ENGELANDS GOUDSCHAT op de vlucht (3) Voor immigranten in Australië was 1955 een bijzonder jaar. DE „MONSIEUR" STERFT UIT Advertentiën Bedrijvigheid nam een ongekende omvang aan PTT Moeilijkemaar waardevolle tijd Nagekomen Nieuwjaarswensen E. F. VAN KEMSEKE telefonistes VAN MIERLO M ZOON 11 MAANDAG 2 JANUARI 1956 Velen van hen vierden hun eerste lustrum! Indon. kabinet staat achter de delegatie Oude jaarsrede van dr. Drees: Geheel nieuwe vraagstukken Grondpersoneel weer aan 't werk 55 op de kade. Toen men de boel ging controleren, bleken drie kisten zoek te zijn KOOPJES - KOOPJES - KOOPJES - KOOPJES 2 Opruiming bij 't Voske r Bierkaaistraat - Hulst q die klinkt als 'n klok! 10 pCt korting. 439 0 KOOPJES - KOOPJES - KOOPJES - KOOPJES 'Be '"Bank voor Brabant BREDA 4 (Van onze correspondent in Australië) Voor vele duizenden landgenoten is 1955 het lustrumjaar van hun emi gratie geweest en van nu aan zal ditzelfde voor duizenden anderen het geval zijn. Vijf jaar geleden begon de grote intocht van de „Dutch" in Australië, in welke periode nu ruim zestigduizend Nederlanders zich nieu we levensruimte in dit Nieuw-Holland zijn gaan zoeken. Geleidelijk stijgt het aantal van degenen, die hun nationaliteit verwisselen voor dat van de Australische, al is dit aantal in verhouding tot dat van de vestigingen, zeer gering. Wanneer men in aanraking komt met onze immigranten over heel dit onmetelijke land verspreidt, kan men steeds veelvuldiger constateren dat emigreren geen nieuwtje meer is, maar ook, hoeveel banden er gelegd zijn tussen de bevolking in het moe derland en degenen die zich aan de ze zijde van de wereldbol bevinden. Er zullen in Nederland heel weinig gezinnen zijn, waarin men geen fami lie, vrienden of bekenden in dit land heeft. Talrijker wordt hier het aantal „oudere immigranten", dat wil zeg gen, die over hun emigratie in jaren kunnen spreken. En men ontmoet steeds meer van onze landgenoten, die op een vaste bodem zijn beland en aan een zeke re welstand toe raken of de moeilij ke jaren achter zich hebben. Tenslotte: het aantal vacantiegan- gers neemt toe! DE OUDSTEN EN DE WIJSTEN? Emigranten hebben harde lessen te leren, meestal met schade, soms met schande De meeste nieuw-gearriveerden me nen dat zij de oplossing voor alle problemen in hun zak hebben; ze be- critiseren elkaar, omdat de één vindt dat de ander het precies verkeerd aanpakt. Degenen die vijf dagen in het nieuwe land zijn, weten meestal veel beter hoe je hebt te handelen, dan zij die aan de vijf jaar toe zijn. Laatstgenoemden hebben de pogingen om advies te geven in de loop der jaren laten schieten: de nieuw-gearri- veerde weet het beter. Och, per slot van rekening dachten we allemaal zo. Merkwaardig is, dat in het algemeen degenen die aan de lustrumviering toe zijn, hun onwetendheid om pro blemen op te lossen gereder beken nen, dan zij die in hun eerste im migratie-geboortejaar zijn. Dit komt, omdat ieder jaar nieuwe lessen worden geleerd en oude, eigen stellingen worden losgelaten. Wanneer dan de nieuwelingen ar riveren, is men te bang om een ad vies te geven: „Ze moeten het zelf maar ondervinden, is de gulden stel regel. Verder, hoe ouder men wordt op het immigrantenpad, temeer de trots er af gaat. Dan glimlacht men als iemand be weert z'n Nederlands te zijn verge ten, indien hij of zij de moedertaal (Advertentie) probeert op te vullen met wat slecht Engels. Degenen die hier aan de hoogste im migratie-tijd toe zijn, spreken meest al beter Nederlands, dan zij die