteken. KVP FORUM AVOND Hedenavond om half acht zal in het Parochiehuis een grote forum avond worden gehouden. Voordat het forum een aanvang neemt wordt eerst een korte leden vergadering gehouden. Als voornaam ste punt staat op de agenda: Het kiezen van een nieuwe voorzitter. Om ongeveer acht uur begint de forum-avond. Het forum is samen gesteld uit politici uit de onmiddel lijke omgeving van Sluiskil. Op deze avond kunnen dus vragen op gebied van algemene politiek, provinciale en gemeentelijke problemen, dan wel plaatselijke vraagstukken naar voren worden gebracht. Voor dc goede gang van zaken is het wenselijk, de vra gen, welke nog niet eerder zijn inge stuurd aan het plaatselijk secretariaat voor de vergadering af te geven aan de secretaris. Voor deze avond zijn ook uitgeno digd de leden van het R.K. Vrouwen gilde te Sluiskil. KATH. BOUWACTIVITEITEN. KATH. BOUWVAKARBEIDERS VERGADERDEN In het St. Aloysiuspatronaat hield de afdeling Hulst van de katholieke bouwvakarbeidersbond „St. Joseph" haar algemene ledenvergadering. In zijn welkomstwoord betrok de voor zitter speciaal de districtsbestuurder, die deze bijeenkomst bijwoonde. Deze hield een uiteenzetting over het vorst verlet. waarover een geanimeerde dis cussie ontstond. Zaterdag 14 januari zal de afde ling een feestavond beleggen in het St. Joseph-patronaat, waar leden en hun dames o.a. worden vergast op het blijspel „Eindexamen", dat door de St. Joseph's Ghesellen wordt op gevoerd. WERKZAAMHEDEN TELEFOONNET Woensdag en donderdag werden te Sluiskil werkzaamheden verricht aan het telefoonnet. Vanaf het huisje in de Louisastraat en vervolgens de Ka- naalweg op, werd een kabel toege voegd, bij de reeds aanwezige kabels van het telefoonnet, zodat het dus een versterking van het telefoonnet ter plaatse betekent. Sas van Gent BEVORDERING. De heer R.F.E. van Dommelen, op perwachtmeester groepscommandant der Rijkspolitie alhier werd met in gang van 1 januari 1956 bevorderd tot adjudant. KERSTBOMEN VERBRAND. De jeugd in onze gemeente werd vlak voor het beëindigen der vacan- tie in de gelegenheid gesteld om kerstbomen op te ruimen, onder het toezicht van de brandweer en de po litie. Om half drie was het verza melen geblazen op het marktplein, doch reeds lang voor dat tijdstip zag men de kinderen sjouwen met kerst bomen, die hun dienst voor dit jaar weer hadden gedaan. Men moest zich- zelfs somtijds afvragen: Kerstboom, waar ga je met dat jongetje naar toe. Voorafgegaan door de brand weer vertrok men vanaf het Markt plein naar de Sportkade, waar in de nabijheid van het zwembad de aan gevoerde kerstbomen waaronder die, welke gedurende een veertiental dagen de Westkade hebben opgesierd werden opgestapeld en in brand gestoken, natuurlijk tot groot genoe gen van de jeugd. Niet. alleen konden de inwoners hier door hun kerstbomen op een gemak kelijke manier kwijt, doch ook de jeugd had hierdoor een prettige mid dag. W estdorpe DRIE KONINGEN-DRUKTE. Donderdagavond zag men alhier verschillende groepjes van drie Ko ningen de straten doortrekken. Deze drie Koningen-drukte ging uit van het Meisjespatronaat, dat op deze ma nier, met het zingen van liedjes aan de huizen, trachtte om de financiële toestand van de kas enigszins te ver beteren. Iedere groep was een wijk toegewezen, zodat het niet kon voor komen, dat op een gegeven ogenblik twee of drie groepen in dezelfde wij ken hun liedjes ten beste gaven. Zuiddorpe FEESTAVOND MATER AMABILISSCHOOL. De leerlingen van de Mater Ama- bilisschool hadden in het lokaal van de heer De Smet een feestavond waar op behalve de leerlingen aanwezig waren Pastoor van Tilburg en ook de dames E. van Damme en B. v. Haelst, leden van het bestuur. Er werden korte voordrachtjes ge geven, gezelschapsspelletjes gedaan. Ook werd een film vertoond welke zeer in de smaak viel. Bovendien werd men onthaald op koffie en ge bak hetgeen dc gezelligheid aanmer kelijk verhoogde. Sint Jansteen KINDERVERLAMMING. Bij een vijfjarig dochtertje van J. der W. werd accute kinderverlam ming geconstateerd. Het kind is in het ziekenhuis te Hulst opgenomen. 