Regimental Sergt. Major Brittain BEDRIJF DER STERRENWICHELAARS BLOEIT NOG STEEDS IN INDIA (jrete ftrvbi#ttvenhm kiekte tnesufft SURPRISE Yerkiezingscapriolen, het weer andere vergissingen en Een van die gevreesde Engelse onderofficieren rapporteerde de man die zichzelf Reeds thans 'n legendarische figuur Gunstige en ongunstige minuten DALING VAN WERKLOOSHEID DAGBLAD DE STEM VAN MAANDAG 2 JANUARI 1956 Zijn stem deed soldaten in een naast gelegen kazerne in de houding springen Ik marcheer je de vijver in KALENDERS 1955 r S H Él L Él k 1 I 1 s 4 BOEKENPLANK De huidige crisis van de liefde lei Paris R.S.M. Brittain, zoals ook vele Nederlandse militairen hem gekend hebben. Toen Regimental Sergeant Major Brittain nog sergeant was bij een bataljon van de Coldstream Guards, gebeurde het dat hij op een kwade morgen twee minuten te laat op het kazerneterrein kwam. De sergeant van de wacht zei: „Goeie morgen" tegen hem en daarmee was de zaak afgedaan, maar niet voor Brittain! Hij maakte een rapportje over zich zelf, omdat hij te laat was geweest, maar ook een over zijn collega, die verzuimd had dat te rapporteren! Deze gebeurtenis schoot ons onwillekeurig te binnen, toen wij onlangs het boek in handen kregen „The Sergeant-Major" door James Leasor, dat het leven van die formidabele man, de onlangs gepensioneerde Sergeant Major Brittain beschrijft, voor wie talloze Engelse en heel wat Nederlandse militairen hebben staan beven op de Basic OCTU, Mons Barracks, Aldershot. Wanneer zijn hoge, alles doordringende stem over het terrein schalde„That man is born idle (born idle lui gebo ren) take him off parade!", dan stond menig hart een ogenblik stil. Take him off parade! Dat was een gebeurtenis op het exercitietarrein, waar zo'n 600 man stond aangetreden. Men zag dan, hoe een sergeant een militair zijn geweer afpakte en hem beval zich in looppas naar het wacht lokaal te begeven, waar de cel hem wachtte. De sergeant liep eveneens in looppas achter de ongelukkige aan, terwijl hij diens geweer droeg. Wan neer men daarbij bedacht, dat de ont wapende militair, die met schande overladen het appèl verliet aan een officiersopleiding deelnam, en geen zwaarder vergrijp had begaan dan even te laat of slordig een exercitie beweging uit te voeren, dan leek deze straf wel erg zwaar, zelfs al wist men dat de „eerloze" na een paar dagen licht arrest zonder verdere gevolgen zijn opleiding mocht voortzetten! Een formidabele sergeant-major dat was Brittain. Formidabel door zijn grote gestalte, formidabel als instruc teur en formidabel in zijn gemakke lijke en aangeboren beheersing van militaire vormen. Hij was een figuur zoals er misschien maar een paar in een generatie voorkomen. Het is dan ook geen wonder, dat reeds nu, tij dens zijn leven, de legendevorming rond hem is begonnen. Iedereen, die hem heeft meegemaakt, weet wel een paar sterke verhalen over hem. Ver reweg de meeste van die verhalen zijn waar. Ook RSM Brand mag in dit verband worden genoemd. Hij heeft generaties van cadetten op Sandhurst (de Britse KMA), de eerste begrippen voor mili taire houding, discipline, stijl en tra ditie ingeprent. DE POSITIR VAN DE R.S.M. Misschien is het wel goed hier even in het kort de positie van een Britse Regimental Sergeant Major uiteen te zetten. De RSM is de hoogste onder officier van een eenheid. Hij is een machtig man, die een groot deel van de dienst uitmaakt en in de praktijk rechtstreeks onder de regimentscom mandant verantwoordelijk is voor za ken als: discipline, houding, netheid, inwendige dienst, zaken