De Schelde" huldigt 122 jubilarissen Z.L.M.-VOORZITTER ZIET ZORGEN VOOR DE LANDBOUW E «otten ZUID-BEVELAND Z- VLAANDEREN Twee auto's in de sloot Rente- en financieringsstop uitgebreid tot Zeeland X bent ij, „e Waag niets ii^ t verkeer!" 2 2 Delta-plan en arbeidsvoorziening Vrij ij ere loonvorming komt ongelegen Vererende opdracht voor Maison Vermunt Gratificaties aanzienlijk hoger GOES Lyceum-leerlingen te Zierikzee vervroegd met vacantie Een beginnende infectie van tuberculose Onderscheidingen Walcheren MIDDELBURG Actie te Middelburg HULST TERNEUZEN Onder Rilland: Zeven lichtgewonden Dc douane sloeg loc AGENDA Heden Morgen DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 20 DECEMBER 1935 In de gisteren te Goes gehouden algemene vergadering van de Z.L.M. heeft de voorzitter, ir M. Geuze, enkele actuele kwesties, welke hem met zorg vervullen, aangesneden. Eerst noemde spr. het Delta-plan, dat voor Zeeland van niet te t ider- schatten belang is. Elk jaar dat de zo noodzakelijke veiligheid eeraer wordt verkregen, kan betekenen, dat een ramp als van 1953 wordt voorko men. De consequenties ervan zijn ve le en hier en daar stelt men ook al de vraag naar de gevolgen van het plan op de arbeidsvoorziening. Die ar beidsvoorziening acht spr. eveneens bedreigd op de op komst zijnde vrije re loonsvorming, die z.i. hoewel in principe juist, op geen ongelukkiger moment voor de landbouw ingevoerd kan worden. De hoogconjunctuur in handel en industrie heeft reeds een overspan nen arbeidsmarkt doen ontstaan. In de landbouw daarentegen gaat de prijsontwikkeling in dalende lijn. De vrijere loonvorming zal de bewegelijk heid van de arbeid zodanig verster ken, dat het zwakkere bedrijf waar onder land- en tuinbouw geweld wordt aangedaan. Prijsverhoging bij loons verhoging wil de regering voorko men, maar hoe, zonder een groot con trole-apparaat. Zijn de directe gevol gen van dit beleid voor de agrari sche sector nauwelijks donker ge noeg te zien, wanneer deze ontwikke ling in de toekomst deze richting zou blijven nemen, dan is het voortbe staan van onze vaderlandse land bouw er ons inziens mee gemoeid. De mechanisatie heeft na 1954 in de landbouw weliswaar een fantas tische vlucht genomen, maar dat wil nog niet zeggen, dat een boerenbe drijf het zonder arbeiders kan doen. Wil de boer in de toekomst werk krachten op zijn bedrijf hebben, dan moet hij officieel een loon kunnen en mogen betalen, dat de landarb ;ider relatief gelijkgesteld met zijn collega arbeiders beweegt op dat bedrijf te blijven en er ook een toekomst blij vend doet verwachten. Wat noodzake- (Advertentie) - e6/I V 85 ct pet pakje lijk is, is evenredige loonsverhoging in de landbouw, waarbij men de kos ten verhogende tendenz voor binnen landse consumptie, zowel als voor export resp. door verhoogde koop kracht i.e. rationalisatie zal moeten opvangen. Is het beleid daarop niet gericht, dan zullen de gevolgen zijn extensive ring en een lagere productie, waarmee ons grondstoffenarme land niet ge diend is. Met dit alles gaat samen een ontvolking van het platteland, wat toch reeds zo bevorderd wordt door de funeste woningbouwpolitick, welke tenslotte voor het gehele plat teland funest wordt. LAATSTE REDMIDDEL. Daarna ging spr. uitvoerig in op de critiek, welke dcor de heer Groe nendijk in het „Financ-dagblad" is geuit op het huidige agrarisch prijs beleid, dat volgens hem bij het in eenstorten van de wereldmarkt niet handbaar zal blijken. Erg gelukkig vond ir. Geuze deze critiek niet, evenmin als de oplossing: 'n mini mumgarantie voor de totale bedrijfs- inkomsten van de boer wat de heer Groenendijk voorstond: Bij ineenstorting van de wereld markt, zal er weinig houdbaar zijn, meende ir Geuze. Een systeem van toeslagen per h. a. was voor hem slechts aanvaardbaar als laatste red middel. DE N.F.O. IN HET GEDRANG. wennen en zich in een goede sfeer in te richten, maar de wil en de we tenschap dat dit moet, is aanwezig. MOBILISATIE AANPASSINGSVERMOGEN. Nog wees spr. op wat er gaande is t.a.v. de invoering van de 5-daag- se werkweek waarover de boeren het hoofd schudden, bang als ze zijn dat dit niet kan. Spr. ried ieder aan zijn aanpassingsvermogen in deze snel evoluerende tijd te mobiliseren, ook ten opzichte van dit punt. Tenslotte wees ir Geuze er nog op dat er nog iets