voor verkoudheden WENNEKER „WIE IS H. WATTLES Hlagblai) pe^ïcm EEN NIEUWE PARTIJ? 50 (RADIO Meni ingcn en Commentaren X/ICKSa^ Nieuwe Turkse regering gevormd Andrews Postpakket met dynamiet HERHALINGSOEFENINGEN LANDMACHT 1956 Prof. Lemaire ten onrechte ermee in verband gebracht AT EEN ONDERLIJKE ERELD VALDA TWEEDE BLAD VRIJDAG 9 DECEMBER 1955 3 MEN PRAAT LIEVER NIET... STEM VAN DE MENSELIJKHEID Oost-Duitsland niet in Unesco West-Duitsland vraagt grotere vloot Eet gerust eens anders dan „gewoon" Gezond Sibelius 90 jaar Record voor Rotterdam Nieuw type vliegtuig verongelukt Plan voor controle op atoombommen Bus met terpentijn vatte vlam Eén ernstig gewonde manchester Radiopetten Duyvfs' LIVORNO THANS OOK IN TUBEN! ct. TELEVISIEPROGRAMMA'S Na n maai karwei neem *n. door Cl. R. KEU AND Er is opgemerkt, dat in de zaken van het Haarlemse huwelijksgeval en van Anneke Beekman de ziens wijze der socialisten ook van de katholieke socialisten moest wor den vertolkt door de vrijzinnig- denkende mejuffrouw Tendeloo. Voor de katholieke visie op de bei de gevallen kon alleen de woord voerder der K.V.P. optreden. Zijn woord werd door de andere partij en ook erkend als vertolkend het standpunt der katholieken. Deze eenvoudige constatering heeft een woordvoerder van „Het Vrije Volk" tot een verward betoog gebracht, waarin hij tracht te be wijzen, dat de zegening van „de doorbraak" hier nu juist zo heerlijk is gebleken. Waarna hij besluit: „Het is begrijpelijk, dat een partij, die de tegenstelling progressief- conservatief in de ban heeft ge daan, liever maar niet praat over het sociale vraagstuk. Maar toch is dat de hoofdzaak, waar het bij de verkiezingen om gaat. En wij twij felen er niet aan, of ook de katho lieke arbeiders zullen dat begrij pen." De K.V.P. zou dus een partij zijn, die liever maar niet praat over het sociale vraagstuk.... Wie zijn de sterkste promotoren van de P.B.O., het sociale vraagstuk bij uitne mendheid in deze tijd? Wie hebben de leiding in het grote debat over de loonpolitiek? Wie sturen en stuwen voortdurend in de richting van een betere gezinspolitiek wat toch ook wel iets met het sociale probleem te maken heeft? Van wie ging het initiatief uit voor een noodregeling ten behoeve van we duwen en wezen? Wie zullen straks de algemene ouderdomsverzekering van harte steunen en een poging doen om haar van enkele schoon heidsfeiten te zuiveren?... We zou den met vragen kunnen doorgaan. We zouden kunnen wijzen op het ontwerp-werkprogram voor de ko mende vierjarige periode, dat rijk voorzien is van wensen op sociaal gebied. Maar het is zo al voldoende, om deze uitspraak in „Het Vrije Volk" in belachelijkheid te doen verzinken. De katholieke arbeiders weten dat ook drommels goed. Het A.N.P. verstrekte aan de Ne derlandse pers de inhoud van een brief, welke de „naaste overgeble ven familieleden" van Anneke Beekman geruime tijd geleden heb ben gestuurd aan de Officier van Justitie te Amsterdam. We hebben er reeds melding van gemaakt met een kort commentaar. „De Nieuwe Limburger" merkt nog op, dat er geen naaste overge bleven familie van het meisje be staat. Er is slechts een achternicht nl. mej. S. van der Sluys, de toe ziende voogdes een verwant schap, welke in wettelijke noch na tuurlijke zin, als naaste kan gelden. Ook vertelt het blad iets van een gesprek, dat mevrouw B., een vriendin van mevrouw Beekman met de ongelukkige vrouw had, toen ze naar de wagen werd geleid, waarmede de Duitsers haar ter dood voerden. Op die laatste wan deling zei mevrouw Beekman tot haar, zo blij te zijn, dat Anneke bij die