Een burge-meesterlijk roerei a la Maria ter Karre De Heilige Bloeddruppels Op het feest van de Chaine des Rótisseurs NIEUW „KOLONIALISME EEN GROOT GEVAAR GEEN OVERHAASTING MET MENSEN, ZEGGEN G.S. Culinaire wonderen onder de Pont de Sully in Parijs Bisschoppen in Indonesië: Vriendschapsdag Frankrijk-Nederl. Straks met het braadspit naar Soestdijk Het Delta-plan en Zeeland Vrouwen en fornuizen Motie aangenomen Zachte lichte Hecrenbaai Een historisch verhaal spelend in het Alkmaar van 1429 DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 13 DECEMBER 1955 De plechtige installatie van de Nederlandse Ambassadeur- (Van een speciale medewerker). Waarschijnlijk heeft U wel eens met een burgemeester aan tafel gezeten. Maar heeft U als eens ontbeten met 'n burgemeester en zijn vrouw in een kampeerwagen? sterker nog: in een kampeerwagen onder de Pont de Sully, langs de Seine, midden in Parijs? Het sterkste vond ik nog wel 't lekkers, dat' baron Michiels van Kessenich voor mij klaarmaakte. De vriendelijke invitatie kreeg, ik op 'het Parijse stadhuis, tijdens de officiële ontvangst van de Chaine des Rötisseurs. Aan de lange witte tafel met de „petits gateux" en de zoutjes vloeide de champagne in royale stro men tussen de practisch onaangeroerde ka raffen met sinaasappelsap door. Daar trof ik de burgemeester van Maastricht met zijn echt genote. Voor zijn entspanning en als afsluiting van de serieuze voorbereiding op de installa tie in de chaine des Rótisseurs had hij ge durende de verlate vacantie gekookt, terwijl zij de afwas deed. „Koken vind ik leuk, com- mentariseerde de burgemeester. Enthousiast over de kampeerwagen en vol trots over haar handige man nodigde mevrouw mij uit om de culinaire kampesrwagen-acrobatiek van haar man de volgende ochtend aan het ontbijt te komen aanschouwen en-., te proeven. Hetgeen door uw nieuwgierige verslaggever gaarne werd geaccepteerd. Die receptie was, behalve internationaal, ook nog een feestelijke folkloristische manifestatie. Frankrijks platteland is rijk aan folklore. Want een Fransman, hoewel individualist, is toch traditioneel. Omdat Frankrijk 'n wijnland is en de Fransman van lekker eten houdt, heeft 'n groot deel van de folklore zijn neerslag gevonden in gastronomische ver enigingen en genootschappen van wijnbouwers. Sommigen van hen droe gen de rijk bewerkte klederdrachten van hun landstreek. Anderen had den zich omhangen met de kleurige middeleeuwse kledij. Een van hen droeg 'n miniatuur vaatje met wijn en de tastevin, 't platte zilveren proefbekertje aan een ketting om de hals op de blauwe voorschoot. De „Gezworenen van St. Emilion" uit de Bordeaux droegen hun roodwitte toga's. „Die konden wel zo uit een schilderij zijn gestapt", merkte een der aanwezigen op. Daarmee doelde zij op de wandschilderijen in de prach tige rijk-gedecoreerde ontvangstzalen van het Parijse stadhuis. Maar Frankrijk is behalve traditioneel ,of misschien wel daardoor juist een katholiek land. Dus was er eerst een H. Mis geweest, opgedragen voor de Chaine door zijn eigen aalmoezenier. „Vriendschap rond de witte ge dekte tafel", had de predikant van de Chaine gepreekt. I het publiek gekeerd, de „Canard la Met de H. Mis en vervolgens de receptie was die Maandag de „Vriend schapsdag Frankrijk-Nederland" be gonnen. Het was tevens de sluitings dag van de feestweek in het kader van de Horeca-tentoonstelling geor ganiseerd door de Chaine des Rótis seurs, ter gelegenheid van de 200ste verjaardag van Brillat Savarin. De grote verdiensten voor de voe dingswijze van de mens van deze Franse geleerde waren belicht ge worden door Dr Giiebel in een aca demische zitting in de Sorbonne. Dr. Giiebel is dokter in de medicijnen en president van de Chaine des Ró tisseurs. Canard a la Presse is een lekkernij. Daarvan kan de pers welke op Zon dagmiddag in die tentoonstelling van de Gastvrijheid aan de Porte de Ver sailles aanwezig was, meepraten. Bij „Canard a la Presse" gaat het er