Weinig opvallend begin Genève van ove rleg in Kerstviering" met gestolen goed KYP zit er goed bij BOUWVOLUME afgestemd op streekcapaciteit GEVANGENEN BREDA ZWARE MISDADIGERS Kostwinnersvergoeding voor militairen verhoogd Maarschalk moet blijven WAAR RUSSEN DE PERS ONTVINGEN Minister Luns:,, Voortzetting in Januari niet uitgesloten Nieuw plan van minister Vonnis na meer dan 10 jaar OP LAATSTE MOMENT GERED Landbouwmotie eerst Dinsdag in stemming Met ingang van 1 Januari Eivee jongens in een bunker..... Bormann in tank gesneuveld Nieuw incident aan de grens van Syrië Geen droge recepties Mr J. Klaasesz Koningin in Commissaris der Zuid-Holland DAGBLAD VOOR Weer 600 Duitsers uit Rusland terug Vliegtuig met 1500 kg materiaal ANTON HUNINK Getuigen uit Nederland komen 5 Januari aan Mr VAN DOORN Er komen gesalarieerde kringfunctionarissen Verklaring van ambassade te Bonn Geen haat jegens Duitse volk Weinig verandering Bij SLOOPWERK GEDOOD SOEK ARNO Onrust op Cyprus houdt aan Luclitmachtgroep in Noord-Italië Nasser richt zich tot Hammarskjoeld lolnutoe Gouverneur van Suriname 95e JAARGANG No. 22024 Uitgave N. V. Uitgevers Mij. Neerlandla. Verschijnt elke werkdag. Bureaux: Breda, Losse nummers 13 ct. Postrek no. 278841 Reigerstraat 16. Tel.: Directie, Redactie en Administratie 3351 Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J J ti A Bruna Redactieraad C. J v dootegem, Mr ür A J J M Mes. Mr. H M L. de Kechtei, L J v t Westende P. V M Vercauteren Abonnementsprijs DU vooruitbetaling t 5.85 per kwartaal per post t 8.55, per week (uitsluitend t>U met post- bestell.) t 045 Incasso wordt berekend Voor Cod. Koningin en Vaderland Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, Telefoon 2236 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, Telefoon 102 - (Bijbureaux: Terneuzen, Noordstraat 56, Tel. 2601 ZATERDAG 17 DECEMBER 1955 Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.35 per m/m. (Ingezonden Mededelingen t 0.85 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.14 per m/m. (Ingezonden Mede- lelingen f 0.35 per m/m). Bij contract aan- '.ienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. OOSTBURG: Nieuwstraat 41, Tel. no. 35) „Zesduizend man overleefden Stalingrad Een nieuwe groep ran ongeveer 600 voormalige Duitse krijgsgevangenen is Vrijdagmorgen uit Rusland in W. Duitsland aangekomen. Onder hen bevond zich Walter Luz, een vroegere directeur van de „Deut sche Lufthansa". Een van de gere- patrieerden, Raphaël Reichert, die deel heeft uitgemaakt van de 376ste infanteriedivisie in de strijd om Sta lingrad, verklaarde dat slechts tus sen de 5.000 en 6.000 Duitse soldaten die bij Stalingrad hebben gevochten, de krijgsgevangenschap hebben over leefd. HET NIEUWE GEBOUW voor de Navo, dat in het Westen van Parijs zal worden opgetrokken, zal ongeveer twee en twintig en een half millioen gulden kosten. JAPAN HEEFT Nationalistisch-Chi- na laten weten, dat het Tsjangs veto tegen de toetreding van Buiten-Mon- golië tot de Verenigde Naties, weinig geslaagd vindt. Japan werd van dit veto namelijk de dupe. OP PALEIS Soestdijk is gisteren aan prinses Beatrix het eerste exemplaar aangeboden van het boek „Beatrix 18 jaar", dat bij de uitgeverij ,,De Bezige Bij" gaat verschijnen. HET NEDERLANDSE besluit om niet langer over Suriname en de Antillen te rapporteren aan de Verenigde Na ties, is Donderdag eindelijk door de Algemene Vergadering van de V.N. aanvaard. COMMUNISTISCH - CHINA heeft de V.S. beschuldigd van schending van de overeenkomst betreffende uitwis seling van burgers van beide lan den. Amerika