PIJN ot GRIEP AMKERTJES Coöperatie. vrijdag AANBIEDINGEN 4,95 Speurtocht naar oorzaak van een ernstig verkeersongeval Ame Verzoolde voorbanden met rubbermanchetten? G. Boneschanscher Dagblad De Stem Dit moet U weten als U hebt: KR A HET STAA T IN DE STERREN Niemand kan de aardbol laten ontploffen t-r pakken Ik. bia Koerst op het 4 DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 5 JANUARI 1936 Chauffeur en directeur van .De Schelde voor kantonrechter dagelijks in meer dan f 0.000 GEZINNEN beperkte kracht Experiment in Amsterdam Scholen beginnen om kwart over negen ALBERT, GUSTAAF, ADOLF STANDAERT 'AKKERTJES" bevatten micro-poeder dat Uw klachten wegflitst U proeft niets I Een "AKKERTJE" If Uw klachten weg! een extra besparing: bent u verhinderd bestel dan schrif telijk of telefonisch...^6 5 45 deze prijzen zijn slechts 1 dag geldig Oogjesluiers Keukendoeken 1 N Wollen herenvesten 200 Nylon onderjurken Damesbloezen 095 Beursov (Van onze speciale verslaggever) Op 15 februari van vorig jaar reed een personenauto, eigendom van de N.V. Scheepswerf „de Schelde" te Vlissingen en bestuurd door de chauffeur v. d. Br., op de rijksweg EttenRoosendaal tegen een boom. De mede-inzittende ir. B. F. L. werd bü dit verkeersongeval ernstig gewond en overleed enkele dagen later in het ziekenhuis Charitas te Roosendaal. Voor de kantonrechter te Zevenbergen stonden nu woensdagmorgen terecht de chauffeur v. d. Br. en zijn directeur, de heer K. De chauffeur kon slechts verklaren, dat er plot seling iets met de stuurinrichting gaande moet zijn geweest, waardoor de wagen niet meer bestuurbaar bleek en tegen een boom reed. De directeur, de heer K„ was als hoofd van de onderneming ten laste gelegd, dat er zou zijn géreden met een auto, welke rijtechnisch niet geheel in orde was. Omtrent de oorzaak van de plotse ling optredende storing in de stuurin richting van de auto kwam ter zit ting practisch niets vast te staan. Chauffeur v. d. Br. verklaarde wel iets gemerkt te hebben aan het stuur doch voor hij zijn voornemen om te stoppen had kunnen uitvoeren hij reed met een vaart van ongeveer 80 km zwaaide de wagen van de weg af waarbij hij zelf evenals ir. B. P. L.' zwaar gewond geraakte, toen de auto tegen een boom opvloog. Ze'fs op dit ogenblik kan hij nog slechts gedurende halve dagen zijn werk zaamheden verrichten. Hij bestuurt momenteel nog geen auto. Ter zitting werd uitvoerig stilgestaan bij de klachten en de reparaties over en aan de stuurinrichting, maar de getuigen verklaringen waren hierover vrij vaag. De ambtenaar van O.M. vroeg dan ook ten aanzien van chauffeur van de Br. ontslag van rechtsvervol ging daar geen schuld aan het onge luk aanwezig werd geacht. DE BANDEN OORZAAK' Direct na het ongeval is door des kundigen van de rijksverkeerspohtie een diepgaand onderzoek ingesteld naar de oorzaak van dit ietwat vreemde ongeval. Hierbij werd ge constateerd, dat op de beide voor wielen verzoolde buitenbanden wa ren gemonteerd met in elk der ban den een rubbermanchet, terwijl de binnenbanden enkele malen waren gevulcaniseerd. De deskundigen van de rijksverkeerspolitie, die het onder zoek instelden, kwamen ln hun rap port tot de conclusie, dat het monte- FAMILIEBERJ CHTEN (uit andere bladen) Overleden; Pieter ©verwater, 78 jaar. Strijen. Frits Kroner. 46 jaar, Den Haag. Thijs Pons, 65 jaar, Zwijndrecht. PAARDEN - RUNDVEE. Voor de vlugge en prompte uitbetaling van mijn op 30 dec. j.l. onteigende koe, verzekerd bij de Onderlinge Veeverzekerings Mjj te Hulst betuig ik hiermede mijn wel gemeende dank. Ieder Paarden- en Veehouder kan deze Mij ten zeerste worden aanbevolen. Clinge, 31 dec. 1955. Cam. Weemaes. PAARDEN - RUNDVEE. Voor de vlugge en prompte uitbetaling van mijn op 28 dec. en 30 dec. jl. onteigen de paarden, verzekerd bij de Onderlinge Veeverzekerings- Vlij. te Hulst, betuig ik hier mede mijn welgemeende dank teder Paarden- en Veehouder kan deze Mij ten zeerste worden aanbevolen. Kloosterzande, 