Zwitsaletten Duizenden ballonnen kleurden hemel boven Terneuzen Onwelkome oudejaarsbrief te Middelburg WNT 'ERKERS In Schoondijke komt een kleuterschool Exclusief transport per spoor Z- VLAANDEREN Verlaat jubilé-geschenk aan Goese veiling En een gemotoriseerde jager OPRUIMING Licht en ruim aanbestedingen Entousiaste kinderen stuurden kansen op een prijs de lucht in Eén grote kans Griffioenbewoners moeten meer huur gaan betalen KANTONGERECHT TERNEUZEN: „Snijder werd (financieel) gesneden 10% Korting 10% Jubilea in 1956 Bij de assumptionisten Onheilsplek bij 's H. Arendskerke Waterstaat neemt de situatie op Schade bedraagt f 2161,15 Walcheren MIDDELBURG VLISSINGEN Gouden eremedalje KOU, GRIEP. KOORTS Zuid-Beveland GOES Gemeente GOES, Na woonhuiscafé en noodkerk nu een echte school! Bijna 250.000 ton rolt door Brabant In de bocht 5 km TERNEUZEN AXEL HULST Parlement niet terug van reces De organisatie-Gelilen Onthulling van een mozaïek AGENDA Heden Morgen DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 4 JANUARI 1956 Een milde winterzon en een gunstig- gerichte wind hebben de eerste étappe van de SUS-prijzenregen alle mogelijke kansen op succes ver schaft. Gisteren, dinsdag, om goed twaalf uur lieten honderden Ter- neuzense schoolkinderen enkele duizenden ballonnen op, waaraan kaar ten zijn bevestigd welke de vinders en door die vinders opgegeven zie ken een verrassing kunnen bezorgen. Op een al spoedig door de honderden kindervoeten moddervet ge trapt terrein aan de Baandijk, op de hoek van Azalcastraat en Rozen straat was het een hele drukte. Daar waren behalve de enthousi aste jeugd vele groten komen kijken, nieuwsgierig gegroepeerd rond de NRU-rportagewagen, door middel waarvan reporter Ben Brans luiste rend Nederland op de hoogte hield van wat hier gebeurde: de eerste „luchtvaart" van 11.000 ballonnen. Ook van de zijde van de landelijke katholieke E.H.B.O, was een afge vaardigde. die in de rechterhand een Immense witte ballon hield en in de mond een fluitje. Toen vanuit Hil versum het tijdstip waarop de met gas gevulde baionnen het onbewolkte zwerk zouden ingaan vijf, vier, drie, twee, één, nu! snerpte dat fluitje door de lucht en na de grote ballon stegen statig de duizenden kleinere, rode en gele, omhoog. Tevoren hadden de kinderen in de rij gestaan om een ballon te be machtigen en langs een heel front sisten de gasflessen die de ontelbare plastic omhulsels tot ballon promo veerden. Ook de pastoor van Terneu zen toonde zijn belangstelling. De Zeeuwsch-Vlaamse ploeg van de „Bouworde", die deze zomer in Duitsland is geweest, verleende en- Geeil industriefruit naar West-Duitsland De Westduitse regering heeft met ingang van heden de import van in dustriefruit uit Nederland verboden. De export naar West-Duitsland was toch van zeer geringe betekenis, zo dat deze maatregel niet veel moeilijk heden zal geven. thousiast assistentie onder aanvoe ring van de heer F. Roelands. Het was bijna kwart over twaalf toen de rod en gele kleuren het luchtruim feestelijk vesrierden. De (Advertentie) grote witte ballon, die de vinder een flinke geldprijs zal bezorgen, steeg het snelst, aanvankelijk in noord westelijke richting, maar eenmaal op voldoende hoogte gekomen, kerend naar de tegenovergestelde wind richting dus zuidoost. Wellicht zullen vele ballonnen dus in België terecht komen, hetgeen te betreuren zou zijn, aangezien iedere in het buiten land gevonden ballon alle rechten verliest. Vooral van die grote bal lor. zou dat zonde zijn: de fraaie pop, Sus geheten, zwaaide toen zij opsteeg, met de wassen