WAPENS NAAR EGYPTE VIA NEDERLAND? FRANSEN RUSTIG MAAR MET ANIMO NAAR STEMBUS Meer liefhebbers voor telefoon dan de P.T.T. kan verwerken Een beschuldiging en een bedekt verwijt Drieling te Waalwijk Israël gaat de diensttijd met een jaar verlengen Vrijwilligers meldden zich Nij DE DOOD OP DE WEG ijmeegse zakenlieden wijzen aantijging van de hand Geen overleg met de Russen Sukses voor Poujade Saarland heeft een regering De post krijgt het steeds drukker REBELLEN DRINGEN OP Indonesische oud-minister veroordeeld r DAGBLAD VOOR ZEELAND In Duitsland DEINING IN LIVERPOOL School op Cyprus gesloten Europa's hoogste T.V.-zender to7nemenrSareinif' ,ater Tramtunnel in Rotterdam Revolver ging onverwacht af Reserve-luitenant gedood Ney werd premier Op de wachtlijsten staan liefst 39000 namen Iclex-verbinding met de V.S. Marokko Kinderbijslag als onderpand SUMITRO NAAR NEDERLAND Sjarett: Stuur ons wapens Eén jaar voor Djody GENEZEN 96e JAARGANG No. 22037 Uitgave N. V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16. Tel.: Directie, Redactie en Administratie 3351. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: C. J. v. Hootegem, Mr. Dr. A. J. J. M. Mes, Mr. H M. L. de Rechter, L. J. v. 'tWestende, P. V. M. Vercauteren. Abonnementsprijs bij vooruitbetaling 5.85 per kwartaal, per post 6.55, per week (uitsluitend bij niet post- bestell.) 0.45. Incasso wordt berekend. Losse nummers 13 ct. Postrek. no. 278841. Voor God, Koningin en Vaderland Bureau vo..i de Reeuwse bh landen GOES, Westsingel 98. Teletuun 2236 - Bureau vooi Zeeuwsch- Vlaanderen: HULST. Dubbele Poort 7. Telefoon 102 - (Bijbureaux: Terneuzen, Noordstraat 56, Tel. 26 DINSDAG 3 JANUARI 1956 Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.35 per m/m. (Ingezonden Mededelingen 0.85 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie 0.14 per m'm. (Ingezonden Mede delingen 0.35 per m/m). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per m/m extra- Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. OOSTBURG: Nieuwstraat 41, Tel no. 35) De eerste 800 vrijwilligers voor de Westduitse strijdkrachten hebben zich maandag in hun kazernes gemeld. Zij zullen na hun opleiding instructie compagnieën vormen voor de verdere opleiding van de 3.000 man, die in de komende drie maanden zullen opko men, en de 18.000 vrijwilligers van de federale grenspolitie. In het oefenkamp van het leger te Andernach kwamen 550 vrijwilligers aan, terwijl kleinere groepen zich meldden op het vliegveld Noervenich, nabij de Belgische grens, en te Wil helmshaven. Onder de thans opgekomen vrijwil ligers bevinden zich geen oud-mili tairen. De komende contingenten zul len echter voor een groot deel bestaan uit oud-leden van de Wehrmacht. In de morgen van 2 januari heeft mevrouw v. d. Gouw-Kooymans. wo nende Nieuwstraat 10 te Waalwijk, in het St. Nicolaasziekenhuis het leven geschonken aan een drieling, twee meisjes en een jongen resp. drie en een half en vier pond wegend. De meisjes werden Jeanine en Joke, en de jongen Anton genoemd. Het was de eerste geboorte in het gezin J. F. v. d. Gouw-Kooymans. TILBURG: De motorrijder A. van Lith uit Berlicum kwam in bot sing met een vrachtauto en werd vrijwel op slag gedood. De be stuurder van de auto bleek geen voorrang te hebben verleend. Door een verklaring van de Britse regering en een artikel in het Engelse blad „Empire News" is nu ook Nederland ten nauwste betrokken geraakt bij de kwestie van de wapenzendingen naar Egypte. De verklaring werd afgelegd namens premier Eden. Er werd in te kennen gegeven, dat in de nazomer van 1955 de uitvoer