D Uil De Kolonie Ribeirao floreert Moeilijke toestand van de Biesbosch Sovjet-ambassade te Ottawa uitgebrand Garage S. Dieleman Sterke ongerustheid Dr P. Schierbeek COÖPERATIEVE STELSEL VERLATEN Voorzitter K.v. K. voor Tilburg vraagt intense studie Heemkundige studiekring in Z.W.-hoek Nagekomen Nieuwjaarswensen Sol's Friture Gerrit de Jonge „HetRaedhuis" C. L. P. Burm Roestvlekken Dagblad De Stem i DE DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 3 JANUARI 1956 Na vlak voor een debacle te hebben gestaan Verklaringen van President Hoogenboom Waarschuwingen genegeerd Moeilijkheden bij de oplossing van het woonruimteprobleem Hoge waterstanden BRITS SCHIP GEZONKEN Alle opvarenden gered BOEKENPLANK Ravenna, stad van verborgen schoonheid Mijn eigen encyclopedie Russen beschuldigen brandweer Beslag op de „Traiisunion" opgeheven JOHANNES JOSEPH D'HOOGHE Maria Coleta van Remoortere hulst aardenburg "axel" c. klaassen Rijwiel- en Hulpmotorenhandel Axel Kerkdreef "clinge" groede p. de jong zaamslag Kervink en Dees GEEN SPREEKUUR TELEF. 2036 TERNEUZEN. ANTWERPEN HET LAND VAN DE GLIMLACH dagelijks in meer dan f 0.000 GEZINNEN DE GOUDSCHATTEN VAN BAGDAD Premii Mendès als ove komen de Poi in de zijde li lieeft Sp< b Ut1 R 96e J Er is indertijd veel te doen geweest over de Nederlandse emigranten- kolonie Ribeirao in Brazilië. Ze heejt op de rand van een mislukking gestaan, verbitterde polemieken verschenen er over in de pers, de re gering moest met een crediet bijspringen. Thans moeten de zaken er goed marcheren. De huidige president van deze kolonie, de heer Hogen- boom, vertoefde voor een kort verblijf in Nederland en was bereid over zijn ervaringen enkele inlichtingen te verstrekken. De kolonie Ribeirao is in 1948 tot stand gekomen. Toen kwamen de eer ste pioniers, twee in getal, naar Bra zilië. Het is natuurlijk niet gemakke lijk om een beeld te geven van zo'n kolonie. D<= oppervlakte van Ribeirao bedraagt 5.000 ha. De grond was deels bebost, op sommige plaatsen sterk, op enkele plaatsen zwak. Thans zijn 2.500 ha in cultuur gebracht, waarop overal boerderijen liggen. Als men over afstanden wil praten, is de doorsnee van de kolonie ongeveer 15 km. Ribeirao telt op het ogenblik 104 boerenfamilies. Voor de administra tie zijn er ongeveer 8 getrouwde em ployes. Voorts zijn er technische be drijven, want de kolonie is op bijna elk gebied self-supporting, zowel wat reparatiewerkplaats als wat de meel- voederfabriek en wat de zuivelinrich- ting betreft. Het gemiddelde bedrijf is op dit ogenblik 20 ha, maar de nieu we immigranten beginnen nu op iets groter bedrijven, n.l. van 25 tot 30 ha. MOEILIJK BEGIN Het eerste begin is voor de kolonie vrij moeilijk geweest; men kan zelfs gerust zeggen, zeer moeilijk. Maar hierbij valt op te merken dat de eer ste tijd in een vreemd land altijd zijn moeilijkheden meebrengt. Deze moei lijkheden liggen dan allereerst op het psychologische vlak, vervolgens blijkt er wel eens wat te weinig gedaan te worden aan goede voorbereiding. Ten slotte levert ook de aanpassing, zo wel in technische als in andere zin, van het individu aan het nieuwe land moeilijkheden op. Men moet leren en men moet iets willen aannemen van de andere zeden en gewoonten, die op elk gebied, speciaal op cul tuurtechnisch terrein in het andere land bestaan. Dit is in Ribeirao in de beginne zeer zeker niet voldoende gebeurd, waardoor de kolonie toen bijna voor een debacle kwam te staan. De heer Hoogenboom is zelf in 1950 in de kolonie aangekomen. De toestanden waren er toen inderdaad niet erg prettig en de kolonisten heb ben veel moeten