3e dec. 1956 Ed. Kuüpers Wzn. Dierenarts Kruiningen met ingang van 8 januari 1956 toegetreden tot zondagsdienst dierenartsen Zuid-Beveland. Voor regeling van de dienst zie de aankondigingen in de zaterdagedities van dit blad. ren van dergelijke banden zonder dat de wielen en banden uitgebalanceerd zijn bij hoge snelheden kan leiden tot trillingen in het stuur, waardoor de betrokken auto minder goed bestuur baar zou worden. Naar aanleiding van dit rapport was de ambtenaar van het O.M. er toe overgegaan tegen 1? N.V. de Schelde te Vlissingen in casu de directie proces-verbaal te laten opmaken wegens het op de openbare weg laten rijden met een motorrijtuig, dat rijtechnisch niet ge heel in orde zou zijn geweest. NIET DESKUNDIG? Door de verdediging werden enkele chauffeurs en monteurs als getuige a décharge gebracht, die kwamen be vestigen. dat elke klacht over de auto's onmiddellijk werd doorgegeven en eventuele reparaties of vernieu wingen werden aangebracht. Een bin nenkort emigrerende monteur ver klaarde meerdere malen met de wa gen te hebben proefgereden en geen enkele afwijking te hebben geconsta teerd. De ambtenaar van het O.M. trok de deskundigheid van de chef-mon teur St. enigszins in twijfel. Hij kon volgens hem wel het mechanisme in het algemeen goed kennen, de des kundigheid omtrent de montering van banden en wat daar aan vast zit sloeg de ambtenaar minder hoog aan. Hij greep dan ook terug op het ambtsedig proces-verbaal van de des kundigen en vroeg tegen de directeur van de N.V. de Schelde een boete van f 50,—. VERDEDIGING De verdediger voerde aan, dat hier zeker geen sprake kan zijn van het maar zo zuinig mogelijk aandoen wat het materiaal betreft. Alles wordt be hoorlijk onderhouden. Van de zijde van de politie te Vlissingen werd dit door een verklaring gestaafd. In anderhalve maand tijd is door ver schillende chauffeurs ongeveer 5000 km met de bewuste auto gereden en niemand heeft iets gemerkt van tril lingen in het stuur. Redelijkerwijs mocht dus volgens verdediger worden aangenomen, dat Geen enkele door de mens veroorzaakte atoomontploffing,, hoe groot ook, kan zich door een ketting-reactie tot in het on eindige voortplaatsen en daardoor de aarde in een reusachtige en totale explosie laten ondergaan. Dit zou zelfs niet mogelijk zijn als een waanzinnige het daarop zou aanleggen. Deze ge- volgtrekkig is gemaakt door de Duitse professor Maurice Pry- ce in het wetenschappelijke tijdschrift „Discovery". universiteit van Bristol, vestigt zijn SI luomenergie IS gevolgtrekking op de volgende punten. 1) De kernreacties in de s'erren, die daardoor hun hitte krijgen, heb ben zeer grote druk en temperatu ren nodig om in stand te worden ge houden. Maar ook in deze omstandig heden verloopt het atoomenergische proces langzaam en geleidelijk. De energie komt vrij in een tijdsbestek van vele miljarden jaren. Hierin neemt hii stelling tegen de twijfel van Sir Robert Robinson om trent deze mogelijkheid Prof. Pryce heeft de leiding van de afdeling theoretische natuurkunde van het Engels atoominstituut overgenomen na de arrestatie van de atoomspion dr. Klaus Fuchs. De professor die doceert aan de de wagen rijtechnisch in orde was. Ook bij de E.V.O. was advies inge wonnen omtrent het rijden met ge coverde banden. Deze vervoersorga nisatie sprak in haar advies van des kundigen over het voldoen van ver zoolde banden. Spr. meende dan ook te kunnen aanvoeren, dat hier plot seling iets is opgetreden, doch dat het eventueel trillen of slaan der wielen tengevolge van de niet uitgebalan ceerde wielen en banden zeker niet als de oorzaak van de plotselinge af wijking moest worden gezien. Spr. vroeg derhalve vrijspraak van zijn cliënt, resp. een zodanige boete, dat de mogelijkheid tot hoger beroep open blijft. De kantonrechter zal over veertien dagen schriftelijk vonnis wij- 2) De reactie, die de waterstof bom tot ontploffing brengt, werkt al leen omdat de bom is samengesteld uit zorgvuldig gekozen