dames (van Moorst) was en te hopen, dat die dames het kind al tijd zouden blijven verzorgen. Dit is dus een afdoende logen straffing van de suggestie, dat de ouders niet accoord zouden zijn ge gaan met een voorgoed bij de da mes van Moorst blijven van Anne ke Beekman. Hoe meer men zich in deze zaak verdiept, hoe duidelijker het wordt, dat de enig afdoende oplossing van dit pijnlijke probleem is een her ziening van het besluit, waarbij het meisje aan haar pleegmoeder werd onttrokken. De wet, waaraan men zo hecht, wordt er niet minder om, als een tragische vergissing, in haar naam begaan, royaal wordt erkend. Hier moet overwegen de menselijkheid, die luistert naar de woorden van het meisje: „Ik wil alleen naar Holland als ik vrij zal zijn en dus mag wonen bij degenen die mij 't liefst zijn. Dat zijn natuurlijk de tantes". De Economische en Sociale Raad heeft Woensdag de toelating van Oost- Duitsland tot de Unesco afgewezen. De raad keurde met 13 tegen vijf stemmen een Brits-Frans-Amerikaan- se resolutie goed, waarin verzocht wordt Oost-Duitsland niet toe te laten. De tegenstanders waren Zuid-Slavië, Tsjecho-Slowakije, Egypte, India en de Sovjet-Unie. West-Duitsland heeft de Westeuro- pese Unie gevraagd of het een grote re vloot mag hebben dan op grond van de Parijse overeenkomsten is toegestaan. Het Franse ministerie van Defen sie heeft later gezegd, dat Frankrijk overschrijding van de overeengeko men grenzen van de Westduitse be wapening niet zal goedkeuren. (Advertentie) (Advertentie) Deze aangename zalf verlicht méér, omdat ze geconcentreerd isl Snelle opluchting volgt, wanneer U borst, keel en rug met Vicks Vapo- Rub inwrijft. De verzachtende dam pen worden direct door de ontstoken luchtwegen ingeademd. Tegelijker- tiid verlicht de verwar mende pleister-werking de benauwde borst w VapoRub zwaarder, pikanter, wat te veel van spijs en drank zelfs van ongeregeld eten raakt uw spijsver tering al in de war. De gevolgen blijven niet uit. U ontwaakt katterig, met zo'n kleffe smaak, verstopt en opgeblazen. U hebt te veel gevergd van maag en ingewanden. Nu moet u ze dus een handje helpen. Gun u geregeld voor u naar bed gaat of 's ochtends direct bij het opstaan een heerlijk bruisend glas Andrews Gezondheidszout. Twee lepeltjes op een glas water, dat smaakt en tintelt, verfrist de tong, brengt de maag tot rust en zuivert de inge wanden van onverteerde voedsel- resten. Zo'n sprankelend glas An drews spoelt uw ochtendhumeur weg. Het geeft u dat opgeluchte, frisse en vrije gevoel dat van binnen alles weer in orde is. Fijn om zo uw dag taak te beginnen! f. 1.65 per bus, dubbele maat f. 2.70. Premier Menderes van Turkije heeft na een kabinetscrisis van ne gen dagen ontstaan, doordat de re geringspartij der democraten te ken nen had gegeven geen vertrouwen te stellen in de economische politiek van het kabinet Menderes, waar bij Menderes zelf de enige minister was, die nog het vertrouwen der de mocratische parlementaire fractie bleek te bezitten een nieuwe re gering gevormd, zijn vierde sinds de in 1950 gehouden algemene verkiezin gen. Hierin zouden, volgens niet-officiële berichten, vijf afgetreden ministers zitting hebben. In Istanbul, waar de staat van beleg heerst, is aan het avondblad Istan bul Express" voor onbepaalde tijd een verschijningsverbod opgelegd, na dat het een bericht had gepubliceerd onder de kop Samenzwering tegen de Regering van de democratische party". (Advertentie» ÜJüi Vandaag wordt de Finse componist Jan Sibelius negentig jaar. Hij heeft reeds van de Westduitse president Heuss, een persoonlijke