één of twee jaar in het vreemde land zich bevinden. Eerstgenoemden stel len er dan een eer in om nog be hoorlijk Nederlands te spreken; de „nieuwelingen" zoeken hun gewichtig heid door te pas en onpas te laten blijken, dat ze hun taal „helemaal zijn vergeten". Niet beseffend hoe dom ze dan ei genlijk zijn. En vele immigranten soms zelfs van het lustrum spre ken Engels nog maar zeer matig. DE LUSTRUM-RESULTATEN. De emigratie naar Australië is in de eerste jaren gegroeid ondanks ondanks veel onwaarachtige, onge motiveerde en bevooroordeelde cri- tiek, welke overigens zo hier en daar nog heel graag wordt toegepast. Doch de resultaten zijn er om te bewijzen, dat Australië aan emigranten grote mogelijkheden geeft. Evenwel ont- DE WAPE1WITVOER Engeland houdt vergunningen in Engeland geeft geen vergunningen meer uit voor de uitvoer van over tollig oorlogsmaterieel. In Brussel had een schroothande- laar eerder verklaard, dat hij 151 „ontmantelde" Britse tanks van het type „Valentine" naar Egypte had uitgevoerd. Hij had deze tanks van particuliere ondernemingen in Enge land gekocht. Havenarbeiders te Liverpool heb ben hun vakbond gevraagd of zij een lading wapens, bestemd voor Egypte, moeten laden. De lading, die werd aangevoerd met 21 goederenwagons, bestaat uit automatische wapenen, lo pen van kanonnen, onderdelen van tanks en munitie. Zij zijn intussen geladen. De heer Maimo Habsan heeft vrij dagavond namens de Indonesische minister-president rapport uitge bracht aan de Indonesische minister van buitenlandse zaken, Anak Agoeng. De slotsom van dit rapport was, dat het Indonesische kabinet geheel ach ter de delegatie staat en dat de de legatie het overleg langs de normale weg kan voortzetten. Het kabinet heeft geen enkele aanleiding gevon den om in de besprekingen met Ne derland enige stagnatie te doen ont staan. Nieuwe instructies aan de de legatie zijn niet verstrekt. Er is geen wijziging opgetreden in de houding van de Nahdatul Ulama of van de P.S.I.I. jegens het overleg. Op oudejaarsavond heeft de minis terpresident ter gelegenheid van de jaarwisseling voor de radio een oude- De staking in Frankrijk Het sinds zeven weken stakende grondpersoneel van de Franse bur gerluchtvaart zal het werk vandaag hervatten, op voorwaarde dat de le den van de Franse luchtmacht, die de bediening van de controletorens op de vliegvelden van Orly en Le Bourget hebben overgenomen, zullen worden teruggetrokken. De stakers handhaven hun eisen tot positiever betering. jaarsrede gehouden, waarin hij o.m. zei: Op 1955 kan ons volk in vele op. zichten met voldoening, ja met vreug de terugzien. De nieuwe rechtsorde in het koninkrijk heeft zijn bevestiging gevonden in het bezoek van het ko ninklijk echtpaar aan Suriname en de nederlandse Antillen, een bezoek, dat een stralend sukses is geweest. De internationale positie van ons land is versterkt. Verblijdend in eigen land is vooral, dat de bedrijvigheid een ongekende omvang heeft genomen en de werk loosheid tot een minimum is terugge bracht. Op allerlei gebied is er zelfs een tekort aan arbeiders. De beleidsmoei- lijkheden, die daaruit voortvloeien, zijn soms nog groter dan de proble- men, waarmede wij vroeger hadden te worstelen. Maar uit een oogpunt van menselijke verhoudingen is het ver dwijnen van zoveel leed en zorg, die een gevolg waren van de werkloos heid, een groot geluk. Nu is het allereerst de woningnood, die nog op velen een zware druk legt, maar waarvan de leniging met nieuw élan is aangepakt. breekt