Mengvoederindustrie aan de voeten weten van de schap Aan rijstijl herkent men de mensen, niet meer aan de autonummers SKI'ERS BEDOLVEN GEKLETS Professor ging boeren op Automobilisten in strikt incognito Kilo's slanker BonKorets DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 4 JANUARI 1956 niet eces Gehlen tik iek NGEN De boer sou een geleerde moeten sijn «pip Terdoodveroordeelden krijgen gratie Vier doden, twee gewonden Begin van vrije Poolse Koopvaar dijvloot Egyptische huwel ijkswet OMSTREDEN NIEUWIGHEID Inter-planetair reizen Komplot in Guatemala Nederlands scliip redt 26 schipbreukelingen in het ge- fscheidsre- k gebruik ituur sprak /oord waar e voortref- steeds had rrmede het rampdagen kelijk had le sprekers nog het Klein een lord sprak, opgevolgd sz uit Ril- [en treffen 'an de toe- ïetorica De ;t Landju- /onden zich donateurs a.s. zater- vond in het zullen ze en vrolijk EKSTOK V.V. Steen ;n verkeer- ;ok te val- oofd op de hoofdwonde iing zal de ug niet aan men. LSCHOOL ïeen aan de ld zal de maar vol ui aanvang we lia St. Cecilia van Leeuwe g, een sere- mmers ge- enteerde de i de jarige, l bracht het van Leeuwe id-voorzitter i van Kloos- Js bliik van erelidmaat- Het korps irestaties en n aanvaard- die benoe- Ingen ft eisen van om het par- roepen voor lenzendingen van de hand het parle- Kerstreces ,t één eis van er zal een (egerinssrap- oude Britse Egypte zijn gepubliceerd. ti-communis- estduitsland, generaal e Verenigde d en waar- leiding heeft kringen aan overgedra- dkwartier te Hij beschikt in Oostduits- verken. tc Goes de in de af- cn mozaïek 1954 wordt nk van het ,n is tijdens uwconsulent, oonden deze HOUD UWEN Zoom heeft /an militaiie .erreinen te Nispen ge- Tholen voor Lid van ge inen te Ber- isdrecht aan en te Eind- het onder- 'ken en ter- lissingen en d. Klippe, het on- terreinen en n Putte aan gen op Zoom r 8 uur: Rui- eater 8 uur: n meisjes, pia-theater 8 burg 7.30 uur: aamse Opera 5? niet alleen hun ervaringen ten besti Niet ten onrechte wordt de Nederlandse veeteelt één van onze belangrijkste „industrieën" genoemd. De bewerking der producten geschiedt niet alleen in steeds toenemende mate in zuivel-, vlees- en conservenfabrie- ken maar het is vooral de beheersing van de produc tie van de grondstoffen voor deze fabrieken, die de gehele veeteelt .teeds meer doet lijken op een goed georganiseerde industrie, en koeien, kippen en varkens op evenzovele fabriekjes, waarbij men het in de hand heeft om het hoogste rendement te verkrijgen bij zo laag mogelijke kosten. Dat de veevoeding hierbij enorm van belang is, laat zich zonder meer begrijpen. Toch is men op dit punt later tot een wetenschappelijker aan pak gekomen dan bijvoorbeeld bij het beïnvloeden van het diertype door middel van het bepalen van de fok- inrichting. VEEVOEDING DYNAMISCH BEGRIP. Het ls vooral sedert de laatste we reldoorlog, toen het gebruik van mengvoeders van hogerhand was voorgeschreven uit economische overwegingen, dat de mengvoederin dustrie zich op het probleem van de kwaliteit en samenstelling van deze voeders heeft geworpen en daarbij de wetenschap, die zich op dit terrein enorm heeft ontwikkeld, ten nauwste heeft betrokken. De veevoeding is 'n dynamisch begrip geworden, zich voortdurend aanpassend aan de eisen, die aan de veeteelt worden gesteld. Het ls nog geen kwarteeuw gele den, dat de veevoeding een betrek kelijk eenvoudige aangelegenheid was, in hoofdzaak berustend op de boerentraditie, die van vader op zoon overging. De hoer echter, die vandaag nog wil trachten op eigen gelegenheid de ontwikkeling op dit gebied bij te houden, zou uitgerust moeten zijn met een wetenschappe lijke kennis, die hem tot professor zou stempelen. Zelfs voor afzonder lijke veevoederfabrieken is het niet meer mogelijk de enorme ontwikke ling in dit