heeft nog steeds geen lijsten met namen verstrekt, zo wordt gezegd. DE AMERIKAANSE luchtmacht heeft Donderdag een microscoop in gebruik genomen, die de krachtigste ter we reld kan worden genoemd en waar mee zelfs de grootte van protonen (atomische kerndeeltjes) kan worden bepaald. OP EEN Scheveningse logger brak Vrijdagmorgen brand uit. De boot lag in de haven en hoewel de brandweer spoedig kon ingrijpen, is de schade aanzienlijk. EEN HEIBLOK van 400 kg kwam op een 35-jarige arbeider terecht, toen in Den Haag een heistelling omviel. De man werd zeer ernstig gewond. SINDS Donderdagmorgen wordt in de Deense wateren het tankscheepje Oleum" vermist, dat thuishoort in Rotterdam. Het schip heeft geen radio aan boord. DE AMERIKAANSE democratische senator Kefauver heeft verklaard, dat hij eveneens naar een candidatuur voor het presidentschap zal dingen. IN DE NIEUWE Westduitsc strijd krachten zullen geen vrouwen meer in uniform worden gestoken. De taken, die de vrouwen worden toebedeeld, zullen ook zeer beperkt zijn. (Advertentie) Kort achtereen zijn gisterenmiddag de Nederlandse en Indo nesische delegaties op het vliegveld bij Genève aangekomen. In het gebouw, dat tijdens de conferentie der vier Staatsgroten hoofdkwartier van de pers was, zullen zij hun besprekingen voortzetten. Minister Luns deelde bij aankomst op het vliegveld mee, dat de conferentie ongeveer twee weken zal duren, maar dat voort zetting ervan in Januari niet uitgesloten is. Om vijf uur Vrijdagmiddag kwamen de deskundigen van de delegaties voor het eerst in de conferentiezaal bijeen. Zondag keren de ministers Luns, v. d. Kieft, Zijlstra en Donker naar Nederland terug. De heren v. d. Kieft en Zijlstra gaan echter be gin volgende week opnieuw naar Genève. De conferentie wordt gehouden in het in de tweede helft van de vorige eeuw opgerichte Batiment Electoral, een groot somber gebouw, in het hart van de oude stad van Genève, dat zoals gezegd, als internationaal pers centrum voor de conferentie van de Grote Vier heeft gediend. Op de eer ste verdieping is een kleine zaal voor de ontmoetingen van delegaties inge richt. Een Nederlandse en Indonesi sche ambtenaar hebben bij de deur de wacht betrokken. In <k zaal van het gebouw, dat in Genève nog steeds als Maison de la Presse bekend staat heeft de Russische delegatie twee maanden geleden haar persconferen ties gehouden. Uiterlijk is er weinig van te mer ken, dat Nederland en Indonesië hier gaan confereren. De Nederlandse en Indonesische vlaggen ontbreken en slechts de permanente aanwezigheid van een Zwitserse politieman bij de ingang: is een aanduiding, dat er iets bijzonders aan de hand is. In het ge bouw zelf heeft sinds gisteren grote activiteit geheerst om alle techni sche voorbereidingen voor de confe rentie tijdig gereed te krijgen. Dank zij de hulpvaardigheid van de Zwit serse autoriteiten ziet het er naar uit, dat dit wel zal lukken. Dicht bij het gebouw staat het be roemde hervormingsmonument van Genève met zijn grote beeldengroep, waarin o.a. Willem de Zwijger is uit gebeeld. Een speciaal Nederlands militair vliegtuig was Donderdagmiddag al in Genève aangekomen met 1500 kg ma teriaal voor de besprekingen. 