OVERLEG IN KLARE SFEER J Dank zij resolutie Nieuw-Guinea Mr van Heuven Goedhart ontving de Nobelprijs Relletjes in Montreal SOVJET-LEIDERS IN NEW-DELHI TERUG Toespraken in Den Haag niet helemaal „officieel Jeugdige boeven pleegden overval op antiquair Visioen van de H. Vader DE DOOD OP DE WEG Regering zal moeten verdwijnen MARINIERS HADDEN FEEST Rattenplaag op Orly Wonder-zwemsters i'n Londen Overbuurman hoorde lawaai 14 DAGBLAD VOOR VLIEGTUIG WAS TE LAAT Lefèvre voor CVP Om het vriespunt Oud recept.... „Waar blijven de regeringen Gelukwens van de Koningin ,De hele stad is gek Incident Jordaanse Tas gevonden „Osservatore" over Nieuw transport gearriveerd aan grens Franse verkiezingen in gevaar? Lepeltje stroopscheutje asijn..... Woensdag a.s. naar Afghanistan Studenten plantten bomen in Oostkapelle Pop-uitslagen voetbal S> "m*. DER STEEN maaLtervg, 'ie specie7) 95e JAARGANG No. 22019 Uitgave N. V. Uitgevers Mi]. Neerlandia Verschijnt elke werkdag. Bureaux: Breda, Losse nummers 13 ct. Postrek no 278841 Reigerstraat 16. Tel: Directie, Redactie er Administratie 3351 Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J J H A Bruna Redactieraad C. J v Hootegem, Mr Di A J J M Mes, Mr. H M. L. de Rechtei. L. J v. t Westende P. V M. Vercauteren Abonnementsprijs Dij vooruitbetaling f 5.85 per kwartaal per post t 6.55, per week (uitsluitend by niet post- bestel!) f 0.45 Incasso wordt berekend Voor God, Koningin en Vaderland MAANDAG 12 DECEMBER 1955 Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.S5 per m/m. (Ingezonden Mededelirffeen f 0.85 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.14 per m/m. (Ingezonden Mede- ielingen f 0.35 per m/m). Bij contract aan- •■ienlijke reductie: volledig tariel en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, Telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, Telefoon Van boven naar beneden: de ont vangst van de Indonesische dele gatie bij dr Drees: v.l.n.r.: dr Anak Agung, dr Drees, dr Mohamed Roem en dr Oetoyo Ramelan. Midden: de Nederlandse delegatie, v.l.n.r.: de ministers Zijlstra, van de Kieft, Luns en staatssecretaris dr Blom. Onder: de Indonesische delegatie, v.l.n.r.: dr Mohamed Roem, dr Anak Agung en dr Oetoyo Ramelan. De Nederlands-Indonesische conferentie, die Zaterdag in de Lairessezaal te Den Haag een officieel begin heeft gekregen, zal waarschijnlijk in een veel minder troebele sfeer kunnen verlo pen, dan men aanvankelijk verwachtte. Men mag namelijk aan nemen, dat het probleem Nieuw-Guinea geruisloos van de agen da der Verenigde Naties zal worden afgevoerd, zodat de bespre kingen in Den Haag niet doorkruist gaan worden door een twist gesprek in New York tussen Nederland en Indonesië. Zaterdagavond is bij het secretariaat van de Verenigde Naties een re solutie ingediend, waarin de Algemene Vergadering wordt verzocht, „de hoop uit te spreken dat het overleg in Den Haag tussen de twee landen vruchtbaar zal zijn". En daar blijft het bij. De resolutie werd ingediend door Ecuador, India, Noorwegen, Nieuw-Zeeland en Syrië, maar zij blijkt het product te zijn van wekenlang intensief overleg tussen Nederland, Indonesië en Australië. De eerste zitting van de conferen tie begon Zaterdag eerst om kwart voor zes. Het vliegtuig, waarin mi nister Agung en zijn adviseurs, was namelijk met een vertraging van ze ven uur op Schiphol aangekomen. Om drie uur Zaterdagochtend stonden mi nister v. d. Kieft en enkele andere autoriteiten ietwat rillerig op het vliegveld om de Indonesische delega tieleden welkom te heten. Voordat de conferentie begon, heb ben in de Lairessezaal journalisten en fotografen gelegenheid gekregen, hun werk te doen. Daarna werden de deu ren gesloten. Minister Luns, juist uit New York teruggekeerd, hield een toespraak, waarin