hogers is in het leven dan de tijdelijke zaken: „Wan neer we slechts bij machte zijn de materiële kant van het leven te or ganiseren, dan moet men maar niet meer spreken over 'n Christelijk Eu ropa of Nederland." (Advertentie) Tijdens het koninklijk bezoek van Hare Majesteit Koningin Juliana aan de gemeente Roosendaal, is door het gemeentebestuur aan het uitzend-bedrijf MAISON VERMUNT Brugstraat 78 te Roosendaal, de eervolle taak opgedragen de lunch, welke Hare Majesteit om 12 uur op het gemeentehuis zal gebruiken, te verzorgen. De heer Ad Vermunt zal deze lunch, waaraan 80 gasten zullen deelnemen, in de vorm van een uitgebreid koud buffet opstellen, verdeeld over twee zalen. Het complete servies en de be diening zal eevenens door eerder genoemd uitzendbedrijf worden verzorgd. Ir Geuze stond ook nog stil bij wat er in de N.F.O. gaande is, het geen o.m. geleid heeft tot uittreding van grote groepen leden. De N.F.O. zal, meende spr. goed doen niet blind te zijn voor de ernst der feiten. Elk lid van welke tech nische vereniging ook, hoort naar de aard der dingen primair lid te zijn van een standsorganisatie. Wie dit standpunt verzuimt zal later alleen maar tot de conclusie kunnen komen, dat hij zijn eigen grondslag onder graven heeft, terwijl in de tussentijd anderen naar hun overtuiging ge bouwd hebben. Spr. had echter vol doende vertrouwen in de nuchterheid en het verstand van onze Zeeuwse fruittelers om de verdere ontwikke ling van hun organisatievormen ge rust af te wachten. SAMENWERKING NODIG. Nadat ir Geuze gezegd had de samenwerking tussen landbouwer en landarbeider in het Landbouwschap noodzakelijk te achten, zei hij, over de hoofden van zijn gehoor heen, tot de landarbeidersbonden: Men heeft tijd nodig om in het nieuwe huis te Brede Watering gaat zeedijken verzwaren Donderdag 29 December a.s. ver gadert de Brede Watering bewesten Yerseke. Op de agenda staan twee belang rijke voorstellen, n.l. 'n machtiging voor het bestuur tot aankoop van gronden en dijk in verband met ver hoging en verzwaring van de zeedijk Wester Schelde (bij Schore) en 'n an dere machtiging tot het doen maken van een plan voor verzwaring van de zeedijk aan de Ooster-schelde. De leerlingen van het Prof. Zeeman-Lyceum in Zierikzee zijn ver vroegd met Kerstvacantie gezonden. Zoals bekend is enkele weken ge leden op dit lyceum bij controle een beginnende infectie van tubercu lose geconstateerd, die zich thans heeft uitgebreid over een leraar en dertien leerlingen. Dit is tien procent van de schoolbevolking. Het is by de Kon. Mij.. ..De Schel de" traditie, dat tegen het einde van het jaar de jubilarissen, die 25, 40 of 50 jaar aan ,.Dc Schelde" verbon den waren, feestelijk werden gehul digd. Ook dit jaar is dat feest opge wekt gevierd, eerstens omdat er niet minder dan 122 jubilarissen waren en daarnaast omdat de Schelde-di- rectie de jubileum-gratificaties be duidend had verhoogd. De directeur van de Kon. Mij. ,,De Schelde", de heer J. W. Ilupkes, deelde dat laatst? mede in de rede, die hij ter gelegenheid van dc hul diging uitsprak. Een levendig applaus vertolkte de dank van de aanwezigen. De heer Hupkes richtte zich ver volgens tot de jubilarissen en dankte hen voor hun prestaties, terwijl hij hulde bracht aan hun doorzettings vermogen en hen ten voorbeeld stel de aan de jongeren. Daarna wenste hij elke jubilaris persoonlijk geluk en bood behalve een gratificatie, een wandbord van Delfts blauw aan en het boek „Her rezen Nederland 19451D55". De jubilarissen waren.: Met 59-jarige dienst: J. Dekker; J. J. Emans, A. Groenberg en J. Ova. Met 40-jarige dienst: J. Abraham- se, A. Alewijnse, C. G. Balmakers (ziek); J. Bimmel; C. Bostelaar; P. L- Burgers (ziek)F J. van Dierenöonck; G. C. Dillen; D. van Dilst; M. van Dis; A. van den Driest; A. A. var. der Ent; Th. de Hamer; L. van der Hof; F. van Hoorn; L. Huibregtse; P. Joziasse; J. E. de Kam; M L. Kerpe- stein; J.C. de Kok; H.J. Lacor; L.L. Lagendijk; C. H. Lenaerts; C. Leijn- se; L. Lievense; J. L. Lippens; W, I Lute; J. Mallie; Th. C. P. de Meul- wees op hun trouw en toewijding, waarin hij een teken zag, dat „De Schelde" gedragen wordt door haar werknemers. Spreker deelde mede, dat het H. M. de Koningin had behaagd éen aantal onderscheidingen toe te kennen en hij speldde persoonlijk aan de