DE TUSSENPERSOON Kunstgebitten Politie-agent uit Deuriie door gangsters gedood Zonlicht levert energie AT EEN ONDERLIJKE ERELD mse msm/amsemt>mr RADIO Jongetje in Denver uit de greep van de dood gehaald tweede blad PagbtaS £3c§tcm dinsdag 3 januari 1936 Meningen en Commentaren GEEN DOUBLURE ZONDER OVERLEG E». bestaat aanleiding nog eens terug te komen op de circulaire van 29 dec. waarmee minister Beel alle hoopvolle verwachtingen ten aanzien van een kerstgratificatie voor ambtenaren afsneed. Wel schijnt de minister de door Eind hoven en Heerlen reeds toegekende gratificaties niet meer ongedaan te willen maken, maar voor de toe komst is de weg in deze richting versperd. Toch had de minister in zijn memorie van antwoord aan de Tweede Kamer, waar dit vraagstuk ter sprake kwam, gezegd: Wan neer bepaalde van normale ge vallen afwijkende casus-posities in een piovincie of gemeente daar toe aanleiding geven, kan worden ingestemd met een van de Rijksre geling afwijkende voorziening." HARDE CIJFERS Aly K/iciri had geluk Anderhalf miljoen winst in speelzaal Bisschop van Hanoi in arrest? Koninklijke verrassing.. ROOFOVERVAL OP VAKBONDSMAN Zijn collega gewond /AU. Grensincident in Berlijn Dank zij bekwame arts Vliegtuig in zee Allen gered televisieprogramma's (Naar een roman van E. F. BENSON) r»RIE leden van de Belgische Se- naat: een katholiek, een liberaal en een socialist, hebben het initia tief genomen om op 13 en 14 ja nuari a.s. te Brussel een bijeen komst te houden met het doel te komen tot een Europese cultuurge meenschap. Een der ondernemers, baron Pierre Nothomb, oud-voorzitter van de Scriptores Catholici, verklaarde van mening te zijn, dat een echte JSuropese militaire gemeenschap eerst dan werkelijkheid zal zijn, als de militaire, economische en poli tieke accoorden zijn bekroond door intellectuele accoorden. Gehoopt wordt, dat de verschil lende regeringen zelf ook het ini tiatief zullen nemen voor een Euro pese culturele gemeenschap. De ge delegeerden worden evenwel niet aangewezen door parlementen of regeringen, maar persoonlijk uitge nodigd. Over deze vorm van af vaardiging zouden enkele opmer kingen zijn te plaatsen, maar dat laten we maar ter zijde. Beziet men in vogelvlucht het programma, dat de initiatiefnemers Jopstelden, dan zullen de deelnemers 'voorlopig niet te klagen hebben over gebrek aan werk. Toch vraagt men zich af, of hier niet een doublure zal ontstaan. Want al is dit alles heel goed be doeld, in feite behoort dit werk tot ide taak van de reeds bestaande Eaad van Europa. Deze immers ziet als een van zijn doeleinden ook de culturele toenadering en uitwisse ling tussen de aangesloten volken. Toegegeven, de Raad van Europa heeft zich grotendeels bezig gehou den met politieke en economische aangelegenheden, waarbij de cul tuur in het gedrang kwam. Dat mag echter geen aanleiding worden voor anderen om die taak dan maar over te nemen en zelfstandig te behan delen. Dan immers ontstaat het gevaar, dat beide instanties elkaar in de wielen rijden. Het nuttig effect van de Brusselse vergadering zou kun nen zijn, dat zij de Raad van Euro pa zou prikkelen om in de toekomst een evenredig deel van zijn aan dacht te wijden aan de culturele toenadering. En bij de behandeling van zijn begroting verklaarde de minister: „Ik zeg nogmaals toe, dat wij zoveel mogelijk zullen trachten de toepas sing van art. 126 van de Ambtena renwet, waarvan ik zelf geen entou- siast voorstander ben, te beperken en dat wij het overleg met de ge meenten zo soepel mogelijk zullen doen verlopen. Ik kan zeggen dat ik bij het toezicht op het salaris- en loonbeleid van de lagere