om, of de saus de specifieke smaak van eendenbloed heeft. Dat wordt n.l. uit het vlees, dat aan het karkas is blijven zitten, geperst. De jury likte slechts met een pink aan de saus en liet verder de acht heerlijke schotels koud worden. En toen heeft de verza melde pers, netjes met de rug naar Presse" maar opgegeten... Maar deze lekkernij en de acade mische zitting waren slechts 2 van de vele voorgerechten geweest. De hoofd schotel was het Grand Chapitre de Paris waarop de intronisaties zouden plaats vinden. SPITBRAAD OP SOESTDIJK Een bijeenkomst van dit soort oog-, neus-, mond- en keelspecialisten waarop de nieuwe leden worden ge ïnstalleerd, heet in de taal der folk lore een Grand Chapitre. Op het Grand Chapitre de Paris, eveneens ge houden aan de Porte de Versailles, werd een 20-tal Nederlanders ge- introniseerd, gevolgd door 160 Fran sen. Een véritable pièce de résistance van de vriendschapsdag omdat het te lang duurde en saai was, was het steeds terugkerende ritueel van de ridderslag. Op het podium van de ontvangst zaal stond het voltallige bestuur van de Chaine, omringd door de gecostu- meerde eet- en drink-broederschappen en enige meisjes in Elzasser kleder dracht. In een gewijde sfeer zette de Grand Chancillier voor bijna 1000 aan wezigen de doelstellingen van de Chaine uiteen, nl. op de le plaats de bevordering van de ware gastrono mie, d.w.z. het bereiden van goed, degelijk en smakelijk voedsel en daar van niet meer tot zich te nemen dan voor zoveel men honger en dorst heeft. Op de 2e plaats de beoefening en de propaganda van het branden aan het spit. Een bereidingswijze die de mens vroeger moest toepassen om dat er toen nog geen pannen waren. Tevergeefs bisseerde het publiek Luis Mariano, die daarna het kersverse lied van de Chaine zong. Onder luide bijval werd vervol gens bekend gemaakt dat Prins Bernhard zijn benoeming tot ere lid van de Chaine aanvaard had. Voor zijn installatie zal het voltal lige bestuur van de Chaine des Rö tisseurs op 29 December naar Neder land komen. Bij deze plechtigheid zullen waarschijnlijk de Neder landse leden niet ontbreken. RIDDERLIJKE BURGEMEESTER Hierna verzocht de president, de aanwezigen op te staan voor het af leggen van de eed van de Chaine des Rótisseurs. Met donderend geraas klapten de zittingen der houten fau teuils op. Toen werd het doodstil. De adspirant-leden staken de rechterhand op. „Prêtez-vous le Serment que.... vroeg plechtig de president met om de hals het rode kraaglint waaraan voor op de borst de grote medaille van de Chaine ,,Je le prête", antwoordden gezamenlijk de te installeren leden. Toen riep de Bailli Délégué, de ge delegeerde schout voor Nederland, een voor een d«- Nederlanders voor de president op het podium. Aller eerst Baron van Boetselaer tot Oos- te'rhout, H. M.'s Ambassadeur te Pa rijs. Met het zwaard van de Chaine linkerschouder van de Ambassa deur rustte. Vervolgens werd hem het paarse lint het teken van zijn ri-e-ridderschap omgehangen. De burgemeester van Maastricht werd geslagen tot „Officier de la Chaine des Rótisseurs". Hij was de eerste die onder een enthousiast applaus elegant en hoffelijk met het zwaard teruggroette. Het was een voorbeeld dat bij minder geslaagde navolging tot grote hilariteit leidde. Reeds lang aangezocht door het Pa rijse hoofdkwartier heeft de heer Koch van Chateau Neercanne tot de ze dag moeten wachten om geïnstal leerd te kunnen worden. Hij en me vrouw Koch werden resp. tot „Maitre en Dame de la Chaine des Rótis seurs" geslagen. „SJARITEIT" Voor het dessert van deze feestmaal tijd van culinaire, gastronomische en folkloristische hoogtepunten, verza melden de leden zich rond het „ga ladiner der 100 couverts". Kosten'. 