gedeco reerden het eremetaal op de borst. De eremeraille Oranje Nassau-orde werd uitgereikt in zilver aan de he ren J. W. Daamen en M. L. Kerpe- s'tein. Dezelfde medaille in brons ontvingen de heren J. v. d. Buuse. E, Cs van Deventer, J. J. Emans, C. Geljon, A. Groenenberg, M. Mudde, C. D. smit en W. C. v. d. Velde, Namens de jubilarissen betuigde de heer Daamen dank aan H, M, de Ko ningin, aan de burgemeester en aan de Schelde-directie, Daarna besloot de heer J. H. Ver donk, hdt officiële gedeelte en volgde een vrolijk cabaret-programma van de Personeelsvereniging. Museumbezoek iets drukker In de algemene vergadering van het Goese museum die, zoals gewoon lijk alleen door de bestuursleden werd bezocht, heeft de voorzitter, burge meester ten Kate meegedeeld, dat 't bezoek dit jaar weer iets toenam. Behalve enkele honderden scholie ren, gaven 765 personen van hun be langstelling blijk. Uit het financieel verslag van de penningmeester de heer v. Bommel van Vloten, bleek dat er een batig saldo was van 81. waardoor het tekort van vorige jaren, gereduceerd is tot 147.De aftredende be stuursleden, dr D. Barends en J. Oranje werden herkozen. De voorzitter vertelde nog een en ander over de aanwinsten, die o.m. bestaan uit tekeningen, een schutters- uniform en prenten. Twee vitrines werdeh in bruikleen ontvangen, voor het uitstallen van losse voorwerpen. Met de inventarisatie is men thans klaar. De burgemeester sprak zijn teleur stelling uit over het feit, dat het provinciaal bestuur een subsidie wei gerde. Bij de rondvraag werden nog enkele suggesties gedaan o.m. over het in richten van een Bevelandse kamer; dit werd niet mogelijk geacht om dat men de kledingstukken niet com pleet heeft en de wassen poppen han den vol geld kosten. TOT NOTARIS BENOEMD Onze oud-stadgenoot mr P. Stieger is, met ingang van 1 Jan. a.s., be noemd tot notaris te Nijmegen. zitter, de heer M.J. van den Berge, nog steeds voor uitbreiding vatbaar is. Het koor oogstte een dankbaar ap plaus voor de keurige uitvoering. Ook de toneelafdeling der vereni ging liet zich van haar beste zijde zien: zij bracht voor het voetlicht „Een zeeman ging passagieren" een blijspel in 3 bedrijven door Koos Bes- wino. De veelvuldige lachsalvo's en het warm applaus waren het beste bewijs, dat het stuk in de smaak viel van het publiek. De rollen werden zonder uitzondering uitstekend ver tolkt. De verkeersbeschaving laat nog veel te wensen over onbekendheid met de voorschriften is hiervan vaak de oorzaak. Daarom gaat het Ver bond voor Veilig Verkeer ook in 1956 weer een grootse propaganda-cam- pagne organiseren onder het motto „Waag niets in 't verkeer!" Een groot aantal activiteiten staat op het programma - dat ook het programma is van de afdeling Mid der; L. Minderhoud; D. Mol; I. H. j delburg en Omstreken. Men denkt van Oosten; H. de Plaa; P. C. Prinse; aan een „Verkeersforum", waarin W. J. Rozenburg; W. de Rijke; A. i autoriteiten van justitie en politie Rijkse (komt r.iet); J. Schets, P. Schot; R. Schot; M. Schout (ziek); P. ScBreurs, A. Stroo, M. Suurmond; D. Swit; S. Teirlinck, C. Vader, M. J. Vader; F. Verijzer. H. B Woltering, zitting zullen nemen. Andere media waarmee men de weggebruikers wil opvoeden zijn een bromfietscursus en de verspreiding van het verkeers- blad en het verkeerstijdschrift. Op het gemeentebestuur van Mid- Met 25-jarige dienst: F. A. van delburg zal 'n beroep worden gedaan, Becks, D. van den Berg, J. Bode; A. hieraan medewerking te verlenen. De Bostelaar; A. Boucherie; L. Brasser; i wethouder van onderwijs en financiën H. C. de Bruijne (ziek);; J. Bijl; F. ae heer J.W. Kögeler, is aangezocht Leivedorp GESLAAGD VOOR ONDERWIJZER. Niet de heer M. Rijk, maar de heer M. Raas van hier, slaagde aan de bisschoppelijke kweekschool te Be verwijk voor de onderwijzersakte. Kruiningen UITVOERING „CRESCENDO" De gem, zangvereniging „Crescen do" te Kruiningen gaf onder leiding van haar directeur, de heer Adr. B. Holster, een uitvoering in het dorps huis. Een aantal liederen werd ten gehore gebracht en gezegd kan wor den, dat de vereniging zijn terugslag na het rampjaar 1953 thans wel te boven is gekomen, alhoewel het le dental naar de mening van de voor- DISCUSSIE OVER BENOEMING ARMBESTUUR In de raad van Kruiningen werd besloten om in 1956 een groot aantal