doen om te komen tot hetgeen nu bereikt is. Maar op het moment, waarop de heer Hoogenboom aankwam, heerste er in Ribeirao een zekere collectivi teit in het werk, ongeveer naar het Russische systeem. Er werd totaal in coöperatief verband gewerkt. Daardoor ging het particulier initia tief beter het individueel initiatief wel eens teveel verloren. De mens moet kunnen wedijveren met zijn naasten en pas als bij dat doet be reikt hij iets. Men is dus begonnen met de boeren allen op een eigen be drijf te zetten, wat zij dan in 10 jaar moesten kunnen afbetalen. Dit is geheel gelukt. Ogenblikkelijk kwam het individu eel initiatief naar voren; de een spande zich niet te veel In en de andere werkte hard; iedereen begon er op eigen manier aan zijn bedrijf in het vastgestelde aantal jaren te winnen. Thans kan men zeggen, dat Ribeirao op weg is als geheel goed te slagen en iedere boer heeft nu zijn eigen bedrijf. In Brazilië, met zijn on- gestabiliseerde markt is gemengde bedrijfsvoering de eerste eis. Op het één wordt dus iets verloren, op het andere wordt behoorlijk gewonnen. Zo heeft elk bedrijf 2 tot 500 kippen, een varkensstapel soms lopende tot 100 varkens, een aantal koeien naar gelang de zin van de boer, maar soms wel 20 of 30 stuks. Verder op het land de overjarige en de éénjari ge gewassen. Eenjarige gewassen zijn mais, rijst en katoen, overjarige cultures dir van sinaasappel, koffie en ananas. Dit zijn dus volmaakt Braziliaanse cultures. VEESTAPEL De veestapel is van Nederlandse oorsprong en bestaat geheel uit ge ïmporteerd stamboekvee. In de be ginne viel het de boeren niet mee dit Nederlandse stamboekvee volgens subtropische regels te behandelen. Feitelijk is men er iets te laat ach ter gekomen hoe dat eigenlijk moest. Maar thans heeft dit vee de bewon dering van iedere bezoeker en soms ontvangt de kolonie 200 bezoekers per maand. Fokvee uit Ribeirao gaat nu naar elke Braziliaanse staat. De aantrek kingskracht van het vee uit Ribeirao is zelfs de grootste reclame voor de kolonie. Het vee wordt per vracht auto vervoerd, soms is het weken lang onderweg, naar staten als Se- rak en Bahia, die geheel in de tro pen liggen, maar waar het dat vee zeer goed gaat. Alles wijst er dus op dat men op de goede weg is. Verwachtingen over de toekomst zijn heel moeilijk te geven. Er liggen nog 3.000 ha braak en op die 3.000 ha zijn boerderijen geprojecteerd van ge middeld 25 ha. Een jonge boer die zich in Ribeirao wil vestigen, heeft daarvoor 20.000 Nederlandse guldens nodig. Hij ontvangt dan een hypoteek van de Banco de Brasil of hij kan zijn land afbetalen aan de Coöpera- tiva en dan na 10 jaar dit bedrijf in volledig eigendom bezitten. Dat zijn dus andere mogelijkheden als er in Nederland nog voor de boer bestaan. Op een boerderij in Brabant van 14 ha moest dezer dagen een boedel scheiding plaatshebben, de boerderij werd onder vier kinderen verdeeld. Het is derhalve duidelijk dat het in deze tijd toch wel heel moeilijk moet zijn om zulke bedrijven economisch nog rendabel te maken; vooral als wij bedenken dat daar nog een huis op moet komen. Maar indien flinke jonge boeren hun bezit naar Brazilië overbrachten en indien de goede wil, de werklust en de durf er zijn. dan is het zeker, dat zij daar beter zullen slagen dan in Nederland. Aldus de heer H.A. van Luyk, van het Commissariaat voor de Emigratie. In het gebouw van de Russische ambassade te Ottawa is op Nieuw jaarsdag brand uitgebroken, waar door ernstige schade werd aangericht. De brand brak uit op de bovenste verdieping en het vuur tastte door de harde wind zo snel om zich heen dat korte