grondstoffen die alleen voor deze bom geschikt zijn. Een ervan, het tritium (eer zeer zware vorm van waterstof), komt in de natuur slechts in uiterst kleine hoeveelheden voor. Een ander element deuterium of zwaarwaterstof, moet om nuttig te kunnen zijn, kunstmatig worden verdicht en bestaat niet in de vrije natuur. ONVOLDOENDE DRUK. 3) Hoe krachtig het ontstekings mechanisme ook is, toch kan het in een door de mens vervaardigde bom slechts een ontploffing teweegbren gen, wanneer die is geladen met een stof, die in staat is de reactie te on derhouden. Hoewel er grote hoeveel heden gewone waterstof in de zeeën voorkomen, zouden die al zijn weg geblazen, voordat ze konden ontvlam men. De professor wijst er op, dat de sterren veel groter zijn dan de aar de. Hun veel grotere aantrekkings kracht onderhoudt de druk, nodig om de samenstellende stoffen bij elkaar te houden, terwijl de reactie aan de gang is. Zelfs in het midden van de aarde zou deze druk onvoldoende "Zijn. De energie die vrijkomt bij een be paalde reactie kan gemakkelijk wor den geschat. Gaat men nog een stap verder, dan kunnen de maximale temperaturen worden berekend die de grondstoffen onder de meest gunstige omstandigheden kunnen bereiken bij atoomenergische hitte-reacties Wan neer men dit alles bij elkaar heeft genomen dat blijkt dat, tenzij de grondstof grotendeels bestaat uit deu terium en tritium, de temperatuur niet hoog genoeg is om de kernre acties in staat te stellen zich voort te planten anders dan op de natuur lijke langzame wijze zoals die zich in de sterren voordoet. „Dit houdt in", besluit prof. Pryce, „dat er zich onder aardse omstandigheden geen atoom-energische reactie kan voor doen, die zichzelf tot in het oneindi ge dat wil zeggen: tot de totale ontploffing van de aarde kan uit breiden." De steeds toenemende verkeersdruk te in de hoofdstad heeft het probleem der schoolgaande kinderen op het och tendspitsuur zo groot gemaakt, dat thans bij wijze van proef 20 lagere scholen in Amsterdam-west, op ver zoek van de verkeerspolitie, de aan vangstijd van 9 uur verplaatst hebben naar kwart over negen. Mocht de proef in Amsterdam-west slagen, dan hoopt men na de Paasva kantie alle Amsterdamse lagere scho len om kwart over negen te laten be ginnen. 4- Tot onze grote droefheid overleed, zacht en gelaten, op 3 januari 1956 in het St. Elisabeth- ziekenhuis te Sluiskil, voorzien van de H.H. Sa cramenten der .Stervenden, in de ouderdom van 87 jaar, onze innig geliefde vader, grootvader, behuwdvader, zwager en oom, de Heer weduwnaar van mevrouw Maria, Josephina, Sophia Beckmann geboren, te Terneuzen, 9 juli 1868. Terneuzen: H. van GeelStandaert en haar zoon Erik Vandevelde A. M. Standaert A. M. StandartDe Palmenaer Terneuzen, 3 januari 1956. Burg. Geillstraat 20. De plechtige uitvaartdienst met assistentie, waar bij U beleefd wordt uitgenodigd tegenwoordig te zijn, zal plaats vinden in de parochiekerk van de H. Willibrordus te Terneuzen op zaterdag, 7 ja nuari a.s. des voormiddags om 10 uur. Vertrek sterfhuis, 9.45 uur. Rozenkransgebed vrijdagavond 7 uur. 164-0 DANKBETUIGING. Voor de overweldigende belangstelling welke wjj mochten ondervinden bij gelegenheid van de geboorte van ons dochtertje WILHELMINA, JOANNA, MARIA, dat het aantal inwoners van Breda op 100.000 bracht, betuigen wij gaarne onze oprechte dank, speciaal aan het adres van de Hoogedelachtbare Heer Burgemeester van Breda en mevrouw Kort- mann, het Gemeentebestuur, H.H. Geestelijken, behandelend geneesheer, buren, familie, vrienden en bekenden. Een afzonderlijk woord van dank aan de talrijke instellingen, zaken, particulieren, het verplegend personeel van het Wit-Gele Kruis, enz., alsmede aan de 50.000ste inwoner van Breda en de 100.000ste van Tilburg, die ons met een schat van geschenken hebben overladen en mede daardoor de dag van de geboorte van ons dochtertje Willy tot een voor ons onvergetelijke hebben gemaakt. P. W. van Gils A. C. van Gilsv. d. Velden VVim Riny Lia Joke Peter Willy. Breda, 5 januari 1956. Zuilenstraat 37. 