organen een globaal evenwicht beoog en ik niet verder zal gaan dan strikt noodzakelijk is." Zoveel mogelijk beperking van de toepassing van art. 126; de mi nister zelf is er geen entousiast voorstander van; zo soepel mogelijk overleg met de gemeenten. Leg deze drie punten uit de ministeriële ver klaring in de Tweede Kamer naast de ministeriële circulaire van 23 december en er is geen mens, die er nog iets van begrijpt. Zonder overleg en zonder soepel heid krijgen de gemeentebesturen een circulaire op hun tafel, waar mee ook dit stukje gemeentelijke autonomie zonder vorm van proces om hals wordt gebracht. En dat gebeurt dan ter wille van het „sacrosancte" centrale loonbe leid, dat ook de regering beschouwt als zich zelf overleefd hebbend door in beginsel een vrijere loonvorming in het particuliere bedrijfsleven toe te staan. Afgezien dan nog van de vraag, of een dergelijke kerstgrati ficatie wezenlijk afbreuk zou doen aan dat verouderde loonbeleid LIEBBEN die gemeente-ambtena- ren en andere overheidsdiena ren het zo opperbest, dat een kerst gratificatie hun inkomens zodanig hoven die van gelijk geklasseerde loon- en salaristrekkenden zou ver heffen, dat daarmee dat beroemde centrale loonbeleid zou worden doorbroken? Niets is minder waar! Men zou daarvan alleen kunnen spreken, wanneer de lonen van het overheidspersoneel op zodanige wij ze waren opgetrokken, dat zij met die van het particuliere bedrijfs leven op ongeveer hetzelfde peil lagen. In de „Economisch-Statistische Berichten" van 16 november 1955 heeft B- Bolmeijer aan de hand van een wolk van statistisch materiaal, grafieken en verdere gegevens deze zaak grondig uit de doeken gedaan. Alle overdreven meningen daarom trent worden op grond daarvan zonder meer naar het rijk der fabe len verwezen. „De zienswijze," zo concludeert hij, „dat de overheid haar personeel in geen geval heeft gedupeerd, doch integendeel de nadelige gevolgen van de waardevermindering van het geld, via de regelingslonen en salarissen voor dat personeel meer dan goed heeft gemaakt, vindt in bovenstaande cijfers geen steun. Het tegendeel is m.i. het geval; in- stede van te zijn overgecompen seerd, zijn de regelingslonen en sa larissen, gemeten in guldens van 1938-1939 sedert de bevrijding tot heden, niet alleen voortdurend in meerdere of mindere mate beneden hun peil van 1939-1939 gebleven, maar relatief bezien tevens bene den dat van de nijverheidsarbeiders en, over het algemeen genomen, ook beneden dat van het admini stratief personeel." Met deze gegevens voor ogen mag men zich in gemoede afvragen, welke overbodige weelde er dan volgens de regering, waarvan mi nister Beel zich de spreekbuis maakt, toch wel kan schuilen in een bescheiden kerstgratificatie. Prins Aly Khan heeft op Oude jaarsavond in de Sporting Club te Monte Carlo met baccarat anderhalf miljoen francs gewonnen. Hij gaf de croupier toen hy zijn slag had gesla gen 30.000 francs fooi. Toen hij de speelzaal verliet stop te hij een bediende een biljet van 1.000 francs in zijn hand. De man wil de hem al vriendelijk bedanken maar Aly Khan vroeg 500 francs wissel geld terug. In de garderobe gaf hij weer een biljet van 1.000 francs maar daar vroeg hij 900 francs terug. Hij reed daarna in zijn sportwagen weg in de richting van Cannes. (U.P) Volgens een bericht van een in Sai gon verschynend blad is de katho lieke bisschop van Hanoi, monseig neur Trinh Nhu Khue, onlangs door de Noordvietnamese autoriteiten ge arresteerd en naar een concentratie kamp gezonden. Hij had geweigerd zijn kerk te laten gebruiken door een groep pseudo-missionariss enuit Tsje- cho-SIowakije, Een paar