tijd later het dak instortte. De brandweer bestreed het vuur met De voorzitter van de Kamer van Koophandel en fabrieken voor Tilburg e.o. heeft zijn nieuwjaarsrede uitgesproken. vennootschapsbelasting, omdat de minister zich te weinig rekenschap heeft gegeven van de noodzakelijk heid van faciliteiten bij breedte- en diepte-investeringen. de bouwvakken. Spreker merkte o.m, op. dat terwijl de soc. economische raad nog niet was begonnen aan het onderzoek van de vraag, welke ruimte voor verbetering mogelijk zou moeten worden geacht, de regering reeds be sloot per 1 maart a-s> tot 'n loonskos- tenverhoging van 3 pet., een even- tueeel verdere huurverhoging en de nieuwe ouderdomsverzekering. Uitvoerig hield spr. zich bezig met het z.g.r.. wensenlijstje, dat reeds ge deeltelijk bij de Tweede Kamer in be handeling is. Realisatie van alle plan nen wordt ook door het centraal plan bureau welhaast onmogelijk ge acht. Bij verwezenlijking daarvan zullen ongetwijfeld de „vaste inko mens" en de „vergeten groepen" in het gedrang komen. Bij het samen stellen van het lijstje is men boven dien te veel uitgegaan van de ge dachte alsof de grotere ruimte, die de welvaart zou laten, slechts een optelsom is van louter plussen. De zeer bijzondere structuur van het district Tilburg dwingt tot in tense studie, omdat het merendeel van de bedrijven zich heeft toegelegd op de vervaardiging van duurzame consumptie-goederen en in de regel slechts steunt op een order-positie van hoogsteens een half jaar. de loonpolitiek. Ten sotte vestigde spreker de aan dacht op de nog niet opgeheven schaarste aan bepaalde bouwmateria len, het tekort aan bouwvakarbeiders en het feit, dat het leidinggevend ap paraat in de bouwvakken niet vol ledig wordt benut, opdat de te grote woningcomplexen vaak worden ge gund aan bedrijven, welke het werk niet kunnen overzien (de laagste in schrijvers). Dit leidt in vele gevallen tot een latere opleveringstermijn of zelfs tot een debacle. En daarmede is de oplossing van het woonruimteprobleem allerminst gediend. Elke teruggang in de conjunctuur zal direct voelbaar zijn en vandaar dat men zich ernstig zal moeten be raden in hoeverre de inwilliging van de nieuwe desiderata hekeken op langer zicht - aanvaardbaar is. Spr. hield zich vervolgens bezig met de loon politiek, zulks mede ten aanzien van de buitenlandse markten en hij zag beletselen voor de integratie van de Weseuropese markt en de realisa tie van de economische unie met België". De heer Mannaerts kon weinig waardering koesteren voor de jong ste fiscale maatregelen ten aanzien van de beperking van de vervroegde afschrijving en de versnelde betaling van de voorlopige aanslagen voor de Het Landbouwschap heeft de aandacht van de minister van verkeer en waterstaat gevestigd op de moeilijke toestand waarin het gebied van de Biesbosch zich bevindt. Hierbij verwijst het naar de mededeling in de memorie van toelichting bij de begroting verkeer en waterstaat 1956, dat In 'n bescheiden tempo zal kun nen worden voortgegaan met de uit voering van de werken voor de watervrijmaking van het gebied van de Brabantse Biesbosch, van de Donge en het Oude Maasje, opdat deze ge bieden, zodra zulks verantwoord is, van wateroverlast worden bevrijd. procedure voor de Biesbosch voort De toenemende frequentie van de hoge waterstanden in de Biesbosch met de daaruit voortvloeiende ramp zalige gevolgen voor de exploitatie van de landbouwgrond, het gevoel van persoonlijke onveiligheid, de uiterst slechte ontsluiting, de hier mede verband houdende moeilijkhe den met de arbeidsvoorziening, al deze factoren verwekken