We mogen niet aan de mensen daarginds hun lot overlaten ENGELSE DEELT IN MILJOENENLEGAAT Noblesse Oblige Gemeente Nijmegen moet nalatigheid duur betalen Over de ontzaglijke moeilijkheid grappig te zijn GOLDEN FICTION I Laatste Scheutist terug China rzicht Heek J een dolle lel hieraan fewijd liep daverde de regisseur Jietgcen hij |creikt. Het De nieuw Jldeed zeer Iden van de luw Namen Jeze droeg van deze |- adviseur 3e meisjes pogen om zijn paro- Op materieel gebied is er de laatste jaren veel gedaan Onverschiligheid is gevaarlijk Akiliito werd 22 Wie wordt de echtgenote van Japanse kroonprins Dagblad-eigenaar overleed... hMRTktWTm Mevrouw brak een been. Het schaak-duel Donner-Euwe Creatieve humoristen zijn zeer zeldzaam CHinese kranten draaien kwartslag om Laatste nieuws Familiedrama in Zweden ormen en wegpikken MARKTEN WATERSTANDEN DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 3 JANUARI 1956 gistermor- gt, toen hij, ■van de Ne- 7 heer Passi- zilveren ju- waardering l'den van de energieke lid gemaakt, Jrespondent- |or, dat me- laal van de |lt. betalingen en de geld- directeur en len als blijk jligde hij de ppe. terwijl |ux bloemen aede-direc- Intoor sinds Ing wat zijn kantoor be leest en sa- |an zijn er- de beste I en offreer- personeel, |rdigers van Hulst hun fboden heeft de goede ken bedankt let bankge- Jstraat een lats. Zittend ]tukken, ont- echtgeno- len en i-ela- loude herin- lilaris, dat Indig filiaal jTcdietbank, Jank heette ooodverblij- home kreeg H.B.S. toneelclub |ege weer 'n en wel op I chuttershof. Ier stuk van Behalve len is iedere bedt de club I gen. l?en wij het |ivel van de et getuigde Jtelling zich (erheugen in Het aan- J.600 toe tot lleende boe- |lingen wer- de bijbel- l'jaar en de itnst in de- Be bijrollen In daardoor pode en de en Maria Öe dag. De Ie verplaat- |melig doch MEN hier heeft Herv. Ge- aangeno- rzee-Scha- CHOOL raw alhier 'jn plaats, sfeer werd n van ge- uur, waren apelaan en n Acker, tpend door aarna een A. Damen. r alle aan- Kerstlied ogen. Het rond werd matie. zo- rste Won- toont" de avond ■zelschaps- k. nse Opera 'mlach. Demetrius |uur: Zeven cs. -theater 8 cr 8 uur: neisjes. uur: Rul- r 8 uur: neisjes. -theater 8 55 Op 28 Januari 1953 verscheen pater Octaaf de Vreese, zoals in een eerste artikel gezegd, voor de provinciale rechtbank te Jehol en daar werd hij wegens drijverijen tegen het Chinese volk en de veiligheid van de Chinese staat veroordeeld tot twintg jaar dwangarbeid. Het was werkelijk dwangarbeid die hij te doen kreeg; hij werd in de steenovens te werk gesteld cn kreeg tot opdracht de stenen gloeiend uit de hete ovens te halen. Na twin tig dagen was hij zo uitgeput en gewond, dat h\j dringend moest verzorgd worden en na 45 dagen kon hij opnieuw aan het werk, doch dan als opperman en vervolgens als kok. Hij verbleef in de gevangenis van Jehol cn was onder de 2.000 veroordeelden' de enige Europeaan. Hij werkte vlijtig en gewillig, hij deed zijn best opdat men niets op hem zou aan te merken hebben.... De Chinezen gebruikten dus geen geweld om u tot werken te dwingen, vragen wij. Waarom zouden ze dat, ant woordde de pater. De tijd van het brutaal geweld en de overheersing van de volksrechtbanken was voor bij. Alles was genormaliseerd en zelfs in de gevangenissen was het leven dragelijk. Er was een grote actie voor reinheid en hygiëne begon nen in het ganse land, ook in de gevangenissen. Alles werd netjes ge reinigd en ontsmet, er was geen en kele luis meer, werkelijk het was er proper, we kregen vrij goede kost, het leven was niet te hard. En waar om zouden wij geweigerd hebben te werken: we wisten dat het de enige mogelijkheid was om vrij te komen en we wisten eveneens dat wie niet voldeed, na een paar waarschuwin gen, gefusilleerd werd in bijzijn van al de medegevangenen. We werkten meestal in het bouwbedrijf, want er wordt in China thans ontzettend veel gebouwd. Er wordt door de overheid evenveel aandacht besteed aan het bouwen als aan het inrichten van de zware industrie. Trouwens dat wer ken was niet zo erg. Veel erger was de zogenaamde