perceeltjes tuingrond te verpachten aan inwoners. Het betrof 89 perceel tjes. De voorzitter deelde mede, dat niemand behoefde te worden teleur gesteld. Tot lid van de commissie van toe zicht op het sportterein werd wegens periodieke aftreding herbenoemd de heer P.A. Kakebecke. De gemeente begroting voor 1956 kon sluitend ge maakt worden dank zij een verhoog de uitkering uit het gemeentefonds. Tenslotte deelde d voorzitter mede dat was ingekomen een uitvoerig schrijven van het burgerlijk armbe stuur, waarin de raad werd verzocht terug te komen cp de benoeming in de vorige vergadering van de heer M.J. van der Maas tot lid van het burgerlijk armbestuur. Aannemende, dat enkele raadsleden niet op de hoog te waren van de politieke verhoudin gen in het burgerlijk armbestuur ver zocht dit college om de gewezen voorzitter, de heer I. Vermeulen thans weer te benoemen. De voorzitter gaf als zijn mening te kennen, dat hij het persoonlijk be treurt, dat de heer Vermeulen op deze wijze het burgerlijk armbestuur heeft moeten verlaten. De benoeming is evenwel volkomen democratisch geschied en hij stelde voor het inge komen stuk voor kennisgeving aan te nemen. Hij hoopte dat het bur gerlijk armbestuur een interne oplos sing zal weten te vinden. Naar aanleiding hiervan verklaarde de heer W.J. Pouwer (CH), dat hij niet aan de benoeming van de heer van der Maas had meegewerkt en dat hij aan niemand toezegging had ge daan. Hierop ontspon zich een felle discussie, waarbij oude kwesties wer den opgehaald en waaraan de heren C. van Iwaarden (prot. chr.), A, Weststrate (PvdA), J. Witte (vrije lijst) en J, van Ballegooijen (PvdA) achtereenvolgens deelnamen. De schoolarts heeft in een rond schrijven aan de ouders der leerlin gen de thans genomen maatregel toe gelicht. Hij verklaart, dat bij medisch onderzoek is gebleken, dat de jon gelui onder een zware geestelijke druk leven. Verschillende van de leerlingen, bij wie geen besmetting is geconstateerd, moeten door de span ning een rustkuur ondergaan. Aan de ouders wordt in het rondschrijven verzocht, er nauwlettend op toe te zien, dat de kinderen vroegtijdig naar Gisternacht is onder Rilland, b(j wachtpost 20, de kapper M. uit Vlis- singen op de rijksweg door de glad heid van de weg, uit de koers ge raakt en van de helling in de zes meter lager gelegen sloot geschoten, en passant nog een boom rammend. De vier inzittenden werden allen licht gewond. Even later kwam de bestelwagen van de groentenhandelaar F. uit Goes van de sterk dalende weg af. Een onbekend gebleven heer, die de na derende auto wilde waarschuwen voor de gladde weg, zwaaide met een zak lantaarn. De chauffeur T. dacht dat het politiecontróle was en remde iets te sterk af, met he gevolg, dat de wagen begon te slingeren en eveneens over de kop buitelend in de sloot terecht kwam. Daar de deur ontzet was viel het de gebr. T. en hun vriend L. niet gemakkelijk om de cabine, waar het water al binnen drong, te verlaten. Ook z werden allemaal gewond; de 25-jarige broer van de chauffeur had zijn sleutelbeen gebroken en L. liep een hersen schudding op. Nadat een dokter de eerste hulp had verleend, zijn de zeven gewon den huiswaarts gegaan, doch niet per eigen wagen, want de ene auto was er nog erger aan toe, dan de andere bed gaan en zo veel mogelijk rust genieten. Verzocht wordt de meisjes geen werk in de huishouding te ge ven en de jongens geen werkjes op te dragen. Naar wij van de geneeskundige in specteur van de volksgezondheid te Middelburg vernemen, moet de maat regel gezien worden als een onder deel van het verlichte leerprogram ma, waartoe, zoals bekend, reeds kort na het constateren van de be smetting werd besloten. Van een sluiting van de school is op dit ogenblik nog geen sprake. Crucq; S. J. Crucq; H. van Dalen; L. Dekker: N. C. van Delft; G, A. Eckhardt: B, den Engelse (ziek); A.J. Feij (verhinderd); F. Fleurbaaii; L. Frangois, J. Frankir.; J. Geluk; W. J. Goedhart; C. Goverse (ziek); A. Hagesteijn. J. de Hamer, L. I. van den Heuvel, L. van der Hof; R. F. de Hooge; A. Hoogesteger; J, Hooge- steger; J. Izeboud; A. Janse; J. Kalle mijn; P. J. Kentin; P, de Keijzer; J. B. Koch (ziek); W. W. van der Kop; C. H. Lems, M. Lijnse, J, van der Maas, C. Marinisse, A. J. var. der Meer, J. Meerman, J. Meulmeester, P. de Meulmeester; B. de