van oud oorlogsmateriaal niet langer mocht doorgaan, omdat er twijfel was gerezen omtrent de vraag, of dit materiaal inderdaad wel voor burgerlijke doeleinden werd gebruikt. Er was alleen nog een vergunning afgegeven voor de export van 8000 ton reserve-on derdelen voor pantserwagens naar Nederland, o.a. voor gebruik in landbouwtractors De Nederlandse regering, aldus de Britse verklaring, zou ervoor zorgen, dat de goederen niet voor militaire doeleinden werden gebruikt. VIJF KINDEREN worden vermist, nadat een pleziervaartuig:, waarop zy een tochtje in de baai van Manilla maakten, omsloeg:. De andere opva renden konden worden gered. VOLGENS EEN nieuwe overeenkomst van de Nederlandse regering met de Nederlandse Nieuw-Guinee Petro- leummaatschappij vervat in een wetsontwerp zou het concessiege bied van de maatschappij vrijwel tot geheel Nieuw-Guinea worden uitge breid. IN EEN VERGADERING te Den Haag hebben een groot aantal Ce- rammers te kennen gegeven, dat zij terug willen naar de Molukken, om- dat zij menen, dat de Republiek Zuid- Molukken niet levensvatbaar is. JXeDE .]LAA.TSTE vier maanden vail 1955 zijn in communistisch-China meer dan 4000 katholieken gearres teerd, onder wie twee bisschoppen, 98 priesters, 36 seminaristen, 25 kloos terzusters en 12 broeders. PRESIDENT WOROSJILOV van de Sovjet-Unie is maandag per trein in Oost-Berlijn aangekomen ter gele genheid van het feit, dat president Pieck vandaag zijn 80ste verjaardag viert. DE STICHTING ,,Het leven begint bij veertig" heeft besloten, voortaan ook alle aandacht te gaan besteden aan de zonder werk geraakte dames in Nederland boven de veertig. DE 30-JARÏGE telepaat Th. R. uit Heerlen, tegen wie wegens een roof overval in 'n hotelkamer te Antwer pen een jaar gevangenisstraf was ge elst, is veroordeeld tot zes maanden met ter beschikkingstelling van de regering voor de tijd van twee jaar. Jkhr. mr. M. W. van Weede, de Ne derlandse gezant bij de Heilige Stoel is Maandagochtend ontvangen door- de H. Vader, aan wie hij Nieuwjaars wensen van Koningin Juliana over bracht. HET AANTAL doden bij het ongeluk in een tempel te Jasoeko (Japan) is tot 124 gestegen. Het aantal gewon den wordt op 75 geschat. IN DE plaats van de heer J. van Til burg. die tot gouverneur van Suri name is benoemd, is 'ot lid van de Eerste Kamer benoemd verklaard de heer J. Broeksz (P.v.d.A.) te Hil versum. Volgens het Engelse blad „Empire News" zou de aankoop van overtollig legermateriaal, dat kort geleden via Antwerpen is verscheept, voor een groot deel in handen zijn van een groep Nederlandse zakenlieden. In dit bericht wordt ook Crommert's Auto mobielbedrijf N.V. te Nijmegen ge noemd. De directie van dit bedrijf deelde mee, dat zij inderdaad in samenwer king met het automobielbedrijf P. L. Baris in Spijkenisse legervoertuigen in dumps in Engeland en in Europa aankoopt. Maar aldus die medede ling hierbij bevinden zich geen tanks. Ook worden geen legervoertuigen naar het nabije Oosten uitgevoerd. De aankopen geschieden volgens de daar- Leerlingen rebelleerden De gouverneur van Cyprus, Sir John Harding, heeft maandag de sluiting van het Griekse gymnasium in Limas sol gelast. Ongeveer duizend leerlin gen van de school hebben in de afge lopen twee maanden deelgenomen aan relletjes en betogingen voor aanslui ting van Cyprus bij Griekenland. In november werd vanuit de school een bom geworpen naar een Britse patrouille, waardoor vier Britse mili tairen gewond werden. Een van hen is later overleden. voor geldende voorschriften en met medewerking en onder toezicht van de Nederlandse, Engelse en Ameri