Boelganin zinspeelt op (een) nieuwe conferentie van regeringsleiders DE „BRUILOFT" IS ER WEER Verrassende oplossing van het „lichtjes-mysterie'' boven Breda Soedan een soevereine, onafhankelijke staat Kerkmuziek getuige van geloof van componist RAMP IN HEILIGDOM Brand in „Lunetten" LUCHTFIETSEN. Allerwegen werd 1956 officieel begroet Wandelende bisschop overleden Nieuwjaarsrede van de Paus: concrete eisen Sleepboot sloeg dwars over de noorderpier DAGBLAD VOOR DE DOOD OP DE WEG „Bastion van wereldvrede" Erkenning door verschillende landen Angstwekkend vlammende schotelverschijnselen EINDELIJK ZIJN WE ER ACHTER Iets kouder Nieuwe pauselijke encycliek liet gregoriaans ais zinnebeeld van de eenheid Geredden aan de oliebollen Zestig mensen zijn dakloos CANDIDAAT VOOR PRESIDENTSCHAP? 95e JAARGANG No. 22036 /oor God- Koningin en Vaderland Uitwave N V Uitgevers IVLij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag Bureaux: Breda, Reigerstraat 16 Tel.: Directie, Redactie en Administratie: 3351 Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J J. H A Bruna Redactieraad: H. Broeders, Dr H M Houben, Mr J H Ja cobs, F A J v Oers A J v Putte, Pastooi M- Vos, U J W Wellen Abonnementsprijs bij vooruitbetaling t 5.85 p kwartaal, p post f 6.55, per week (uitsluitend bi) niet post bestelling) t 045 Incasso wordt berekend Losse nummers 13 ct Prijzen buitenl abon nementen op aanvraag Postrekening 278841 Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, Telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST. Dubbele Poort 7, MAANDAG 2 JANUARI 1956 Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.35 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0115 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.14 per m/m. (Ingezonden Mede telingen f 0.35 per m/m). Bij contract aan- ■■ienlijke reductie) volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. Telefoon 102 (Bjjbureaux: Terneuzen, Noordstraat 56, Tel. 2601 OOSTBURG: Nieuwstraat 41/LAjio^35) De aartsbisschop van York, dr Cyril Garbett, is zaterdagochtend te New-York overleden. Hij is tachtig: jaar geworden. De prelaat van de anglicaanse kerk had in November aangekondigd, dat hij in het begin van het nieuwe jaar om gezondheidsredenen zou aftreden. In 1942 werd hij tot aartsbisschop van York benoemd. Hij is bekend om zijn uitspraken op sociaal en zedelijk gebied. Openlijk steunde hij de ver vaardiging van de waterstofbom in Engeland als middel om de vrede te bewaren. Overigens was hij een man van de vrede. Hij had de bijnaam .wandelende bisschop", omdat hij, om de bijzon dere noden van het volk te leren kennen, wel te voet, gekleed in een purperen soutane en voorzien van een schaapsherdersstaf, door de velden trok, een praatje makend met de mensen die hij tegenkwam. Rucphen: Zaterdagavond werd de 56-jarige mej. J. Aarts-Kools door een haar achteropkomende auto gegrepen en op slag gedood. Tenslotte vloog de auto tegen een boom. Twee van de vier inzitten den werden zwaar gewond. Bergen op Zoom: De hoogbejaar de Willem Graafmans, die woon de in het juvenaat, stak zonder op het verkeer te letten, de Ant werpse straat over. Een perso nenauto, bestuurd door een mon teur, ook Bergenaar, kon hem niet meer ontwijken. Graafmans was op slag dood. Utrecht: Een dertienjarig meisje, dat de weg per fiets overstak, werd door een passerende perso nenauto gegrepen. Het kind over leed ter plaatse. Haar negenjarig zusje, dat achterop de fiets had gezeten, kreeg een hersenschud ding. Maastricht; De 44-jarige pater Franciscaan Gabinus van Putten viel van zijn fiets, toen het ach terwiel slipte. Hij werd vermoe delijk door een passerende auto nog aangereden. Hij bezweek aan zijn zware verwondingen. Brasschaet: Vijf jongelui, afkom stig uit St. Willebrord slipten op de weg naar Antwerpen met hun auto. De wagen reed tegen een boom. De 26-jarige D. de Bruyn en de 21-jarige M. Heeren kwa men bij dit ongeluk om het leven. De drie andere inzittenden C. Wagtmans (20), W. de Jong (21) en A. Bouten (26) werden zwaar