hij zei, dat de betrekkingen tussen Nederland en Indonesië blij vende verbetering van node hebben en dat de Nederlandse regering zich graag bereid heeft verklaard, in over leg met de Indonesische regering, naar een basis voor die verbetering te zoeken. „De Nederlandse delegatie", zei hij „spreekt ook het vertrouwen uit, dat DE AUSTRALISCHE liberalen (re geringspartij) hebben Zaterdag bij algemene verkiezingen voor het Huis van Afgevaardigden een grote over winning geboekt. UIT HET Frans Halsmuseum in Haarlem is een waardevol paneeltje uit 1526 gestolen en ook een kostbare zilveren schoteL De illegale eigenaar is spoorloos. EISENHOWER ZAL het voorlopig wat kalmer aan moeten doen. Eerst midden-Februari zal hij zijn besluit mogen nemen voor de komende pre sidentsverkiezingen. SOVJET-RUSSISCHE instructeurs zijn begonnen met de opleiding van vliegers voor de Oostenrijkse lucht macht. Indertijd heeft Moskou aan de Oostenrijkse luchtmacht-in-opbouw 4 Yaks cadeau gedaan. OP ARUBA zijn tien personen gear resteerd wegens handel in blanke slavinnen. De politie zou een inter nationale organisatie op het spoor zijn, die vrouwen onder valse voor wendselen naar Aruba lokt. IN DEN HAAG hebben Zaterdag 2 personen een dodelijke val van een trap gemaakt, namelijk een man van 81 jaar en een 25-jarige kantoorbe diende. LAREN: De 46-jarige wielrijd- ster mevrouw A. S. uit Hilversum stak de weg over, zonder vol doende op het verkeer te letten. Zij werd door een auto gegrepen en overleed op weg naar het zie kenhuis. AERDENHOUT: Een dame, wier identiteit nog niet bekend is, werd Zondagavond aangereden, toen zij per fiets de weg overstak. Zij overleed even later. de Indonesische regering binnen de grenzen van hetgeen van haar ver wacht kan worden, alles zal doen om tot een oplossing ie komen van een aangelegenheid, welke naar u bekend, is sterk spreekt tot het rechtsgevoel van het Nederlandse volk en waar over ik bü deze gelegenheid niet ver der zal uitweiden". Minister Anak Agung roerde, bij zijn opsomming van de problemen, die de verbetering van de betrekkin gen tussen Nederland en Indonesië in de weg hebben gestaan, slechts even de kwestie Nieuw-Guinea aan. De be handeling van dit geschil, zei hij, in de Bandung-conferentie en in de VN, hebben duidelijk, weergegeven het grote belang van een oplossing er van, „niet alleen voor Indonesië en Nederland, maar 'oor Zuid-Oost-Azië en de wereld". Dinsdag a.s. om elf uur zal in Den Haag een informele bijeenkomst op ministerieel niveau worden gehouden. De Belgische Christelijke Volks partij heeft in Brussel haar nationale congres gehouden. De afgevaardigde van Gent, Theo Lefèvre, werd herko zen als voorzitter. In zijn slottoespraak zei hijdat de regering zo spoedig mogelijk ten val moet worden gebracht. Als het dan niet mogelijk zou zijn een nieuwe regering te vormen die rekening houdt met onze eisen, aldus de voor zitter, moeten nieuwe verkiezingen voorbereid worden. ,,Dit is onze laatste waarschuwing. Als de regering haar in de wind slaat dan voorwaarts naar Kamerontbin ding EEN DRONKEN automobilist, die aan de Lijnbaan in Den Haag een bocht naar links moest ne men, draaide zijn stuur naar rechts. Hij zou in het water ge reden zijn, als zijn auto niet toe vallig op een zolderschuit was be land. Het deed een beetje pijn, maar verde- geen gevolgen. DE MINISTERS Suurhoff en van Thiel hebben Zaterdag in de door gangskampen te Horst-America en Griendtsveen de vluchtelingengezin nen bezocht. Moeder Szokoli mocht e- n spaarbankboekje in ontvangst ne men voor haar zoontje Franz, die in het kamp werd geboren. AAN DE SUMATRAKADE te Am sterdam is Zaterdagmiddag een 57- jarige arbeider, die in het ruim van een schip werkte, onder een losge schoten ijzeren plaat van 800 