hersenwassing. Die bestond dus werkelijk En of. We werkten elke dag negen uur. Dan kregen we twee uur politieke les en werden we opgeleid in de theorieën van de partij. Om de dag werd dan elke les bespro ken en moest iedereen verplicht zijn mening geven. Die mening werd dan zeer getrouw opgetekend en bij de algemene herhaling van de lessen (om de maand) moest gij nogmaals spreken en kon men zeer nauwkeurig nagaan welke vorderingen of fouten gij zoal gemaakt had. Dat was niet alles: vier keer per maand moest gij aan zelfbeschuldiging doen. Ge moest vertellen waar en wanneer ge aan UW plichten tekort gekomen waart en ook dat werd opgetekend. Jaren lang bracht de pater aldus In de gevangenis door. Voortdurend werd hij bespied en hij had ettelyke discussies met de overheid. Hij wees er deze laatste op dat zij de vrij heid van godsdienst toeliet maar dat de machthebbers van lagere rang alles deden om de godsdienst uit te roeien, hij vroeg hoe zoiets te ver antwoorden was en dat gaf telkens aanleiding tot lan,ge redevoeringen. Hij deed daarbij zijn best om de ge vangen katholieken moed en troost te brengen, om ze de biecht te horen, maar het ging alles zeer moeilijk en aan bekeringen viel niet te denken. DE MEERTALIGE VERKLARING Op 17 October 1955 werd pater De Vreese uit de cellen gehaald en in een aparte kamer opgesloten waar hij goed te eten kreeg en buitengewoon goed verzorgd was. Daar kwamen ho gere bonzen van het regime met hem lange discussies houden en aan het eind van dat alles kreeg hij een spe ciaal costuum, een soort uniform van de Chinese Communistische werk lieden en werd aldus vrijgelaten, om dat hij een modelwerkman was. Ge had tevoren echter een ver klaring moeten tekenen Nee, ik heb ze zelf moeten op stellen in 't Chinees, in 't Latijn, omdat de eerste niet genoeg genuan ceerd was en dan nog tweemaal in 't Frans. En wat moest ge daarin neer schrijven Dat ge niets zoudt on dernemen tegen het regime? Nee, ik moest schrijven wat ik goed vond aan het regime. En ik heb geschreven - omdat het de waarheid is - dat de plannen van het regime voor de materiële op gang van het land zeer goed zijn,: ik heb geschreven dat ik het nor maal vind dat Formosa aan de Chinezen zou toebehoren. Dat is mijn overtuiging. Ik heb geschre ven dat zy de vrijheid van gods dienst verkondigen, maar dat hun, ondergeschikte ambtenaren die vry heid tegenwerken, kortom ik heb geschreven dat op louter materieel gebied het nieuwe regime dit land véél goeds brengt. En dat Is waar ook: want Tsjang Kai Sjek was een zeer brave man, doch de corruptie van hon.derden zyner officieren was iets ongelooflijks. Bij zftn mannen welijk en drie maanden voor de ge boorte van David Ray overleed Ray Jr. Zij keerde naar Engeland terug, hertrouwde er met George Lloyd-Ro berts, een geneesheer die zij tijdens de oorlog in het middenoosten had leren kennen, en kreeg nog twee kin deren. (U.P.) was er omkoperij en geen dynamis me. Bij de anderen wél: daarom heb ben zij het gewonnen. Ik heb ook ge zegd dat na de warboel van de eer ste jaren het regine zich thans in spant om het land gezonder en rei-1 ner te maken, dat het de strijd tegen de ongeletterdheid werkelijk begint. J Ik herhaal het: op louter materieel gebied heeft het Communisme aan China veel goeds gegeven. Het is jam mer dat de Westerlingen dat alles niet vroeger hebben willen begrijpen en het zelf niet deden. U hebt gezegd dat u voor Chi na verder wilt werken Hoe kan dat, vermits ge zelf gezegd hebt dat ge meent er nooit te kunnen terug keren. De Communisten vormen een klei ne minderheid maar zij hebben zich zelf cn de staat zo georganiseerd dat men zelfs in de kleinste dorpen, niet meer aan hun controle of hun macht kan ontsnappen. Ik denk dus niet dat wij nog naar China terug kunnen, maar wanneer ik spreek nog voor China te werken dan bedoel ik iets anders: het westen realiseert zich niet de groeiende macht van dat land en het neerhalende materialisme dat daar heerst. Daarvoor wil ik waar schuwen, opdat de kwaal geen uit breiding zou nemen en opdat men ernstig zou gaan denken aan het lot