armen ten afscheid, met een béte glimlach op het poppen- gelaat, alsof ze wilde zeggen „waar zou ik terecht komen?" Nu, dat zullen we moeten afwach ten. Ook duizenden zieken moeten dat afwachten. Komt de ballon cn komen al die duizenden anderen bij mensen die zich het lot van een zieke aantrekken, dan krijgt die aan het bed gekluisterde een aardige at tentie. En vele anderen hebben de kans een gratis SUS-lot te winnen en zo'n lot geeft kans op een prijzen regen waarbij de ballonnenregen nog niets is 1 Oudejaarsavond bracht de bewo ners van de Middelburgse woonwijk „Park de Griffioen" nog iets anders dan oliebollen, saucjjsebroodjes en warme punch. Het was reeds 'n paar uur donker toen een „onheilsbode" van de stichting „Goed wonen" in dc brievenbussen van de 120 midden standswoningen de kennisgeving liet vallen dat per 1 januari de huur met 6.per maand zou worden ver hoogd. „Goed wonen" had deze surprise niet op eigen initiatief ontworpen, maar onder druk van het gemeente bestuur. Onder de rij zondaren, die voor de kantonrechter te Terneuzen moes ten verschijnen, waren uiteraard heel wat verkeerszondaren. Eén daar van had het echter wel heel wat bont gemaakt. Het was de landbou wersknecht J. de P. uit Hoek, die van de kantonrechter, mr. P. v. Meer wijk, een gepeperde terechtwijzing kreeg, hetgeen gepaard ging aan een niet minder gekruid vonnis. Deze verdachte had op 7 septem ber onder Hontenisse in een perso nenauto rijdens. wel heel rare caprio len gemaakt. Hij „sneed" zo scherp dat een met ouden van dagen ge vulde autobus pardoes in de berm moest vluchten. Deze onverantwoor delijke daad werd door de kanton rechter fel gehekeld. „Door uw roe keloos rijden kunnen vele slachtof fers vallen, beseft u dat wel", zo zei hij en hij noemde de verdachte een „potentiel moordenaar". Toen de ambtenaar 75 gulden boete of 15 dagen hechtenis eiste, deed de kan tonrechter en nog een schepje bo ven op en de „snijder" ging naar huis met een boete van 100 gulden (of 20 dager.) en voor 6 maanden on bevoegd tot het besturen van een motorvoertuig. TWEE VERBALEN. Een heel ander soort zondaar was de heer G. L. van W. uit Kortrijk, die in de Braakmanpolder rijdende, de aandacht van de politie op zich gevestigd had. Hij reed n.l. niet zo heel gewoon. Dan weer een eindje (Advertentie) tegen bizonder lage prijzen BOVENDIEN OP NIET- OPRUIMING SMANTELS vooruit, stopper., weer vooruit, groot licht op, dimmen en zo maar door. Dat is niet normaal, dachten de op lettende politiedienaren en ze gingen op de man af, teneinde hem te vra gen waartoe dat leveren diende. Ze hadden prijs, war.t in des Belgen auto lagen een dood konijn en een nog half levende haas. Waaruit zij con cludeerden, dat deze zuiderbuurman met zijn auto op jacht was. Dat kostte hem twee verbalen: een voor het bemachtigen van wild in gesloten jachttijd en een voor het vervoeren var. wild. De verdachte ontkende (natuurlijk) de opzet te hebben gehad die beesten op zijn bumper of spatbord te vangen, maar dat maakte op de ambtenaar weinig indruk. Het ergste van de zaak vond hij nog dat de verdachte die haas zieltogend had laten liggen en hij eiste tweemaal honderd gulden boete (of tweemaal 20 dagen) waar aan het vonnis van de kantonrechter conform was. „Het had nog erger kunnen zijn", zei deze, toen de Beig naar voren bracht, dat het nogal veel was, „we hadden ook uw auto nog verbeurd kunnen verklaren". En met die troost ging de gemotoriseer de jager heen. 25 jaar priester op 31 mei. Pater Adelbert van Engelen. 25 jaar professie. 