bij de meeste emigranten de zelf-critiek n.l. dat zij niet tegen de moeilijkheden welke emigratie in elk meebrengt, zijn opgewassen. Zoals ik herhaalde malen betoogde: emigre ren is een uitermate harde gebeurte nis en naar alle waarheid, zijn het slechts weinigen die oprecht zich ge lukkig voelen met de door hen geda ne ruil. De „Iustrumvierders" van dit jaar zouden U daar méér en gedegen over kunnen vertellen! Hoewel het aantal van de laatstge noemden nu vele duizenden bedraagt, zijn er in verhouding weinigen die hun nationaliteit wensen te verande ren, althans niet wat de ouderen en ouders betreft. Het opkomend Nederlands geslacht in Australië moge vanzelfsprekend hun nieuw vaderland aanvaarden, bij de „voortrekkers" is er nog steeds veel aarzeling op dat punt. Er zijn geen cijfers bekend voor iedere natio naliteit afzonderlijk, doch voor dit jaar waren plm. 20.000 aanvragen voor naturalisatie. Indien men weet, dat in 1950 min stens 250.000 immigranten zich in Australië bevonden en zij thans tot naturalisatie zijn gerechtigd, blijkt dat de meesten zich bij hun eigen nationaliteit houden. De toename van het aantal Australiërs, zal op den duur van de jeugd komen! Men verwacht dat in 1960 er twee millioen immigranten in Australië zul len zijn. WAAR ONZE LANDGENOTEN NU HUN INVLOED LATEN GELDEN Van de 15.000 Nederlanders die zich in de Staat Nieuw-Zuid-Wales heb ben gevestigd, hebben verreweg de meesten in en rond Sydney woon- en werkgelegenheid gevonden. Sinds alle emigrantenschepen haar aantal passagiers voor minstens 80 procent in Melbourne aan land zet, is rond deze stad een immigranten invasie ontstaan, die me" wel pro beert te verlichten door later per trein zoveel mogelijk van hen ver der het land in te brengen, doch niet temin een zeer ongewenste en moei lijke verzameling van nationaliteiten veroorzaakt in dit gebied. Het zijn de Polen, die met ruim 10 procent van het totaal aantal im migranten de boventoon voeren, ge volgd door de Italianen met 9.5 pet. en de Nederlanders met bijna 6 pro cent. Om een ander percentage te geven; men schrijft het aan de toevloed van immigranten toe, dat blijkens de jong ste volkstelling de kerkelijke cijfers zich gaan wijzigen. Waar het aantal leden van de Church of England daalde van 48, 78 procent der bevolking tot 46,96 procent, steeg dat van de Hoorns- Katholieken van 25.52 tot 27.05 pro cent. Het percentage van de Presb. Church- bleef 9,70 doch van de Metho disten daalde van 9,31 tot 8,81 pro cent. Van kleinere kerkgenootschappen zoals Grieks Orthodox, Lutherse, Baptisten, Zevende Dagsadventisten enz. stegen de percentages zeer be langrijk als gevolg der immigratie. In vorige correspondenties heb ik reeds melding gemaakt van het sterk toenemend aantal landgeno ten, dat aan hun eerste vacantiebe- zoek aan het vaderland toe is. De omstandigheden dat de reistijd bijna drie maanden in beslag neemt; de kosten plm. drieduizend gulden per persoon bedragen, zijn oorzaak dat niet iedereen in het eerste lustrum jaar aan de plannen uitvoering kan geven. Niettemin, Nederland ziet reeds bij honderdtallen de immigran ten uit de voorste gelederen voor va- cantie terugkeren. En 1950 was daartoe vijf jaar ge leden in hun plannen vermeld, zoals van nu aan ook andere jaartallen zijn genoteerd! Doch dit jaar was het eerste gro te lustrumjaar voor onze oude Australische emigranten. Ze hebben de weg voor tienduizen den landgenoten geëffend. (Van onze Parijse correspondent) Het type van de uiterst beschaafde, beleefde