opzicht bij te houden. Grote mengvoeder-industrieën heb ben dit probleem trachten op te lossen door vooraanstaande wetenschaps mensen in hun dienst te nemen, labo ratoria voor hen te bouwen en hun gelegenheid te geven tot proefnemin gen en tot studiereizen en internatio nale contacten, waarmee ze beogen de resultaten in hun bedrijf steeds in overeenstemming te doen zijn met wat in de wereld van de wetenschap aan nieuwigheden wordt gevonden. UNIVERSITEIT KREEG ARMSLAG ten en studenten tegelijk te boeren en te studeren. Welke hoogleraar is het n.l. gege ven in de praktijk zelf eens te kun nen nagaan, wat bijvoorbeeld het ef fect is van de moderne Amerikaan se vorm van de ouderwetse potstal op de produktie en de gedragingen van het vee? De loose-yarding van Schevicho ven is nu niet onmiddellijk een proe ver, die onontbeerlijk was voor de opdracht van prof. Hirschfeld in ver band met de veevoeding. Maar de ze professorale boer is geen kamer geleerde zonder fantasie en bij het opzetten van deze proefboerderij hetgeen heel iets anders is dan een modelboerderij heeft zijn werkza me geest gezocht naar vormen, die naast een goede controle op het ef fect van de verschillende voedings methoden ook nog proefondervinde lijke resultaten konden opleveren in vraagstukken van milieu en verzor- Met selectie, bepaling van de fokrichting, verzorging en voedering kan men de melkgift van koeien opvoeren, de tijd van de hoogste productie van eieren in ver hand met een zo rendabel mogelijke export regelen en de varkens, die kwaliteit van spek en ham laten voortbrengen, die de wereldmarkt het best betaalt. Met het resultaat, dat met tal van producten op die wereld markt Nederland nummer één of tenminste vooraan staat. ging der dieren. Een opzet, die op deze proefboerderij in korte tijd heeft geleid tot alleraardigste ontdekkin gen met betrekking tot huisvesting, legering en verzorging, ook van var kens en kippen. Het verband tussen voeding en be huizing is intussen nauwer dan men op het eerste gezicht zou denken: hoe vaak komt het niet voor, dat een boer die zijn varken in een tochtige stal op eikehouthaksel met nadeli ge looizuurreacties heeft liggen, de nadelige gevolgen daarvan toe schrijft aan de kwaliteit van het voer, dat hem voor prima is verkocht? VOORLICHTERS OP COLLEGEBANKEN Op dit vraagstuk richt zich ook het initiatief van het C.V.I. waarbij het voorlichtingsapparaat, dat elke mengvoederfabriek er tegenwoordig op na houdt ten gerieve van de boer maandelijks door prof. Hirschfeld zelf wordt „gecoached" op het Zoo- technisch Instituut van de universï teit. De mannen, die dagelijks op de boerenbedrijven komen, geven daar beste, maar worden uitgerust met de meest recente kennis op het gebied van voe ding en verzorging der dieren, waar bij prof. Hirschfeld met een bijzon dere nadruk het nogal voorkomende euvel tracht te bestrijden van „het onbevoegd uitoefenen van de dierge neeskunde", zoals hij trouwens een oprechte tegenstander is van t' stand punt, dat met de veevoeding 't ter rein van de diergeneeskunde wordt betreden. Intussen is bij al deze belangrijke „bijkomstigheden" de grote verdien ste van de wetenschappelijke arbeid van Prof. Hirschfeld, dat hij met z'n enorme ervaring op het terrein van de rassenkruising, een weten- tenschappelijke nauwkeurige maat staf heeft gevonden voor het ..me ten" van de kwaliteiten der talloze mengvoeders. Zijn ervaring in het produceren van dieren met speciale eigenschappen - door kruising van in- geteelde rassen - maakt het hem mo gelijk elke gewenste variëteit met el ke gewenste gevoeligheid tot stand te brengen en daarop de uitwerking van bepaalde voedingsstoffen in ver schillende samenstellingen te beproe ven. Een arbeid, die hem in staat stelt zelf zijn proefdieren te kiezen en daarnaast waardevolle inzichten