Koninklijke paarden de West Het vraagstuk der polder concentratie in Zeeland m Bankdirecteur jubileerde Boeiende lezing van stadgenoot Vesting Hulst heeft bewogen geschiedenis Autobus in de sloot Fusie van vakverbonden Terneuzen heeft de primeur \inders en zieken kunnen er goed mee zijn Ze vonden het best weer thuis te zijn ZUID-BEVELAND Isendica kwam bijeen Z- VLAANDEREN 2 DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 3 JANUARI 1956 2 Van dannere verdedigers en van dappt een generaal op pantoffels Restauratie van profiel mogelijk Materiële schade Jubilea in 1956 In het bisdom Breda Oplossing komt langzaam nader Koning Boudewijn had auto-ongeluk 11000 SU.S-balonnen de lucht in Waterleiding voor de Walcherse boerderijen Aanrijding te Etten Slachtoffer naar ziekenhuis GOES En met hem de bank Feestrede van dr. Schotten Eerste jaaroverzicht Prov. biblioteek floreert AGENDA Heden Morgen Voor de Oudheidkundige Kring „De Vier ambachten" heeft de heer P. J. brand te Hulst een lezing gehouden over de vesting Hulst en belegeringen van 1702 en 1747. De speciale belang stelling voor dit onderwerp bleek wel uit de meer dan normale opkomst, waarbij het alleen merkwaardig was te moeten opmerken dat de Hulstena ren zelf wel in minderheid waren De heer Brand's uiteenzetting beru stte op een gedegen studie, waartoe het materiaal in de Oudheidkamer veel had kunnen bijdragen. In 1413 bestond de verdediging van de stad Hulst uit zo goed als niet meer dan 'r. palissade, welke uiteraard weinig bescherming bood. Bij de overvallen van benden moest Hulst het dan ook vaak ontgelden. In ge noemd jaar werd daarom een verzoek gedaan om de stad beter te mogen versterken. Er werd onmiddellijk goedgunstig op beschikt, maar van uitvoering van het werk kwam voor alsnog niets. Dat moest de stad in 1453 bekopen: de Gentenaren overvie len Hulst en verwoestten het zo goed als geheel. In 1460 werden de As- schepoort en de Pottepoort gebouwd, de eerste poorten, die Hulst bezat. Ze zijn intussen weer verdwenen en naar de heer Brand zei is er een kleine kans dat er straks bij het schoonma ken van de vesten restanten van de Asschepoort gevonden worden. Na deze poorten werden de Gentse- en Bagijnenpoort gebouwd, echter niet op de plaatsen waar deze nu te vin den zijn. Het stratenplan van Hulst is door talrijke verwoestingen enz. vaak gewijzigd. Een bijzonder bouwwerk was de Dubbele Poort van Keldermans, waarschijnlijk nu onder de Molenberg verborgen. Overigens is er meer van de oude verdediging van Hulst ver dwenen. De huidige wallen en bol werken dateren van 1618 en de bol werken buiten de stad werden daar voor gebouwd door Prins Maurits. De vorm van de vesting is vrij gaat bewaard gebleven. Er zijn enkele af wijkingen, doch over het geheel is Hulst een prachtig voorbeeld van vroegere vestingbouw. Alleen Naer- den kan tegen Hulst concurreren. Ook van de oude „kontescherpen" is nog een duidelijke herinnering be waard gebleven, evenals van de vorm van enkele ravelijnen. Een goed opmerker kan rond de stad nog de overblijfselen daarvan aanwijzen. Naar de heer Brand zei, is het heel goed mogelijk, zelfs zonder grote kosten, om op een bepaald ge deelte van de vesting dit geheel van verdedigingswerken te restaureren. Het zou er slechts op aan komen, de afgeplatte taluds van ravelijn en con- trascarp te accentueren en wellicht zou het zelfs mogelijk zijn ter plaatse de ravelijngracht opnieuw aan te leggen. Diep behoeft die natuurlijk zeker niet te zijn. BELEGERINGEN Het bezit van een- gedeeltelijk oor spronkelijk vestingprofiel zou een unicum betekenen. De heer Brand achtte dit een mooie taak voor de Oudheidkundige Kring en paar hij meende zou de stichting „Menno van Coehoorn" hieraan zeker willen meewerken. Aan deze grote vestingbouwer, ba ron van Coehoorn, dankt Hulst ook nog een verdedigingssysteem, nl. de vlucht- en