Hulster Reinaertdagen worden internationaal evenement In Augustus-September winkelgalerij gereed a.s. komt Dit jaar een fraaie optocht? Verbetering zeedijk Structuurveranderingen door Waterstaatswerken Z- VLAANDEREN Bedrijfsleven op Zeeuwse eilanden floreerde in het afgelopen jaar Rooskleurige beschouwingen Vlissingen als haven in 1955 Bakker bakte buiten werktijd DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 5 JANUARI 1956 Grote plannen van organisatoren DF, kans voor Hulst De new-look voor de Middelburgse Segeerstraat Elk pand krijgt een individueel karakter Vrijere loonvorming baart zorgen Verheugende bedrijvigheid Walcheren MIDDELBURG Zuid-Beveland TERNEUZEN Vooruitgang van Vlissingse havenbedrijf Record bij sluwadoorsbedrijf Alle fruitveilingen op dinsdag Binnenschipper toonde ongegronde angst voor alcoholspook VOORZITTER KAMER VAN KOOPHANDEL IN JAARREDE Zowel voor grote als kleine ondernemingen AANBESTEDINGEN AGENDA Heden Morgen Hulst zal ook dit jaar Reinaertstad zijn. De Pinksterdagen van 1955 heb ben een traditie ingeluid welke voldoende ondergrond blijkt te hebben om ze te doen uitgroeien tot een jaarlijks weerkerend evenement, dat Hulst al om een grote bekendheid zal geven. Trouwens, het zou eeuwig zonde zijn wanneer men deze kans liet passe ren. Het afgelopen jaar heeft bewezen, dat er voor de Reinaertfeesten een grote belangstelling bestaat, niet in het minst van de zijde der letterkundi gen. Maar indien de Reinaertdagen groeien tot wat men er graag van wil maken, zullen ze ook een niet te versmaden toeristisch aspect krijgen! Zoals bekend is heeft het gemeen tebestuur zijn eerste bijdrage voor de komende Reinaertdagen al geleverd, door een bedrag van 1000 gulden be schikbaar te stellen. De waarde van deze bijdrage is in feite veel hoger, aangezien dit geld is bestemd voor aankoop van stoffen. Het vervaardi gen van de kostuums zal, indien men op dit besluit de nodige goedkeuring verkrijgt, in de handwerkregeling ge beuren. Moest het comité zelf voor de vereiste middelen zorgen om kos tuums te laten maken, dan zou een aanzienlijkh oger bedrag nodig zijn. Overigens zal men hieraan nog niet voldoen hebben om een Reinearetop- tocht te organiseren zoals men die graag zou zien. Daarom is er van de zijde van de bevolking nog heel wat medewerking nodig. Het ligt in de bedoeling van de organisatoren om t.z.t.een centrale werkplaats in te richten, waar onder leiding van een bekwaam man alle attributen worden vervaardigd, niet alleen de wagens voor de optocht, maar ook de mas kers enz. Een speciale groep zal dit werk ter hand nemen, uiteraard in samenwer king met degenen die zich bereid ver klaren een wagen of een groep in de optocht te verzorgen. Men heeft in het comité, dat reeds hard werkt aan de voorbereiding van de Reinaert dagen 1956, goede hoop dat het deze keer zal lukken 'n optocht door Hulst te doen trekken. Goed beschouwd zal die optocht het meest belangrijke onderdeel van de Reinaertfeesten zijn, zeker voor de bevolking wie immers grotendeeld de wetenschappelijke kant van de zaak weinig belang inboezemt. Wanneer men dit jaar althans maar tot een ietwat bescheiden optocht kon komen, zouden de Reinaertdagen al voor lange jaren gered zijn. Waar een begin is, is een mogelijkheid tot uitbouw. Verreweg de meeste attri buten voor de optocht kunnen van jaar tot jaar gebruikt worden, zodat vanaf 1957 slechts vrij bescheiden nieuwe „investeringen" nodig zullen zijn om dit spectaculaire onderdeel van de feesten steeds groter te ma ken. GASTEN VAN NAAM. Er is intussen een afzonderlijk co mité voor de optocht gevormd. Het bestaat uit de heren C. Vercauteren, W. Colsen. P. Bosch, H. Metsers en L. de Jong. Maar dit is natuurlijk niet het enige wat er voor dit jaar op stapel staat. Er komt weer 'n vossenrit, waarvoor de heren W. Aarts, A. van Ravels, F. de Meurichy en drs. B. Lockefeer ijveren. De voorzitter en secretaris van het Reinaertcomité, de heren J. H. Stolte en J. Gremmen, verzorgen de organisatie van de academische zittingen en een comtié bestaande uit de heren