G 9. Acht doden en drie zwaargewonden bij ramp in Geleen Nieuwe regeling voor het televisie-bestel I- BETONVLOER STORTTE VAN 34 METER OMLAAG ONDERSTEUNING VAN DE BEKISTING ZOU BEZWEKEN ZIJN I i I I I I I Rebellen ontketenen offensief Franse fotograaf ontkent aantijging van „L'Express" De „Theron zit vast in het ijs Oud Fokkertje liet het er nog j hij zitten lang niet HEI NIEUWE JAAR stuurn STEL Bredanaar onder slachtoffers Poujade in het nauw DE „RUBY" IS TERECHT "II [oed! <v zeker niet itEdelezei... DAGBLAD VOOR ZEELAND Wind houdt aan Onderzoek naar de oorzaak Wanneer beginnen Delta-werken Misnoegdheid in Hellevoetsluis Massa-arrestatie van Peronisten In Marokko Uitstel van dienst bouwvakarbeiders MET INGANG VAN NIEUWE JAAR „Ik gaf geen Judasgeld Gevaar voor Zuidpool-expeditie De Eindhovense gratificatie Kerken 5 procent van zendtijd - Laatste lucht naar Schiphol Verruiming van deviezen verkeer Ook voor emigranten PVATIE, JAS. pijktijdig cadeau- lop voor 1 aankon- pilde •Iijke ga- I Ierland). 16 dessins Iniodellen 1)5.- enz. |k met 'ft 1st* ÏND DER STEEN 95e JAARGANG No. 22035 Uitgave N. V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaux: Breda, Losse nummers 13 ct. Postrek no. 278841 Reigerstraat 16. Tel.: Directie, Redactie en Administratie 3351 Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J J H A Bruna Redactieraad C J v Hootegem. Mr Ur A J. J. M Mes. Mr H M L. de Kechtei. L. J v.'tWestende P. V M Vercauteien Abonnementsprijs bij vooruitbetaling l 3 85 pei kwartaal, per posl t 6 55, per week (uitsluitend bi] biet post- bestelJ t 0 45 Incasso wordt berekend Voor God. Konlrtffin «n Vaderland ZATERDAG 31 DECEMBER 1955 Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.35 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.85 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.14 per m/m. (Ingezonden Mede- ielingen f 0.35 per m/m). Bij contract aan zienlijke reductie: volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. Bureau voui de Zeeuwse Eilanden: UUES, Westsingel 98, Telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST. Dubbele Poort 7, Teletoon 102 (Bijbureaux: Terneuzen, Noordstraat 56, Tel. 2601 OOSTBURG: Nieuwstraat 41, Tel. no. 3a) (Van onze speciale verslaggever) Acht arbeiders zijn Vrijdagmiddag om liet leven gekomen en drie ernstig ge wond, toen een in aanbouw zijnde be tonnen vloer op een granuleertoren van het Stikstof-Bindingsbedrijf in Geleen van 34 meter hoogte omlaag stortte. Alle elf arbeiders, die geheel of gedeel telijk door het puin werden bedolven, bevonden zich tijdens de instorting op de vloer, die door de Beton- en Aanne mingsmaatschappij Vriens uit Breda werd gebouwd. PREMIER BOELGAN1N van de Sov jet-Unie heeft ter gelegenheid van Nieuwjaar alle hoofden van de in Moskou geaccrediteerde politieke mis sies uitgenodigd met hun echtgenoten een gala-on.tvangst in het Kremlin bij te wonen. ENGELAND zou deelneming aan de Euratom (organisatie voor samen werking bij atoomenergie - projecten) gunstig willen overwegen, als deze organisatie onder gezag van de or ganisatie voor Europese Economl sche Samenwerking zou worden ge plaatst. GENERAAL MARSHALL wordt van daag 75 jaar. De Atlantische Com missie voor Nederland heeft hem 'n hartelijke gelukwens gezonden. DE OOSTDUITSE regeringsdelegatie onder leiding van Grotewohl, die een officieel bezoek heeft gebracht aan Rood-China, is Vrijdagmiddag in Ber lijn teruggekeerd. HET NEDERLANDSE Rode Kruis heeft met de zusterorganisaties in