9t Worstenweer houdt aan! Weer om gezellig thuis te blijven en te genieten van een voortreffelijke pikante Gel derse rookworst van Anton Hunink. Die smaakt u altijd naar méér! Let op het loodje aan de worst. Hoe verser - hoe lekkerder HOFLEVERANCIER - DEVENTER Zaak Jungschlaeger Tijdens de voortgezette behandeling van de zaak Jungschlaeger, in Dja karta, heeft mevrouw Bouman de rechter meegedeeld, dat de getuigen uit Nederland op 5 Januari in Indo nesië kunnen worden verwacht. Rech ter Maengkom bepaalde, dat zij op 15 en 16 Januari zullen worden ge hoord. Op een gisteren te Utrecht gehou den bestuursraadsvergadering van de Katholieke Volkspartij, heeft de voor zitter, mr W. H. van Doorn, medege deeld, dat de K.V.P. niet alleen poli tiek, doch ook organisatorisch in bla kende welstand verkeert. Er werd een batig saldo van ruim f 260.000 vastgesteld, waardoor thans enkele wensen kunnen worden ver vuld, die bij de K.V.P. reeds lang leefden. Zo zullen er gesalarieerde kring functionarissen komen, die de activi teit in de diverse delen van het land zullen stimuleren. Hiervopr is een bedrag van f 50.700 beschikbaar. Ook zal aan de buitenlandse activiteiten meer aandacht kunnen worden be steed. Een bedrag van ruim f 43.000 wercf hiervoor op de begroting ge plaatst. Voor propaganda en propa- ganda-reserveringen kon voor de ko mende begroting een bedrag van f 120.000 worden uitgetrokken, tegen f 4.500 het vorige jaar. (Van onze redacteur) In een bespreking met het college van Gedeputeerden voor Zeeland blijkt minister Witte kortelings te hebben meegedeeld, dat gezocht wordt naar een verdelingssysteem voor het bouw volume, waarbij de grootte der toe te kennen contingenten voor een bepaalde streek, gebaseerd zal zijn op de bouwcapaciteit in die streek. Die mededeling werd gedaan in een bijeenkomst, waarin de aan dacht van de minister gevestigd werd op de onhoudbare toestand voor Zeeland, wat het bouwvolume betreft. Gedeputeerden hebben voor 1956 zelfs geen volume voor één huis meer. Minister Witte, zo werd gisteren in de Statenzitting van Zeeland gezegd, heeft het college van Gedeputeerden bericht gegeven van zijn plan, om binnenkort de provinciale besturen voor een bespreking over het nieuwe plan uit te nodigen. ,,De Duitsers, die in de gevangenis te Breda verblijven zijn geen krijgs gevangenen, maar misdadigers. Uit gezonderd drie hunner, zijn deze per sonen geen leden van de Duitse „Wehrmaclit" geweest, doch leden van verscheidene Nationaal - Socia listische bezettingsinstanties", aldus luidt een verklaring, die de Neder landse ambassade in Bonn heeft uit gegeven. De gevangenenen, aldus de verkla ring, hebben allen zeer zware misdrij ven gepleegd: sluipmoord, het wille keurig doodschieten van mensen, executies zonder voorafgaande be rechting, moor^l bij wijze van weer wraak en mishandelingen. „Wie over deze gevangenen spreekt als over martelaren, doet de werkelijke krijgs gevangenen grof onrecht". Hoewel tijdens de Duitse bezetting meer dan 150.000 Nederlanders ver moord zijn, zijn er in Nederland geen haat- en wraakgevoelens jegens het (Van onze pari. verslaggever) Bij de replieken over de begroting van Landbouw is besloten de motie- Vondeling eerst Dinsdag in stemming te brengen. Dan zal kunnen blijken in hoeverr de Kamer deze motie nog opportuun acht na de verklaring van Minister Manshoit, dat hij de stij ging van lonen in de landbouw, mits deze worden goedgekeurd, in de ga rantieprijzen zal doorberekenen. De motie wil daarenboven een soort beginselverklaring van de Ka mer zijn, dat de toezeggingen inzake de prijsvorming in de landbouw van kracht moeten blijven, mede in ver band met de sociale gelijkstelling van landarbeiders met andere arbeiders ten plattelande. Als argument voor de motie heeft de heer Vondeling nog naar voren gebracht, dat het hem no dig leek in verband met de komen de kabinetswisseling, dit vast te leg gen. De heer Engelbertink echter vond dat de motie een onnodige por in de