onder de inwoners van dit gebied een sterke ongerustheid, aldus het landbouw schap. Het vooruitzicht dat er waar schijnlijk nog 8—10 jaar mee gemoeid zal zijn voordat de Biesbosch geheel zal zijn ingedijkt, draagt er aller minst toe bij om deze verontrusting te verminderen. BEDIJKING. Op grond van deze omstandighe den verzoekt het Landbouwschap de uitvoering van de bedijkingswerken zoveel mogelijk te versnellen, met behoud van de vereiste openingen Vooral dient uit een oogpunt van bevordering van de arbeidsvoorzie ning en veiligheid, de bedijking van het zuidelijk en oostelijk gedeelte zoveel mogelijk te worden bespoe digd, waardoor betere verbindingen worden geschapen. Ten tijde van de sluiting van de Biesbosch, zullen de interne werken op dit gebied gereed moeten zijn, waaronder de aanleg van wegen, daar anders het verkeer binnen de Biesbosch onmogelijk dreigt te wor den wegens het dan heersende peil. ruilverkaveling gang gemaakt moet worden. Het is het Landbouwschap bekend, dat de belangen van de landbouw en van de natuurbescherming en recreatie hier, bij een nauwgezette afweging ver eisen. Dit moet echter geen sterk vertragende invloed uitoefenen op de ruilverkaveling. Tenslotte acht het Landbouwschap het dringend gewenst dat voor een doelmatige uitvoering en coördinering van de verschillende werkzaamheden het gebied van de Biesbosch bestuur lijk één geheel vormt, hetzij in de vorm van een tijdelijk fungerend openbaar lichaam dat belast wordt met de taakvervulling van de be voegde gemeenten, hetzij in de vorm van een nieuwe gemeente. De brabantse Biesbosch ressorteert thans hoofdzakelijk or.der een drietai ge meenten. Een afschrift van deze urief is ge zonden aan de ministers van land bouw, visserij en voedselvoorziening en van binnenlandse zaken, alsmede aan Gedeputeerde Staten van Noord brabant, Dit brengt o.a. mede, dat zo spoe dig mogelijk met de ruilverkavelinge- Bij kaap Lizard in het Engelse graafschap Cornwall is in de nacht van zondag op maandag het 779 ton metende Britse vaartuig „Citrine'" lek geslagen en gezonken. Alle tien leden van de bemanning werden door de te hulp gesnelde reddingsboten ge red. Een der bemanningsleden liep enige verwondingen op. Dr. L. van Egeraat gaf reeds een opmerkelijk aantal boeken uit, die het zuidelijk schiereiland in al zijn schoonheid voor de lezer openleggen. Daarbij vergat hij nooit eveneens de economische en sociale aspecten van deze schoonheid in de tegenwoordige tijd te belichten, terwijl hij tevens nog kans zag de historie in zijn boeiend verhaal in te lassen. Zeven boeken (deels reisgids, maar dan van een bijzondere charme) zagen reeds het licht, thans is het achtste aan de reeks toegevoegd. Het verscheen bij Servire, te Den Haag en draagt als titel, Ravenna, stad van verborgen schoonheid. Dr. van Egeraat weet te vertellen hij doet dat met een benijdenswaardig gemak. Het blijkt opnieuw bij de ver schijning van dit Ravenna-boek, waar in hij zonder ophouden vertelt, maar dan zonder monotonie. Hij toont niet alleen de bijzondere sfeer van deze exceptionele Italiaanse stad, maar vertelt er ook de geschie denis van. Hij brengt de lezer temid den van de kunstschatten in deze met purper gevoerde bedelaarsmantel, *o- als hij ergens Ravenna noemt. Beto verend weet hij te vertellen van de mozaieken, de kerken en torens, het mausoleum van Theoderic en van zijn paleis. Het boek is voorzien van een groot aantal opmerkelijke foto's. Het boek is niet gedocumenteerd in die zin, dat de (kunst) historicus er voldoening in zal vinden- Het preten deert niet meer te zijn dan een kost bare