Pater de A. Gieles, lid gemeenteraad van Ambonezen in woonoord Nadorst vernielden gezinskeukens Regering volgens sanctioneerde onrecht de polder Walcheren Gedenkwaardige oudejaarsavond Aantal doden thans negen In Ujiji neemt men ook wel eens belangrijke besluiten Nieuwe zeesluis te Cadzand voldoet niet aan eisen Z- VLAANDEREN Zoutelandse huizen moeten wijken voor de dijk De eerste aankoop van panden door de polder Walcheren DAGBLAD DE STEM VAN MAANDAG 2 JANUARI 1956 Middelburgse politie arresteerde alle meerderjarige mannen Geen tegenstand Raad van Ovezande besloot: Aansluiting op waterleiding verplicht Ramp in Geleen Afgraving Molenberg te Hulst? Hoop op vinden van poort van Keldermans Roosendaler temidden der Muzelmannen Uitbreidingsplan Protest aan de Minister Te Sint Kruis „Rust Roest" kwam bijeen Jaarvergadering Ned. Trekpaard te Goes TERNEUZEN In Memoriam: G. F. P. van der Peijl „SCHUTTEVAER" HIELD JAARVERGADERING Verkeerscursiis Critische opmerkingen aan adres van minister Mansholt Walcheren MIDDELBURG Grondverkoop aan ile N.V. Polak VLISSINGEN Zuid-Beveland GOES Ijsvermaak' staat op scherp In Antwerpen Feestverlich ting duurt voort Waterschaps benoemingen Aan verwondingen bezweken AGENDA Heden Morgen Vrijwel onmiddellijk na het beëindigen van een kerkdienst hebben de bewoners van het Ambonezen-woonoord aan de Nadorstweg te Middelburg, allen leden van de partij Nasionaal Maluku Selatan, de tien in aanbouw zijnde dubbele gezinskeukens volkomen verwoest. Dit gebeurde op oude. jaaravond rond acht uur. De gewaarschuwde gemeentepolitie, die reeds vermoedde dat zoiets zich kon voordoen, rukte met het gehele korps uit. Hoewel men dus snel ter plaatse was, kon niet meer worden voorkomen, dat de keukens, waarvan acht tot op manshoogte waren opgetrokken, met de grond werden gelijkgemaakt. Toen de politie arriveerde, waren het reeds puinhopen. onder 18 meerderjarigen. Een deel hiervan werd individueel per motor met zijspan naar het bureau in de Giststraat gebracht, een ander deel werd per auto en per autobus ver voerd. Aanvankelijk werden de arre stanten verspreid en ondergebracht in het huis van bewaring en het Mid delburgse politiebureau. Ook gingen er naar Goes, Serooskerke en Vlis- singen. De minderjarigen zijn inmid dels weer op vrije voeten gesteld. De meerderjarigen blijven in verze kerde bewaring en zullen worden voorgeleid. Omstreeks tien uur was De Ambonezen boden geen tegen stand, zodat de arrestaties zonder wanordelijkheden verliepen. Meer dan 20 mannen werden ingerekend, waar- De raad der gemeente Ovezande kwam in vergadering bijeen onder voorzitterschap van burgemeester Andriessen. In deze vergadering werd mededeling gedaan van de goedkeu ring door Gedeputeerde Staten van de begroting 1956 der gemeente. Toe gekend werd een subsidie ten bedrage van 15 aan de stichting 19401945, terwijl het subsidie ten behoeve van het ETI werd verhoogd tot 7 cent per inwoner. Besloten werd dat de gemeente garant zal zijn voor een door de n.-v. Bouwkas te verlenen hypothe caire geldlening. Goedgekeurd werd de begroting tot wijziging van de sa larisverordening 1955. Voorts werd een subsidie toegekend aan de Ned. Hervormde bibliotheek. Het voorstel van B. en W. tot het opnemen van een bepaling omtrent verplichte aansluiting van percelen, gelegen aan het waterleidingnet, lok te nogal enige discussie uit. Na uit voerig deze aangelegenheid te hebben besproken en van gedachten te heb ben gewisseld werd het voorstel tot verplichte aansluiting aangenomen met 5 stemmen voor en twee tegen; tegen stemden de heren van Steen bergen en Boonman. Bij de rondvraag werd door de heer van Steenbergen opgemerkt dat de heg bij de burgemeesterswoning wel voor vernieuwing in aanmerking komt. Volgens spreker was het de beste