Debat over het „oester-rapport DE SCHORSING VAN KEES DE RUYTER Directie was verstandiger Kamer van Koophandel te Middelburg GAAF WERK VAN G. NOTENBOOM Echtpaar Adriaanse: 65 jaar lief leed en molens CENTRALE TRAINING HERVAT HET VRAAGSTUK van de dienstmeisjes Dr. EUWE weer nat. kampioen Brabants karakter bewaard Zwervend tussen Zoutelande en Middelburg ZEEUWSE PROVINCIALE WIELERKAMPIOENSCHAPPEN Belangrijke opdrachten aan Eti Oud-Roosendaler exposeert grafiek in Rotterdam Licht en schaduw De wieken maalden de jaren weg Waarom de KNBB straf oplegde Meisje levensgevaarlijk gewond Drie botsingen te Ylissingen MARKTEN WATERSTANDEN DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 5 JANUARI 1956 In de vergadering der K. v. K. voor de Zeeuwse eilanden, heeft het voorstel van het 'bestuur om het Eti een onderzoek te doen instellen naar de economische waarde van de oester- en mosselcultuur, in verband met de Deltaplannen, aanleiding gegeven tot een zwaar debat. De heer v. Berlecon (Middelburg), waarschuwde allereerst t®2®n hou- blerinig en wilde zekerheid dat de commissie van dertien ten nauwste samenwerkt met het Eti en nog even wacht met haar opdracht aan prof. Haccou want anders zou men twee rapporten tegelijk kunnen krijgen, wat hij ongewenst vindt. De voorzitter was het hiermee eens. De heer Bal (Tholen) die lid is van genoemde commissie, zei dat het wel de bedoeling is om aan pro fessor Haccou een opdracht te ver lenen. Bezwaar zag hij hier niet in, omdat deze in een ander vlak ligt. De heer Roose (Goes) was van de zelfde mening en zag slechts een schijnbare tegenstrijdigheid. Een langdurige dicussie ontstond over deze afwijkende standpunten en toen men aan de subsidie de ver plichting voor de commissie van dertien wilde verbinden, een op dracht aan prof. Haccou achterwege te later., tekende de heer Bal daarte gen protest aan. Lopen de zaken zo, dan zou hij willen, dat het bestuur eerst nog eens ging praten met zijn commissie. De voorzitter vond dit zeer teleur stellend, gezien de reeds gevoerde be sprekingen. De suggestie werd nog geopperd om in r.auwe samenwerking met de commissie van dertien het Eti-rapport te doen samenstellen en eventueel het rapport niet te laten verschijnen indien het niet bevredigend is. De heer Bal deelde nog mee, dat men weinig vertrouwen had in het Eti-rapport, gezien de publicaties var. de directeur. De voorzitter beklemtoonde, dat er geen bezwaar is om gemeenschappe lijk het rapport samen te stellen en het eventueel voor kennisgeving aan te nemen, maar hij wees er ook met nadruk op, dat een objectief rapport van een semi-officiële instelling, veel meer waarde heeft dar. een subjectief van een particulier. Tenslotte kreeg het bestuur de vrijheid inzake het laten instellen van het onderzoek. Eerst zal het nog contact zoeken met de commissie van dertien en verzoeken om geen op. dracht aan professor Haccou te ge ven voor het rapport van het Eti is verschenen. samenwerking met terneuzen. Het voorstel van het Eti een onder zoek te laten instellen naar de pro- duktiviteit in de woningbouw werd vlot aanvaard. De voorzitter zei hierbij, dat er samenwerking in deze zal wezen met dc-K.v.K. te Terne u zen- en dat de kosten gezamenlijk zullen worden gedragen. i Aangenomen werd ook het voor stel om in principe te besluiten tot het instellen van een commissie ter bestudering vap de te verwachten veranderingen in de economische structuur der eilanden bij verwezen lijking van het Deltaplan en het Eti het secretariaat daarvan op te dragen en het rapport uit te brengen. TIEN MILLE VOOR RESERVEFONDS. dat het wel op zijn plaats zou was, wanneer de K.v.K, vertegenwoor digd zal zijn in het bestuur van V.V.V. Het bestuur deelde deze me ning. De heer Baars (Middelburg) bracht een compliment aan het adres van de directeur der prov. V.V.V. voor zijn activiteiten. De heer Zuidweg (Krabbendijke) vroeg of de Kamer niets kon doen teger. verouderde gemeenteverorde ningen. Zo zijn de cafés te Krabben dijke op zondag stijf gesloten krach tens zo'n verordening. De voorzitter zei, dat dit zeer moeilijk is; alleen de gemeenteraad kan hierin optreden. De heer v. 