40 gulden per couvert. De baten hier van waren niet voor de patroon van het dure Pré Catalan in het Bois de Boulogne. Zij vloeien via de kas van de Chaine naar hun behoevende in stellingen en worden aangewend voor liefdadige doeleinden. Die avond opereerde de Franse Te levisie in de dikke tapijten en onder de geur van de goudkleurige aan het spit gebraden, poulardes. De volgende ochtend zat Uw ver slaggever aan het beloofde ontbijt in de kampeerwagen van de Maastricht se burgemeester. Tussen de gezellig vertellende eerste burgeres van Maas tricht en mij stond op de opklapbare tafel, een degelijk Nederlands ontbijt, compleet met een ei. En dat ei werd voor mij een culinaire verrassing, zoals alleen een pas benoemde Offi cier van de Chaine die kan bereiden en zijn titel waardig is. Snel,,?eker en handig danste het pannetje in de buta-gasvlam. Onderwijl werkte de burgemeester van Maastricht met de bolle kant van de vork het rauwe ei een beetje zout en een snuifje peper om en om, voegde er een handvol blokjes ge pelde tomaat bij en toen het rauwe ei overgegaan was in een fluweelach tige brei van geel en wit waren ook en hier toont zich de ware lief hebber van goed, degelijk en smake lijk bereid voedsel de blokjes to maat zo zacht als boter. De blokjes hadden hun vorm echter niet verlo ren. Toen de burgervader de appetij telijke geel-witte brei met de rode blokjes langzaam op mijn bord liet glijden, dacht ik onwillekeurig aan de Maastrichtse gemeenteraad. 't Was heerlijk en 't duurde dan ook niet lang of uit 't enthousiasme werd de naam van deze culinaire nieuwig heid geboren: Oeufs brounillé a la Maria ter Karre Roereieren op de wij ze van het huis. Want Maria ter Kar re is de naam van de kampeerwa gen.... Ged. Staten waarschuwden de Prov. Staten met het poneren van Zeeuwse wensen inzake het Delta-plan In deze tijd van snelle ontwikkeling moet men zich reeds thans niet gaan vastleggen, omdat in een kwarteeuw, speciaal op het gebied van verkeer (Zeeuwse Schaakcompetitie). 's Gravenpolder leidt Ook in de afgelopen week werden slechts twee wedstrijden voor de Zeeuwse sehaakcompetitie gespeeld. In de 1ste klasse kreeg Goes bezoek van het tweede tiental van Middel burg. Een partij moest worden afgebro ken en deze zal de beslissing moeten brengen, want de voorlopige uitslag is 4.54.5. In de 2de klasse B bonden SEAL- TO en s-Gravenpolder in Wemel- dinge de strijd aar.. Hier werden twee partijen niet beëindigd, maar 's-Gra- venpolder nam in ieder geval de beide punten mee naar huis. want het heeft een voorlopige 2.55.5 voorsprong. 's-Gravenpolder heeft door deze overwinning de leiding genomen, terwijl SEALTO naar de onderste plaats werd verwezen. en vervoer heel wat kan veranderen. Beter dan overhaasting achten G S. een grote mate van gedegenheid ge wenst. DE DAM DOOR 'T SLOE. Zo was gevraagd naar hun mening over de gedachte der Commissie Zuid-west Zeeland inzake het leg gen van een dam tussen Walcheren en Noord-Beveland door net Noord- Sloe. Het antwoord luidt: „Zolang de plannen van het Rtik omtrent het tijdstip van uitvoering der verschil lende afsluitingen noch nopens de verkeerswegen concrete vormen aannemen, zal men Ged. Staten ten goede willen houden dat zij zich niet uitspreken omtrent tal van sug gesties door verschillende belang hebbende corporaties en andere in stanties naar voren gebracht.'. Zij stellen deze suggesties wel zeer op prijs, maar zouder. zeker in orga nisatorisch opzicht falen, wanneer zij. zonder de commissie uit de Sta ten en de streek zelf te raadplegen en zonder voldoende technische voor lichting, een' standpunt bepaalden. De uitvoering van het Deltaplan zal naar het zich laat aanzien globaal "en tijdsduur van 25 jaar vergen.' S ui kerb ietenlevering op Walcheren geëindigd De levering van suikerbieten op Walcheren behoort voor dit seizoen, weer tot het verleden. Zaterdag j.h hebben de laatste leveringen in Mid delburg plaats gehad. In Indonesië is een gemeenschappe lijke verklaring van de bisschoppen bekend gemaakt, waarin het nationa lisme geprezen wordt en gewaar schuwd wordt tegen het communisme. De kerkvoogden bevelen de Pantja- sila (vijf zuilen) als grondslag voor de Aziatische volkeren aan en sporen