en charmante Fransman wordt steeds zeldzamer, want ook hier staat Magere Hein achter de ouden en helaas vormen de jongeren geen aanvoer van betekenis. De oudere Fransman, het historische voorbeeld van de monsieur", waarvan de litteratuur overvol is mag trots gaan op een beschaafd uiterlijk en een gecultiveerd innerlijk. Hij roert geen pijnlijke onderwerpen aan, spreekt zijn echtgenote aan met „vous", betrekt de gast onmiddellijk in een pret tig, licht gesprek, ontziet hem op alle manieren en doet hem tenslotte uitgeleide tot de buitendeur met de arm over zijn schouders. Zijn conver satie tintelt van herinneringen uit 1418, zijn costuum zit meer dan goed, zijn hoffelijkheid tegen de dames is prettiger dan de esprit van de jongeren en hij zal nimmer proberen u zijn gedegen kennis van litteratuur en histo rie op te dringen. I nen houden. De wijncultuur ontbreekt Hij heeft geen etiket nodig. Zijn wijn I bij de jongere generatie eveneens. De evenmin. De manier waarop hij eengoed gevulde wijnkelder met de glas weet te presenteren stempelt flesjes van twintig jaar oud kunt ge hem tot de Fransman, tot de „mon sieur", die helaas begint uit te ster ven. Deze „monsieur" behoeft geen ingenieur op pensioen te zijn of een stramme arts met een bankrekening. Heel vaak zijn het afgedankte arbei ders met een door de devaluatie verlicht pensioentje, die nog het stem pel van hun tijd dragen en met iedere beweging onbewust manifesteren te behoren tot een volk van klasse, waarin iedere groep een hoge be schaving bezat. Behalve iets goeds van hun ouders heeft de jongere generatie veel slechts geërfd van de extremiteiten. De beleefdheid wordt hierdoor soms te onderdanig en omdat de uitersten elkaar hier nu eenmaal overal moeten raken wordt het gevoel van onafhan kelijkheid, vrijheid en eigenwaarde gemakkelijk grof. We mogen hierop evenwel niet generaliseren, want de prettige, beleefde Fransen zijn nog geen uitzondering. Wel moet men zich aanpassen bij het milieu en niet on middellijk veroordelen, wat anders is als in Nederland. Liever dan een oor deel vellen zouden we een vergelij king willen treffen. Het is bekend, dat de Fransman graag over vrouwen praat, maar ook mannen uit het academisch milieu zien vaak over het hoofd, dat de vrouw er prijs op stelt in haar mantel te worden geholpen. Als gastheer zijn vele Fransen inderdaad niet sterk: lang niet altijd verstaan ze de kunst een lichte conversatie als een balletje van de een naar de ander te werpen. Herhaaldelijk komt het voor, dat de gastheer een hoogdravend gesprek over kunst onderhoudt, waarbij meer dere gasten slechts hun mond kun- nog alleen bij de ..monsieur" aantref fen. Durand jr weet ook maar weinig over de wijn te vertellen. En een kampioen-wijnproever is hij vaak evenmin. Hij is zo mogelijk wel nog explo siever als zijn vader en grootvader en zijn uitbarstingen blijven niet altijd gereserveerd voor een intieme kring. Soms blaft hij zijn vrouw af tijdens een dinertje, in bijzijn van zijn vrien den, maar een tyrantype is hij aller minst, want enkele ogenblikken later liefkoost hij haar weer met woorden of gebaren. Het etentje met de gasten is ove rigens altijd een royale, heerlijke maaltijd, beginnende met de aperitief en eindigende met cognac. Twee en drie soorten wijn zijn als twee voor gerechten, twee soorten vlees, groen te, kaas en nog twee desserts. Het over en weer uitnodigen wordt echter steeds minder, waarbij de duurte een grote rol speelt. Overigens valt het niet mee om tot