29 september: pater Jeroen Bulte; pater Paulus Huynink; pater Euse- bius Knoppert; pater Hubertus van der Linden; pater Nicasius van dei- Linden; pater Aloysius Roy; pater Athanasius Snijder; pater Dominicus Verwey. 28 oktober: broeder Andreas van Nederkassel. 12.5 jaar priester. 18 januari; pater Mauritius Oosten dorp; pater Benno Oosterlaak; pater Marceflinus Trum. 12 maart: pater Laurens Kooien; 23 oktober: pater Rodolphe Veerman; pater Oswald Bisselink; pater Sebas- tiaan Franken; pater Bertrand van Harsel; pater Casimir Jochems; pater Anacletus Swinkels; pater On- no Tinga: pater Otto Pieters. 13 december: pater Herman Borkus. Ongeveer 24 uur nadat de autobus van de „Stoomtram Walcheren" on der 's H. Arendskerke een sloot in schoot toen de chauffeur de krui sing op die plek dacht te nemen, had precies op dezelfde plaats een derge lijk ongeval plaats. Nu was de ge dupeerde, dokter de Haas uit Goes. Hij zat alleen in zijn auto en kwam er zonder kleerscheuren van af: maar zijn wagen was zwaar gehavend en moest weggesleept worden. De deskundigen van rijkswaterstaat gealarmeerd door deze twee onge vallen zijn gisteren naar de plaats des onheils gekomen, om de situatie op te nemen. Onlangs had daar een wegverbreding plaats en toen werd een verkeersbord anders geplaatst. Mogelijk werkt dit verwarrend, te meer omdat de kruising onverlicht is. De vernielde gezinskenken De schade, aangericht door dc Am bonezen van het woonoord „Na dorst" te Middelburg aan de in aan bouw zijnde gezinskeukens ver woest op oudejaarsavond is ge taxeerd en wordt totaal geschat op f 2161,15. In verband met deze ver nielingen waehten thans 17 Ambone zen, zoals bekend leden van de door de Nederlandse regering niet erkende „Party Nasional Maluku Selatan" deze party kan zich niet verenigen met de bouw van de grzinskeukens op hun berechting. Zij zijn thans allen ondergebracht in het Huis van Bewaring te Middelburg. De inhoud van het briefje luidde n.l.; „Het onderhoud van de beplan tingsstroken, behorende tot het com plex Griffioen, is tot nu toe door de gemeente en de stichting verzorgd, zonder dat de kosten daarvan op de huurders van de woningen, behoren de tot dat complex, worden verhaald. B. en W. hebben, gelet op de finan ciële toestand van de gemeente be sloten, deze kosten door middel van een toeslag op de huur, ten laste van de huurders te brengen. In ver band hiermee wordt de huur van uw woning met ingang van 1 januari 1956 met 6.per maand ver hoogd". De huur der Griffioenhuizen, die varieerde van 52.tot 54.— per maand, wordt dus 58.en 60. een verhoging van ongeveer 12 pro cent. Hoewel de huur van de Grif fioen huizen, in vergelijking met die van andere middenstandswoningen aan de lage kant is. vindt het bestuur van „Goed wonen", deze gang van zaken zeer onaangenaam, voorzitter is van „Goed wonen" deel de ons mee, dat het bestuur over deze kwestie niet is geraadpleegd door het gemeentebestuur en desge vraagd zijn advies gaf. Doch de meer derheid van B. en W. nam een be sluit wat sterk afweek van het gege ven advies. COMITé GEVORMD. De getroffen huurders leggen het hoofd niet in de schoot. De heren van Nuen, Pierhagen en v. Selms vormden een comité van verweer en zonden een circulaire aan de Grif fioenbewoners, waarin zij als hun me ning te kennen geven dat de opgeleg de verhoging in strijd is met het huurcontract. Aangeraden werd de zes gulden niet te betalen. Of dit vol te houden is, wordt door anderen echter betwijfeld. Met belangstelling wordt de verde re ontwikkeling tegemoet gezien. Nader vernamen wij nog, dat het bestuur van „Goed wonen" B. en W. heeft