felicitatie brief ontvangen. Het Chinese volks verbond voor culturele betrekkingen met het buitenland en de Chinese vereniging van musici hebben een te legram gezonden waarin wordt me degedeeld, dat in Sjanghai een serie concerten van Sibelius zal worden ge organiseerd. Het eerste schip, dat Donderdag morgen de Nieuwe Waterweg op- stoomde met bestemming Rotterdam maakte voor dit jaar wat die haven betreft de 19.000 vol, een cijfer dat nog nooit is bereikt. Het betreft hisr het 6086 b r t metende Duitse m.s. ..Schutting". De lading graan uit Mobile gaat het lossen in de Maas haven. Dank zij Sanatogen De groeiperiode is de belangrijk* ste in het leven. Dan toch wordt het lichaam opgebouwd en de basis gelegd voor de gehele ver dere ontwikkeling. Dan echter moet het jonge lichaam ook dei daartoe onontbeerlijke s stoffer» krijgen. Dan eist het: k—J het zenuwsterkend tonicum Een speciale ploeg postambtenaren in Stockholm is sedert Dinsdagavond uiterst voorzichtig tussen 105.000 postpakketten aan het zoeken naar een pakket dat een kilo dynamiet en een slaghoedje bevat. Een gevangene die was ontsnapt en weer aangehou den, heeft bekend, dat hij het pakket heeft verzonden aan een vroegere ge vangene, die in Stockholm woont. Een ,,Seamaster" van de Ameri kaanse marine, dat het eerste water vliegtuig voor aanvalsvluchten met meer dan een straalmotor zou zijn, is neergestort in de Chesepeake Baai (aan de Amerikaanse Oostkust) en ontploft. Twee inzittenden kwamen om het leven. Een derde werd ge red. Het toestel, dat een oefenvlucht maakte, kon een snelheid van 1000 kilometer per uur halen. Rij een debat In het Britse Hoger huis heeft admiraal Lord Fraser voorgesteld, dat alle atoomhommen, zo ook waterstofbommen, op 500 na vernietigd worden. Deze 500 zouden opgeborgen moe ten worden in plaatsen zoals de Mount Everest, Basoetoland of de Sa hara onder een speciale bewaking van de V.N., die de controle over atoomwapens zouden moeten hebben. Beslissingen hierover dienden volgens Lord Fraser met een meerderheid van twee derden genomen te wor den. Minister van Staat voor Buiten landse Zaken, Lord Reading, ant woordde namens de regering, dat het plan voor het opslaan der bommen niet uitvoerbaar is. (Advertenties) Met ERRES.ook als het regent, snel een droge was Alleen werkelijk goede wringers - Erres wringers - garanderen Uóók als het regent, een was, die snel droog is. En niet alleen deze winter, maar ook vele volgende. De roest vrije ERRES wringers zijn immers door nylon- lagering en unieke constructie practisch onverslijtbaar 1 R. s. STOKVIS ZONEN N.V t BÜ K.B. is bepaald, dat in 1956 voor herhalingsoefeningen in werke lijke dienst komen of blijven de gewone dienstplichtigen, behorende tot de landmachtonderdelen, in de volgende staat vermeld en ten hoogste voor de duur, mede in die staat aangegeven. De Minister van Oorlog is gemachtigd de bovenbedoelde duur te bekorten, dan wel de opkomst voor enkele onderdelen geheel achter wege te laten. MAXIMUM DUUR verblijf in wer kelijke dienst ONDERDELEN Onderdelen van de 3e divisie Aantal legerkorps onderdelen Aantal territoriale onderdelen Aantal basis onderdelen Aantal afd. zware luchtd. art. Aantal afd. lichte luchtd. art. Aantal compagnieën Nat. Res. Aantal aanvullings detachementen voor intergealliëerde staven Aantal onderdelen ten behoeve van de scheidsrechterlijke dienst Onderoff. en door de min. van oor log nader aan te wijzen categorieën korp. en sold. 35 dagen 35 38 50 45 24 17 korp. en soldaten 30 dagen 30 30 45 31 24 35 35 30 30 Dertien ontevreden oud-K.N.P.ers hebben