Na eerste fase in overleg: een kans op overeenstemming goede De criminaliteit in ons land vertoont een dalende tendenz Geen hiaten Onafhankelijkheid van Soedan „voldongen feit Israëlisch vredesplan nu in concrete vorm Veertien Britse zeelui beleefden bange uren Ijs hield het schip rechtop Roebels voor Afhanistan Chr. Weiter ernstig ziek voor Betogingen in Jeruzalem r DAGBLAD VOOR ZEELAND De Nederlands-Indonesische conferentie Indonesisch Working Paper voor eerste agendapunt DE DOOD OP DE WEG oooooooooooooooooooooooo< Veel bewolking Ook in Oostenrijk „Haarlems r huwelijk HUN SCHIP EEN WARE IJSKLOMP Ontwerp voor een W aterleidingwet Succesvolle militaire zwemploeg Plebisciet niet meer nodig Beroep op Egypte en Engeland Bereid tot vele concessies (7) (5) Vroege sluiting op 24 December Steeg met de welvaart ook het fatsoen Joy-riding kwam heel s voor SAARLAND Meeste zetels CDU Weer normaal diplomatiek verkeer Als je één-en-twintig bent.... 95e JAARGANG No- 22026 Uitgave N. V. Uitgevers Mij. Neeriandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaux: Breda, Losse nummers 13 ct. Postrek. no. 278841 Reigerstraat 16. Tel.: Directie, Redactie en Administratie 3351 Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J H. A Bruna Redactieraad: C. J v Hootegem, Mr Dr A J. J M. Mes, Mr. H M. L. de Rechtei, L. J v t Westende. P. V M Vercauteien Abonnementsprijs by vooruitbetaling t 5.85 per kwartaal, per post 1 6.55, per week (uitsluitend by niet post- besteli.) f 0.45 Incasso wordt berekend Voor Cod. Koningin en Vaderland DINSDAG 20 DECEMBER 1955 Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.35 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.85 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.14 per m/m. (Ingezonden Mede- lelingen f 0.35 per m/m). Bij contract aan zienlijke reductie: volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel S)8, Telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, Telefoon 102 (Bybureaux: Terneuzen, Noordstraat 56, Tel. 2601 OOSTBURG: Nieuwstraat 41, Tel. no. 35) 55 De financieel-economische werkgroep van de Nederlands-Indo nesische conferentie heeft gistermiddag gedurende twee en een half uur vergaderd om de laatste voorbereidingen te treffen voor het financieel-economisch gesprek op ministerieel niveau, dat van daag zal beginnen. Het eerste gedeelte van de conferentie als ge heel heeft hoofdzakelijk betrekking op de twee eerste punten van de agenda gehad: bespreking van het Indonesische voorstel tot vervanging van het protocol van 10 Aug. 1954 door een nieuw pro tocol en andere overeenkomsten, en het Indonesische voorstel tot vervanging van de bestaande financieel-economische overeen komst tussen beide landen. ZWOLLE: Onder Balkbrug reed een personenauto met vier inzit tenden te water. Hierbij is het ne genjarig dochtertje van de be stuurder om het leven gekomen. De wagen slipte bij het uitwijken voor een tegenligger. SCHERMER: Door de gladheid van de weg is langs de Zuider vaart in de Schermer een perso nenauto geslipt en in het water gegleden. De bestuurder kwam door verdrinking om het leven. HOENSBROEK: Een persoon is gedood en negen werden gewond, toen gisterochtend te Hoensbroek een autobus met 20 fabrieksar beidsters tegen een met een paard bespannen wagen reed. Een ijze ren disselboom, die op de wagen lag, drong in de bus en verwond de de chauffeur dodelijk. HALSTEREN: Bij een inhaalma noeuvre slipte de auto van de 45- jarige J. D. uit Bergen op Zoom en botste op een vrachtauto. J. D. werd daarbij gedood. (Zie ook el ders.) HET Indonesische kabinet besprak druk de verwikkelingen rond het luchtmachtcommando. Voor een re geringscrisis wordt niet gevreesd, maar een aantal ingrijpende maatre gelen schijnt nodig te zijn. TWEE KATHOLIEKE hoogwaardig heidsbekleders in Egypte zijn Zondag enige tijd vastgehouden, nadat er