Tactiek van communisten vraagt rustige waakzaamheid EISENHOWER IN „STATE OF THE UNION Adenauer, vierde 80ste verjaardag MARINE VLIEGTUIG BOVEN DE ZUIDPOOL schelen, al „Kan me niet we op het gangpad" zitten Aanvaringen in de mist DE DOOD OP DE WEG Getuigen in Djakarta aangekomen AAN ONS DE KABINETS- FORMATIE Ir. F. Q. den Hollander: Prins Rainier verloofd met filmster Grace Kelly Volmachten gevraagd voor economische hulpprogramma s MAX EUWE WEER KAMPIOEN In mei geen houten wagons meer hij NedSpoorwegen zijn „program Poujade geeft Mistinguett overleden f! DAGBLAD VOOR Ned kustvaarder gezonken Hulp bij aanwending atoomenergie Fascinerend avontuur Zelfde weertype Mendès en Mol let: Miljoeneneis tegen Aristoteles Onassis Uitbundig feest Bonn in Stoomlocs gaan op non-actief Desnoods belastingstakingen werkstakingen en nog meer. AANTAL ZETELS NU 52 ONTVOERINGEN OP CELEBES Nog Genève deze week beslissing Amsterdam krijgt een vierde station In Monaco is het feest n 103 m.) IET MOERAS, DOODS, Tomaha wkspoor. DAGBLAD DE STEM ER STEEN 86e JAARGANG No. 22040 Uitgave N. V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16. Tel.: Directie, Redactie en Administratie 3351. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: C. J. v. Hootegem, Mr. Dr. A. J. J. M. Mes, Mr. B M. L. de Rechter, L. J. v. 't Westende, P. V. M. Vercauteren. Abonnementsprijs bij vooruitbetaling 5.85 per kwartaal, per post i 6.55, per week (uitsluitend bij niet post- bestell.) 0.45. Incasso wordt berekend. Losse nummers 13 ct. Postrek. no. 278841. Voor God, Koningin en Vaderland V R IJ D A G 6 JANUARI 1956 Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.35 per m/m. (Ingezonden Mededelingen 0 85 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie 0.14 per m m. (Ingezonden Mede delingen 0.35 per m/m). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, Telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST. Dubbele Poort 7, Telefoon 102 (Bijbureaux: Terneuzen, Noordstraat 56, Tel. 2601 OOSTBURG: Nieuwstraat 41, Tel. no. 35 Op de Nieuwe Waterweg is gisteren het Noorse tankschip „Kollgeir" in aanvaring gekomen met de Britse -co lenboot „Gem". De botsing gebeurde in dichte mist. Het Britse schip, dat onmiddellijk in zinkende toestand ge raakte, is aan de zuidzijde van de Waterweg aan de grond gezet. De Nederlandse kustvaarder „Har- tel" kwam bij Gravesend Reach in botsing met het Franse schip ..Penhir". De Nederlandse boot zonk kort na dien. De bemanning van acht kop pen kon door de „Penhir" worden opgepikt- Culemborg: De negentienjarige H. Verwey uit Leerdam botste in de mist met zijn motor tegen een autobus van de EATO uit Tiel. Hij overleed in het ziekenhuis. Den Haag: Op de hoek van het Stadhoudersplantsoen werd de 76- jarige voetgangster M. N. door een personenauto gegrepen. Zij werd zo ernstig gewond, dat zij even later overleed. Zwolle: De 42-jarige W. S. uit Assen botste in zware mist met zijn motor tegen een militaire zie kenauto van de luclttdoelartillerie te Enschede. De man overleed ter plaatse. uXjg# IN VERBAND met het feest van Drie koningen is er voor vandaag algeme ne dispensatie verleend van de Ont- houdingswet. •DRIE JAAR gevangenisstraf met af trek heeft gisteren de Officier van Justitie bij de Amsterdamse Recht bank geëist tegen de 36-jarige zeeman H. H. uit Lübeck, die de steward van zijn schip bij een ruzie had doodge stoken. EEN VRACHTAUTO is op de onbe waakte overweg tussen