rug van de regering zou zijn. Wederom is de minister in zijn tweede termijn in een grote boog om de motie heengewandeld. Hij hield het erop, dat hij tegen de motie van zijn partijgenoot geen enkel bezwaar kon hebben. Duitse volk, aldus de verklaring. Reeds sinds 1945 heeft Nederland de Duitsers met giften geholpen, tien duizenden Duitse kinderen gastvrij opgenomen en ook bij de politieke actie om de Bondsrepubliek weer 'n gelijkgerechtigde positie te geven, medegewerkt. Ook de volkomen regelmatig ver oordeelde oorlogsmisdadigers worden menselijk behandeld, zoals vertegen woordigers van de Duitse Bondsre publiek kunnen vaststellen, aldus de verklaring. Met ingang van 1 Januari 1956 aanmerking worden gebracht. Een belangrijke verbetering is ook dat komt te vervallen de bepaling, i Weersverwachting geldig tot vanavond: Veranderlijke bewol- J i king, met enkele verspreid op- tredende ouien. Overwegend ma- i j tige Zuidwestelijke wind. Dezelf- de temperaturen als gisteren of i iets lagere. f i Vandaag: Zon onder 16.31 uur, J maan onder 19.51 uur. Morgen: t Zon op 8.46 uur, zon onder 16.31 J t uur, maan op 10.56 uur, maan on- t J der 20.58 uur. Maandag: Zon op J 8.46 uur zon onder 16.31 uur, J maan op 11.16 uur, maan onder i 22.06 uur. Een trawler uit Ostende, Beatrix Fernandeis in Noord-Engeland bij Banff, tegen de rotsen op de krist geslagen. Vijf leden van de bemanning sprongen overboord om te trachten zwemmend de kust te bereiken. Slechts twee mannen kwamen aan. Drie anderen werden op het laatste ogenblik van boord gered. Op de foto bevestigen de drie overgeblevenen aan boord de red- dingslijn aan hun schip. Bij het uitvoeren van sloopwerken door een firma uit Meppel aan de ovens van de gasfabriek te Hooge- veen, is een muur omgevallen. Van de vier op de muur staande personen geraakte de aannemer P. onder de muur. Hij was onmiddellijk dood. Zijn zoon werd ernstig gewond. De ande re twee op de muur staande perso nen kwamen niet de schrik vrij. zullen de bepalingen betref fende kostwinnersvergoeding in verband met verblijf in mi litaire dienst, gunstiger worden. Het belangrijkste is wel, dat de zo genaamde gezinsmaxima (dat zijn de bedragen van de gezinsinkomsten waarboven geen vergoeding wordt toe gekend) met 15 procent zijn verhoogd. Hiermede wordt bereikt, dat degenen, die thans vergoeding genieten, met ingang van genoemde datum veelal een hogere vergoeding zullen kunnen krijgen en dat voor degenen die thans buiten de bepalingen vallen, de kans bestaat, dat zij voor vergoeding in Duidelijk blijkt nu, dat ook het luchtmacht-incident in Indonesië po litieke achtergronden heeft. Lucht- maarschalk Suryadarma, die i\a de rehabilitatie van de vice-luchtmaar- schalk Sunojo zijn ontslag had inge diend waarop militairen van de luchtmacht de installatie van Sunojo beletten is door president Soekar- no in het gelijk gesteld. De president weigerde het ontslagbesluit te onder tekenen. Het gebaar van Soekarno is een klap in het gezicht van vice-president Hatta, die het benoemingsbesluit van Sunojo had getekend in afwezigheid van de president. Het incident op het vliegveld heeft inmiddels tot grote politieke activi teit geleid. Premier Harahap heeft met zijn ministers overleg gepleegd en ook met de legerleiders. Soekarno ontving zowel Suryadarma als de Ka binetsleider. De regering heeft ontkend, dat er arrestaties verricht zouden zijn. Een van de Indonesische bladen weet te vertellen, dat luchtmaar- schalk Suryadarma, de avond voor het incident, een bezoek zou hebben ge bracht aan de oud-minister van De fensie, mr Iwa Kusama