geadviseerd om met een toeslag van drie gulden genoegen te nemen, doch daarop is door dc meerderheid niet ingegaan. De overweging, dat de huren in „de Griffioen" betrekkelijk laag zijn en langs andere weg moei- liik te verhogen, zal bij deze beslis sing mogelijk een rol hebben ge speeld. ZILVEREN DIENSTJUBILEUM BIJ DE P.Z.E.M. De heer G.C. Kooman, boekhouder le klas bij de P.Z.E.M. alhier, vierde zijn zilveren dienstjubileum. Des mor gens werd de jubilaris ontvangen in het Directiekantoor, waar de Direc teur der P.Z.E.M., ir. T. Michielsen, in het bijzijn van enkele chefs de heer Kooman geluk wenste met deze dag, diens kwaliteiten roemde en hem de gebruikelijke enveloppe aanbood. Des avond recipieerde de heer Koo man te zijnen huize, waar vele col lega's hem hun gelukwensen kwamen aanbieden cn waar de hoofdboekhou der P. d'Hondt namens het personeel enkele blijvende herinneringen of freerde. Mevrouw Kooman ontving bloemen. GESLAAGD. De heer P. J. van der Star alhier slaagde te Amsterdam voor het exa men handelswetenschappen A en Q. AUTO SCHEPTE BROMFIETS De jeugdige mej. M. J. K. uit Nieuw- en St.-Joosland werd op het Karei Doormanplein vijf meter weg geslingerd, toen zij, een bromfiets be sturend, verzuimde voorrang te ver lenen aan een personenauto, die van rechts kwam. Deze personenauto reed over de Langevielew-eg in de richting Koudekerke. Nadat men bet meisje bij drogiste rij ..De Vijzel" had binnengedragen, heeft dokter J. C. B. Simons haar onderzocht. Deze constateerde niets bijzonders. Hoewel hevig geschrok ken. kon zij op eigen gelegenheid naar huis terugkeren. De auto en de brom fiets waren beide licht beschadigd. Er is proces-verbaal opgemaakt. De gouden eremedalje van de Or de van Oranje Nassau Is toegekend aan de heer J.K. Kleisma, technisch- hoofdambtenaar B. bij de afdeling gemeentewerken van de dienst van openbare werken. (Au <ei teutie) zijn snel en afdoend te bestrijden met: ...•n Z W/TSAL preparaat.' Het Hoofd van het Gemeentebestuur van Goes brengt ingevolge het juncto artikel 80 der Onteigeningswet juncte artikel 80 der Onteigeningswet ter openbare kennis, dat vanaf 6 ja nuari 1956 gedurende 30 dagen op de secretarie der gemeente voor een ieder ter inzage zal worden neder- gelegd het bij besluit van de raad d.d. 26 december 1955, no. 22 voorlo pig goedgekeurd plan tot onteigening van gronden, gelegen aan de Kloe- tingseweg en Poelweg IV, met uit voerige kaarten en grondtekeningen en een lijst van de kadastrale nom- mers der te onteigenen percelen, zulks teneinde uitvoering te kunnen geven aan het „Uitbreidingsplan 1954". De belanghebbenden kunnen uiterlijk veertien dagen na verloop van de ter mijn van nederlegging hun bezwaren schriftelijk aan het gemeentebestuur opgeven. Goes. 4 januari 1956. Het Hoofd van het Gemeentebestuur van Goes, 461-0 \7. C. TEN KATE. Met het hoofd door de ruit De 14-jarige H., die van de Oude Vismarkt de Lombardstraat infietste moest uitwijken voor een meisje, dat links hield. Met grote vaart botste hij toen tegen een stoep en schoot met zijn hoofd door een van de rui ten van de drukkerij van v.d. Kloos ter. De jongen, die hevig bloedde, werd door een postman naar apotheek La Porte gebracht cn vandaar gedi rigeerd naar het Gasthuis, voor ver dere behandeling, ERNSTIGE AANRIJDING. Gistermorgen negen uur reed de heer C., vertegenwoordiger van een levensverzekering alhier, met zijn Schoondijke krijgt eindelijk z^n katholieke kleuterschool. Het werd wel tyd, want de peuters hebben lang genoeg in allerlei tijdelijke bivakken moeten huizen. Eerst zaten