dagen later zou de bis schop gearresteerd zijn op beschul diging van het verstoren der openba re orde en het schade toebrengen aan de Tsjechische Vietnamese betrek kingen. Er kon geen onmiddellijke beves tiging van het bericht verkregen wor den. Koning Paul van Griekenland en Koningin Frederika hebben een Nieuwjaarsverrassing ge zonden aan een vrouw, die helt koninklijk echtpaar het leven gered heeft. Op 6 november zag mevrouw Naenni, overwegwachtster van de spoorlijn bij Oberwxnterthur dat een auto met grote snelheid op de, op dat ogenblik gesloten, overweg kwam toesnellen en niet zou kunnen remmen voor hij de spoorbomen bereikt zou hebben. Hoewel een exprestrein in aantocht was, opende zij snel de spoorbomen, zodat de auto ongehinderd over de overweg kon glippen. Een ogenblik later stormde de expres voorbij. Op verzoek van koning Paul heeft de Griekse legatie in Bern mevrouw Naenni, moeder van drie kinderen, een chèque van duizend Zwitserse francs en een ingelijst portret van het koninklijk paar overhandigd. (U.P.) (Adve' ientie) Geen losraken of verschuiven J meer van Niemand, die een kunstgebit heeft, behoeft meer op een kritiek moment in verlegenheid te raken, omdat zijn tunstgebit losschiet of verschuift. Maak een einde aan dit steeds dreigende ongemak. Een weinig DENTOFIX-poe- der houdt het gebit de gehele dag on wrikbaar op zijn plaats. DENTOFrX voorkomt tevens onaangename reuk uit de mond. Probeer het nog vandaag. Prijs per strooibus slechts f 2,35: ver krijgbaar bij apotheken en drogisterijen. (Advertentie) W f 1.1." Geïmponeerd door; N.V. CIGARETTES IMPORT CV A BLOK SCHEVENINGEN V per 20 Si. J Twee mannen, wier identiteit nog niet bekend is, hebben Zaterdagmor gen bij het bureau van, het Algemeen Christelijk Vakverbond te Deurne, by Antwerpen, de secretaris van dit bureau van een tas met ruim 140.000 francs beroofd en een politie-agent doodgeschoten, die de aangerande te hulp snelde. De agent, A. Geene uit Deurne, was vader van 4 kinderen Op het moment dat de secretaris, Johan Vervoort uit Oostmalle, het kantoor verliet en de voordeur op slot draaide, voelde hij hoe achter hem iemand probeerde zijn handtas weg te trekken. Menende met een of andere kennis te doen te hebben, die hem een poets wilde bakken, riep Vervoort - terwijl hij de handtas goed vastklemde: ,,Hela. zeg niet al les pakken hé". Maar dan werd hij gewaar dat het geen grap was. Hij keerde zich om en zag in het gezicht van twee vreemde kerels, die hem geboden de handtas af te geven. Vervoort dacht er eenvoudig niet aan. In minder dan geen tijd ont spon zich een gevecht tussen de be diende en de twee aanranders. Ver schillende voorbijgangers hebben het gevecht gezien, maar zijn er tussen uit geknepen. Alleen 'n melkboer had de moed om hulp te roepen. Twee Deurnese politieagenten die over de Turnhoutse baan fietsten, de 43-jarige Amand Geenen en de 24-jarige Lode Mertens, kwamen aangereden. Ze wierpen hun fietsen tegen de grond en sprongen de aangerande bediende ter hulp. De twee bandieten hadden de agenten echter zien komen. Ze lieten hen dicht genoeg bij komen en toen ze vlak voor hen waren, trok ken de overvallers uit hun binnenzak een zware revolver. Drie schoten knalden en beide politiemannen vielen Geene dood. Meertens met een kogel in het dijbeen. De gangsters rukten de handtas uit de handen van de secretaris, spron gen in een daar vlak bij geparkeerde Volkswagen, waarin een derde kerel aan het stuur zat en vlak daarop was de wagen verdwenen in de rich ting van Turnhout. KLOPJACHT. Terwijl het stoffelijk overschot van de neergeschoten politieman werd weggebracht zette