Afsluiting van Oosterschelde niet los te maken van het Delta-plan tafel De millioenen moeten op komen voor de Atoom-plannen VIJFDE INTERIM-ADVIES DELTA-COMMISSIE Uitvoering na afdamming van de Grevelingen KERNACHTIGHEDEN Nahdatul-Ulama gelooft niet in de conferentie doen Nederland sal wel mee moeten r Koffie en thee goedkoper DE DOOD OP DE WEG Ook aandacht voor Biesbos Twee radicale groeperingen DAGBLAD VOOR ZEELAND Treedt Attlce af? Engeland maakt de H-bom tocli Russische officier hac1 er genoeg van Wij niet in die delegatie Impasse wordt gevreesd EEN TREURIGE POLEMIEK Familie van Anneke Beekman handhaaft alle eisen Een antwoord op Anneke s brief De oude „La Prensa" terug Vochtig Kinderbijslag voor invalide kinderen Bijna lugubere technische consequenties In de Kamer Deltuplun nog op zucht pitje Zware eis tegen Kamerlid 95e JAARGANG No. 22015 Uitgave N V. Uitgevers Mij NeerJandia Verschijnt elke werkdag. Bureau*: Breda. JLosse nummers 13 ct. Postrek no. 27884) Reigerstraat 16. Tel.: Directie. Redactie en Administratie 3351 Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J J H A Bruna Redactieraad C. J v Hootegem. Mr Ur A J J M Mes. Mr U E L de Rechter, L.J t Westende P. V M Vercauteren Abonnementsprijs bij vooruitbetaling t 5-65 per kwartaal pet post t 6 55, per week (uitsluitend bij niet post- bestellf 0-45 Incasso wordt berekend Voor God, Koningin en Vaderland WOENSDAG Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.35 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.85 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.14 per m/m. (Ingezonden Mede- ielingen f 0.35 per m/m). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. Bureau vuoi de Zeeuwse Eilanden: GOES. Westsingel 98, Telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, Telefoon 102 (Bijbureaux: Terneuzen, Noordstraat 56, Tel. 2601 OOSTBURG: Nieuwstraat 41, Tel. no. 35) DULLES heeft beaamd, dat de 'op ruiende taal van Kroestjev in India ertoe kan leiden, dat de Indiërs ge wapenderhand Goa in bezit zullen gaan nemen. De VS beschouwen Goa als provincie, niet als kolonie, zei Dulles. VOLGEND JAAR zal de traditie wor. den hersteld van de Nederlandse bedevaarten naar de kerk en het graf van de H. pastoor van Ars. De bedevaart zal plaats vinden in Au gustus. IN HET Spaanse bisdom Valencia is het zaligverklaringsproces voor 19 vrouwen, die tijdens de burgeroorlog werden doodgemarteld, ingeleid. DE WESTELIJKEN hebben besloten om hun bevoegdheden en hun aan deel in de Berlijnse scheepvaart kwestie over te dragen aan de West duitsers. De zaak wordt daarmee een binnenlands probleem. DR G. M. J. Veldkamp heeft gisteren in Den Haag het bestuur van de stichting Centraal Orgaan ter Bevor dering van de Bouw van Midden standsbedrijfspanden geïnstalleerd. DERTIG Marokkaanse verzets- lieden, die Amerikaanse helmen droegen, vroegen toegang tot het ziekenhuis van Berkane, waar een opstandelingenleider ver pleegd wordt. Zij werden toege laten en verdwenen mét hun baas. Het afsluiten van de Oosterschelde is uit een oogpunt van vei ligheid onverbrekelijk verbonden aan het afsluiten van Haring vliet en Brouwershavense Gat. Dit is het oordeel van de Delta commissie, blijkens het vijfde interim-rapport, uitgebracht aan minister Algera. In dit advies geeft de commissie nadere beschou wingen in verband met de afdamming van de zee-armen als aan vulling op het derde advies, waarin in grote lijnen systeem en volg orde der werken werden vastgelegd. De werken in het Zuidwes ten des lands vormen