f ROLE - orgaan van het parlement thans voorgoed van de baan Achttien doden bij vliegramp Oude I okker-,,zeepkist gaat zijn laatste luchtreis ondernemen Dr Drees spreekt tot Eerste Kamer MINISTER-PRESIDENT ZIET MAAR EEN POLITIEKE COMBINA TIE. Frankrijk is België niet Britse premier staat nu steviger in de schoenen Weer crisis in Algerije Evipan trekvast Wapens stromen naar het Midden-Oosten DE DOOD OP DE WEG Prof. Gerretson interpelleert SOEDAN ONAFHANKELIJK PELGRIMS NAAR JERUZALEM Zes ministers verdwijnen Japan wacht bij de achterdeur Begin Januari spijkers met koppen? ONDERMAATSE MEESTERS VOOR I Raadselachtige Stalin-prijs t Een van de Stalinprijzen van dit jaar is toegekend aan de vroe gere president van Mexico, La- zaro Cardenas. Merkwaardig is, dat Cardenas in 1936 als staats hoofd een visum verstrekte aan de grootste tegenstander van Stalin, Leon Trotzky. Rustig weer SAARLAND Christelijke coalitie? Edens nieuwe kabinet Toelating tot VN Papieren heeft-ie nietmaar vliegen kan-ie! Maar Engeland bedingt goede prijs Eerste F 7a uit twintiger jaren r 95e JAARGANG No- 22028 Uitgave N. V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaux: Breda, Losse nummers 13 ct. Postrek. no. 278841 Reigerstraat 16. Tel.: Directie, Redactie en Administratie 3351 Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J J H A Bruna Redactieraad: C. J v Hootegem, Mr Dr A J. J M. Mes, Mr 6 It L de Kecütei, L.J v.'t Westende, P. V M Vercauteren Abonnementsprijs bij vooruitbetaling t 5.85 per kwartaal, per post f 6.55, per week (uitsluitend bi] niet post- bestelj t 045 Incasso wordt berekend Voor Cod, Koningin Va&tland DONDERDAG 22 DECEMBER 1955 Advertentieprijs voor de gehele oplage i 0.35 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.85 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.14 per m/m. (Ingezonden Mede- ielingen f 0.35 per m/m). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, Telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, Telefoon 102 - (Bijbureaux: Terneuzen, Noordstraat 56, Tel. 2601 OOSTBURG: Nieuwstraat 41, Tel. no. 35) (Van onze parlementaire verslaggever) Minister-president dr Drees lieeft gisteren bij de algemene politieke beschouwingen in de Eerste Kamer te verstaan gegeven, dat de regering niet veel voelt voor een speciaal controle-orgaan van het parlement, dat de overheidsuit gaven nog eens extra op de efficiency zou gaan onderzoe ken. Er vinden reeds tal van controles plaats, zo zei spr. Hij voegde er aan toe, dat wanneer men over de omvang van het overheidsapparaat spreekt, men daarmee hij hem een gevoelige snaar raakt: „Mijn collega's in het kabinet kennen mij als bijna maniakaal op het stuk van inkrim ping van het aantal ambtenaren". Mr Kropman (KVP) moest in tweede termijn constateren, dat hij voor het denk beeld van het in leven roepen van een nieuw controle apparaat ook in de Kamer weinig medestanders had ge vonden. Cardenas, die president was van 1934 tot 1940, verleende Trotzky in 1936 het asylrecht. Vanaf zijn aankomst in Mexico werd Trotzky beschermd door een speciaal politie-escorte dat hem door de regering van Car denas ter beschikking was ge steld. Desondanks werd Trotzky in 1940 bij een aanslag gedood. Dr. W. DREES één coalitie WERNHOUT: Op de Rijksweg Breda-Antwerpen reed de heer W. J. Timmerman uit Breda met zijn scooter tegen de achterzijde van een stilstaande vrachtauto. De heer Timmerman, die ongehuwd is, stierf aan de opgelopen verwon dingen. (zie ook elders). IN EEN Belgische steenkolenmijn bij La Louvière is een schacht ingestort, waardoor vijf mijnwerkers van de bui tenwereld werden afgesneden. Twee van hen zijn pas gered. DE WESTDUITSE regering heeft be sloten een commissie voor de atoom energie in te stellen. Onder de com missieleden is