door de katholieken was geprotesteerd te gen de opheffing van de kerkelijke gerechtshoven in het land. DE AUSTRALISCHE regering deel de mee, dat volgend jaar waarschijn lijk Australische troepen worden in gezet in de strijd tegen de commu nisten op Malakka. Nu proberen de Britten het nog alleen te klaren. EEN PARTIJ van Indonesische boe ren, die in Suriname lapjes grond ber zitten, heeft een motie van wantrou wen aangenomen tegen de Surinaamse minister van Justitie. Deze minister was jarenlang adviseur van de partij. Dr. P. M. ENDT is benoemd tot ge woon hoogleraar in de experimentele natuurkunde aan de Rijksuniversiteit te Utrecht. OP 82-jarige leeftijd is Zondag over leden, de heer F. L. van der Bom, één der oprichters van de Nederland- sehe Bond van Boekbinderspatroons. In de grafische wereld genoot de heer Van der Bom grote bekendheid en populariteit. ONDER auspiciën van de Wereld gezondheidsorganisatie is een se rum tegen hondsdolheid ontwik keld, waarmee uitstekende resul taten werden bereikt. In Oost- europese landen en in de V.S. is de hondsdolheid een groot pro bleem. Van Nederlandse zijde bestaat, on der voorwaarde van een overgangs regeling zodat geen hiaten kunnen ontstaan - geen bezwaar tegen het Indonesische voorstel tot opheffing van de unie, en beëindiging van het uniestatuut, alsmede om de vervan ging van de financieel-economische overeenkomst in afzonderlijke over eenkomsten vast te leggen. Het schijnt dat tijdens de twee informele bijeen komsten op ministerieel niveau reeds aanzienlijke verduidelijking van het geen beide partijen beogen, werd be reikt. Zo is van Indonesische zijde een „Working Paper" ter tafel gebracht voor punt één van de agenda. Aange nomen kan worden, dat na een Neder lands tegenvoorstel een oplossing van deze kwestie wordt gezocht in de richting van een afzonderlijk proto col waarin de beëindiging van de unie wordt geregeld, waarbij in afzonder lijke overeenkomsten kwesties wor den geregeld zoals diplomatieke vertegenwoordiging, consulaire rege lingen en de rechtspositie van de we derzijdse staatsburgers die allen het vorig jaar na de Haagse uniebespre kingen in een protocol zijn onderge bracht. Van beide zijden is tijdens de besprekingen van de afgelopen dagen de noodzaak in acht genomen, dat ten aanzien van deze aspecten van de be trekkingen tussen beide landen geen hiaten zullen ontstaan. Wat betreft punt twee. van de agen da: Indonesië wenst de financieel- economische overeenkomst van 1949, waarvan een groot aantal punten het vorig jaar in het protocol van kracht zijn gebleven, thans geheel te vervan gen en aan te passen aan de huidige omstandigheden. Deze overeenkomst zal naar van Indonesische zijde is voorgesteld kunnen worden ver vangen door een viertal andere ac- coorden: een handels- en monetair accoord, een overeenkomst voor de schuldenregeling tussen beide landen en een voor de Nederlandse investe ringen in Indonesië. ONBEKENDE WETTEN een dergelijk accoord spoedig in zijn volledige vorm tot stand kan komen. Hoogstens zou men kunnen verwach ten, dat de ministeriele delegaties in principe de algemene beleidslijnen vaststellen voor de vormgeving en in houd van deze accoorden, waarna dan de technische werkgroepen de uit werking in details en in artikelsge- wijze omschrijving zouden moeten formuleren. Een -andere moeilijkheid zou on- getwijfeld ook nog zijn, dat aan Ne derlandse zijde nog weinig inzicht bestaat omtrent de van Indone sische zijde reeds bestaande wetge ving ter zake, waarop - naar het schijnt - de Indonesische delegatie zich bij de opstelling van de ac coorden zal stellen. Van deze wetgeving is nog niets tot stand gekomen en zelfs de ont werpen terzake zijn nog niet be kend. Van Nederlandse zijde werd na de bijeenkomst van de financieel-econo mische werkgroep gezegd, dat er een verschil van inzicht is gebleken ten