't Westende (Middel burg betreurde dat de middenstand niet meer begrip heeft voor het werk van V.V.V., was dit wel zo, dan had de K.v.K. geen taak in deze. Nu de zaken anders liggen, zou hij zich echter tegen de meerdere subsi dies niet vrzetten. De heer Germink (Middelburg) maar het hoe alles zou f 2500 willen geven, bestuur wilde eerst zien zich ontwikkelt. Bij de gehouden verkiezingen werd de voorz., dhr C. Kammeraad met al gemene stemmen herkozen; ditzelfde was het geval met de beide onder- voorziters, de heren J. Madjers en K. van Bverd'ingen. Tenslotte werd de heer van Ever- dingen weer geplaatst op de aanbe veling voor lid in de Spoorwegraad, wegens zijn periodieke aftreding als zodanig. vrijgestelde gaat in zaken. Bij ingekomen stukken was een schrijven van het lid der Kamer, de heer G. Rijnter, vrijgestelde van het N.V.V., dat hij zijn lidmaatschap op zegde, in verband met het feit, dat hij een grossierderij in roomijs- en consumptie-ijs gaat beginnen. De voorzitter bracht dank aan de heer Rijnter voor 'tgeen hij voor de Kamer deed en wenste hem sukses in zaken toe. Gunstig beschikt heeft het bestuur op het verzoek van het Vlissingens gemeentebestuur om steun te geven aan zijn pogingen goedkeuring te verkrijgen voor de bouw van een nieuw stadhuis in verband met de noodzakelijke uitbreidingen van „,de Schelde". Hierna sloot de voorzitter met en kele woorden de eerste vergadering der Kamer in 1956. Voor de le maal gepauzeerd In het schaakduel om de nationale titel tussen Donner en Euwe werd gis teren de zevende partij gespeeld. Om half elf des avonds werd de partij voor een pauze van een uur onderbroken (voor de le maal in de ze kamp). Volgens deskundigen stond Donner toen echter verloren. Om half twaalf werd de partij her vat. Na 54 zetten gaf Donner op. Euwe kwam daardoor op 5 1/2 winstpunt te staan (Donner op 11/2 punt) en heroverde dus de titel van Nederlands kampioen. (Schaatsenrijden) Gerard Maarse officieus Nederlands kampioen Gerard Maarse, die woensdagavond op de baan te Hamar zowel de 1500 als de 3000 meter won, mag zich officieus Nederlands kampioen noe men. Na afloop van de 3000 meter heeft hij dan ook een ereronde gereden met een krans om de schouders, hem overhandigd door .de heer van Zaa- nen, die als vertegenwoordiger van de ambassade speciaal uit Oslo was overgekomen. De Rotterdamse Voorhaven is een brok vergeten Gouden Eeuw, al moet onmiddellijk gezegd zyn dat daar lang niet alles ,,goud is wat er blinkt". De oude geveltjes staan vermoeid tegen elkaar aangeleund te mijmeren over de dagen van admiraal Piet Hein, wiens geboortehuis men in deze omge ving kan vinden. Wanneer de schuine stralen van de winterse middagzon een bedeesd licht over plaveisel en daken laat spelen en zilverig in het havenwater weerkaatst, dan denkt men onwillekeurig: waar zijn de realen en dukatons van de Spaanse Zilvervloot destijds aan besteed? Zeker niet aan de Voorhaven ,De bespotting van Christus" en voor al ook in ,,De Biecht". Men krijgt bij het beschouwen van de ongeveer dertig werken, die hier bijeen hangen, sterk de indruk dat al les voor Notenboom in dit leven iets te maken heeft met bidden". Licha men en onderdelen van lichamen (zo als de handen in Hollandse nieuwe" of de grint-scheppende mannen) heb ben op een volkomen eigen manier alles uitstaande met een christelijk In verband met deze opdrachten stelde het bestuur voor een reserve fonds te vormen voor de bestrijding van de door het Eti te maken kosten. Een bedrag van tienduizend gulden werd in dit fonds gestort. meer geld voor v.v.v. Het voorstel om de subsidie aan de prov. V.V.V, van f 500,op f 1500,te brengen, werd aanvaard. De heer L. Verwer (Goes) meende Toch is het of men in vele half verborgen hoekjes iets van een late na-glans terugvindt van Hollands Glorie uit die tijden. Te sterker spreekt dat, wanneer men op num mer 30 de intieme zaaltjes betreedt van kunsthandel ,,De Stroom", waar momenteel een expositie wordt ge houden van grafisch werk van Geor ge Notenboom, een oud-Roosendaler. Doch het is een glorie" van andere soort en waarde, die u bij het binnen komen zo mannelijk en bijna „ruig" tegemoetkomt in die forse, lino-sne den. Men erkent het eerlijke, bijna vrome Brabantse licht in dit haar scherp wit-zwart werk, waarin zelfs de diepste slagschaduw nog een deel van die intense lichj.weriing_s'diiiiit. te hebben opgezogen. Bij Notenboom 'is Mn'bó"ér"o3t1Wer- kelijk een boer, van kruin tot voet zolen. Wanneer zo'n boer ook nog ,'toevllig een koe of een varken bij zich heeft, dan lijkt hij dank zij de uitgebalanceerde compositie van deze graficus bovendien te