in Utrecht vergaderd. Zij kwamen tot het besluit over te gaan tot de oprichting van een nieuwe po litieke partij op algemeen Christe lijke grondslag, waarin het nationaal element prioriteit verkrijgt. In het verkiezings-program zal met klem naar voren worden gebracht, dat men de Partij v. d. Arbeid na 1956 in de oppositie wenst te zien, teneinde te bevorderen, dat er een einde komt aan de rooms-rode sa menwerking. Een rechtse regering formatie, waarin ook de V.V.D. zit ting behoort te hebben, wordt als de meest wenselijke geachte oplossing van de huidige impassie gezien. Over de naam van de nieuwe politieke, partij werd nog geen algehele over eenstemming bereikt. In verband met he.t feit, dat in het verkiezings-pro gram de Partij v. d. Arbeid als het ware in de oppositie wordt gedacht, werd als de meest representante naam voor de officieel op te richten poli tieke partij genoemd Nationaal Chris telijke coalitie Partij. Ter vergadering werden door de verschillende afgevaardigde personen genoemd, geschikt om te fungeren als lijsttrekker der op te richten po litieke partij, waaronder: Dr W. K. H. Feuilletau de Bruyn, Admiraal C. E. L. Helfrich b.d. en Ir R. C. A. F. J. van Lissa Nessel wethouder van Den Haag. Contact zal worden opgenomen met Prof. Mr P. S. Gerbrandy, Mr Dr P. C. Gerretson, Mr Dr J. J. R. Schmal en Prof. Dr W. L. G. Lemaire. Prof. Lemaire zou volgens mede delingen van enkele aanwezigen be- In een drogisterij in de Spaarndam- merstraat te Amsterdam heeft een op een brandende kachel staande bus, waarin zich een kleine hoeveelheid was, vermengd met terpentijn bevond vlam gevat. De 39-jarige winkeljuf frouw H.W.M. sloeg, vermoedelijk omdat zij op haar hulpgeroep geen gehoor kreeg, de brandende bus van de kachel. Hierbij kreeg zij een ge deelte van de brandende inhoud over handen en gezicht. Met ernstige brandwonden is zij in het Wilhelmina- gasthuis opgenomen. (Advertentie) reid zijn tot voortzetting der K.N.P., indien f 30.000 op tafel zouden komen, terwijl hij dan zijn Hoogleraarschap eraan zoi^ geven. Deze gegevens ontleenden we aan een circulaire, welke men ons ver zocht te plaatsen. We hebben naar aanleiding daarvan ons licht opge stoken bij professor Lemaire. Die ver klaarde zeer pertinent van niets te weten. Het zou onzin zijn, zei hij, na twee maanden weer terug te komen op mijn besluit, een hoogleraarschap te aanvaarden en mijn steun te geven aan een groep waarvan ik niets af weet. Ook de heer van Lissa Nessel bleek geheel onkundig te zijn over hetgeen in deze circulaire werd gezegd. Er is in Den Haag wel een commissie ad hoc van oud KNP-ers, die er zich over beraadt, wat men nu zal gaan doen, doch tot een conclusie in een of andere richting, is men niet geko men. (Advertentie) CORDURO? De politiemannen van Newark in de Amerikaanse staat New Jersey zullen worden uitgerust met radio petten. In hun uniformpetten zullen radio-ontvangers worden aangebracht waarmee zij tot op een afstand van 35 km van het hoofdbureau orders kunnen ontvangen. HEERLIJKE TAFELS AU S KERSTBOMEN t In Amerika maakt men zich kwaad over de onverantwoor- J delijk sterk stijgende prijzen J 2 voor Kerstbomen, die nu al t ver boven de prijs van de top- J 2 dagen van vorig jaar beloven t J te gaan. Waarschijnlijk zou J niemand meer een kerstboom t kopen als de kinderen er maar J niet zo dol op waren. Nu moe- t J ten ze met pijn in de porte- J monnaie. t Verblijf Drie dagen en drie nachten ach tereen heeft de 24-jarige weduwe Amalia Perez met haar twee doch ters Veralia (zes jaar) en Maria (18 maanden) op en neer gereisd