oplossing deze heg te verwij deren en een betere afrastering aan te brengen. De raad was het hier mede eens, zodat deze aangelegen heid nader zal worden bekeken. Eén van de drie ernstig gewonden van het ongeluk bij het stikstofbin- dingsbedrijf te Geleen, H. de La Cou ture uit Spanbeek is gistermorgen overleden. De toestand van de twee andere zwaar gewonden is nog zeer ernstig. Het ongeluk heeft thans ne gen doden geëist. de rust in het kamp weergekeerd. Zoals bekend, wensten de leden van de PNMS geen genoegen te nemen met de bouw van de z.g. gezinskeu kens. Zij zijn als militair per dienst bevel naar Nederland gekomen, al dus hun protesten, die zij o.m. ver zonden naar de Verepigde Naties, en wensen niet te worden behandeld als hun landgenoten, die vrijwillig naar Nederland gingen. Zij willen wachten op gelegenheid tot terugkeer naar Ambon. Zij begonnen hun activiteit in het begin van november 1955 toen zij in het kamp Nadorst te Middel burg en Havendorp te Vlissingen de voorbereidingen voor de bouw van de keukens tegenwerkten. Dit leidde toen o.a. tot de overplaatsing van een 58-tal raddraaiers. Het vernielen is zeer snel in zijn werk gegaan. De schade hoopt men vandaag te taxeren. Deze zal vermoe delijk door de dienst Ambonezenzorg worden gedragen. Al met al is het voor de Middelburgse gemeentepolitie een gedenkwaardige oudejaarsavond ge worden. Er bestaat een goede kans dat de Molenberg op de Hulster wallen met rykssteun zal kunnen worden afgegraven. Zoals bekend is, bestaat onder degenen, die belangstelling hebben voor de historie van plaats en streek, al lange tijd het verlangen om na te gaan of zich onder deze Molenberg inderdaad nog in goede staat zijnde overblijfselen van de zogenaamde Dubbele Poort" van Keldermans bevinden. Deze poort is hoogstwaarschijnlijk in 1506 gebouwd en ze kreeg de naam „Dubbele Poort" aangezien ze niet slechts een normale toegangspoort tot de stad was, doch tevens een ver sterking van de Hulsterse havenin gang vormde. Indien men dit bouw werk van onder de Molenberg zou kunnen „opspitten". zou Hulst een merkwaardig en attractief historisch bezit hebben; een poort van de grote bouwmeester Keldermans is een zeld zaamheid. Men heeft gepoogd dit werk te doen uitvoeren in de zogenaamde hand- werkregeling en naar verluidt zou Den Haag er thans wel voor voelen medewerking te verlenen. Zodra het probleem van de afvoer van de grond en het eventuele puin kan worden opgelost, kan het begin van de werk zaamheden worden tegemoet gezien. (Van onze speciale verslaggever) Pater Alfons Gieles, een rasechte Roosendaler, is enkele dagen geleden teruggekeerd uit de missie. De Witte Pater ver liet een dikke maand terug Tanganyka in Afrika om na negen jaren van een welverdiende vacantie te gaan genieten. Bruin gebrand en met een pak aardige verhalen arriveerde hij bij zijn broer Jan, de bekende voorzitter en „architect" van de al even bekende voetbalvereniging R.B.C. Een pak verhalen? Het aardigste wat pater Gieles meedeelde was, dat hij sinds jaren gemeenteraadslid is geweest van het tienduizend zielen tellende Ujiji. Samen met zeventien andere edelachtbaren behandelde hij de belangen van de gemeente. Zijn woord wierp tot nu toe steeds gewicht in de schaal, ofschoon de Muzelman nen de pater wel eens met een scheef oog aankeken. „Je kunt zo'n gemeenteraad van Ujiji natuurlijk niet helemaal verge lijken met een raadszitting in Roo sendaal of zelfs Hontenisse", vertelde de pater. „Het gaat er namelijk niet zo bar plechtig naar toe, maar op een gegeven moment worden we toch gewaarschuwd, dat er een zitting op til is en els de burgemeester, de li- wali, de bijeenkomst heeft geopend beginnen de besprekingen. De liwali, dat is mijnheer Shek Aliy, leidt de onderwerpen, die aan de orde komen, Het