te verkrijgen in het thans zo actuele vraagstuk der rassenkeuze, vooral bij pluimvee. Dat dergelijke fokproeven bij groot vee niet in snel tempo en op grote schaal kunnen worden genomen, ls er oorzaak van, dat men op „Sche- Het oude schilderachtig gelegen Schevichoven in het Utrechtse heeft als proefboerderij voor het Centraal vichoven", midden in het zwartbonte Voeder Instituut, waar prof. dr. W. Utrecht, de verrassing beleeft een roodbonte veestapel aan te treffen waarbij een roodbonte Friese stier het gewenste „tegenras" vormt. De uit deze stal afkomstige proefdieren acht prof. Hirschfeld voldoende voor een zo nauwkeurig mogelijke gedif ferentieerde controle op de uitwerking van mengvoeders. De wijze, waarop een achttal mid delgrote mengvoederbedrijven in ons land waartoe In Limburg de fa briek van W. Peters-v. Oyen C.V. te Venlo behoort, een bedrijf dat se dert de oorlogskalamiteiten nog al tijd geen huisvesting kon krijgen, overeenkomstig haar industriële stan ding zich van een wetenschappe lijke basis heeft verzekerd, trekt wel bijzonder de aandacht. Hierbij is im mers niet de wetenschap in dienst van de industrie gesteld, maar de in dustrie is aan de voeten van de we tenschap gaan zitten en heeft haar gevraagd om het laatste woord te spreken bij de vraag, hoe en wat aan mengvoeders moet worden ge boden. Het Is zelfs zo, dat, waar de boer thans professor zou moeten zijn om het voedingsprobleem onder de knie te krijgen en te houden, het CVI (Centraal Voeder Instituut), waarin deze industrieën zich, met een daar toe onvermijdelijke verdeling der af zetgebieden, hebben verenigd, op het originele idee zijn gekomen om een professor de gelegenheid te geven boer te worden. De proefboerderij „Schevichoven" in het Utrechtse zou men dan ook 'n „prof"—boerderij kun nen noemen, waar prof. dr. W. K. Hirschfeld van de Dierkundige Fa- ÏJi'te,f van be Rijksuniversiteit te Utrecht een waardevolle aanvulling heeft gekregen voor zijn Zootechnisch Instituut. PROFESSORALE RECEPTEN. K. Hirschfeld van de Dierkundige Faculteit van de Rijksuniversiteit te Utrecht de scepter zwaait, een moderne bestemming gekregen. v Een roodbonte kudde vindt haar weg naar de open loopstal van de proefboerderij „Schevichoven". De Britse minister van Binnenland se Zaken, majoor Gwilym Lloyd George heeft voor de derde keer sinds zaterdag gratie aanbevolen voor een ter dood veroordeelde. Maandag heeft de minister aanbe volen, de doodstraf voor de 28-jarige Thomas Bancroft, die dinsdag opge hangen zou worden, te veranderen in levenslange gevangenisstraf. Twee dagen geleden had de minister nog geweigerd dit te doen. Bancroft werd op 1 December ter dood veroordeeld voor de moord op een kind van vijf maanden. Hij had verklaard, dat hij bij zijn pogingen om het kind te sussen zich op een ge geven ogenblik niet meer kon be heersen. (Advertentie) TEGEN HOEST EN HEESHEID DAGELIJKS VOOR STEM EN KEEL Geef Uw kee! het beste! Gebruik regelmatig Wybert, het beproefde middel ter bescherming van de gevoelige slijmvliezen in mond en keel. Te Davos vond een skipartlj op oudejaarsavond een tragische afloop. Zes skilopers vier Amerikanen en twee Fransen werden door een 'awine verrast. Slechts twee van hen konden anderhalf uur later gered wor den. Drie lijken zijn eveneens vrq- gegraven. Maar honderden gidsen en vrijwilligers hebben tevergeefs ge zocht naar het stoffelijk overschot van het vierde slachtoffer, een 34-jarige Amerikaanse onderwijzer, die te München woonde. Zondagochtend werd het lichaam van de 27-jarige Amerikaan Alfred Schmid, die aan de universiteit van München studeerde vrij gegraven uit een sneeuwpak van 5 meter. Het stof felijk overschot van twee Fransen, de 30-jarige Jacqueline Merziers en de 44-jarige Jean Marcombes, beiden uit Parijs, konden ook teruggevonden