zijn ver groeid met vee en land. te zijn ge worden tot één levend geheel met al les wat in het samenspel van licht en schaduw door Notenboom werd versmolten tot een belangrijke ver telling over de onverbreekbare en goe de banden tussen mensen, dieren en dingen. SAMENHANG. Zijn religieuze onderwerpen wetti gen de uitspraak, dat deze kunstenaar beseft en doorvoelt, waar die samen hang oorsprong en einde vindt. Het juichende getuigenis van een „Kerst stal", het innige belijden van een „St. Joseph" of de deemoed van „De ver loren Zoon" vinden als het ware een artistiek én religieus hoogtepunt in Ergens in de Middelburgse Koepoortstraat staat een perceel, dat no. li draagt. Daar woont de 90-jarige heer K. Adriaanse met zijn 82- jarige echtgenote, die sinds 9 januari 1891 de naam mevr. T. Adriaanse- Tenhuijze draagt. Men kan dit naslaan in de vergeelde gemeente-ar chieven van Zoutelande: in dit dorp aan de zee trotseerde dit tweetal op genoemde datum een ijzige koude en toog naar het gemeentehuis. Want dat huwelijk werd gesloten in het hartje van de beruchte winter van 90 op 91, De heer Adriaanse haalt, als hij hierover begint te spreken de pijp er voor uit de mond. Er is heel wat veranderd sinds die tijd en het heeft er veel van, dat dit ook met het weer het geval is een lichtstraal van het milde januarizonnetje valt naar binnen en preten deert de kachel te zien als een ouerbodig iets. Tussen die getallen 1891 en 1956, liggen dus 65 jaren. Jaren, waarin Mevr. Adriaanse, die bij haar geboorte geen bekende, Wal- cherse naam meekreeg, maar toch een Zeeuwse is, de klederdracht trouw bleef. Nog gaat zij door het huis met de bekende kraakheldere witte kap. En de heer Adriaanse ook. Niet met zulk een kap, maar door het huis. Want beiden zijn nog goed gezond. ,,-Mevr' Adriaanse 's steeds de huis vrouw geweest, die met haar man hu L?1 s woonde, waarvan hij vSnriinu!rïa»d«. "leken als het lied se was AIst' Qc heer Adriaan se was dus molenaar en in zijn rustende h" eigenli* IN DE FAMILIE Als. men trouwens de- naam weet van de huidige molenaars van Zoute lande - dat is ook Adriaanse dan weet men tevens, dat deze molen no* „in de familie" zit. De huidige mole naars zijn neven van de 90-jarige zoons van zijn broer. Hoewel de heer Adriaanse steeds op Walcheren toefde, was hij in zekere zin een zwerver. Dat zwerven beperk te zich van molen tot molen. Eerit te Zoutelande, waar hij bij zijn va der het vak leerde. Toen naar Melis- kerke als zetbaas. Aagtekerke volgde het werd een reeks, een „molen tocht". Zo belandde hij ook in de Seismolen, waar hij veie jaren woon de. En het doet de heer Adriaanse zichtbaar goed, dat deze molen thans weer zo schitteren^ wordt gerestau reerd. Het echtpaar is Zoutelande nog niet vergeten en dit mag wel worden aangenomen Zoutelande het echtpaar niet. Daarom bezoeken zij het dorp nog vrij regelmatig. Maar er is veel veranderd sinds die koude januaridag in '91. En er zal nog meer veranderen, dat weten zij. Maar daar schrikken deze echtelie den niet voor terug. Zij leven mee met dit dorp, dat 65 jaar geleden nog niet als bad plaats was ontdekt. Zij gunnen Zou telande deze bloei door het toeris me. Daarom zullen hun gedachten op 9 januari a.s., als zij hun 65-ja rige bruiloft herdenken, uitgaan naar het Zoutelande van toen en het Zoutelande van nu en naar de molens. bewustzijn, dat de litho's meer nog dan de houtsneden doordrenkt. Dit laatste is waarschijnlijk voor een be langrijk deel verklaarbaar uit het gebruikte materiaal omdat de „Steen" zich meer leent tot het weergeven van de innige en tere nuances, die doorgaans onder de ruwe bolster van het dagelijkse leven verborgen liggen. Maar kern en pit zijn blank als het werk van Notenboom, die te lang ge werkt heeft in de afgesloten ruimte van zijn atelier. Anders gezegd: die te weinig naar buiten trad in exposi ties. Van harte gaarne spreken we dan ook de hoop uit, dat de man, die ondanks een kwart-eeuw afwe zigheid zo sterk en „welluidend" zijn Brabantse karakter zo gaaf wist te bewaren, de bewoners van „zijn ei gen provincie" binnen afzienbare tijd eens kennis zal doen maken met zün werk. Voor hen die reeds nu van zijn kunst genieten willen, bestaat in „De Stroom" gelegenheid tot 15 januari a.s, l.b. Omtrent de schorsing van Kees de Ruyter, door de Kon. Ned. Biljart Bond, voor de tijd van een jaar, waardoor de tweevoudige kampioen niet deel