andere landen hulpgoederen naar Li banon gezonden voor de slachtoffers van de wolkbreuken aldaar. VOOR DE verrekening van in komsten en uitkeringen voor le vensonderhoud aan gerepatrieer- den zal voortaan eenzelfde rege ling gelden als voor oorlogsslacht offers. De hulpverlening zal niet meer geschieden bij wijze van voorschot. DE EERSTE Hawker - Hunter straal jager voor de Koninklijke Luchtmacht door Fokker gebouwd, is aan de lucht macht overgedragen. Het is een één persoons jachtvliegtuig met pijlvleu- gels. IN KASJMIR zullen waarschijnlijk op 21 Januari a.s. verkiezingen worden gehouden. De partijen die los willen van India zijn echter van oordeel, dat ze beter niet kunnen doorgaan, omdat de voornaamste politieke lei ders zich in hechtenis bevinden. DE DEMOCRATISCHE Partij in Saarland heeft zich Vrijdag bij ver rassing bereid verklaard, de totnutoe ingediende plannen voor de samen stelling van een regering te aanvaar den. (Advei ten tie) Het weer van de komende maanden Verwacht wordt een ouder wetse winter. Van dat kille weer, waarbij - naar goede gewoonte - ïo'n heerlijke Gelderse Rookworst van Anton Hunink past. Let op het loodje aan de worst... vraag alleen de allerbeste. Hoe verser - hoe lekkerder ANTON HIJNINK HOFLEVERANCIER - DEVENTER Aanvankelijke opklaringen, later toenemende bewolking. Plaatselijk enkele buien. Vannacht in het bin nenland temperaturen om het vriespunt, morgen overdag onge veer dezelfde temperaturen als vandaag. Matige tot krachtige en later langs de kust mogelijk harde wind tussen noord en west. Vandaag: Zon onder 16.39 uur; Maan op 20.16 uur. Morgen: Zon op 8.51 onder 10.29 uur. Zon onder 16.40 uur in 21.39 uur. Maandag: Zon op 8.511 ai» onder 10.50 uur. Groot was de ontsteltenis op het moment van de ramp. Tien tallen holden naar de plaats van de instorting, maar enkele uren duurde het voor men alle slachtoffers onder het puin vandaan had gehaald. Niemand vroeg naar de oorzaak. Het was zaak, te redden wat er te redden viel. Om vier uur waren alle slachtoffers geborgen. Een van de omgekomenen is een Bredanaar. Toen de grootste verwarring voorbij was, ging men zich eerst afvragen, hoe het ongeluk zich kon hebben toegedragen. Men was op de granuleertoren (een toren die later gebruikt zou worden om kunstmest in korrels om te zetten) bezig met het aanbren gen van een horizontale bekisting. De doorsnee hiervan was 12 meter. Op een opiiervlak van 122 meter bevonden zich elf arbeiders. I)e ondersteuning van de bekis ting moet op een gegeven moment bezweken zijn en met geweld is de stellage naar beneden gekomen, alle arbeiders meesleurend in haar vai. Lofwaardig was de snelheid, waar mee het reddingswerk ter hand werd genomen. Ook medische en geestelijke hulp was direct ter plaatse. Voor de meeste slachtoffers was het echter al te iaat. Zeven van hen bleken vrijwel op slag gedood te zijn, een achtste arbeider overleed in het ziekenhuis te Sittard, waar ook de drie zwaar gewonden worden verpleegd. Leden vap de directie van de Bre dase maatschappij waren vrij spoedig op het terrein van de ramp. Ook de Officier van Justitie te Maastricht, Mr. Charles Nuis, heeft zich op de plaats van het ongeluk van de toe dracht op de hoogte gesteld. Het on derzoek werd verder overgedragen aan de politie van de Staatsmijnen en het Staatstoezicht van de mijnen. Dit laatste krachtens een overeen komst met de Arbeidsinspectie. Droevig nieuws Ook na het reddingswerk heerste er op en bij het fabrieksterrein een nerveuze spanning. Familieleden