rijkswacht en poli tie een grootscheepse klopjacht in, in de omgeving. Inmiddels was het sinjalement van de groene Volkswagen, met de num merplaat 529 R allerwegen rondge stuurd en alle wegen in het arron dissement Antwerpen stonden in min der dan geen tijd afgezet door plaat selijke politie-eenheden en rijkswach ters. Tevergeefs echter. Omstreeks 't middaguur werd de groene Volkswa gen onbeheerd aangetroffen in de ver laten Peerdsboslaan te Schoten. Toen wist men ook dat de auto in de nacht van Vrijdag op Zaterdag geroofd was te Schoten, terwijl de nummerplaat afkomstig was van een oude vracht wagen die te Wijnegem op een bin nenplaats te koop stond. GASTEIS Alleen bruid en bruidegom ontsnapten een overhaast transport naar het ziekenhuis. Alle (140) gasten van het feest in Johannesburg Zuid- Af rika) moesten daar wel naar toe. Ze deden allen een voed selvergiftiging op, vermoede lijk veroorzaakt door het eten van verkeerd vlees. Men heeft dat afgeleid uit het feit, dat het bruidspaar niet werd ge troffen. Het paar houdt toe vallig niet van vlees. Ze had den hun portie aan Fikkie gegeven. Bier In Engeland lieeft men uitgezocht, daf bevroren hier veel beter is te vervoeren. Het spul neemt dan slechts een kwart van het normale volume in beslag, is veel lichter en handelbaarder. Bovendien veran dert er niets aan de smaak. Als het aan de uitvinders ligt wordt binnen kort al het Engelse bier eerst be vroren en dan pas op transport ge steld. Autopeds Een firma in Kopenhagen (in het goede Denemarken) heeft berekend, dat ze in het afgelopen jaar in to taal 300 arbeidsdagen heeft uitge spaard door het gebruik van auto peds op de kantoren. Vroeger kostte het negentig seconden om de gang langs de kantoordeuren af te lopen. Met de autoped gaat dit in hooguit dertig seconden. Voor het meene men van mappen en dergelijke hangt aan het stuur een metalen korf. Telefoontje In Liverpool opereert op het ogenblik een dame, die per tele foon venijn uitstrooit en al ver schillende echtgenotes hels heeft gemaakt. Wat doet namelijk die dame? Die belt verschillende huisvrouwen op. Als die de hoorn van de haak nemen zegt ze met fluweel-zachte, melodieuze stem: „Wilt U alstublieft aan uw man zeggen, dat ik niet in staat ben de gemaakte afspraak na te ko men? Dank U". Verschillende vrouwen zijn kwaad naar de po litie gelopen, temeer omdat hun mannen niets van een afspraak wisten. De politie probeert de te- lef oon-pirate na op te zoeken. Slechts één keer heeft de dame abuis gehad. Ze kreeg de moeder van een verstokte vrijge zel aan de telefoon, die zei: „Oh, dat zal hij jammer vinden". Orgel Pas geleden kreeg de kerk in Cor- ton Wood (Engeland) een orgel ca deau van een comité, dat daar jaren lang voor geijverd had. De blijd schap was groot, maar bij nader on derzoek is het enthousiasme enigs zins bekoeld. Het orgel bleek na melijk veel te groot. Het dak van het kerkje zal een stuk omhoog moeten, wil men het orgel erin krij gen. Men heeft daartoe maar be sloten. Echt Dezer dagen is te Twickenham op 74-jarige leeftijd voor de tweede maal overleden mevrouw Sarah Flowers. Nu echt. Twintig jaar ge leden was zij namelijk al „gestor ven" tijdens een operatie. Dank zij hartmassage konden de dokters haar toen weer tot leven wekken. Dit was toen een van de eerste ge vallen dat een patiënt, die een zo genaamde klinische dood was ge storven, met sukses van de defini tieve dood was gered. Schoonmaak De tuinen en erven van het paleis van de Sultan van Marokko, Ben Joessef, zijn onlangs schoongemaakt. Een grote schoonmaak was dringend nodig geworden, doordat de circa 2.500.000 Marokkanen, die de