behagen en Anna Paulowna in aanrijding gekomen met een personentrein. De auto werd zwaar beschadigd. De bestuurder kreeg een shock. OP HET terrein van de BPM te Per- nis heeft de 44-jarige grondwerker A. V. uit Rhoon een badding van onge veer 1000 kg op het lichaam gekre gen. De man was op slag dood. TOT SECRETARIS van het Neder lands Verbond van Vakverenigingen is, als opvolger van de heer Ad Ver meulen, benoemd de heer W. F. van Tilburg. President Eisenhower heeft donderdag in zijn jaarlijkse bood schap over de „State of the Union" (de toestand van het land) aan het Amerikaanse Congres gevraagd om speciale volmachten voor economische hulpprogramma's voor „een aantal jaren" aan niet- communistische landen. De boodschap werd voorgelezen door de Griffier. Eisenhower vertoeft namelijk nog steeds in Florida. In de boodschap werd gezegd, dat de topconferentie in Genève, in juli van het vorige jaar de belofte inhield van matiging van woor den en actie in de koude oorlog, doch dat de latere Geneefse con ferentie van ministers van Buitenlandse Zaken had bewezen, dat de „Sovjet-leiders nog niet de onontbeerlijke voorwaarden willen scheppen voor een veilige en duurzame vrede." De president beloofde Amerikaanse hulp voor grotere Europese eenheid, in het bijzonder bij de ontwikkeling van kernenergie. In wat een verwij zing naar de „Euratom" scheen te zijn, zei Eisenhower: „Wij zullen zoveel hulp geven als doenlijk is aan de on langs hernieuwde pogingen van West- Europese landen om een grotere mate van integratie, b.v. op het gebied van vreedzaam gebruik van atoomenergie te bereiken." In een overzicht van de Amerikaan se politiek in Azië en het midden-oos ten zei Eisenhower, dat de Ver. Staten in Azië hulp zullen blijven verschaf fen aan landen die hun vrijheid ver dedigen tegen communistische druk of ondermijning. In het midden-oos ten zullen de Ver. Staten alles doen om een rechtvaardige oplossing te bevor deren van het „tragische geschil'' tus sen de Arabische landen en Israël. De Ver. Staten willen al deze landen tot vriend houden. De communisten hebben hun tac tiek inzoverre gewijzigd, zei Eisen hower, dat zij het nu proberen met het zaaien van verdeeldheid, met beloften en dubbelhartigheid, in- plaats van met geweld of dreigen met geweld. Wat de militaire kracht van de Ver. Staten aangaat, die is nooit eerder in vredestijd zo goed afgestemd geweest op de behoeften als nu. Door invoe- ring van de nieuwste wapens is de doelmatigheid van de strijdkrachten vergroot. Samen mei Canada is het radarstelsel ter beveiliging van het Amerikaanse vasteland aanzienlijk uitgebreid. (Later verklaarde de president nog in een radio- en televisieuitzending vanuit Key West dat de Verenigde Staten de tactiek van de communisten met grote waakzaamheid moeten blij ven gadeslaan. Hij zei: „Er zijn ogen blikken waarop zij (de communisten) glimlachen en er zijn ogenblikken waarop zij schijnen te dreigen. Ons enige doel is ons streven naar een to tale vrede gebaseerd op rechtvaardig heid voort te zetten zonder door hun bedreigingen in hysterie te geraken en zonder ons door hun glimlachjes te laten misleiden."). Eisenhower sprak ook over de bin nenlandse toestand in het land. Hij noemde het verontrustend, dat uit sommige gebieden nog beschuldigin gen binnenkomen over het bestaan van rassendiscriminatie. Volgens de president moet het congres een com missie instellen, die beschuldigingen moet onderzoeken oveb