van de slachtoffers, die bij geruchte iets vernomen hadden, meldden zich. Voorzichtig werd hun het droeve nieuws meegedeeld. Vader Bouinan uit Sittard had drie zoons op het werk. Ze waren te laat thuis geko men. Hij kwam eens horen waar ze eigenlijk bleven. De portier laat hem in een apart kamertje. Even later moet de oude man horen, dat zijn voorgevoelens bewaarheid zijn. Een van zijn zoons is onder de slacht offers. „Dat dit nu juist vandaag weer ge beuren moet, op het scheiden van het In de raadsvergadering van Helle voetsluis hebben B. en W. gisteren hun wrevel geuit naar aanleiding van zeker schijnende vertragingen in de uitvoering van het Deltaplan". Reeds enige tijd geleden werden, met het oog op verwachtingen op korte ter mijn, woningen betrokken door amb tenaren van de Rijkswaterstaat, die werkzaam zouden zijn bij de damleg- ging in het Haringvliet. Inmiddels bleek, dat op 8 Februari de afdelingen der Tweede Kamer met het onderzoek van het wetsontwerp voor de Deltawerken zullen beginnen. Het ziet er dus naar uit, dat de uitvoering van het plan nog geruime tijd op zich zal laten wachten. ,,De in Hellevoetsluis wonende en elders werkende technici maken van deze gemeente een forensenstad van de Rijkswaterstaat", aldus B. en W. van Hellevoetsluis. In Argentinië De slachtoffers van de ramp te Geleen zijn: H. Penders, 43 jaar, uit Geulle. T. J. Arts, 36 j. uit Maastricht. J. H. Speetjens, 40 jaar uit Hulsberg. J. Frijters, 55 jaar uit Geleen. N. J. Bouinan, 40 j. uit Sittard. P. M. Slangen, 26 j. uit Sittard. G. Janssens, 52 jaar uit Breda. G. Mohren, 37 j. uit Schalbruch. J In het ziekenhuis te Sittard zijn t drie zwaargewonden opgenomen. t Het zijn: II. de la Couture uit Spaubeek. J A. A. Blommaert uit Susteren. f M. M. Maas uit Kerkdriel. jaar." Het is een opmerking, die men telkens weer hoort van degenen die bij de poort staan. Een vreemde klacht misschien, maar veelzeggend toch, omdat er de deernis in besloten ligt met de gezinnen, die de vader of een zoon moeten missen en voor wie er vrijwel zeker geen droeviger Oude jaarsavond meer zal zijn dan deze. Pierre Poujade, de leider van de beweging van Franse middenstanders voor belastinghervorming, heeft Vrij dag te Narbonne in Zuid - Frankrijk de hulp van de politie moeten in roepen om aan 500 tierende tegen standers te ontkomen. De 34-jarige Poujade zou spreken in een bioscoop in Narbonne, doch hij zag van dit voornemen af, toen de zaal gevuld bleek met schreeuwen de en fluitende politieke tegenstan ders. Daarom sprak hij zijn verkie zingsredevoering uit vanaf het terras van een café, onder onafgebroken ge schreeuw en gejoel. Toen hij het ca fé wilde verlaten, versperde een me nigte hem de weg. Het Nederlandse kustvaartuig „Ru by", dat vermist werd, is terecht. F,en vliegtuig hoeft^ hel 211 brt me tende vaartuig vo>i»r de mond Van de Humber ontdekt. De maatschappij „Invotra" te Rotterdam deelde ver der mee, vernomen te hebben, dat alles wel is aan boord. Zoals bekend, is de ,,Ruby" Dins dag uit de Tees vertrokken met be stemming Blyth. Sindsdien had men niets meer van het scheepje gehoord. Een opname van de plaats van de ramp, die overigens alleen de bui tenkant van de granuleertoren laat zien met de beton-installatie. n de toren zelf mochten geen foto's worden gemankt. Op verscheidene punten in het ge bied van Tahar Soek in Noord - Ma rokko is het opnieuw tot botsingen gekomen tussen Franse troepen en opstandelingen. Het nieuwe offensief brengt de op standelingen binnen een afstand van 70 kilometer van Fez, het Franse mi litaire centrum en de tweede stad van Marokko. 