kaanse autoriteiten in Westduitsland en de Westduitse autoriteiten. De le veringen uit Engeland zo voegde de directie er nog aan toe zyn dan ook niet stopgezet. Regelmatig worden er zaken gedaan en komen legervoertui gen naar Nederland, die hier worden opgeknapt en verkocht. Ook werd de naam van het aanne- mings- en handelsbedrijf van E. W. Smit te Nijmegen genoemd. De direc tie daarvan zei, dat zij in Stoke on Trent een dump heeft gekocht, waar in thans nog 24 tanks staan. Onderde len daaruit worden voor het machine park van de firma naar Nederland ingevoerd. Het militair karakter wordt daarna daaraan ontnomen. Een en ander geschiedde onder toezicht van de Economische Controle-Dienst en de Nederlandse regering. Volgens het ministerie van Econo mische Zaken in Den Haag is er van regeringswege een degelijke controle geweest. Van uitvoer van oorlogsma- teriëel zou niets gebleken zijn. VOLGENS OVEREENKOMST.... Hugh Gaitskell, de leider van La bour, heeft gisteren een onderhoud gehad met premier Eden over de wa penzendingen naar het midden-oosten. Terwijl de Britse regering haar han den in onschuld wast, is er grote dei ning ontstaan over de inscheping van 21 wagons met oorlogsmateriaal voor Egypte in de haven van Liverpool. De zending was weliswaar legaal en vol komen in overeenstemming met een vroeger akkoord tussen de grote mo gendheden, maar de havenarbeiders maakten zich toch zo kwaad, dat zij in staking dreigden te gaan. De vak bonden konden de zaak nog juist op tijd sussen. Naar aanleiding van de ille gale wapenzendingen naar Egypte heeft de Britse regering besloten, geen oude tanks of le gerwagens, z.g. schrootzendin- gen, meer naar het buitenland uit te voeren. Eden heeft gisterenavond in zijn onderhoud met de Labour- leider Gaitskell echter gewei gerd, over de legale wapenzen dingen naar 't midden-Oosten met de Russen te spreken. Eerst, meent hij, moet daarvoor een wijziging komen in de houding van de Sovjets. Stijging temperatuur avmul'rSAanWaclltin8' van- naslag van bXkènis Overwegend matige wind krim naar west of zuidwest Temperaturen oplopend tot een j *rad™ boven het vrfes" Vandaag: zon onder 16.42 uur j O.ll uur."1 Z0" °P 85°' maan °P Op het Santis-gebergte in Zwitser land staat de hoogste televisiezen der van Europa, op een hoogte van ruim 2500 meter. De bergruggen maken de uitzendingen moeilijk en daarom waren tussenzenders nood zakelijk. De foto laat zien hoe twee technici bezig zijn met het monte ren van een van die tussenzenders. De Fransen zijn gisteren naar de stembus geweest. En al kan er van de einduitslag nog nifjts worden gezegd, ze ker is in elk geval dat er deze keer voor de .verkiezingen meer belangstelling geweest is dan ooit. In de grote ste den kwam minstens 90 van de stemmers op. In veel kleine plaatsen zelfs meer. Er zouden 1/4 miljoen men sen méér in de stemhokjes hebben gestaan dan in 1951. Ongeveer 26 miljoen stemgerech tigden moesten 544 leden kiezen van de Nationale Vergadering voor het Franse vasteland en 50 voor de overzeese gebiedsdelen. Over 2 an dere zetels zal eerst later in deze maand worden gestemd. Volgens de eerste uitslagen zouden de Poujadis- ten verrassend veel stemmen heb ben gekregen. In de eerste morgenuren was de be langstelling nog gering. De nog van de regen glimmende straten van Pa rijs bijvoorbeeld zagen er vroeg even verlaten uit als op zondagmorgen. Nie mand behoefde deze dag te werken. De stembussen sloten variërend In een rapport aan B- en W. van Rotterdam hebben de directeur van Gemeentewerken in die stad, de di recteur van Stadsonwikkeling en de directeur