die bij de Niet lang geleden heeft een merkwaardige figuur het Britse J leger met pensioen verlaten: Regimental sergeant-major Brittain, die vele jaren verbon- den was aan de Britse officiers- S opleiding in Aldershot. Over deze beroemde sergeant-majoor verscheen onlangs bij G. W. S Harap and Sons te Londen een boek van de hand van James Leasor. In nevenstaand artikel wordt een en ander uit dit boek ver- teld, aangevuld met enkele per- soonlijke ervaringen van een i Nederlandse officier. Wij namen dit artikel voor u over uit het December-nummer J van de „Legerkoerier"het blad van de Nederlandse Strijd- krachten. Drie onderofficieren van de Scott's Guards aan wie de opleiding van de Guards in het depot zo te zien wel is toevertrouwd. (Foto Army Public Relations) Guards wel van extra groot belang zijn. Verder is hij de hoogste onder officier en is hij het, die onbetwist de toon aangeeft in de onderofficiers mess. Vooral op Zaterdagmorgen bij de wekelijkse gemeenschappelijke exer citie in alle Engelse opleidingsdepots, beheerst zijn machtige stem het grote exercitieveld, the „holy" ground, waarop niemand een voet zet dan voor exercitie. Wee de argeloze, die uit onwetendheid of in gedachten verzonken dit terrein betreedt! Hij kan er zeker van zijn, dat een geluid als van een orkaan hem tot het besef doet komen welk een verschrikkelijk vergrijp hij tegen de regels van Harer Majesteits Strijdkrachten heeft be gaan. De RSM zal op zpn minst de eerste de beste sergeant, die in zijn nabij heid^ opduikt, bevelen: „Sergeant, schrijf die man z'n naam op en zend hem in looppas tweemaal rond het veld." En mochten soms andere sol daten de uitvoering van dit vonnis met enige nieuwsgierigheid of leed vermaak gadeslaan, laat dit niet bin nen de gezichtskring van de RSM zijn, want ook zij worden in de looppas gezet! De Zaterdagmorgen is dus RSM's hoogtij. Meer dan ooit gelden dan voor de dienstplichtigen de standaarduit drukkingen waaraan het Engelse le ger een heel vocabulaire bezit. Het begint met de reveille, als de sergeant van de week met z'n „rise and shine", wat zoveel wil zeggen als „sta op en dof je op" over de kamers draaft om daarmee te kennen te geven, dat op de inspectie en exercities „smart sold iers", wakkere, maar ook mooi ge metste soldaten verwacht worden. En pij de voorinspectie blijkt al gauw of alles „nice and square" is, wat zoveel betekent als mooi blinkend gepoetst en alles rechthoekig gepakt. Dit laat ste slaat natuurlijk op de patroontas sen en kleine ransel, die zó model moeten zijn, dat zij veel weg hebben van een sigarenkistje of een karton nen doos. welk materiaal ook zeer druk voor dit doel gebruikt wordt. En om de soldaten wat achter de vod den te zitten klinkt menigmaal: „make it snappy", opschieten! Alles moet die Zaterdagmorgen „spiek and span" zijn als de compagnieën afmarcheren naar het exercitieterrein. Daar worden zij aan elkaar gesmeed tot gesloten rijen, want de RSM voert de exercities uit met slechts drie volkomen kaarsrecht gerichte linies. Iedere rij is vaak honderden mili tairen lang. Befaamd zijn daarbij het zeer snelle opmerkingsvermogen van deze niet altijd zo vaderlijke onder officieren van het Britse leger en hun snedige opmerkingen, zoals: „De 48e man van de tweede rij was te laat. Hij was zo langzaam als een slak!" Vermoedelijk flitste hij een fractie van een seconde te laat in de houding. Of: „De 34e man van de voorste rij staat te zwaaien als een balletdanser!" Al wat de man deed was vermoede lijk even met het hoofd