163-oo oooooooooooooooooooooooooooooooooooooc I ZAKENPAND TE KOOP OP EERSTE STAND TE TERNEUZEN. Groot 110 M2. Voor alle doeleinden geschikt. Brieven onder r.o. 21496-0 bur. van dit blad. 7<XX>exX>0000000000000000000<XX>000<XX>000<. Sterk vergrote foto van een geopend AKKERTJE De ouwel sluit de smaak van de krachtige geneesmiddelen volko men op. Daardoor smaakloos en nakkelijk innemen. tast Uw maag niet aan. Geen brokjes, die de maagwand prikkelen, maar veilig micro-poeder. v m 'V- T.' Als U een "AKKERTJE" openmaakt, ziet U het: microscopisch lijn poeder, dat zeer snel in het organisme wordt opgenomen. Daardoor f I i t s - snelle werking. Als U een "AKKERTJE" inneemt, voelt U het de geneeskrachtige stoffen beginnen hun wer king direct. Ze verslaan Uw pijn in enkele minuten en verjagen de koorts. Een Wondermiddel? Neen, "AKKERTJES" zijn geen wondermiddel I Hun samenstelling en vorm verklaren met wetenschappelijke zekerheid hun snelle en veilige werking bij hoofdpijn, spierpijn, kiespijn, zenuwpijn, "nare dagen", griep, kou en koorts. Zorg dat U steeds "AKKERTJES" in huis hebt. GEDEPONEERD HANDELSMERK zegt mevrouw J. B. Kop uit Dordrecht - één der trouwe Coöperatie-leden die wij speciaal haar mening over Co-op Terrox, het zelfwerkende wasmiddel, vroegen. „Ik vind Terrox heer lijk. Terrox geeft een lekker vet sop, dat prima uittrekt en waarin het goed vlekkeloos schoon wordt. Echt een kwaliteitsproduct van de Coöperatie Let bovendien op de wérkelijk lage prijs: per pak slechts 39 cent. Handig Door het extra binnenzakje loopt Terrox nooit uit in tas of kast En hier is dan nóg zo'n greep uit onze CO-OP PLANTEN MARGARINE pakje slechts 38 ct GLORIA GEMBERJAM, hulshoudkwaliteit per pot 84 ct SPINAZIEliterblik 69 ct HAVERMOUT, vlugkokend500 gram 26 ct DROP100 gram slechts 30 ct SPERCIEBONEN, de beste van de oogst, literblik slechts 73 ct GEROOKT VET SPEK500 gram 89 ct LUXOR BISKWIE200 gram van 46 voor 39 ct Niet om het gewin maar voor het gezin van prima kwaliteit. Normale maat. A-keus. 10 NU 6 stuks voor p van goede badstof. In kleuren blauw, groen en rood. Maat 53 x 60 cm. 3 stuks voor In effen en tweekleurig Lange mouwen en voor- 1 Mj zien van twee zakjes. NU met kant en volant Kleur zalm van zuiver wollen jersey. Diverse kantgarneringen. NU BREDA Op de gev weg te Nieu schreeuwend letters de m brandt". Ma kele heui.ne enkele betrt muren, die de beroemdt meen hebber Café Rem dat impiicee meesterstukj Janus zat a wat voor zi hem plotsel steld of hij paar staaltjes zien. De kaste hij informeer vertellen, dat eens tot bijzc was. „Kijk een: „Ik ben geen er echter we spierballen te U wil ik wat Uw kosten e en dan zal ik presenteren m keuen".. De caféhouc en trommelde „Sjonge", t waar. Er zijn reparatie, maa tien bij elkaai| Het was mef Janus nam in zijn rechte; veel in zijn drukte zijn ha bij de toppen haast zonder begon hij met nipuleren. Die geven moment te liggen, zo schouders. De nog niet tevre heel voorzichti zijn linkeram de stokken no stond zijn gez Maar het volg spanning weei maste deze m< der totdat hij, ten, de keuen zette en opnie schoof. „Ik heb U ni laten zien", ze taculaire is h iedereen denk U moet echteq om die biijarl •1» Evenals het overzicht slech beursdagen, wa en 2 in het ni< laatste 2 dagen gebeurde er nif wij over het alj koersen. Er wa. lust om iets te wachtte kalm h inzet van 1956 vriendelijk get beursdagen gel de gehele linie brachten, hetge< volg is geweest dedelingen, die verschillende rende de laatsl hebben gedaan, zijn bijna over groter geweest dan die over 1 zichten is men somber gestemc daar toch wel overdreven opt ren. Het is erg jf Nederland nog" cijfers, waarow economen de be dan waren ook prognoses voor Amerika is mei tisch. Iedereei dat het eerste over de gehele zal geven ten o cijfers. Men vei productie van in de Verenigde in de geschiede' miljard dollar

de Stem | 1956 | | pagina 4