waterschap „Het Vrije van Sluis" besloot in haar algemene ver gadering een protest-schrijven te zen den aan de minister van Waterstaat, inzake de nieuwe zeesluis te Cadzand welke in augustus van dit jaar gereed kwam. Het bouwwerk voldoet n.l. niet op voldoende wijze aan de uitwate ring van West Zeeuwsch-V'laanderen. In de oorlog werd het sluizensys- teem te Cadzand wat perfect func- tionneerde vernietigd. De buiten- sluis bleef ver intact, doch men kreeg te kampen met sterke verzanding vóór deze sluis. De landinwaarts ge legen twee sluis de zgn. wacht- sluis was geheel vernietigd en hieraan werd de verzanding geweten. Het polderwater stroomt n.l. met grote kracht door de geopende sluis deuren de Noordzee in. Door de grote De paardenfokvereniging „Rust Roest", die geheel West Zeeuwsch- Vlaanderen omvat kwam in 't dorps huis te Sjnt Kruis bijeen. Nadat ae voorzitter van de Belan genvereniging G. Bonte de aanwezi gen welkom had geheten, werd door de voorzitter van de vereniging „Rust Roest" A. F. J. Temmerman uit Hoofdplaat de leiding der bijeenkomst overgenomen. Op voorstel van het lid Pr. de Backere uit Sint Kruis had men de heer Oomen uit Vught van het Nederlands Paardenstamboek uit genodigd om de film van de nationale tentoonstelling te 's-Hertogenbosch te vertonen. Dat hiervoor bij de paar denfokkers veel belangstelling be stond laat zich denken, te meer ook omdat producten uit eigen streek op de tentoonstelling een goed figuur hadden geslagen en op het doek wer den vertoond o.a. de spannen van de stallen de Dobbelaere uit IJzendijke, Aernoudts e.a. en de kampioensmer rie 1954 van J. van Hal uit Eede. Na de filmvertoning bleef men nog enige tijd gezellig bijeen waarna on der leiding van de plaatselijke mu ziekvereniging „Elk naar zijn Krach ten" een bezoek werd gebracht aan de café's ter plaatse. kracht nam het uitstromende water iedere keer het aangeslibde zand mee, zodanig, dat practisch geen kor reltje bleef liggen. De wachtsluis had in deze „reinigende" werking van het polderwater een zeer grote en allerbelangrijkste taak: het verza melde het polderwater op een zodanig niveau, dat het uitstromende water een bijzonder sterke kracht had. Deze wachtsluis had bovendien een drie-ledige taak, n.l. ten eerste als wachtsluis voor de afwatering, ten tweede als verkeersweg over het ka naal en ten derde als tweede kering voor het buitenwater. Het waterschap was steeds door drongen van het grote nut der wachtsluis en de verzanding van het kanaal, tijdens en na de oorlog be wezen onomstotelijk de waarde van deze tweede sluis. Men drong daar om bij Rijkswaterstaat op herstel aan. GEMAAL Rijkswaterstaat besliste echter, dat deze tweede sluis overbodig zou zijn door het bouwen van een nieuwe gro tere zeesluis. In augustus werd deze nieuwe sluis aan 't waterschap over gedragen. Het polderwater stroomt met bruisende kracht door de ge opende sluisdeuren, doch het is niet in staat het aangeslibde zand mëe te nemen. Momenteel zijn enige drag line's bezig de geul vóór de sluis deuren vrij te maken... Rijkswaterstaat zag de noodzaak van herbouw der tweede sluis niet in. Wél bracht zij op de nieuwe sluis een onderbouw aan, waarop een gemaal geplaatst werd. Doch het Vrije van Sluis staat huivering wekkend tegenover de grote kosten van de bouw vaneen gemaal en de steeds terugkomende kosten van kunstmatige lozing. Herbouw van de wachtsluis zou een natuurlijke lozing blijvend moge lijk hebben gemaakt en de hoge kos ten overbodig maken. Bovendien zou men óók geen last hebben van ver zanding. Wat waarschijnlijk nog een woord je mee zal spreken ten gunste van deze herbouw waarop het waterschap aandringt is de erkenning van de dijk rond het Zwin als zgn. zwakke plaats in de zeewering. Een tweede waterkering is derhalve