discriminatie en economische druk en het onthou den van kiesrecht aan negers. De president stelde ingrijpende her ziening voor van de omstreden immi- gratiewetten van McCarren en Walter. Voorts bepleitte hij grotere soepelheid bij de toelating van immigranten. Een vliegtuig van de Amerikaanse marine, behorend bij de expeditie „Deepfreeze", heeft een half uur lang boven de zuidpool gecirkeld op een hoogte van 500 tot 1800 voet. De zuidpool, aldus de bemanning van het vliegtuig, was vrijwel vlak geheel met sneeuw bedekt en moet volgens ruwe berekeningen ongeveer 9.700 voet boven de zeespiegel liggen. De eerste die over de zuidpool vloog was admiraal Byrd. Hij ondernam die eerste vlucht in 1929. De tweede vlucht over de zuidpool werd onder nomen in 1946. De bemanning van het marinevlieg tuig liet boven de pool rookbommen, lampenzwart, stempelinkt en een groot stuk carton vallen. Dat alles verdween zonder een spoor achter te laten. De rookbommen ontploften zelfs EEN FRANSE grammofoonplaten- maatschappij moet 11.000.000 francs schadevergoeding betalen aan enkele bekende Duitse en Oosten rijkse musici (o.w. Wilhelm Furt- waengler), omdat zij indertijd concerten van deze musici clan destien op plaat heeft gebracht. DRIE VAN de vijf gevangenen, die uit de gevangenis te Gothenburg wis ten te ontsnappen, zijn weer gepakt. De beide anderen zijn nog spoorloos. NABIJ ILCHESTER in Engeland stort te een straaljager op een kamp voor kampeerwagens. Een moeder en kind werden gedood. Ook de beide inzit tenden van het vliegtuig kwamen om het leven. VIJF KATHOLIEKE gemeenteraads leden van de Schotse stad Motherwell zullen waarschijnlijk uit de Labour- partij worden gestoten, omdat zij zich verzet heben tegen een partijbesluit, om Boelganin en Kroestjev bij hun komende bezoek aan Groot-Brittan- nië op het gemeentehuis te ontvangen. ONDANKS DE algemene staking van de IJmuider vissers, is gisteren één treiter uitgevaren, doch met slechts negen man aan boord. ?E MERAPI op midden Java, is de dagen dreigend actief. Giste- Hnr.„Wierden een brug en drie huizen vernieM.a8tr0men en wolken hete as De elf getuigen a decharge in de rechtszaken tegen Jungschlaeger en Schmidt zqn donderdagmiddag op }iet vliegveld Kemajoran aangekomen. Hef vliegtuig had enige vertraging wegens motorstoring. Vandaag zal de 46ste zitting in de zaak Jungschlaeger worden gehou den. Waarschijnlijk zal de oudste van de groep Nederlandse getuigen, J. Pantus, pensionhouder uit Maastricht, al worden gehoord. Hij is vandaag ja rig. Dit tussen haakjes. Ncven?VP„Tarhti.n« tot vanavond: 2™«J g ,stlg' overwegend f v'ccr' OverwcgPncl zwakke wind uit oostelijke richtingen. On- geveer dezelfde temperaturen als gisteren. Vandaag: zon onder 16.46 uur maan onder 12.13 uur. Morgen; zon op 8.49 uur, maan op 3.48 uur. t De radicaal Pierre Mendès- France en de socialist Guy Mol- let hebben donderdag, na een lunch, tot de pers gezegd, dat hun radicaal-socialistische v< kiezingsalliantie (het republi keinse front), de nieuwe Franse regering dient te vormen. De twee staatslieden wezen de op roep van de aftredende Eerste-Minis- ter, Edgar Faure, voor de vorming van een „regering van nationale een heid" van de hand. Mollet verklaarde dat een regering van een „nationaal front" zou neerkomen op „een verza meling mannen, die het vrijwel over niets eens zijn en in functie blijven door niets te doen". „Wat thans nodig is, is een regering die moedig handelt", aldus