Kabinetswijziging in Engeland EEN PULPAUTO AAN PULP. j L V-kijkgeld j op 1 Januari Het was „Water en Wegen" wat de de Tweede Kamer sloeg klok in EDEN GAAT AAN HET Monckton op „Defensie" De getuigen vergisten zich Zorin nu al in Bonn Opheffing van de Unie zal weldra geregeld zijn Zuid-Slavië in V-raad Begroting van Verkeer en Waterstaat Een spervuur van vragen aan Minister Algera Belangrijke besluiten in een dramatisch jaar VLUG MET DE TREKKER PORTRET VAN KROONPRINSES Spoed gevraagd met Delta-wet Een motie d LERE DAGBLAD VOOR ZEELAND Selwyn. Lloyd na minister van Buitenlandse Zaken Dertig gulden per jaar.. DOOI De zaak-Schmidt Telefonade Djakarta-Genève Nahdatul Ulama praat niet mee Vorst speelt de scheepvaart parten Oorlogstoestand heerst in Oman VOORZITTER VAN VN-ASSEMBLEE: Co-existentie bleef vrome wensdroom UUR JRG te weer IARDINE en klein) 95e JAARGANG No- 22027 Uitgave N V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaux: Breda, Losse nummers 13 ct. Postrek. no. 278841 Reigerstraat 16 Tel.: Directie. Redactie en Administratie 3351 Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J J H A Bruna Redactieraad: C. J v Hootegem, Mr Ur A J J M. Mes, Mr. H M L. de Kecntei, L. J v t Westende P. V M Vercauteren Abonnementsprijs bij vooruitbetaling t 5.85 per kwartaal, per post t 6.55, per week (uitsluitend bij niet post- besteil.) t U.45 Incasso wordt berekend Voot Gbdf JÊWUnffi» «n Vaderland WOENSDAG 21 DECEMBER 1955 Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.35 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.85 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.14 per m/m. (Ingezonden Mede- ielingen f 0.35 per m/m). Bij contract aan zienlijke reductie: volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. Bureau vool de Zeeuwse Eilanden: Ut >Kb, Westsingel 98. Telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch- Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, Telefoon 102 (Bijbureaux: Terneuzen, Noordstraat 56, Tel. 2601 OOSTBURG: Nieuwstraat 41, Tel. no. 35) De Britse premier Sir Anthony Eden lieeft belangrijke wij zigingen in zijn kabinet aangebracht. Zo wordt Selwyn Lloyd (51) minister van Buitenlandse Zaken, als opvolger van Harold Macmillan (61), die op zijn beurt minister van Financiën wordt. De huidige minister van Financiën, R. A. Butler (53) krijgt geen ander departement toege wezen, doch hij wordt de voornaamste medewerker van de minister-president. Hij krijgt de ere-functie van Lord Zegelbewaarder en wordt tevens voorzitter van 't Lagerhuis kreeg hij de portefeuille van Defensie. Eden loste een van zijn grootste problemen op door sir Walter Monck- ton, die tot dusver minister van Ar beid was en die de wens zou hebben geuit om het kabinet te verlaten, tot minister van Defensie te benoemen. AANLEIDINGEN Tot het laatste ogenblik was het onzeker, of MacMillan het ministerie van Buitenlandse Zaken zou verlaten MacMillan bezette deze post pas sinds April, toen Eden het „Foreign Office" verliet om zich uitsluitend aan het premierschap te gaan wyden. In de tijd die sindsdien is. verlopen, hebben zich allerlei belangrijke ontwikkelin gen in de buitenlandse politiek voor gedaan, zoals de conferenties te Ge- nève, de critieke toestand in het Mid den-Oosten en de noodtoestand op Cyprus. Andere benoemingen zijn: Minister van Defensie Sir Walter Monckton, 64 (voormalig minister van Arbeid). Minister van Arbeid - Ian