zal mogen nemen aan de titelwedstrijden te Zwolle 47-2 die hedenmiddag aanvangen, vernemen wij uit Waal wijk, waar Kees sinds enige tijd weer woonachtig is het na volgende. Teneinde zijn spelpeil te verhogen en om op gelijke hoogte te kunnen komen met de semi-profs in bijvoorbeeld België en Frankrijk, waartegen de Nederlandse amateurs (in ons land kennen wij in de biljartsport geen semi- profs) in toernooien om Europese titels het herhaaldelijk op moeten nemen, stelde Kees de Ruyter het bestuur van cle K.N.B.B. voor hem toe te staan demonstratie-partijen te spelen in bepaald verband, zoals op kostscholen, voor Ouden van Dagen etc. Kees verklaarde zich gaarne bereid van iedere seance een bedrag af te zonderen van 10 gulden en dit te storten in de kas van de K.N.B.B. niet het geval is met van Oosterhout, die als tegenspeler van de WaalwUkse kampioen in Oudenbosch fungeerde, noch met Scholte, die reeds eerder tegen van Tiene in Oss speelde. Kees had reeds een overeenkomst met een organisatie te Made, om daar Meten met twee maten De Ruyter stelde zich op het stand punt logisch geredeneerd is men geneigd te zeggen: terecht dat de semi-profs in het buitenland wel be taald mogen worden voor dergelijke demonstraties, die uiteindelijk een uit stekende training zijn, de conditie er in houden en het spelpeil niet zelden belangrijk opvoeren. De Ruyter had bij de desbetreffen de instellingen hij gaf o.a. seances in de kostscholen Ruwenberg en Ou denbosch, met van Oosterhout als te genspeler bedongen, dat aan zijn optreden geen enkele publiciteit zou T-jj, JQQr 7f.olonrl worden gegeven. Hetgeen daar ook JL/J. L Jdctl 111 Z-iOC/let 11 Li niet is gebeurd. Vorige week woens dag zou De Ruyter in Oss een demon stratiepartij spelen tegen van Tiene aldaar. De organisatoren van deze voor de Ouden van Dagen te komen spelen. Of dit onder de vigerende om standigheden door kan gaan, is zeer de vraag. Intussen is Kees de Ruyter niet van plan genoegen te nemen met de hem opgelegde schorsing. Feit is intussen, dat men snel vergeet wat iemand aan ^oeds in het verleden heeft gedaan. Herhaaldelijk heeft Kees destijds voor Sanatoria en niet te vergeten ten bate van de NIWIN gespeeld. Dit laatste heeft vooral Prins Bernhard bizonder weten te waarderen, hetgeen blijkt uit een dankbetuiging, welke de Waalwij- ker van hem mocht ontvangen. De collega's van Kees de Ruyter hebben hem niet in de steek gelaten, maar hun optreden zou effectiever zijn geweest als zij vóór de nationale kampioenschappen in Zwolle (van daag) achter hem waren gaan staan, in plaats van na de titelstrijd, zoals nu gebeuren zal. Maar er was ook iets voor te zeggen, de organisatoren in Zwolle zo vlak voor het toernooi niet voor een fait accompli te stellen. Het laatste bedrijf in deze kwestie is dus nog niet gespeeld. heeft hij onmiddellijk geweigerd in Oss te spelen. hoe zit dat? Op initiatief van de wieler- en tourclub „Theo Middelkamp" seance maakten daarvan vooraf, in Goes zullen op zaterdag 7 ja- een advertentie in een krant, melding hntpl 'c T.ands Wei van. Toen de Ruyter zulks vernam, nuari a.s. in notei S L,anas vvei u::ijjiiiüi, varen" in Terneuzen c.a. oö at- gevaardigden van diverse wie- lercomité's uit Zeeuwsch-Vlaan- deren en Zuid-Beveland bijeen- Nu is het merkwaardig, dat terwyl Kees de Ruyter werd geschorst, dit Komen. Het hoofddoel van deze bijeenkomst NED. ELFTALCLJJB AAN DE TAND GEVOELD Faas Wilkes straks ook van de partij Dinsdagavond is de centrale trai ning van de „mogelyken" voor het Nederlands Elftal, dat in het ko mende voorjaar enkele zware landen- wedstrijden voor de boeg heeft, on der leiding van trainer Merkel her vat. In het Olympisch stadion waren de A-spelers Wiersma (PSV), Kuys (NAC), Kerkum (Feyenoord), Cla- van (Scheveningen Holland - Sport), Moulyn (Feyenoord). Bosselaar (Fey enoord), Timmermans (ADO), Len stra (SC Enschede) en Koopal (VVV) Hoe dat onze maatschappij van midden de 20e eeuw ook reilt of zeilt, er zijn altijd 'nog voor verschillende huishoudens (voor veel meer dan men oppervlakkig denkt) dienstmeisjes nodig. Dat zij er zijn, is een maatschappelijk goed; dat er onvoldoende zïjnf een maatschappelijk kwaad. Dus is het logisch, dat er over geschreven wordtniet alleen in algemene zin in min of meer wetenschappelijk georiënteerde sociale tijdschriften, maar vooral in bladen met ruimere lezerskring. Het is misschien