ir. E. Puylaert, P. van Geyt en J.H. Stolte wijdt zich aan de litteraire dag Oostvlaanderen-Zee- land. Voor deze gebeurtenis is een ere- comité gevormd waarin zitting zullen nemen de heren A. Viruly, J.P. Eg- germont en van Schagen, onder voor zitterschap van dr. Meertens uit Am sterdam. Tijdens de academische zit tingen zullen letterkundigen van naam de Reinsert van allerlei zijden be lichten. Zo zal prof dr. de Keyser uit Gent het Reinaertepos als lite rair werk behandelen, prof de Her- mersdorf uit Nijmegen van de juri dische zijde en de heer A. Remar que uit Luxemburg spreekt over de Luxemburgse „Renert", een tegen hanger van de roemruchte Reinaer- de. De zittingen zullen worden opge luisterd door enkele koren. Dan is er een Frans-Vlaamse- Zeeuwsch-Vlaamse dag op stapel ge zet, tijdens welke zullen spreken de heer A. Demedts uit Kortrijk en pas toor Gantois uit Prachay (Frankrijk). Zo men ziet worden de Reinaert dagen 1956 dus nog meer internatio naal dan ze vorig jaar reeds waren. Ze krijgen daardoor een groter waar de, welke ook de toeristische bete kenis van de feesten ten goede komt. Het is zeker niet uitgesloten dat de Reineaertdagen in de zeer nabije toekomst een grote naam krijgen, niet alleen in ons land, maar in ve le ons omringende landen. De diepe re betekenis van deze feesten geeft ze namelijk een grotere kans op een snelle vermaardheid dan een volko men uit de lucht gegrepen evenement als b.v. een bloemencorso e.d. De voortvarendheid en de durf van de organisatoren blijkt ook uit wat het tentoonstellingscomité van plan is. Dit comité, bestaande uit de he ren H. Metsers, W. Colsen en drs. B. Lockefeer, heeft grote plannen welke, indien ze kunnen worden uitgevoerd, talloze kunstliefhebbers naar Hulst zullen trekken. Het staat al wel vast dat men een expositie op touw zal zetten zoals Zeeland nog nimmer heeft beleefd. Het enige noodzakelijke is nog dat de Hulsterse bevolking (en de zaken mensen) daadwerkelijk meewerken. Dan zal er veel te bereiken zijn! Op de begroting 1956 van de polder Walcheren was voor verbetering van de teen van de Westkapelse zeedijk 'n bedrag van 175.000 uitgetrok ken, wat 'n vierde deel was van de zeven ton, die nodig was voor het gehele karwei over 'n lengte van 1500 meter. Het was de bedoeling om een deel van de teen-voorziening in com binatie met het onderhoudswerk te verbeteren. Deze combinatie was tot heden nodig omdat aan de teen slechts bij lage waterstanden en gedurende korte tijden achtereen gewerkt kan worden, zodat de daarbij nodige ar beiders voor de rest van de werktijd bij ander werk moeten kunnen worden ingeschakeld. Wordt op deze wijze ook verder gewerkt, dan zal het nog ten minste zes jaren duren voor de teen geheel verbeterd zal zijn en de kans op stormschade aan de teen over de ge hele lengte van de dijk tot een mi nimum zal zijn teruggebracht. De ingenieur heeft daarom gezocht naar een mogelijkheid om het werk in sneller tempo tot stand te brengen en heeft daartoe overleg gepleegd met Sanders Aannemingsbedrijf te Delft. De mogelijkheid is n.l. niet uitgeslo ten dat deze N.V. met behulp van een bepaalde machine nog in 1956 het gehele werk klaar krijgt. Proe ven zullen genomen worden met de nieuwe werkwijze. Uitgaande van de veronderstelling dat de proef slaagt vraagt het dag. bestuur van de pol der nu een aanvullend crediet van 525.000.—. Daarbij moet bedacht worden, dat het hier eigenlijk slechts gaat om een vervroegde uitvoering van werken, die anders toch in de volgende ja ren tot stand moeten worden gebracht. Tegenover het nadeel dat de kosten van het werk wat eerder op het bud get van de polder zullen drukken, staat het voordeel, dat het risico van stormschade aanmerkelijk wordt verminderd. Hoewel aannemer R. J. Jansen en Broek uit Groningen en architect de heer P. Gützen uit Middelburg bij het heien van de 150 betonnen pa len, de dubbelzinnige „fundamentele'' voorbereidingen voor de bouw van de winkelgalerij in de Segeerstraat, niet voor een gemakkelijke taak staan, zaten er Dinsdagmiddag reeds een kleine 50 palen