Mollet, die hieraan toevoegde, dat hij ook nooit zou deelnemen aan een „volksfront regering" met de communisten. niet. Vermoedelijk ligt op de zuid pool een zeer dikke laag stuivende poederneeuw. De bemanning van het vliegtuig bestond uit acht personen. De Griekse scheepseigenaar Spyri- don Catipodis heeft bij het gerechts hof in New York een eis voor een schadevergoeding van 14.500-000 dol lar tegen je Argentijns-Griekse scheepsmagnaaf Aristoteles Onassis in gediend, wegehs contractbreuk van de zijde van Onassis. Catipodis beschuldigt zijn vroegere landgenoot ervan, dat deze niet zijn verplichtingen is nagekomen. Volgens hem had Onassis hem namelijk een bedrag van een miljoen dollar plus een percentage vu de winst moeten betalen uit een concessie voor olie transporten uit Saoedi-Arabië, waar toe Catipodis volgens zijn zeggen voor Onassis de weg gebaand had. Onassis heeft wel toegegeven, dat hij bepaalde zakelijke relaties met Catipodis gehad heeft, maar hij ont kent enig contract met verdwijnende inkt geschreven te hebben. i v v. I Temidden van zijn familie staat de jarige Dr. Konrad Adenauer voor I het paleis Schaumherg, waar het eerste naoorlogse Duitse legermu- ziekkorps hem een muzikale hulde brengt. De Westduitse Bondskanselier, Kon rad Adenauer, is gisteren 80 jaar ge worden. In de Bondsrepubliek wordt een weekiang feest gevierd. Adenauer werd begraven onder geschenken en huldebetuigingen. Een negentienjarige wijnkoningin schonk hem, namens de Westduitse wijnzaken, een fles wijn voor elk jaar van zijn leven. In Bonn werd gevlagd. Juichende burgers stonden langs de straten toen de Bondskanselier naar de kanselarij reed. waar hij de gelukwens van zijn ambtenaren in ontvangst nam. Bij aankomst in het kanselarijge bouw bracht het 46 man sterke mu ziekkorps van het nieuwe Westduitse leger de koraal „De Here zij gepre zen" ten gehore. Ook vele vrienden kwamen de jarige Bondskanselier ge luk wensen. Een heel kleine kleinzoon, wiens weerbarstige haar met veel water op zijn plaats werd gehouden, overhandigde grootvader een zelf gemaakt schilderijtje, waarna alle kleinkinderen opa nog een tuiltje gele rozen aanboden bovendien. Telegrafische gelukwensen kwa men binnen van Eisenhower, Boel ganin, Eden, Churchill, Nehroe en talrijke andere vooraanstaande staatslieden. Dr. Max Euwe is er in geslaagd de Nederlandse schaaktitel te herove ren. Woensdagavond heeft hij in een hardnekkige strijd tegen Jan Hein Donner ook de zevende partij gewonnen en daarmee de voor het kampioenschap noodzakelijke 5 1/2 punt behaald. De foto laat de beide schaakmeester zien in hun glazen huis" tijdens de wedstrijd. Op zijn jaarlijkse persconferentie heeft Ir. F. Q. dij Hollander, presi dent van de N.S. gisteren meegedeeld, dat in mei de laatste houten rijtuigen van de spoorwegen verdwenen zul len zijn. De Nederlandse Spoorwegen zijn de eersten waar dan enkel stalen rijtui gen in dienst zullen zijn. althans in Europa. In Italië zal dit eveneens spoedig het geval zijn. De omzetting van de stoomtractie in elektrische en dieselelektrische trac tie zal ook spoedig haar beslag heb ben gekregen.. In het afgelopen jaar zijn opnieuw 117 stoomlocomotieven afgevoerd en uiterlijk mei 1958 zullen ook de laatste 2fi0 van deze machi nes zijn vervangen. Dan zal de „ont- stoming", zoals de president-directeur van de N.S. zich uitdrukte, volledig zijn. Reeds bij de aanstaande zomer dienstregeling zullen de baanvakken De United