Nooijer. J. de Nooijer (verhinderd); L. \'e Nooij er, J. Paauwe, P. J. Quaars, (ziek); D. Rofijn. A, Rottier, J. Schillemans; L. J. Schot; S. Schout; H. Slabbaert, A. Steketee, M. Swennen; H. J. Tax, A. Theune, A. H. Tienstra, H. A. Tim mer, J. Valkier, W. Verstraate, C. Vroegop, G. J. van Westen, A. Wild schut, J. Witte en J. de Witte. Ir M. de Vink, voorzitter van het deoartement Zeeland der Maatschap pij voor Nijverheid en Handel deel de mede, dat aar. de jubilarissen een oorkonde zou worden uitgereikt. Burgemeester mr B. Kolff wenste eveneens de jubilarissen geluk. Hij (Advertentie) Restaurant ,,Princeville" en Restaurant „Mirabelle" BREDA. Middag en Avond Muziek Bieden U tijdens de Kerstdagen, Chansonnière Jetty Cantor. Oudejaaravond en Nieuwjaars- dag: n uitstekend verzorgd feest- menu. Gaarne reservering onder Telefoon no. 8408 - 4807. De maatregel, die in bepaalde gebieden in Nederland is getroffen ter be vordering van de herbouw of het herstel van door oorlogshandelingen ver nielde of beschadigde panden, t.w. de zogenaamde rente- en financierings- stop, is uitgebreid tot de provincie Zeeland. Aldus deelt het ministerie van wederopbouw en volkshuisvesting mede. Als uiterste datum voor het in dienen van aanvragen voor financië le tegemoetkoming in de bouw- of herstelkosten geldt 31 Mei 1956. Op die datum eindigt ook de rente vergoeding voor de inschrijvinggen in het grootboek van de wederop bouw, welke betrekking bebben op objecten in Zeeland. Uitzonderingen zijn 'gemaakt voor de gevallen, dat de bijdragen na 30 November 1955 zijn ingeschreven, of wanneer beroep of hoger beroep tegen een vaststelling is ingesteld en de uitspraak na laatstgenoemde datum in kracht van gewijsde is ge daan. In die gevallen gaat de finan- cierings- en rentestop in zes maan den na de inschrijving in het groot boek, dan wel zes maanden na de in het bestuur van „Middelburg en Omstreken" zitting te nemen. Hij heeft hierover nog geen beslissing genomen. Burgemeester reikte diploma's aannemers- eursus uit In hotel „De Burg" zijn de vak diploma's aannemer uitgereikt aan de geslaagden van de cursus Middei- i burg voor het door de Raad van Be stuur Bouwbedrijf afgenomen exa men. Nadat de heer E, Visscher, de di recteur, zich in een welkomstwoord tot de aanwezigen had gericht - waar in hij o.m. dank bracht aan bestuur en voorzitter van de Technische school voor het „onderkomen" - voer de de heer E.P. Bakels, inspecteur van de Raad van Bestuur Bouwbe drijf, het woord. Hij gaf een overzicht van de op dit gebied in Nederland „draaiende" cursussen. In dit verband noemde hij de cursus Middelburg „Eén, die er mag zijn!" - het landelijk geslaag den percentage bedroeg 58,1 pet., dat van Middelburg, waar 12 van de 15 cursisten slaagden, 80 pet. Burgemeester dr mr N. Bolkestein reikte hierna de diploma's uit. BACHCONCERT De Kon. Zangvereniging „Tot oefe ning en uitspanning" gaf in de Con cert- en Gehoorzaal een Bachcoficert. Onder leiding van Jaap Hillen wer den twee cantates uitgevoerd van Joh. Seb. Bach. Gecompleteerd met bekwame solisten en de Vereniging voor Instrumentale Muziek met Jaap Spigt, clavecimbel heeft de Kon. Zangvereniging zich terdege van haar taak gekweten. Er werd met bezieling gezongen en aan het orkest komt een woord van lof toe voor de wijze waar op het de intenties van de dirigent nauwkeurig volgde. Van de solisten zong Riek Caro de sopraanpartijen prachtig en ook de aitzangeres Watty Krap met haar omvangrijke stem en de bas Otto Couperus voldeden zeer goed. De uitvoering van „Die Kind- heit Jesu" van Joh, Chr. Fr. Bach, deed niet onder voor het peil dat men van „Tot oefening en uitspanning" verwachten kan, dank zij de be kwaamheid van Jaap Hillen en de toegewijde aandacht, waarmede het koor zijn aanwijzingen volgde. De aanwezigen hebben kunnen genieten van fraaie zangkunst. BULTHUIS EXPOSEERT BIJ BIKKER In de intieme ruimte boven de kunsthandel Bikker hangen momen teel 24 doeken van de te Middelburg wonende docent en kunstschilder Piet Bulthuis. Naast een groot aantal stil levens - een derde van het geëxpo seerde - is op deze tnlneneilgosott seerde - is op deze tentoonstelling plaats ingeruimd voor stemmings beelden uit Luxemburg, Brussel, Pa de gaan van de vaststelling der bij drage. Het uitstel van betaling van scha