13e hoofdweg van Fez naar het Rif gebied is ten Noorden van Aknoel door de opstandelingen afgesneden. De meeste bruggen tussen Toenate en Tahar Soek, een afstand van 55 kilometer, zijn vernield. Ook „hebben de rebellen talrijke telefoonlijnen doorgesneden, waardoor afgelegen IFranse posten geisoleerd zijn. Zij, die in 1956 zullen moeten wor den ingelijfd, kunnen uitstel van eer ste oefening krijgen tot het najaar van 1956, indien zij als vakbekwame krachten werkzaam zijn in de nieuw bouw van woningen. Het uitstel moet ter gemeentesecretaris (afdeling Mi litaire Zaken) worden aangevraagd nadat de oproeping ter inlijving is ontvangen. Daarbij zullen uiteraard enige verklaringen moeten worden overgelegd. De Franse filmjournalist Georges Chassagne heeft geprotesteerd tegen de beschuldiging van het blad „L'Ex- press', dat hy in Augustus een Franse gendarme zou hebben omgekocht, om een Mohammedaan iijeer ie schieten, tijdens relletjes in Algerië, opdat hy daar een film van kon maken. Hij zegt dat twee andere camera mensen en drie verslaggevers getui ge van het incident zijn geweest. Eerst had de gendarme al geschoten op een lid van een nomadenstam, dat zich niet snel genoeg overgaf. Ook dat incident was gefilmd. De ge wraakte foto's betroffen een man van 70 jaar, die een opstandeling had ver borgen. Chassagne, die zijn verklaringen op De walvisvaarder „Theron" die de leden van de Britse Zuidpoolexpedi tie met dr Vivian Fuchs en Sir Ed mund Hillary aan boord heeft, is in de Weddell-zee in het ijs vast komen te zitten, vrijwel op dezelfde plaats waar in 1914 de „Endurance" het schip van Shackleton, door het pakijs werd verpletterd. De expeditie telt in totaal negentien leden, de bemanning eveneens 19 koppen. Een verkenningsvliegtuig is opgestegen om een uitweg voor het schip te zoeken. De Argentijnse regering: heeft de arrestatie gelast van 126 vooraan staande Peronisten, onder vie twee voormalige leiders van het Algemeen Vakverbond, Jose FAluardo Vuletich en Hugo di Pietro. Er bevinden zich nog andere vak bondsleiders, die ex president Po; steunden, onder de gearresteerd-, Zy zyn allen beschuldigd van pogin-gemeentepersoneel gen om onrust te scheppen. catie. Terugstorting niet nodig De gratificatie, welke door B. en W. van Eindhoven aan het gemeenteper soneel was uitgekeerd op St. Nico- laasdag, behoeft niet te worden terug gestort. De circulaire, waarin mini ster Beel zich tegen uitkeringen als deze verzette, was bedoeld om de ge- meentebesturen in de toekomst ervan to weerhouden, met zulke voorstellen te komen. Aldus weet ,,Het Parool" berichten; In Heerlen kreeg het ook zo'n gratifi- een persconferentie aflegde, werd ge vraagd of incidenten als deze toen veelvuldig voorkwamen in Algerië. Hij antwoordde, dat dit naar zijn me ning wel uitzonderingsgevallen wa ren. (Voor de achtergrond van dit bericht, zie ook een artikeltje op pagina drie. Als de verklaring van Chassagne op waarheid berust, komt het geval wel in een ander licht te staan.) 