confrontatie met veel schoons Voor velen een herinnering, voor an deren een illusie. Er is van de Elsevierpersen een kinderboek verschenen, waarmee men de jeugd wel heel veel genoegen heeft gedaan. Tom Hulsebosch stelde na melijk een kinder-encyclopedie samen en hij heeft er een waardevol boek van gemaakt. Niet alleen, dat het ge heel prachtig is uitgegeven (een kost bare band en schatten van tekeningen van Rein van Looy), doch ook de in houd voldoet aan hoge eisen. De grote moeilijkheid zal voor de schrijver wel geweest zijn, dié woor den in de encyclopedie op te nemen, die voor het kind van zeven tot on geveer een jaar of twaalf, belangrijk zijn. Daar kwam dan nog bij de om schrijving van de honderden begrip pen, omdat de uitleg niet boven het bevattingsvermogen van het kind mocht gaan. Dat Tom Hulsebosch zo wel van het een als het ander bijzon der veel werk heeft gemaakt, zal iedere volwassene opvallen, die het boek eens rustig doorneemt. Abstracte begrippen zijn in deze encyclopedie niet opgenomen. Een woord als b.v. muziek komt er niet in voor. Maar wel vindt men er de omschrijving van 't begrip notenbalk, worden diverse instrumenten beschre ven en wordt verteld wat een com ponist is. Deze uitgave komt wel heel onmid dellijk tegemoet aan de weetgierig heid van het jonge kind. Honderden zaken worden erin verklaard, terwijl de illustraties veelal een aanvulling geven op de enkele regels tekst. Het fraaie boek is doorschoten met een groot aantal gekleurde platen, die het kind binnenleiden in de won deren van natuur en techniek. Leerzaam is het boek bovendien, omdat het de kinderen lezenderwijze leert hoe begrippen te omschrijven. M. twaalf motorspuiten, doch kon niet verhinderen dat het gebouw bijna ge heel werd verwoest. Terwijl de brand in volle omvang woede, sloeg het ambassade-perso neel alle waarschuwingen in de wind om met levensgevaar een grote hoe veelheid documenten in veiligheid te brengen. Het ambassade-gebouw, waar on geveer 25 personen woonden, was tien jaar geleden het centrum van de grote Russische spionnage-organisa- tie, die werd ontdekt nadat een co deringsambtenaar, Igor Gouzenko, zich met documenten bij de Canadese politie had gemeld. Bij de brand vie len geen slachtoffers. De burgemeester van Ottawa, mevr. Charlotte Whitton, heeft verklaard, dat de Russen pas toestonden dat de brandweer materiaal in het gebouw bracht, toen het ai veel t laat was. Volgens onbevestigde berichten is het hoofd van de brandweer door een Russische functionaris geslagen. De Russische ambassadeur. Dmi tri Tsjoevahin, zei dat er niet genoeg blusmateriaal ter plaatse was, een bewering die door de brandweer is tegengesproken. Russische functiona rissen zeiden ook dat de brandweer lieden te langzaam waren er dat er niet genoeg water was. De schade wordt op een kwart millioen dollar geraamd. Het Amerikaanse s.s. „Trans- union", dat nabij Vlissingen aan de grond gelopen was en dijkschade had aangericht, heeft na duikonderzoek en na voldoening van de door de polder Walcheren geëiste borgstelling, toe stemming verkregen zijn reis te ver volgen. Het schip vertrok naar Balti more. VRIJDAG a.s. EERSTE CONTACTBIJEENKOMST Naar wij vernemen bestaan er pla nen om in de Zuidwesthoek van dei provincie tot oprichting van ei Heemkundige Studiekring te komei Reeds eerder werden daartoe pogit gen in het werk gesteld, doch dei leidden niet tot oprichting van et- dergelijke kring. Het ligt in de bedoeling vrijdag januari in de Volksabdij Ó.L. Vrou ter Duinen te Ossendrecht een eers' contactbijeenkomst te houden. Ti dens dit samenzijn, waarvoor belan stellenden uit de gemeenten Putt Ossendrecht, Huybergen en Hoogs heide uitgenodigd worden, zal stadsarchivaris van Bergen op Zoo; de heer Corneel Slootmans, een voo. drecht over Heemkunde houden. D bijeenkomst vangt te half acht aat Algemene kennisgeving. 