in de ondergrondse van New York. Zij had geen ander dak kunnen vin den. Enige tijd geleden verloor me vrouw Perez haar baantje. Ze kon de huur niet betalen en werd uit haar huis gezet. De politie heeft zich nu over deze moderne dak lozen ontfern.d. Boete De grappenmakers, die de laatste tijd hoe langer hoe meer de bio scopen in het Engelse Nottingham onveilig maakten, riskeren van nu af een boete van minstens vijftig gulden. Deze nieuwe maatregel is van kracht geworden om paal en perk te stellen aan de bezigheden van deze leukerds. Tot de grapjes behoorden het strooien van nies poeder, het werpen met water van af de Ioge-plaatsen en het gooien van stinkbommen. De grofste „grap" was die van een man, die een slang losliet in een overvolle zaal. Kleding Nadat de heer beach door de Londense rechtbank tot twintig gulden boete was veroordeeld, wegens diefstal van een costuum dook een onverwachte moeilijk heid op. De man moest het pak namelijk teruggeven. „Allemaal goed en wel", sprak de beklaagde „maar dan heb ik niets meer aan". Én zo was dat. Hij droeg alleen het gestolen pak. Het recht moest echter zijn beloop hebben en daarom werd besloten de man zo lang een oud politie-uniform aan te trekken. Hierin ging hij gekleed tot politie-mensen wat oude bur gerkleren op de kop hadden ge tikt. T egenmaatregel Enige dagen geleden begonnen 150 mijnwerkers in Swansea een langzaam-aan-staking. Hun eis was meer loon. De directie meende evenwel, dat ze genoeg verdienden en bedacht een tegenmaatregel, die niet zonder effect bleef. Telkens als de mijnwerkers zwart en vuil uit de mijn komen, worden de bad lokalen gesloten. „En dat blijft zo tot jullie harder werken", heeft men laten weten. De betrokken mijnwer kers hebben hun nieuwe gedragslijn nog niet bepaald. Opvoedend Juffrouw Alice Keliher, iemand die in de Verenigde Staten door gaat voor een opvoedster bij uitstek, heeft gezegd, dat kinderen, die te gen je schenen schoppen „om liefde vragen". Luisteren Tussen de heer en mevrouw Laf lam uit Mallet's Bay ontstond ver schil van mening over de vraag of men nu het televisie-toestel dan wel de radio zou aanzetten. De vrouw des huizes won het en daar om werd het televisie-toestel aan gezet. Haar man trok zich in de garage terug en ging daar in zijn auto naar de radio zitten luisteren. Om zijn accu te sparen liet hij onderwijl de motor draaien. Het televisie-programma was nog niet afgelopen of de heer Laflam was dood. Hij was gestorven door ben zine-dampen. ZATERDAG 10 DECEMBER 1955 HILVERSUM I. 402 m. KRO: 7.00 Nwê. 7,10 Gram. 7.30 Gewijde muz. 7,45 Morgengebed en lit. kal. 8,00 Nws. en weerber. 8.15 Gram. 9.00 V. d. huisvr. 10,00 V. d. kleuters. 10,15 Gram. 10,30 „Ben je zestig?". 11,00 V. d. zieken. 11,45 Gram. 12,00 Angelus. 12.03 Metropole ork. 12,30 Land- en tuinb. meded. 12,33 Instr. oct. 12,55 Zonnewijzer. 13,00 Nws en kath. nws. 13,20 Salonork. en soliste. 15,15 Kron. v. leteren en kunsten. 15,55 13.40 Gram. 14,00 Boekbespr. 14,10 Lichte muz. 14,30 Engelse les. 14,40 Lichte muz. Gram. 16,00 Gregoriaanse zang. 1630 V. d. kind. 17,00 Lichte muz. 17,20 V. d. kind. 18.00 Gram. 18,15 Journ. weekoverz. 18,25 Gram. 18,30 Pari. overz. 18,40 Gram. 18,45 Regeringsuitz.: „Atlantisch aller lei": Een en nader over de 15 landen van het Atlantisch Pact. 19,00 Nws. 19,10 Ra dio Philharm. ork. en soliste. 20,00 „Lichtbaken", caus. 20.20 Act. 20,35 De gewone man. 20,40 Gevar, progr. 21,45 „Sprong in het Heelal", hoorsp. 22,05 Ca baret. 2,35 „Wij luiden de Zondag in". Aansluitend: Avondgebed en lit. kal. 23,00 Nws in Esperanto. 