gewond. De deernis met de fami lie van de slachtoffers is in St. Willebrord zeer groot. De jaarwisseling is tegenwoordig niet meer zo'n idyllische zaak, dat de wereld genoegen neemt met alleen de afbeelding van het naakte jongetje, dat door een versleten grijsaard wordt binnen geleid. Wie op nieuwjaarsdag aan de radio zit, luistert met een hart vol onrust naar de woorden van onze politieke leiders, die getuigen van onze verdeeldheid en de gevaren die ons bedreigen. Zoals telkenjare, was echter ook nu de nieuwjaarsrede van de H. Vader een helder geformuleerd betoog, .waarin concrete eisen werden gesteld. Nadat hij op oudejaarsavond aan duizenden ro meinen Zijn apostolische zegen had gegeven, ontving de paus de volgende dag de burgemeester van Rome. „Ik moet wijzen op de verschrikkelijke woningnood", zei de H. Vader. „Deze nood moet het eerst en het dringendst worden opgelost. Grote aandacht moe ten wij besteden aan de bouw van goede en aan alle eisen van hygiëne voldoende woningen voor de minder gegoede bevolkings groepen." Premier Boelganin van de Sovjet unie sprak een nieuwjaarswens uit voor het Amerikaanse volk. Hij ge loofde, dat 1956 een nieuw sukses zal brengen, wat betreft, de verbetering van de betrekkingen tussen de vol ken en vermindering van de interna tionale spanning. Hij opperde de idee van een nieu we conferentie van Vier, aangezien de „geest van Genève" volgens hem nog springlevend was. President Worosjilof zei, dat Rusland in het afgelopen jaar had getoond een „bastion van de wereldvrede" te zün. Tot veler verbazing was er in het kremlin een receptie voor de buiten landse diplomaten. Journalisten wer den niet toegelaten. Het „nieuwjaars- nieuws" uit Australië is, dat gestreefd wordt naar een herstel van de diplo matieke betrekkingen met Rusland, die naar aanleiding van de zaak-Petrof waren verbroken. Foster Dulles gaf in zekere zin een antwoord aan Boelganin, toen hij zei: Filmjournalist van ale blaam gezuiverd De Fr. filmjournanlist Georg. (has sagne, die ervan beschuldigd werd dat hij in augustus 'n Franse gendarme in Algerfje zou hebben omgekocht, om een mohammedaan neer te schieten, waardoor hij een unieke foto kon ma ken, heeft ontkend iets te hebben ge daan, dat niet door de beugel kon. Het Franse ministerie van buiten landse zaken heeft nu ook de verkla ring van Georges Chassagne inge trokken. „De sovjets gaan nu over tot andere middelen. Wij kunnen erop vertrou wen, dat ook deze zullen falen en dat in 1956 de invloed van de vrijheid in de wereld verder zal worden uitge breid. De Pakistaanse regering slingerde in een nieuwjaarsboodschap het verwijt naar de hoofden van Kroestjev en Boelganin, dat zij tweedracht willen zaaien tussen India en Pakistan. Pre sident Tito van Zuidslavië nam alles nogal onverschillig op. „We moeten niet zo pessimistisch zijn, kameraden", zo sprak hij. De Spaanse regering getuigde in haar nieuwjaarsboodschap van vuri ge wensen. „Het wordt nu toch hoog tijd, dat Gibraltar aan Spanje wordt teruggegeven", aldus werd gezegd. De Zuidkoreaanse president deed een be roep op Noord- en Zuidkoreanen, om het verdeelde iand in 1956 te hereni. gen. Hoe dat zou moeten gaan zei hij niet. Op Cyprus heeft de EOKA-bewe- ging pamfletten verspreid, waarin wordt opgeroepen tot de strijd voor de onafhankelijkheid met alle middelen. Zie verder: (Oudejaarsrede van dr Drees) De Soedan is gisteren na een ge meenschappelijk Engels-Egyptisch bestuur van 56 jaar, onafhankelijk geworden. In de hoofdstad Khartoem AUSTRALISCHE troepen hebben in noord-JVlalakka voor het eerst deel genomen aan de acties van de Brit ten tegen de communisten. TWINTIG PRIJZEN van 100 tot 1000 gulden van de SUS-2 actie, zijn gis termorgen vroeg door de radio be kendgemaakt. Men moest raden hoe veel KRO-voorrangsbonnen zouden binnenkomen. Eén 1 0000 prijs viel in Breda, bij mevr. de Kroon-Vors- selmans. DE LEIDING van SUS-2 heeft ook elfmaal f 250.beschikbaar gesteld voor de vinders van de elf ballon poppen, die dezer dagen zullen wor den opgelaten. DE