aan de geest van hulpbetoon en ver broedering aan te wakkeren, opdat geen oorlog tussen de Aziatische vol keren zelf zal ontstaan. De verklaring is getekend door mgr A. Soegijapra- nata S.J., apostolisch vicaris van Dja karta en voorzitter der bisschoppen conferentie. In hun schrijven constateren de bis schoppen èn andere kerkelijke gezags dragers, dat een nationale beweging ontstaan is, die ten- doel had met alle kracht een nationale onafhankelijk heid, een democratische regerings vorm en de nodige sociale hervor mingen tot stand te brengen. Zulk een streven is wettig en geoorloofd en verdient daarom de steun van allen die katholiek denken en voelen over geheel de wereld. „Dank zij de nationale inspanning zo gaat de verklaring verder is het grootste gedeelte van Azië reeds bevrijd van de druk van een ver ouderd kolonialisme." Maar een nieuw kolonialisme dreigt, dat met zijn monopolistische ideologie de ge hele wereld wenst te beheersen en de geestelijke schatten ener nationale cultuur dreigt te vernietigen. „Men zal inzien," aldus de bisschop pen, „dat het _nationale streven van de volkeren van Azië niet alleen be dreigd wordt door de overblijfselen van het vroegere kapitalisme, en door het communistische imperialisme, maar ook door de tegenstellingen, die tussen de Aziatische volkeren aan het opkomen zijn. Ziet toe, dat het natio nale streven niet wordt omgezet in nationalistisch imperialisme, zodat de sterkere volkeren van Azië de zwak keren aan zich onderwerpen en een vreselijke oorlog in Azië zou ontbran den." Heb jij wel eens eerder een cake zien verbranden Harmonie en fanfare Nog geen cursus voor blaasinstrumenten In de algemene vergadering van de Bond van Harmonie- en Fanfarevereni gingen in Zeeland, die te Goes is ge houden, is een motie aangenomen, waarin de bond zyn teleurstelling uit spreekt over het uitblijven van een cursus voor blaasinstrumenten op de Zeeuwse muziekschool. Vorig jaar, zo vertelde de secre taris, de heer J. Laroes, was een leer lingopleiding toegezegd, maar er is nog steeds niets van gekomen. Gezien de verlaging van het subsidie door de provinciale overheid aan de Zeeuwse muziekschool en de moeilijkheden bij de gemeentebesturen zal hier voorlo pig wel niets van terecht komen. De motie zal gestuurd worden aan Ge deputeerde Staten, aan het bestuur van de muziekschool en aan de Zeeuwse culturele adviesraad. In de vergadering werd nog mede gedeeld, dat van de f 75.000, die de provincie aan de Zeeuwse culturele raad te verdelen geeft voor de on geveer 100 Zeeuwse fanfarecorpsen, in totaal f 500 beschikbaar is. (Advertentie) in de rechterhand onderging deze het plechtige ritueel van de ridderslag. Je vous consacre Chevalier d'Honneur de la Chaine des Rótis seurs", terwijl het plat van het zwaard van dr' Güebel even op de Burgemeester Michiels van Kesse nich en zijn echtgenote kennen de kneepjes van het kampeerdersvak. Pastoor Volpert Schulp, zieleherder van de Parochie Alkmaar, had de bronzen stemmen van de Sint Laurens horen zingen. Buiten de ven sters van zijn kamer had hij het aarzelende licht van de vroege lentemorgen zien spelen met de Gouden Regen en hij had dit een schone dag gevonden voor' de viering van het feest der hei ligen Philippus en Jacobus. Het scheen alsof de wereld zich bijzonder mooi had opgemaakt voor deze dag, die de eerste van de Meimaand is. Ziet, het leek alsof de stad zich oprichtte onder de zang van de klokken en het vroege licht. Ze veegde ijle nevelsluiers weg van haar torens en daken. Het was om nog een reden 'n bijzondere dag. Straks zou Schulp moeten assisteren bij het eer ste Misoffer, dat de Alkmaarse neomist Folkert aan God zou opdragen. De geleerde Jacobus van Schoorl zou de andere assistent zijn. Schulp verheugde zich. Juist nu, in het tintelende licht, dat zo schoon door de hoge boogvensters spuit, een jonggewijd priester te mogen bijstaan! Ja, God was goed, Alkmaar, zo'n dag te schenken. Het gezoem van mensenstemmen