Macleod 42. Kanselier van het Hertogdom Lan- cester - de 49-jarige Lord Selkirk. Minister van Staat voor de Kolo niën - John Hare. Minister van Luchtvaart - Nigel Birch. Minister van Openbare Werken, met een zetel in het kabinet - Patrick Buchan-Hepburn. Minister voor de pensioenen en het nationale verzekeringswezen - John Boyd-Carpenter (voormalig minister van Transport) Minister van Volksgezondheid - R. H. Turton. Minister van Transport Harild Watkinson. Minister van Brandstoffen en Eener- gie - Aubrey Jones. Aangezien er nog meer wijzigingen in de lagere rangen van de regering worden verwacht, is deze kabinets hervorming in Groot-Brittannië wel de omvangrijkste sinds de Tweede Wereldoorlog. Zij vormt de verwerke lijking van de wens van Eden om zijn regering zodanig te stroomlijnen, dat er in de komende vier jaar, die de conservatieven naar men mag ver wachten aan het bewind zullen zijn geen belangrijke wijzigingen nodig zullen zijn. f Nog nooit heeft een Brits pre mier sinds de oorlog bij één en dezelfde gelegenheid de bezet ting van drie belangrijkste pos ten de ministeries van Finan ciën, Defensie en Buitenlandse Zaken gewijzigd. Selwyn Lloyd is eerder op het ,,Fo'- reign Office" werkzaam geweest als minister van Staat. Kort geleden Ter bestrijding van de kosten die verbonden zijn aan de Televisie-uitzendin gen, zal met ingang van 1 Januari a.s. van de bezitters van televisie-toestellen een kykgeld van 30.- per jaar worden geheven. Het staatsbedrijf der PTT is belast met de inning van het kijkgeld en ter gelegenheid daarvan is de Dienst Luistervergunningen omgedoopt in „Dienst Luister- en Kijkgelden". De wettelijke bepalingen betreffende de kijkgeld-heffing zijn opgenomen in een „Wet op het Kijkgeld" en in een „Kijkgeldbesluit". Er is een afzonder lijk Koninklijk Besluit afgekomen, waarin wordt bepaald, dat de wet op het Kijkgeld op 1 Januari 1956 in wer king treedt. AANGIFTE De bezitters van televisietoestellen zijn verplicht, zo spoedig mogelijk, maar in elk geval vóór 1 Februari 1956 hun toestel aan te geven. Zij kunnen daartoe op de postkantoren speciale formulieren halen. Zij die een nieuw toestel kopen, moeten eveneens zo spoedig mogelijk een formulier invul len. Regionale gouverneurs in Marokko geinstalleerd De sultan van Marokko heeft de 13 regionale gouverneurs, ter vervan ging van de door Frankrijk gesteun de caids en pasja's, die het land 43 jaar hebben bestuurd, in hun waar digheid bevestigd. In een marktplaats bij Fez is een botsing tussen aanhangers van de twee belangrijkste Marokkaanse na tionalistische partijen uitgelopen op het verbranden van drie gebouwen en de verwonding van een stamhoofd en een Marokkaanse politie-agent. BIJ DE eerste algemene verkiezin gen In Guatemala, sinds de revolutie van vorig jaar, heeft de nationalis- tisch-democratische partij, die zich zelf „links noch rechts" noemt, de meeste zetels gewonnen. DE TOESTAND van het Tweede Kamerlid, de heer Ch. Weiter, de de vorige week een zware operatie heeft ondergaan, was gisteren iets beter. VOOR Kerstmis zal weer een groep van 109 Duitse burgers uit Polen in West-Duitsland terugkeren. Dit is de achtste groep sinds December 1954. DE POUJADISTEN in Frankrijk hebben knokploegen in het veld gebracht, die onder het motto „Gooit ze er allemaal uit" van leer trekken tegen de partijen, die verkiezingsbijeenkomsten be leggen. BIJ East-London in Zuid-Afrika is Maandag een autobus