in de grond. Inderdaad, het is hier niet eenvoudig te heien. Door de bouwput glooit het oppervlak uiteraard sterk, hetgeen het opstellen van de heimachine niet vergemakkelijkt. Het zal echter vreemd moeten lopen, willen die overige betonpilaren niet op de voor hen bestemde plaats komen. Daarom is de hoop, dat de winkelgalerij acht winkels en zestien woonhuizen in de loop van augustus of september a.s. gereed zal komen, zeker gerechtvaardigd. De voorzitter der K. v. K. voor de Zeeuwse eilanden, de heer Kamme- raad, heeft gisteren in de jaarvergadering te Goes zijn Nieuwjaarsrede ge houden en daarin voor het gehele district der kamer een verheugende bedrijvigheid geconstateerd in 1955; het krachtig voortgezette herstel der water snoods (ha de werkte daartoe mee. van het geleide loonsysteem dodelijk Zorg geeft alleen het nijpend wo ningtekort en het daaruit ook weer voortvloeiende wegtrekken van arbei ders. Spreker vond het voorts de hoogste tijd, dat men zich in Zee land rekenschap gaat geven van de enorme invloed welke de grote Wa- terstaatwerken in ons gewest zullen uitoefenen. Doch niet alleen de uitvoering de zer werken - waarvan de invloed uiteraard een tijdelijk, karakter draagt - doch veeleer de beantwoor ding van de vraag, welke structuur wijzigingen na voltooiing in ons ge west zullen worden teweeggebracht, moet onze aandacht nu reeds gespan nen houden. Spr. dacht daarbij aan de problemen waarmede de midden stand zal worden geconfronteerd, wanneer eenmaal Rotterdam een zes tigtal kilometers naderbij zal zijn ge komen. TAAK VOOR KAMER kunnen zijn. Het is te hopen zei spr. dat het gezond verstand tenslotte moge zege vieren eer het te laat is. De ingetreden kentering van de welvaart in de landbouw is het te ken aan de wand, dat zeker niet mag worden misverstaan; aldus besloot de heer Kammeraad zijn inleidende speech op de eerste vergadering der Eilanden-Kamer in 1956. De winkels krijgen alle een maga zijn. Onder zes van de acht zal te vens een kelder komen hetgeen ook een schitterende bergruimte be tekent. De andere twee winkels krij gen ter compensatie nog een extra magazijn. Deze opslagruimten zullen kunnen worden bereikt via het ach terpad, dat een breedte van 2,5 m. krijgt en begint bij de toegang tot de fabriek van de fa. Goedbloed. Boven de winkels komen twee woonlagen. De eerste laag van acht zal binnendoor een verbinding krij gen met de winkels, zodat het voor de hand ligt. dat de winkeliers hier hun intrek nemen. Dan blijven er dus nog acht „lege" woningen over oja de hoogst gelegen verdieping.... Verklap pen, door welke hiertoe officieel be voegde instelling deze woningen die nen te worden verdeeld, zou wellicht een stormloop ontketenen. En wel licht zijn ze reeds vergeven. GAANDERIJ Deze zestien woningen krijgen in het midden van de Segeerstraat éé.i centrale toegang. Deze zal uitmonden op een langs het achterfront gelegen een groenbeplantir.g gaanderij, die krijgt. Deze gaanderij splitst zich weer in vier trappenhuizen, waarop dus tel kens vier deuren uitmonden. De winkels zullen geen uniforme aanblik krijgen. Elk pand gaat een individueel karakter dragen. Zo zul len er verschillen zijn in de puien, in de nok- en in de gootlijn. Tenslotte zij nog vermeld, dat even eens in de galerij twee garages voor particulieren zijn opgenomen. De toe wijzing van de winkels zal nog deze maand geschieden. 14 METER KLEIN MEEVALLERTJE MET BOUWVOLUME. Het gemeentebestuur heeft, bij wijze van surprise nog bouwvolume gekregen voor vijf huizen, ten dele voor personeel van de melkfabriek en voor de rest ten behoeve van on derwijzend personeel. Zierikzee SLUIS OF SCHUTSLUIS. In de raadsvergadering heeft loco burgemeester den Boer meegedeeld, dat men op hoog niveau (bij rijkswa terstaat) afwijzend staat tegenover een schutsluis in de haven van Zie rikzee. De plannen worden hierdoor aanzienlijk gestagneerd, aldus de voorzitter, die voorts meedeelde, dat het ingenieursbureau te Deventer een uitvoerig rapport heeft gezonden aan ged. staten en aan Prov. Waterstaat te Middelburg. Voorlopig