SAARLANDSE democratische partij heeft er zich bij verrassing toe bereid verklaard, de ingediende plan nen voor de samenstelling van een regering te aanvaarden. DOOR EEN vergissing zijn in Oost-Duitsland doosjes punaises in de handel gekomen, op welker etiket men kan lezen: „Driemaal daags één a twee theelepels, ten zij de arts anders voorschrijft". Dit is scherp gezegd. DE INDONESISCHE regering zal haar goede diensten verlenen bij het door de wettige en eerste vrouw van president Sukarno ingediende verzoek tot echtscheiding. Wij waren natuurlijk naar buiten gerend, toen het gebim- beier der klokken het Nieuwe Jaar verkondde. Rotjes, bomme tjes en vuurpijlen gaven droog geknal en flitsen licht. Wij ge noten met teugen en keken reeds licht in het hoofd naar boven. En plotseling zagen wij het weer; dat wild door het lucht ruim schietende lichtje. Hetzelfde lichtje als op die warme augustusavond, dezelfde snelle wendingen en velen zullen zich wederom afgevraagd hebben, wat dat dansende witte balletje nu toch te betekenen had. wordt. Zoals de lezers zich misschien herinneren, werd het lichtje in au gustus duidelijk in Gilze-Rijen ge signaleerd. Ja. in augustus heb ik veel succes gehad, vertelde de heer Verpalen, die nog geen dertig, ge trouwd en constructie-tekenaar is. EINDELIJK Ook wij waren nieuwsgierig en wij zijn op speurtocht getogen, om dat wij niet aan vliegende schotels geloven die de polka dansen. De wijn en de beste wensen lieten wij wach ten en wij hebben geluk gehad. Wij hebben de oplossing gevonden en de zware steen van onzekerheid van ons af kunnen werpen. Het nieuwe jaar was 10 minuten oud toen wij met vaart en het vreugdelawaai negerend, de Piet Ayontuurstraat. inzeilden en daar bijna tegen de oplossing van het ons zo knel- en kwellende vraag stuk botsten. Wij zagen iemand met een touw in de hand en die iemand keek geconcentreerd omhoog. In tuïtief voelden we, dat we deze man aan moesten spreken en dat hebben wij gedaan. „Bent u de man van dat lichtje?" probeerden wij. ,,Gij zegt het", zei de man laco niek, en wy voelden ons zwellen van trots. Eindelijk waren wij de bevre- Ji.?i"fT..va^1. onze nieuwsgierigheid na- bij Wij zijn gaan vragen en alles te weten gekomen. rasknutselaar Weersverwachting, geldig tot vanavond: Veranderlijke bewolking met en- kcle buien. Krachtige tot matige I Noordelijke wind. Iets lagere tem- J peraturen dan gisteren. Vandaag: Zon onder 16.41 uur. Maan op 22.58 uur. Morgen: Zon op 8.50 uur. Maan onder 11.10 De heer Wim Verpalen is een ras- knutselaar en hij draait de mensen zijn „vliegende schotel" voor ogen door een vlieger de lucht in te laten en aan de staart een lichtje te be vestigen. Dit klinkt eenvoudig en wii hebben gewacht tot de vlieger weer beneden was en toen wij het hele ge val zagen moesten wij het woord „eenvoudig" laten schieten. Het zag er zo maar ingewikkeld uit en in de woning van de heer Verpalen hebben wij interessante bijzonderheden ge hoord. De vlieger is op Indische wijze ge bouwd. Hierdoor wordt een grote be weeglijkheid verkregen, hetgeen te vens de verklaring is voor de onwaar schijnlijk snelle verplaatsing van het lichtpunt. De vlieger reageert op de minste beweging van het touw. Snel vieren en snel inhalen geeft gewel dige verplaatsingen in de lucht, die met een normaal gebouwde vlieger niet te verwezenlijken zijn. Uiteraard waren wij bijzonder be nieuwd naar het lichtje. Welnu, dit is bevestigd aan de uiterst nauw keurig uitgebalanceerde staart en voorzien van een lens, waardoor waarneming op grote afstand bereikt LUISTERVINKJE SPELEN Ik stond op de binnensingel met mijn touw te manipuleren, terwijl hele groepen mensen op de buiten singel een opgewonden woordenstrijd hielden over de betekenis van mijn op en neer zwiepende lichtje. Ver scheidene keren heb ik mijn vlieger aan een boom „vastgelegd" en ik ben gaan luisteren naar het commen taar aan de overkant. Het was wer kelijk interessant hoe de menigte het knipperen van het lichtje trachtte te verklaren. Zij konden ook niet weten, dat