over de kop geslagen en in brand gevlogen. De 21 inzittenden verbrandden levend. DE EGYPTISCHE minister van Fi nanciën voert momenteel in Londen besprekingen met de Britse regering over de financiering van de Aswan- dam. Engeland en de V.S. en de Sovjet unie strijden hierbij om de voorrang. HET Tweede Kamerlid, ir P. is veroordeeld tot een week gevangenis straf (onvoorwaardelijk) wegens het besturen van een auto terwijl hij on der de invloed van sterke drank was. FRANCOIS Mauriac, de bekende Franse romancier zal op 14 Januari niet spreken op de katholieke confe rentie te Brussel. F,r is de laatste tijd veel critiek op hem uitgeoefend. ENGELAND neemt strengere maat regelen inzake de export van afge dankt militair materieel. Britse ver- sehepers moeten voortaan de uitein delijke bestemmin gvan dit materieel meedelen. De „Antwerpse" tanks kan men helaas niet meer tegenhouden. HET PERSONEEL van de verkeers leiding van het vliegveld van Nice zal zijn staking, die 38 dagen heeft geduurd, beëindigen. HET VERBOND van Belgische li berale studenten (waarin de Vrijmet selarij een flinke stem heeft) eist een scheiding van Kerk en Staat in België. MINISTER Dulles heeft meegedeeld, dat de VS liet volgend jaar honderd mi I'm en dollar voor buitenlandse hulp willen uittrekken, om de Russen dwars te zitten. MINISTER Witte heeft de „Raad voor de Woningbouw" geïnstalleerd. Taak: vergroting van arbeidspotentieel, pro ductiviteitsverhoging, verbetering der materiaalpositie enz. enz. 1 Weersverwachting, geldig tot vanavond, opgemaakt Dinsdag avond te 23.15 uur. Vrij veel be wolking niet plaatselijk enkele buien. Overwegend matige naar Noordelijke richtingen draaiende wind. Dooi. Vandaag: zon onder 16.32, maan onder 00.00 uur. Morgen: zon op 8.48, maan op 12.11 uur. Tijdens de 32e zitting in de zaak- Schmidt zyn twee dessalieden uit Tjiandjoer gehoord, die lid waren ge weest van de Daroel Islam. Beide getuigen verklaarden ver dachte verscheidene malen te hebben gezien. Ook beweerden beiden, dat zij onder dwang lid van de D.I. waren geworden. De verdedigster, mevrouw Bouman, merkte op, dat er tussen de verkla ringen van de twee getuigen aanzien lijke afwijkingen bestaan wat betreft de tijden. De rechter antwoordde daarop, dat de bevolking in afgelegen gebieden weinig begrip van tijd heeft. Op 18 December was beklaagde Schmidt twee jaar in voorarrest. Valerian Zorin, de eerste Sovjet ambassadeur in West-Duitsland, is gisteren per vliegtuig in Bonn aan gekomen. Zorin las een in het Duits gestelde verklaring op. „De vestiging der diplomatieke be trekkingen opent de mogelijkheid •van ontwikkeling der economische en culturele banden tussen onze landen en zou in het algemeen de volkeren van West-Duitsland en de Sovjet- Unie nader tot elkaar moeten bren gen en de algemene vrede bevorde ren", aldus Zorin. Men had hem pas later in Bonn verwacht. De Indonesische premier Hara- hap heeft Maandagavond met de Indonesische minister van Bui tenlandse Zaken, Anak Agung Gde Agung, die thans in Genève vertoeft, een telefonisch onder houd gehad, waaruit bleek, dat de NederlandsIndonesische be sprekingen vlot verlopen. De kwestie van de souvereiniteit over West-Irian is op de agenda opge nomen, waarbij elke partij deze vanuit haar eigen standpunt be kijkt. Ten aanzien van enkele agendapunten is reeds overeen stemming bereikt. Het werkcomité is druk bezig. De opheffing van de unie zal weldra geregeld zijn. De