is het dus afwachten. RESTEN VAN LIJK AANGESPOELD Kinderen vonden in de Scheldeé een lijk dat reeds zeer lang in het water moet hebben gelegen. De gewaarschuwde politie trof slechts de romp aan van een mense lijk lichaam. Hoofd, armen en benen ontbraken geheel. Dr. van Zanten, die er door de politie werd bijgeroepen, kon zelfs niet meer vaststellen of het van een man of een vrouw was. Door de zorgen der gemeente zullen de stoffelijke resten op de algemene be graafplaats worden begraven. Aanrijding. In de Julianastraat reed de heer V. met zijn auto tegen een boom. De auto werd zó zwaar bescha digd dat er een kraanwagen aan te pas moest komen. WeslAorpe ONGELUKKIGE VAL De vier en tochtig jarige Ed. van Waes, alhier wonende aan het adres A 78, viel, toen hij bij zijn dochter, te Zelzate op familiebezoek was van een trap. Door deze ongelukkige val liep hij een zware hersenschudding op, En als in de tweede "helft van dit jaar de Segeerstraat zich verrijkt zal weten met deze galerij, dan zal de straat een totale breedte hebben ge kregen van 14 meer. De rijweg wordt acht meter breed, de trottoirs aan weerszijden ieder drie meter. Dan zal de Segeerstraat zijn gewor den tot een van de belangrijkste, zo niet de voornaamste toegangsweg van het centrum naar het station. De eigenaar van de galerij is, zoals bekend, het Algemeen Mijnwerkers fonds te Heerlen. Uit het pas verschenen jaarverslag van de N.-V. Haven van Vlissingen blijkt dat in 1955 van de haven werd gebruik gemaakt door 2164 zeesche pen met een tonnage van bijna 5 mil joen ton tegen 2112 zeeschepen en 4.5 miljoen ton in 1954. Er vielen 85 visserschepen binnen (21) en 8451 binnenschepen (727). Door 1412 schepen werd olie ge bunkerd (1334 in '54). Het toenemen van het aantal bin nenschepen was grotendeels het ge volg van toegenomen bouw-acti- viteit. Het toeristenverkeer tussen België en Vlissingen per schip was in 1955 groter dan in 1954. In totaal arri veerden 73 (vorig jaar 70) schepen met 19.252 (11.169) passagiers. Van deze schepen maakten 40 schepen (51) gebruik van de gemeentelijke voorhaven en 33 (19) van onze haven. Behalve door de bovengenoemde schepen werd van de havens een druk gebruik gemaakt door schepen van de koninklijke marine, het loodswe zen en de provinciale stoombootdienst Het studwadoorsbedrijf bereikte een rekord; het verwerkte n.-l, 131.400 ton goederen tegen 72.580 ton in '54. De vroegere aanlegplaatsen ten Oos ten van het Spoorwegstation bleven nog onhersteld. De verwachting is dat op die plaats in 1956 een nieuwe kade gebouwd zal worden. NIEUWBOUW EN In het afgelopen jaar hebben 2164 zeeschepen de haven van Vlissingen aangedaan. Dat is 52 meer dan in 1954, toen 2112 schenen de haven bin nenliepen. De tonnage van de bin nengelopen schepen bedroeg 4.825.847 bruto registerton, tegen 4.537.112 brt. in 1954. Het aantal vissersschepen dat Vlis singen in 1955 aanliep bedroeg 85, tegen 21 in 1954, het aantal binnen schepen 849 tegen 727 in 1954. VERBETERINGEN. Een modern magazijn-werkplaats werd aan de Buitenhaven gebouwd, terwijl een terrein van 50.000 M2, waar vroeger een asfaltraffinaderij gevestigd was, werd volgespoten. Van die gelegenheid werd gebruik ge maakt om een jachthaven aan te leggen. Een deel van het volgespoten terrein werd verhuurd aan een con structiebedrijf. Een nieuwe moderne kraan op luchtbanden werd in bedrijf genomen. De tankinstallatie voor de opslag van vloeibare produkten werd wederom met 3 tanks uitgebreid, tezamen 7520 M3 en heeft nu een capaciteit van 26.614 M3. De bezetting van de in stallatie was zeer bevredigend. Met ingang van volgende week zul len alle Zeeuwse fruitveilingen op dinsdag hun produkten verkopen. Hiertoe heeft men besloten ten gerie ve van de kopers, die dan in een dag op alle veilingen terecht kunnen. De eerste veiling is om 19 uur in Krab- bendijke, daarna volgt om 1 uur de veiling in Goes en om 3 uur sluit Kapeüe-Biezelinge de rij. JUDO yoor de gele band beneden 14 jaar slaagden de navolgende personen: M. Donse, Middelburg: Witte band ben. 14 jaar: T. Lynse, Middelburg; T. Coppe- jans, Middelburg; K. Mol, 's Heerenhoek; A. Verstraaten, St. Laurens. 