prof. Otto Hahn, de eerste geleerde die een uranium-atoom wist te splijten. DE Zuidslavische regering heeft de levensomstandigheden van Kardinaal Stepinac verzacht. De gevangen kar dinaal mag meer bezoek en meer post ontvangen. DOOR DE enorme belangsteling voor de SUS-2 actie, zullen de trekkingen van deze loterij vervroegd plaatsvin den en wel in begin Januari. DE GEBRUIKELIJKE Kerstrede van H.M. de Koningin zal op eerste Kerst dag om I uur worden uitgesproken. Over beide zenders zal deze rede te beluisteren zijn. Dr Drees heeft verder bij zijn be antwoording van de sprekers gesteld, dat de kansen op een nieuwe wereld oorlog afgenomen zijn, al kan men helaas niet spreken van een wezenlij ke ontspanning in de internationale politiek. De mini'iler-president noemde de situatie, waarin o'ns land verkeert, hoopgevend. Geconstateerd moet wel worden, dat wij geestelijk verder uit elkaar gegroeid zijn dan tien jaar geleden gehoopt werd, maar er blijkt toch een zakelijke overeenstemming mogelijk, welke leidt tot een vrucht baar samengaan. Dr Drees ziet op dit moment niet de mogelijkheid van een andere politieke combinatie, welke een kabinet zou kunnen opleveren met een sterkere ho mogeniteit. Spr. merkte voorts op, dat het feit, dat onze reser ves aan goud en deviezen bijna vijf miljard gulden bedragen, Nederland een zekere mate van veiligheid geeft. DE LOONPOLITIEK DE AMERIKANEN wilden in Ja pan een proefraket afschieten. Japanse arbeiders wilden de proef voorkomen en daarom gingen zij midden in het doelengebied op hun achterste zitten. Ze zijn ver wijderd en leven nu nog. OP 24 DECEMBER zal de Belgische regering een aantal beschermende maatregelen t.a.v. de textiel-import bekendmaken. De textielnijverheid verkeert in een crisis, door buitenland se „dumpingmethoden", zo heet het. IN BERLIJN is op 82-jarige leeftijd overleden, prof. Josef Limburg, die borstbeelden heeft gemaakt van drie pausen en die daarom de „beeldhou wer van de pausen" werd genoemd. HET TEKORT op de Indonesische be groting voor 1956 bedraagt, volgens de minister van Financiën, minder dan 2 milliard rupiah. AAN GEVANGENEN in Marokko, die veroordeeld ziin wegens daden, die door politieke motieven werden inge geven, is amnestie verleend. EEN AFGHAANSE missie zal waar schijnlijk binnenkort een bezoek aan Moskou brengen om te onderhandelen over wapenaankopen. Weersverwachting, geldig tot yanav'u"d. opgemaakt Woensdag- avond 23.15 uur: In de ochtend plaatselijk mist. ni'iel,scns droog en op de meeste wfnde" Z°nnig wecr" Weinig keTe^™aatU1ïn "P'opond tot en- i Vandal. ',Ct vriesPunt- onder OJ57'uur* 16'32' maan 1 miruÜr.: zon op 8'49' maan °P Sprekend over de loonpolitiek zei Dr Drees, dat men het verschil tussen het oude en het nieuwe beleid niet te groot moet zien. Er was leiding en er blijft een zekere leiding; er was een zekere differentiatie en er komt wat meer differentiatie. De leiding komt straks misschien in andere handen. In de loop van het debat heeft Dr Drees op vragen van de heer Kolff (C.H.U.) categorisch verzekerd, dat er buiten de officiële stukken geen en kele afspraak met de Belgen is ge maakt over het vraagstuk van de wa terwegen. HEINE ZEI HET AL Tijdens de begrotingsbehandeling in de Eerste Kamer werd van communis tische zijde de hoop uitgesproken, dat Boelganin en Kroestjev ook een be zoek zullen brengen aan ons land. De heer Brandenburg zei, dat Nederland niet erg vlot is met zijn toenadering. Wij lopen altijd achter andere landen MAURIAC VOORDE VAN KAR „LE PEUPLE" GEZET De Franse schrijver Francais Mau- riac, wiens artikel over de gewetens vrijheid van de katholiek, waarbij ook de kwestie van vrij onderwijs aan de orde kwam, in België zoveel beroering heeft gewekt, richte zich nu met een brief tot de lezers van „Le Libre