ze in een woonhuis en toen ze daaruit verdwij nen moesten, werd een lokaal van café Zeelandia tot kleuterschool bevor derd. Sedert de nieuwe katholieke kerk in gebruik is, doet de oude noodkerk als kleuterschool dienst en ook dit is geen ideale oplossing, want 't houten gebouwtje is niet alleen somber maar biedt de kinderen ook te weinig ruimte. Nog dit jaar is de narigheid ech ter voorbij. Achter de katholieke la gere school, tussen Landbouwstraat en Prins. Beatrixstraat, verrijst een rui me en moderne kleuterschool, naar een ontwerp van de architect J.C.P. Loonen te Breskens, die ook de ka tholieke kleuterschool van Breskens, vorig jaar in gebruik genomen, ge bouwd heeft. De Schoondijkse kleu terschool wordt gebouwd volgens het zelfde idee als die te Breskens. Ze krijgt een ruim speel-werklokaal van 74 m2 en verder een kamer voor de leidster, garderobe en toiletten. De opzet is uiteraard eenvoudig, doch met de beschikbare middelen zal een bijzonder fraai en doelmatig gebouw tot stand komen dat niet alleen Schoondijke zal sieren, doch de ka tholieke gemeenschap van het dorp een zeer gewaardeerde aanwinst zal verschaffen. Pastoor Froger en het kerkbestuur hebben lange tijd hun best moeten doen om zo ver te komen dat de eerste spa in de grond gestoken kon worden. Van gemeentewege heeft men ook de nodige medewerking onder vonden. De fa. P. Barra te Oostburg voert de bouw uit en men hoopt deze zo mer, waarschijnlijk omstreeks juli, gereed te zijn. In ieder geval zal de nieuwe kleuterschool dus met ingang van het nieuwe schooljaar in septem ber in gebruik genomen kunnen vvor-, den. (Van onze speciale verslaggever). Op het stationsemplacement te Roosendaal liep dinsdagnamiddag om precies kwart voor twee een speciaal transport binnen, afkomstig uit Aix les Bains nabij de Frans-Spaanse grens en bestemd voor Geertruiden- berg. Op een twaalfassige wagon met een lengte van 31,5 meter, een draag vermogen van 150.000 kilogram en een eigen gewicht van 97.000 kilo gram rustte een transformator, be stemd voor de nieuwe Ainercentrale van de R.N.E.M. te Geertruidenberg. Het gevaarte weegt 141.000 kilogram. Op 20 december j.l. is het transport vertrokken uit de Pyreneën naar Fig- nies aan de Frans-Belgische grens. Op nieuwjaarsdag reisde het gevaar te dwars door België en in de nacht van donderdag op vrydag zal de laatste etappe worden ondernomen naar Geertruidenberg, via Lage Zwa- luwe per speciale locomotief. „Zo'n zwaar beestje hebben we hier nog niet gehad" verklaarde ons ladingmeester Verhulst, terwijl hij het transport in ogenschouw nam." „Nee", wist de opzichter van trac tie de heer Appel er aan toe te voe gen, „we hadden wel laatst een stukje ijzer van 160.000 kilo hier. Dit ge vaarte spant wel de kroon". Begrijpe lijk had de speciaal voor dit soort transporten vervaardigde wagon voor al van de afdeling tractie de nodige belangstelling. Het is een lange, ijze ren constructie met in het midden een zogenaamde kuil, waarin de transfor mator rust. Aan weerszyden van de ze kuil bevinden zich 6 assen, waar van er één draaibaar is. Achter deze grote wagen was nog een wagon met materiaal gekoppeld. Er zijn reeds enkele wagons, waaronder twee tan kers met ieder 18 ton olie een paar dagen eerder station Roosendaal ge passeerd. Het administratieve ge deelte verbonden aan dit exclusieve transport wordt verzorgd door de N.V. Expeditiekantoor Erkelens-Coo- ke en Marcus, kantoor Roosendaal, die wel reeds eerder soortgelijke transporten in- cn uitklaarde, doch ook niet eerder zulke enorme cijfers voor het totale gewicht