deloosstellingen voor onteigeningen wordt met ingang van 1 Juni 1956 beëindigd, met overeenkomstige uit zonderingen voor de gevallen als hier boven aangegeven. De betalingen kun nen worden gedaan in opbouwobli- gaties dan wel in contant geld. Het uitstel van betaling geldt niet, indien op 1 Juni 1956 vast staat, dat een schadeloosstelling zal worden betaald door toewijzing van een vervangen de onroerende zaak. Uitgezonderd van de rente- en fi- nancieringsstop zullen na 1 Juni '56 rijs en Zierikzee, in welke laatste nog zijn de gemeenten: Amsterdam, Arnhem, Bergen (N.H.), Eindhoven, 's Gravenhage, Groningen, Den Hel der, Nijmegen, Rotterdam, Susteren datum van het in kracht van gewUs-(L.), Velsen, Venlo en Zandvoort. plaats de schilder lange tijd woonde. Voorts hangen er enkele sneeuwland schappen en zeegezichten. Deze ten toonstelling zal tot 5 Januari te be zichtigen zijn. PLOTSELING OVERLEDEN De heer J. O. wonende in De Ruy- terstraat te Axel bevond zich met zijn bromfiets op de Rijksweg. De motor weigerde op een gegeven mo ment en de heer O. begaf zich naar garage Cappendijk in de Axelsestraat om de motor te laten repareren. De heer Cappendijk verwijderde zich,een ogenblik om gereedschap te halen en hoorde plotseling de motor vallen. Teruggekeerd bemerkte hij dat ook de heer O. gevallen was en moest daarbij tot zijn grote schrik vaststel len dat de heer O. geen tekenen van leven meer gaf. Dokter van de Griek, die werd gewaarschuwd, kon alleen de dood constateren. De familie O. werd gewaarschuwd en het stoffelijk overschot naar het Juliana-ziekenhuis gebracht. Vuurminstreel voor R.K. Vrouwengilde Het R.K. Vrouwengilde te Terneu- zen heeft op een zeer passende wijze een avond van Adventsviering gehad door in het winterprogramma te la ten optreden de heer Jan de Nijs uit Den Haag, „de man die in het koe le Noorden woont, maar ons de Zui delijke warmte brengt" zoals Pastoor v, Campen 't in zijn slotwoord aan duidde. In een zeer passend decor van den- negroen, brandende kaarsen en een grote adventskrans, bezong hij in liederen en gedichten zich begeleidend op de guitaar en soms ook in ver halen, de voornaamste gebeurtenis sen uit die in de Adventstijd worden herdacht en overwogen. Hij bracht daarbij op zeer sugges tieve wijze oud-Nederlandse gedich ten (o.a. van de Priester-dichter Jan Stalpaert-v.d. Wielen 1579-1630), oud- Nederlandse en oud-Vlaamse liedjes en meer moderne proza (o.a. van An ton Coolen). Het is niet slechts de bedoeling van de heer de Nijs zelf avonden te verzorgen, maar kleine groepjes (5 a 6) jongens en meisjes hiervoor te interesseren en hen bij bepaalde gelegenheden bij elkaar thuis een programma'tje te doen ver zorgen. Daardoor leren niet alleen de kinderen, maar ook de Ouders el kaar kennen. Daarom noemt de heer de Nijs zich „Vuurminstreel" als het vuur dat bewegelijk is. De leden van het Vrouwengilde en ook die van de K.A.V, die deze avond de gasten wa ren van het Vrouwengilde, hebben de ze avond zeer gewaardeerd en ook de geestelijk adviseur sprak over een vorm van cultuurbeoefening, die op deze wijze ideaal is. Het is zeer wel mogelijk dat het Vrouwengilde de heer de Nijs bij een volgende gele genheid opnieuw zal uitnodigen tot 't verzorgen van een dergelijke avond. RAADSVE GADERING Precies een week na de raadsver gadering waarin de begroting voor 1956 werd goedgekeurd en diverse fractieleiders het wel en wee van 1955 de revue hebben doen passeren, wordt voor de laatste maal in dit jaar nog even aan de plannen voor het volgend jaar gewerkt. Deze plannen zullen overigens niet onopgemerkt voorbij gaan. Op Donderdag 12 December a.s. om 7 uur zal ie raad in open bare vergadering bijeenkomen om o.a. het voorstel van B. en W. te behan delen, waarin de raad machtiging wordt gevraagd tot aanleg van de Westelijk van het sportveldencomplex komende weg en tot het uitvoeren in DACW-verband van het sportvelden- complex - begraafplaats. In deze vergadering zal ook een bespreking over het zwembad plaats hebben, waarbij de zwembaddeskun- dige, de heer H. Wesselo te Bussum is uitgenodigd een mondelinge toe lichting t® komen geven, eventueel kan daarna tot een nieuwe opdracht inzake de uitwerking van de plannen worden gekomen. B. en W. zullen bovendien met een voorstel komen inzake de gemeen schappelijke