opheffing van de unie staat los van de financieel- economische overeenkomst. Harahap sprak berichten tegen, als zou Anak Agung gezegd hebben, dat de ver tegenwoordigers van de Nahdatul Ulama zouden worden opgenomen in de Indonesische delegatie in Genève. BESPREKING Gistermiddag om 15.40 uur is het gesprek tussen minister Zijlstra en minister Kasimo over financieel-eco- nomische kwesties begonnen. De be sprekingen worden gehouden in de conferentiezaal van het Palais Elec toral", waar prof. Zijlstra, die het eerst aankwam, de Indonesische mi nister van Economische Zaken, ver gezeld van zijn deskundigen, begroet te. Voor het begin van de besprekin gen hadden beide ministers een kort onderhoud zonder adviseurs. Dit bleef er over van de met pulp geladen vrachtauto, die door een tramtrein van de NZHVM werd ge grepen. Het ongeval gebeurde op de Haarlemmerweg tussen Halfweg en Haarlem, de wagen werd nog enige tientallen meters meegesleurd en vloog toen in brand. De chauffeur werd zwaar gewond. Hoewel de tramtrein aanzienlijke materiele schade opliep, bleef de wagenvoer der ongedeerd. Na 35 stemmingen die geen resul taat hebben opgeleverd, is Zuid-Sla vië Dinsdag gekozen tot lid van de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties. De algemene vergadering sprak zich met 43 tegen 11 stemmen bij 13 ont houdingen uit ten gunste van Zuid- Slavië. In 'n onderlinge loting tussen Zuid- Slavië en de Philippijnen was eerder uitgemaakt, dat Zuid-Slavië het eer ste jaar van de termijn van twee jaar zitting in de Veiligheidsraad zou heb ben. Het Nederlandse kustvaartuig Pa loma" dat onderweg is van Kotka (Finse Golf) naar Gent met een la ding hout heeft moeilijkheden van de strenge kou ondervonden. Aan het dek vervoert het schip een lading hout en het overkomende wa ter, dat tegen het hout spat, is gaan bevriezen. Door het gewicht van het ijs maakt de „Paloma" een slagzij van 35 graden. Het vaartuig heeft nu bij Hango een schuilplaats gezocht. Met vereen de kracht is men begonnen het ijs weg te hakken. De Tweede Kamer in één geweldige run naar het kerstreces heeft gis teren moedig de tanden gezet in de begroting van Verkeer en Waterstaat. Deze begroting behoort tot de belangrijkste, dit jaar, omdat het voornaamste onderwerp ervan het Delta-plan is. De KVP-afgevaardigde, de heer Maenen, plaatste een aantal losse opmerkingen. Zo maakte hij zich zorgen over het grote verloop van het personeel van de Rijkswaterstaat. Hij was als oprecht Limburger verheugd over de verbetering van het Juliana-kanaal doordat de Stop van Ternaaien binnenkort wordt opgeheven. Over de tariefsverhoging van de spoorwegen zei de heer Maenen, dat hij niet begreep waarom de ta rieven voor de lange afstanden naar verhouding méér moeten worden ver hoogd. Hij vroeg om speciale tarieven voor grote gezinnen en goedkope week endretours. zondere aandacht vroeg hij voor we gen en waterwegen in de ontwikke lingsgebieden. Hij verheugde zich over de havenverbetering in Bergen op Zoom, maar hij vond het bevreem dend, dat zonder overleg 60 pet. der kosten voor rekening van provincie en gemeente worden gebracht. Hij vroeg aandacht voor de belangen van Bres- kens bij de aanleg van een nieuwe veerhaven. Wanneer het doorgaande verkeer om d° gemeente wordt ge leid, zal dat ernstig nadeel gaan be tekenen. De heer Vermooten van de PvdA wenste de minister geluk met de in diening van het ontwerp Delta-wet. Hij hoopte, dat