de huiskamer van de Fransen door te dringen, want ondanks de grote beminnelijkheid in de café's en de handjesgeverij te pas en te onpas blijven de deuren langer gesloten dan in Nederland en dezelfde Fransman, die er in het openbaar zo trots op gaat, dat er voor hem geen klassen bestaan en gedwongen joviaal kan doen tegen een vertegenwoordiger van een groep, die maatschappelijk lager is geplaatst zal er angstvallig voor waken geen invitaties te richten tot lieden die boven of beneden hem staan. Ook in het presenteren van een verfrissing heeft hij andere gewoon tes. De oppervlakkige relatie, die toe vallig binnen komt en in Nederland vrij snel begroet wordt met een kopje koffie of thee krijgt in Frankrijk vaak niets aangeboden, tenzij het natuur lijk aperitieftijd is. Een gewoonte van de laatste jaren is om gasten uit te nodigen voor het dessert. „Komt u na het dejeuner een kopje koffie drinken". De gastvrouw staat zodoende niet voor de moeilijke taak een hele maaltijd te prepareren. Het gezin eet dan vry eenvoudig, doch valt met de gasten aan op het dessert, waarby diverse koekjes en taarten worden gegeten, witte wtfn, koffie, cognac en likeur worden ge dronken. Is de Fransman verlegen? We zou den willen antwoorden, dat het ver legen type hier veelvuldiger voor komt en het sportieve type, tevens prettig causeur veel minder talrijk is. Opvallend ook is altijd hoezeer de Fransman zich laat intimideren door een verzorgd en gezellig interieur. We zijn er al gewoon geraakt, dat ter loopse binnenkomers onze tapijten erg ontzien en angstvallig op het matje blijven staan. Opvallend is ook het verschil tussen de Franse en de Nederlandse soldaat. Hoewel we van de tweede niet gaarne iets slechts zouden willen zeggen willen we de waarheid toch ook weer niet te kort doen: de Franse soldaten zijn uiterst beleefd en voorkomend. Dat ze eerder bereid zijn een hand te drukken dan te salueren en hun uniform met even veel gratie dragen als hun peau de suède schoenen kan in het toekomsti ge, Europese leger een prettig tegen wicht brengen. In handen drukken is de Fransman in burger overigens precies even vlot. „Het arbeidsproces wordt er nadelig door beïnvloed" schreef onlangs een Amerikaan. En daarmee deed hij aan poppen kast. Ge went heel vlug om alle voorbij gangers, die ge kent, vluchtig de hand te drukken. Ge went er ook aan om de brave kastelein een hand te geven, daarna de mede-gasten en pas daarna uw bestelling te plaatsen. En in de arbeidsgemeenschap? Misschien hebben Claude en Pierre gister uit slaande ruzie gehad, maar vandaag geven ze elkaar toch een handje. Niet, omdat ze zo vergevingsgezind zijn, maar omdat het gewoonte is. En die gewoonte legt weer de basis voor de verzoening. Want het is erg gemakkelijk boos te worden. Maar ge kunt het nooit blijven. Geen wonder, dat de aandacht, nu alles veilig aan de overkant was, enigszins verslapte. Bij het uitladen van de Revenge viel een der goudstaven uit een beschadigde kist door een luik in het vierde laadruim. Een matroos keek de vallende staaf na en riep: „Is hij kapot?" Uit de diepte kwam ten antwoord: „De staaf niet, maar mijn schedel wel!" Bij een ander ongelukje daalde een regen van gouden munten in een luik naar bene den. Jenkins stuurde zeecadetten naar beneden om te zoeken. Toen men naderhand hun buit nawoog, bleek dat er niets ver mist werd. Met de dienstregeling jongleerde men zodanig, dat ('e goederentreinen 's nachts in Ottawa arriveerden en de kisten met goud nog bij donker per