Sultan bezochten sedert hij de vorige maand uit ballingschap terugkeerde, ton nen rottende dadels, bananen, si naasappelschillen en ander afval hadden achtergelaten. Dienst Westberlijnse ziekenhuizen hadden speciale „nieuwjaarsstations" ge opend waar mensen behandeld kon den worden, die het nieuwe jaar met te veel sterke krank hadden begroet. Elk station werd door enige agenten bewaakt', met het oog op mogelijke opstandige gevallen. Zo gauw ik weg ben, dan ben jij de luiste kerel op 't hele kantoor! WOENSDAG 4 JANUARI HILVERSUM I 402 m VARA: 7.00 Nws 7.10 Gym. 7.25 Gram. 8.00 Nws 8.15 Gram. 8.50 V. d. huisvr. 9.00 Gym. v. d. vrouw 9.10 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 Gr. VPRO: 10.00 Boekbespr. 10.05 Morgenw. VARA: 10.20 V. d. vrouw 11.00 Laat je niet in de boot nemen 12.00 Promenadp ork. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 V. h. platteland 12.38 Promenade ork. (verv.) 13.00 Nws 13.15 Tentoonstellings- Door de Bell Telephone Company zijn met sukses proeven genomen om met een zonlicht-batterij electrische stroom op te wekken, die nodig is voor het voeren van telefoongesprek ken. Bij een landelijke telefoondienst in het zuiden van de Verenigde Staten is deze installatie al enige maanden in gebruik. Volgens een bericht in de Oostduit- se pers heeft zich aan de grens tus sen de Russische en een der Weste lijke sectoren van Berlijn een inci dent voorgedaan, aarbij een Oost- berlynse „smokkelaar" door een ge weerkogel zodanig werd gewond, dat hij overleed. De Oostduitse politie opende het vuur op do man, toen deze zich aan een controle aan de sectorengrens poogde te onttrekken en handgemeen werd met een politieagent, die zijn fiets tegenhield. Als gevolg van de arrestatie van de man zou volgens de Oostduitse pers een .smokkelaarsorganisatie" zijn opgerold, die levensmiddelen uit het Oosten naar West-Berlijn bracht. Verder zouden in dit verband „ver scheidene zakenlieden" zijn gearres teerd. (U.P) Aan de snelle tegenwoordigheid van geest van een dokter was het leven te danken van een vierjarige knaap te Denver die door een electrische speelgoedtrein, en een omvallende kerstboom was geëlectrocuteerd. Enige minuten na het ongeluk arri veerde dr Robert Squires, die de „dood" van de kleine Neal Demers constateerde. Hij paste echter onmid dellijk adreneline toe, die hij precies in het hart spoot. Daarop vroeg hij de ouders toestemming een borst-ope- ratie te verrichten om nog een laat ste poging te wagen het leven van de knaap te redden. Na toestemming te hebben verkre gen verrichtte Squires de operatie. Nadat hij enige hartmassage had toegepast begon het hart weer te kloppen en functionneerde de adem haling. waarna de knaap naar het stedelijk ziekenhuis werd vervoerd. Daar assisteerde een groep doktoren bij een operatie van zijn luchtpijp om het ademhalen te vergemakkelij ken. Het ziekenhuis meldde Maandag dat zijn toestand redelijk was. Een DC-4 van de Braziliaanse lucht vaartmaatschappij is zondag met 21 passagiers aan boord bij een poging tot landen op het vliegveld van Rio de Janeiro in zee gestort. Er waren evenwel geen slachtof fers. Twee der passagiers slaagden erin de kust zwemmend te bereiken, ter wijl de anderen zich op vlotten drij vend konden houden totdat zij werden gered. Het half gezonken vliegtuig is later geborgen. agenda 13.18 Lichte muz. 13.45 Medische kron. 13.55 Gram. 14.30 V. d. jeugd 16.00 V. d. zieken 16.30 Gram. 17.00 Idem 17.25 Instr. kwint. 