23,22 Dansork. 23,45-24,00 Gram. HILVERSUM II. 298 m. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.25 Grain. 8.00 Niv-». 8.15 De Ontbijtclub. 8.55 V.d. vrouw. 9.00 Gym 9.10 Gram. VPRO: 10.00 „Tijdelijk uitge schakeld", caus. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 V.d. arb. in de continube drijven. 11.30 Cello en piano. 12.00 Pro- menade-ork. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Gram. 13.00 Nws. 13.15 VARA-varia. 13.20 Politiekapel. 13.45 Sportpraatje. 14.00 V.d. jeugd. 14.35 Muz. caus. 14.50 Boek bespr. 15.05 Gram. 15.35 Van de wieg tot het graf. 15.50 Radio Philharm. ork en solist. 16.35 „Onderwijs - Volkszaak 1" caus. 16.50 Gram. 17.15 Weekjourn. 17.45 Orgel en zang 18,00 Nws. en comm. 18,20 Gram. 19.00 Artistieke staalkaart. VPRO: 19,30 „Passepartout", caus. 19,40 ,,De Bij bel in het Kerkelijk jaar", caus. 19.55 .De ze week", caus. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Gevar. progr. 22.00 Soc. comm. 22.15 Weense muz. 22.40 „Binnen zonder klop pen", hoorsp. 23.00 Nws. 23.15-24.00 Gram. BRUSSEL - VLAAMS - 324 m. 11.45 Filmmuz. 12.30 Weerber. 12.34 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Gram. 14.30 Radiojourn. 15.00 Gram. 15.45 Accord.muz. 16.00 Gram. 16.15 Accord.muz. 16.30 Gram. 16.45 Engelse (Advertentie) BIJ HOEST EN KEELPIJN PASTI LLES ONTSMETTEND - VERZACHTEND les. 17.00 Nws. 17.10 Vlaamse liederen. 17.20 Liturgische gezangen. 17.30 Orgel- conc. 18.15 Vlaamse koren. 18.30 V.d.sold. 19.40 Gram. 20.00 Cabaret. 21.00 Gram. 21.15 Omr.ork. 22.00 Nws. 22.15 Verz.progr. 23.05-24.00 Gram. F.RUSSEL - FRANS - 484 m. 12.15 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Verz.progr. 16.00 Bel canto. 17.00 Nws. 17.15 Gram. 18.38 Gram. 19.30 Nws. 20.00 Gevar. progr. 22.00 Nws. 22.15 Lichte muz. 22.55 Nws. 23.00 Lichte muz. 23.55 Nws. NTS: 16.05-17.00 Eurovisie: Internat, zwemwedstrijden in Londen. NCRV: 20.15 Journ. en weerber. 20.35 „De Kapelmeester", burleske.21.00 Gevar. progr. 22.05 Dagsluiting. (Advertentie) 29 Ik liet Means weer komen en zette hem behoorlijk onder druk. Hij ver telde mij dat H. Wattles wist dat zijn kantoor bewaakt werd en de vorige avond naar zijn huis gekomen was om instructies te geven. Hij had er genoeg van en wilde niet meer voor haar werken". „Je moet de mensen niet zo'n schrik aanjagen William," zei zijn vrouw. „In zaken moet een mens voorzich tig zijn heve. Maar goed, die mid dag liet ik het huis van Means ook bewaken H. Wattles arriveerde in een gesloten rijtuig, met haar gezicht helemaal in de sluiers. Ze ging naar binnen en mijn mannen wachtten bui ten. Maar ze kwam niet meer te rug." „Zit ze daar dan nog?" vroeg Do- „H. Wattles staat haar mannetje," bekende Ralston spijtig. „Ze vermoed de wat er aan de hand was en ze haalde een pistool zo groot als een kanon uit haar reticule en dwong Means met haar het huis aan de achterkant te verlaten en haar bui ten de stad te brengen. Toen stuur de ze hem weg en zo is die ver wenste weduwvrouw nog net zo'n groot mysterie als eerst." „Een uitgeslapen vrouw," zei Ja- nm. erkende „Verduiveld uitgeslapen, Ralston spijtig. Anneke voelde Juan Parnells schou der trillen, maar zijn gezicht droeg een ernstige, belangstellende uitdruk king. „Wat zou u gedaan hebben als u haar te pakken had gekregen, mijn heer Ralston?" vroeg hij. Ralston spreidde zijn handen uit. ..Wat had ik kunnen doen? Ik geloof niet dat ik haar schrik zou kunnen aanjagen, maar misschien als ik haar nog eens vang kan ik er ach ter komen waar ze haar inlichtingen vandaan heeft. Ik houd er niet van mensen in mijn