4- Heden overleed tot onze diepe droefheid, zacht en kalm na een geduldig gedragen lijden, na voorzien te zijn van de H.H. Sacramenten, onze innig geliefde echtgenoot, vader, behuwd- en grootvader en broer, de heer echtgenoot van mevrouw in de ouderdom van ruim 68 jaar. Wij bevelen de ziel van de ons zo dierbare over ledene in uwe godvruchtige gebeden aan. Kapellebrug: Wed. Mevr. M. C. d'Hooghe-v. Remoortere. Mejuffr. Irene d'Hooghe St. Jansteen: Mijnheer Al. d'Hooghe Mevr. M. d'Hooghe-de Rechter en kinderen Kapellebrug: Mijnheer P. d'Hooghe Mevr. J. d'Hooghe-Ruiloft en kinderen Nieuw-Namen; Mijnheer Cyr. d'Hooghe Mevr. Fer. d'Hooghe-Smet en kinderen Heikant: Mevr. M. Sturm-d'Hooghe Mijnheer Ed. Sturm en kind Kapellebrug: Mijnheer Arth. d'Hooghe Fam. d'Hooghe Fam. van Remoortere. St. Jansteen, 2 januari 1956. De plechtige uitvaart, gevolgd door de teraarde bestelling, waarbij Ued beleefd wordt uitgenodigd, zal plaats hebben in de parochiekerk van de H. Joannes de Doper te St. Jansteen op woens dag 4 januari 1956 om 10 uur. Dinsdagavond om 7 uur in de Kapel van O. L. Vrouw ter Eecken rozenkrans. Degenen, die geen overlijdensbericht hebben ontvangen door eventuele omstandigheden, ge lieve dit als uitnodiging te beschouwen. 463-0 A. E. DE ZUTTER, Weststr. 23, Aardenburg. groenten- en fruithandel. Tel. no. 141 Z.N. J. v. d. HOUT, Parfumerieën, Dames- en Hei'enkapper Noordstraat 29, Axel G.N. KAPSALON MARKUSSE Telefoon 627 Stationsstraat Axel G.N. VOORSPOEDIG 1956 toegewenst door Gelukkig Nieuwjaar aan vrienden en bekenden toe gewenst F. C. C. VERSTRAETEN „DE GRAANBEURS" Axel Noordstraat Axel wenst cliënten, vrienden en bekenden een VOORSPOEDIG 1956 Electra Radio Televisie Oranjestraat 2 Passage - Zeestraat Axel p.f. LUNCHROOM Banketbakkerij A. de Jonge Markt Tel. 533 Axel GELUKKIG NIEUWJAAR ASSURANTIEBEDRIJF ADMINISTRATIE KANTOOR Clinge Tel. 823 Zalig Nieuwjaar aan onze cliënten, vrienden en beken den. Vishandelaar Groede wenst zijn geachte cliën- tèle 'n Gelukkig Nieuw jaar. H. LUST, veehandel, Zomer straat 49, Hulst, wenst vrien den, bekenden en cl. Z.N. Slagerij LUCIëN HEMELAER Stationsweg 22 Hulst Tel. 154 wenst zijn cliënten, familie en vrienden ZALIG NIEUWJAAR GARAGE KEYZER Dealer Fiat en Kaptein Mobylette wenst vrienden, beken den en cliëntèle Gelukkig Nieuwjaar ZIJ BEDERVEN UW MOOISTE WAS Geef ze deze kans niet. Uw ketel of teil wordt door ons tegen zeer lage prijs op- nieuw gegalvaniseerd. Tevens Uw beste adressen voor het VERTINNEN var MELKBUSSEN, enz. Specialiteit in het GOLFSLIJPEN van TAFEL- en BROODMESSEN. Telefoon 2986. TERNEUZEN. In HULST inlichtingen bij firma DE WITTE. Vestdijk- straat 25, Telefoon 281 P. DE WITTE. Magazijn „De Landbouw" IJZENDIJKE, Telef. 43. 196-0 FAMILIEBERICHTEN (uit andere bladen) Overleden: Antonius van den Broek, 78 jaar. Eind hoven. Gerard Bergmans, litt. drs, 39 jaar, Venlo. Antje Boelsma-Ybema, 85 jaar, Rijs wijk (Z.H.) K.N.O. arts Hoek tot 9 januari Ondergetekende verzoekt hiermede geen geld of goede ren af te geven aan zijn vrouw Maria Bruggeman-van Den deren. Schulden door haar gemaakt, zullen door ondergetekende niet worden betaald A. Bruggeman. Clingee, 31 decembeT 1955. Gravenstraat 84. 