bewegen. Le- gendarischer lijkt ons als hij bij de 73e man in de derde rij kon zien, dat hij de schroef boven op z'n helm niet gepoetst had...! DE STEM VAN BRITTAIN tegen de majoor. „Vlieg op met uw verbetering," was het antwoord. „Wij hadden geen carton en voor uw ple zier hebben we al de verduisterings- middelen in stukjes gesneden. Wij kunnen 's nachts geen enkel licht aan steken!" IN LOOPPAS NAAR HOLLAND De volgende anecdotes zullen voor hen, die in Engeland een militaire op leiding kregen, allerlei herinneringen wakker roepen. Wanneer Brittain op een bureau zat en door een officier werd opgebeld, ging hij onmiddellijk in de houding staan. De andere aan wezigen liet hij in de rusthouding staan, tot dat de telefoon op de haak werd gelegd op welk moment het ge hele bureau weer in de houding stond. Het is ook van hem bekend, dat hij een metronoom gebruikte om het goe de interval tussen de commando's in zijn hoofd te krijgen. Het is moeilijk om precies de ka rakteristieke uitroepen van Brittain in j Brittain placht tot nieuw-aangeko- men cadetten de volgende woorden te richten: „Ik zal u met sir aanspre ken en u zult mij met sir aanspreken. Het verschil is, dat u het zult menen!" Bij het laatste zette hij zijn stem op een schrikbarende wijze uit, maar la ter bleek dit nog niets vergeleken bij wat hij op parades kon presteren. Die stem van Brittain! Wie die stem hoorde vergeet hem zijn leven niet meer. Over een reusachtig exercitieterrein, waar zo'n zeshon derd of achthonderd cadetten ston den aangetreden, was ieder woord dat hij uitsprak te verstaan. Hoog en doordringend schalden zijn com mando's, scherp als pistoolschoten. Het is gebeurd, dat in een aangren zend kazernecomplex een troep sol daten, die even door een sergeant die het bevel over hen had, alleen was gelaten, plotseling in de hou ding sprong, tot grote verbazing van de sergeant, die juist terug kwam. Later bleek, da.t RSM Brittain vele honderden meters ver der en*door gebouwen aan het ge zicht onttrokken zijn mannetjes in de houding had gezet! In 1941 gebeurde het, dat een Ca nadese genie-afdeling een erewacht moest leveren die door Koning George VI geinspecteerd zou worden. RSM Brittain werd er bij gehaald om de genie-mensen voor te bereiden. De majoor, die de Canadezen comman deerde, was er zeer op gesteld een goede indruk op Brittain te maken, zo groot was diens faam reeds. Het viel Brittain op, dat de gasmaskers van de Canadezen er niet zo netjes uitzagen. Hij vroeg daarom of het mogelijk was stukken carton in de houders te stoppen, zodat deze er strak uit kwamen te zien. De vol gende dag zagen de gasmaskerhouders van de Canadezen er uit als kubussen. „Een grote verbetering," zei Brittain Aan de ingang van het park van Sandhurst staan twee op Napoleon veroverde kanonnen. Deze kanonnen waren op een avond, dat een compagnie ca detten het afscheid vierde van de opleidingstijd, het mikpunt van hun plezier. In optocht trok de hele compagnie de laan af. de kanonnen achter zich voort trekkend met als doel de vijver voor het hoofdgebouw. En on- getwijfeld zouden zij de stukken in de vijver hebben laten zin- J ken als niet ijlings gealarmeer- de onderofficieren onder aan- voering van de RSM dit op de J rand van de vijver hadden we ten te verhinderen. het Nederlands te vertelen als b.v.: „Suck your guts in!" (Zuig je buik in), of „What's your name. You've lost it!" (Wat is je naam. Je bent hem kwijt!) Een Nederlandse cadet riep hij eens toe: „If you don't wake up. I'll double you all the way back to Holland" (Als je