organisatie te heb ben op wier stilzwijgen ik niet ver trouwen kan." „Heeft die vrouw iets oneerlijks gedaan?" vroeg Anneke met een on schuldige zijdelingse blik op Juan. „Iets oneerlijks? Nu, oneerlijk kun je het niet noemen." „Of iets onfatsoenlijks?" „Dat hangt er van af hoe zij aan haar informaties komt. Als ze van mijn bedienden heeft kocht". „Maar stel eens dat ze heel toeval- een omge- lig iets te weten is gekomen en er de betekenis van heeft ingezien zou dat dan onfatsoenlijk of onoir- baar zijn? Ik begrijp niet veel van die ingewikkelde dingen. Stel eens dat u,zonder oneerlijke methoden te gebruiken, iets aan de weet kwam waardoor u geld kon verdienen. Zou u daar dan gebruik van maken? Of zou u 't oneerlijk vinden uw voorde:! te doen met inlichtingen die niet voor uw oren bestemd waren? Dat is iets dat me erg interesseert." „Juffrouw Villard," zei Doré grin- nekend, „Ralston heeft de best func tionerende inlichtingendienst in heel het Westen. U kunt in San Francis co geen paar schoenen kopen, of hij weet het binnen een uur." „Dus," zei Anneke zo onschuldig mogelijk, „dan is snuffelen in ander mans zaken iets ik kan het goede woord niet vinden iets wat in het zakenleven heel goed door de beugel kan?" ,.U stelt uw vragen heel scherp, juffrouw Villard," zei Doré. „Maar als je niet weet wat je concurrent in zijn schild voert, voordat hij weet wat jij in je schild voert, pak dan maar in." „Dus die H. Wattles heeft niets gedaan wat slecht of zelfs maar onsportief is?" Mijnheer Pioche liet zijn kalme stem horen. „Lieve," zei hij, „ieder een die mijnheer Ralston te slim af is. maakt zich volgens hem schuldig aan bedrog verraad, oplichterij, noem maar op.... Heb ik gelijk of niet Wil liam?" De aanwezigen lachten, en Ralston lachte zelf hartelijk mee. „Inderdaad," zei hij „in zulke zaken hangt het er helemaal van af wie de klappen krijgt. Maar ik zou het lek toch graag vinden. Ik verzeker je dat ik het dadelijk zou stoppen." Juan bracht zijn mond bij Anne xe's oor. „Ik wist helemaal niet, dat je in zulke dingen belang stelde," en er klonk nauw merkbare spot in zijn stem. „Ik interesseer me alleen voor de morele zijde van de zaak," antwoord de ze, terwijl ze hem bedaard aan keek. „Er schijnt alleen geen morele kant aan te zitten." Pioche bracht het gesprek met een handige wending op een ander onder werp, en vroeg Camilla Urso het ge zelschap iets te vertellen over mu ziek. over haar triomfen, en over grote artisten die zij ontmoet had. Zij was een interessante vrouw, ge heel bezeten van zichzelf, zoals met veel grote kunstenaars het geval schijnt te zijn, en met een grote voor raad kostelijke anecdotes van haar ontmoetingen met bekende persoon lijkheden. Toen de laatste gang was geser veerd, stond Francois Pioche op. „Wij genieten vanavond het bijzonde re voorrecht door mevrouw Urso op enkele staaltjes van haar kunst ont haald te worden, zoals zij zo vrien delijk is geweest zelf voor te stellen. Zullen we ons naar de salon bege ven, waar mevrouws begeleider reeds wacht?" Camilla Urso speelde lang en opge wekt voor het groepje. Er werd nog een tijdje gepraat, en toen werd het tijd voor de gasten om naar huis te gaan. Men nam afscheid, en even la ter liepen Anneke en Juan door de donkere straat naar haar woning. Zij was stil en bedaard, en bereid een spel van kat en muis met hem te spelen zo hij dat verkoos, of zich te verdedigen indien hij tot de aanval mocht overgaan. De beurt was thans aan Juan. Hij koos de aanval. „Je hebt je handig verweerd," zei hij luchtig. „Verweer was niet nodig," ant woordde zij. „Maar