tezamen een onverbrekelijk geheel, zo schrijft de commissie. Men mag de afsluiting van de Zeeuwse wa teren niet alleen beschouwen uit een oogpunt van de veiligheid en de zoetwatervoorziening van het direct omliggende gebied, zij moet tevens worden gezien als een noodzakelijk complement van de werken in het Noordelijke deel van de Delta. moet gebaseerd zijn op de storm vloedstanden, die ruim een meter hoger zjjn, dan de aldaar waargeno men hoogste standen van I Februari 1953. Voor hoofdwaterkeringen, die vitale of uitzonderlijk grote economi sche belangen beschermen, kan wor den overwogen, om nog zwaardere eisen te stellen. Aanvaarden van min der grote veiligheid zou als afwijken op de regel moeten worden be schouwd. Men acht een stuw in de Oude Maas nodig. Het Spui behoeft niet te worden gesloten. Het leggen van sluizen in de Oosterscheldedam en de dam in het Veerègat wordt ont raden vanwege zoutwaterpenetratie in de toekomstige zoetwaterbekkens. In de Grevelingendam moet een schutsluis komen, evenals in de dam door de zandkreek. Naar wij uit vakkringen ver nemen zijn met ingang van 7 De cember de prijzen voor de con sument zowel voor koffie als voor thee verlaagd. De prijsver mindering bedraagt 7-16 cents voor een pakje koffie van 250 gram, en 2-6 cents voor een pak je thee van 100 gram. De vorige prijsverlaging geschiedde met ingang van 17 Mei j.l., toen de vermindering zowel voor een pakje koffie van 250 gram als voor een pakje thee van 100 gram 8-10 cents bedroeg. Veel Labourleden van het Britse parlement geloven, dat Clement Attlee morgen op de bijeenkomst van de La- bourfractie van het parlement zijn af treden als leider der partij zal bekend maken. Hij wordt de volgende maand 73 jaar. De Britse premier, Sir Antho ny Eden heeft verklaard, dat Engeland bij zijn besluit blijft om zelf een waterstofbom te maken. De Britse regering be schouwt het bezit van deze bom als een afschrikwekkend middel tegen oorlog. Premier Eden verklaarde zich be reid om met president Eisenhower en maarschalk Boelganin te spreken over manieren om proefnemingen met de ze bommen te regelen en te beperken, indien hierbij met de positie van En- Een 26-jarige eerste luitenant van het Sovjet-leger heeft politiek asyl in West-Duitsland gekregen. Maandag meldde de militair, genaamd Iwan Vaselewitsj Owtsjinnikof zich bij de Westberlijnse politie in de Amerikaan se sector. Hij had geen wapens bij zich. Inmiddels is hij per vliegtuig naar West-Duitsland overgebracht. geland rekening wordt gehouden. Japan heeft nu ook hij de Russen geprotesteerd tegen de proefnemingen met kernwapens. Er viel in Japan reeds radio-actieve regen. Bij grote atoomoefeningen in de Amerikaanse staat Louisiana, zijn 32 officieren en manschappen om het le ven gekomen. Het betrof hier steeds „gewone" ongevallen. Minister Dulles heeft beloofd nog deze week te zullen beslissen over de plaats van 't voorgestelde Ameri kaanse centrum van atoomonder zoek ten behoeve van Azië. De Phi- lippijnen maken een goede kans. Het hoofdbestuur van de or thodoxe Mohammedaanse par tij in Indonesië, Nahdatul Ula- ma, heeft de Indonesische minis ter-president meegedeeld geen zitting te willen nemen in de delegatie naar de Nederlands- Indonesische besprekingen, noch als lid, noch als adviseur. Als reden wordt opgegeven, dat de REEK: Op de rijksweg Den Bosch- Nijmegen kwam een slippende personenauto voor een met ste nen geladen vrachtauto terecht. Bij de botsing kwamen de inzit tenden van de personenwagen op straat terecht. Eén hunner, een