iet wakker wordt, laat ik jc in looppas terug naar Hol land lopen). Er gaat ook een verhaal van hem, dat hij als er nieuwe cadetten kwa men, één knoop opzettelijk los aan zijn tuniek had zitten. Hij zei dan tegen de nieuwe cadetten: „Wees trots op jezelf, steek je borst vooruit." Voegde hij daarna de daad bij het woord, dan sprong prompt de knoop er af, hetgeen een diepe ind.uk op zijn toehoorders maakte. Toch moet deze anecdote evenwel aan een col lega van hem worden toegeschreven Toen wij hem schreven en hem vroegen of hij nog iets bijzonders over de Nederlandse cadetten te zeg gen had, schreef hij terug, dat hij altijd een grote genegenheid voor hen gehad had en vroeg hij hen allen zijn beste wensen voor de toekomst over te brengen. Onlangs, zo schreef hij, was nog een van hen, die voor za ken in Engeland moest zijn, hem in Aldershot komen opzoeken en dat had hem bijzonder veel plezier gedaan. Hij woont nu nog vlak bij Mons Barracks en vroeg ons, wanneer wij in Aldershot kwamen, toch vooral hem en zijn vrouw op te zoeken. Ondanks zijn geweldige stem en on danks het niet geringe ontzag, dat hij wist in te boezemen, was Brittain een hartelijk mens, strikt rechtvaardig en in het bezit van een benijdenswaardige dosis humor. Toen de onderofficieren van zijn regiment, de Coldstream Guards, zijn afscheid gingen vieren, wilden zij dat niet beperken tot het aanbieden van een fauteuil of van een klok met inscriptie. Daarom werd in een grote zaal in Windsor een af- scheidsbal voor hem gehouden, waar ook heel wat opper-en en vlagofficie ren met hun dames aanwezig waren. Sommigen van hen hadden grote af standen gereisd om dit mee te maken. Even te voren had de Hertog van Gloucester, de oom van Koningin Elisabeth, hem per soonlijk de Orde van het Bri tish Empire op de borst ge speld! Zo eindigde een onder officierscarrière, die wel enig in zijn soort mag heten. Meer dan 70 millioen In diërs leven officieel onder leiding van de sterren en regeringswaarzeggers ver tellen hun, wanneer de stand van deze hemelli chamen gunstig of ongun stig is. De sterrenwichelaars staan in 2 Indische staten op de loonlijst van de regering, n.l. in Madhya Bhar'at en in Uttar Pradesj, misschie" de laat ste bolwerken van de officiële sterre- kijkers in een wereld, waar eens de meeste heersers zich door hen lie ten leiden. De premier van India Nehroe, heeft niet veel met sterrenwichelaars op. Herhaaldelijk heeft hij hun be roep openlijk veroordeeld, zeggende, dat het in persoon en volk het initia tief vermoord. Maar Nehroe's woorden hebben geen einde kunnen maken aan het bedrijf der astrologen, die in geheel India hun beroep blijven uitoefenen. In Madhya Bharat en Uttar Pradesj bekleden zij zelfs een officiële func tie en nemen de staatsregeringen hun Charmante kleurenfoto's op uiteen lopend motief geeft de Esso-kalender, die we van de Bredase Automobiel mij. P. J. Rouwenhorst ontvingen. Verder is er een maandkalender van Vredestein, met een practisch schuifraampje, een exemplaar in gro ter formaat van de handelmij. J. A. van Oosterum N.V. en een kalender van wel zeer ruime afmetingen van de fa. W. Biermans en Zoon te Breda. De K.L.M. heeft voor iedere maand een reis naar het buitenland. Gesty- leerde landschappen, waarin de pop- penfiguurtjes rondwaren als mensjes uit een heel vreemde droom. De platen zijn uitgevoerd in prachtige veelkleurendruk. De D.A.F. in Eindhoven spant niet alleen de kroon wat betreft het for maat van zijn kalender, maar ook wat de uitvoering ervan aangaat. In drukwekkend mooie