1 uit: Bij K.B. is het „Televisiebesluit 1956" vastgesteld. Dit besluit regelt niet ingang van 1 Januari het Neder landse televisiebestel, dat sedert het einde van de experimentele periode bepaald werd door een overgangsre-i geling. Teiwijl tijdens de experimentele pe riode en onder de werking van het overgangsbestel alleen de Nederland se Televisie - Stichting een zendmach tiging had, zal nu ook een machti ging gegeven worden aan de vijf om roepverenigingen. Ook de kerken, die daarom verzoeken, I.jnnen een zend machtiging krijgen voor kerkdiensten. Het bestuur van de NTS zal volgens het nieuwe besluit uit ten hoogste dertien leden bestaan, waarvan ma ximaal tien leden worden benoemd door de omroeporganisaties. Aan de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen is voorbehouden ook enige ten hoogste drie leden aan te wijzen, opdat ook op cultureel ge bied vooraanstaande personen uit an dere dan omroepkringen zullen kun nen meespreken over het gebruik van een zo belangrijk medium als de te levisie. Aan de kerken kan in totaal 5% an de zendtijd worden toegewezen, kunnen de verzorging van hun uitzendingen opdragen aan omroep verenigingen of aan daartoe in het le ven geroepen organisaties (als bijv. het Ikor). Toestemming tot het inlassen van reclame - programma's zal de mi nister slechts geven, indien na over leg mei tic Staien - Generaal beslo ten wordt tot de invoering van com merciële televisie. De zendtyd wordt door de minister verdeeld onder de omroeporganisa ties, na aftrek van tenminste een vierde deel en ten hoogste de helft, welke tyd ter beschikking van de NTS zal worden gesteld. Onder grote belangstelling is gis termiddag om één uur op het vlieg veld Eelde de door de Fokkerfabrie ken en de K.L.M. in Denemarken aangekochte Fokker F VII a opgeste gen voor zijn laatste vlucht naar Schiphol. Het toestel zal daar, zoals bekend, worden geplaatst in het na tionaal luchtvaartmuseum, waaraan het door de beide maatschappijen is geschonken. De F VII a, was het eerste vlieg tuigtype, dat door Fokker aan de K.L.M. is geleverd. Het toestel dat nu naar het museum gaat, is niet het eerste dat aan de K.L.M. geleverd werd. Het heeft echter wel de regi- stratieletters van het eerst gelever de toestel gekregen: H-NACT. Het toestel werd gevlogen door ge zagvoerder L. A. Brugman, tweede gezagvoerder A. van Uisen en boord werktuigkundige G.E.P. Alsem. Al vorens de motor draaide en het toe stel startklaar was, moesten er nog verschillende moderne hulpmiddelen aan te pas komen. Toen tenslotte de motor liep, steeg een luid gejuich op van de belangstellenden. De ontvangst van het toestel op Schiphol liet aan geestdrift niets te wensen over. Met passende muziek op de achtergrond werd do Fokker naar de loods gesleept. Niet met be hulp van een tractor, maar met solide pikhaken. Er werden ook nog rede voeringen gehouden. De oude Fokker trots en waardig naast de reusachtige staart van de nieuwe super-comüe „Pegasus". Helemaal rechts Fokkers laatste creatie, de F 27 „Friendship". Krachtens een algemene beschik king van de Nederlandsche Bank is 't voortaan aan particulieren toegestaan aan de handel in bepaalde buitenland se vorderingen dèel te nemen. De vorderingen moeten luiden in ponden sterling, Belg. francs, Franse francs, Zwitserse „C" franken, Duitse marken, Italiaanse lires, Deense kro nen, Noorse- kronen of Zweedse kro nen. Deze handel was tot dusverre al leen aan deviezenbanken geoorloofd. De vergunning staat de contante aankoop van de vorderingen toe, on geacht of er, zoals vroeger was ver eist ,een betalingsverplichting tegen over het buitenland bestaat. Emigranten krijgen krachtens een nieuwe regeling, na vestiging in het buitenland de revenuen van hun ver mogen naar keuze op een Rekening ,.K" of een Rekening „T" afgerekend Voor emigranten van het monetaire gebied van de EBU, betekent de nieu we regeling, dat zij desgewenst