regeling der verdeling van de kosten van de Zeeuwse mu ziekschool en voorstel tot aanwijzing van de Axelsestraat als voorrangs- weg. Wellicht zal dit laatste punt aan leiding zijn om ook het gebruiken van brandgangen als rijweg te ver- i bieden. BEVORDERINGEN BIJ RIJKSWATERSTAAT Met ingang van 1 December 1.1. zijn benoemd tot Sluiswachter B. te Ter- neuzen P. J, Huytrrecht thans sluis wachter C te Terneuzen; A. J. C. Slabber vroeger sluisknecht B te Veere tot sluisknecht B te Terneuzen. Tot sluisknecht B te Vlissingen C. Hamelink thans sluisknecht B te Ter neuzen. FILMMIDDAG IN PAROCHIEHUIS Voor ongeveer driehonderd kinde ren van acht tot veertien jaar gaf kapelaan Janssen een filmmiddag in het kader van zijn „instuif". Ook deze middag was er van de zijde van de jeugd grote belang stelling. Het ligt in de bedoeling van kape laan Janssen in het winterseizoen meerdere van deze middagen te or ganiseren (al behoeft dit dan niet tel kens een filmvoorstelling te zijn). Ge zien de grote belangstelling, die voor zal van de zijde van de jeugd voor zijn werk bestaat, zal het zeker de moeite waard zijn van tijd tot tijd niet alleen een amusante maar ook een leerzame middag te verzorgen. Ook voor de oudere, uitsluitend ka tholieke jongens en meisjes staan dergelijke avonden op 't programma. GEMEENTE HULST BEKENDMAKING De inwoners van Hulst worden er op attent gemaakt de nodige voor zichtigheid te betrachten bij het ge bruik van brandende kaarsen in kerstbomen, bij kerststallen en ande re kerstversieringen. Een ogenblik van onvoorzichtigheid kan een brand ten gevolge hebben. Eventuele brandmeldingen kunnen steeds geschieden bij: 1. J. Janssens commandant Vrijw. Brandweer, Steenstraat 32 Hulst, tel. 312; 2. F. Solleveld, onder-commandant Vrijw. Brandweer, Zoutestraat 24 Hulst, tel. 148; 3. C.'v.d. Walle, brandmeester Vrijw. Brandweer, Stationsweg 9, Hulst, tel. 113. 947-0 Sint Jansteen BOUW BEJAARDENHUIZEN. Morgen, Woensdag, komt de raad onzer gemeente bijeen. Op de agen da staan o.a. de volgende zaken: een voorstel om de katholieke Zeeuwsch Vlaamse Woningbouwvereniging een grond- en een bouwoverschot, resp. van 1500 en 25000 gulden te verstrek ken ten behoeve van de bouw van drie beiaardenwoningen; een voorstel tot wijziging van de straat- en riool belasting; een voorstel tot aanschaf fing van een trekker-manschappen- wagen voor de brandweer; een aan tal subsidieverzoeken en een voorstel om de heer L.J.A. Adriaansens te benoemen tot gemeente-arts. C.linge ONTSPANNINGSAVOND VAN „CLINGE VOORUIT". De winkeliersvereniging Clinge Vooruit heeft in het kader van haar St. Nicolaasaetie weer een ontspan ningsavond gegeven en wel met me dewerking van het gezelschap van Jan van Ostade. De leider van dit gezel schap Jan van Ostade heeft het no dige succes geoogst. Vooral de toneel stukjes, welke door hem zelf gecom poneerd waren, genoten een zeer grote belangstelling. Ook Diana en Daranti, die een muzikale show ga ven, oogstten een oorverdovend ap plaus. De zangeres Henny de Klerk, die verschillende liedjes zong, was zeer goed. De jonge accordeonist Henk van Rijswijk, die reeds meerdere ma len voor het Clingse publiek heeft gespeeld, genoot grote bijval. En tenslotte mag zeker niet vergeten worden de conferencier Pierre van Ostade. Hij hield er de lach wel in. Aan het einde van de avond had nog een verloting plaats, waarbij een stroom van prachtige prijzen zo maar gratis werd verloot ondpr de aanwe zigen. Het was een ten volle ge slaagde avond. K oernacht VOORLICHTINGSAVOND In de R.K. lagere landbouwschool werd een voorlichtingsavond gehou den, welke georganiseerd is door de Rijkslandbouwvoorlichtingsdienst in samenwerking met de N.C.B. Er wa ren niet minder dan 27 deelnemers. De heer Cam. Suij als vertegenwoor diger van de N.C.B. opende deze avond met een toespraak tot de aan wezigen en sprak zijn voldoening uit over het grote deelnemerstal van deze avond, welke dan zal worden voortgezet tot totaal 7 avonden. Deze eerste spreekbeurt werd gehouden door de heer Fl. Impens, assistent bij de Rijkslandbouwvoorlichtingsdienst te Axel, welke handelde over: „Be strijding van plantenziekten en on kruiden," Spreker had hiervoor een aandachtig gehoor. De deelnemers aan deze lessen kunnen dan ook een j vruchtbare winter tegemoet zien. Hontenisse Sas van Gent RAADSVERGADERING Heden zal de gemeenteraad in open bare vergadering bijeenkomen voor de behandeling van een 22-tal punten, waarvan als voornaamste kunnen worden genoemd: a) voorstel tot machtiging van bur gemeester en wethouders voor het jaar 1956 tot het aangaan van een of meer kasgeldleningen tot een ge zamenlijk bedrag van 500.000; b) voorstel tot vaststelling van een subsidie-verordening voor de ge meente: e) voorstel tot aankoop van een hogedruk-nevelbrandspuit ten behoe ve van de gemeentelijke brandweer en het voteren van de hiervoor be nodigde gelden tot een bedrag van 31.000.