van één trans port kregen in te vullen. SPECIALE VOORZORGSMAATREGELEN Een dergelijk zwaar transport, vraagt bijzondere maatregelen. Het is niet mogelijk deze extra lange en in dit geval ook nog extra hoog ge laden wagon in een gewone goede rentrein in te lassen. Door Frankryk trok het gevaarte drie dagen voor het de Belgisch-Franse grens bereik te. Hier kwam het te laat aan om tijdig de formaliteiten te vervullen voor verder transport op Eerste Kerstdag door België. De Belgische Spoorwegen hadden namenlijk slechts toestemming gegeven om enkel op zondag door België te trekken in ver band met het intensieve personen- en goederenvervoer op de werkdagen. Zo moest het transport rustig een week lang wachten om op nieuwjaars dag van Fignies naar de Belgisch- Nederlandse grens te kunnen trekken. Er moest met zeer matige snelheid worden gereden onder leiding van een conducteur. Bij de minste bocht moest de snelheid tot 5 km per uur worden teruggebracht. Uitdrukkelijk werd bepaald, dat tegemoetkomende treinen slechts mochten worden gepas seerd op de rechte lijnen. Dit laatste wegens de lengte en breedte van het gevaarte, waardoor het bij het nemen van bochten buiten de normaal toe gestane helling komt Ook van Esschen naar Roosendaal werd het geval per extra loc en met matige snelheid ge trokken. De laatste etappe naar Geer truidenberg gaat 's nachts en zal on der leiding staan van een technisch ambtenaar van tractie. Er zijn n.l. enkele bochten in het traject die ex tra zorg baren en waar geen enkel risico kan worden genomen. Maxi maal mag 40 km worden gereden. De Nederlandse spoorwegen weten echter ook daar wel raad mee. bromfiets langs de Middelburgse straatweg in de richting van de Zeeuw se hoofdstad. Bij de kruising 's H. H. kinderendijk schoot een hem te gemoetkomende jeep van de heer. M,. uit 's Heerenhoek plotseling naar links vlak voor de heer C. langs. De ze kon niet meer stoppen en reed tegen het vehikel aan. Hij werd tegen de grond gesmakt on de ontboden dok ter constateerde een gecompliceerde beenbreuk. Het slachtoffer is overge bracht naar „St. Joanna". Heinhenszand AFSCHEID DS. KLEIN De Nederl. Herv. gemeente heeft afscheid genomen van Ds. Dr. A.F.J. Klein, wegens zijn benoeming aan de universiteit te Utrecht. Na kerkdienst was er in het ge bouw „Maranatha" een afscheidsre ceptie waarvan een druk gebruik werd gemaakt. Namens het gemeentebestuur sprak weth. Nijsse een afscheidswoord waar in hij o.m. memoreerde cte voortref felijke samenwerking, die steeds had bestaan en de gulheid waarmede het predikant cn gezin in de rampdagen de naastenliefde daadwerkelijk had betracht. Door verschillende sprekers uit kerkelijke kring werd nog het woord gevoerd, waarna ds. Klein een kort dank- en afscheidswoord sprak. Ds. Klein zal worden opgevolgd door de vicaris C.J. Amesz uit Ril land Bath. AANRIJDING In de Nieuwstraat aan de zijde van de Arbeidsbeurs stonden twee auto's geparkeerd. De bestuurder van de achterste van deze twee wagens, de heer J.M. te Sas' van Gent, moest even achteruitrijden toen hij wilde vertrekken. Bij het daarna optrekken van zijn wagen kwam achter hem dokter P.F. v. D. uit Terneuzen, die de eerste aanreed. De wagen van de heer M. werd bekneld tussen de wagen van dokter P.F. v. D. en die van dokter P.N. Alle drie de auto's werden bescha digd. ELECTRIFICATIE RONDEPUTTEN Uit een door het gemeentebestuur ontvangen schrijven blijkt, dat het plan tot electrificatie van het buurt schap Rondeputten en omgeving zal worden uitgevoerd. De uitvoering daarvan zal zoveel mogelijk bespoedigd worden, doch in verband met de lange levertijd van sommige materialen duurt het nog wel enige tijd voor men met het werk kan beginnen. E.H.B.O.