van de Chinezen die opgroeien bui ten alle morele bekommernissen om. Indien men China wil afzonderen zal het een groot gevaar worden, mis schien het gele gevaar waar over zoveel geschreven werd. Het zal zijn macht uitbreiden over gans Azië, het zal verder willen en ook de Rus sen zijn daar bang voor. We hebben al een keer de kans verkeken China voor de Westerse be schaving te winnen, het zal er op aan komen de tweede kans die latei- zal komen niet te laten voorhij gaan. Die kans komt er, maar nu nog niet want de anti-Amerikaanse pro paganda is er zeer hevig. Ik acht het mijn plicht met de toelating van mijn oversten, het Westen op zijn verantwoordelijkheid te wijzen. Wij allen zijn grotendeels verantwoorde lijk voor wat er in China is gebeurd. Hoezo pater Welnu, daarstraks hebt ge me gevraagd wat mij bij mijn terugkeer het meest is opgevallen in België. Grote indruk heeft op mij gemaakt het zo grote als snelle verkeer. Het is om er duizelig van te worden: al die auto's. Maar even groot heeft op mij indruk gemaakt de onver schilligheid van onze mensen. Het is een onverschilligheid die het hele Westen kenmerkt en zeer ge vaarlijk is. Wij denken ten onrechte dat China ver ligt en dat wat daar gebeurt ons niet moet interesseren. Het is zeer verkeerd, het is zeer gevaarlijk. In die zin meen ik te kunnen blijven ijveren voor China. DE AUTOMOBIELCLUB De Dolphijn organiseert zaterdag een betrouw- baarheidsrit over een afstand van 69 km. Start en finish zijn op de Loskade te Middelburg. DE SCHOUWEN DUrVELANDSE Korfbalhond is voornemens om op 2de Paasdag een groot toernooi te organiseren in het Sportpark Ban ning te Zierikzee. Niet alleen uit Schouwen Duiveland, maar ook uit de rest van Zeeland zullen de korfbalcubs worden uitgenodigd. DEZE MAANDAG werden voor de Engelse leaugue o.m. de navolgende wedstrijden in de eerste divisie ge speeld: Bolton Wanderers—Hud- dersfield Town 2—2, Manchester CityPortsmouth 41, Newcastle UnitedWest Bromwich Albior. 0—3 en Sunderland—Wolverhamp ton Wanderers 11. Mevr. Catherine Roberts, de inmid dels hertrouwde weduwe van de zoon van een Amerikaanse dagbladeige naar, deelt met haar negenjarige zoontje David, een yan haar drie kin deren, in de erfenis van 9.724.000 dol lar welke die dagbladeigenaar heeft nagelaten. De dagbladelgenaar, Edward Lan sing Ray, overleed in Augustus van het vorige jaar. Hij was eigenaar vsn de St. Louis Globe Democrat. Mevr. Roberts ontmoette Edward Lansing Ray Jr. tijdens de Tweede Wereldoorlog in het middenoosten. Zij was toen verpleegster en Ray was oorlogscorrespondent voor de krant van zijn vader. Ray jr. werd ern stig ziek. Mevr. Roberts, toen nog mej. Catherine Wright, verpleegde hem. Mede aan haar goede zorgen was het te danken dat hij herstelde Na de oorlog keerde zij naar En', geland terug. Daar kreeg zij op zeke re dag een telegram waarin Ray haar Sv'ïï'n'!? Z'i n.?m,h.et aan- Grappig zijn is ontzaglijk moeilijk. Nu is dit ook begrijpelijk. Het ont- StT nifis VovoJ, Is n?.ar staan van een werkelijk goede geestigheid is altijd het gevolg van een Louis. Zeven maanden na hun hu-creatieve genade. Daarom is het zo vreemd, te zeggen, dat iemand „hu morist" is voor zjjn beroep. Wanneer een goed cabaretier ergens is opge treden cn veel woordspelingen heeft gebezigd, hoort men soms zeggen: dat Hjkt me niet zo moeilijk; je neemt gewoon een woordenboek cn dan zoek je allerlei combinaties op. Maar dat is een essentiële vergissing; essentieel. omdat er een afgrond gaapt tussen de hoogvlakte van de „vondsten" en het lage niveau van het „gezochte". mate zeldzaam; zelfs creatieve niet- humoristcn moet men met een lampje zoeken. Maar onder creatief moet ook (wonderlijke combinatie in dit verband) re-creatief, dit is: her scheppend worden verstaan. (Advertentie) De toekomstige keizer van Ja pan heett zopas zijn twee en twintigste verjaardag gevierd. De Japanse pers heeft van die gelegenheid gebruik gemaakt om allerhande gissingen te doen omtrent de persoon van de toe komstige keizerin. In een bepaald Japans blad ver scheen een artikel waarin wordt ge zegd dat