noodzake lijk. Wat gevonden zou kunnen wor den in herbouw van de wachtsluis. in. Hij vertelt, dat meneer A. een huisje wil bouwen en dat hij dit wil doen in die en die buurt. De burge meester gelooft, dat meneer A. geen redenen heeft om daar zijn huisje nqer te zetter), maar dat hij, dit beter kan doen op dé gronden, die Ujiji daarvoor heeft bestemd". „Een uitbreidingsplan dus, pater?" „Ja, men zou kunnen zeggen, dat de gemeente inderdaad een uitbrei dingsplan heeft, ofschoon dat natuur lijk met niet zoveel tierelatijnen is vastgesteld als in Nederland. De bou wer moet echter luisteren naar de uitspraak van ons college, mits de uitspraak tenminste bekrachtigd wordt door de (Engelse) districts commissaris". GED. STATEN „Die commissaris is zoveel als bij ons Gedeputeerde Staten, pater?" was onze vraag. „Ja, ook die vergelijking gaat op. De commissaris kan zijn veto over een bepaald plan uitspreken. Wij be handelen natuurlijk veel meer plan nen dan alleen maar dat van die meneer A. en zijn huisje. Wij ver kopen grond, praten over de aanleg van wegen, bemoeien ons met de riolering, spreken over het sanitair, zoals waterleiding, electriciteit en wij hebben nog al eens schoolkwesties op te lossen. Men kan werkelijk zeggen, dat de raad van Ujiji zeer veel lijkt op de Nederlandse raad voor wat het nemen van besluiten betreft. Al leen is het bij ons wat minder in gewikkeld een zaak af te doen". Nog even had het de pater over zijn positie in de raad. „Wij kennen geen politieke groeperingen", zo zei de navolger van kardinaal Lavigerie. „Wij hebben niet meer dan zeventien Muzelmannen en een blanke pater, dat is alles. In het begin hadden de Muzelmannen erg veel argwaan, maar toen ik eenmaal een paar jaar in Ujiji was én toen men ging besef fen, dat ik ër niet kwam voor mijn eigen belang en dat ik al evenmin rijk was, toen begonnen de Muzel mannen me te geloven. Ze rede neerden: „hé, die pater, dat is toch wel een aardige vent". Pater Gieles zei d(t laatste in alle bescheidenheid. 1 V m ,1 Vrijdag 27 januari zal te Goes de algemene vergadering worden ge houden van „het Nederlandse trek paard." Na afwerking van de huishoude lijke zaken en besprekingen over de keuringen zal de heer G. Grooten huis, adjunct-directeur vaii de Prov. gezondheidsdienst voor dieren eeri causerie houden over het onder werp: „Practisehe wijken voor de paardefokkerij". De algemene kring- vergaderingenn zijn vastgesteld op 21 januari te Axel, en te St. Philipsland, 23 januari te Tholen, 24 januari te Goes, 25 januari te Oostburg en 26 januari te Zierikzee, Kortgene en Middelburg. Op één der laatste dagen van 1955 overleed in het Sint Elisabethzicken- huis tc Leiden een merkwaardige Terneuzense figuur, n.l. de heer G. F, P. van der Peijl. De overledene was een stuwende kracht in de handel en de industrie en heeft door zijn groot zakelijk in zicht een grootbedrijf opgebouwd en in en buiten Terneuzen voor velen welvaart gebracht. De heer van der Peijl was com missaris, medeoprichter en oud directeur van de N.V. HandelIn dustrie- en Scheepvaart Maatschappij „De Hoop". Hij volgde zijn vader in 1907 op in een handel in bouwmaterialen en een kalkblusserij. Een zeer bescheiden handel die door de heer van der Peijl met grote voortvarendheid werd aangepakt en door zijn inifiatief en ware handelsgeest werd uitgebouwd tot een onderneming met 400 arbei ders.. Het bedrijf werd in een N.V. om gezet en groeide steeds verder. Ei kwamen een betonfabriek, een steen fabriek en een kraanen expeditie bedrijf. De vloot groeide uit tot 20.000 ton scheepsruimte. Zo ontstonden de Ter neuzense Handelen Scheepvaart Maatschappij „De Schelde" en de N.V. Transport Maatschappij „Ter- neuzen". De overledene was oprichter en commissaris van verschillende onder nemingen