worden in de hardbevroren sneeuw massa. Overal tasten de gidsen met acht meter lange stokken het gebied af waar de lawine was neergekomen. De geredden zijn de 27-jarige Ame rikaan Daniel Schiavone, die de groep tot gids gediend had en de 33-jarige John Droege, bediende bij het Ame rikaanse leger te München. Een hand van Schiavone was bevroren. Maar ander letsel hadden geen van beiden opgelopen. HET RELAAS. Schiavone vertelde: Wij vertrokken van de Weissflun- joch, de top van de skibaan. Overal hingen lage wolleen en het zicht was zeer slecht. Vlak nadat we op weg waren gegaan, kwamen we de twee Fransen tegen, die besloten met ons af te dalen. Wij raakten met het slechte zicht de weg kwijt toen we in de Meierhoftaelli-vallei afdaalden. Ongeveer 500 meter daalden we langs een zeer steile helling, op zoek naar de paaltjes die de weg aangeven. Wij stopten om te zien waar we Volgens het te Londen verschijnende dagblad der vrije Polen ,,Dziennik Polski", heeft de te Philadelphia ge vestigde poolse firma Pulaski Trans port Line" een 10.000 tons Liberty- schip gekocht, dat bemand zal wor den met een 38 koppen tellende pool se bemanning, grotendeels matrozen- vluchtelingen. Gezagvoerder van dit schip is de voormalige kapitein van de poolse oceaanstomer s.s. ,,Batory", Jan Cwiklinski, die enkele jaren geleden de vrijheid had verkozen. Het schip zal heten ,,Wolna Polska" (Vrij Po len) en zal onder de panamese vlag varen. Evenwel zal op de mast de rederijvlag waaien, die grote gelij kenis vertoont met de voormalige poolse koopvaardij vlag met het teken van het vrije en souvereine Polen: de witte adelaar met kroon. De bemanning zal uniformen dragen die eveneens gelijk zullen zijn aan de vooroorlogse uniformen van de poolse koopvaardij. S.s. ,,Wolna Polska" zal lading vervoeren tussen Amerika en Europa en de winsten zullen uit sluitend bestemd zijn voor de aan koop van nieuwe schepen, die tevens bemand zullen worden met poolse matrozen, die het leven in balling schap verkoren hebben boven het leven m slavernij in hun eigen land. waren en onze richting te bepalen. Wij konden ongeveer 30 meter bene den ons de paaltjes zien. Toen we verder gingen met dalen zei iemand: „Luister eens naar dat lawaai. Dat moet een lawine zijn." Plots schreeuwde een ander: „Daar komt hij", en wij zagen allen de lawine op ons aanstormen, nog on geveer 40 meter van ons af, als een geweldige zeegolf. Daarna werd ik staande bedolven, met mijn hoofd ongeveer 60 centi meter onder de oppervlakte, zo ging Schiavone verder. Gelukkig kon ik een arm vrijmaken en daarmee een kleine ademruimte voor mijn gezicht maken. De gidsen vonden ons meer dan een uur later en groeven Droege en mij in een half uur uit de sneeuw. De sneeuw was hard bevroren, daar om duurde het zo lang, besloot de geredde skiloper. (Advertentie) Bij een bezoek aan dit schilder achtig gelegen „Schevichoven", een stijlvol historisch bouwwerk met nieuwgebouwde fris-witte bedrijfs ruimten was eigenlijk vanzelfsprekend onze eerste vraag: waar ligt nu de garantie, dat het wetenschappelijke werk van prof. Hirschfeld en zijn Zootechnisch Instituut ook uitdruk king vindt in de produkten, die de C.V.I. aan de Nederlandse boer te koop aanbiedt? Men kan tenslotte du re proefnemingen en wetenschappe lijke vondsten, waartoe men een on verdacht wetenschappelijk instituut als een rijksuniversiteit in staat stelt ook nog rustig naast zich neerleggen en alleen datgene produceren, dat tot aantrekkelijke winsten aanleiding geeft. B Het antwoord op deze vraag laat niets aan duidelijkheid te wensen over: uiteindelijk bepaalt in deze personele unie tussen wetenschap en industrie de wetenschap, wat de industrie zal produceren. Aan prof. Hirschfeld is vrijwillig een zeer in tensieve en bindende controle opge dragen op de mengvoeders, die de acht aangesloten mengvoederbedrij ven op de markt brengen volgens de receptuur, die prof. Hirschfeld hun voorschrijft. Van deze receptuur mag onder geen voorwaarde eigen machtig worden afgeweken op straf fe van uitsluiting en wekelijks wordt in elke fabriek op onverwachte tijden een diepgaande kontrole uit geoefend. POTSTAL IN MODERNE VORM. Met deze vorm van samenwerking is dan tevens aangetoond de belang rijkheid van de dienst, d>« de indl[?