luistergangen onder het oude Molenbolwerk.. De heer Brand zei niet te geloven in de fabel dat deze gangen onder de stad zouden doorlopen. Menno van Coehoorn heeft zelf nog Een bus van de Stoomtram Wal cheren is onder 's-Heer Arendskerke in een sloot terecht gekomen. Van de twaalf passagiers werd alleen 'n klei ne jongen gewond, maar allen waren dodelijk geschrokken. De bus was zwaar beschadigd. De bus was op weg ran Goes naar Middelburg. Even voorbij het viaduct nam de chauf feur, waarschijnlijk door de regen in het uitzicht belemmerd, de bocht naar het dorp Arendskerke te kort, met het gemelde gevolg. 50 Jaar priester op 9 juni 1956: A. F. M. Boumans, pastoor H. Hart parochie te Breda en deken van de kenaat Breda. J. L. M. Loonen, pas toor te Wouwse Plantage. P. J. H. Preijers, pastoor te Prinsenbeek. 40 Jaar priester op 17 juni 1956: J. P. Aarts, pastoor te Chaam. F. A. A. M. van Beekhoven, pastoor te Dongen (H. Joseph). R. J. E. M. de Bie, pastoor te Philippine. A. P. A. Daverveldt, pfarrer in Steffeshau- sen (past. Burg-Reuland, België). H. Fassaert, pastoor te Nispen. W. J. Jacobs, pastoor te Den Hout. A. Th. A. M. Schoutens, pastoor te Terhole (Z.-Vl.). P. J. J. van Steen, pastoor te Ulicoten. 25 Jaar priester op 30 mei 1956: J. A. J. M. de Bruyn, kapelaan te Dorst. A. J. B. M. Douenburg, kape laan te B. op Zoom (H. Joseph). A. P. Hermans, leraar seminarie IJpe- laar, N.-Ginneken. R. P. E. van der Heijden, kapelaan te Roosendaal (H. Hart). J. A. A. M. van Mechelen, pastoor te Breskens. Mr J. C. P. Oomen, Officiaal v. h. bisdom en pastoor v. h Begijnhof te Breda. J. W. M. Rombouts, rector van „Wit- hof" te Etten J. C. W. Wijnen, kape laan te Rijen. 12.5 Jaar priester op 3 december 1956: A. C. M. Backx, kapelaan te Liesbosch. H. E. J. A. de Bie, kape laan te Roosendaal (H. Joseph). Th. Chr. Don, kapelaan te Fijnaart. A. J. M. de Graauw, rector van Bouvig- ne te Breda. H. A. J. Grooten, kape laan te Breda (Onbevl. Ontv.). J. P. M. van Hoof, kapelaan te Leur. C. F. C. M. Ingen-Housz, kapelaan te Oosterhout (St. Jan). C. S. de Leeuw, kapelaan te Breda (H. Gerardus). P. J. M. Rombouts, kapelaan te Le pelstraat. J. A. Segers, Moderator Moller-lyceum te B. op Zoom. J. H. P. M. van Steen, leraar seminarie IJpelaar, N.-Ginneken. M. E. M. van der Vegt, rector v. Bethanië-klooster te Rijsbergen. in Hulst gewoond van 1701 tot 1703, in welke tijd hij het beleg van 1702 meemaakte. Onder de energieke en kundige leiding werden de aanvallers afgeslagen. Slechter verging het Hulst in 1747 toen luitenant-generaal Pieter de la Rocque met zijn 70 jaren de stad verdedigde. Deze merkwaardige krijgsheer deed niet veel meer dan bulderen en vloeken, op pantoffels lo pen en uitrusten. Hij haalde allerlei stommiteiten uit, waardoor de Fran sen in de kaart werd gespeeld en toen fort Zandberg gevallen was, ging hij heel voornaam onderhandelen over de capitulatie. Reeds voordat de vij and naderde, had hij al zijn spullen en die van goede kennissen, in veilig heid laten brengen! Om de stad zelf is eigenlijk niet eens gevochten. Hoogst merkwaardig en interes sant is wel dat er onder heel oude Hulstenaren nog een door overleve ring bekend liedje bestaat waarin de schande van die nederlaag wordt be zongen. De oudste inwoonster van Hulst, „vrouwke de Cauwer", die al goed naar de honderd gaat. kent het liedje nog. Ze weet het van haar vader en die weer van zijn vader. Toen ze het voorgedragen had zei ze „en dat is gebeurd in 1700!" Nu door de mededelingen in de Statenzitting de kwestie der concen tratie van de polders weer in de be langstelling kwam te staan, wat ons bleek met enige tot ons gerichte vra gen, kunnen we niet beter doen, dan weer te geven wat op de vergadering van de polderbond. aan de voorzitter hierover is gezegd en iets meer ge detailleerd dan waar we destijds toe in staat waren. Voor de ramp is dit vraagstuk