-EXAMEN Voor het examen E.H.B.O., dat on der auspiciën van de afd. Axel van het Ned. Rode Kruis werd gehouden en afgenomen, werd door dokter C. A. Schiltman, slaagden de dames J. Verpoorte - van Tatenhove; M. Schie- man-v.d. Staal, M. Jansen - Verschel ling, P. van Huiseling - Aarts, J. Booy, C. de Feijter, E.M. Dieleman, P. Mieras, C. de Knaker en G. van Meenen en de heren P. van Meenen, C. Verstraeten, E.J. v.d. Bergen, C. A. de Coninck, A.L. Ruijtenberg, R. de Kraker, A. de Kraker en H. C. Schlüter. Westdorpe VERTREK HOOFD DER R.K. LAGERE SCHOOL Uit deze gemeente vertrok naar de gemeente Etten, dhr. W. van Unen, hoofd der R.K. lagere school, alhier. Met ingang van 1 januari 1956 werd de heer van Urien benoemd tot hoofd van de lagere school in de gemeente Etten. Zijn gezin blijft voorlopig in deze gemeente, zolang de woning in Etten nog niet gereed is gekomen. De heer van Unen vestigde zich in januari 1938 als nieuw schoolhoofd in deze gemeente. Achttien jaar lang onderrichtte hij de Westdorpse kin deren, hij maakte zich in die tijd niet alleen bij de kinderen maar ook bij vele Westdorpenaren bemind. Bij de heer van Unen kon iedereen terecht met zijn moeilijkheden, zodat zijn ver trek naar Etten. zeer zeker als een verlies voor dc Westdorpse gemeen schap kan worden beschouwd. Philippine OUDSTE MAN OVERLEDEN Op nieuwjaarsdag is hier de oudste der mannen, L. Hovelinck overleden. Hij was ruim 90 jaar. Op hem volgt nu Joseph Rammeloo, die 87 jaar is. Ghesellen houden familieavond De St. Joseph's Ghesellen die het in deze tijd toch wel druk hebben (ze moeten voorbereidingen treffen zowel voor de installatie van de toe komstige „Camere van Rhetorics De Hulstbloem" als voor het Landju weel) hebben toch tijd gevonden zich ook nog aan hun vrienden, donateurs enz., te wijden. Ze geven a.s. zater dag 7 januari een familieavond in het St. Josephpatronaat. Daar zullen ze de genodigden een gezellig en vrolijk programma voorschotelen. Sint Jansteen ONGEVAL AAN DE REKSTOK De linksback van de V.V. Steen J. de Kind kwam door een verkeer de beweging uit de rekstok te val len en kwam met zijn hoofd op de stenen terecht. Met een hoofdwonde en een lichte hersenschudding zal de ze eminente speler voorlopig niet aan wedstrijden kunnen deelnemen. NOG GEEN KLEUTERSCHOOL In tegenstelling met hetgeen aan de kleuters werd medegedeeld zal de kleuterschool niet vandaag, maar vol gende week maandag een aanvang nemen. Kloosterznnde H. F. v. Leeuwe erelid St Cecilia Het muziekgezelschap St. Cecilia bracht aan de heer H.F. van Leeuwe bij diens 75ste verjaardag, een sere nade. Nadat enkele nummers ge speeld waren, complimenteerde de voorzitter van St. Cecilia de jarige, waarbij hü in herinnering bracht het vele we.rk dat de heer van Leeuwe als oud-bestuurslid en oud-voorzitter voor het muziekgezelschap van Kloos- terzandc heeft gedaan. Als bliik van dank bood men hem het erelidmaat schap van St. Cecilia aan. Het korps geluk wensende met zijn prestaties en de fraaie nieuwe uniformen aanvaard de de heer van Leeuwe die benoe ming graag. De wapenzendingen Sir Anthony Eden heeft eisen van de socialistische oppositie om het par lement van reces terug te roepen voor een debat over de wapenzendingen naar het midden-oosten, van de hand gewezen. Officieel komt het parle ment op 24 januari van Kerstreces terug. De Britse regering heeft één eis van de oppositie ingewilligd: er zal een witboek, een officieel