die met het bouwbedrijf in verband staan o.a. Van Neerbos' bouwmaterialenhandel N.V. te Vlaar- dingen. De heer van der Peijl was even eens medeoprichter en president commissaris van de N.V. Machine fabriek C. P. Bolier te Dordrecht. De laatste jaren besteedde de over ledene zijn aandacht aan de woning bouw. Door zijn bemoeiingen zijn te Terneuzen en Sluiskil veel woningen verrezen. Als het om de belangen van Ter neuzen ging klopte men nooit tever geefs aan bij de heer van der Peijl. Niet alleen gaf hij hulp waar dit no dig was, maar meestal ging het ini tiatief van hem uit. Op het laatst van zijn leven heeft de heer van der Peijl zeer geijverd voor het nieuwe zwembad en recreatieoord. Dat dit niet volgens zijn plannen is verlopen is zeker niet aan hem te wijten. Voor zijn onvermoeibaar werk heeft de regering de heer van der Peijl benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. Op dinsdag 3 januari a.s. zal de begrafenis om 3 uur plaats hebben op de algemene begraafplaats te Terneu zen. De afdeling Terneuzen van „Schut- tevaer" hield haar algemene jaarver gadering. Van de zijde der schippers- leden bestond voor deze vergadering een grote belangstelling. De voorzitter kon veel optimistische geluiden doen horen doordat het le dental steeds stijgt. „Schuttevaer" is met haar 225 leden één der voornaamste afdelingen. In zijn overzjcht van hetgeen in het af gelopen jaar werd gedaan, moest de voorzitter evenwel vaststellen dat da resultaten van vaak belangrijke kwes ties te lang uitblijven. Ook de penningmeester kwam bij zijn verslag tot gunstige resultaten. De bestuursleden, A. Vermeulen en J. Leunis werden herkozen. Bij ver kiezing werd de heer O. Ribbens als nieuw lid aan het bestuur toegevoegd. De heren J. Verschoor, J. van Put ten en W. de Graaf werden aangewe zen als afgevaardigden naar de alge mene vergadering, die het a.s. voor jaar te Dordrecht zal worden gehou den. Traditiegetrouw was er nogal wat discussie over de voorstellen, die op deze vergadering ter tafel zullen moe ten worden gebracht. De schippers drongen aan op de verlichting van de „nieuwe kade", een verbeterde watervoorziening aan de schippers en het aanbrengen van trappen aan de Oostsluis. Een gezellig bal besloot deze ver gadering. Aardenburg Gezien de geweldige toename van het verkeer en in verband daarmede de veie ongelukken, zal te Aarden burg een verkeerscursus worden ge geven, daar het veelal door het niet voldoende kennen der verkeersregels is, dat er ongelukken gebeuren. Adjudant L. Meertens en opper wachtmeester B. Wisse hebben zich belangeloos beschikbaar gesteld om „Geen afwijking van de gebruikelijke werkwijze in ruil- en her verkavelingen wordt gevraagd door de algemene vergadering van de polder Walcheren, maar herstel van onrecht, dat ontstaan is door een handelwijze van de herverkavelingscommissie Walcheren, welke in strijd is met de wet. De minister tracht de omvang van het onrecht te ba gatelliseren en de bal naar het dagelijks bestuur terug te kaatsen. Maar het ligt juist op de weg van de regering een oplossing te zoeken. De regering heeft zelf een minder juiste situatie in het leven geroepen door te sanctioneren, dat de herverkavelingscommissie zich een be voegdheid heeft aangemeten, die de wet haar niet toekent". Aldus enige critische opmerkingen in het ontwerp-accoord aan minister Mansholt van de polder Walcheren naar aanleiding van zijn brief over de betaling van polderlasten van gronden, die men in het kader van de herverkaveling is kwijt geraakt en nu dus niet meer bezit. Reeds op 3 januari j.I. richtte de algemene vergadering van de polder een adres aan de minister, waarin de rechtmatigheid van de genomen maatregel, n.l. de voorlopige toetre ding, werd betwist. Op 26 september antwoordde de