kleurtekeningen van Eppe Doeve, die een beeld geven van het vervoer door de eeuwen heen. voorspellingen op in jaarlijks ver schijnende regeringsalmanakken. Deze almanakken leveren inkom sten op en zijn volgens staatsfunc- tionarissen tevens een middel om ,.de opbouwende werkzaamheden van de regering bij de massa's populair te maken". ALMANAKKEN Want de almanakken bevatten vol gens deze heren niet alleen de voor spellingen der sterrenwichelaars, maar lichten het publiek ook in over de hervormingen, zo als de wetten inzake afschaffing van de onaanraak baarheid en het kastewezen, maatre gelen ter verbetering van de volks gezondheid, programma's voor ont wikkeling van de maatschappij en wenken voor een beter gebruik van het land. Maar de waarzeggerij van de ster renkijkers blijft de voornaamste at tractie van de almanakken. In de almanak van Madhya Bharat komen gedetailleerde astrologische overzichten voor betrefende de waar schijnlijk „gunstige" en „ongunstige" invloed van de hemellichamen op de menselijke handelingen gedurende bij na elke minuut van elke dag. De almanak geeft „gunstige" ogen blikken voor het voltrekken van een huwelijk, voor het aansteken van een oven. voor het openen van win kels of het beginnen van reizen. Voor elke datum zijn 90 „ongunstige" mi nuten aangegeven, waarin niets goeds kan worden gedaan en 90 „gunstige" minuten, gedurende welke men niets slechts kan doen. De almanak helpt de lezer de ho roscoop van pasgebo en kinderen te trekken, wijst de beste dag aan voor het geven van de naam en welke na men bij speciale sterren passen, hij geeft aan wanneer het kind het best naar school kan gaan benevens het vak of beroep, dat waarschijnlijk het beste voor hem zal zijn. Voor politieke aangelegenheden zijn er van die geheimzinnige voorspel lingen als: „nieuwheid zal worden ge stort in de centrale regering", en: „Buitenlanders zullen nader tot In dia komen en India's invloed op hen zal toenemen". Een ander belangrijk onderwerp is de invloed van de sterren op de ar beid der boeren: wanneer zij moeten zaaien en oogsten, wat zij te verwach- 0 1 De volgende morgen moest i deze compagnie in het beste J tenue en met volledige bepak- t kingkeurig „geblancoed" en gepoetstaantreden. En na de f uitdrukkelijke verklaring van de RSM: ,,Ik marcheer jullie 0 recht de vijver in" ging de ge- hele compagnie in linie over de grasmat in de richting van de vijver. Gespannen keken de an- dere compagnieën toe en elk t i ogenblik verwachtten zij de eerste rij in het water te zien verdwijnentoen op het laatste moment met een scherp com mando „halt" de compagnie uren poetsen werd bespaard. De RSM gaf de verzekeringdat, indien deze stukken geschut, 'i met moed en bloed op de Fran sen veroverdinderdaad in de vijver waren gerold, hij de ge hele compagnie in de vijver had laten marcheren, over de bo dem, naar de andere kant. En wee degene, die dan het strakke gelid zou hebben verbroken.... (Van onze onderwijsmedewerker) Ik heb U meen ik, al eens iets verteld over dat ventje van Kolen? Erans Kolen, meer ge noemd: de slome. Dat is dat stiekume baasje, dat zo graag de klas opstookt en dan zelf de onschuld speelt. Fransje heeft nooit iets gezien, nooit iets gedaan en weet nooit ergens van. Hij is wat je noemt sluw: ot zoals Kolving zou zeggen: dat mannetje heeft het achter de elleboog. Welaan dan: het liep tegen 5 December en omdat de jongens en meisjes van Cijffers'klas nu niet bepaald meer tot het gelovige volk kun nen worden gerekend, had Cijffers er maar iets anders op verzonnen: voorlezen. Een toepasselijk en stichtelijk verhaal over kindertjes, die de noodlijdende moeder van een schuw schoolmak kertje op surprise-avond eens lekker gingen ver wennen met lekkernijen en spaarpotgelden. Het was wel een beetje langdradig, maar het sloeg toch wel in. Naar aanleiding van dit verhaal kwam het gesprek op diverse vormen van Sinterklaasvie ring en zonder dat Cijffers het wist, werd toen in de klas het plan geboren, om de meester ook eens te verrassen. Naar later bleek (want ze konden natuurlijk hun geheim niet verzwijgen) werd er hevig geld ingezameld en vervolgens stapte een met veel herrie gekozer deputatie naar een warenhuis, om tot aanxoop van een kleu rige zak-agenda over te gaan. Goed, op 6 December is het natuurlijk vrij van school, om de kleintjes tenvolle van hun speel goed te laten genieten (echt niet om de moeders te plagerf!) en op 7 December verschijnt ook Öe hoogste klas weer op school met groot ver toon van nieuwe rolschaatsen, handschoenen, tas jes en voetbalschoenen. En dan opeens in de klas de aanbieding van het gezamenlijke ge schenk. Om het kort te maken: U kunt zich wel het extra-verraste gelaat van onze schoolman voorstellen en de glunderende snoeten van de miniatuur-Sinterklazen. Natuurlijk komt weer de klassieke vraag: „En wat hebt U gekregen, meneer?" en dus kwam ook het nieuwe vulpot lood, het nagelschaartje en de sigarettenkoker i„r tafel. Alles als overtuigend bewijs voor de ogen der kinderen op de lessenaar uitgestald. Best. Moeizaam en lacherig gaat de dag voor bij en als eindelijk de laatste rolschaats met groot geraas van de speelplaats verdwenen is wie staat daar op de terugkeer van Cijffers in het lokaal te wachten? Juist: Frans Kolen! Ja. Frans had nog voor een speciale verras sing gezorgd: „Of meester van chocolade hield?" Nou, wat zeg je dan, als zo'n duvel-van-een- jongen plotseling zijn goede hart toont? Graag, natuurlijk! En bovendien, na het overreiken van de surprise, nog een hele reeks vleiende opmer kingen van: „dat is nou eens aardig! en:,nee maar, zoiets noem ik nu nog eens een verras sing!" En dat alles over 't lichtjes gebogen hoofd van brave Frans, die in deze vijf minuten meer complimenten krijgt dan anders in een vol tri mester. Even later: Frans verdwijnt na een laatste klop op de fiere schouder en Cijffers spoedt zich naar de lessenaar, om de uitgestalde schatten te verzamelen: nagelschaar je, sigarettenkoker... géén vulpotlood! Onder alle schriften en boeken gekeken:... geen vulpotlood. Plotseling een vre selijk vermoeden, snelle passen naar de school deur. Maar nog amper op tijd om de smalle rug van Frans, de milde schenker, om de hoek van de straat te zien verdwijnen. Alle opvoeding begint met vertrouwen schen ken! Morgen maar weer proberen. 0 r 1/ S 0 1 V t 20 ten hebben aan regen en droogte, veeziekten en sprinkhanenplagen. Maar niet alle voorspellingen heb ben met de sterren te maken. Er worden ook enkele woorden gewijd aan aardse voortekenen, goede en slechte. Zo b.v. „Als gij in de morgen uw ogen opent, voorspelt het geluk, als het eerste wat gij ziet het gezicht van uw vrouw of uw man, of uw handpalm of een spiegel is, maar het brengt onfelul., als uw ogen onmid dellijk vallen op een bezemsteel, schoenen of een mes". De almanak bevat voorts een woord van bemoediging voor wie zich on der een ongunstig gesternte bevindt. Er bestaat een formule, om ongeluk af te weren. Het is heel gemakkelijk, U behoeft alleen maar, staande voor een heilig vuur van twijgen van de sjamiboom, 23.000 maal bepaalde