25 JAAR GEMEENTE AMBTENAAR. Ter gelegenheid van het 25-jarig jubileum als ambtenaar ter secretarie van de heer A. Zwartelé kwamen bur gemeester en wethouders en het vol tallig gemeentepersoneel op de raads zaal bijeen. Hier werd de heer Zwar- teleé toegesproken door burgemeester en secretaris, terwijl hem en zijn vrouw een cadeau en een enveloppe met inhoud werden overhandigd. Bad- en zweminrichting geliquideerd In zijn openingswoord van de jong ste vergadering sprak de wnd. voor zitter van de vereniging tot exploi tatie van een bad- en zweminrichting er enerzijds zijn teleurstelling en spijt over uit, dat deze vergadering het einde van de vereniging zal gaan be tekenen, doch hij meende anderzijds hierin een verheugend verschijnsel te mogen zien, waar deze liqiudatie in de practijk alleen formele waarde heeft en het zwembad zelf nu beter dan ooit zal herrijzen, hetgeen 'n gro te vooruitgang voor de omgeving be tekent. In twee bestuursvacatures werd voorzien door het kiezen van de he ren D. van den Berg en A.H. v.d. Lee. Aan het bestuur werd machtiging verleend tot het in het leven roepen van een stichting tot bouw en exploi tatie van het nieuwe zwembad. Het ontwerp van de statuten werd aan vaard en besloten werd als beginka pitaal voor de nieuwe stichting een bedrag van 200.beschikbaar te stellen. Besloten werd tot liquidatie van de vereniging, terwijl de resterende baten aan de stichting zullen worden overgedragen. Tenslotte werd de maquette van het nieuwe bad bezichtigd, waarbij de heer van den Berg een toelichting gaf. STANDPAATS AUTOBUSSEN. Het nieuwe parkeerterrein achter het gemeentehuis is in gebruik ge nomen als standplaats voor de auto-, bussen van de Z.V.T.M. Hoewel het terrein nog aan de Marktzijde ont sloten moet worden is deze halteplaats verre te prefereren boven die van de Noordstraat. De vele en beede autobussen, die daar dagelijks samen stroomden kon de toch nog vrij bre de Noordstraat. De vele en brede verwerken; het verkeer zat vrijwel om de haverklap klem. PRINSES MARIJKESCHOOL. Van de particulier secretaresse van H.M. de Koningin is ten gemeen tehuize bericht ontvangen, dat te gen de naam „Prinses Marijkeschool" voor de in aanbouw zijnde nieuwe o.l.school geen bezwaar bestaat. Rilland OUDSTE INWONER 97 JAAR. Woensdag herdacht de oudste in woner dezer gemeente zijn 97ste ver jaardag. De jarige is nog zeer kras en goed gezond. Alleen het gezicht begint wat minder te worden. Van zelfsprekend was er een grote be langstelling voor dit zeldzame feit. „Studio" treedt op voor Kunstkring Dinsdag a.s. zal in het program ma van de Kunstkring „Van den Vos Reinaerde" de toneelgroep „Studio" optreden. Men brengt „De indring ster", een stuk van de Amerikaanse schrijver Edwin Brenner, dat door de regisseur van „Studio", Jaap Hoog- stra, is vertaald. Dit werk is het derde programmastuk van „Studio" en men heeft er in vele plaatsen reeds groot succes mee geboekt. Meer dan 75 op voeringen heeft men ervan verzorgd. Het is 'n knap geschreven toneel stuk, dat psychologisch juist afgewo gen is. 'n 17-jarig meisje wier moe der is gestorven, ziet haar zorgvul dig opgebouwd droom wereldje plotse ling ineen storten als haar vader on verwacht hertrouwt. Hoewel haar stiefmoeder het meisje met liefde en tact benadert, sluit de jonge Alison haar hart af voor deze vrouw en be gint een hoogst geraffineerd „offen sief" te ontketenen. Ongetwijfeld zullen de vele toneel liefhebbers van Hulst en omgeving dit knappe stuk, dat bovendien („Stu dio" heeft het elders bewezen) zeer vaardig gespeeld wordt, willen zien. Het wordt opgevoerd in h~t, coopgebouw. Boschkapelle DANSAVOND Onze plaatselijke voetbalvereniging „Vogelwaarde", die in deze compe titie vooral met het tweede elftal mooie resultaten boekt, voert de laat ste weken verschillende acties om de verenigingskas aan te vullen. Het deelnemen aan de competitie vergt heel wat geld en de recettes van de thuiswedstrijden zijn niet van die aard, dat hieruit alle kosten kunnen worden bestreden. Na de goed ge slaagde prijspiering en tritswedstrij- den van vorige weken, staat er voor zondag 8 januari a.s. een dansavond op het programma, die gehouden wordt in het clublokaal van de V.V. Vogelwaarde bij de heer P. Vonk. Stoppeldijk TONEEL Voor de toneelliefhebbers uit ons dorp valt er dit seizoen veel te ge nieten. Voor zondag 8 januari a.s. staat alweer een toneelavond op het programma, de r.-k. toneelvereniging uit Lamswaarde geeft dan in het ver enigingsgebouw een gastvoorstelling van het toneelstuk „En de bossen zingen hun lied". Dit stuk is voor ei gen publiek en ook elders met veel sukses op de planken gebracht en het valt te verwachten, dat ook in onze plaats vee! belangstelling voor deze toneelavond zal bestaan. Later in het seizoen zal onze plaatselijke toneel club een tegenbezoek brengen aan Lamswaarde. SAS VAN GENT Olympia-theater uur: Medelijden voor de zondares. IJZENDIJKE Hofzicht-theater 8 uur: De ridders van de ronde tafel. SAS VAN GENT Olympia-theater 8 uur: Medelijden voor de zondares. AXEL Het Centrum 6.30 en 9 uur: Teodora. HULST Bioscoopgebouw 8 uur: Sa tanseiland. DE KLINGE Kinema van Dijck 7,30 uur: De liefde die dood. ANTWERPEN Kon. Vlaamse Opera 7.30 uur: Tannhauser.

de Stem | 1956 | | pagina 2