in deze jaren, van z.g. hoogconjunctuur, uilen naar Athene brengen, nu daarover te schrijven, nu men immers het tekort in de huishoudens kan toeschrijven aan eenzelfde tekort in de industriële groep, waar men de meisjes méér betaalt, omdat dat kan. Maar als men er niet over schrijft en die hoog conjunctuur zou lang aanhouden, dan zou het wel eens kunnen, dat het begrip voor een db-i stbetrekking in het huishouden geheel verloren gaat in die milieu's, die altijd dienstboden geleverd hebben. Er nu en dan over schrijven is noodzakelijk om levendig te houden het besef, dat dienstmeis jes nodig zijn uit een maatschappe lijk oogpunt. De maatschappij heeft ze nodig; niet alleen de vele huisgezinnen, waar ze niet gemist kunnen worden, maar ook om zichzelve, omdat die huisge zinnen, waar gediend wordt, de meest eenvoudige, de meest practische leer school vormen voor de toekomstige huisvrouw, die het dienstmeisje toch wordt, als ze zelf gaat trouwen. En dat de maatschappij in haar meest perfecte en gelukkige vorm van het leven van alle dag voor het grootste deel afhankelijk is van goede huisvrouwen, dat is klaar als de dag. De massavorming in onze maatschap pij (waarmee men kan bedoelen dat er hoe langer hoe meer mensen ko men zonder een eigenlijk zelf gewe ten persoonlijkheid) wordt óók en misschien wel juist in het bijzonder tegengegaan bij het bestaan van vele goede huisvrouwen. En wel juist om dat huisvrouwen, willen zij goed zijn, persoonlijkheden moeten zijn. Het waargenomen tekort aan meisjes, die zich melden voor een dienstbetrek king in een huishouden, is m.i. vooral om dit laatst genoemde motief een ernstig gevaar voor onze maatschap pelijke ordening, die toch niet is weg te revolutioneren, omdat die, na elk bloedige of onbloedige revolutie, tel kenmale weer terugkomt. GOED BEKIJKEN Dat zulke meisjes zich te weinig melden is dus een vraagstuk dat goed bekeken moet worden, om te zien of het opgelost kan worden. In het maandblad van Pro Juven- tute heeft D. Sauer te Arnhem, na een onderzoek aldaar, er een be schouwing over geschreven. Ik liet ze tot op heden op mijn schrijftafel liggen, omdat ze ook voor een ruime kring geschreven was en alhoewel de opmerkingen min of meer chaotisch door elkaar gegeven worden, tóch enige behartenswaardigheden vermel den, die wel eens herhaald mogen worden. De schrijver rangschikt de motie ven, waarom veel meisjes van tegen woordig de dienstbode-betrekking niet zoeken, als volgt: het financiële mo tief, het gezelligheidsmotief, het za kelijkheidsmotief, het motief der on behaaglijkheid. Het financiële motief kunnen we hier onbesproken laten. Ten eerste omdat het bespreken geen invloed heeft op de gang van zaken, ten tweede, omdat de huisgezinnen (ze ker niet in de tegenwoordige tijd) met een vraag- en aanbodspel niet kunnen opbieden tegen industrie en handel. ANDERE INSTELLING De dienstbetrekking in huisgezinnen vraagt van de dienstmeisjes een an dere instelling ten opzichte van de te verrichten arbeid, dan wanneer ze in industrie of handel werkzaam zijn. Minder gebondenheid daar aan de patroon, meer vrijheid van handelen, kortere arbeidstijd (althans kortere tijd, waarin arbeid verricht moet worden), minder aanpassing van uit eigen milieu verworven hoedanighe den. Vaak gevoelt het dienstmeisje zich onbehagelijk in de sfeer van het huisgezin, waarin ze een dienstbe trekking aanvaardt. Pressie van de ouders op de meisjes, om hogere gel delijke verdienste te stellen boven de anderssoortige voordelen van de huisgezinsarbeid om de kans te heb ben deze geldelijke inkomsten te ge bruiken los van hen, die ze door hun arbeid inbrengen. En zo kan men doorgaan. De schrij ver Sauer in Juventute doet dat ook voor het opsommen van allerlei psy chologische motieven bij dienstmeis jes en ouders, die de voor dienstbode geschikten ervan afhouden huishou delijk werk te kiezen boven fabrieks winkel- en kantoorwerk. Voorlopig is het niet nodig breed voerig in te gaan op de voordelen van de huishoudelijke dienstbetrekking boven de andere. Immers op dit ogen blik speelt de financiële kant van de zaak een hoofdrol. Zolang die niet verdwenen of althans verzwakt is helpt zelfs praten als Brugman wei nig. Toch moet op één zijde van het vraagstuk nog gewezen worden. In deze tijd gaan veel meisjes (door een theoretische opleiding) zich bekwa men als huishoudelijk verzorgster in los verband. Sauer