Sumantri, een veelomstredt figuur, die zijn sympathie voor de communisten nooit onder stoelen of banken gestoken heeft. De Spanjaard Juan Pinar, die uit Russische gevangenschap in West- Duitsland is aangekomen, heeft ver klaard, dat hij in Berlijn in Mei 1945 het lijk van Hitlers plaatsvervanger Martin Bormann, uit een tank heeft gedragen, die door een Russische tank buiten gevecht was gesteld Pinar is de eerste die verklaart, zeker te weten, dat Bormann dood is. De politie van het bureau Nassaukade in Rotterdam werd Woensdagnacht gealar meerd, omdat er was inge broken in een galanteriewin kel. Het kon de inbrekers niet op de eerste plaats om het gewin te doen zijn ge weest, want de kostbaarste artikelen hadden ze onaange roerd gelaten. In hoofdzaak miste de winkelier een grote hoeveelheid kerstboomattri buten, benevens enkele dozen met kaarsen. De politie wist er niet onmid dellijk raad mee. Zij haalde er een speurhond bjj en die wandel de onmiddellijk naar een bunker, die vlak aan de spoorlijn is gele gen. Een agent opende het ijze ren deurtje van het betonnen ge vaarte en een sprookjesachtig schijnsel trof zijn oog. Er brand den kaarsen in de bunker en aan de wanden hingen siervoorwerpen van allerlei aard. Japanse ster ren, ballen van gekleurd glas en een grote hoeveelheid ragfijn en gelenhaar. Twee jongens van negen jaar za ten dicht tegen elkaar aangedrukt en stil genoten ze van al dat schoon. Het fnarsen van de ijze ren deur en de v_>rschijning van een nors kijkende agent haalde hen ruw uit de paradijselijke droom. De hele nacht bleken de knaapjes in de bunker te hebben doorgebracht. Toen zij honger kregen, hadden ze een consumptietentje in de buurt opengebroken. Met een par tijtje gehaktballen, zakjes met garnalen en zure bommen waren ze naar de bunker te ruggegaan. Er werden nieu we kaarsen aangestoken en in feestelijke sfeer werd het maal genoten. Of ze helemaal niet geslapen hadden, vroegen de agenten. „Nee", zeiden de twee, ,,want de grond was te hard". Op het bu reau zijn ze natuurlijk duchtig aan de tand gevoeld. Ze hadden niet gestolen om eenten te verdie nen; beweerden ze. Ze hadden alleen maa- eens Kerstmis willen vieren, zoals ze dat op de reclame plaatjes hadden gezien. dat de echtgenote van de militair, die met verwanten -samenwoont, min der vergoeding ontvangt dan...de echt- genot§ die een eigen huishouding voert. Evenmin za-1 er nog onder scheid worden gemaakt in het gezins maximum voor de echtgenote en de alleen achterblijvende moeder, broe der of zuster van de militair. Het maximum wordt dus voor al deze personen gelijk en wel 75.per week. De onrust op Cyprus blijft voortdu ren. In Limassol werd Vrijdag een handgranaat geworpen in de woning van de Britse commissaris, doch nie mand werd gewond. Bij de ontploffing van een handgra naat voor een hotel in het stadscen trum werden een Britse militair en twee Cyprische burgers gewond. Te voren was een granaat geworpen naar een groep van vijf militairen, doch zij was niet ontploft. In Famagusta zijn zes schoolkinde ren aangehouden, nadat een eigen gemaakte bom naar een Britse jeep was geworpen. De jeep werd niet ge troffen. doch een Amerikaanse auto, die op dat ogenblik voorbijreed, werd beschadigd. De vroegere SS-oorlogscorrespon- dent Karl Gustav Lerche wordt hier door een bewaker geboeid binnen gebracht in het gerechtsgebouw te München, waar hij terechtstond voor moord op de Britse leger-arts, kapt. Brian Brownscombe in het voormalige Duitse krijgsgevange nenkamp bij Arnhem in 1944. Lerche ontkende niet de Engelsman te hebben gedood, maar