vier meisjes in aanmerking komen. Het huwelijk van een Japan- j se kroonprins brengt nooit de vraag met zich mee: houdt hij al dan niet van haar? Teoretisch gezien zal kroonprins Akihito zelf niets te ver tellen hebben. Het zijn bij traditie de leden van de keizerlijke familie die voor hem een echtgenote uitkiezen. Het is een publiek geheim dat Akihito's vader, keizer Hirohito, cn zijn moeder, kei zerin Nagako, elkaar nauwelijks ken den toen ze in het huwelijk traden. Maar de tijden zijn veranderd. De gewijzigde omstandigheden in het land van de rijzende zon en het feit dat de kroonprins gedurende vier jaar onderricht in de democratie ontving vanwege een Amerikaanse onder wijzeres, mevrouw Elizabeth Gray Vining, zullen denkelijk met zich mede brengen dat de kroonprins wel zal worden geraadpleegd bij de keu ze van een echtgenote. NUMMER EEN Het meisje dat bovenaan de lijst met vier candidaten staat heet Hat- suko Kitashirakawa. Zij is zestien jaar en studeert aan een hogeschool in Tokio. Zij is een achterkleindoch ter van keizer Meiji, de Japanse heerser, die Japan van de knellende feodale banden ontdeed. Voornoemd Japans blad schreef dat Aan hen, die steeds het allerbeste minnen, de Golden Fiction-vrienden en -vriendinnen, zij hierbij voor hun trouw oprechte dank gebrachtI Die dank verplicht. Volhardt in Uw vertrouwen, U kunt, als op een rots, op Golden Fiction bouwen, die gouden geurtabakken, uitgelezen-zacht... 't Volmaakte rookgenot zal weer Uw jaar verrijken... En moge 't net zo goed als Golden Fiction blijken I er maar één ding Is dat tegen de aanduiding van dit meisje pleit: het recordaantal vroegtijdige sterfgeval len in haar familie. Haar vader ver loor het leven bij een vliegtuigonge val; haar grootvader overleed bij een auto-ongeluk, terwijl haar overgroot vader langs vaders kant werd gedood tijdens een veldtocht tegen de inboor lingen van Formosa. De drie andere meisjes, die in aan merking komen, zijn Sumiko Shimazu, Ayako Fushimi en Yukiko Matsudai- ra. De eerste twee zijn dochters van een prinses en de vader van de derde was een graaf. Het Japanse blad schilderde de kroonprins af als een jonge man die weet wat hij wil. Voor de rest is hj) een erg vlot jongmens in de omgang; het schijnt dat zijn medestudenten hem graag mogen. Overeenkomstig de zeden en ge woonten in Japan is het niet strikt noodzakelijk dat een kroonprins in het huwelijk treedt, eer dat hij twee en twintig is geworden. Maar volgens de schrijver van het artikel in het Japanse blad wordt het heel waar schijnlijk geacht dat kroonprins Aki hito nog dit jaar zijn keuze zal be palen. Voor de 44-jarige mevrouw G. H. van Dok-Ebben uit Spijkerboor heeft 1955 een prettig slot gehad. De recht bank te Arnhem stelde haar nl. in een civiel proces, dat zij tegen de gemeente Nijmegen aanhangig had gemaakt, in het gelijk en wees haar een civiele vordering toe, die buiten allerlei kosten f 2500.bedraagt. Op de veelomstreden Berg en Dal- seweg te Nijmegen was mevrouw van Dok destijds met haar bromfiets ge vallen, waarbij zij een beenfractuur opliep. Ze werd 7 weken in een zie kenhuis te Nijmegen verpleegd. De Berg en Dalseweg vertoont al jaren ernstige verzakkingen, waar door de tramrails ver boven het weg dek uitsteken. Hierop werd van aller lei zijden kritiek geoefend, o.a. door de vereniging voor Veilig Verkeer. De gemeente Nijmegen deed er ech ter niets aan. Ervan overtuigd, dat de gemeente te kort schoot en dus verantwoorde lijk was voor het haar overkomen on geval, stelde mevrouw van Dok via haar advocaat, een civiele vordering tegen de gemeente in. De Arnhemse Rechtbank heeft de gemeente nu veroordeeld tot betaling van f 2500.aan mevrouw van Dok voor geleden smart en gederfde le vensvreugde en de gemeente voorts opgelegd alsnog de ziekenhuis- en kledingkosten, die totaal f 767.70 be dragen, te vergoeden. Voorts is de gemeente nog veroordeeld tot beta ling van de proceskosten ad f 712.78. De weg zal nu verbeterd worden. De vijfde partU van de schaak tweekamp om de nationale titel: J. DonnerM. Euwe is geëindigd in remise. Dr. Euwe