kg. te recht gekomen en op slag gedood. DE TWEE Amerikaanse soldaten, die Woensdag door de Oostberlijnse poli tie werden gearresteerd, omdat zij ceP cabaret-artist zouden hebben mishandeld, zijn Zaterdag vrijgela ten, DE VERKIEZINGEN in Algerije die evenals de verkiezingen in Frank rijk voor 2 Januari a.s. waren uitge schreven, zijn als gevolg van de „uit zonderlijke toestand" uitgesteld. Weersverwachting, geldig tot vanavond: Wisselende bewolking met en kele verspreide sneeuwbuien. M„tige tot krachtige wind uit Oos telijke richtingen. Lichte vorst tol temperatuur om het vriespunt. Vandaag: Zon onder 16.30 uur. Maan onder 15.12 uur. i Een wegenwachter, die bij Die- men (tussen Amsterdam en J S Bussum) zijn middagboterham- S metje at, hoorde opgewonden mensen roepen. In de Muider- vaart was een kind te water J geraakt. De man bedacht zich S geen ogenblik en haalde het jongetje, dat al bewusteloos J was, uit het water. S Het ventje gaf geen levens- teken meer. Maar de wegen- wachter herinnerde zich een i oud recept voor kunstmatige t ademhaling. Hij gaf de drenke- ling enkele tikken voor de broek en prompt kwam het S j jongetje bij. De moeder, die er bij stond, wist van blijdschap geen woor- den te vinden. Het vliegveld Orly hij Parijs, dat al een maand lang bijna verlaten Is door de staking onder het luchtvaart- personeel, wemelt van de ratten, die zich te goed doen aan de voorraden ham en chocolade en hun tanden scherpen op de bedieningskabels van de vliegtuigen. Tientallen brandweerlieden en be roepsrattenvangers zijn in het geweer gekomen om de plaag te bestrijden De ratten zijn van hun oorspron kelijke woonplaatsen verdreven door graafwerkzaamheden aan een nieuwe weg in de buurt. Vrijdag is een me canicien aangevallen dor een rat van 50 cm lengte en een gewicht van ruim zes pond. Inmiddels duurt de staking voort. Eén vakbond heeft zijn leden gead viseerd, weer aan het werk te gaan, maar nu hebben de Franse piloten weer een 24-uursstaking aangekon digd Mr G. J. van Heuven-Goed- hart, de Hoge Commissaris van de V.N. voor de Vluchtelingen, heeft Zaterdag in de universi teit van Oslo de Nobelprijs voor de Vrede in ontvangst mogen nemen, die aan zijn organisatie was toegekend. Hij werd hartelijk toegejuicht toen hij nadh het podium ging om de prijs in ontvangst te nemen. Hij kreeg eveneens een oorkonde en een gou den medaille. De heer Van Heuven Goedhart toon de zich ontroerd over de onderschei ding die zijn organisatie ten deel was gevallen, maar hij verbloemde niet, dat zijn beroep op de regeringen om steun bij het vluchtelingenwerk tot- nutoe een teleurstellend resultaat had gegeven. De regeringen, zei hij, zijn ervan overtuigd dat hulp nodig is, maar de vereiste gelden komen niet af. Koningin Juliana heeft mr Van Heuven Goedhart een telegram ge zonden, waarin zij zegt: „Ik zend mijn hartelijkste gelukwensen aan U en aan de leden van uw bureau, nu al uw ingespannen werk voor het welzijn van de mensheid deze erken ning heeft gevonden". De Hoge Commissaris heeft meege- Dr van Heuven Goedhart ontvangt de prijs uit handen van de voorzit ter van het Noorse Nobelprijs Co mité, Gunnar Jahn. Duizenden jongelui hebben Vrij dagavond en Zaterdagmorgen in Mon treal geprotesteerd tegen de verho ging van de tarieven van tram en bus. Openbare vervoermiddelen werden beschadigd en de politie had handen vol werk. Een politiejeep, die even onbeheerd stond, moest het ook ontgelden. Er zijn 150 arrestaties verricht. Veertig personen liepen verwondingen op. De totale schade is nog niet te schatten, maar 172 trams en 64 bussen bleken in elk geval beschadigd te zijn. Pas na zes uur was de orde hersteld. Dui zenden reizigers konden niet verder en moesten maar zien hoe zij de nacht (vorst 12 graden) doorbrachten. Trams