aanzien van de benadering van de te bespreken vraagstukken uit, de be staande financieel-economische over eenkomst, zoals betreffende het rechtsherstel, de investeringen, trans ferregelingen en de schuldenregeling. Van Nederlandse zijde stelt men zich op het standpunt, dat een za kelijke aanpak op basis van de za kelijke mérites der te behandelen on derwerpen gewenst is. Van Indonesi sche zijde daarentegen bestaat enige aarzeling tegen een dergelijk uitgangs punt. Zoals de zaken er thans voorstaan ziet het er echter niet naar uit, dat IN LIBANON zijn tweehonderd men sen omgekomen door overstromingen. Drie oude wijken van Tripolis staan onder water en een grote olie-raffi naderij moest worden stilgelegd. ZATERDAGMORGEN om kwart voor elf zal de H. Vader zijn jaarlijkse Kerstaudiëntie verlenen aan het H. College van Kardinalen en aan de le den van de Romeinse Curie. In hun tegenwoordigheid spreekt hij zijn Kerstrede uit. DE CHR. CENTRALE der Openbare Diensten in België heeft van de re gering geëist, dat voor 4 Januari over de salarisherziening, de bepaling van het indexcijfer en de invoering van de 5-daagse werkweek een uitspraak moet zijn gedaan waar men wat aan heeft. Zo niet: dan staken. 0 Weersverwachting, geldig tot§ O vanavond, opgemaakt Maandag-O O avond te 23.15 uur. Q Veel bewolking met in het Zui- O den van het land later op de dag Q wat sneeuw of regen. OverwegendS mat«e wind tussen Zuid cn Zuid- 0 oost. Middagtcmperaturcn om het O g vriespunt. Vandaag: zon onder 16.32, maan 9 g onder 23.16 uur. O Morgen: zon op 8.48, maan op© 0 11.52 uur. g looee^oei^oGooooooooGooob Het Oostenrijks constitutioneel ge rechtshof heeft een uitspraak gedaan volgens welke een wet van Juni 1945, bepalend dat een priester die een kerkelijk huwelijk voltrok, vóórdat een burgerlijke huwelijksplechtigheid had plaats gehad strafbaar was, on grondwettig en daarom ongeldig is Volgens de Oostenrijkse wet is alleen het burgerlijk huwelijk geldig voor de burgerlijke autoriteiten. Het is nog niet duidelijk, welke de juridische gevolgen van deze uit spraak zullen zijn. Men meent, op het eerste gezicht, dat het thans voor we duwen mogelijk zal zijn alleen ker kelijk te hertrouwen en aldus in het genot van het weduwenpensioen te blijven, dat door een nieuw burger lijk huwelijk zou vervallen. Voor de katholieken geldt echter onverminderd dat zij zich tot de de finitieve oplossing bereikt is, hebben te houden aan de regel, dat zij vooraf voor de wet huwen. Het blijft aan priesters verboden, eigenmachtig zuiver kerkelijke hu welijken te sluiten, aldus de bisschop pen. De veertien opvarenden van een 363 ton metend Brits motorschip, de „Judith Mary", hebben van Vrijdag tot Maandag een verbeten strijd tegen het ijs moeten voeren om te verhin deren, dat hun schip door ijsafzet ting zou kapseizen en vergaan in de Finse golf. Vrijdag was het vaartuig nabij Lovisa aan de grond gelopen. Vrijdag heeft de ijsgordel aan de Finse kust zich uitgebreid en het was dit ijs, dat het schip Maandag nog rechtop hield, al stond de machineka mer reeds onder water. Pogingen om de veertien mannen met reddingsboten of hefschroefvlieg- tuigen te redden moesten worden op gegeven door hoge zeegang en sneeuw val. Maandagavond echter is de Fin se ijsbreker „Sampo" erin geslaagd de „Judith Mary" te bereiken. Een (Van onze pari. verslaggever) Minister Suurhoff heeft bij de Twee de Kamer een wetsontwerp ingediend betreffende toezicht op waterleiding bedrijven en de organisatie van de openbare drinkwatervoorziening. In de eerste plaats beoogt het wets ontwerp het toezicht uit hygiënisch oogpunt op waterleidingbedrijven. De autoriteiten, die voornamelijk bij de toepassing van het tweede deel van de wet een taak te vervullen hebben, zijn de colleges van Gedeputeerde Staten. Reorganisatie zal slechts plaats vin den in die gebieden, waar naar