reeds van 1934 in studie bij G.S. Na de con centratie van poldergebieden in W.Z. VI. en Philipsland, bleef het bij plan nen tot geconcentreerd dijkenbeheer, maar de arbeid van diverse commis sies wierp geen positieve vruchten af. Na de ramp is het initiatief in sa menvoegen van polders en water schappen het eerst vernomen uit de boezem van de betrokkenen op Schouwen-Duiveland en Noord-Beve land. De gevolgen van de ramp zijn mede aanleiding geweest, dat gecon stateerd kon worden, dat de belang stelling voor het vraagstuk ook bij het College van Ged. Staten weer le vendig werd. Zo werd door Ged. Saten een ad viescommissie voor dit vraagstuk in gesteld voor het gebied Schouwen- Duiveland, één voor Noord-Beveland en één voor Tholen. Deze adviescom missies bestaan uit 4 vertegenwoor digers rechtstreeks door Ged. Staten aangewezen en 'n aantal vertegenwoor ders en waterschapsbesturen. Zo zijn op Schouwen-Duiveland de polderbe sturen vertegenwoordigd door 6 leden in de betreffende adviescommissie, op Noord-Beveland 3 en op Tholen 7. Het is een publiek geheim, dat de adviescommissie in deze gebieden reeds hun adviezen aan Ged. Staten hebben uitgebracht, terwijl ook de in houd van deze adviezen langzamer hand bekend is geworden. Zo heeft de adviescommissie Schouwen-Duivela.id met de grootst mogelijke meerderheid geadviseerd tot het vormen van één waterschap de adviescommissie Noord-Beveland heeft pen zelfde ad vies uitgebracht met algemene stem men, terwijl de adviescommissie ook voor Tholen met de grootst mogelijke meerderheid geadviseerd heeft tot het vormen van één waterschap. De minderheid in de adviescommis sies op Schouwen-Duiveland en op Tholen bleek voorstander te zijn voor twee waterschappen in beide gebie den. Velen zullen zich hebben afge vraagd hoever de plannen van Ged. Staten met betrekking tot deze ge bieden nu zijn gevorderd. Zijn we goed ingelicht, dan kunnen in deze gebieden alle betrokken polder- en waterschapsbesturen krachtens art. 13 der Waterstaatswet 1900 van Ged. Staten voorstelllen tot samenvoeging tegemoet zien. Op Zuid-Beveland hebben Ged. Sta ten inmiddels de belanghebbende pol der- en waterschapsbesturen even eens in de gelegenheid gesteld om vertegenwoordigers aan te wijzen in de te benoemen adviescommissie. Het resultaat van de studie van deze ad viescommissie zal nader afgewacht moeten worden. Verder menen we te kunnen aanne men dat door Ged. Staten binnen af zienbare tijd ook in de overige ge bieden in deze voorbereidende stap pen zullen worden genomen. Het vraagstuk van het samenvoe gen van polders en waterschappen is een moeilijk vraagstuk. Tegengestelde belangen worden naast gelijkgerichte belangen bijeengebracht. Historisch gegroeide verhoudingen worden ge wijzigd en opgeheven. Het vraagstuk heeft vele aspecten, behalve een orga nisatorisch, een technisch en een fi nancieel aspect heeft het vraagstuk ook een menselijke kant. Niettemin zal het vraagstuk moe ten worden aangepakt, niet alleen in het licht van een betere beveiliging voor onze gebieden, maar ook met het oog op het vraagstuk van de hoge polderlasten. Toen zy zaterdag per auto in de streek van Lyon reden, op weg naar het koninklijk verblijf te Grasse, hebben koning Boudewijn en prins Albert een ongeval gehad, dat ech ter goed afliep. Toen hun auto, bestuurd door prins Albert, Lyon had verlaten en de voorstad Venissieux bereikte, kwam het tot een botsing met een andere auto. Niemand werd echter gewond en de schade was gering. Op 5 december hebben zich de beide grote Amerikaanse vak verbonden aaneengesloten tot de AFL-CIO, (American Fe deration of Labor - Congress of Industrial Organizations). Zij is daarmee de grootste vakbondsorganisatie in de vrije wereld geworden met 15 miljoen leden. De vergadering werd bijgewoond daar 1400 gedelegeerden van de 139 aangesloten ververenigingen. Tot voorzitter