Bel- gique." Hij schrijft: „lic betreur dat ik, buiten mijn weten, zo grote beroering heb ver wekt bij de Belgische katholieken. Het artikel van „L'Express", uit sluitend bestemd voor 'n Frans pu bliek, werd door „Le Peuple" over genomen zonder mijn toestemming en voorgesteld op een wijze die ik zeker niet zou hebben goedgekeurd, had men mij geraadpleegd. Heschoolvraagstuk in België is niet het schoolvraagstuk in Frank rijk. Dat is mij nooit ontgaan". EEN BEJAARDE weduwe, die woon de in een Amsterdams hofje, is zeer ernstig gewond, toen haar kleren vlam vatten door onvoorzichtig gebruik van 'een electrisch kacheltje. aan, aldus spr. Hij citeerde in dit ver band Heinrich Heine, die gezegd zou hebben: als de wereld vergaat, dan ga ik naar Nederland, want daar gebeurt het dan zeker pas vijftien jaar later. De ministers Beyen en Luns kun nen binnenkort in de Eerste Kamer een interpellatie tegemoet zien van Prof. Gerretson (CHU). In April van dit jaar is uit de Eer ste Kamer aan de Regering een vraag gesteld hoe het nu precies zit met de besprekingen met België over het Del taplan in de technische Scheldecom- missie. De Ministers hadden hiervan gezegd, dat de besprekingen waren toegezegd in een overeenkomst met België in Jan. 1948. Op de vraag van de heer Molenaar WD of de besprekingen niet uit zouden lopen op een onder onsje zonder medeweten van de Volks vertegenwoordiging en hoever de bevoegdheden van de technische Scheldecommissie zich uitstrekken, is de Regering echter het antwoord tot nu toe schuldig gebleven. Dinsdagnacht is b(j het vliegveld van Jacksonville in Amerika een vlieg tuig van de ..Eastern Airlines" neer gestort en uitgebrand. Dertien passa giers en vijf bemanningsleden kwa men om het leven. Het toestel, een „Constellation", vloog de geregelde dienst van Miami naar New York. Omtrent de oorzaak van het ongeluk is niets bekend. De Christelijke Volkspartij van de vroegere Saarlandse premier Hoff mann heeft de weg vrijgemaakt voor een coalitie met de produitse Christen democraten. Zij heeft zich voorstand ster verklaard van een wijziging van de Grondwet, die het gebied autonoom zou maken. Verder is de party er te gen, dat de neutrale Heinrich Welsch aan het hoofd zal staan van de rege ring, die op grond van de verkiezings uitslag zal worden gevormd. i Deze foto toont hoe in de stad Khartoem in de Soedan Mighani Hamza (geheel rechts), de leider van de Soedanese Sociaal Republi keinse Partij en van de Khatmia sekte van deze partij, premier Is- maël el Azhar (midden) feliciteer de, nadat deze had verklaard, dat de Soedan een „volkomen souve- reine republiek was geworden. Het gezicht van het Britse kabinet is grondig veranderd, getuige de on derstaande lijst van wijzigingen. Zes ministers, die deel uitmaakten van Edens eerste kabinet ,zijn verdwenen. In Washington gelooft men, dat Eden heel wat steviger in zijn schoenen zal staan bij zijn komende besprekin gen met Eisenhower. Hij kan zich nu geheel aan buitenlandse zaken wijden. Het „gestroomlijnde" kabinet ziet er nu aldus uit: Premier: Sir Anthony Eden (onge wijzigd). Buitenlandse zaken: Selwyn Lloyd (voorheen Harold MacMillan). Financiën: Harold MacMillan (voor heen R. A. Butler). Voorzitter van de Kroonraad:: Lord Salisbury (ongewijzigd). Binnenlandse zaken: Gwilym Lloyd- George (ongewijzigd). Lord zegelbewaarder: R. A. Butler (voorheen H. Crookshank). Lord kanselier: Lord Kilmuir (on gewijzigd). De Veiligheidsraad heeft een Britse resolutie besproken, waarin gezegd wordt dat Japan „volledig geschikt" voor het V.N.