het oordeel van Provinciale Staten een re organisatie noodzakelijk moet worden geacht. Beslissingen van deze colleges zijn onderworpen aan de goedkeuring van de Kroon. De Nederlandse militaire waterpo- loploeg, die in Brussel zulke opmer kelijke successen behaalde: v.l.n.r. Dokter, Moolhuizen, Wever, Spaans Beidermellen, daarvoor Ruimscho- tel en Dorp. loodsboot, die d= ijsbreker was ge volgd. nam de bemanning van het in een vormloze ijsmassa veranderde schip aan boord. VROEGE VORST Twee ijsbrekers hebben Maandag nog zeven schepen bevrijd, die in de Botnische golf, het Noordelijke deel van de Oostzee, waren vastgevroren. De schepen drie Zweedse, een Fins, een Deens, een Liberiaan en een Pa- namees waren door de vorst verrast, die dit jaar in dit gebied vroeg in viel. De ijsbrekers gaan nu proberen nóg zeven schepen te bevrijden, die in Zweedse havens zyn ingesloten Rusland zal aan Afghanistan een crediet op lange termijn van 100 mil- lioen dollar verstrekken. Dit is be kendgemaakt in een gezamenlijk Rus- sisch-Afghaans communiqué na het vertrek van Kroestjev en Boelganin naar Moskou. Rusland zal aan Afghanistan ook technische hulp verlenen. Verder meldt ,,Tass" de onderteke ning van een protocol waarin 't ver drag van neutraliteit en wederzijdse non-agressie, dat op 24 Juni 1931 tus sen Rusland en Afghanistan werd ge sloten, met tien jaar wordt verlengd. Foto boven: De Indonesische zijde van de conferentie-tafel v.l.n.rDr. Mohammed Roem, Dr Anak Agoeng Gde Agoeng en Dr Outojo Ramelan, Foto onder: De Nederlandse dele gatie v.l.n.r.: Dr L. A. DonkerMr J. v.d. Kieft, Mr J. M. A. H. Luns, Prof. Dr J. Zijlstra en Dr N. S. Blom, de Nederlandse regerings commissaris voor Indonesische za ken. Het Soedanese parlement heeft met algemene stemmen een resolutie goed gekeurd waarin wordt verklaard, dat de Soedan „een volledig souvereine republiek" moet worden. De gouverneur-generaal, Sir Knox Helm, zou Engeland en Egypte, die het gebied sinds 1899 gezamenlijk be stuurd hebben, moeten verzoeken, het besluit onmiddellijk te aanvaarden. De leider van het parlement heeft een beroep gedaan op Engeland en Egypte, de onafhankelijkheid van de Soedan terstond te erkennen „daar het een voldongen feit is". De bevolking van de Soedan zou in een volksstemming onder toezicht van een neutrale commissie hebben moeten kiezen tussen onafhankelijk heid en aansluiting bij Egypte, doch premier Ismail el Azhary maakte Donderdag bekend, dat zijn regering onmiddellijke onafhankelijkheid voor stond. De kamer van afgevaardigden heeft voorts een motie aangenomen waarbij een commissie van vijf wordt inge steld, die de bevoegdheden van staats hoofd krijgt, ter vervanging van de gouverneur-generaal totdat een presi dent is gekozen. Het katholieke Tweede Kamerlid, oud-minister Ch. J. I. M. Welter, die sedert veertien dagen in het zieken huis St Joannes de Deo is opgeno men, verkeert sedert enkele dagen in ernstige toestand. Zaterdag zijn hem de Sacramenteel der Stervenden toe gediend. In de loop van Zondag werd een lichte verbetering in de toestand van de patiënt geconstateerd. Er blijft echter reden tot grot.e bezorgd heid. Een week geleden werd de heer Welter, die toen reeds enkele dagen onder observatie was, behandeld we gens niersteen. Israël heeft de Amerikaanse rege ring een acht punten omvattend vre desplan voor het Midden-Oosten toe gestuurd dat het volgende omvat: 1Isra®l *s bereid tot rechtstreek- se besprekingen met de Ara bische landen, in het bijzonder Egypte. (o\ De Israëlische regering is gene- gen, op basis van wederkerig heid in ïe stemmen met grenswijzi gingen. Israël is bereid het land en luchtverkeer tussen Egypte en Libanon en tussen Egypte en Jorda nië te vergemakkelijken. C4N De Arabische landen zullen dan evenwel aan Israël dezelfde faciliteiten op hun gebied moeten geven. Jordanië kan een vrije