meent, dat vele meisjes dit hoger aanslaan dan het dienstmeisje in jvast verband in een bepaald huisgezin. EEN BAND LEGGEN In dit verband en ook als gevolg van het psychologische verschijnsel, dat de meisjes om hun grotere vrij heid t.a.z. van de werkgever liever de fabrieks- c.q. winkelarbeid ver kiezen, merkt de schrijver zeer te recht op, dat vele huisvrouwen nog altijd de moderne tijden niet ver-Boz. staan en niet de ware gesteldheid hebben om een band te leggen tussen hen en het dienstmeisje. En daarom gaat het -zéér zeker. Sofrimige mensen' praten gaarne, in angst-verwekkende vorm over de massificatie van de bevolking. En liefst over dat deel der bevolking, waaruit de dienstmeisjes worden aan getrokken. Daarnaast ziet men dan het ver schijnsel, dat zy ,,dat volk" niet ken nen, de levensomstandigheden niet en ook niet de psyche. Daarom kunnen die huisvrouwen ook niet begrijpen de .onbehaaglijkheid", waarin het nieuwe dienstmeisje zich bij hen voelt. Menig huisvrouw neemt ook geen contact op met de moeder van de dienstmeisjes. Zij zijn, daardoor te veel een nummer in het huishou den. Hoe kan er dan een band ont staan tussen .werkgeefster" en „dienstbode"? Hoe kan de eerste dan afmeten de wijze en de hoe groot heid van de vrije dagen c.q. vrije uren; de vorm van de morele steun„ die tot sparen kan leiden en daar mee o.m. een eerste poging om de persoonlijkheid van het dienstmeisje te doen vormen? Hoe kan er dan overlegd worden, op welke wijze de vrije-tijdsbesteding kan plaats vinden? Is er bij vele werkgeefsters" wel besef, dat vrije tijdsbesteding moet georganiseerd worden? Zo kan men doorgaan. Er is dus vast méér te zoeken naar de tekortkomingen van de huishouding ten aanzien van de dienstboden, dan wel juist omgekeerd. Hoe het zij, het vraagstuk kan dus van verschillende kanten belicht worden om de ware weg te verkennen. Velen hebben de mond vol van de noodzakelijkheid en het nut van de persoonlijkheidsvor ming. Velen die daarvan iets lezen, waarbij 't ene oog in en 't andere uit gaat, en velen, die daarvan nooit iets lezen. Welnu, een dienstmeisje, hoe jong ook, is een persoonlijkheid, die van zichzelve verlangt en ook van ande ren, dat ze gevormd wordt en goed gevormd. En als ze dan bij intuitie aanvoelt, dat de aangeboden hulp goed is en van harte gemeend, dan pas ontstaat het contact, dat het dienstmeisje tot een f*oede dienstbode met persoonlijkheid maakt, dat ze zich op haar plaats gevoelt en haar rust heeft in het huishouden. Ir. J. In zéér zorgwekkende toestand werd Woensdagmiddag het zesjarig meisje v. D. uit Vlissingen naar het ziekenhuis „Bethesda" overge bracht, nadat zij door een personenauto op de Boulevard Bankert was aangereden. Zij werd hierbij een twintigtal meters over het wegdek meegesleurd. kant staande bakfiets niet bemerkte. Hij reed deze bakfiets aan waardoor de huishoudelijke artikelen over de straat verspreid kwamen. De bakfiets en de auto werden beschadigd. Een half uur later, om tien voor half twaalf vor.d een botsing plaats op de Prins Hendrikweg, ter hoogte van het plaatskaartenkantoor van de Stoombootdienst. Een file auto's stond voor dit kantoor en de heer R. uit Vlissingen, bestuurder van een per sonenauto, wilde deze file verlaten om naar de boot te rijden. Hij lette echter niet op het achteropkomende verkeer en veroorzaakte een botsing met de personenwagen van de heer R. uit Souburg. Ook hier ontstond materiele schade Omstreeks kwart voor één reed de heer h. uit Koudekerke met zijn personenauto over de Boulevard Bankert. Bij het passeren van een groentewagen, welke aan de kant der rijweg stond geparkeerd, kwam hij in botsing met het zesjarig meisje van D„ dat plotseling vanachter deze wa gen te voorschijn kwam en de weg wilde oversteken. Zij werd door de personenauto gegrepen en een twin tigtal meters meegesleurd. Dokter M. J. A. Bil, die de eerste hulp verleende, constateerde o.a. een hersenschudding en achtte onmiddel lijke overbrenging naar het zieken huis noodzakelijk. De toestand van het meisje is zéér ernstig! Des morgens vonden reeds 'n twee tal aanrijdingen plaats, die echter met materiële schade afliepen. Op het Bellamypark vond de eer ste aanrijding plaats. Daar werd de heer L. uit Vlissingen, bestuurder van een personenwagen, zodanig door de zon verblind, dat hij een aan de VOOR ONGEVEER 12,000 toeschou wers heeft Partizan (Belgrado) de