-lidmaatschap en waarin de hoop wordt uitgesproken, dat Ja pan spoedig tot de volkerenorganisatie toegelaten zal worden. De Sovjet-afgevaardigde, Sobolef, stelde prompt voor in deze resolutie ook buiten-Mongolië te noemen. Daarmee raakte de zaak weer op het bekende zijspoor. Het slechter worden van de toestand in Algerije is voor pre mier Faure en verscheidene van zijn ministers aanleiding ge weest hun verkiezingscampagne af te breken. Zij zijn naar Parijs gekomen, waar zij overleg heb ben gepleegd over de maatrege len, die genomen moeten wor den. In de afgelopen 24 uur zijn in Al gerije 52 mensen om het leven geko men als gevolg van aanvallen van opstandelingen. Volgens berichten is het vervoer tussen de steden vrijwel alleen onder bescherming van mili taire convooiei, mogelijk. De Moham medaanse leden van de Algerijnse assemblee en de gemeenteraden zul len wellicht binnen tien dagen aftre den als teken dat zij niet meer willen samenwerken onder de huidige Grond wet, volgens welke Algerije een on derdeel van het Franse moederland is. DE BIJEENKOMST van de Opperste Sovjet, die aanvankelijk Vrijdag zou worden geopend, is tot 26 dezer uit gesteld. Defensie: Sir Walter Monckton (voorheen Selwyn Lloyd). Minister voor het gemenebest: Lord Home (ongewijzigd). Koloniën: Alan Lennox-Boyd (on gewijzigd). Arbeid: Ian Macleod (v.h. Sir Wal ter Monckton). Huisvesting: Duncan Sandys (onge wijzigd). Handel: Peter Thorney Croft (onge wijzigd). Landbouw, Visserij en Voedselvoor ziening: Drick Heathcoat-Amory (on gewijzigd). Onderwijs: Sir David Eccles (onge wijzigd). Openbare Werken: Patrick Bucha- Hepburn (v.h. Nigel Birch). 55 55 De Rotterdamse recherche heeft op nieuw de gangen nagegaan van de tandarts J. van W„ wiens „Evipan-in- stituut" (tanden trekken onder narcose en binnen een dag een kunstgebit) enige tijd geleden werd opgeheven. De recherche vermoedde, dat de opheffing slechts schijn was. Een spoor leidde naar de Claes de Vrieselaan in Rotterdam. Inderdaad bleken Van W. en een aantal onbevoegde assistenten volop met het trekken van tanden en kiezen bezig te zijn. De wachtkamer zal vol klanten, die natuurlijk niet meer aan bod kwamen. cv - Officieren van het Arabische legi oen onderzoeken een aantal Chris ten-pelgrims bij het betreden van Jeruzalem door het niemandsland bij de Mantenbapoort. De weg, die eens door een welgestelde wijk voerde, voert nu door ruïnes en is afgezet met betonnen tank-versper ringen en prikkeldraad. De papie ren van de uit Israël komende pel grims worden vergeleken met lijs ten waarop de namen staan van hen die toegelaten mogen worden. OVERLEG MET INDONESIë Hoewel met enig voorbehoud, wordt van Indonesische zijde de hoop ge koesterd, dat de Nederlands-Indonesi sche conferentie op 3 of 4 Januari ge reed zal zijn met de voorbesprekingen en men zal kunnen beginnen aan de opstelling van de overeenkomsten in zake de punten 1 en 2 van de agenda. Het eerste betreft de opheffing van de Unie en het tweede handelt over de financieel-economische betrekkingen. In onze Tweede Kamer hebben ver schillende woordvoerders van hun vrees laten blijken ,dat Indonesië we derom de grootste buit zal binnenha len. Heel voorzichtig moet men zijn met de kwestie van aansteling van Indonesiërs op vitale posten in Nieuw- Guinea. Infiltraties zullen dan aan de orde van de dag zijn. De Islamietische partij in Indonesië wil opschorting van de besprekingen in Genève. De luchtmacht-affaire heeft de internationale positie van Indonesië geen goed gedaan. Blijkens de jongste stembus-uitslagen heeft de PNI bijna tweemaal zoveel stemmen behaald als de Masjumi. Engeland heeft met Irak een overeenkomst gesloten, op grond waarvan dat land de komende twee jaar voor minstens twee millioen Pond Sterling aan wapens in Engeland zal kopen. Irak verleent in ruil de volgende fa ciliteiten: J. Vrije opslag aan de haven van Basra en vrije accommodatie en diensten voor Brits militair personeel dat op grond van de defensieovereen komst functies vervult in Basra. 