zóne in de haven van Haifa krijgen. De Israëlische schadevergoeding wil aan regering betalen de Arabische vluchtelingen. Hun te rugkeer naar Israël is echter uitge sloten. Israël is bereid met de Arabie ren samen te werken bij de uit voering van plannen ter verdeling van het water van de Jordaan en de Jar- moek. (8} huidige verdeling van de stad Jeruzalem tussen Israël en Jordanië moet gehandhaafd worden, doch de heilige plaatsen zullen onder internationaal bestuur kunnen worden geplaatst. De commissie van overleg der Middenstandsvakcentralen, heeft tot de aangesloten bedrijven het verzoek gericht, indien dit geen al te grote bezwaren ontmoet, geen gebruik te maken van de mogelijkheid om op 24 Dec. a.s. de winkels langer dan tot 18 uur open te houden. Dit verzoek is gedaan mede om de voorbereiding van de viering van het Kerstfeest voor 't personeel te vergemakkelijken. Volgens gegevens van liet centraal bureau voor de statis tiek hield in het eerste half jaar van 1955 de reeds in 1954 gesignaleerde gunstige beweging van de gerechtelijke ge constateerde criminaliteit aan. Het indexcijfer over die periode ligt 4 punten lager dan vorig jaar. Een nog gunsti ger indruk geven de uitkomsten van het totaal der misdrij ven vermeld in de Economische Wetten en de Wegenver keerswet. Het indexcijfer voor het 2e kwartaal 1955 nl. 87 ligt in dit verband belangrijk heneden het basiscijfér 100. Dit verschijnsel kan echter niet voor alle vormen van criminaliteit worden geconstateerd. Zo was het cijfer voor de misdrijven tegen de openbare orde en het openbaar gezag en voor de ruwheidsmisdrijven tegen dieren en goederen in het eerste kwartaal van 1955 hoger dan in 1954. Voor het tweede kwartaal kan men echter het omgekeerde beeld con stateren. Naar de ressorten der Gerechts hoven geeft in het eerste half jaar 1955 voor de misdrijven tegen de openbare orde en het openbaar gezag Arnhem de laagste en 's Hertogen bosch de hoogste verhoudingscijfers. Amsterdam was het enige ressort dat in de eerste helft van dit jaar meer veroordelingen had dan in de over eenkomstige periode van 1954. Het voorlopige totaalcijfer der ver oordelingen wegens misdrijven der Wegenverkeerswet bedraagt over het eerste halfjaar 1955 3225 d.i. 287 of 9.8 procent meer dan in dezelfde periode van 1954. Deze vermeerdering is grotendeels toe te schrijven aan het gestegen aantal veroordelingen wegens rijden onder invloed van drank n.l. met 149 tot 2301 (6.9%). Groter was echter de toeneming der veroordelingen voor doorrijden na on geval en joy-riding n.l. resp. 13.7 en 60.5 procent. VERKEERSZONDAARS De ressorten van alle gerechtsho ven geven, wat de Wegenverkeerswet betreft, hogere cijfers dan in 1954. Voor Arnhem en Amsterdam is de toeneming het grootst. Niettemin heeft Arnhem (44.8 veroordelingen per 100.000 inwoners) nog het gun stigste relatieve cijfer. Daarna volgt 'sGravenhage met 48.2. In laatstge noemd ressort verdubbelde echter het cijfer joy-riding. Het totaal eyfer voor het aantal misdrijven (behalve eenvoudige stro perij) en bedelarij, landloperij en overtreding van het souteneursverbod bedroeg in Nederland in het eerste halfjaar 1955 17.067 (vorig jaar 17.336). Verdeeld over de Gerechts hoven der ressorten bedroegen de cij fers: 's Hertogenbosch 4212 (4459), Arnhem 2484 (2572)'s Gravcnhage 3890 (4126), Amsterdam 4621 (4246) en Leeuwarden 1859, De betrekkingen met Engeland en Egypte zouden afhankelijk zijn van de houding van deze landen ..op dit critieke ogenblik". Een onafhanke lijke Soedan is „een vriend van Egyp te". Gisteren vierde Soedan feest. De Egyptische regering zou haar goedkeuring hebben verleend aan 't besluit van het Soedanese parlement, dat Soedan een volledig souvereine republiek moet worden. Engeland heeft het besluit van de Soedanese Kamer aanvaard. De Britse regering raadpleegt de Egyptische regering