van de Rotterdamse Elec- trische Tram het gemeentebestuur in overweging: gegeven, aan de Raad een principe-uitspraak te vragen over de bouw van een tunnel onder de Nieuwe Maas, die speciaal voor het tramver keer bestemd zal zijn. Zo'n tunnel zou 35 miljoen kosten, maar de onderte kenaars van het rapport achten hem dringend nodig. in de verschillende departementen om zes, zeven en acht uur. De telling der stemmen gaat de hele avond en nacht door. In heel Frankrijk zijn de verkiezin gen rustig verlopen. Premier Edgar Faure en diens vrouw Lucie stemden te Port-Lesney in de Jura. Faure is daar al sedert 1946 burgemeester. Vervolgens vlo gen zij naar Parijs terug. Ex-premier Pierre Mendès-France, die het republikeinse front leidt te gen Faure's coalitie van rechts en cen trum. stemde te Louviers, in Norman- dië, waar hij al sedert 1934 burge meester is. De verkiezingsdag was in geheel Frankrijk een vrije dag met behoud van loon. In Parijs was het guur en bewolkt en de verkiezingen kwamen er slechts langzaam op gang. In Metz, de oude hoofdstad van Lotharingen, scheen de zon en 's ochtends om elf uur was daar de opkomst al 77 per cent. Op de wegen die naar Parijs leiden was het stampvol auto's met als inzit tenden vakantiegangers die naar huis terugkeerden om te stemmen. In Marseille waren de kiezers lui. Om tien uur in de ochtend, was de opkomst pas 10 percent, vergeleken met 20 pereent vijf jaar geleden. Maar op het middaguur waren 25 percent gekomen en stonden lange rijen voor de stembureaus. EERSTE UITSLAG De eerste verkiezingsuitslag kwam uit Lavilleneuve-Aux-Fresnes, een dorpje nabij de Marne. Alle 11 inge schreven kiezers onder de 32 inwoners hadden om twaalf uur hun stem uit gebracht. Het bleek dat 7 stemmen naar de dissidente Gaullisten die met Faure een bondgenootschap heb ben gingen en 4 naar de Republi keinse Beweging een kleine partij die met Mendès-France samenwerkt. In het Schefferkamp te de Lier is de 22-jarige tijdelijke reserve-luite nant A. P. W. L. Dubbeldam uit Am sterdam van de 929ste afdeling lichte Luwa, door een dienstongeval omge komen. Omstreeks één uur 's middags was hij bezig zijn pistool te ontladen. Daarbij bleef echter een kdgel in de kamer achter. Toen het pistool onver wacht afging, trof de kogel luitenant Dubbeldam in het hoofd. Hij moet op slag dood zijn geweest. De Christen-Democraat Nev wordt premier van de nieuwe Saarlandse re gering. De Christen-Democraten heb ben de meeste zetels in het nieuwe parlement, namelijk 14. De leider van de Democratische par tij Schneider, voorvechter van Saar- lands aansluiting bij de Bondsrepu bliek, wordt voorzitter van de Land dag. De drie pro-Duitse partijen zijn voorts overeengekomen dat de Chris ten-Democraten de ministeries van Economische Zaken en Cultuur onder hun beheer zullen krijgen. De Demo craten krijgen de Wederopbouw en de Sociaal-Democraten zullen verant woordelijk zijn voor de ministeries van Arbeid en Sociaal Welzijn. Mi nister van Financiën in de nieuwe regering zal zijn de onafhankelijke dr. Blind. De directeur-generaal van de P.T.T., Ir. J. D. H. van der Toorn, heeft in zijn nieuwjaarsrede meegedeeld dat het postverkeer nog steeds toeneemt. Het buitenlands verkeer zelfs met 10 pCt., terwijl het aantal behandelde postpakketten in 1955 tot 22 miljoen is ge stegen. Ook het telefoonverkeer nam dat jaar snel toe, nl. met 9 pCt. Het aantal nieuwe aansluitingen bereikte een record, nl. 80.000, dat is ongeveer 8000 meer dan in 1954. Hiermede is het totale aantal telefoonabonnees in ons land gestegen tot 742.000. i De groei en ontwikkeling