werd gekozen de vroegere leider van de AFL, George Meany, terwijl de vroegere leider van de CIO, Walter P. Reuther. gekozen werd tot hoofd van de nieuwe afdeling van de AFL-CIO. Hier boven zien wij George Meany (links) en Walter P. Reuther (rechts), die samen de „King-size" voorzittershamer opheffen, waarmede zij symbolisch het eind aankondigen van de met tussenpozen gedurende 20 jaar gevoerde burgeroorlog tussen de AFL en CIO De leiding van S.U.S. II heeft een nieuwe actie bedacht om de aandacht van Nederland op deze loterij te vestigen. Wanneer de weersomstan digheden gunstig blijven zullen op vier dagen van deze week vanuit vier verschillende plaatsen in Nederland telkens 11.000 S.U.S.-ballonnen wor den opgelaten. Aan 500 van deze bal lonnen zijn kaartjes gehecht, die recht geven op een gratis lot voor de vinder, die tevens een adres mag op geven van een zieke, die niet alleen een gratis lot krijgt, maar bovendien een pakket krijgt toegezonden met een verrassing. Bij deze 11.000 ballonnen zal een grote zijn, waaraan een S.U.S.-pop is bevestigd. Deze ballon heeft een apar te verzegelde enveloppe, waarin een telefoonnummer staat vermeld, dat de vinder onmiddellijk moet opbellen. De vinder ontvangt dan een belang rijke geldprijs en mag tevens een adres van een zieke opgeven, die he in de raadsvergadering van Rit- halve een gratis S.U.S.-lot ook een pakket met versnaperingen en bloe men zal ontvangen. Terneuzen heeft voor Nederland de primeur van deze actie. Vandaag zal in de morgenuren voor de K.R.O. Alex van IVayenburg de kinderen van Terneuzen en omstreken regelma tig oproepen om tegen 12 uur aan wezig te zijn op het terrein aan de Azaleastraat-Rozcnstraat (nabij de Baandijk). Daar zullen om precies drie minuten over twaalf de eerste 11000 ballonnen worden opgelaten die hun prijzenregen over Nederland gaan uitstrooien. Op de Roosendaalsebaan te Etten had maandagmorgen om half zeven een verkeersongeval plaats, waarvan de in het woonwagenkamp te Hulst verblijvende D., het slachtoffer werd. them, heeft de burgemeester meege- ,lv?c? ziJn collega was hij bezig een deeld, dat thans - dank zij de mede- kl?me reparatie te verrichten aan werking van de Herverkavelingscom missie Walcheren alle afgelegen boerderijen op de drinkwaterleiding kunnen worden aangesloten. Nu is nog het wachten op een gelijk besluit in zake de electriciteit. zijn vrachtwagen toen 'n van achte ren naderende personenauto hem aan reed. Met een bekkenfractuur en an- dcre verwondingen moest hij naar het j St. Ignatiuszoekenhuis te Breda wor den vervoerd. Zijn toestand is niet ernstig. Ze voelden, dat ze weer thuis waren toen ze de hoogste deuren van West Europa door stapten, de zwarte koets paarden van de koninklijke stallen, die de reis naar de West hadden gemaakt om luister bij te zetten aan het bezoek van H. M. de Koningin en Prins Bernhard. Dat deze tocht eeslaaerd is. toont over- duidelijk de schitterende kleurenfilm, die hiervan vertoond wordt. Mijn nieuwsgierigheid om meer van de paarden te vernemen was groot en dies toog ik naar Den Haag om in de Koninklijke stallen uit eigen mond van het personeel te vernemen, hoe het gegaan was. Zij zelf kunnen niets vertellen, of schoon ze verre reizen gedaan hebben. Ze vinden het allang weer best, dat ze weer thuis zijn en in hun ruime, mooie boxen staan, begroet door de thuisgebleven stalgenoten. De stalgenoten, die de ruige winterjas al aangetrokken hadden, ter wijl .run liaar nog fijn. en glanzend Is van de tropenzon. Ze hebben bekijks gehad, de grote paarden, daar in dat verre tropische gebied. In Suriname stonden duizenden mensen te wachten om de paar den te zien lossen. Er stonden auto's klaar om de dieren te vervoeren, maar men gaf er de voor- kcui aan het te voet te doen om de paarden meteen wat beweging te geven na die lange zee reis. Naar de stallen was het drie