je verweerde je tegen mij. Niemand anders wist dat het een verweer was, dus moet ik de jury geweest zijn." Het was waar. Hij had haar door zien. Ze had zichzelf tegenover hem verdedigd, en alleen en uitsluitend te genover hem. Ze had getracht bij hem begrip te vinden ze had gepro beerd in zijn ogen zichzelf vrij te pleiten van de onuitgesproken be schuldiging van bedrog en verraad ten opzichte van haar vrienden een beschuldiging die niet bij de an deren, maar bij hem was opgekomen. Het was van het grootste belang voor haar dat zij in zijn ogen vrij uitging. „En wat is je oordeel?" vroeg zij. „De jury is nog niet tot een oor deel gekomen. Zij verlangt aanvul lend bewijsmateriaal. Wil je precies weten hoe de zaak staat?" „Misschien is het wel amusant om te horen," zei ze. „Je vraagt er om," antwoordde hij. „Welnu, hier zijn de feiten. Een knappe jonge vrouw stelt zich aan San Francisco voor door op dra matische wijze haar entree te maken in Montgomery street. Met haar bege leidster verwekt zij daar een sensa tie. Iedereen vraagt zich af wie ze mag zijn en waar ze vandaan mag komen. Geen enkele jongeman, of hij zou er alles voor over hebben om kennis met haar te maken. Maar ze is ongenaakbaar. Een romantisch mysterie. Iets voor een boek." „Kun je mij ook een jonge vrouw noemen die zich niet graag op haar voordeligst voordoet of zich laat be wonderen? Hetzij bewust of onbe wust?" „Deze jongedame deed het met voorbedachte rade, en zonder enige schroom. Maar ze denkt om haar re putatie. Ze gaat tactisch te werk. Ze heeft haar waren uitgestald, maar geen enkele koper krijgt een kans. Heel. heel schrander. Dan ik weet niet door wat voor kunstgrepen - ver zekert ze zich van de Ralstons en de Francois Pioche. Bijna dadelijk dringt ze door tot in de beste krin gen. Ze maakt furore. Dat meisje, zonder familie of antecedenten, ver overt zich een onaantastbare positie. Zc heeft, om een onprettige uitdruk king te gebruiken, zich naar boven gewurmd. Ze is populair bij jong en oud. Ze doet heel lief en zedigjes te gen de oudere generatievooral te gen diegenen van de oudere genera tie die geld en invloed bezitten. Ze is naif en goed van vertrouwen, en helemaal niet op voordeel uit. Ze weet niets van de slechte wereld, en zeker niet van die wereld waarin met geld gewerkt wordt. Daarom pra ten de mensen vrij met haar en in haar bijzijn. Men vertrouwt haar, of liever gezegd, men vertrouwt de schijn die zij gewekt heeft. Zo'n lief paradijsvogeltje begrijpt immers toch niet waarover zij het hebben." Hij keek haar grinnekend aan. „Is dat een goede verklaring van de fei ten?" vroeg hij. „Behoudens een aantal wijzigingen en verbeteringen," antwoordde zij. „Maar ze is uitgeslapen en baat zuchtig," vervolgde hij, „en helemaal niet zo'n ongekunsteld wezentje als ze voorgeeft te zijn. Haar oren staan altijd wijd open, en ze hoort aller lei geheimen. Waardevolle geheimen. Ze is als het ware haar eigen spion. Ze maakt misbruik van het vertrouwen van haar goede vrienden, om op haar een tje een boel geld te verdienen. Ze verzint een kunstgreep om van haar informaties gebruik te maken zonder zelf in de gaten te lopen. Ze creëert H. Wattles. Het pleit niet voor haar karakter, nietwaar?" „Ze heeft niemands vertrouwen mis bruikt, omdat niemand haar iets in vertrouwen verteld heeft." „Ze pleegde bedrog door zich anders voor te doen dan ze was. Ze maakte zich onzichtbaar. Ze aanvaardde de vriendschap, de gastvrijheid, en de bescherming van rijke en invloedrijke mensen, en verried hen vervolgens." (Wordt vervolgd)

de Stem | 1955 | | pagina 5