vrachtauto naar de Bank van Canada konden worden gebracht. Wie zou er het vijf verdiepingen hoge gebouw met zijn voorgevel van 40 meter op hebben aangezien, dat 't spoedig een goudschat zou bevatten, die slechts vergeleken kon worden met de Amerikaanse goudschat in 't Fort Knox? Drie dagen 'ang' stroomde de goud vloed van het Revenge-convooi naar de kelders van het gebouw. Koorts achtig werd alles uitgepakt en ten slotte lagen de staven elk onge veer 12 kilogram zwaar bij tien duizenden achter tralies op rijen. De kelder leek op een opslagplaats voor stukken zeep, maar toch was het goud rij voor rij, verdieping na verdieping, puur goud, tot aan het plafond toe. Behalve deze staven zaten er meer dan 50.00(1 zakken met gouder, munten uit aller Heren landen in de kelder. Daar waren b.v. enkele milioenen van de beroemde Franse Napoléons waar mee continentale smokkelaars des tijds hun in Engeland gekochte wa ren hadden betaald. Daar waren tal loze gouden munten met de beeltenis van Lodewij'- XIV, Lodewijk XV en Lodewijk XVI; Engelse sovereigns Victoria en George III; er waren zeld zame „spade guineas" en gouden munten uit de tijd van koningin Eli sabeth, daar waren zakken vol Ne derlandse gouden tientjes en gouden vijfjes en goudstukken van andere Europese staten. Zoals bijna altijd bij deze trans porten was ook deze keer directeur Perkins bij het uitladen aanwezig. Toen hij de scheepspapieren der vijf schepen doorkeek, geloofde hij zijn ogen niet „Daar lag immers voor vele millioenen aan goud op de ka de", vertelt hij. „Weliswaar was het hele terrein afgezet door een zware bewaking, maar hoe gemakkelijk kon men in een grote havenstad als Hali fax de lucht krijgen van de kostbare transporten! Er viel mij een steen van het hart. toen de laatste kist aan land kwam". Toen men de boel ging controleren bleek echter dat drie kisten zoek wa ren. Jenkins liet het schip va onder tot boven nazoeken. Zonder resultaat. Radeloos vluchtte hij met Perkins naar de bar van de ifficiershut. „Hebt u er dan geen idee van, waar men deze drie kisten gelaten heeft?" vroeg hij Perkins enigszins naief. „Wat denkt u wel van me?" antwoordde deze geirriteerd. „Alles moest ook zo snel in zijn werk gaan, ginds bij het inladen aan de Clyde Elk ogenblik kon ons een Junkers 'n afscheidscadeautje in de schoorsteen werpen." De steward, die de cocktails mengde, hoorde het gesprek. „Ik geloof dat ik weet wat U zoekt", zei hij, „en ik geloof dat ik weet waar het is. Ik ben er al honderd keren over ge struikeld vanaf het ogenblik dat we uit Schotland vertrok ken." De drie kisten met goud van het Britse Rijk stonden doodgemoede reerd tussen kisten met whiskey.... Voor het verdere transport van de goudstaven naar Ottawa had men 5 extra treinen nodig. Elke trein telde 14 wagons en verder een restauratie rijtuig en twee slaapwagens voor de ongeveer 50 man spoorwegpolitie. Goud is zwaar. Elke wagon telde slechts 150 kistjes. In elke wagon wer den telkens voor vier uren vier poli tiemannen opgesloten. De transporten werden niet verzekerd. Wie had ook zoveel honderden millioenen kunnen of willen verzekeren? En dat midden in de oorlogstijd? Het zou een fan tastisch verzekeringsrecord zijn ge weest. Het convooi sloeg wel nog een ander record: zijn lading kostte ongeveer een millioen dollar aan vrachtkosten. Zoiets was nog nooit voorgekomen zo lang de Canadese spoorwegen bestonden. Intussen had men in Montreal vlak bij het gewelf, dat vol effecten ge propt zat, een grote ruimte ais