kwartier gaans, maar de enthousiaste toeschouwers heb ben de paarden juichend en dansend vergezeld. Dit was de eerste kennismaking met de tropen. Een kennismaking met het enthousiasme van de bewoners, maar ook met de hitte. Een hitte, welke door Europese gala-uniformen drong en door het beginnend winterhaar. Er is dan ook menig zweetdruppeltje geplengd, ofschoon tropen- buizen gearagen werden door de jockey's. Som mige paarden droogden de hele dag niet en de berijders waren tot uitwringens toe nat. Op Cu rasao bijvoorbeeld, waar het klimaat wel warm maar "iet vochtig was, waren de paarden door nat, toen ze even gedraafd hadden en na afloop van de rijtoer werden ze door dr Diemont per soonlijk v rzorgd, opdat het personeel zich ook even verfrissen kon. De paarden werden dan af- gespoten en ze vonden dat zo heerlijk, dat ze de volgende maal vanzelf naar de spuit liepen. Het verblijf in de tropen bracht vanzelfspre kend veel extra werk mede, daar niet alleen de paarden een bijzondere zorg nodig hadden, maar ook de galatuigen, die van vocht en warmte veel te lijden hadden. Ze zagen er soms vreselijk uit, bedekt met stof, zweet en schuim. Het koper, waarmee de tuigen versierd was, was zo gloei end, dat niemand het durfde aanraken. Twee van de ruiter- der koninklijke stallen, die het bezoek van onze vorstin aan de West grote luister hebben bijgezet. Toen in 1930 de economische cri- sus begon te woeden sneuvelde ook te Goes menige bank. In december van dat jaar moest de toen zeer be kende de Kanter en Hordijksbank haar kantoren sluiten en kwam het personeel op straat te staan. Dit lot trof o.m. de heer P. Passieux die echter niet bij de pakken bleef neer zitten, maar contact wist te krijgen met de Nederlandse Landbouwbank, die op de eilanden nog onbekend was. Op 2 januari 1931 ontving hij van de directie verlof een correspon dentschap te stichten, dat ressorteer de onder het kantoor Roosendaal. Veel meer dan dat verlof stond ech ter niet achter hem en daar hij ook geen kantoor kreeg, moest hij spreek uur houden in een café en met een fiets de boer op gaan om relaties te kweken. Dit harde en haast hopeloos begin in een tijd, dat ieder kopschuw van 55 Ter gelegenheid van de vierde dies- natalis van de r.-k. Studentenkring „Isendica", waarin verenigd zijn de studenten van IJzendijkc, Hoofdplaat en Biervliet, werd er 'n feestelijke bijeenkomst gehouden in ,,'t Hof van Koophandel." Na de plechtige H. Mis in de pa rochiekerk te IJzendijke, opgedragen door de moderator pastoor de Grauw, was er een feestelijk ontbijt. De feest- vergadering die om 3 uur bego.n werd geopend door de preases T.L. M. Thomaes. Deze praeses van Isendica, heette in zijn openingswoord de leden en gasten welkom, in het, bijzonder het ere-lid burgemeester van Bönning- hausen tot Herinckhaven. In zijn diesrede welke gehouden werd na de inanguratie van de he ren R. Calon te Delft, A Calon te Wageningen en H. v.d. Vijver te U- trecht, wees de preases de aanwezi gen in het bijzonder de gasten op de noodzaak van het oprichten van der gelijke Studentenkringen in Zeeuws- Vlaanderen, nadat hij nog eens dui delijk de doelstelling van Isendica naar voren gebracht had. Als hoogtepunt van het prorrammq hield Dr. S. Schotten een li 'v >1" over „Tussen licht en donker". Met een zeer interessante uiteenzetting van het actuele onderwerp van de doorbraak der katholieken hield de ze vlotte causeur de aanwezigen in de ban van zijn welbespraaktheid. Van de gelegenheid tot vragenstellen, werd een dankbaar gebruik gemaakt en de discussie welke hierop volgde had dan ook een zeer levendig ver loop. Om zeven uur werd het diner ge houden, dat onder het presidium stond van de heer E. Goosscns. Tot slot van de feestelijke vergadering was er een soirée dansante die naar stu dentengewoonte tot in de kleine uur tjes duurde. banken was, memoreerde gistermor