heeft na vijf par tijen de leiding met drie en halve punt tegen anderhalf. Afclelingsvoetbal in Zeelanti Voor de afdeling Zeeland KNVB werd op Nieuwjaarsdag toch nog één wedstrijd gespeeld. Het was de ontmoeting in de 2de klasse A tussen Vlissingen 4 en RCS 3. De Vlissingers hadden niet de min ste moeite met hun gasten, die met 6-0 nederlaag naar Souburg terug moesten. De roodwitten klommen door deze overwinning van de zesde naar de tweede plaats. De stand is nu: Aardenburg 2 11-17; Vlissingen 4 10-14; Zeeland Sport 4 11-14; Zuid- zande 9-13; Retranchement 10-13; Groede 11-12; Noormannen 2 10-11; Middelburg 4 13-6; Brcskens 3 8-5; Zeelandia 3 10-14; RCS 3 13-4. Bridge in Zeeuwsch- Vlaanderen In de hoofdklasse B van de Zeeuwse bridgecompetitie kwamen twee ver rassingen uit de bus. Het was eerst de hekkensluiter Tcrneuzcn 2, welke hiervoor zorgde, want het versloeg het eigen eerste viertal met 3822. Luctor, op een na nummer laatst, bleef met 3727 baas over het aan de kop staande Hulst. Door deze uit slagen is de spanning niet weinig toegenomen, zo als uit de volgende stand blijkt: Hulst 56, Sas van Gent 45, Terneuzen 55; Luctor 54; Terneuzen 2 54. In de 1ste klasse bleef Oostburg aan de kop door oen 2443 over winning op Sas van Gent 3, terwijl Sas van Gent 2 zich sterker toonde dan Oostburg 3 (5729). De stand is hier: Oostburg 36, Oostburg II 46; Luctor II 34; Sas van Gent II 33. Terneuzen III 32; Sas van Gent III 31, Oostburg III 30. Het toernooi te Hastings De uitslagen van de partijen, ge speeld in de vijfde ronde van het toernooi te Hastings luiden; Korchnoi (Rusland)Olafsson (IJs land) 0.50.5; Ivkoy (Zuidslavië) Taimanov (Rusland) 10. De overige partijen werden afge broken. (Zeeuwse Tafeltenniscompetitie) Goes door Sorry geklopt Voor de Zeeuwse tafeltenniscompe titie werden in de afgelopen week slechts enkele wedstrijden gespeeld. In de 1ste klasse kwamen alleen Goes en Sorry tegen elkaar uit. De Goessenaren zagen zich met 46 geklopt, waardoor de Vlissingers naar de derde plaats opklommen. Ook in de 2de klasse werd een wedstrijd gespeeld, zodat men hier precies op de helft van de compe titie is gekomen. V.S.V. had in Vlis singen weinig moeite met de Wilno- reserves (19) klom door deze overwinning een plaatsje op de rang lijst. In de 3de klasse werd de eerste competitiehelft eveneens vol ge maakt. Hekkensluiter Luctor 2 zorg de voor een verrassing door kop loper Will van Zoelen 3 in eigen huis een puntje te ontfutselen. Nie- temin behielden de hoofdstedelingen de leiding. Luctor 2 kon echter de rode lantaarn overdragen aan PZEM 2, want de mannen uit Heinkenszand bezorgden PTT in eigen huis een 46 nederlaag. DE STANDENLIJSTEN Radio Peking heeft bekend gemaakt dat de dagbladen in Peking van het verticale op het horizontale systeem zün overgegaan. De in Chinese karakters ged-ukte regels liepen tot dusverre van boven naar beneden en de titels stonden niet boven maar naast de berichten. Voortaan zullen de regclc horizon taal staan en van links naar rechts nelezen moeten worden en zullen de titels boven de berichten staan. De gehele inhoud van de Pekingse kranten maakt dus een kwartomslag om. snonuiv? ?.wedcn icer bekende pcr- Fredrik von R 61"jariee Sraaf Guslav n .Kosen, heeft met revol verschoten zijn 45-jarige vrouw znn zeventienjarige dochter en zijn zoon van elf jaar om het leven gebmcht cn daarna zichzelf gedood. Men veron" derstelt, dat hij heett gehandeld ?n een vlaag van verstandsverbijstering Graaf von Rosen was vice-voorzitter van de Zweedse Hippische Sportbond en president van het uitvoerend co mite, dat belast is met het organi- ÏÏ25 Olympische ruiterwed- strijden die m juni van dit jaar in Stockholm zullen worden gehouden spaitnem" tSt® m zeer ov«- Omv Werkelijk begaafde kleinkunste naars zijn scheppers. Of her-schep pers, d.i. omvormers van bestaande anecdotes, die uit literaturen of volksetymologieën komen. Er be staat een groot verschil tussen dit omvormen" en het clandestiene „wegpikken", dat „komieken" aan terrastafeltjes wel eens de woorden "hai het weer een mop van me ge- stauie in de