over dC formele stappen, die nodig zijn om het besluit van kracht te laten worden, zo werd gezegd. De officiële zetelverdeling in het nieuwe parlement van Saarland op ba sis van de Zondag gehouden verkiezin gen is als volgt: Christen-Democraten 14 zetels; Saarlandse Democratische Partij 12 zetels; Christelijke Volkspar tij 13 zetels; Duitse Sociaal-democra ten 7 zetels; Communisten 2 zetels; Saarlandse sociaal-democraten 2 zetels. De uitslag van de Saarlandse verkie zingen is een nieuwe aanwijzing, dat het belangrijke industriegebied her eniging met Duitsland wenst. Over het algemeen was men verrast over de sterkte van de Saarlandse nationalisti sche democratische partij en de chris telijke Volkspartij. Verwacht wordt dat de vorming van een nieuwe rege ring niet voor het nieuwe jaar met grote moeilijkheden gepaard zal gaan. Geen van de partijen schijnt gene gen deel te nemen aan een coalitie met de Saarlandse Democratische par tij van dr Schneider, die een ex-Nazi is. Duitsland zal na de verkiezingen in Frankrijk met dit land naar een oplos sing van de Saarkwestie zoeken. Men acht een oplossing mogelyk die door alle partijen als „nuttig" zou kunnen worden beschouwd. Een oplossing die neerkomt op de politieke terugkeer van de Saar tot West-Duitsland, is niet uitgesloten. TEGE1S PACT BAGDAD VAN In het oude (Jordaanse) deel van Jeruzalem is gisteren weer betoogd tegen een eventuele toetreding van Jordanië tot het verdrag van Bagdad Het consulaat van Turkije werd ge plunderd. Verscheide andere consulaten wer den beschadigd. Ook een Amerikaans sanatorium te El Aroeb zou zijn ge plunderd. De Franse consul in Jeru zalem werd door stenen gewond. De ordetroepen schoten op de de monstranten om de vreemdelingen te beschermen. PARLEMENT ONTBONDEN De Jordaanse radio heeft gemeld, dat de koning van Jordanië het parlement heeft ontbonden. De koning gaf te vens opdracht tot het houden van nieuwe verkiezingen. De huidige rege ring zal de lopende zaken behartigen. Oostenrijk-W. Duitsland Oostenrijk en West-Duitsland zullen vandaag voor het eerst r^dert 1938 in normale diplomatieke betrekkingen tot elkaar staan. Beide landen hebben de diplomatieke vertegenwoordigin gen in, elkanders hoofdsteden tot am bassades verheven. De bezettende mogendheden hadden na de oorlog normale diplomatieke betrekkingen tussen beide landen ver boden. COMMISSIE KERKEN. BOUW KAN VAN WAL STEKEN Minister Beel heeft een commissie ingesteld, welke tot taak heeft advies uit'te brengen over de vraag, of het aanbeveling; verdient richtlijnen te stellen voor de subsidiëring door de overheid van kerkgenootschappen ter zake van de bouw van kerken en/of de verwerving van grond voor die bouw, zo deze vraag bevestigend zou worden beantwoord, daartoe de nodi ge voorstellen te doen. Tot voorzitter van de commissie is benoemd mr E. M. J. A. Sassen, lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal. De Haarlemse rechtbank heeft uitspraak gedaan in een kort geding tegen de N.V. drukkerij „De Spaarnestad". Op 3 De cember was In 'n geïllustreerd damesweekblad van deze drukkerij als onderdeel van een reportage, getiteld ,,als je 21 bent gaat de wereld open", een trouwfoto verschenen van de heer B. en zijn echtgenote, die op 4 Augustus j.l. te Amster dam in het huwelijk is getre den. Op deze foto stond de heer B. afgebeeld in gala-uniform, zonder dat hij toestemming had gegeven tot het publiceren van de foto. De president heeft de eis toegewezen en bepaald, dat de verdere verspreiding van het bewuste nummer moet worden gestaakt en dat de redactie in het eerstvolgende nummer haar lezers op duidelijke wijze moet meedelen, dai de foto zonder toestemming van de heer B. is gepubliceerd. Voorts stelde de president een dwang som vast van f 100 voor iedere dag waarop aan het vonnis geen gevolg wordt gegeven.

de Stem | 1955 | | pagina 1