heilige Hindoeverzen te zeggen. Gustave Thibon is een man van buitengewone gaven, wijsgeer, dichter, schrijver en taalgeleerde. Hij maakte nooit universitaire studies, waarschijn lijk slechts de lagere school. Hij is een boer, die zijn Zuid-Frans dorpje alleen verlaat, om aan een universiteit lezingen te houden. Aanbiedingen om zelf professor te worden heeft hij alle afgeslagen. Ontegenzeggelijk is hij een der voormannen van het ka tholiek réveil, dat zich in Frankrijk en andere landen manifesteert. In het onderhavige boek bestudeert hij de aspecten van de liefde in onze tijd en in het bijzonder de teerheid van de echtelijke banden. De liefde van man en vrouw, de bron van het leven en de grondslag van alle andere liefde, maakt op het ogenblik een vre selijke crisis door, een crisis die zich niet tot de liefde beperkt. Alle ele menten van ons bestaan maken een soortgelijke verwarring door. De we reld bevindt zich om zo te zeggen in een permanente toestand van revo lutie. Om uit deze crisis te komen be hoeft de mensheid de moderne be schaving niet te verloochenen, maar haar ontdoen vgin haar gif en haar beheersen om haar te kunnen aan passen aan de eisen van de eeuwige mens. De mensheid mag noch kan op dezelfde plaats blijven staan, doch zij dient van richting te veranderen. Slechts de wedergeboorte van een in haar uitingsvormen stellig nieuwe, maar in wezen zich op de verdieping der eeuwige waarden oriënterende be schaving kan ons het noodzakelijke tegenwicht verschaffen tegen 'onze vrijwel uitsluitend technische presta ties. Het zou ons te ver voeren de rijk dom van gedachten die in dit boek ontwikkeld worden, nader te om schrijven. Geïnteresseerden bevelen wij de bestudering gaarne aan. Het werk geeft een persoonlijke visie op de situatie, laat zich gemakkelijker lezen dan de meeste „wetenschappe lijke" verhandelingen over dit onder werp. De vertaling van drs Niemeyer is goed. Het boek verscheen bij Ne- lissen in Bilthoven en bij 't Groeit in Antwerpen. J. H. (Van onze Parijse correspondent) De verkiezingshumor is er al. Een candidaat-afge- vaardigde van de Pouja- disten zei tijdens zijn pro- paganda-toespraak in een klein plaatsje in de Vendée onder andere: „Onze doel stellingen zijn heel een voudig, beste vrienden. We willen niet precies de be lastingen afschaffen, maar ze laten betalen door lui die veel geld verdienen. Wij, middenstanders, zul len niets meer te betalen hebben. Dat de fiscus z'n centen maar gaat zoeken, waar hij ze vinden kan- Zodra we onze eerste doel stelling hebben bereikt zullen we pogen ons twee de punt van het program ma te verwezenlijken: aan verstrooidheden. Hij zou een toespraak houden in Brest, maar omdat hij het op Donderdag al Vrijdag wilde laten zijn. stond hij voor lege stoe len. De opmaak-redac- teuren van de kranten mogen zich in al deze drukte toch ook wel eens vergissen, maar als ze een propaganda-avond van de socialisten onder de kop van een kippen- reportage plaatsen wordt het storend. Een rede van Mollet kreeg zo doende de volgende kop over drie kolommen: „Voor goede resultaten is maar één remedie n.l. de zwakken afslachten." En de conclusie gekomen, dat we de eerste vijftig jaren niet veel mooi weer mo gen verwachten. De win ters zullen steeds kouder worden en ook midden in de zomer zal het pijpen stelen regenen. Pas na het jaar 2000 is er verbetering in zicht. De experts base ren zich op de cyclus en beweren heel zeker te zijn. Nu hebben de Franse deskundigen ook een on ze zich baseerden op de zelfde feiten. Alleen hun