1ste graad Jiu*Jitsu slaagden de volgende personen: E. Voorhoeve, Middelburg; L. Hilleman, Middelburg: J. Joziase, Middelburg: C. Janse, Middelburg; G. Maranus, Oost-Ka- pelle; B. Adriaansen, Oost-Kapelle; C. Pauwelse, West-Kapelle; L. Cysouw, Ca- pelle. „Daar bent U weer en weer de arbeidswet!" was de eerste reactie van de kantonrechter te Middelburg, mr. J. Moolenburgh, toen hij de 33- jarige bakker G. D. W. uit Middelburg zag binnenkomen. Op 13 oktober jl. was hjj door een politie-agent geverbaliseerd, toen een zekere P. v d B na de vestgestelde werktijd in zijn bakkerij arbeid verrichtte. Deze arbeid bestond uit, zoals de verbalisant het had omschreven, „uit deeg gestoken stukjes op een bakplaat leggen." „Dat is zo", gaf verdachte toe. Ridderlijk uiteraard, maar de kan tonrechter vond het tempo, waarmee W. dergelijke overtredingen begaat, te frequent. W, betoogde toen, dat twee bedien den hem hadden verlaten „en ik zat al een maand te modderen." Ver der voerde hij aan, dat zijn bedien de deze overtijdse hulp zelf had aangeboden. Kantonrechter: „Clandestiene ar beid". Het behoorde naar zijn mening mede tot de taak der Kamer waar nodig, het initiatief te nemen tot het beramen van maatregelen hoe het meest doelmatig deze problemen het hoofd kunnen worden geboden. In dit verband wilde hy nog noemen de moeilijkheden waarmede de oester- en mosselcultuur en enkele andere takken van visserij worden gecon fronteerd. Het is te hopen, dat alsnog een bevredigende oplossing zal kunnen worden gevonden om deze bij uitstek Zeeuwse bron van welvaart te be houden. Bij de daartoe reeds onder nomen pogingen zal men op de vol ledige steun der Kamer kunnen reke nen. ERNSTIGE GEVOLGEN Op de gister in hotel de Korenbeurs te Goes gehouden vergadering der K. v. K. voor de Zeeuwse Eilanden, heeft de voorzitter, de heer Kammeraad, een uitvoerig overzicht gegeven van het bedrijfsleven in zijn rayon. Zoals te verwachten viel, was het beeld dat hij daarvan gaf nogal rooskleurig getint. Ook in dit afgelopen jaar is de arbeidsvrede bewaard gebleven, doch de jongste maatregelen van de rege ring tot het gedeeltelijk vrijlaten van de lonen, vervult de kamer met grote zorg. De toch reeds overspannen arbeids markt zal daardoor met nog groter moeilijkheden te kampen krijgen en in het bijzonder voor het Zeeuwse gewest zag spreker de gevolgen zeer ernstig, temeer omdat de arbeidsre serve hier lager ligt dan in de rest van Nederland. In de tweede plaats zal het gevolg van de gedeeltelijke vrijlating der lo nen zijn, dat de ene bedrijfstak na de andere in afzonderlijke loonronde- spiralen terecht zal komen. Schuilt hierin voor de industrie het grote gevaar van een steeds vermin derend concurrentievermogen, voor vele kleine bedrijfjes met slechts en kele werkkrachten zal het loslaten Spreker begon met te vertellen, dat de gang van zaken bij de N.V. de Schelde over het algemeen bevredi gend was. Alle afdelingen waren be hoorlijk van werk voorzien en de order-portefeuille voor de komende jaren werd nog dikker. Uitbreiding van bedrijfscapaciteit kon niet plaats vinden wegens personeelsgebrek. Om aan huizen te komen moest de N.V. overgaan tot het bouwen van halve premie-woningen wat een ongewenste financiële last voor het bedrijf bete kent. ook door de hoge exploitatie kosten van dit bezit. WEGTREKKENDE ARBEIDERS Het nog steeds wegtrekken van ar beidskrachten uit de provincie ver vult de directie met grote zorg. Men is van mening, dat de overheid de grootst mogelijke aandacht aan dit probleem dient te schenken. In het bijzonder zullen hierbij de onderwijs instellingen en de mogelijkheden tot vrijetijd-besteding grote aandacht verdienen. Het aantal employé's bedroeg per 1 december 3670. Aan salarissen en arbeidsloon werd in 1955 een bedrag uitbetaald van ca. 15 miljoen gulden. De verdere modernisering van de fabriekscomplexen en inrichtingen vond gedurende 1955 gestadig voort gang. De maatschappij zal teneinde haar positie te kunnen handhaven, door gaan met het verder investeren van grote bedragen. 