een speciaal geconstrueerd con tact hiervan de oorzaak was. Wij zijn naar de zolder gestapt en we hebben er een plaatje gemaakt. Ook het praatje ging door, want naast de vele potjes en draadjes en andere „knutselnietigheden" zagen wij vele dingen, waar wij niets van begrepen. De heer Verpalen legde het ons uit. Wij vroegen en wij knikten en wij snapten het maar half, want wij be zitten geen met techniek gevulde knobbels. Zo staat er nóg iets voor zijn vlieger op stapel. Hij is bezig met een instrument, dat een licht bundel uitstraalt, die langs het touw naar boven „schuift". Is deze lichtzuil bij de vlieger aan gekomen, dan maakt er „iets" con tact en men ziet een vuurstraal met e'ke gewenste kleur de ruimte in schieten. Ook zagen wij een grote, met zilverpapier beplakte schijf. De- fAb heb ik al geprobeerd en het werkt prima, hoorden wij zeggen. Ik nad er een lichtpunt onder geplaatst V.anaf de grond niet te zien was. Angstwekkend vlammende „schotel- nenten was het resultaat. En wij „en haar de kleine werkbank, a -,^en doodskop op de hals van j; balanceert, een doodskop, die bedachtzaam en traag „ja" knikt km,i i dit de woorden van (tsel-meester onderstrepen. NIET ALLEEN KNUTSELEN zijn Is ons hode de trap weer af te moeten dalen. En in de huiskamer stellen wij onze laatste vraag. „Heeft u nog een hagtewens in de knutse larij?" Ik zou mijn werkstukken radiogra fisch vanaf de grond willen besturen, waardoor veel meer mogelijkheden vrijkomen. Maar dat brengt hoge kosten met zich mee en het leven is er niet voor knutselen alleen. Hij kijkt hierbij naar zijn vrouw en naar de wieg, waar een pasgeboren baby wakker dreigt te worden en wij kun nen de heer Verpalen niet anders dan gelijk geven. Na een smakelijke dronk op de ra diografie zijn we weggegaan om vrienden en bekenden een Zalig Nieuwjaar toe te wensen. is de onafhankelijkheid officieel ge proclameerd en de nieuwe vlag van de Soedanese republiek gehesen. De Egyptische regering heeft de Soedan met ingang van 1 januari 1956 als een onafhankelijke soevereine staat erkend. Ook de Amerikaanse regering deed zulks. In 'n schrijven van de Britse re gering aan de Soedanese premier, waarin ook Engeland de Soedan als onafhankelijke en soevereine staat erkent, heet het, dat Engeland er op vertrouwt, dat de Soedanese re gering volledig de overeenkomsten die door Engeland en Egypte voor de Soedan zijn gesloten zal naleven. Engeland hoopt, dat de Soedanese regering zal medewerken bij alle stappen, die nodig zijn om een ein de te maken aan het gemeenschap pelijke Brits-Egyptische bewind. Zoals ieder jaar kan men in de Am sterdamse Stadsschouwburg weer Vondels beroemde „Gijsbrecht" zien, gevolgd door de traditionele brui loft van Kloris en Roosje. Van dit laatste vrolijke spel laten wij u hier een scène zien: v.l.n.r, de dik<A ke boer (Wim van Sierenberg-dé^ Boer); Thomasvaer (Paul Huf)i et het bruidspaar Elsje en Krelis (Ri- ny van Slingelandt en Henk van Ulsen). De H. Vader heeft in een encycliek aan alle bisschoppen ter wereld be paald. dat slechts aan musici, „met een krachtig geloof" kan worden toe- Een motorsleepboot is zaterdag avond op de noorderpier van de in gang van de nieuwe Rotterdamse Waterweg gelopen. De boot kwam van zee en wilde de Waterweg binnen gaan. Na twee uur slaagde de redding boot „President Jan Leis" er in de i zes opvarenden van het scheepje, de „Johan" van boord te halen. Er wa ren twee vrouwen aan boord. De reddingboot bracht de geredden naar een hotel te Hoek van Holland. Hier stonden de oliebollen reeds ge reed voor redders en geredden, die nog niet hadden gegeten. Zondagochtend sloeg het verlaten scheepje dwars over de noorderpier in de Nieuwe Waterweg, nadat de tros, die de „Johan" met de sleep boot „Waterweg" van L. Smit en Co verbond, was gebroken. gestaan muziek te componeren, die in r.k. kerken zal worden gespeeld. De Paus legt er in zijn zendbrief de nadruk op, dat voor het componeren van gewijde muziek dezelfde wetten gelden als voor het vervaardigen van gewijde kunststukken