vrouw, werd op slag gedood. Een ander werd zwaar gewond. DEN HAAG: 'n 67-jarige man, die met een fiets aan de hand onvoor zichtig de rijbaan overstak, werd aangereden door een vrachtauto. De man werd ernstig gewond en overleed een uur later. Naar aanleiding van de ook in ons blad gepubliceerde brief van Anneke Beekman, en in aansluiting op een brief, die zü tevoren aan de officier van Justitie in Amsterdam had gezon- DE REGERINGEN van Engeland, Frankrijk, de VS en Sovjet-Unie heb ben de permanente neutraliteit van Oostenrijk nu officieel erkend. IRAN HEEFT een Sovjet-nota ver worpen, waarin werd gezegd, dat het Iraanse lidmaatschap van de Turks- Iraakse verdedigingsorganisatie de RussischIraanse betrekkingen ern stig heeft benadeeld. AUSTRALISCHE bommenwerpers hebben een grote aanval uitgevoerd op de concentraties van opstandelin gen in de staat Negri Sembilan, op Malakka. DE WERKNEMERS in het bioscoop bedrijf hebben de Nederlandse bio scoopbond gevraagd het daarheen te leiden, dat de bioscopen op oude jaarsavond gesloten zullen zijn. HET AANTAL slachtoffers van de wervelstorm in India is volgens de laatste berichten gestegen tot 197. De materiële schade is enorm. DE EERSTE KAMER keurde een wetsontwerp goed tot steun aan het Surinaamse tienjarenplan. Hierdoor kan Nederland tot een bedrag van 171 millioen gulden, aan het plan meewerken, tot heil van Suriname. DE INDONESISCHE politie heeft drie personen gearresteerd, die verdacht worden van de moord op de Neder lander Th. Duysings, eind October j.l., in Kebon Sirih te Djakarta ge pleegd. Het drietal heeft intussen bekend. Met het oog op de beveiliging tegen de stormvloeden zijn de tussenstadia niet als eindstadia te aanvaarden. De Deltacommissie concludeert dat de afsluiting van de Oosterschelde een integrerend deel uitmaakt van het ge heel der werken. Voor de zoetwaterhuishouding zijn niet alleen de afsluiting van de Zeeuwse wateren, maar ook de Vol- kerakdam van groot belang. Het daar te vormen Zeeuwse meer vormt dan een reservoir, waaraan bij droogte water kan worden onttrokken, zon der het zoutbezwaar op de Waterweg te vergroten. VOLGORDE DER WERKEN Afsluiting van het Haringvliet wordt als eerste aanbevolen. Bij sluiten van in deze dam ontworpen sluizen (voor namelijk tegen ijsgang) zal in geval van stormvloed, de waterstand op Ha ringvliet, Hollandsch Diep en direct aansluitende wateren terug te brengen zijn tot op de op één na hoogste waar genomen waterstand. Om technische redenen is het nodig vervolgens de Grevelingen zo Ooste lijk mogelijk af te dammen. Ten wes ten van Diedam zullen de stormvloed standen enige decimeters worden ver hoogd. Op Krammer, Volkerak, Hol landsch Diep en Haringvliet zullen de stormvloedstanden dan echter verder worden verlaagd. De commissie onder zoekt nog of het in die tijd reeds wen selijk is Donge, Oude Maasje en de Biesbosch verder af te sluiten. OOSTERSCHELDE EERST studeerd. Men weet nog niet of men het Volkerak zal afsluiten vóór of na j het afsluiten van de Oosterschelde, doch in elk geval wel na het af- sluiten van Haringvliet en Grevelin- gen. De commissie wijst er op, dat tal i van bijkomende werken aan de be nedenrivieren en tussenwateren met het afsluitingswerk gelijke tred moe ten houden. SUPER-VEILIG De versterking van de hoofdwater- keringen in het Zuidwesten des lands Weersverwachting, geldig tot 2 vanavond, opgemaakt Dinsdag- 2 avond 23.15 uur: Over het algemeen veel bewol- king met plaatselijk wat motregen. Matige tot krachtige en langs de Waddenkust tijdelük harde wind l tussen Zuidwest en West. Weinig l verandering in temperatuur. 