van het telefoongebruik en de telefoonbehoef ten hebben het de PTT zeer tot zijn spijt met mogelijk gemaakt de wacht lijsten te verminderen; 39.000 aanvra- gers wachten op dit ogenblik nog op een aansluiting. Het Staatsbedrijf der PTT, aldus de heer van der Toorn, verwacht, dat deze groei nog enkele jaren zal aanhouden. In de naaste toekomst zal rekening moeten worden gehouden met aanmer kelijke wijzigingen in het telefoon systeem tengevolge van de toepassing van electronische middelen. Een be langrijke gebeurtenis in het buiten land was het gereedkomen van de rechtstreekse kabel tussen New-York en Londen, waarin Nederland vermoe delijk in de loop van 1956 een eigen „draaggolfcircuit" zal krijgen, waar door Amsterdam een eigen verbinding met de Verenigde Staten heeft. Stormachtig, zo vervolgde de heer van der Toorn, is de ontwikkeling van de telex, waarvan het buitenlands verkeer met 30 pCt. toenam. Het laat zich aanzien, dat de „American Tele graph and Telephone Company" haar nationaal netwerk van telefoonabon nees open zal stellen voor de radio- telexverbinding met Europa. Hierdoor zal Nederland in 1956 met alle telex abonnees in de Ver. Staten contact kunnen hebben, ja zelfs met afgelegen gebieden als Honolulu en San Juan. Aanmerkelijke stijging in omzet en produktie hadden ook de Rijkspost spaarbank en de postchèque- en giro dienst. In 1955 werd bij de Rijkspost spaarbank voor 130 miljoen meer in gelegd dan terugbetaald, terwijl de 231 miljoen boekingen de postchèque- en girodienst brachten tot een pro duktie van 8 pCt. meer dan het vorig jaar. Het saldo tegoed vertoonde hier een stijging van 10 pCt. De omzet be droeg elf miljard gulden. In de Pyreneeën woedde bij het aanbreken van de dag een felle sneeuwstorm, waardoor het kiezen ernstig vertraagd werd. De burgemeester van La Grave, in de Hoge Alpen, kon door opgewaaide sneeuw niet naar zijn stadhuis gaan om toezicht op het kiezen te houden. De departementale prefect wilde sneeuwploegen sturen om de burge meester uit te graven, maar de man nen weigerden te werken. Ze hadden een vrije dag Bij Brazzaville, in Frans Equatoriaal Afrika, is het tot botsingen tussen aanhangers van twee partijen geko men. Er vielen twee doden. De politie, versterkt door valschermtroepen, dreef de vechtenden uiteen. In de dorpen, waar zich de incidenten hebben voor gedaan, was maandagavond alle ver- kèer verboden. Een groepje gendarmes in uniform bij het vervullen van hun stemplicht Marokkaanse opstandelingen hebben in het Rifgebied twee Franse buiten posten veroverd en zij staan nu circa 32 kilometer ten westen van hun voor malige operatiegebied. De twee pos ten, Taoenate El Khoer en Bab EI Mareklo, liggen ongeveer 65 km ten noorden van Fez en op een steenworp afstand van de grens van Spaans-Ma- rokko. Volgens Franse functionarissen is de toestand in het Rifgebergte ernstig. In de afgelopen vijf dagen is het gebied waar opstandelingen optreden, twee maal zo groot geworden. Daardoor heeft het front nu een lengte van on geveer 150 km. De twee buitenposten gingen zater dagnacht verloren. De Franse troepen zijn een tegen actie begonnen, de krachtigste sedert drie maanden geleden de gevechten uitbraken. De rebellen zouden zware verliezen lijden. De voornaamste aan- voérweg naar de bergen, die de vo rige week afgesneden werd, is weer vrijgemaakt. De 30-jarige los-werkman H. C. van G. uit Rotterdam, met een vrouw en zes kinderen, heeft, door zijn kinderbijslag als garantie te stellen, kans gezien in het afgelopen jaar voor f 1500 aan goederen te verkrij gen. Verdacht van oplichting