hij beweert dit gedaan te hebben op bevel van een onbekende officier"... Hij werd nu tot tien jaar gevangenisstraf veroordeeld. Navo-Raad besloot: De Navo-Raad heeft Vrijdag beslo ten, dat in Noord-Italië nieuwe tac tische luchtstrijdkrachten zullen wor den opgesteld, bestaande uit Ameri kaanse en Italiaanse eenheden. Het zal de „vijfde tactische lucht- machtgroep" worden. De „tweede tactische luchtmachtgroep' is in Duits land gelegerd en bestaat uit Britse, Belgische en Nederlandse toe stellen, de vierde groep, samenge steld uit Amerikaanse, Canadese en Franse eenheden, heeft haar bases in Frankrijk. In het slotcommuniqué van de bij eenkomst van de raad verklaren de vijftien leden-staten, dat de jongste Sovjet-tactiek in het midden-Oosten en Azië, in combinatie met een voort durende toeneming van de militair? macht van de Sovjets, „een nieuw!» uitdaging voor de vrije werelcf vormt. Volgens een Syrische woordvoerder is het gisteren weer tot een incident gekomen In het gebied van het meer van Galilea. Israëlische legerafdelin gen zouden getracht hebben de Syri sche stellingen binnen te dringen, ter wijl de artillerie het vuur opende op Syrische posten. De andere partij be antwoordde het vuur met zware wa pens en de aanval zou zijn afgesla gen. Van Israëlische zijde heeft men ca- tegorisch de berichten ontkend, als zou het opnieuw tot gevechten geko men zijn. Premier Nasser van Egyp te heeft de secretaris - generaal van de V.N.. Dag Hammarskjoeld, doen weten, dat „Egypte zich genoodzaakt ziet, geweld met geweld te gaan be antwoorden, omdat de Israëlische aanvallen niet alleen meer tegen mi litairen, maar ook op wrede manier tegen burgers zijn gericht". Eerder had Nasser gezegd, dat bij de eerst volgende Israëlische aanval de vol ledige Egyptische en Syrische strijd krachten tegen Israël in het geweer zouden worden gebracht. Syrië heeft de veiligheidsraad van de Verenigde Naties er gisteren voor gewaarschuwd, dat het midden-Oos ten thans staat voor de kwestie „Oor log o." geen oorlog". De Raad behan delde de Syrische klacht over het ernstige incident van vorige week. 5 J Bij de behandeling van de gemeen telijke begroting van Utrecht heeft de fractieleider van de Partij van de Arbeid, de heer H.F. Stekelenburg jr, gepleit voor alcoholvrije gemeente lijke recepties. Burgemeester de Ranitz heeft ech ter medegedeeld, hier niets voor te voelen. Naar zijn mening zou de al gehele drooglegging van dergelijke recepties in strijd zijn met de on geschreven regels der gastvrijheid. Het is veel beter, zei hij, als ge meentebestuur vertrouwen te stellen in het verantwoordelijkheidsgevoel van de gasten. Met ingang van 16 Januari 1956 is benoemd tot Commissa ris der Koningin in de provincie Zuid-Holland mr J. Klaasesz, thans Gouverneur van Suri name. Mr. Klaasesz, die 5 Februari 1907 te IJlst geboren is, bezocht het gym nasium te Leeuwarden en studeerde daarna rechten aan de Rijksuniversi- teit te Groningen. Van 1933-1945 was hij werkzaam ter gemeente-secretarie van Groningen. In 1944 werd hij ge arresteerd en als gijzelaar naar Vught overgebracht. Na de bevrijding van de provincie Groningen werd hij be last met de waarneming van het ambt van burgemeester van de ge meente Haren, welke functie hij tot Februari 1946 vervulde toen hij werd benoemd bi: de Unesco tot hoofd van de interne rdministratie. Met ingang van 1 Mei 1947 werd mr Klaasesz benoemd tot burgemeester van Wa- geningen en op 1 October 1949 werd hij gouverneur van Suriname. Mr. Klaasesz is Doopsgezind en hij be hoort tot de P.v.d.A.

de Stem | 1955 | | pagina 1