bewindsman o.m., dat zowel de ruilverkavelingswet 1954 als de herverkavelingswet Walcheren 1947 de gelegenheid tot voorlopige ingebruikneming van de kavejs op een eerder tijdstip biedt. Vruchte loos heeft het dagelijks bestuur ech ter gezocht naar een bepaling hier omtrent in de herverkavelingswet. Het beroep op de ruilverkavelingswet faalt, omdat deze niet op de herver kaveling van Walcheren van toepas sing is. Uit het feit, dat daarin wel een bepaling voorkomt omtrent het tijdelijk in gebruik geven van gron den en deze niet aanwezig is in de herverkavelingswet moet worden ge concludeerd, dat deze bevoegdheid voor de herverkaveling van Walche ren niet bestaat. Overigens gaat het niet om de voorlopige ingebruikne ming. maar om de voorlopige toe deling aan de gebruikers en zake lijk gerechtigden. ONBILLIJKHEID Minister Mansholt heeft verder be toogd dat de betaling van dijkgeschot over een grotere oppervlakte dan de toebedeelde niet tot onbillijkheden aanleiding geeft. Aangevoerd wordt, dat toedeling van een geringere op pervlakte gecompenseerd wordt door de hogere waarde van de grond. In theorie moge dit juist zijn, aldus het dagelijks bestuur, wanneer de grond door het uitvoeren van cultuurtech nische werken die hogere waarde heeft verkregen, maar de onbillijk heid wordt juist gevoeld in het over gangsstadium, waarin deze werken nog niet klaar zijn en de grond dus nog geen hogere waarde heeft. Be twijfeld wordt ook, of zoals de minister verwacht de herverkave- lingsacte in 1956 zal worden gepas seerd. Gezien hét grote aantal be zwaren tegen het plan van toedeling is er voor deze verwachting geen grond. „Maar de minister ziet over het hoofd, dat met de voorlopige toe deling reeds enkele jaren geleden is begonnen en de onbillijkheid dus niet van vandaag of gisteren dateert", al dus het ontwerp-accoord. OPLOSSING MOEILIJK Wat dat „terugkaatsen van de bal" betreft, wordt nog gezegd, dat een verrekening van polderlasten onge twijfeld voor de overgrote meerder heid van de 5700 eigendomsartikelen billijk zal zijn. maar dat het uitge sloten is, dat de polder daartoe over gaat. Daartoe is „regelend optreden" nodig, waarbij van het bijzonder reg lement, dat taak en bevoegdheid van de polder omschrijft, wordt afgewe ken. Deze bevoegdheid mist de alge mene vergadering. Maar ook al zou zij deze wel bezitten, dan nog zou het niet op de weg van de polder liggen om op eigen kosten hierin te voorzien. Het vinden van een oplossing zal niet gemakkelijk zijn, maar dit mag geen reden zijn om het onrecht te laten voorbestaan, aldus het dagelijks be stuur. deze cursus te geven die 6 lessen van 1.5 uur zal omvatten. Iedereen die dit wil kan aan deze nuttige cursus deelnemen, waarmede in januari zal worden begonnen. Het ligt in de be doeling deze daarna ook in de andere dorpen der gemeente te laten plaats vinden. Na afloop van de cursus zal een examen worden afgenomen. De cursus is toegankelijk voor iedereen boven 16 jaar. Ook is men voorne mens in de gemeente een verkeers- commissie op te richten. Geslaagd. Te Utrecht slaagde voor het diploma typen (200 aansla gen per minuut) mej. Ina Kousema ker alhier. RAADSVERGADERING De raad zal voor de eerste maal ii) het nieuwe jaar bijeen komen op vrijdag 6 januari aanstaande. Dan zullen o.a. behandeld worden een aantal belangrijke onderwerpen zo als de gemeentelijke medewerking aan het totstandkomen van een weg St.-KruisWaterlandkerkje, de wijzi ging van het sluitingsuur voor café's, wijziging van de salarisverordening voor de gemeentewerklieden, subsi die voor maatschappelijk werk, ver harding van de Boomgaardweg in de Diomedepolder en het verstrekken van kasgeld voor de bouw van de r.