Press-correspondent Anthony Cavendish heeft een exclusief interview gehad met Pierre Poujade, het eerste dat deze nieuwe ster aan het Franse politieke firmament na zijn stembusoverwinning verleend heeft. In dit interview legde Poujade de gelofte af dat hij belastingstakingen, werkstakingen en welke andere soort staking ook zal uitschrijven als Frankrijk zich niet „hervormt". Hij gaf niet precies aan welke hervorming hij nodig vindt. Maar voor de eerste maal heeft Poujade zijn beleid geschetst. meer moeite doen om een eind aan de zwakte van Frankrijk te maken, dan ons druk maken om de sterkte van Duitsland." Algerije, waar Frankrijk probeert een nationalistische terreur tot staan te brengen zonder het gebied zelf te verliezen: „Natuurlijk zijn er dingen verkeerd in Algerije, maar dit bete kent niet dat we willen dat Mendès het weg geeft." 55 Poujade heeft in eerste instantie naam gemaakt door winkeliers aan te moedigen hun belastingen niet te be talen. Heel wat belastinggaarders zijn afgetuigd. Blijft hij die taktiek vol gen? „Ja, en nog een schepje er op" Duitse herwapening, iets waar men zich in brede kring tegen kant in een land dat sedert 1870 de Duitsers drie maal zag binnendringen: „We moeten IN SWEATER EN SLACKS Poujade werd geïnterviewd in het chateau met 15 slaapkamers ten zui den van Parijs, dat hem als campagne hoofdkwartier gediend heeft. Hij zat in sweater en slacks op de rand van een tafel in de eetkamer, met een glas Armagnac in zijn hand. Hoe staat het met de beschuldiging dat hij een fascist is „Mijn jongens zijn er in", verklaarde de 34-jarige ex-winkelier. „Het kan me geen zier schelen hoe je me noemt. Noem me een fascist als je dat wilt tenslotte hadden die ook wel een paar goeie ideeën. Laten de anderen pro beren ons te laten zitten op de recli- tcr-vleugel in de assemblee. Goed. Mest op die troep. Het komt er niet op aan waar we zitten. Desnoods kunnen we werken, zittend in het gangpad. We hebben heel wat aanmoediging uit het buitenland ontvangen. In de week voor de verkiezingen ontving ik een stapel brieven uit de Verenigde Staten, Duitsland. Engeland en heel veel ook uit Canada. Ik wil duidelijk maken dat we niet gewoon een nieuwe RPF (de beweging van generaal Char les de Gaulle) zijn. De Gaullisten had den heel wat achter zich en ze hebben het er niet al te best afgebracht. Wij hadden niets achter ons en we hebben het bliksems goed gedaan. Ze zullen nog wat met ons beleven." In het departement Aube is een candidaat der Poujadisten, Dr. Cour- rier, gekozen verklaard in de plaats van de onafhankelijke candidaat Terre, burgemeester van Troyes. Bij hertel ling bleek, dat Courrier 37 stemmen meer heeft dan Terre. Het aantal Poujadistische afgevaardigden is hier door gesteget tot 52. EindhovenVenlo en GoudaAlphen elektrisch worden bereden. In de zomer van 1957 komt de elek trificatie van de baanvakken Roosen daalVlissingen, RoosendaalBreda. Roosendaal—Belgische grens en Til burgDen Bosch gereed- In het najaar 1957 volgt Den Bosch—Nijmegen. Het hoofd van het telefoonkantoor in Fare-Pare, de heer van Santen, is dinsdag j.l- tijdens zijn reis van Pare- Pare naar Makassar door een gewa pende bende aangehouden en ont voerd. Voorts werden ontvoerd een schoolonderwijzer uit Pare-Pare, Ha- marung en diens vrouw. Tot dusver is nog niets bekend over het lot van de ontvoerden. De ministersdelegatie van Indonesië en Nederland zijn gisteren in Genève weer bijeen geweest. Volgens