voetbalwedstrijd tegen GVAV in het Groningse Oosterpark met 61 ge wonnen. De ruststand was 11. tezamen gekomen om de gebruike lijke en tegenwoordig zeer zware con ditie- en baloefeningen te doen. Om 5 uur had Merkel het sein van aanvang gegeven en eerst om half acht liet de bondtrainer de dampen de en transpirerende spelers inruk ken. Rinus Schaap (Gooi) fungeerde als toeschouwer, omdat hij last had van een pijnlijke pees in de voet. Klaas- sens had zich laten verontschuldigen wegens een beenblessure, terwijl de Willem li-speler Brooymans verstek liet gaan. De spelers van Fortuna '54 zijn voorlopig voor een maand niet beschikbaar, omdat het bestuur van deze vereniging er de voorkeur aan geeft de spelers, die voor de Neder landse Elftalclub in aanmerking ko men, nog enkele weken in eigen milieu te houden, teneinde de club geest in verband met de nog komen de zware competitiewedstrijden te versterken. Een standpunt, dat vol komen begrijpelijk mag worden ge noemd, maar waardoor de werkzaam heden van de technische commissie, wier taak het is voor de wedstrijd tegen Duitsland op 14 maart een sterk elftal op de been te brengen, onge twijfeld niet worden vergemakkelijkt. THEO TIMMERMANS Theo Timmermans, die voor de eerste maal na een afwezigheid van verscheidene maanden wegens een knie-operatie weer aan de centrale training deelnam, kon voortreffelijk meekomen. Sprintjes over 50 meter en 100 me ter, waarbij tijden werden afgedrukt, werden op de athletiekbaan gemaakt en vervolgens voelde Merkel de spe lers op het verharde bijterrein duch tig aan de tand met baloefeningen, waarbij opnieuw kon worden gecon stateerd, dat de lichamelijke behen digheid en de baltechniek van de spe lers individueel in de laatste jaren aanzienlijk zijn vooruitgegaan. Het ligt in de bedoeling, dat de technische commissie zo nodig en indien gewenst, het ploégje der A- spelers nog uitbreidt met enkele „mo gelijken". Naar wij vernemen staat de KNVB in contact met Raas Wilkes, die in Spanje speelt en dié eind april vol komen vri' is van zijn verplichtingen ten aanzien van het spelen van wed strijden voor zijn club. Of Wilkes voor een plaats in het Nederlands Elftal in aanmerking komt, zal t.z.t. door de keuzecommissie worden be studeerd er beslist. Naar bekend worden de z.g. B- spelers afzonderlijk door Merkel een keer per week geoefend; deze cen trale training begint heden woensdag avond, eveneens in het Olympisch stadion te Amsterdam. Netl. rceortlpoginpen op cle wielerbanen Zondag 8 januari a.s. zal Arie van Vliet in Zürieh een poging doen het wereldrecord 500 meter met vliegen de start op overdekte banen voor profs, dat met 29.8 sec. op naam staat van Bellenger (Fr.) en Jan Derksen, te verbeteren. Zaterdag 14 januari zal te Brussel tijdens een 'omnium voor amateurs een aanval worden gedaan op het wereldrecord over 1 kilometer met vliegende start op overdekte banen voor amateurs, waarvan de Belg Lauwers met 1 min. 5 sec. houder is. Peter Post. Julien van Oostende, Elliott (Ierland) en Brun (Fr.) zullen hun krachten op dit record beproe ven. Piet van Kempen mocht niet starten Aan Piet van Kempen werd vlak voor de start van een koppelwedstrijd voor amateurs te Antwerpen, waar aan hij woensdag zou deelnemen met ais ploegmaat Peter Post, medege deeld, dat hy niet mocht starten als amateur. Beide Nederlanders waren hierover zeer ontstemd, temeer daar zjj tijdens de training hiervan niets hadden vernomen. Peter Post heeft daarna achter Derny-motoren gere den. is een bespreking betreffende de Pro vinciale kampioenschappen. Zoals be kend is het tot op heden nog niet gelukt genoemde kampioenschappen in eigen provincie te doen verrijden. Alle middelen zullen te baat worden genomen om dit in 1956 te bewerk stelligen Voor vele Zeeuwse renners is het immers om verschillende redenen niet mogelijk aan de strijd om de officiële Zeeuwse titel deel te nemen wanneer deze in Noordbrabant wordt verreden zoals voorgaande jaren het geval was. Omdat Zeeland momenteel over c.a 40 amateurs beschikt, wil men thans bij de K.N.W.U. stappen on dernemen om de strijd om de Zeeuw se titel los te maken van de combi natie Brabant-Zeeland, zodat het ze ker niet uitgesloten moet worden ge acht,' dat het Zeeuwse kampioen schap dit jaar in eigen gewest wordt verreden. Judo-kampioenschappen te Bergen op Zoom A.s. zondag zullen in Sportschool .Felix Janssens" te