mond geeft. WüdYS^^ezffS kimstg bmvon'der^^'va^^anwezfge kunstgenoten gaande maakten. Od zekere dag deed hij dat weer en een Ifniiev» SeVei toen sP°Rtaan: •i hemel, Oscar, ik wou dat ik dat gezegd had. Wilde antwoordde- wacht maar, je zult het nog dik wijls genoeg zeggen. En toen Jo Spier veel minderwaar dige navolging ondervond, maakte hij een tekening, waaronder hij zet te: ik weet niet, waar „stijl" van daan komt, maar zeker niet van „stelen". Met name in de Engelse variété- en radio-wereld heeft men allang in gezien, dat het absoluut onmogelijk is, aan de enorme vraag naar humor te voldoen zonder telkens weer de emmer in oude reservoirs te laten zakken. Een script-writer verklaarde er laatst: alles wat je nodig hebt om een muzikale comedie te schrijven is: een schrijfmachine, papier en een radio. Er is dan ook wel eens gezegd, dat een hedendaags humorist eigen lijk een man is met een goed ge heugen, die hoopt, dat andere men sen, zijn publiek, dat niet hebben... Creatieve humoristen zijn uiter- WAT IS ORIGINEEL Men hoort vaak vreemde uitlatin gen omtrent originaliteit. Vooral in onze dagen eist men zoveel origina liteit van dichters en schrijvers, dat het bijna origineel wordt, niet origi neel te zijn. En dit, terwijl de grote kunstenaars uit het verleden lang niet zo kieskeurig waren in het ont lenen van hun stof aan voorgangers. Zij drukten daarop hun eigen stem pel en dit bepaalde de waarde van hun werk. Als er op dit ogenblik in Nederland of elders een schrijver zou zijn, die een boek publiceerde, waar in hij een gegeven uitwerkte, dat al door een ander was verwerkt, zou er een storm van verontwaardiging over het arme hoofd van de eerst bedoelde waaien. Toen Chaplin zijn f'lm City-Lights" aan de wereld toonde, deed Jean Sarment hem een ter niet, dat hij eindeloos oorspron kelijk is; dit van hem te eisen zou 'n waanzinnig verlangen zijn. Pa Pin kelman zou niet geboren zijn als de heer Pickwick niet had bestaan. Dit neemt echter niet weg, dat Pinkel man geheel Pinkelman is en geheel de trekken van Bomans heeft. Zijn gedichtje „Spleen", luidende: Ik zit mij voor het vensterglas onnoemelijk te vervelen, Ik wou dat ik twee hondjes was, dan kon is samen spelen, is een klein fiorituur. Het prikkelt de lachspieren. Het boet voor mij niet aan waarde in, als ik op blad zijde 123 va*) ..Das ABC des Lachens" (Uitg. Rowohlt, Hamburg, auteur: Sigismund von Radecki) lees: „Und es sagte der einsame kleine Junge: „Ich ioolite, ich ware zwei kleine Hunde, dann könnte ich zusammen spielen" Immers, dat was nog geen Bomans. Het versje wél. Bertus Aafjes heeft er lang geen geheim van gemaakt, dat hij voor bepaalde fragmenten van zijn „Voetreis naar Rome" te rade is gegaan bij een oud ma nuscript, waarvan hij de inhoud in moderne geest verwerkte cn dat Jac ques Perk's Iris een nauwkeurige pendant is van Shelley's idem, heeft zelfs de literatuur-leraar ons niet onthouden. CORNELIS BUDDINGH Laat ons nog wat verder zoeken in deze niet vaak betreden ruimte achter de coulissen van het letter kundige toneel. Het moge de lezer geen illusies ontnemen. Ook een knap pe bewerking immers, waaraan de auteur zijn eigen ziel meegeeft, be hoort tot de kunst cn misschien mag men zelfs zeggen, dat alles, wat schrijvers en dichters doen, maar Proces aan, omdat een nagenoeg gc- be-werken is, omdat ze toch nooit BAiets kunnen scheppen uit het vol slagen niets. Men zal toegeven dat het (anonie me) Engelse gedichtje Little Willie from the mirror Licked the mercury right off; Thinking, is his childish error, It would cure the wooping cough. At the funeral his mother Smartly said to Mrs Brown ,,'t Was a shilly day for Willie When the mercury went down" een waardig spiegelbeeld heeft ge kregen in Buddingh's ..Kleine Jan tje", dat als volgt luidt: Kleine Jantje likte van de Keukenspiegel al het kwik, hik gegeven over een blind meisje al v?Fwei'kt in Sarment's toneel- rrij" "3,e„mooiste ogen van de we- Wel.k een onzin. Is City-Lights den" ipecifieke Chaplin-film gewor- k's niet bekend, dat Sha- inhH« e draken nieuw leven ken ven jneesterlijkc