regeringsrap port, over de kwestie der oude Britse tanks, die via België in Egypte zijn terechtgekomen, worden gepubliceerd. Het geheimzinnige anti-communis tische spionagenet in Westduitsland, dat door een voormalige generaal van de „Wehrmacht" in de Verenigde Staten wordt gefinancierd en waar van Reinhard Gehlcn de leiding heeft is volgens welingelichte kringen aan de Westduitse regering overgedra gen. Gehlen heeft zijn hoofdkwartier te Pullach, bij Muenchen. Hij beschikt over 3.000 agenten, die in Oostduits- land en verder oostelijk werken. In tegenwoordigheid van het personeel heeft gistermorgen te Goes de heer J. G. Cornelisse, oud-directeur der V.V. „Zuid-Beveland", in de af- mijnzaal van de veiling het bestuur der veilingsvereniging een mozaïek aangeboden, waarop de groei van de veiling van 1904 tot 1954 wordt weergegeven. Met de onthulling van dit mozaïek, een geschenk van het personeel aan het bestuur, werd de belofte ingelost die gedaan is tijdens de viering van het vijftigjarig bestaan in 1954. de viering van het vijftigjarig Uit dankbaarheid voor hetgeen het bestuur deed en r.og doet alsmede de goede sfeer en verstandhouding wil de het personeel een blijvende herin nering aanbieden, 't Was even moei lijk, aldus de heer Cornelisse, om een goede keuze te doen. De architct van het nieuwe veilinggebouw, de heer De Bruijne, deed toen de idee aar. de hand van een mozaiek aan te bieden cn bracht de schenkers in verbinding met de heer Sweerts in Amsterdam, die deze mozaïek heeft ontworpen. „De vervaardiging van dit mozaïek, aldus de heer Cornelisse, heeft tijd nodig gehad en nu ik de leiding der veiling heb overgedragen, heb ik ge meend U namens het personeel der veiling deze steen te mogen aan bieden. Indertijd heb ik de wens geuit, dat dit mozaïek de eerste steen var. Uw nieuwe veiling zou mogen zijn. Wij hopen, dat dit mo zaïek een passende plaats in het nieuwe gebouw zal mogen krijgen". Met de wens dat bij een volgend ju bileum de opgaande lijn in de grafiek r.og in belangrijke mate gestegen zal mogen zijn, besloot hij zijn toespraak, waarop het mozaïek onthuld werd. DANKWOORD Namens het veilingbestuur sprak de voorzitter, de heer J. Q. C. Lenshoek een woord van dank. Hij hoopte, dat binnen niet al te lange tijd een nieu we veiling zal kur.nen verrijzen, waar de mozaïek dan zeker een ere plaats zal krijgen. Hij kwam met een verrassing en bood de scheidende directeur namens het bestuur een fraaie leunstoel aan, die door de heer Nijsse werd „onthuld". Ook de nieu we directeur, de heer S. G. Noote- boom en de Rijkstuinbouwconsulent, ir. J. J. van Hennik woonden deze bijeenkomst bij. GUNNING ONDERHOUD MILITAIRE GEBOUWEN De Genie te Bergen op Zoom heeft het eenjarig onderhoud van militahe gebouwen, werken en terreinen te Roosendaal, Rucphen en Nispen ge gund aan J. Vos te Tholen voor f 62.634,—; het onderhoud van ge bouwen, werken en terreinen te Ber gen op Zoom en Woensdrecht aan Coppelmans Bouwbedrijven te Eind hoven voor f 143.620,het onder houd van gebouwen, werken en ter reinen te Middelburg, Vlissingen en Arnemuiden aan C. v. d. Klippe, Vlissingen, voor f 46.750,het on derhoud van gebouwen, terreinen en werken te Osscndrecht en Putte aan fa. A. C. van Loon te Bergen op Zoom voor f 67.345. OOSTBURG Ledel-theater 8 uur: Rui ters van de nacht. TERNFUZEN Luxor-theater 8 uur: Zeven broers zoeken zeven meisjes. SAS VAN GENT Olympia-theater 8 uur; Leefde als koopwaar. GENT Kon. Ned. Schouwburg 7.30 uur: De Pickwick-Club. ANTWERPEN Kon. Vlaamse Opera 8 uur: Boheme.

de Stem | 1956 | | pagina 2