gen de heer G. v.d. Lugt. toen hij, namens de hoofddirectie van de Ne derlandse Credietbank, de heer Passi eux kwam huldigen als zilveren ju bilaris. Groot was de waardering welke sprak uit de woorden van de heer v.d. Lugt, voor de energieke man die van niets iets had gemaakt, want uit het povere correspondent schap groeide een kantoor, dat me nig ander en ouder filiaal van de bank in omzet overvleugelt. Spr. memoreerde de betalingen van de Tarwe-organisatie en de geld- sanering toen alles van directeur en personeel werd gevergd en als blijk van waardering overhandigde hij de jubilaris de feest-enveloppe. terwijl er voor mevrouw Passieux bloemen waren. De heer Telgenkamp, mede-direc teur van het Goese kantoor sinds 1947, bracht tot uitdrukking wat zijn confrater voor het Goese kantoor be tekende en hoe hij teamgeest en sa menwerking bevordert. Aan zijn er kentelijkheid verbond hij de beste wensen voor de toekomst en offreer de daarna, namens het personeel, een verrekijker in etui. Nadat ook vertegenwoordigers van de kantoren Roosendaal en Hulst hun gelukwensen hadden aangeboden heeft de heer Passieux voor de goede woorden en fraaie geschenken bedankt Desmiddags had in het bankge bouw aan de Wijngaardstraat een drukbezochte receptie plaats. Zittend voor een front van bloemstukken, ont vingen de jubilaris en zijn echtgeno te een groot aantal vrienden en rela ties en werd nog menige oude herin nering opgehaald. Ons vertelde de jubilaris, dat Goes in 1946 een zelfstandig filiaal was geworden van de credietbank, die toen nog landbouwbank heette en hoe men, na heel wat noodverblij- ven in 1948 een waardig home kreeg in de Wijngaardstraat. TONEELCLUB KATH. H.B.S. Ook dit seizoen zal de toneelclub van het St. Willibrordcollege weer 'n toneelvoorstelling geven en wel op zondag 15 januari in Schuttershof. Gespeeld wordt het kolderstuk van Bomans „Bloed en liefde". Behalve de ouders van de leerlingen is iedere belangstellende welkom. Op zondag 22 januari treedt de club op in Brittannia te Vlissingen. Oudejaarsavond ontvingen wij het eerste jaaroverzicht en wel van de provinciale biblioteek. Het getuigde van het feit, dat deze instelling zich in stijgende mate mag verheugen in de publieke belangstelling. Het aan tal bezoeken nam van 10.500 toe tot 12.000 en het aantal uitgeleende boe ken van 5300 tot 7000. Twee grote tentoonstellingen wer den in 1955 gehouden, n.l. de bijbel- tentoonstelling in het voorjaar en de expositie van moderne kunst in de cember. (,raauu> Geslaagd. Onze dorpsgenoot, de heer P. den Boer, leerling van de kweekschool te Dongen, slaagde voor het Godsdienstexamen, Heikant De paarden stonden volop in de publieke be langstelling, vooral op Curacao, waar slechts kleine paardjes zijn, allemaal hengsten en dan nog telgangers. Zulke grote gevaarten, als de koninklijke koetspaarden zijn, hadden sommigen nog nooit gezien. De mensen waren dan ook vol bewondering voor de wijze waarop de paarden groetten, als bijvoorbeeld de Koningin in de ca lèche steeg! „Hoe krijgen jullie het voor elkaar om de paarden zó af te richten"? vroeg men aan de koetsiers. „Mens" was het nuchtere antwoord, „Ze knikken van de narigheid en de warmte!" De galahoofdstellen zijn namelijk zeer zwaar, en daarbij komt nog de met koper beslagen maan- top en de opzetteugel, die de paarden als het ware af willen schudden. Dat zagen de bewoners voor groeten aan! In Paramaribo was het 's- avonds wel enigszins fris zodat de dieren wat op verhaal konden komen. Op Curagao was een mooie stal ingericht met latierbomen en planken. De paarden hadden hun eigen voer bij zich, zoals haver, hooi en bix, maar voor de afwisseling kreg"n ze stukgesneden olifantsgras, waarvan de dikke stelen oneetbaar waren en in Suriname kregen ze als hors d'oeuvretje inlands paragras, dat eerst door de hakselmolen ging. Ze aten er een beetje van, omdat