2 Vandaag: zon onder 16.32, maan 2 onder 13.04 uur. Morgen: zon op 8.36, maan op 2.28 uur. Na het afdammen van de Grevelin gen geeft de commissie er de voor keur aan de Oosterschelde af te slui ten, alvorens met het Brouwershavense Gat te beginnen. Men mist dan welis waar de ervaring met het sluiten van deze zee-arm, maar verkrijgt eerder de beoogde veiligheid. In de over gangsperiode zouden de zeeweringen Westelijk van de Grevelingendam moeten worden versterkt. Schadesnij ding, organisatie, aanwezig personeel en materieel zullen van invloed zijn op de uiteindelijke keuze. Allereerst komen bij de versterking der hoofd-waterkeringen de Noorde lijke oever van de Waterweg en de Nieuwe Maas in aanmerking. De com missie acht de capaciteit der Neder landse aannemers voldoende om tege lijk met de Waterweg en de Wester- Schelde te beginnen, evenals met de versterking der zeeweringen, die bui ten de afdammingen komen te liggen. In verband met de zoetwaterhuis houding is hei van belang de Oude Maas te hebben afgesloten, voordat het Haringvliet ook aan de Zuidzjjde (Volkcrakdam) dicht gaat. De factoren, die gepaard gaan aan het afsluiten (dam plus schutsluizen) van het Volkerak worden nog be- (Van onze parlementaire verslaggever) Ook voor invalide kinderen zullen de kinderbijstag en de belastingaftrek voortaan worden gegeven tot de leef tijd van 27 jaar. De Tweede Kamer heeft zich met dit wetsvoorstel van minister Suurhoff verenigd, ondanks oppositie uit de liberale hoek. De wet is een voorlopige maatregel om tot een meer systematische en lo gische regeling te komen, maar dat kan nog jaren duren, zoals minister Suurhoff meende. Groot was, zoals deze foto laat zien, het enthousiasme in Buenos Aires, toen dr. Alberto Gianza Paz (mid den, vóór leger-officier) de direc teur van het bekende Argentijnse blad „La Prensa", uit New York in deze stad terugkeerde om het be heer van „La Prensa", dat hem destijds door Peron werd ontno men, weer op zich te nemen. Dr. Paz leefde sinds de onteigening van „La Prensa" in de V.S. in balling schap. (Van onze parlementaire verslaggever) Tot een atoomdebat in grote stijl is het naar aanleiding van de rege ringsnota over het reactorcentrum- Nederland, in de Tweede Kamer nog niet kunnen komen. Daarvoor is de gehele materie nog tezeer in de mysteries gehuld. Minister Zijlstra zei: „Het is een wereld vol onzeker heden waarin Nederland thans is binnengetreden met een eerste ex perimentele reactor in het KEMA- gebouw te Arnhem en een tweede die op komst is uit Amerika, maar die evenmin reeds in staat zal zijn om energie op te wekken. De mi- 1 nister had daarbij het oog niet al leen op de bijna lugubere technische consequenties van de atoomtech niek. Hij dacht ook aan de onzeker heden op het gebied van de finan ciering, waarvoor wij in Nederland staan. Wij weten absoluut niets over de doelmatigheid van de verschillende reactortypen, waarvan er een twaalf tal voor de praktijk bruikbaar is ge bleken, uit een dertigtal dat thans is ontwikkeld. Maar Nederland móet meedoen, aldus de minister, al is alles nog zo onzeker, wij kunnen niet aan de kant blijven staan Dit zou ons met bijna wiskundige zekerheid in de rang van de onderontwikkelde gebie den terugbrengen. De Kamer bleek bereid hem te vol gen in de plannen die hij voorzichtig in de regeringsnota heeft ontwikkeld. Men wil accoord gaan met het in het leven roepen van een stichting Reac tor-centrum Nederland door de staat, waarin op gelijke basis door staat en bedrijfsleven financieel wordt deelge nomen. Er is hiervoor een bedrag van ƒ28.