17.50 Regeringsuitz.: Rijks delen overzee: Jeugduitz.: De brievenbus gaat open. Correspondentieclub o.l.v. Re- gina Zwart 18.00 Nws en comm. 18.20 Gr. 18.30 Act. 18.50 Hammond trio 19.00 V. d. jeugd 19.10 Het vraagstuk van de Par tij van de Arbeid, lezing 19.25 VARA- varia. VPRO: 19.30 V. d. jeugd. VARA: 20.00 Nws 20.05 Tussen de regels door 20.15 Gevar. progr. v. d. mil. 20.55 Eg- mond, treurspel 22.20 Gram. 22.45 Tussen mens'en nevelvlek, caus. 23.00 Nws 23.15 Soc. nws in Esperanto 23.20-24.00 Gram. HILVERSUM II 298 m NCRV: 7.00 Nws en SOS-ber. 7.10 Gewijde muz. 7.45 Een woord voor de dag 8.00 Nws en weerber. 8.15 Gram. 9.00 V. d. zifeken 9.25 V. d. vrouw 9.30 Idem 9.35 Zigeuner kwintet 10.00 Gram. 10.30 Morgendienst 11.00 Gram. 11.20 De Theedokter, hoorsp. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Amus. muz. 12.53 Gram. en act. 13.00 Nws 13.15 Amus. muz. 13.45 Gram. 14.00 Kamerork. 14.45 Gram. 15.40 Pianoduo 15.40 Vocaal ens. 16.00 V. d. jeugd 17.20 Gram. 17.40 Koersen 17.45 Orgelspel 18.15 Kamermuz. 18.35 Gram. 18.45 Spectrum van het Chr. Organisatie- en Verenigingsleven 19.00 Nws en weerber. 19.10 Blaasmuz. 19.30 Buitenl. overz. 19.50 Gram. 20.00 Radio krant 20.20 Omr. ork. 21.20 Woord en antwoord, caus. 21.40 Gram. 22.15 Volks- muz. 22.45 Avondoverdenking 23.00 Nws 23.15 Sport 23.20 Sportuitsl. 23.25-24.00 Gram. BRUSSEL 324 m: 12.00 Gram. 12.30 Weerber. 12.34 Gram. 13.00 Nws 13.15 Gr. 16.00 Koersen 16.02 Gram. 16.30 Omr. ork. 17.00 Nws 17.10 Zang en piano 17.25 Voordr. 17.45 Gram. 17.50 Boekbespr. 18.00 Caus. 18.30 V. d. sold. 19.00 Nws 19.40 Gram. 20.00 Hoorsp. 21.15 Omr. ork. 22.00 Nws 22.15 Kamermuz. 22.55-23.00 Nws. BRUSSEL 484 m: 12.00 Lichte muz. 13.00 Nws 13.15 en 14.10 Gram. 14.15 Ork. conc. 15.00 Gram. 15.45 Koorzang 16.05 Lichte muz. 17.C0 Nws 17.15 en 17.30 Gram. 19.05 Uw progr. 19.30 Nws 20.00 Ork. conc. 21.30 Folkloristisch progr. 22.00 Nws 22.15 Vrije tijd 22.55 Nws. KRO: 17.00-17.30 V. d. kind. NTS: 20.15-21.45 Filmprogr. 4. Natuurlijk zou ik een goede copie van het portret moeten hebben, zon der kosten voor mij zelf. In uw grote vriendelijkheid zou u dat misschien wel voor mij in orde kunnen bren gen. Misschien zou U het als voor waarde aan de verkoop kunnen ver binden: vijfduizend pond en een goe de copie!" Craddock wuifde met zijn hand, dat net wel in orde zou komen. Hij had 3Ulsi *?0g een broodje verwerkt. uil Z-1 heel eenvoudig zijn," zei hP«Uiter5i h-J zi^n ingers die een !f ?lg waren door de sui- rtegKe mct zijn batisten zak- doek. „Ik ben er zeker van dat ik u kan garanderen, dat hij op uw voorwaarden in zal gaan.' Een of tweemaal kuchte Philin Wroughton zachtjes. Hij was gewoon te zeggen dat kwesties over geld hem onaangenaam waren.. En het is zeker waar dat dat zo was, als hij er af stand van moest doen. „Zijn mijn vermoedens juist als ik aanneem dat u aanspraak maakt op de gebruikelijke commissie?" vroeg hij. ..Als het zo is, moet ik daar dan voor zorgen of uw vriend?" Craddock onderbrak hem met een haast die geboren was uit ziin af schuw van dergelijke vermoedens „Ik verzoek u mijn gevoelens niet te kwetsen door zoiets voor te stel len!" zei hij. Philip Wroughton trok onmiddellijk en met excuus zijn onmenselijkheid terug. Op dit ogenblik was Joyce terug gekomen van de onderzoekingstocht naar het zwanenest en wachtte zij op hen. Ze had al een aantal grijze Shetlanddekens in de boot geladen en een hoop kussens en ze had al haar geduld en ernst nodig om het haar vader heel gemakkelijk en com fortabel te maken. Maar ze moest nog een expeditie ondernemen naar het huis. om zijn witte parapluie te halen, want de hitte van de zon die nog niet ondergegaan was, kon ge makkelijk door de zwarte dringen, die hij bij zich had. Hij had ook een vliegenwaaier nodig voor het geval dat de