er geen ander graanvoer op het menu stond, maar om nu te zeggen, dat ze er in „beten", neen. Het was hen aan te zien, dat ze het vergeleken met het malse Hol landse gras en de vergelijking ging mank. Ja, die hitte. Als na gedraafd te hebben, de paarden moesten stilhouden, stonden er kleine plasjes zweet onder hun lichamen. Ze werden er een beetje rossig van, maar de Fries „Ami" is het zwartst gebleven. Zijn spangenoot „Apache" had het niet zo best. Hij stond de hele dag te hijgen en zijn temperatuur was de hele dag niet onder de 38 graden. Toch bleef hij goed eten. De paar den hebben twee maanden lang lauw water ge dronken. Stel U voor, lauw water! Hebt U dat wel eens gedronken? Ik wel, op medisch advies en het was verschrikkelijk! De twee schimmels, welke dienst deden voor H.M.'s Adjudanten, kregen ook hun portie van de hitte, ofschoon ze er met hun witte jas beter afkwamen. „Joop", het politiepaard, dat nu ook, evenals de koetspaarden, op rubberzolen liep, nam het nog al lakoniek op, maar de merrie- met-meer-bloed „NoNoNanette" was wat lastig en maakte het haar berijder het niet te makke- lijk. Op de film ziet men haar voortdurend trip pelen en zich druk maken, wat niet\ bevorderlijk is óm af te koelen. Deze merrie liep op „dia mant", wat wil zeggen, dat zij schroeven onder haar ijzers had, waarvan het uiterste puntje van een zg. edelstaal was, zodat uitglijden uitgesloten was. Dit was op de spiegelgladde autowegen wel zeer noodzakelijk. Op de heenreis hadden de paarden nogal wat last van zeeziekte: koorts en niet eten, maar na één dag waren ze het weer kwijt. Op dezelfde boot, waarmee zy naar de West voeren, waren ook vanuit Antwerpen drie hengsten gebracht, die een reis van 45 dagen voor de boeg hadden, want ze moesten naar Chili. Er was geen gelei der bij en de bootsman moest er voor zorgen. Deze drie knapen sloegen aldra hun boxen kapot en de bootsman zat in zak en as. De koetsiers van de Koninklijke stallen schaften raad en hiel pen een handje met de verzorging van de heng sten een centenaarslast afwentelend van de schou ders van de diep ongelukkige bootsman, die er al aan dacht om zijn uitreste wilsbeschikking te maken. Op de terugreis hebben de paarden het er best afgebracht. Slechts één paard was de laatste dag ziek. Bij slecht weer werd met halve kracht gevaren, werden de boxen met zeil bespannen en spande men er netten achter om de golven te breken die over het dek sloegen. Telkens als een haven aangedaan moest worden, wilden de paar den te voren van opwinding niet eten, zo iets van: ha, we gaan naar buis! Voer men verder, dan neusden ze weer in de voerbak en begonnen weer te eten. Toen ze dan eindelijk aan land gingen roken ze de eigen paardenauto en gingen er vanzelf in. En zo is alles dan weer veilig thuis, man en paard. Man zonder snor, die ze voor het gemak onderweg maar hadden laten scheren, en paard zonder zweet. Alles is weer in goede conditie en ook het zorgenkind „Alexander" loopt weer voor de afrijbrik. En de Eerste Stalmeester van H.M. de Koningin, Majoor W. F. K. Bischoff van Heemskerck kan gerust zijn, want zijn paarden en zijn mannen hebben het stempel „koninklijk" gedrukt op deze tocht naar de West, die een triomftocht geworden is. T. S. MUZIKALE WANDELING Onze fanfare „R.K. muziekvereni ging Heikant" zal op uitnodiging van de Middenstandsbond te Koewacht op maandag 9 januari a.s. een rondgang maken te Koewacht en aanwezig zijn in het patronaat aldaar, teneinde dc sluiting en prijsuitreiking van dc win kelactie met muziek op te luisteren. Sint Jansteen BEKENDMAKING Burgemeester en wethouders van St Jansteen maken bekend, dat er op donderdagmiddag te 3 uur gelegenheid bestaat tot inenting tegen pokken in het Wit-Gele Kruisgebouw. Burgemeester en wethouders voornoemd, Mr. J. I. M. Reuser, burgem. F. E. Francken, secr. 439-0 Koewacht OUDERAVOND In Don Bosco alhier had een ouder avond plaats, welke verzorgd werd door de patronaatsjeugd. Het was een zeer drukke avond. De jeugd gaf een prachtige opvoering van toneel stukjes en zang. 