Bergen op Zoom de Zuidnederlandse judokampioen schappen, afd. west gehouden worden. Dit geldt alleen voor de Groene Band. Het schaaktoernooi te Hastings De uitslagen van de partijen, ge speeld voor de zevende ronde in de hoofdgroep van het toernooi te Has tings, luiden; Karehnoi-Golombek 1-0, Ivkov-Del Corral 1-0, Taimanov-Darga 1-0, Per- sitz-Penrose 1-0, Fuller-Olafsson af gebroken. De afgebroken partij Olafsson-Go- lombek uit de zesde ronde is door Golombek zonder verder te spelen op gegeven. Na deze ronde was de stand; 1 Korchnoi 5% pnt; 2 Ivkov 5 pnt; 3 Olafsson 4"2 pnt. en 1 afgebr.; 4-5 Taimanov en Darga 4 pnt; 6 Del Cor ral 2Vi pnt en 1 afgebr-; 7 Penrose 2% pnt; 8-9 Fuller en Persitz 2 pnt. en 1 afgebr,; 10 Golombek 1 pnt. De IJslander Olafsson heeft later zijn afgebroken partij uit de zevende ronde tegen de Brit Fuller gewonnen. Hij staat nu samen met de Rus Korchni aan het hoofd van het klas sement; beiden hebben 5.5 punt. GOES, 4 jan. Groenten: Spruiten A2 27-40, BI 20-30. afw. 15-33. Witlof Al 63, BI 48. Gr. sav.kool 17-21. R.kool 6. Boerenkool 17-22. Bloemkool 23-52. Kro ten 4-12. Peen 9. Prei 31-35. Veldsla 35-43. 's-HERTOGENBOSCH, 4 jan. Op de markt van vandaag zijn aangevoerd 5331 stuks vee, namelijk 2259 runderen, 290 vette kalveren, 743 nucht. kalveren, 17 fokzeugen, 510 slachtvarkens 45 lopers, 1301 biggen, 151 schapen en 15 geiten. De prijzen waren als volgt: melk- en kalfkoeien 725-1065; guiste koeien 565- 810, zw. soorten boven not. kalfvaarzen 630-1050; klamvaarzen 485-585; guiste vaarzen 565-685; pinken 425-555; graskal veren 240-360; nucht. fokkalveren 95-140; nucht. slachtkalveren 47,50-54,50. zw. soor ten 70-92; lopers 75-86; biggen 37-58; drachtige zeugen 250-335; schapen 70-90; vette schapen 90-110, alle per stuk. Aan voer van slachtvee: 816 stuks. Prijzen: extra kw. vaarzen 3,00-3.10, le kw. 2,85- 2,95, 2e kw. 2.60-2,70, 3e kw. 2,45-2,55; worstkoeien 2,25-2,40; vette stieren 2,45- 2,75, alles p. kg. gesl. gew. Vette kalve ren 1,85-2,80; nucht. slachtkalveren 1,35- 1,48, zw. soorten 1,67-1,87*/*; slachtzeugen 1,42-1,47; jonge slachtvarkens 1,52-1,57, alles per kg. lev. gew. - Ruime aanvoer van rundvee. Goede kwaliteiten melk- en kalfkoeien werden vlot verhandeld te gen hoge prijzen, mindere soorten han del traag en niet geheel prijshoudend. Guiste koeien handel traag doch niet goedkoper. Het jongvee werd vlug ver handeld met goede prijzen. Graskalve ren vlotte handel en ruim-prijshoudend. Ruim aanbod van vette kalveren, handel stroef, prijzen minder. Ruim aanbod van nucht. slachtkalveren, handel vlot en ruim-prijsh. Korter aanvoer van scha pen en vette schapen, handel redelijk en even vester in prijs. Kort aanbod van fokzeugen, handel vrij goed met onver anderde prijzen. Korter aanvoer van lo pers en biggen, vlugge handel met wat hogere prijzen. Ruim aanbod van slacht vee, handel over het geheel vrij stug, wel ongeveer prijshoudend. Vette stieren en worstkoeien duur. Zeer grote aanvoer van slachtzeugen. handel stroef met la gere srijzen. KAPELLE. 4 jan. Goudreinette lgr. 40-45, 1 38-42, 2 32, K 33-38, F 27-34. Zoete Ermgaard lgr. 44. 1 38, 2 26, K 28, F 17. G. Wildeman 2 28-32, F 22-23. Comt. de Paris 1 20-21, 2 15-17, K 28, F 15. St. Remy lgr. 30-35. 1 32-33, 2 28-30, K 27, F 23. Cox Orange P. K 52, F 31-4i. Con ference F 33. Pr. v. Engeland lgr. 38, 1 34, K 29, F 25. Gold. Del. K 35-37, F 28. Lomb. Calville K 35-37, 23-29. Kleipeer 1 32, 2 13. Jonathan K 32, F 25. Groenten veiling: Spruitkool 29-35. R.kool 7. Boe renkool 14-17. Knolselderij 3,5-4. Stek- uien 6,5-7. Witlof 21-25. Gr. aardapp. 14. TERNEUZEN, 4 jan. Bloemkool A2 54-61, B2 23-26, C2 20-32. Knolselderij 12-20. Kroten 6. R.kool 6-15. Sav.kool 20-27. W.kool 12. Br.peen 2 2-8. Prei 17- 34. Knolselderij 17-26. Spruiten 19-45. Uien 2 2-13. Witlof 49-56. Sjalotten 35-38. Waspeen 18-19. Boerenkool 18-26. Goud reinette 29-38. Jonathan 44-47. Winter Ba nana 32-47. St. Remy K 24-30, F 16-22. Mannheim 346 (-004), Kaub 336 (-016), Trier 398 (-007). Koblenz 409 (-018). Keu len 445 (-013), Ruhrort 704 (+004) Lobith 1312 (+019). Nijmegen 1078 (+02?), Arn hem 1045 (+025), Eefde 645 (+027) De venter 439 (+033), Namen la Plant'e 255 (-031). Maastricht hoofdsluis 4403 (-001), Borgharen 4274 (-051), Belfeld 1455 (+019), Venlo 1405 (+023), Grave 655 003). Stu wen op te Belield, Sambeek en Lith.

de Stem | 1956 | | pagina 7