toneelstuk- HavHn nnt? Mozart' Beethoven, Haydn putten naar hartelust in me lodieën uit de volkskunst en uit de werken van voorgangers. Maar z! maakten er helemaal Mozart Beet hoven, Haydn van. GODFRIED BOMANS De schrijver Bomans is een bii uitstek geestig man. Men denke ech- In zijn jeugdige onschuld menend Dat dit hielp tegen de hik. Op het kerkhof sprak zijn moeder j Snedig tot mevrouw van Valen ,,'t Was een zure dag voor Jantje Toen het kwik begon te dalen'. Buddingh' noteert overigens eerlijk „(naar het Engels)" onder zijn va derlandse variatie, hoewel hij dit overigens niet verplicht was. Op deze wijze zijn talloze buiten landse voorbeelden door Nederlan ders vertaald, maar zo, dat het ei genlijk geheel nieuw werk werd. De mening, dat humoristen van 's morgens vroeg tot 's avonds laat achter een bureau mopjes zitten te verzinnen, kan mijns inziens niet juist zijn. Wat zij doen is: combine ren, bewerken, vernieuwen. Niet, als zij althans bekwame mensen zijn, op een verwerpelijke wijze, maar zó, dat men bijvoorbeeld een effect verkrijgt als dat, hetwelk Sonnevcldt bereikt door een oud volkslied een volkomen nieuwe vorm te geven, zodat het lééft. Onze hedendaagse conferen ciers en cabaretiers zijn ook allang over de periode van de „mop" heen. Gebruiken ze er een, dan doen ze het om oude berocpsgcnoten nog eens te imiteren. Men zoekt het veel meer in het woordenspel en in het scheppen van sfeer. De mopjes, die ze nog gebruiken, kan men meestal onmiddellijk in oude jaargangen van „Fliegende Blatter" of „Punch" na slaan. Dat is ook begrijpelijk. Humor is een organisch iets, dat niet langs chemische weg tot stand komt. Men kan het niet forceren, tot bloei te komen. JACOB VAN LENNEP Wél ben ik van mening, dat Jacob van Lennep, toen hij zijn naam zette onder dit vrolijke vers: Zaagt ge immermeer, op d'Oceaan [gevaren, Als de avondzon in 't koelend [hart verzonk, De zeemeirmin zich zwieglen op [de baren, Wijl 't deinend goud haar haar [groene vlecht doorblonk? Zaagt ge immermeer in 't somber [woud verloren, Een droever, geest, dit 't stille [graf ontsneld, Aan berg en bosch haar [weegeklag deed hooren, Zoolang de nacht zijn schaduw [spreidde op 't veld? Zaagt ge immermeer, als nevels [de aard omhingen, Het elvenheir langs braambosch [en struweel Met zoet geluid op vlindervlerken [springen? Zaagt gij dit al? - dan zaagt gij [bliksems veel; dat hij toen zeg ik daaronder óók beleefdheidshalve had moeten schrijven „naar het Engels" want ik vond tot mijn verrassing dit in „The Penguin Book of Comic and Curious Verse" (J. M. Cohen, Uitg. Penguin- Books, London) Good reader if you e'er have seen When Phoebus hastens to his pillow, The mermaids, with their [tresses green, Qancing upon the western billow: If you have seen, at twilight dim, When the lone spirit's verper hymn Floats wild along the winding shore: If you have seen, through mist [of eve, The fairly train their ringlets weave, Glancing along the spangled green; If you have seen all this and more, God bless me! what a deal [you've seen! De auteur daarvan was Thomas Moore. Beleefdheidshalve, zeg ik. Maar vermelden wij. u en ik, laten we eerlijk zijn, nu altijd de bron, als we een grapje doorvertellen? We zouden het zeer druk krijgen cn vaak is de bron niet aanwijsbaar. Boven dien; wie weet, waar Thomas Moore het gegeven vandaan heeft. Neen; lk meen, dat volkomen oorspronke lijkheid voorbehouden was aan Adam. Hij kon zijn vrouw nog vermaken met verhalen, die niemand ooit had gehoord. Thans is dat niet mogelijk meer. Men zegt, dat filmmaatschap pijen hele kantoren vol scenario schrijvers in dienst hebben, die dag in dag uit zitten te tikken wat hun invalt. Een prettig beroep. De op brengst gaat door vele zeven en ten slotte is er misschien iets. dat ge schikt is. Hoewel; als men de moon- light-songs en de Hollywood-humor hoort, wordt men ook critisch ten aanzien van dat systeem. Waarschijn lijk is de belangrijkste bron nog wel de volksethymologicde tramconduc- teurs, Jordaners cn losse jongens zouden op die manier een belangrijk element in onze cultuur en in die dei- wereld vormen. Laten wij hun dank baar zijn. Het is góed te kunnen lachen en het is des te aangenamer, mcn ziel. hoeveel moeite ervoor gedaan moet worden. Ja; er wordt hard gewerkt om u en mij het genoegen van dc glimlach te verschaffen. Laten wij hopen, dat de mensheid het nog lang moge hou den, tot op de jongste dag. Wie dan mag lachen, is te benijden. Immers: wie het laatst lacht, lacht het best. YORICK lste klasse: Wilno 816, Will van Zoelen 814; Sorry 89; Spirit 88; Be Fair 8—7; Will van Zoelen 2 87, Goes 74, Sla Raak 74, Sorry 2 8—1. 