-k. kleuterschool te Eede. In totaal staan 22 punten op de agenda, een goed begin van het nieuwe jaar. Stoppeldijk HERSTEL KERKGEBOUW. In de loop van de volgende jaren zullen aan onze parochiekerk ver schillende herstelwerkzaamheden worden verricht. Begonnen zal wor den met het herstel van de dakbe dekking. Voor dit doel zijn 40.000 leien gearriveerd. De lossing van deze leien ging met heel wat moei lijkheden gepaard, maar uiteindelijk kwamen de zware kisten toch op hur. plaats. Verwacht mag worden dat thans spoedig met het leidekken zal worden begonnen. IJzendijke feit, EEN HONDERDJARIGE De firma Bevin herdacht het dat haar zaak 100 jaar geleden werd overgenomen van de heer Anthony Ad. Bitsz onder de naam Bevin. Het pad van de honderdjarige zaak, welke bestaat uit een boekhandel, drogisterij en drukkerij is niet altijd over rozen gegaan. Zowel door een grote brand als door de beschieting in de laatste oorlog ging er helaas veel van het kostbare archief verloren. Enkele zeer oude drukwerken en kranten, door de firma Bevin gedrukt en uitgegeven alsmede de koopacte. volgens welke de zaak op 29 Decem ber 1855 werd overgenomen van de heer Anthony Ad. Bitsz, door de heer Francois J. M. Bevin, zijn gespaard gebleven. De genoemde Francois J. M. Bevin was de overgrootvader van de tegen woordige eigenaar. Op de receptie waren er zeer vele mensen aanwezig om hun gelukwen sen aan te bieden. AFSCHEID BIJ DE P.Z.E.M. Zaterdag hebben de heren A. Blok, bouwkundige en W. de Nie, technisch ambtenaar, bij de PZEM, wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd, afscheid van het bedrijf ge nomen. Des morgens werden beide heren met echtgenoten ontvangen op het directiekantoor, waar door de di recteur der PZEM, ir. T. Michielsen, enkele hartelijke woorden werden gesproken, evenais door de technisch hoofdambtenaar, de heer C. Keiler, die namens de afdeling bouwwerken dank bracht voor de prettige samen werking. Namens het personeel wer den enkele blijvende herinneringen aangeboden. Met een handdruk en. goede wensen werd daarna afscheid genomen. Op de agenda van de raadsverga dering, welke dinsdag 10 januari zal plaats hebben, komt een voorstel voor om 27.5 aren grond op het groot industrieterrein te verkopen aan de NV. Polak en Zo on voor f 7,50 de M2 of f 20.625 in totaal. Genoemde N.V. wenst deze koopsom echter schuldig te blijven, waar tegenover zij aan de gemeente de eerste hypotheek zal verlenen! B. en W- stellen de raad voor hier op in te gaan. BEVORDERD De hoofdingenieur van de rijkswa terstaat met standplaats Vlissingen, ir. H. A. Ferguson, is bij Koninklijk besluit bevorderd tot hoofdingenieur A. GESLAAGD De heer H. J. ten Haeken slaagde voor het examen handelswetenschap pen M.O. K XII In de jongste bestuursvergadering van Ijsvermaak was ook de baan- commissie aanwezig en werden de plannen voor een hopen- lijk komend schaatsseizoen besproken. Zodra het ijs betrouwbaar is, zullen behalve de bekende bordjes aan de vesten ook nog een tiental vlaggen worden uitgehangen op verschillende punten in de stad. Deze vlaggen zul len rood-wit zijn met de opdruk Ijs vermaak. Op het moment dat het ijs afgekeurd wordt, zullen deze vlaggen ook weer terstond verwijderd worden. Voorts werden maatregelen genomen, dat op korte termijn kinderwedstrij den en een ijsfeest gehouden kunnen worden. Voor een vlot verloop van deze evenementen is echter veel hulp nodig en daarom hoopt het bestuur dat zich genoeg assistenten komen aanbieden. FEESTAVOND VERKENNERS In het nieuwe hoofdkwartier van de kath. verkenners aan de Poelweg, dat bijna afgewerkt is, had de eerste gro te feestavond plaats, welke nog kon geschieden in de kerstsfeer. Ruim vijf tig verkenners en welpen hebben er met hun leiders (sters) aan deelge nomen en opgewekt genoten van de welvoorziene maaltijd en het door enige krachten uitgevoerde program ma. De