en flessentrekkerijen is hij voor de Officier van Justitie te Rot terdam geleid. Een radiohandelaar, een ma- nuf acturier, twee afbetalings magazijnen en vele winkeliers werden de dupe, want als hij hun zijn kinderbijslag als ga rantie stelde, vertelde hij er niet bij dat sociale zaken voor 2/3 al beslag had gelegd wegens oude schulden. Bij zijn arrestatie zei van G. verbaasd te zijn, dat handelaars in hun ijver zoveel mogelijk te verkopenzo goedgelovig zijn. Volgens hem werden de goede ren hem bijna opgedrongen! De Indonesische minister van finan ciën, Sumitro, is maandagochtend per vliegtuig naar Europa vertrokken om zich bij de Indonesische delegatie te voegen voor de besprekingen met Ne derland op ministeriëei niveau over de financiële en economische vraag stukken. Premier Harahap van Indonesië heeft in zijn Nieuwjaarsrede gezegd, dat de Indonesische delegatie op het ogenblik haar uiterste best doet om West-Irian, „dat thans nog in de macht is van het kolonialisme" onder het gezag van de Republiek te bren gen. De regering is er echter van over tuigd, zei hij, dat de nieuw te vormen regering betere resultaten in deze zal boeken, omdat het een regering zal vormen, „sterker dan alle voorgaande Kabinetten." De Israëlische Eerste-Minister, Ben Goerion. heeft maandag bekendge maakt dat de diensttijd in het leger zal worden verlengd van twee en een half tot drie en een half jaar. Ben Goerion, die ook de portefeuille van Landsverdediging beheert, zei „wij brengen ons in gevaar, indien wij het gevaar van een aanval door Egyp te en misschien door andere Arabische landen niet zien". Maar Israël zou een grote fout maken door aan te nemen, dat een oorlog onvermijdelijk is. De Israëlische minister van buiten landse zaken, Sjarett, heeft maandag in een debat over de buitenlandse po litiek in het parlement zowel het oos ten als het westen aansprakelijk ge steld voor de huidige bewapenings wedloop in het midden-oosten. Hij ver zocht het westen andermaal om wa pens als tegenwicht voor de wapen leveranties aan de Arabische landen. Ben Goerion zei. dat de ministers zonder uitzondering er zeer gekant tegen zijn. dat Israël een oorlog be gint. Israël geeft de voorkeur aan vrede, zelfs boven een overwinning in een oorlog, maar „indien de aanvallen. tegen het land voortduren, zal het re vanche nemen." De Indonesische oud-minister van Justitie, Djody Gondokusumo, is we gens medeplichtigheid bij het aanne men van steekpenningen ten bedrage van 49.000 rupiah, tot een jaar gevan genisstraf veroordeeld. De procureur- generaal bij het Hooggerechtshof had 2 jaar gevangenisstraf geëist. Djody Gondokusumo zal bij presi dent Soekarno een gratieverzoek in dienen. Dr. Henry K. Beecher van „Har vard Medical School" heeft bij meer dan duizend patiënten proe ven genomen met schijnmedicijnen medicamenten die geen actieve bestanddelen bevatten. In alle ge vallen waren evenwel zowel pa tiënten als verpleegsters er van overtuigd, dat „echte" genees middelen werden toegediend Dr. Beecher schrijft in het „Journal of the American Medical Association", dat in gemiddeld 35 procent van de gevallen het schijn- middel een genezend effect sor teerde. Hij schrijft dit toe aan het psychische vermogen van de mens om fysieke veranderingen te be werkstelligen. De invloed bleek het opvallendst waar de nood het grootst was. Verder is het opgevallen, dat be paalde bijverschijnselen, zoals misselijkheid, diarree, hoofdpijn, uitslag, geestelijke verwarring en sufheid, zich in even grote mate voordeden als bij toediening van het echte middel.

de Stem | 1956 | | pagina 1