de minister deze wet nog dit parlementaire jaar in het Staatsblad zou weten te brengen. Wat de dijken aangaat vroeg hij, of de wa terschappen wel financieel in staat zuilen zijn, hun taak te volbrengen. Concentratie van waterschappen in be paalde delen van het land achtte hij dringend gewenst. Hij vroeg voorts of nog in deze parlementaire periode de indiening van een nieuwe wegenfi nancieringswet is te verwachten. Bij- RIJNVAART De heer de Ruiter (C.H.) waar schuwde voor de consequenties voor Nederland van de integratie van de Rijnvaart. De Nederlandse Rijnvaart heeft steeds met lage tarieven scherp kunnen concurreren. In het buiten land (Zwitserland, Frankrijk en Duits- i t t De Tweede Kamer nam zonder hoofdelijke stemming een motie aan, die door de heer Vondeling van de PvdA was ingediend. Hier- in zegt de Kamer, dat het agra- J rische bedrijfsleven moet kunnen blijven rekenen op onverminderde handhaving van de door de rege ring op het gebied van de prijs vorming van landbouwproduc ten gedane toezegging. Dit' om ook in de toekomst te kunnen blij ven streven naar sociale gelijk stelling van de landarbeiders met vergelijkbare arbeiders ten plattc- lande. land) zijn deze mogelijkheden veel ge ringer, omdat daar de reders bepaal de bindingen hebben met officiële in stanties, zodat zij altijd op iadingaan- bod kunnen rekenen. Bij een geïnte greerd vervoer zouden wij aan het kortste eind trekken. De positie van Schiphol werd behan deld door de heer Bommer (PvdA), die wilde weten, of het vliegveld bij Rotterdam nog een kans maakt ais internationaal vliegveld. Hij raadde sterk af dat wjj onze krachten daar versplinteren. De heer Vermooten (PvdA) vroeg om meer efficiëncy in de voorberei ding van de wegenplannen. De heer Bommer begreep niet lioe het moge lijk was, dat de minister de Kamer in zage van een vijfjarenplan voor water staatswerken had geweigerd. De financieel-economische bespre kingen, zullen morgen in Den Haag worden voortgezet, waarbij ook mi nister Van de Kieft betrokken zal zijn. In het oriënterend gesprek van gis teren is het gehele veld van de finan cieel-economische verhoudingen tus sen Nederland en Indonesië ter sprake gebracht, waarbij „enige systematiek is gebracht in de te behandelen vraag stukken." Er zijn aangrijpingspunten gevonden voor een bevredigend verloop van de besprekingen. Het betreft hier de vraag, welke onderdelen van de fi nancieel-economische overeenkomst dienen te verdwijnen, welke blijven beslaan en welke voorlopig kunnen blijven bestaan, doch te zijner tijd kunnen worden vervangen door na der te sluiten overeenkomsten. Verwacht wordt, dat de Nederland se ministers op 3 of 4 Januari naar Genève zullen terugkeren en dat dan de financieel-economische onderwer pen voldoende zullen zijn voorbereid voor de finale. Dit schilderij van H.K.H. Prinses Beatrix zal als origineel een plaats vinden in de directiekamer van Shell Tankers N.V. en als re plica aan boord van de ,,Vasum", de tanker, die de Prinses korte tijd geleden tewater heeft gelaten. Het doek is vervaardigd door de Haag se kunstschilder L. Th. J. v. Eekelen. Saoedi-Arabië en het onder Britse bescherming staande sultanaat van Muscat maken beide aanspraak op de Buraimioase aan de Perzische golf, die naar men gelooft rijk is aan olielagen. De troepen van het sultanaat be zetten vier dagen geleden Nazwa, de hoofdstad van Oman. Dit gebied stond onder het gezag van de Imam van