depot ingericht. Hier in deze zwaar be schermde kelder ontwikkelde zich een der interessantste beursbedrijven ter wereld een Wall Street in het klein. Directeur Mansur had zich d; hulp verzekerd van een 120 vroegere ban kiers, makelaars en bankbedienden, allemaal Canadezen. Zij werden beë digd en onder de persoonlijke leiding van Craig gingen zij de boei sorte ren. Dit bureau was voor iedere bui tenstaander onbereikbaar. Slechts een oooooooooooooooooooooooo Er lag voor millioen goud OOGOOOOOOOOOOOOOOO0OOOGC lift gaf toegang en eenieder, die hier van gebruik maakte, werd zowel bo ven als beneden gefouilleerd en moest zicb kunnen legitimeren. Elke maand werden de legitimatiekaarten ver nieuwd. Een menigte alarmknoppen verbond de ruimte met de politie post, met de centrale der bereden politie en met een grote particuliere detective instelling. Op zekere dag trapte een politie man per ongeluk op een voetschake laar. Binnen drie minuten wemelde het in het gebouw van politie-beamb- ten en de straat stond vol overval auto's. Alle huizenblokken in de buurt waren afgezet door zwaar bewapende mannen. Schijnwerpers zetten de stra ten vol licht. Gedurende de zomer groeide het aantal kisten met effecten tot 2000 De mannen van Craig werkten tien uren per dag, ook Zaterdags. Zij za gen zich geplaatst voor een ongeloof lijke warwinkel aan effecten, die toe behoorden aan tal van firma's en private personen. De papieren van elke bezitter werden afzonderlijk ge bundeld - waarvoor men 110 kilome ter bindtouw nodig had. Alles werd tweemaal gecontroleerd. Om on nauwkeurigheden te kunnen ophelde ren werden 6000 brieven naar Lon den gestuurd. Er was spoed bij, want met al deze papieren kon men niets beginnen, eer men er de waarde en verdere bijzonderheden van had op getekend. Alles, wat maar dollars kon opbrengen, zou straks op de markt worden gebracht. Daarbij moest men natuurlijk zodanig te werk gaan, dat de opbrengst het hoogst was. In het begin van de herfst begon men de effecten te verzilveren. Een hele ploeg employé's had niets an ders te doen dan coupons te knip pen. Er waren effecten bij van be zitters, die jarenlang geen coupons meer hadden geknipt. In zijn mémoires merkt Churchill laconiek op: Tot November 1940 hadden wij reeds Amerikaanse ef fecten ter waarde van 335 millioen dollars verkocht. Effejten, waarvoor de eigenlijke bezitters in ponden ster ling schadeloos waren gesteld." Daar door kon Engeland oorlogsmateriaal in reusachtige hoeveelheden aanko pen tegen dollars. Merkwaardig genoeg is, dat Craig sinds September 1940 steeds precies heeft geweten, hoeveel waarde de goud- en papierschat in Canada had. Als bewijs voor de stiptheid,waar mee gewerkt werd, moge dienen, dat er nooit ook maar één enkele cou pon verloren is geraakt en dat men nooit een kasverschil heeft gehad, dat niet spoedig was opgespoord. Niet minder bewonderenswaardig is, dat men het gehele project, waar bij toch honderden Britten en Cana dezen betrokken waren, gedurende de hele oorlog in het diepste geheim heeft weten te hullen. Het werd even geheim gehouden als de Amerikaan se en Britse atoombomprojecten. Op zekere dag, toen slechte be richten van de fronten binnenkwamen merkte een zojuist uit Engeland naar Canada geëmigreerd dienstertje op tegenover Perkins: „Ik hoop maar, dat de Duitsers, als ze soms in Sou thampton mochten landen, mijn twee aandelen Canadian Pacific niet te pakken zullen krijgen." Perkins had moeite om een glimlach te onder drukken. Het goede kind