leiding berustte in handen van de aalmoezenier, kapelaan van Langen en hopman H. Borghgraef. Ook de leden van het parochiële groepscomité woonden de avond bij. In verband met de voorgenomen onteigeningen te Zoutelande van di verse panden ten behoeve der ver zwaring der zeewering aldaar, heeft het dag, bestuur van de polder Wal cheren zich in verbinding gesteld met de centrale commissie voor onteige ningsvergoedingen van het ministe rie van Wederopbouw te Rotterdam (de zogenaamde commissie v. Noo- ten) en haar verzocht taxaties te ma ken van de vergoedingen, welke bij de onteigeningen aan de betrokken rechthebbenden zuilen moeten wor den verleend. Tevens verzocht het de genoemde commissie om op basis van deze taxaties onderhandelingen aan te De belangstelling voor de Ant werpse feestverlichting stijgt van dag tot dag. Reeds duizenden land genoten en vreemde toeristen, waar onder vooral Nederlanders en Duit sers, brachten een bezoek aan de lichtfeeërie en staan verbaasd te kij ken naar deze zee van licht. Niet alleen bieden het stadscentrum en de grote winkelstraten een fees telijke aanblik, maar ook de ver lichte Grote Markt met de hoogste kerstboom, die momenteel in België te zien is én tal van historische en merkwaardige gebcruwer. en monu menten worden, zoals in de zomer, prachtig verlicht. De feestverlichting wordt dagelijks ontstoken van 5 uur tot middernacht en opgeluisterd door stemmige mu ziek. Nog tot 9 januari blijft de Sin jorenstad in feeststemming. Bij Koninklijk besluit zijn benoemd tot voorzitter van het bestuur van de waterkering van de calamiteuze Willem-Annapolder, de heer J. J. Lindenbergh te Wemeldinge. Tot lid van het bestuur van de waterkering van de calamiteuze Willem-Anna polder, de heer J. A. van der Maas te Kapelle; en is aan de heer J. van 't Westeinde op zijn verzoek eervol ontslag verleend uit zijn func tie van plaatsvervanger van de dijk graaf van de van Citterspolder. knopen om zodoende tot een minne lijke schikking te geraken. De commissie-v. Nooten is hier op ingegaan en heeft reeds met negen betrokkenen een overeenkomst be reikt. Het bestuur stelt nu de algemene vergadering voor deze overeenkom sten te bekrachtiger- De voornaamste van deze overeen komsten zijn de volgende: bakkerij, huis, stal en erf van Je heer J. v. d. Vreugde voor f 56.889 (eventueel te verhogen met belastingschade); pasto rie met tuin der herv. gemeente voor f 40.750; garage van de taxi-onder nemer A. de Steur voor f 24.453; winkelhuis en erf van mej. B. Mey ers vóór f 17.315; huis en erf van de landbouwer E. Pleyte voor f 14.525; (met belastingclausule) en huis en erf van de landbouwer P. de Korte voor f 12.330. De 86-jarige heer de Regt, die vrij dagavond op de Zanddijk ender Kruiningen door een auto werd aan gereden, is in het ziekenhuis St. Joan na te G-oes aan zijn verwondngen bezweken. AXEL Het Centrum 8 uur: Demetrius en de gladiatoren. DE KLINGE Kmema van Dijck 7.30 uur: Martin en Lewis. HULST Schieting bij Oscar Neefs 3 u. Groot bal in café Apollo om 5 uur. Bioscoopgebouw 8 uur: Zeven oroers zoeken zeven meisjes. OOS BURG Ledel 8 uur: The country girl. 3AS VAN GENT Olympia 8 uur: White Christmas. TERNEUZEN Concertgebouw 8 uur: The Command. Luxor 8 uur: Zeven broi s zoeken zeven meisjes. GOES Grand: Drie matrozen in Pa rijs. MIDDELBURG Electro: A. en C. als waaghalzen. Schouwburg: Sinuhe de Egyptenaar. VLISSINGEN Alhambra. Het purpe ren masker. Luxor: De overloper. ANTWERPEN Kon. Vlaamse Opera 8 uur: Het land van de glimlach. AXEL Het Centrum 8 uur: Demetrius en de gladiatoren. HULST Bioscoopgebouw 8 uur: Zeven broers zoeken zeven meisjes. SAS VAN GENT Olympia-theater 8 uur: Liefde als koopwaar. TERNEUZEN Luxor-theater 8 uur: Zeven broers zoeken zeven meisjes.

de Stem | 1956 | | pagina 2