het communiqué werden er enige vorde ringen gemaakt, „maar nog niet alle moeilijkheden zijn overwonnen". De werkgroepen hebben hedenoch tend een vergadering en de ministers komen vanmiddag opnieuw bijeen. De Indonesische delegatieleden zou den nog deze weck een beslissing willen hebben. De befaamde Franse revuester Mistinguett is gisteren in een plaatsje bij Parijs overleden. Zij kreeg met Kerstmis een beroerte en was hiervan herstellende, toen zij met nieuwjaar een dubbele long ontsteking opliep. Mistinguett overleed ten huize van haar broer. Haar werkelijke naam was Jeanne Bourgeois. Slechts haar schoonzuster, me vrouw Bourgeois, bevond zich aan haar sterfbed. Mistinguett is op vreedzame wijze in haar -slaap over leden. De overledene was een der grootste sterren van revue, operette en variété, die ooit heeft geleefd. Zij heeft haar leeftijd nimmer ge noemd, doch zij was zeker ouder dan de tachtig jaar, die zij officiéél telde. Zij is nooit getrouwd, ofschoon zij in haar gloriejaren tientallen aanbid ders in alle lagen der maatschappij had. Wijlen koning Edward de Zevende van Engeland noemde haar „de geest van Parijs waarin hij door miljoe nen werd bijgevallen. „Miss", zoals zij algemeen werd ge noemd, heeft eens haar benen voor drie miljoen dollar laten verzekeren. Enkele van haar bekendste liedjes zijn JC'est rnon homme", „J'en ai marré" en „Je suis une midinette". unie midinette". Zij trad vele jaren tezamen met Maurice Chevalier op en wel gerui me tijd voordat laatstgenoemde een wereldberoemd zanger was gewor den. Chevalier, die momenteel in Amerika optreedt, toonde zich zeer ontdaan over haar dood. Het persoonlijk bezit van Mistin guett werd kortgeleden op 500.000.000 francs (meer dan vijf miljoen gulden) geschat. De snelle ontwikkeling van weste lijk Amsterdam tot een wooncentrum voor 160.000 mensen vereiste zowel lokale als interlokale voorzieningen op vervoersgebied, zodat de Neder landse Spoorwegen met spoed aan de spoorlijn naar Haarlem een station zijn gaan bouwen: de halte Amster dam - Sloterdijk, die bij de aanvang van de zomerdienstregeling op 3 juni a.s. in dienst zal worden gesteld. Van 3 juni af zullen dagelijks 60 a 70 treinen in elke richting op de hal te Sloterdijk stoppen. Alles wat tus sen Amsterdam en Zan.dvoort en tus sen Amsterdam en Uitgeest (via Haarlem) rijdt zal te Sloterdijk een stationnement krijgen. De echte ,,oude - lijn" treinen (Amsterdam - Haarlem, Dordrecht - Eindhoven Roosendaal) laat men doorrijden, om dat deze anders zouden degraderen tot boemeltreinen. Te Monte Carlo is donderdagmiddag de verloving bekendge maakt van Prins Rainier III van Monaco met de filmster Grace Kelly. De prins vertoeft momenteel in de Verenigde Staten. Geruchten over een romance tussen de 32-jarige prins en de Amerikaanse filmster begonnen, nadat zij vorig jaar een bezoek aan zijn paleis had gebracht. Zij was toen in Europa voor het ma ken van een film. De huwelijksplannen van de vorst zijn voor zijn onderdanen verre van onbelangrijk. Volgens verdrag met Frankrijk, zou Monaco ngmelijk Frans gebied worden, als de prins kinderloos zou sterven. Voor de Monegasken z.°" dHbetekenen dat zij veel meer belasting moesten gaan betalen en dat zij bovendien dienstplichtig werden. (Elders in ons blad vindt men een bericht over geruchten aangaande de verloving. De pagina in kwestie was al ter perse, toen bovenstaand bericht binnenkwam. Red.)

de Stem | 1956 | | pagina 1