2de klasse: Luctor 610. Be Fair 2 6—9, Spirit 2 6—8, VSV 6—7, PZEM 6—6; Wilno 2 6—2, Sorry 3 6—0. 3de klasse: Will van Zoelen 3 712, Wilno 3 7—19, MTTC 7—8. RTC 7—7, VSV 2 7—7, Luctor 2 7—5, PTT 7—4. PZEM 2 7—3. 4de klasse: RTC 2 8—16, Wilno 4 814. Luctor 3 812, Spirit 3 810, Be Fair 3 85; Will van Zoelen 4 7—4, MTTC 2 8—4; PTT 2 7—3, Sor ry 4 6—0. BOTTERDAM, 2 jan. Binnenlandse granen. Officieuze noteringen per 100 kg. franco Rotterdam. Tarwe, rode op vocht- conditie 26.95-27,05, witte 27.10-27,20. Voe- dergranen zeer vast. Zomergerst naar kw. 24,00-26,00, prima 26,25. Haver naar kleur en droogte 22,00-23,50, extra blanke 24.00. Rogge doorsneekw. 23,00, bakrogge 23,50. Peulvruchten kalm. Groene erwten 35,50. Schokkers 38.50. Bruine bonen 57. ROTTERDAM, 2 jan. Aanvoer in totaal 1600. Vette koeien en ossen 1031. Varkens 569. Prijs in centen ped kg. Vette koeien 276-308. 256-276. 236-256. Varkens (lev. gew.) 182. 180, 178. - Vette koeien aan voer redelijk, handel vlot, prijzen hoger, prima's boven notering. Varkens (lev. gew.) aanvoer als vorige week. handel willig, vooral niet lager in prijs, enige prima's boven notering. WAALWIJK, 2 jan. Hoewel de leder industrie in het algemeen niet in gelijke mate heeft mogen delen in de algeme ne gunstige conjunctuurontwikkeling, die zich in het jaar 1955 heeft voortgezet (hier en daar vielen zelfs gevoelige klap pen) toch zullen velen wel tevreden te rugblikken op het afgelopen jaar. De bedrijvigheid in de lederindustrie, met uitzondering van zoolleer, was heel goed te noemen. De zoolleerindustrie daaren tegen had zeer veel moeite haar produc tie onder te brengen, voornamelijk ten gevolge van de toename van het ver bruik van vervangingsmaterialen. Vooral voor ondersortimenten was zeer weinig belangstelling en vele partijen moesten noodgedwongen tegen zeer lage prijzen geruimd worden. De choenfabrieken hebben bijna het ganse jaar druk werk gehad en aan houdende perioden, dat het minder druk was, kwamen practisch niet voor. De prijssituatie op de huidenmarkten die zo lange tijd vrijwel stabiel was, toonde in 1945 weinig verandering. Al leen in de laatste maanden van 1955 trok ken de prijzen zich geducht aan cn dit plaatste de verwerkers voor grote moei lijkheden daar het vrijwel onmogelijk was de lederprijzen aan de gestegen hui- dcnprijzen aan te passen. De algemene grote bedrijvigheid teken de zich voornamelijk af door het tekort aan personeel. Voor practisch geen enkel bedrijf was het mogelijk de personcel- sterkte op het gewenste peil te bren gen. Er heerste een constant tekort aan geschikte krachten. Er zijn nog geen kentekenen te be speuren dat een ommekeer in de grote bedrijvigheid zal intreden en de vooruit zichten worden dan ook niet onbevre digend genoemd. Hier volgen enige thans geldende groot- handelsprijzen van: Vache croupons v.d. schoenfabrieken 6,00, v.d. reparatie 7 50- Vache halzen dun 4.00, licht 3,75, zwaar 3,80; liezen dun 2,50, licht 2.00, zwaar 1,75. Chroomgclooid buffeldrijfriemen croupons 12,50. Kerngclooid inl. drijfrie men croupons 7,00 per kg. Tuiglederen halzen 1.65, liezen 1,00 per vierkante voet. Mannheim 367 (-21), Kaub 334 (-M1). Trier 414 (-0,41), Koblenz 460 (+53), TUlhr- ort 666 (+53), Lobith 1235 (+88), Nijme gen 902 (+88), Arnhem 971 (-69). Eefde 4ol (+51), Deventer 343 (+45) Namen ',a,,plante 240 ("12)' Maastricht hoofdsluis 4410 (-^9), Borgharen 4269 (-14), Belleld 1405 (-1), Venlo 1356 (+6), Grave 615 (-26). stuwen open te Bclfeld en Sam- beek.

de Stem | 1956 | | pagina 3