—; d) voorstel tot aankoop van het rijk van de percelen water aan het Stevensbos, kadastraal bekend in sec tie C., nr. 366a en 366b, groot on geveer 7 a 30 ca, voor de prijs van 0.25 per ca, vermeerder met 5% wegens aan de staat toegekende vrij stelling van registratierecht. tVestdorpe UITVOERING DAMESKOOR CRESCENDO 'Voor deze uitvoering bestond zeer weinig belangstelling. Steeds opnieuw blijkt weer dat ton zaal in deze gemeente hard nodig is. Het thans bestaande patronaat kan werkelijk niet meer met de naam „zaal" wor den aangeduid, met gevolg dat iedere uitvoering in deze gemeente al bij voorbaat als mislukt kan worden be schouwd. Dit ondervinden dan ook de verenigingen, die, zij het dan bij uitzondering, tochi nog eens willen proberen, om het patronaat te ge bruiken, voor wat het eertijds diende. ELECTRISCH NET ONDER DE GROND In de kom der gemeente werd een aanvang gemaakt met de werkzaam heden voor het leggen van de kabel van het electrfcch net. In snel tempo werden de werkzaamheden uitge voerd. Reeds na de middag was de ploeg van arbeiders druk bezig het opengebroken trottoir te herleggen. Binnenkort zal dus een aanvang kun nen worden gemaakt met het ver wijderen van het bovengrondse net. TELEFOONAANSLUITING Tot nu toe was in net perceel, waar de brandweersirene was geplaatst, geen telef onaansluiting. Maandag morgen is dit euvel opgelost door aansluiting -op het telefoonnet van ge noemd perceel. RAADSVERGADERING. Donderdagmorgen om 10 uur komt de raad van onze gemeente bijeen. Op de agenda staat het onderzoek der geloofsbrieven van de heer R.J. Hiel, die het ontslag nemende raads lid P.J. Baart in de vroedschap zal opvolgen. Verder is er een voorstel om de verordening op de haven-, kaai-, lig-, en weggelden te wijzigen en een verzoek om het nadelig sal do van de reis voor ouden van da gen van dit jaar, voor rekening van de gemeente te nemen. iardenburg De laatste dagen was er weer een grote activiteit waar te nemen van de kommiezen, vooral in het gebied ten Oosten van Eede. Na lang speu ren was men blijkbaar een smokkel- opzet op het spoor gekomen. Men had een kring gelegd om het erf van C.V. uit de wijk Oosthoek, dicht bij de Belgische grens. Toen de kommie zen toesloegen kon 'n grote personen auto van het merk Buick waarin een elftal kalveren waren verborgen in beslag worden genomen. De chauf feur van de auto had echter het ha zenpad gekozen. UITVOERINGEN A.K.C. Door de Aardenbur -se Korfbal Club A.K.C. werden in de Sociëteit „Spoor tot Vriendschap" de jaarlijkse toneel uitvoeringen met gezellige avond ge geven. Opgevoerd werd het blijspel in 3 bedrijven „De dochters van de baas", van C. van Ier Lingen. Het blijspel, opgevoerd door leden der vereniging, werd goed vertolkt en bracht de zaal in een vrolijke stem ming, De regie berustte bij B.W.F. Haaksman de Koster. Een verloting zorgde voor de verbetering van de kaspositie der vereniging, terwijl met een gezellig bal werd besloten. DE KLINGE Kinema van Dijck 7.30 uur: Sabrina. GOES Grand: Staakt het vuren. MIDDELBURG Electro: Tijdrit met de dood. HULST Bioscoopgebouw 8 uur: Du Rififi chez les hommes. SAS VAN GENT Olympia-theater 8 uur: Mexicaans goud. TERNEUZEN Luxor-theater 8 uur: De Prins Student. VLISSINGEN Luxor: Het fort der wrake. Alhambra: Jeugd in de bran ding. ANTWERPEN Kon. Vlaamse Opera 8 uur: De Heilige van Bleecker Street. GOES Grand: Staakt het vuren. MIDDELBURG Electro: Tijdrit met de dood. OOSTBURG Ledel-theater 8 uur: Ver di, koning der melodieën. SAS VAN GENT Olympia-theater 8 uur: Mexicaans goud. TERNEUZEN Luxor-theater 8 uur: De prins student, VLISSINGEN Luxor: Het fort der wrake. Alhambra: Jeugd in de brand- dlng.

de Stem | 1955 | | pagina 2