hun gehele vermogen getransfereerd kun nen krijgen. Emigranten naar dollarlanden kun nen eveneens hun vermogen getrans fereerd krijgen, daar zij ten laste van hun tegoed op „Rekening K" effec tendollars mogen aankopen. LJEDENAVOND zullen van vele kerktorens de klokken hun sonore stemmen doen horen en zul len vanaf de hoge transen hun klan ken uitstrooien over de daken. Maar niet zoals voor acht dagen zal hun stem weerklinken. Toen toch hadden zij iets van de lich tende vreugde van de Kerstnacht, die ook de herders ten deel viel: Zie, ik verkondig u een grote vreugde, dat in Betlehem u een Verlosser is geboren. Nu is het alsof de ernstige klank der doodsklokken in onze oren klinkt, die een oude en vergrijsde uitluiden, die van ons heenging. En inderdaad, de Oudejaarsdag is voor velen vervuld van weemoed en droeve herinneringen aan wat voor bijging en wat nu het scheidende oude jaar meeneemt in zijn som bere versleten mantel. En misschien zijn we een ogen blik verwonderd in onszelf en kun nen nauwelijks begrijpen, dat nu reeds weer een jaar voorbij is en dat het einde van die snelheidsrace van de tijd nabij is. Maar slechts voor een ogenblik komt er een schijnbare pauze, alleen maar in onze gedachten roepen wij de mi nuten en uren, vergeefs, een halt toe; wij willen de klok zien stilstaan op de wijzerplaat van de tijd en een rustpunt hebben in de kring loop der jaren. J^ATEN we ons evenwel niet al te veel bezinnen over het schei dende jaar. Wat voorbij is, zal nim mer terugkomen; het leed wordt niet meer geleden, oude wonden genezen verder. En ondertussen verdringen zich de minuten en uren voor de geopende deur van het nieuwe jaar en staan wij vol verwachting te zien naar wat het ons zal brengen. Wie is er met op nieuw hoopvol gestemd op de eer ste dag in het nieuwe jaar? Al de dagen, die gaan komen, zijn nog grote onbekenden voor hem; ze zul len pas vorm en gestalte verkrij gen onder zijn eigen handen, zijn eigen leven. Nu zijn ze nog als een onbeschreven blad, als een nota- blok zonder één notitie. En daarom hoopt de mens en vertrouwt, dat het leven goed zal zijn en schoon en in deze dagen wensen wij onze medemensen bergen van geluk toe. Toch laat mij die gedachte aan de opdringende tijd niet los; dat ruste loos voortsnellen van dag na dag betekent ook voor ons verouderen en vergaan, betekent een verzwaren van de verantwoordelijkheid. Want onherroepelijk- zal er in die snel- vliedende tijd een rustpauze komen voor ieder van ons, als het uur werk van ons hart ophoudt te slaan en als de nacht aanbreekt, waarin niemand van ons nog wer ken kan. Dan wordt bewaarheid, wat op een oud uurwerk staat geschreven, transeunt et imputantur: de uren gaan voorbij en worden aangere kend. Zij zijn nu voor ons een mid del om te werken en te zorgen, in dagelijks met edelmoedigheid ver vulde plichten en zo een geluk te verwerven, dat na deze vluchtige tijd een onvergankelijke glans zal bezitten. Dat za de vervulling zijn van de onuitroeibare hoop van iedere ware Christen, die weet, dat wij allen verouderen en als een kleed ver gaan, maar^ dat God altijd dezelfde is en dat ér aan Zijn jaren nooit een einde komt. y^LLEEN vanuit dit gezichtspunt heeft het zin, het nieuwe jaar hoopvol te begroeten als van grote waarde en de dagen en maanden te beschouwen als een genade Gods. Want alleen in Hem wordt het blij vend en onvergankelijk en in Hem zal geen dag van het komende jaar zonder licht zijn of zonder onver gankelijke hoop.

de Stem | 1955 | | pagina 1