_ trie aan de wetenschap kan bewijzen Het is by een bezoek aan „Schevi choven" klaarblijkelijk, hoe de pro fessor-boer hier volle armslag heeft Een gedeelte van het kippenhok- om de praktijk van het veebedrijf zelf in zijn wetenschappelijke arbeid 'nterleur va™ de proefboerderij te betrekken en er met zijn assisten- „Schevichoven". Autonummers zijn van nu af niet per soonlijk meer. Ze horen voortaan toe aan de auto, die naar zijn eerste eigenaar rijdt met hetzelfde nummer als waarmee hij naar het autokerkhof gaat. Alexander Spoerl schrijver van het boek „Uw vriend de auto" is samen met de Nederlandse bewerker K. J. Perk aan het mediteren gegaan over de gevolgen daarvan. Over de beleefdheid op de weg, over de auto-adel, en over onbeschofte weggebruikers aan de andere kant. Het resultaat van deze bespiegeling is een hoofdstuk van lof en hoon geworden. Het leek ons de moeite waard het hoofd stuk met „huid en haar" uit het boek over te nemen. UW VRIEND DE AUTO is een uitgave van Elsevier. Aan de rijstijl herkent men de mensen. Daar mee weet U nog niet hoe de man heet, wat hq doet, waar hij woont. Vroeger wist U bij benade ring waar hij woonde, in ieder geval uit welke provincie hij kwam, en hoe lang hij volgens het cijfer al op weg was. Tegenwoordig weet U alleen dat zijn wagen niet zo nieuw of splinternieuw is aan het „kenteken", en zelfs dat is niet altijd juist, want iedereen die vandaag een vooroorlogs, onverslijtbaar, n-de-hands tweetaktwagentje koopt, krijgt een nummer van morgen. Over de te verwachten manieren, over zijn wegervaring in jaren, zegt het nieuwe soort nummers helemaal niets. IJdele mensen met oude lage provincienum mers tot wie ik ook behoor zullen hieraan tot de laatste snik vasthouden en desnoods een tweedehands klassewagentje kopen, met pré-ken- tekenbewijsregistratie, om zo lang mogelijk met hun (en mijn) auto-adel te geuren. Kinderachtig volgens kentekenslachtoffers, en stijlvol volgens ons ijdelen. ,,Le garde meurt, mais se ne rend pas!" De laatste snikken zullen in 1956 plaats moeten vinden. Hoe dan ook. individualisme moet verdwijnen, de machine krijgt een nummer en men mag meerijden in de massa. Wie aan het stuur zit doet er niets toe, als hij de hele papierwinkel maar bij zich heeft, en de belasting betaald heeft. Groot gevaar U zult het misschien overdreven vinden, maar volgens mij schuilt er een groot gevaar in het i fncnSn'to blijven van de bestuurder. Nie mand heeft enig houvast aan het nieuwe aulonum- - S''ic!c Portie niet. Niemand voelt zich zedelijk verplicht het nummer dat niet hem, dbch zijn auto toebehoort, in ere te houden. Men her- „w e vrlenden niet meer, want zij kun- ïu? 8 e?,n nieuwe wagen hebben aange- pn'ó, wuift naar U uit een grijze Morris iiüoï.' prJ' maar, er rijden tientallen grijze Mo- groettA zoveel> en wie was die snurker die Als mr. Jansen aan dr. Smit wordt voorge steld, dan vallen zij over zich zelf van beleefd heid en het elkaar voorrang geven bij elke deur: Na uNee, na u! Ontmoeten zij elkaar op een twijfelachtig voorrangskruispunt, de een op beton, de ander van rechts op klinkers, dan geven ze alle twee gas, in plaats van te remmen en dan te zeggen: Na u. Nee, na u! Mijnheer Dinges Ik herinner mij de zondagse rijtoeren in mijn prille jeugd, waarbij ik van elke wagen het num mer met de naam en woonplaats van de eigenaar bestuurder