24 POT. VOORUITGANG BIJ P.Z.E.M. De Prov. Zeeuwse Elcctriciteits Mij. kan mededelen, dat de produktie en inkoop van elektrische energie in 1955 rond 135 miljoen kWh bedroeg, tegenover rond 109 miljoen kWh in 1954. Een vooruitgang derhalve van 24 pet. De grote toename is mede te dan ken aan nieuwe tijdelijke grootver bruikers, die in 1955 op het hoog spanningsnet werden aangesloten en welke afnemers rond 13,5 miljoen kWh betrokken. Het aantal verbruikers steeg in 1955 van 69.120 tot rond 70.000. VERVIJFVOUDIGDE PRODUKTIE Gedurende het gehele jaar 1955 was het bedrijf van de N.V. De Vi- trite Fabriek te Middelburg zeer goed van orders voorzien. Daar de vraag de produktie-capaciteit overtrof werd opnieuw uitbreiding aan de produk- tiemiddelen gegeven. De afzet over trof met niet minder dan 12,5 pet. het recordjaar 1954. In aantallen wor den thans ca. 5 maal zoveel lamp voeten geproduceerd als in een ge middeld vooroorlogsjaar. Export had plaats naar 27 landen, waarvan Duits land, Italië, Canada, Zweden, Turkije en Argentinië de belangrijkste zijn. De totale personeelsterkte aan het eind van 1955 bedroeg 525 personen tegenover 505 aan het begin van het jaar. Daarnaast wordt regelmatig werk voor de onderneming verricht door ca. 35 personen der A.V.O.-afde ling. De vooruitzichten voor 1956 zijn gunstig, hoewel door een stijging van de produktiekosten de concurrentie in het buitenland moeilijker wordt. PRETTIGE KLANKEN Ook over ondernemingen van klei ner kaliber, kon de heer Kammeraad prettige geluiden laten horen; dit be trof o.m. „Zeelandia" te Zierikzee; de confecjjefabriek en de ijzergiete rij Boddaert te Middelburg; de glas industrie Wattez te Goes die 'n nieu we fabriek gaat bouwen met een drie maal grotere capaciteit dan de be staande; de gymnastiekartikelenfa- briek „de Schelde" en „La vitesse" beiden ook te Goes; Alberts houthan del en Polaks afvalbedrijf te Middel burg, enz. De handel in bouwmaterialen on dervond moeilijkheden door de mate- rialenschaarste en de betonindustrie zal vol met opdrachten. HET BIER BOTTELDE WEER BEST Voor de Handel in Bier- en Limo nade kan het jaar 1955 als een top jaar worden gekenschetst. De verko pen ontwikkelden zich op hoog niveau. Tot het begin van de maand juli was het over het algemeen vrij rus tig. Daarna echter kwam. begunstigd door het ideale zomerweer, de druk te op gang en weldra draaiden de bedrijven in deze bedrijfstak op volle toeren. Tengevolge van het steeds toenemende vreemdelingenbezoek, ge stimuleerd door de uitermate grote activiteit van de V.V.V.'s, was de vraag naar verfrissende dranken enorm groot. GEEN KOPERSSTAKING Verdachte: ,,Ik doe het niet voor mijn plezier.' Kantonrechter: „Het mag niet." Bakker W.wees toen op bepaalde antipathieën, die bepaalde lieden weer voor hem zouden koesteren. De ze lieden zouden zover zijn nagegaan, dat zij de politie attendeerden op de eventueel door hem te maken over tredingen de politie zou dus bij zonder streng op hem letten. GEEN VOEDSEL. De detailhandel had ook geen kla gen. 'n Bijzonder feit was de ophef fing voor vele artikelen van de omzet belasting. In dit verband merkte de voorzit ter op, dat van een voor de maand augustus 1955 gevreesde koperssta king bij de detailhandel over het al gemeen niet veel is gemerkt, waar toe de tijdige publicatie van over heidswege inzake restitutie der ge- investeerde omzetbelasting per 1 sep tember 1955 in grote mate gunstige invloed heeft uitgeoefend. De liquidi teit in de detailhandel, hoewel nog steeds te wensen overlatend is tenge volge van genoemde fiscale maatre gelen enigszins verbeterd, 'n Woord van waardering aan de belasting autoriteiten in dit ressort voor de vlotte restituties der op de voorra den per 1 september jl. geïnvesteer de omzetbelasting, is hier wel op zijn plaats, meende spreker. NOG SPELING VOOR WONINGBOUW De ondernemers in het bouwbe drijf waren in 1955 over het alge meen goed van werk voorzien, zodat ook onder de werknemers geen werk loosheid voorkwam. Wel