en bussen, met ingeslagen ruiten en koplampen en met lege ban den, moesten onder politiegeleide naar de remise., worden gebracht. Een politieman zei: „Het is alsof de hele stad gek geworden is". Ttcee Arabieren gedood Door 2 jongens werd dezer dagen op het politie-bureau te Zevenbergen een actetas afgegeven, die zij op straat gevonden hadden. Bij onder ra;. j j. zoek bleek de tas voor niet minder Dit zijn de vier meisjes, die er te ,jan f 22750.aan pensioenzegels te Londen m slaagden het wereld- bevatten. Niet lang daarna was de record 4 x 100 yards wisselslag estafette te verbeteren: van links naar rechts: C. Gastelaars, D. de Leeuw, J. v. Alphen en A. Voorbij. Hun tijd was 4 min. 30,5 sec. tas weer in het bezit van de eige naar, want deze kwam nog geen half uur nadat de jongens de tas hadden afgegeven aangifte doen. Een belo ning voor de vinders kon er natuurlijk wel af. deeld dat hij het geld zal gebruiken voor het aanschaffen van woonplaat sen voor 125 vluchtelingen, die thana in een kamp op het Griekse eiland Tinos wonen. In Stockholm zijn Zaterdag een aantal andere Nobelprijzen uitgereikt» De Osservatore Romano", het blad van het Vaticaan heeft Zaterdag in een lang artikel bevestigd, dat Z.H. de Paus vorig jaar tijdens zyn ziekte een visioen van Christus heeft gehad. Het blad zegt de bijzonderheden over het visioen te hebben gekregen van een der toegewijde medewer kers" die de Paus in die dagen had bezocht. Deze bijzonderheden waren in een verzegelde enveloppe gedaan, waarop geschreven: ,,pas na mijn dood te openen". Degene die de aantekeningen over het visioen maakte en in de verze gelde enveloppe sloot, is volgens wel ingelichte Vaticaanse kringen Mgr Angelo dell'Acqua, een hoge prelaat van het Vaticaanse Staatssecretariaat. De juiste gang van zaken, aldus de Osservatore, is deze. Des ochtends om 9 uur van 2 December betrad de betrokken medewerker de kamer van de H. Vader. Toen hij zijn knie boog en de zegen vroeg hoorde hij in plaats van het verwachte antwoord de uit roep van de Paus: .Vanochtend heb ik de Heer gezien". De H. Vader voegde er nog aan toe, dat hij de avond ervoor duidelijk een heldere stem had gehoord, die aankondigde: „Er komt een visioen". Toen het nieuws van het visioen uitlekte, is de enveloppe geopend en de inhoud ter beschikking van de Osservatore gesteld. Duitse krijgsgevangenen Een nieuw transport Duitse kryg;»- gevangenen uit de Sovjet-Unie is gisteren in het Westduitse doorgangs kamp Friedland aangekomen. De meesten van hen konden onmiddellijk naar huis reizen. Volgens een Israëlische militaire woordvoerder zyn Zondag twee Ara bieren uit Jordanië gedood en een ge wond by een botsing met een Israëli sche patrouille in de buurt van Elath, de Israëlische haven aan de Rode Zee. De gewonde werd gevangen ge nomen. Twee jeugdige boefjes heb ben Zaterdagmiddag in de Nieuwe Spiegelstraat te Am sterdam, een antiquair overval len en hem met een ploertendo der bloedig verwond. De jongens, 15 en 17 jaar oud, had den tevoren bij een andere antiquair ettelijke voorwerpen gestolen en ze boden de man in kwestie die dingen aan. De antiquair vertrouwde het ech ter niet en weigerde op het aanbod in te gaan. De jongens gingen de winkel uit, maar keerden enige tijd later, kort voor sluitingstijd, terug. Op hoge toon eisten ze geld. Toen de antiquair zich niet liet intimideren, ontstond een vechtpartij. De aangevallene verweer de zich tot het uiterste. Met vazen uit zijn winkel sloeg hij op de jongens in. Hij kreeg echter gevoelige klap pen met een ploertendoder en hij mocht zich gelukkig prijzen, dat zijn overbuurman op het lawaai af kwam. De jongens namen de vlucht, maar twee burgers, die de achtervolging inzetten, wisten de oudste te pakken. De andere was gisteravond nog