't Geheel werd op geluisterd met zang van het knapen koor onder leiding van de heer P. Apcrs welke bijzonder in de smaak viel. Aan het einde van de avond werd nog gesproken door past. Ligt- hart, die sprak over een moeilijk on derwerp, n.m. ..de restauratie van het patronaat". Hij deed een beroep op de aanwezigen om donateur te wor den en zodoende ccngczind het patro naat van aanzien tc doen verande ren, hetgeen hard nodig is. Tijdens de pauze werd een solo gegeven door enkele jonge leden van de fanfare. ISieuw-lSamen TONEELUITVOERING De winteruitvoering van de Boerin nen Jeugd Bond, afd. Prosperpolder (Belgisch gedeelte) behoort weer tot het verleden. Onder regie van dc heer E. v. Ruymbcke werd ten tonele ge- bra,cht het spel „Gevangene 117" van E. Launaet. Dit stuk, dat door zijn rijke inhoud wist tc boeien cn een diepe indruk maakte op het talrijk opgekomen publick. werd door dc B. J.B. meisjes op een machtige ma nier voor het voetlicht gebracht. Dc hoofdrollen waren in goede handen. De dames E. van Mol. als de ge vangene. L. Metz als de grootmoeder, J. Volleman als mevrouw Roland, C. de Roeck als haar dochter, gaven een zeer natuurlijke en beheerste ver tolking van hun rollen. De nog jeug dige speelsters M. en L. Adriaans- sens resp. als zuster Colette en de directrice, wisten door hun fijn ge- voelsspel dc zaal te boeien. Momen ten van ontroering gaf Yolanda Roels als het dochtertje van de gevangene. De regisseur had van de bijrollen zeer veel werk gemaakt en daardoor kwamen Anna, de dienstbode en de bezoekster Annie Vervaet en Maria Piessens zeer goed voor de dag. De rolkennis was perfect en de verplaat sing op het toneel niet rommelig doch secuur berekend. Als toegift werd nog een dolle klucht vertoond en hoewel hieraan weinig repetities waren gewijd liep alles vlot van stapel en daverde de zaal van het lachen. De regisseur kan tevreden zijn over hetgeen hij met zijn speelsters heeft bereikt. Het decor was goed verzorgd. Dc nieuw aangelegde belichting voldeed zeer goed. De grime was in handen van de heer Fr. van Ecker uit Nieuw Namen cn als altijd zeer goed. Deze droeg veel bij tot het welslagen van deze opvoering. De pastoor - adviseur dankte allen en spoorde de meisjes aan verder te gaan in hun pogen om goed toneel te brengen in zijn paro chie. Rilland BEROEP AANGENOMEN Vicaris C.J.A. Mesz, alhier heeft het beroep naar de Ned. Herv. Ge meente te Heinkenszand aangeno men en bedankt voor Elkerzee-Scha- rendijke. Westdorpe KERSTVIERING MATER AMABILISSCHOOL In het oude schoolgebouw alhier had een gezellig samenzijn plaats, dat geheel in de Kerstsfeer werd gehouden. Behalve de leerlingen van ge noemde school en het bestuur, waren verder nog aanwezig de kapelaan en mevrouw G. van Roervan Acker. De bijeenkomst werd geopend door de heer W. van Unen, waarna een kort gebed door kapelaan A. Damen. Na de opening werd door alle aan wezigen gezamenlijk het Kerstlied ,.Nu syt Wellecome" gezongen. Het eerste gedeelte van de avond werd vervolgd met zang en declamatie, zo als „Kerstnacht". „Het eerste Won der" en ..Waar de Vrede woont" Het tweede gedeelte van de avond werd doorgebracht met gezelschaps spelen en hersengymnastiek. ANTWERPEN Kon. Vlaamse Opera 8 uur: Het land van de glimlach. AXEL Het Centrum 8 uur: Demetrius en de gladiatoren. HULST Bioscoopgebouw 8 uur: Zeven broers zoeken zeven meisjes. SAS VAN GENT Olympia-theater 8 uurv Liefde als koopwaar. TERNEUZEN Luxor-theater 8 uur: Zeven broers zoeken zeven meisjes. OOSTBURG Lcdel-theater 9 uur: Rui ters van de nacht. TERNEUZEN Luxor-theater 8 uur: Zeven broers zoeken zeven meisjes. SAS VAN GENT Olympia-theater 8 uur: Liefde als koopwaar.

de Stem | 1956 | | pagina 2