in nummerboekjes kon vinden. Ik kon dan mijn vader vertellen, dat die Crow Elkhart die hem sneed meneer Dinges uit Appingedam was, terwijl die Hispano Suiza aan Duur Persoon uit Groot Mokum toebehoorde. Tegenwoordig weet ik niet hoe men deze informatie zou kunnen krijgen (het merk zal Uw jongste zoontje U wel vertellen). Misschien duurt het via het politie bureau wel een dag, mits U opgeeft waarom U het wilt weten en misschien moet er een aan vraagformulier in tweevoud worden ingevuld met leges ad f 0.00. Het wordt overal en met alles wel veel drukker, maar niet gezelliger. Eerder kermis en janboel. Maar aangezien er geen terug mogelijk is en er wel veel auto's, doch weinig wegen bij komen, gaan wij, ouderen, die gezelliger tijden hebben gekend, met opgewekte tegenzin verder in de verkeersmallemolen die voor U, geachte lezer, nieuw en prachtig is. Ik wil U dus aanraden hart te hebben voor het nummer dat Uw vriend de auto draagt. Als U hem behandelt als een echte vriend, kunt U een mooie vriendschap van zeker vijf jaar met hem beleven. In die vijf jaar zal zijn nummer toch een bepaalde bekendheid krijgen, in de omgeving vaar U woont en werkt. In die vijf jaar kan Uw vriend gewaardeerd worden om de wijze waarop hij zich op de weg gedraagt, of hij kan bekend worden als een bonte hond, door zijn steeds wisselende plakkaten plamuur die aandui den, dat hij niet zo fijntjes en zuiver gereden wordt. Want niet de auto is gevaarlijk, maar wel de anonieme figuur achter het stuur. De andei De ander hoeft niet hoffelijk te zijn, hoeft geen égards te hebben voor U, hij heeft zelfs geen takt meer nodig. De goede indruk denkt hij uit sluitend achter te kunnen laten door zijn tempo en het naar U toekeren van zijn min of meer gestroomlijnd popo, met een voor U anoniem nummer. Aan kleinigheden hoort en ziet men hoe het deze andere in het leven gaat: Zij die niet voor uitkomen, willen dit via de gaspedaal per sé wel op de weg. Zij die vinden dat in het leven steeds iemand anders in hun weg naar het succes staat, loeien met hun claxon omdat zij denken niet te mogen passeren, en voorbij zullen zij. Dan zijn er die steeds plat worden gezeten, let op hoe zij op drukke kruispunten op hun voorrrangsrecht staan. Te kleine mensen hebben auto's met over dreven lange motorkamp. Tengere lieden rijden met een overmaat aan pk's. Onopvallende door sneemensen monteren chroomstrippen op bagage- klep en deuren. Figuren zonder succes brengen aan de voorzijde van hun wagen met motor ach terin verchroomde scherts-radiatorversieringen aan, en extra-dummy-uitlaatpijpen. Alleen de werkelijk zelfverzekerde mensen die in het leven niets en niemand vrezen en de ander altijd een slag voor zijn, laten op de weg andere mensen voorgaan, wijken vriendelijk uit en wach ten bij het kruispunt. Wie in het leven enig gezag of macht heeft, draait geen raampje naar beneden om iemand te kunnen uitschelden. Wie zich in het leven zelf weet te redden, is ook voor anderen op de weg behulpzaam, stopt als iemand radeloos zijn motorkap opent, neemt minder bedeelde mensen mee, ook zonder dat zij er om vragen. Eerst-Ikkers Maar de afgunstige, de eerste-Ikker, de car rière-jongen, geeft vol gas als een ander hem inhaalt. De taktloze verblindt 's nachts de voor hem rijdende wagen met zijn grote licht door de achteruit. De stumper met een minderwaardig heidscomplex blijft voortdurend links rijden, zodat tenminste eens in zijn leven anderen zullen zien dat hij nummero één is. De lafaard stormt op voetgangers af en jaagt wielrijders tussen de bomen. De egoïst laat in het holst van de nacht zijn motor warm brullen in uitgestorven, slapende stadsstraten. De stommerd kent de verkeersregels nog steeds niet; hij beseft niet dat domme ver keersregels nog altijd beter zijn dan helemaal geen regels. De