zijn de klei ne ondernemingen in het wintersei zoen onderbezet en zouden deze zeer goed in staat zijn, enige woningen te bouwe.i ter leniging van de woning nood, werden ze hierin niet belem merd door het te kleine bouwvolume. Dit euvel geldt niet alleen voor de steden, maar ook voor de dorpen. WILDE VAART EEN WELVAART De wilde binnenvaart, zei spreker, is als eerste tak van vervoer erin ge slaagd van de hoogconjunctuur te profiteren. De vraag naar scheeps- ruimte bleef het hele jaar zo groot, dat de gebruikelijke lage zomertaric- ven niet werden toegepast, zelfs werd een aanzienlijke tariefsverhoging be pleit en verkregen, hoewel die nog niet voldoende wordt geacht. Na gewezen te hebben op de goede resultaten bjj de visserij, vooral bij de garnalen - driemaal grotere vang sten - wees de heer Kammeraad o.m. ook nog op de toenemende activitei ten van het Eti. Het behandelde voor 530.000,aan industriële activiteiten en gaf een groot aantal adviezen. „Daar moet u geen voedsel aan ge ven" commentarieerde de kanton rechter toepasselijk, „het is gesol met de arbeidswet." „Wij gaan dit zoeken in de econo mische sfeer" sprak de ambtenaar van het O.M., mr. T. Lebret, en vor derde 75.subs. 15 d. „Belooft u het nu noodit weer te doen?" vroeg de kantonrechter W. nog. De verdachte hoopte met de kantonrechter mee, zei „ik ben er ook niet voor", maar was verder niet erg overtuigend. De kantonrechter wees er nog op, dat het 'n volgende keer 'n onvoor waardelijke hechtenis wordt „het gaat een beroerde kant uit" vonnis te 35.— subs. 10 d. en zei tenslotte, dat dit vonnis is voortgesproten uit zeer compassieve overwegingen. „Ja" zei verdachte. De 67-jarige binnenschipper M.K. uit Capelle werd bij verstek veroor deeld tot een boete van 50.— subs. 10 d. (conform). Met zijn 134 ton me tende scheepje had hij op de Wes- terschelde, in de schaar bij Nisse, vreemde capriolen gemaakt. Toen vanuit Antwerpen een zeevaartuig na derde, vertrouwde hij het niet erg en stak de schaar dwars over. Een wachtmeester van de Rijkspolitie te water getuigde thans deze had vanaf een patrouillevaartuig het ge hele geval van nabij kunnen volgen dat het binnenscheepje nauwelijks aan een overvaring ontsnapte. „RESPECT". Later had de binnenschipper tegen over hem verklaard, dat hij een groot „respect" koesterde jegens zeesche pen, die vanuit Antwerpen komen. Zoals reeds eerder gezegd, K. ver trouwde het niet erg. Respect en wantrouwen dus. En deze twee din gen zouden aldus de verklaringen' van K. zijn voortgesproten uit zijn wetenschap, dat daar in Antwerpen voor het vertrek de nodige glaasjes worden geledigd Respect dus voor de handelingen van zeelieden, die in Antwerpen de tem pels van Bacchus betreden... Maar de rijkspolitieman was het hier niet mee eens. Het zeeschip koerste heel normaal, er was niets aan de hand. Nee, het was zelf zo, dat dank zij een handige manoeuvre van het zee schip een overvaring werd voorko men... Datzelfde schip kwam door het sparen van het binnenscheepje zelf weer in andere moeilijkheden, omdat vanuit de richting Vlissingen een ander zeeschip naderde. Geluk kig kon ook tussen deze twee grote vaartuigen een aanvaring worden voorkomen. waardoor vervoer naar West&orpe onmogelijk werd. ACTIVITEIT INSTUIF-AVONDEN Teneinde de instuifavonden te Westdorpe, welke elke week worden gehouden op vrijdagavond om 8 uur, een beetje meer in de belangstelling te brengen, werd besloten om in de maand januari twee toneelstukjes op de planken te brengen. De toegang zou geheel gratis zijn. Voor de muzi kale omlijsting zal waarschijnlijk worden zorg gedragen door de „op timisten „van Sas van Gent. De da tum waarop deze avond aan de jon gelui zal worden gegeven is nog niet precies bekend. De schotjes zijn geti teld: Bureau Sukses en Een huis vol inbrekers. IJzendij.r JUBILEUM BIJ DE P.T.T. De kantoorhouder J. Pieters her dacht het feit dat hij 40 jaar gele den bij de P.T.T. in dienst kwam. Deze dag is voor de jubilaris niet ongemerkt voorbijgegaan. De dis- trictsdirecteuf, de heer de Waal, uit Middelburg kwam de Heer