Oman, een plaatselijke sjeik en reli gieuze leider. Troepen van de sultan van Muscat en de sjeik van Aboe Dhabi, onder leiding van Britse officieren, bezet ten in October de Buramioase zelf. Saoedi-Arabië protesteerde hier toen tegen. Azzam sprak thans van een „nieuwe Britse agressie", naar aanleiding van de bezetting van Nazwa. Hij zei, dat de Britse acties tot doel hadden de hand te leggen op de oliebronnen. Er heerst thans een oorlogstoestand in Oman. Saoedi- Arabië zou de Britse acties niet aan vaarden, noch in de Buraimi-oase, noch in Oman of elders op het Ara bische schiereiland. De tiende zitting van de Algemene Vergadering der Verenigde Naties is Dinsdagmiddag besloten. In zijn slui tingsrede verklaarde de Chileense voorzitter dr José Maza, dat het „een dramatische zitting is geweest". „Men kan niet zeggen dat er een ideale vorm van naast-elkaar-bestaan is ge vonden, doch het is niet te optimis tisch gesproken, als men zegt dat er gronden zijn voor een sterke hoop voor de toekomst". Dr Maza zei dat hij de voorzitters hamer neerlegde met meer vertrou wen in de V.N. Een van de belangrijkste resultaten van de afgelopen zitting is wel de toelating van zestien nieuwe leden ge weest. Dat men er eindelijk in ge slaagd is de impasse, die sinds 1950 over deze kwestie bestond, te door breken, doet bijna vergeten, dat twee candidaten niet werden toegelaten, Japan en Buiten-Mongolië. Tegen de toelating van het eerstgenoemde land bracht de Sovjet-Unie haar veto uit, als represaille voor het veto van Na- tionalistisch-China tegen Buiten-Mon golië. Een ander belangrijk resultaat was het aanvaarden van een resolutie, dat de ontwapeningspogingen van de Sov jet-Unie, de V.S., Engeland, Frankrijk ën Canada worden voortgezet. Voorts werden maatregelen ten aanzien van het vreedzaam gebruik van kernener gie goedgekeurd en een internationale groep geleerden gevormd, die een on derzoek zal instellen naar de gevol gen van atoomstraling op „de mens en zijn omgeving". WEGLOPERS Critieke punten in de afgelopen zit ting waren de besluiten van Frankrijk en Zuid-Afrika om de algemene ver gadering te verlaten als protest te gen, wat zij noemden, inmenging in binnenlandse aangelegenheden. Frank rijk kon in de vergadering terugke ren, toen deze besloot de omstreden Algerijnse kwestie te laten rusten, doch de Zuid-Afrikanen namen niet meer aan het werk der V.N. deel. De zitting-1956 van de Algemene Vergadering zal waarschijnlijk wor den uitgesteld tot medio November om te voorkomen, dat de Amerikaan se presidentsverkiezingen er in vallen. i Een Amsterdamse politic-agent heeft gisternacht twee schoten gelost op een vluchtende inbreker, die uit een winkel 19 pakjes sigaretten, drie repen chocolade, drie rollen zoute drop en 12.70 had gestolen. De man die op heterdaad werd betrapt, sprong in het water en probeerde zwem mende te ontvluchten. De agent loste twee schoten, die echter geen doel troffen. Met behulp van een tweede agent werd de inbreker gegrepen „Pasquino", de kroniekschrijver van de Telegraaf, heeft nu weer stof voor een vervolg op zijn eerder gewraakte stukje „De Schietdiender". De Hoge Raad heeft gisteren Pasquino's cassatieberoep tegen een veroordeling door het Gerechtshof wegens „De Schietdiender" behandeld. De procu reur-generaal zal op 17 Januari zijn conclusie nemen. Wie weet loopt ei dan al weer een aanklacht wegens de tweede schietdiender.

de Stem | 1955 | | pagina 1