eerzuchtige moet steeds voorbij, passeert tussen stoplichten in de stad, dringt zich naar voren door van file naar file over te stappen. De gewetenloze snijdt, passeert passe rende wagens geheel links, met volkomen dédain voor tegemoet komend verkeer. Nadenken Ik mag niet aannemen dat zoveel automobilis ten slecht zijn. Ik geloof eerder zij niet genoeg nadenken. Zich te weinig verplaatsen in het stand punt van anderen. Wat gij niet wilt dat U geschiedt doe dat ook een ander niet. Misschien dat U ook niet genoeg zult nadenken. Dat U zich van het oordeel van anderen niets aantrekt, omdat U ge dekt bent door een anoniem nummerbord. Ik mag dat evenmin aannemen, want ik hoop U thans aan het denken te hebben gebracht. Tegenover Uw vriend de auto, met zijn nummer, bent U goede wegmanieren verplicht. Wie toegefelijker is op de weg, beleeft meer plezier van autorijden. En als ik op de weg eens iemand aantref die voorzichtig en hoffelijk rijdt, mij voorrang toewenkt, mild glimlacht omdat ik mijn richtingaanwijzer uit heb laten staan, op de rem drukt in plaats van op de claxon omdat een oude dame niet besluiten kan of zij verder of terug zal lopen, dan zal ik eindelijk weten dat Ik U ontmoet heb. Waarom de last van ongezonde (en vaalt lelijke) dikte nog langer mei u meedragen BonKorets geven u in enkele weken weef uw jeugdig slank figuur. BonKorets werken volgens het principe van dehydratie - veilig en snel. Opgehoopt vet smelt weg, loom heid en verstopping maken plaats voor een opgewekt en monter gevoel - veroverende charme straalt van u af - u is een ander mens. Begin een nieuw leven, begin nog vandaag met BonKorets, f. 3.30 per flacon VERMAGERINGSDRAGEES Een veelomstreden wijziging in het familieleven is zondag in Egypte in werking getreden. Huwelijk en echt scheiding zijn niet langer het privi lege van de kerkelijke rechtbanken maar behoren tot het arbeidsterrein Gisteren was het echter nog maar een papieren vernieuwing, want de formulieren waren niet gereed, zodat zenuwachtige beambten het publiek moesten vertellen, nog maar eens te rug te komen. (U.P.) De Britse astronoom Richard van de Riet Wooley meent, dat al het gepraat over inter-planetair reizen onzin zonder meer is. Ik geloof niet, dat iemand ooit vol doende geld bij elkaar zal brengen, om zo iets te doen, zei Wooley, op Londen Airport arriverend uit Austra lië. Sedert 1939 is hij astronoom voor het Gemenebest geweest. Hij is pas benoemd tot koninklijk astronoom van Engeland. „Het is allemaal geklets", aldus de professor. (U.P.) Officieel is meegedeeld, dat een komplot tegen de regering van Gua temala is ontdekt en verijdeld. Talrij ke personen, zowel burgers als mili tairen. die bij het komplot waren be trokken, zijn de afgelopen twee dagen gearresteerd. De politie legde beslag op wapens en munitie. In de stad Guatemala is men alge meen van oordeel, dat het komplot verband houdt met een door aanhan gers van Lionel Sismiega Otero ge voerde campagne. Otero werd bij de jongste gemeenteraadsverkiezingen in de stad Guatemala verslagen. Zijn aanhangers zeggen, dat de officiële candidaat die gekozen werd, in wer kelijkheid minder stemmen heeft be haald dan Otero. Het Nederlandse schip „Koratia" heeft geseind, dat het maandagavond 26 schipbreukelingen aan boord heeft genomen. De „Koratia" bevond zich in de buurt van Maracaibo (Venezu ela) toen S.O.S. - seinen werden waargenomen, die met een lamp wer den gegeven. De „Koratia" naderde het toen nog onbekende wrak en nam alle beman ningsleden, die reeds in de sloepen waren gegaan, aan boord. Zij bleken afkomstig tc zijn van het Venezolaan se tankschip Pedro Avilla", dat in tweeën gebroken was. Men bereikte ongeveer te middernacht plaatselijke tijd Maracaibo, waar de schipbreu kelingen aan land werden gezet.

de Stem | 1956 | | pagina 3