en de klank van voetstappen onder zijn venster verstoorden de vrome gedachten van de pastoor. Daar kwa men reeds de eerste gelovigen, die getuige van de plechtigheid wilden zijn, en in de verte scheen reeds de feeststoet te raderen, die de neomist volgens oud gebruik naar de Sint Laurens bege leidde. De blijde gedachten van pastoor Schulp werden even verstoord, toen hij zich de geruch ten herinnerde, die rond de figuur van de neo mist waren ontstaan. Folkert zou voor zijn pries terwijding een wild leven hebben geleid, heette het en hij zou zelfs als soldaat bij de Hoekse en Kabeljauwse twisten zijn betrokken geweest. Het waren gevaarlijke overpeinzingen, vond pastoor Schulp. Men moest ze van zich afzetten. Terwijl de klokken steeds luider juichten, na derde in de verte de feeststoet met de neomist aan het hoofd. De jonge priester zag bleek. Voor hem lag breed de Sint Laurens en binnen haar muren zou hij straks tot God naderen. Hij zag de menigte op het Kerkplein in het onwerkelijke licht van, deze morgen. Folkert wist, dat hij een wonderlijke droom zou binnengaan. Reeds nu voelde hij zich omvat door een mysterieuze sfeer waarin niets meer tastbaar is. Daar betrad hij het gebouw, dat als een gehele wereld is. De zon davert door het filigrain en de kleuren-mozaieken van de boogramen. Licht, wonderlijk mengend licht brandt op het altaar, dat onbereikbaar ver schijnt in de wazige ruim te van het gebouw. Plotseling wordt het altaar grijs voor Folkerts ogen. Het tintelende licht in de boogramen versmelt tot zwart en een gewel dige donderslag kraakt boven de kerk. De gelo vigen, die nog buiten waren, vluchten naar bin nen. Folkert heeft niets gehoord, hoewel hij duidelijk die grijze mist om het altaar zag komen. Ter wijl het noodweer voortraast heeft hij het altaar betreden, gevolgd door de assistenten. De stem van de neomist klinkt zacht, als hij de gebeden begint: „Introibo ad altare Dei". Achter hem antwoorden Schulp en Jacobus: „Ad Deum qui laetificiat juventi'l"m meam..." „Judica me Deus, et disc n causam meam de gente non sancta," vervo.„t Folkert. Hij is nu geheel opgetild in zijn droom van deze mor gen en bijna automatisch zing' hij de gebeden. Langzaam nadert het hoogtepunt van de H. Mis. De jonge priester is ongemerkt sneller gaan spre ken. als verlangde hij naar de Consecratie. Ook pastoor Schulp is het, alsof hij in een andere wereld is gekomen. Hij en Jacobus luiden nu de altaarschellen. Doodstil wordt het in de kerk. Schulps ogen hangen aan de figuur vóór de offertafel. Daar buigt de neomist en spreekt fluisterend: „Hoe est enim Corpus meam...." Schulp ziet in gedachten het lichaam van Chris tus, geheven op Golgotha Hij bidt zonder woorden in een plotselinge ra deloosheid. Folkert is doodsbleek geworden. Zijn handen trillen om de kelk, als hij fluisterend „Hic est enim Calix Sanguinis Mei..." Het is voorbij. Nu nadert de nuttiging. Toch ziet Schulp als geobsedeerd toe en ook Jacobus schijnt de spanning rond het altaar te voelen. De neomist zet de kelk met de geconsacreerde wijn aan de lippen en drinkt met gesloten ogen. Plotseling schokt zijn lichaam hevig. Schulp springt op. Een stroom fonkelend rood bloed is uit de kelk gespoten én druipt langs kin, baard en kasuifel van de jonge priester. Schulp be gint wild het gemorste Bloed op te likken en Ja cobus snelt met witte doeken naderbij. In de Sacristie valt Folkert hijgend op een bank neer. Zijn lippen bewegen snel op en neer. Zijn ogen branden op de vochtplekken in het kasuifel. Schulp en Jacobus bespreken het geval. ..We moeten het stuk er uit knippen en verbranden", zegt de eerste. „Als we het daar na in het Sacrarium begraven, is aan de plich ten voldaan". Zo wordt besloten. Enige tijd is verstreken en men is begonnen het kasuifel te herstellen. Vrome handen ver vaardigen de rode en purperen krullen in het gewaad. Eindelijk kan het weer worden opge borgen. Er verstrijkt weer enige tijd en dan neemt Fol kert, die