muggen hinderlijk werden en een verrekijker en de kussens moes ten heel zorgvuldig gerangschikt wor den, zodat de tocht onmiddellijk door de rieten leuning zou kunnen drin gen, waartegen hij rustte. Daarna, toen alle voorzorgen genomen waren, stapte Craddock in en Joyce boom de de boot in de stroom, terwijl er twee paar trouwe hondenogen haar bedroefd nakeken vanaf de oever. Maar het was onmogelijk om Huz en Buz zijn broer mee te nemen als haar vader in de boot zat; want zij maakten hem met deze hete dagen zenuwachtig door hun gehijg en er kon ook niet op vertrouwd worden dat ze volmaakt en voortdurend on bewegelijk zouden blijven liggen. Joyce was als gewoonlijk bloots hoofds en gekleed in een heel eenvou dige eigengemaakte blauwe rok, die vol plekken zat van het water en verschoten was door de zon en een witte flanellen blouse waarvan zij de mouwen had opgestroopt tot boven haar ellebogen; maar Craddock, die een goed en geoefend oo^ had voor vrouwelijke kleding, zou haar werke lijk zeer eenvoudig toilet niet graag vervangen zien door kostbare en glin sterende weefsels. Wel was hij er over het algemeen van overtuigd dat ac schoonheid van een vrouw ver hoogd wordt door de pracht van naar gewaad en kende hij de waar- v.LIai!nZ1idc ?n 3uwelen, maar dat luwe sportcostuum was hier zo op zijn plaats en zo bevredigend dat hij er geen enkel versiersel aan toe zou willen voegen, noch er 'n enkele plek ■iiVer Gn stuk uit zou hebben willen verwijderen. Het heerlijke J'êuur van het meisje, godde lijk m de veerkracht van haar jeugd stond nu een gebogen als zij afduw: de met de boomstom en was dan weer kaarsrecht, als ze de stok liet slepen door het rimpelende v ater. Eenvoudig als een Attisch relief stond ze afgetekend tegen het weerkaatste groen en bruin dat de bomen en be schaduwde plaatsen wierpen op de gepolijste spiegel van het water. Haar tot de elleboog blote armen toonden de rondheid en de kracht en de zachte huid van haar mooie le den; en gewoonlijk, behalve wanneer ze zich bij het eind van haar duw omkeerde, zag hij haar gezicht en profiel met de korte rechte neus van de schilderij, de mooie mond met de flinke onderlip, die een beetje neer hing en het vaste ovaal van de bocht van kin naar oor. En terwijl zij met haar boomstok zulke mooie bewegin gen maakte, zaten haar vader en hij zelf achter in de boot en hij behoef de niet naar meneer Wroughton te kijken, noch bewust zijn gedachten te richten op zijn eigen corpulent figuur om te denken aan het heerlijke con trast tussen de passagiers en de schoonheid van hun geleidster. Zij was het symbool van de Theems, ze was Jnuo, ze was de betoverende in carnatie van al wat eeuwig jong en mooi was; en hoewel hij van nature ijdel was, voelde hij zich verheugd mee te werken aan haar schoonheid, al was het dan ook maar doordat hij er zo bij afstak. Voor de eerste keer vroeg hij zich af of hij eigen lijk het portret van Reynolds niet zo bewonderde, omdat het zoveel leek op haar. Het gaf dezelfde stem ming van wind en bossen en zonne schijn en vrolijke kalmte. Het type was hier geincarneerd en hij baad de er zijn geest in en waste er, ten minste voor een tijdje, het handels goed en de banaliteiten van zijn ge wone omgeving mee af. Voorzeker groeide zijn bewondering tot extase, tot liefde. Dat moest het wel zijn. Er kwam al gauw een draai en mijnheer Wroughton kon zonder on voorzichtig te zijn, zijn witte para sol opvouwen en zijn kijker instellen, omop zijn gemak een kijkje te ne men van de nu beschaduwde rivier. Aan de ene kant groeide er een beu kenbos op een heuvelhelling tot bij het jaagpad en de geweldige golflij nen