in het algemeen en dat, bij het componeren of uitvoe ren er van, de vrijheid van de kun stenaar niet de overhand mag hebben boven de wetten, welke de godsdienst beheersen. De Paus veroordeelt het gebruik Van moderne talen bij het zingen van het louter liturgische gedeelte de* muziek, die bij de kerkelijke plech» tigheden ten gehore wordt gebracht. Hij beveelt het zingen van populaire godsdienstige gezangen echter warm aan. De Paus sprak zich ook uit voo» het zingen door missionarissen, „daar dit het evangelisatiewerk op kracht dadige wijze bevordert". „In alle katholieke kerken van de gehele wereld moge onverminderd en onverdeeld teruggekeerd worden tot de gregoriaanse zang, en aldus zal de romeinse liturgie het kenmerk dragen van algemeenheid. Op die manier ook zullen de gelovigen van welk deel der wereld ook zich in de kerk gevoe len als in hun eigen huis. Wanneer men aldus handelt, ver sterkt men met grote beslistheid de wonderbare eenheid der kerk", aldus de H. Vader. Volgens de Japanse politie zijn gisteren in de vroege ochtenduren 112 perso nen omgekomen en 50 gewond in een gedrang bij een Sjinto-heiligdom to Jasoeko bij Niigata. De naar schatting 35.000 tot 40.000 aanwezigen wilden voor het aanbreken van de dag de traditionele eer bewijzen ter gelegenheid van de jaarwisseling. Het gedrang ontstond, toen een aantal personen op een steile, naar het hei ligdom leidende trap, naar voren drong om de rijstkoeken op te vangen, dis een priester, volgens een traditioneel gebruik, naar beneden wierp. Onder hun gew icht bezweek een drie meter hoge muur, waarop mensen en stenen omlaag stortten. Volgens de politie zijn er, buiten de 112 doden, minstens 75 gewonden. Nicuwjaarsmiddag is in het Ambo- nezenwoonoord „Lunetten" te Vught (N.B.) in een barak door nog onbe kende oorzaak brand ontstaan. Het vuur greep snel om zich heen in deze door vezelschottcn van elkaar geschei den ruimten. De brandweren uit Vught en Den Bosch, die het vuur met een dozijn stralen bestreden, kon den niet verhinderen dat de helft van de uit 24 woonruimten bestaande ba rak een prooi der vlammen werd. In totaal werden 66 Ambonezen dak loos. Zij zijn tijdelijk elders in dit woonoord, waar c.a. 3000 Ambonezen gehuisvest zijn, ondergebracht. Gelukkig deden zich geen soonlijke ongevallen voor. per- William Randolph Hearst, eige naar van een aantal Amerikaanse bladen, heeft in de Zondagseditie van de „Journal-American" geschreven, dat „President Eisenhower definitief besloten heeft zich candidaat te stel len voor de aanstaande verkiezingen"- Hearst schreef dit vernomen te heb ben van personen, die goed op de hoogte zijn van de plannen van de president. De president zou Nixon andermaal als vice-president wensen. EEN GEWEZEN Britse radiotele grafist heeft een ridderorde gekre gen. Hij liet zich voor een medi sche proef 770 maal door malaria muggen steken en liet daarna een deel van zijn lever weghalen voor onderzoek. •N En dit is dan het „pruts"-hoekje van de heer Verpalen. In het kleine cirkeltje het lichtje aan de geweldig lange staart. In de grote cirkel een instrument, dat langs het touw naar boven schuift en boven (door ineenklappen van het scherm) een flinke klap teweegbrengt (helaas waren wij te laat in de Piet Avontuurstraat om deze „ontploffing" mee te maken) en dit alles onder de wakende oogholten van de ja-knikkende doodskop. Het Amerikaanse leger heeft twaalf één-persoons vliegtuigen z.g. luchtfietsengekocht, waarmee de infanterie proeven zal nemen, Reeds is gebleken dat iemand in 20 minuten kan leren vliegen met dit toestel, dat een snelheid van 105 km. per uur kan halen en dat een reikwijdte heeft van 250 km. De „luchtfiets" is een kruising tussen een klein hefschroef- vliegtuig en de „vliegende vlon der" van de Amerikaanse ma rine. De vlieger staat op een vlonder boven de schroef en stuurt de luchtfiets, die 90 kg. weegt, door te leunen in de richting die hij uit wil. De snelheid wordt geregeld door een gasmanette op een stuur als bij een motor.

de Stem | 1956 | | pagina 1