voort vluchtig. De politie vermoedt, dat de knapen, die al enige tijd aan het zwerven waren, nog meer euveldaden hebben gepleegd. In Frankrijk vraagt men zich af, of de verkiezingen op 2 Januari wei door zullen gaan. De ambtenaren namelijk willen op die dag een sta king beginnen als hun salariseisen niet worden ingewilligd. Wie moet dan de stemmen tellen en ervoor zor gen, dat de verkiezingen goed verlo pen. Overigens houden de verkiezings schermutselingen aan. Mendès Fran ce heeft van zich doen spreken, door enkele vooraanstaande figuren uit de radicale partij te royeren. Zij hadden met de uitgestoten Faure aangepapt. René Mayer is een van de groyeer- den. Het korps Mariniers heeft Zaterdag in Rotterdam op luister rijke wijze het 290-jarig bestaan gevierd. Deze viering werd bij gewoond door talrijke autoriteiten, die ook staande op de stoep voor het stadhuis het défilé afnamen. De combinatie foto toont boven het défilé van de mariniers en onder het défilé van de oud-mariniers. Premier Boelganin van de Sovjet- Unie en de leider van de communis tische partij, Kroestjev, zijn Zondag uit Kasjmir in Nieuw-Delhi aange komen waar zij een laatste reeks be sprekingen met premier Nehroe van India zullen voeren. Woensdag ver trekken zü naar Afghanistan. Op het vliegveld van Srinagar, bij het afscheid van Kasjmir, omhelsde Kroestjev de premier van het onder Indische invloed staande deel van Kasjmir, Ghoelam Mohammed, en kuste hem op beide wangen. Boelganin schudde de premier de hand en zei: „Gij zijt een persoonlijke vriend". De Russische leiders overhandig- d president Karan Singh en diens echtgenote twee porseleinen beeldjes en een Pussisch fototoestel. Tegen een van de ministers in Kasj mir zou Boelganin gezegd hebben, dat de Sovjet-Unie binnen gehoors- afstand van Kasjmir ligt. ,,U behoeft maar op een van die bergen te klimmen en een teken te geven of te roepen en wij zijn er..." Al die vriendelijke woorden kregen overigens een tegenwicht in KroesL- jcvs verwijten aan het adres van Pa kistan. dat zich met het Westen heeft verbonden. Hij vond de houding van de Pakistaanse regering helemaal niet vriendelijk en de wetenschap, dat Pakistan aanspraak maakt op het bezit van Kasjmir, zal hem wel ver leid hebben tot de duidelijke vast stelling, dat „dit gebied in elk geval aan India behoort". De premier van Pakistan heeft te gen de uitlatingen van de Sovjet leiders scherp stelling genomen. Men verwacht dat Afghanistan tij dens het komende bezoek van Boel ganin en Kroestjev een economisch verdrag met Rusland zal sluiten. In het kader van de vieri: g van 't 140-jarig bestaan der ver. van in Leiden studerende Zeeuwen „Non sordent in Undis" was er Zaterdag middag te Oostkapelle een boom planting. De leden der /ereniging afgestudeerden en nog studerenden schonken in 1946, toen Walcheren nog onder water stond, een bedrag van f 500.— voor de herbeplanting. Het gezelschap, compleet met het vaandel, werd officieel ten gemeen tehuize ontvangen door burgemees ter F. G. sprenger. Daarna ging men naar het terrein naast het sportterrein, waar een groot aantal jonge boompjes werd geplant. Het uitslagen-rijtje, dat de hoofdklassers gisteren bijeen J speelden, luidt als volgt: HOOFDKLASSE A t J ADO - Excelsior i Ajax - Eindhoven NOAD - Fortuna '54 HVC - Rod a Sport J Rigtersbleek - Limburgia t Vitesse - Amsterdam Sparta - VW J Stormvogels - NAC J HOOFDKLASSE B i J EDO - De Graafschap J Elinkwijk - Sp.c! Enschede GVAV - Alkmaar Rapid JC - Willem II J Sittardia - Emma PSV - De Volewijckers t MW - BW i SW - Schev. - Holl. Sport J DFC - Peyenoord Voor verslagen mogen wij v f verwijzen naar onze sportpagi- J na's. 3-o 4-1 o-i 2-o 2-4 i 3-1 J 0-0 J o-2 0-0 4-i 5-2 2-2 t 5-2 t 0-1 J 0-1 J 0-0 i u

de Stem | 1955 | | pagina 1