stond maar enkele meters boven de plek, waar haar twee van haar spaarduitjes ge kochte aandelen veilig opgeborgen zaten. Ofschoon men reeds in Maart 1941 toen Roosevelt» Leen- en Pachtwet tot stand kwam. kon ophouden met het te gelde maken van de effecten, liet men de hele schat in Canada tot 'iet einde van de oorlog. Niette min was er reeds ^en belangrijk deel verzilverd. Om tenslotte een beeld te geven van de omvang van de goudschat, geven wij enkele vergelijkingen. Telt men alle goud, dat de Spanjaarden in de zeventien jaar dat Cortez in Mexico „te gast" was bij keizer Mon tezuma, bii dat wat Pizarro tien jaar lang in Peru bij elkaar roofde, telt men daarbij alle goud van de ze venjarige „goldrush" van Alaska, dan krijgt men tegen 'n koers van 35 dollarcent per ounce een waarde van 646. millioen 165000 dollar. Alleen reeds het Britse slagschip Revenge bracht een waarde over de Oceaan, die viermaal zo groot was... Churchill en zijn kabinet hebben het spel destijds goed gespeeld .en met bravour ge wonnen. Niet alleen bleef de Britse goud- en deviezen-voor- raad behouden, maar ook werd het gehei mbewaard, hoewel er 600 mensen bij betrokken waren. Nog nimmer hebben zo velen een zo groot geheim zo ongelooflijk goed weten te be waren. EINDE. KWADENDAMME ANNIE REMIJN Zeehospitum Zonneveld (Oostkapelle) wenst alle abonné's van het Dagblad De Stem een Z.N. en een spoedig weerzien. HULST ADMINSTRATIE- KANTOOR Hulst - Grote Bagijnstraat 14 G. N. 's-GRAVENPOLDER Voor 't Nieuwe Jaar is onze wens Veel voorspoed voor een ieder mens. Inzonderheid de vrouw of man Die 't auto rijden nog niet kan Neem na Nieuwjaar een kloek besluit En kiest Den Herder's Rijschool uit. DEN HERDER'S AUTORIJSCHOOL Schoolstr. 31, 's Gravenpolder I O DAMESPULLOVERSvanaf 2.50 X DAMESVESTEN 9.95 KINDERTRUITJES 4.95 KINDERVESTJES 5.95 DAMESBLOUSES 2.50 SOKKEN 0.95 h] KRISTAL NYLONKOUSEN 1.95 LINKS GEWEVEN DAMESKOUSEN1.50 T* HERENVESTEN, zuiver wol11.95 DL WOLLEN SJAALS 0.95 O JONGENS SJAALS 2-95 X VOLENDAMSE KINDERSJAAL 1.95 O OP ALLE ANDERE ARTIKELEN incl. NOUVEAUTé'S O O 2 m o O 2 rn O) TELEFOONDISTRICT BREDA vraagt voor de TelefoonkantorenBergen op Zoom, Breda, Goes, Hulst, Oostburg, Steenbergen, Terneuzen, Tholen, Zevenbergen en Zierikzee Leeftijd bij voorkeur 17 tot 21 jaar. Vereiste: diploma M.U.L.O.-A (met talen) of gelijkwaardig diploma of bewijs. Salaris volgens Rijksregeling. Schriftelijke sollicitaties, met vermelding van leeftijd, diploma's enz. te zenden aan de directeur van het Telefoondistrict, Oude Vest 4, Breda. Bewaart Uw bezit veilig Door alle eeuwen heen loopt de draad van de strijd die eenieder voor het behoud van zijn bezit dikwijls moet voeren. Voor zover mogelijk werd in vroeger jaren getracht het bezit op een verborgen of versterkte plaats veilig te stellen. De huidige samenleving laat vrijwel geen ruimte meer voor veilige verborgen plaatsen en aan de veiligheid van versterkte plaatsen moeten steeds hogere eisen worden gesteld. De moderne gepantserde kluizen van de banken met safe-loketten voor de cliënten bieden een grote veilig heid. Niet alleen voor het bewaren van geldswaardige papieren, effecten, contracten enz., maar ook van pa pieren, die voor U een persoonlijke waarde hebben, familiestukken enz. Bovendien gaat U veel rustiger op reis, wanneer U de waardevolle kleinere stukken uit Uw huis in een ver zegelde koffer tijdelijk in bewaring geeft. <L 8 *4^ Bergen op Zoom-'s-Hertogenbosch E'ndhoven-Roosendaal-Tilburg

de Stem | 1956 | | pagina 4