Pieters gelukwensen en prees de jubilaris om zijn akkuratesse gedurende de veer tig jaren. Ook de directeur der P.T.T. uit Breskens kwam zijn gelukwensen aan bieden en bood de oorkonde met het gouden insigne aan. Ook het perso neel liet zich niet onbetuigd en bood de jubilaris een fraai cadeau aan. Natuurlijk bracht onze muziekver eniging „Geduld overwint" 's avonds een serenade. VERHAAL VAN DICKENS TEN TONELE Op Zondag 8 Januari zal de kunste naar Rob Geraerds op verzoek van de Katholieke Kulturele Kring „El- mare", het beroemde verhaal van Dickens „Een Kerstzang in Proza" ten tonele brengen. Scrooge en Mar- ley in levende lijve voor U in de ro mantische sfeer van 100 jaren terug! Het geheel nieuwe toneeldecor welk in het jeugdhuis is aangebracht zal cr aan meewerken een stijlvolle op voering te garanderen. Sint Kruis DE HOOGLANDSE VLIEGERS Op zondag 8 januari zal in het Dorpshuis de Postduivenvereniging „De Hooglandse Vliegers" voor het voetlicht treden met haar jaarlijkse uitvoering. Ditmaal zal worden opge voerd 't toneelstuk in 3 bedrijven van J. Zijl „Onrust om een hoefnagel", een spel van het platteland. Op zater dag 7 januari wordt een uitvoering gegeven voor de talrijxe werkende en ereleden van de vereniging met hun gezin. Na afloop zal er gelegenheid zijn voor een dansje. Aardenburg VROUWENTEKORT STIJGT Wanneer aan het eind van een jaar de balans .wordt opgemaakt, dan komt men soms tot merkwaardige conclusies. Dat onze gemeente meer mannen dan vrouwen heeft; was een bekend feit, doch dat dit vrouwente kort steeds toeneemt is iets dat uit de laatstelijk opgemaakte statistiek van de bevolking op 1 januari 1956 kon worden geconstateerd. Beliep 't verschil tussen de mannen en vrou wen in deze gemeente steeds onge veer 100. op laatstgenoemde datum was dit reeds tot 118 gestegen, na- menlijk 2062 mannen tegen 1944 vrou wen, in totaal 4006 inwoners. Is het dan te verwonderen dat Aardenburg zoveel Osseweibewoners telt? Ossenisse VRIJE PLAATSEN IN DE KERK Ook in onze parochie is thans ge broken met de aloude gewoonte om de plaatsen in de kerk te verpach ten. Alle plaatsen zijn nu vrij en voor de gehele kerk is het plaatsen- geld vastgesteld op 25 cent. Iraanw GROTE HERSTELLINGS- WERKZAAMIIEDEN. Aan onze kerk zullen binnenkort grote herstellingswerkzaamheden moeten plaats hebben. Een deskundi ge heeft veel muurkanker vastge steld, zodat alle voegwerk zal moe ten worden vernieuwd. Hiertoe zijn grote stellages nodig, die zeer veel geld zullen vergen. Ook het dak eist een grondige re paratie, zodat een massa nieuwe lei en zullen moeten worden aangebracht. II. MISSIE IN FEBRUARI. Vorig jaar werd in onze parochie vanwege de Vliegende Missie met het beeld van O.L. Vrouw van Fatima de grote H. Missie uitgesteld. Deze zal nu echter dit jaar worden gehou den en wel van 10 tot 18 februari aanstaande. De paters redemptoris ten zullen de Missie leiden. woningbouw te steenbergen Vanwege de gemeente Steenbergen is de bouw van 42 woningwetwoningen met schuurtjes aan W. A. Ligtendag te St. Philipsland als volgt gegund: 2 wonin- ghn aan Dorpsweg, De Heen f31.300;; 12 woningen aan Stadshillen f 182.700; 28 woningen aan de Ravelijnstraat, Stads hillen en St Ontcommerstraat f 367.200; massa f 581.000. gunning onderhoud militaire gebouwen De Genie te Bergen op Zoom heeft het eenjarig onderhoud van militaire gebou wen. werken en terreinen te Roosendaal, Rucphen en Nispen gegund aan J. Vos te Tholen voor f 62 634- het onderhoud van gebouwen, werken en terreinen te Bergen op Zoom en Woensdrecht aan Coppelmans Bouwbedrijven te Eindhoven voor f 143.620; het onderhoud van gebou wen, werken en terreinen te Middelburg, Vlissingen en Arnemuiden aan C. v. d. Klippe, Vlissingen, voor f 46.750; het on derhoud van gebouwen, terreinen en werken te Ossendrecht en Putte aan fa. A. C. van Loon te Bergen op Zoom voor f 67.345. GENT Kon. Ned. Schouwburg 7.30 uur: de Pickwick-Club. ANTWERPEN Kon. Vlaamse Opera 8 uur: Boheme. SAS VAN GENT Olympia-theater 8 uur; Medelijden voor de zondares.

de Stem | 1956 | | pagina 2