van de omhoogstrevende krui nen klommen zonder onderbreking tot aan de top van de heuvel. Langs het bos stond een rij hagedoorns die een rode en witte franje langs de bos rand hingen, en aan de rivierkant van het jaagpad was er een strook gras en kruiden die helder groen werden door de nabijheid van het water. Moeraspirea stak haar creme-kleuri- ge bloemepluimen omhoog en de mauve sprieten van de wederik tril den een beetje in de rustige lucht. Het hondsroosje keerde zijn rose ge laat naar de hemel en verdedigde zich met de lange dorens van zijn scheuten. En halfopen bloemkelken werden weerspiegeld in het gladde water. En beneden de oppervlakte waren er geheime wouden van wa terplanten, waar voorbijschietende vissen de vogels waren tussen de verdronken takken die golfden in de stroom, en hier en daar stonden er hoge rietbossen wier droge bruine pluimen geheimzinnig trilden en wuif den. Links waren lage landen, door bomen omzoomde weiden en niet ver voor hen uit was het dromerige ge murmel van de waterkering van Thorley, een koel melodieus geluid van neerruisend water. Er groeiden wilgen langs de oevers, en de wei den erachter, die open lagen voor de horizontale stralen van de ondergaan de zon, straalden "an het goud van boterbloemen en van het blank der margrieten. In de struiken waren de vogels bezig met hun avondeten en hun avondlied en verrukte lijsters heerhaalden steeds door hun extati sche melodieën. En Arthur Crad dock, met zijn werkzaam artistiek gevnoel dat nog onbedorven genoeg was om eenvoud te kunnen waarde ren, zag met een bijna ontroerende waardering, hoe al die lieflijkheid van de avond en het vogelgezang en het stromende water weerkaatst en samengevat werden in de slanke bui gende gestalte van het mooie meisje, en in haar kracht en in de rust van haar bruine, recht vooruitziende ogen. Zij was ermee in harmonie, een met het ritme van de natuur, een vol maakt menselijk instrument in dit or kest van levende dingen, een deel er van dat er mee zong en er in op ging.... En het feit dat hij dit zo scherp waarnam en op zijn juiste waarde schatte, gaf aan, hoeveel duizenden mijlen zijn gevoel voor haar verwij derd was van liefde. Ze kwamen op een plaats waar twee stromen samenvloeiden. Rechts strek te de voornaamste tak van de rivier zich uit naar de sluis van Thorley, links kwam er een haastig stroompje aanlopen van de dofruisende waterke ring. Joyce gaf een stevige duw en de boot wendde zich naar het smal lere en vluggere stroompje, aan weerskanten waarvan wilgen groei den. De golfjes spatten op tegen de boeg. Het ondiepe water vloeide hier over een grintbedding en juist toen de boot draaide zweefde een ijsvogel voor hen uit als een met saffieren en turkooizen bezette boemerang. Ze maakten een scherpe hoek om een vooruitstekende punt en voor hen was de waterkering, waar het water blank en grijs over neerviel in een diepe kom. waar het schuim op lag in blanke koorden en snoeren van wa terbellen blonken in alle kleuren. Een lang en smal stuk land vooruit in de rivier en daarop stond een tent van zeildoek. Joyce had er met haa - rug naar toe gestaan; maar juist toen zij er tegenover waren, maakten de veran derde stroominrichting van het wa ter het nodig dat zij ging bomen aan de andere kant van de boot en van vlakbij zag ze toen de tent en haar vermoedelijke bewoners, twee jonge mannen, de een misschien achttien jaar oud, de ander vier of vijf jaar ouder. Ze waren even eenvoudig ge kleed als zij, maar niet zo volledig, want een hemd en een broek zonder das of schoenen en sokken was al wat zij droegen. (Wordt vervolgd)

de Stem | 1956 | | pagina 5