conclusies wijken enigszins af: de komende vijftig ja ren zullen we geen harde winters krijgen en de tem peratuur zal steeds zachter worden. We mogen ook op heerlijke zomers rekenen. Kortom de tijden voor de badpakken-fabrikanten worden steeds beter. En 82? ?,P™Inu we wel, dat de ten. Begrijpt u me goed: de prijsverlaging aan de bron moet dusdanig sterk zijn, dat wij, middenstan ders nog een grotere winst marge kunnen nemen en toch ons artikel goedkoper aan de man kunnen bren- gen. Het beroemde distri butieprobleem zal hiermee in één keer zijn opgelost." Een doodgewone Frans man, die zich niet eens candidaat stelt voor het Huis van Afgevaardigden heeft intussen berekend, dat de 5680 candidaten het toch al niet zo slecht heb ben. Er is er maar één bij zonder eigen auto. Dat is Fernandez Lop. de eeuwi ge candidaat, die tijdens zijn toespraken zodanig in vuur komt dat hij op straat nog verder gaat, hetgeen hem tijdens iedere verkiezingscampagne moei lijkheden geeft met de po litie. Bidault heeft te veel aan zijn hoofd en lijdt als onderkop: „Mollet is het er mee eens." Drie maal is ook hier scheepsrecht. Een com munistische afgevaardig de riep in het vuur van zijn emotie: „Wij zijn zwijnen." Sommigen zijn nu zo kleinzielig om te beweren, dat hij nog ge lijk had ook. Verschil van mening Er is een klein verschil van mening tussen de Frar.se en de Duitse me teorologen De weerprofe- ten van Duitsland zijn tot Duitsers erg knap zijn, maar we willen toch voor lopig ook liever geloof schenken aan de Franse voorspellingen. In het jaar 2000 zien we dan weer wel. Maar een Franse krant denkt er niet zo over, en schreef: „Let op de Duit sers. Ze krijgen in alles hun zin, zelfs in de Saar- kwestie. Wie zal het aan durven hun de harde win ters te misgunnen?" Vergissingen In het brave, dertiende arrondissement van Parijs is de koning der vergis singen gearresteerd en per verg!ssing ingesloten. Het betreft Jean L„ die een kraakje wilde plegen bij een rijke buurtbewoner, doch zich tengevolge van de duisternis in de deur vergiste en in het holst van de nacht doende was een overigens niet geslo ten slot van een politie post te forceren- Hij be kende vlot wat zijn voor nemens waren geweest. Overigens het was niet de eerste keer, dat hij zich vergiste. Toen hij voor de mili taire dienst wilde wor den afgekeurd, hetgeen hem des te gemakkelij ker zou hebben gegaan, omdat hij inderdaad iets minder zag met zijn rechteroog dan met zijn linker, vergiste hij zich in links en rechts, waar door hij genoodzaakt werd toch te dienen. Drie jaar later vroeg hü per vergissing het zusje van zijn geliefde ten hu welijk en hij was al ge trouwd voor hij zijn ver gissing had kunnen her stellen. Heel luidruchtig vierde hij met haar de zilveren bruiloft en pas toen het feest was af gelopen ontdekte hij een jaar te vroeg te zijn ge weest. Het had hem zoveel geld gekost, dat hij per vergis sing zijn handtekening ••et- te onder een cbèque, we tende, dat zijn bankreke ning al jaren leeg was. Toch onstprong hij per vergissing de dans, want z'n vrouw kon de kosten dekken. Zijn advocaat hoopt hem vrij te krijgen, omdat zijn cliënt zich ook vergiste met de bekentenis. Hij was helemaal niet van plan om bij brave buren in te bre ken. De .koning der ver gissingen zou zich in het huisnummer hebben ver gist en zijn huissleutel zijn vergeten, zodat hij wel ge noodzaakt was het slot te forceren. Dat hij hierbij de politiepost voor z'n woning aanzag was ook een ver gissing. Maar misschien een goede.

de Stem | 1956 | | pagina 5