458-o GEVRAAGD: gebruikte piano (event, babypiano). Brieven met prijsopg. en merk onder no. 50813-00 bur, v. d. blad. GEMEENTE WESTDORPE Uitloting obligaties. Burgemeester en Wethouders van Westdorpe maken be kend dat onderstaande obli- gatie's zijn uitgeloot: Geldlening van 30.000,00 Obligaties no. 20 51 bei- den groot f 500,00 uitgeloot per 1 december 1955. Geldlening van 6300,00 Obligatie no. 22 groot f 100,00 uitgeloot per 30 november 1955. Bovengenoemde obliga ties kunnen worden ingele verd voorzien van de nog niet vervallen coupons bij de Boerenleenbank te West dorp e. Burgemeester en Wethou- ders van Westdorpe, De Burgemeester, G. H. E. M. van Waes, De Secretaris, G. C. van Haelst. radio- en talevisie-apparaten In tijdseigen stijl Markt 23, Gelukkig nieuwjaar. OPERA EN TONEELBEZOEKERS VAN HULST EN SINT-JANSTEEN Op zondag 8 januari a.s. per touringcar naar IN KON. VLAAMSE OPERA. Bezichtigen feestverlichting of bezoek Theater naar keuze. Prijs per persoon 3.— Opgave voor vrijdag a.s. bij G. E. JANSSENS. KI. Bagijnestraat 11 Telefoon 93, HULST. 462-0 In tlachff «nkele jaren i» de wijze-von-wonen belangrijk veranderd. Er kwam een nieuwe stijl, een nieuwe vormgeving, met lichte meubels, strakke lijnen en vrolijke kleuren. Moderne mensen verlangen dat ook hun radio volledig is aangepast aan deze nieuwe woonstijl. Daartoe gaf Braun aan toonaangevende ontwerpers, o.a. Prof. Wagenfeld en aan medewerkers van de Hogeschool voor Vorm geving te Ulm, opdracht een nieuwe serie toestellen te ontwerpen. Verantwoord, modern - gaaf van vorm en kleur. Gaaf ook wat de technische kwaliteiten betreft, die U een volmaakt luistergenot goranderen. Vraag de geilluitreerde circulaire aan Uw handelaar of indien bij hem niet voorradig - aan de Importeur N.V. Hapé, Nwe Herengroeht 11, Amsterdam-C., Telefoon 48321-48882- Bezoekt de Braun radio-expositiewagen op woensdag 4 en don derdag 5 januari van 14-18 uur en van 19-23 uur. BREDA: Dr. Struyckenplein. 5013. Aan de aanlegsteiger van Barranca ligt de galei van Kalief Mansoer. Het is dood stil aan boord, de galeislaven met ijzeren kettingen aan de roeibanken geketend liggen in diepe slaap, dodelijk vermoeid van de zware tocht. De eenza me schildwacht bemerkt niets van de drie gestalten, die in de schaduw van het botenhuis naderbij sluipen... Er klinkt ge stommel aan boord, en een sol daat stapt vanaf het achter schip de steiger op met een kom soep in de hand. De schild wacht staat loom op, neemt de kom van zfjn makker over en begint gulzig te drinken. En geen van beiden bemerkt de donkere gedaante, die met 'n zwaard in de vuist om de hoek van het botenhuis naderbij- sluipt. Uïtgavl Versch Reiger J A dm in redactf C. J. vl Mr. H P. V. I vooruil 6.55, bestell.| Losse Bureau In de >1 dag is in zestiende sinds de Onbekei| 200 liter vier metei De locomf schoof de der dat si aangericht aanslagen dige schaf beloning I is het tot te grijper Voortl diger uil hem uit zag te la:, die uit de. Hij f| nenauto en was o DE DOOI commissie I lijvig rappi een op te schappij, dinerende ductie en land. KONINGIN sen zullen in St. Ante vertrek is f steld. DE RUSSl nog dit jal ceren, zes dan de An bericht in fl blad „Dailj BIJ BOTSI nen en stal plaatsje Cil stakers ged verwonding 1 DE MOG1 Z.H. Paus 2 maart jaardag) roepen. DE NEDEI Lozie, die Canada da| ronddreef, AanvankeliJ hem beide den moeten VRACHTAI gisteren bel van Oost-D| werd. De rosjilov wal teus. Hij 7.'. zoals het e| dag viert. OP DE Fl en Le Bouri soneel na ee weer aan h HÉT TIJDP heeft weer maakt: na eeuwen is d( fort opgehe DE plaatsvi hoofdafdelin Oostduitse zondheid, dt West-Berljjn Weersvï Opklaring in de ku wolkenvel ge wind Ongeveer raturen a Vandaa maan om Morgen: op 1.28 u

de Stem | 1956 | | pagina 6