de herinnering aan de eerste Mei dag als een loden last met zich meedraagt, het kasuifel in de hand. Hij zoekt dt plaats waar de bloeddruppels hebben gefonkeld. Nauwelijks heeft hij deze gevonden of het kasuifel valt uit zijn handen. Met angstige blik staart hij naar het kleed, waarop drie grote, helrode bloeddrup pels parelen. „Mijn God!", fluistert hij, starend naar het kasuifel. Haastig knielt hij neer en be gint het gedeelte, waarop het Bloed zich be vindt, uit te snijden. Dan staat hij met het klei ne stukje doek in de hand. Allerlei gedachten stormen door zijn brein. Hij durft het niet ver branden en begraven, zoals eerder was gebeurd. Hij moet dit vreselijke bewijs van zijn onwaar digheid als priester verbergen en over alles zwij gen. Doch hoe? Tenslotte besluit hij het te ver bergen in het wandtabernagel, waar ook het Chrisma en de Heilige Olie bewaard worden. Zijn geweten laat hem echter geen rust. Steeds achtervolgt hem het beeld van de drie glan zende Bloeddruppels. Plotseling is Volkert uit Alkmaar verdwenen. Pastoor Schulp weet, dat de jonge priester in een klooster is gegaan. Het is herfst geworden. De machtige zijden van de Sint Laurens worden gebeukt door het geweld van de stormen Fen klagelijke wijs hangt boven het heiligdom als een windstoot langs de boorden der klokken vaart. De kerk is gevuld met mensen, die bidden voor het behoud van nen, die zich op zee bevinden. Ze zullen in groot gevaar zijn. Veler gedachten gaan uit naar de Alkmaarse schipper, Cornells, die zich,met zijn vissersscheepje in het brullend geweld moet be vinden. Cornelis' scheepje is inderdaad in nood. Het kraakt in alle spanten en een kwartier ge leden sloeg de mast overboord. In Cornelis' hart is een vurig gebed, een noodkreet. „O, God, maak hier 'n einde aan. Red ons! Red ons toch! Zijn bede wordt verhoord. Temidden van 't ja gend geweld van schuim en water, is plotseling een groot licht. Cornelis slaat een kruis. Met ontzetting ziet hij, hoe het licht zich materia liseert in een gedaante, die boven de kokende zee schijnt te zweven. Hij zinkt op de knieën. Hij durft eerst op te zien, als de engel zijn naam roept. „Ge zult gered worden, schipper Cornelis. Doch slechts als ge belooft na uw te- 1 gkeer te getuigen van het wonder, dat God aan Alkmaar heeft gedaan. Cornelis ziet in de sneeuwblanke handen, die nu vlak bij hem zijn, 'n klein stukje, dat uit een gouddoorweven kleed gesneden schijnt. Daarop glinsteren drie bloed druppels. Dan zegt de engel nem alles wat er op 1 Mei is gebeurd binnen de muren van de Sint Laurens. Cornelis en zijn mannen worden op wonderbaar lijke wijze gered. Direct na zijn terugkeer ijlt de schipper naar de pastoor van Alkmaar en vertelt deze alles wat hem is overkomen. Hij noemt de plaats waar het stuk kasuifel met het Heilig Boed verborgen is. Dat is alles eeuwen geleden gebeurd. Nog ligt breed in de stad Alkmaar, de grote Sint Lau- renskerk. Ze heeft een hervorming en vele oor logen overleefd. Nog liggen daar de tinnen ver boven de stadswallen, maar moderne gebouwen, fabrieken en kantoren, trachten nog hoger te klimmen. Modern verkeer raast aan de voet van deze Sint Laurens, waar God eenmaal een Mira kel heeft gedaan. Van de vroegere pracht en weelde in deze «er': is weinig meer overgebleven. De reliek van het Heilig Bloed is overgebracht naar een nieu we kerk, die de naam van de Sint Laurens heeft gekregen. Nog trekt ieder jaar een „Stille Omgang" rond het gebouw, waarbinnen geen katholieken meer opzien naar een blanke hostie en een geheven kelk. De uiterlijke glorie van vroeger heeft het afgelegd tegen de tijd. Doch een reliek, niet groter dan enkele centi meters, is bewaard gebleven en herinnert ieder, die weet dat Christus' Bloed voor het measdom heeft gevloeid, aan het woord, dit Vlees is ge worden. Ja, God is waarlijk goed geweest voor Alk maar, het soezende provinciestadje, dat binnen zijn wallen het „Teken" bewaart.

de Stem | 1955 | | pagina 6