2- Voortzetting van de bestaaijde gra tis faciliteiten voor de Britse ma rine aan de haven van Sjatt el Arab. 3. Vrije diensten en accommodatie voor Britse militaire vliegtuigen, die „van tijd tot tijd" Sjaiba bezoeken. De N.V. Koninklijke Vliegtuigen fabriek Fokker en de K. L. M. hebben onltmgs een Fokker F 7a in Denemarken gekocht, met de bedoeling dit toestel, dat in 1925 werd gebouwd, te schenken aan het Nederlandse luchtvaartmu seum dat op Schiphol zal worden ingericht. Het toestel, de Oy-Sae is enige tijd geleden van Denemarken via Ham burg naar Eelde gevlogen. Daar is het voorzien van de KLM-beschildering uit de twintiger jaren en daar heeft het ook een Nederlandse registratie gekregen, nl. H-Nact, de registratieletters van het eerste Fokker F 7a toestel dat door de fabriek aan de K. L. M. werd afgeleverd. directeur van de Fokker kwam in Juli 1925 uit met de F 7a, een verbeterde uitvoering van de F 7. De F 7a was een éénmotorig vliegtuig, het had een spanwijdte van 19.30 m. Met een 400 pk. Liberty-motor kon het toestel met twee vliegers en acht passagiers plus lading en brand stof voor vijf uur een maximum-snel heid halen van 185 km. per uur. De landingssnelheid was 80 km. per uur. Op Vrijdag 30 December zal de F 7a van Eelde naar Amsterdam vliegen. Het toestel wordt daar des middags om half drie verwacht. Na de landing zullen de heren I. A. Aler, president directeur van de KLM, en F. J. Die pen, commercieel directeur van Fok ker ,het vliegtuig overdragen aan de heren H. Ch. E. van Ede van der Pais, voorzitter van de stichting Nationaal Luchtvaartmuseum en oud-directeur- generaal van de Rijksluchtvaartdienst, en U. F. M. Dellaert, luchthaven Schiphol Aan de overdracht wordt medewer king verleend door de kapel van Amsterdamse politie ondei leiding van kapelmeester Pinkse en door de jeugd" luchtvaart brigade. SAFETY FIRST De directeur-generaal van de rijks luchtvaartdienst heeft bij afzonderlijke beschikking bepaald dat de F 7a van Eelde naar Schiphol mag worden ge vlogen, zonder dat het vliegtuig is voorzien van een geldig bewjjs van inschrijving en een geldig bewijs van luchtvaardigheid. Met het vliegtuig mag niet boven mensenverzamelingen of aaneengesloten bebouwing worden gevlogen. In het vliegtuig mogen tjjdens de vlucht van Eelde naar >5 de bemanningsleden Schiphol slechts aanwezig zijn. Dit zijn de vliegers A. van Ulsen en L. A. Brugman en de boordwerktuig kundige G. E. P. Alsem. Wanneer het weer op Vrijdag 30 December te slecht is om de vlucht te maken zal zij worden uitgesteld tot Zaterdag 7 Januari a.s. JORDANIë Koning Hoessein van Jordanië heeft een nieuw zakenkabinet beëindigd, dat toezicht zal houden op nieuw te houden verkiezingen. Het kabinet is gevormd door Ibra him Hasjem. Volgens de Egyptische pers worden op hoog niveau tussen Egypte, Syrië en Saoedi-Arabië besprekingen ge voerd over financiële hulp aan Jorda nië. Deze zou worden versterkt, indien Engeland zijn steun zou beëindigen naar aanleiding van een Jordaanse weigering om toe te treden tot het militaire verdrag van Bagdad. De schoolraad van Tokio heeft zijn goedkeuring gehecht aan een omstreden voorschrift, vol gens hetwelk onderwijzers met een lichaamslengte van minder dan 152 centimeter niet aange steld moeten worden in scholen in het betrokken gebied. Of schoon toegevend dat de geest belangrijker was dan de mate rie, stelde de raad vast, dat langere leerkrachten beter op hun plaats waren in scholen met oudere leerlingen maar dat de lichaamslengte niet zo van belang was in lagere- en be waarscholen. Onderwijzers kor ter dan 152 centimeter, aldus de raad, kunnen geen orde houden in klassen van de nieuwe Ja panse generatie, welke volgens de statistieken een grotere li chaamslengte heeft dan vroeger.

de Stem | 1955 | | pagina 1