- millioen nodig. Er zullen echter voor de ontwikkeling van de gehele kernenergie veel grotere bedragen op tafel moeten komen. De minister sprak reeds over 100 a 120 millioen. Van een adviesraad over de atoom energie. waarvoor de socialisten de aandacht vroegen, wilde de minister niets weten, evenmin als van een staatscommissie of een regeringscom missariaat. Wat dit laatste betreft zei hij: „Ik vind de materie zo boeiend en fascinerend, dat ik er voorlopig zelf aan wil blijven staan." Wel zal de minister zijn medewer king verlenen om het goed function- neren van een speciale commissie uit de Tweede Kamer te bevorderen. De ze zal daarvoo. op gezette tijden in formaties van hem krijgen. Bovendien kan de Kamer steeds wanneer een suppletoire begroting wordt ingediend, wanneer een stap verder wordt ge gaan, het beleid controleren. Over de plannen om tot internatio na-e samenwerking te komen is men al evenmin veel wijzer geworden. Mi nister Zijlstra wilde zich nog niet ge heel vastleggen. Zijn gedachten gaan echter sterk in de richting van een supra-nationaal orgaan. De heer Jans sen (KVP) vroeg de aandacht voor de speciale nationale taken van ieder land. De minister kon hem daarin uitstekend volgen. den, hebben de naaste overgebleven familieleden van Anneke, onder wie de toeziende voogdes, mej. S. B. Van der Sluis, ons een verklaring doen toe komen, waarin zü hun zienswüze nog eens naar voren brengen. Na te hebben gesteld, dat de dames Van Moorst aanvankelijk ook het standpunt zouden hebben gehuldigd, dat Anneke niet zou worden gedoopt tenzij zou vast staan, dat zij als katho liek zou worden opgevoed en als zo danig zou kunnen leven, en contact met het meisje later werd bemoeilijkt, vervolgt de verklaring: „Geen der leden van de familie Beekman is ooit vrijwillig tot een an der geloof overgegaan." Ondergetekenden verklaren met na druk, dat er geen twijfel aan kan be staan, dat de ouders van Anneke Beek man zich ten sterkste er tegen zouden hebben verzet, dat hun (enig) kind een niet-Joodse opvoeding zou ten deel vallen. Zü achten zich als overgebleven fa milieleden aangewezen om met gezag hun stem te doen horen, nu de ouders niet meer voor de rechten van hun kind kunnen opkomen. Zij ontkennen, dat een meisje, dat dezer dagen 15 jaar is geworden, in staat kan zün de ontzaglijke proble men, waar het thans voor gesteld is te doorgronden." De bloedverwanten besluiten hun verklaring met een langer verborgen houden van Anneke Beekman een in breuk te noemen op de rechten van de mens. We tekenen hierbij aan, dat dit schrijven anders dan het Hoog gerechtshof van de Staat Israël de banden des bloeds als doorslag gevend argument gebruikt voor het brengen van dit 15-jarige kind in een geheel ander milieu, terwijl toch onzes inziens de belangen van het kind in de situatie zoals die nu eenmaal gegroeid is doorslaggevend dienen te zijn. Na kennisneming van de brief, welke Anneke Beek man aan „De Nieuwe Limburger" schreef kan er o.i. geen twijfel aan bestaan, dat het ontrukken van het kind aan de personen en het milieu, waaraan ze zich zo gehecht heeft in een lange reeks van jaren, iets moois en teers stuk zou breken en haar geest zou verwringen. Prof. Polak directeur Centraal Planbureau Als opvolger van prof. dr J. Tinber gen, die onlangs zijn functie als direc teur van het Centraal Planbureau heeft neergelegd, heeft de minister van Economische Zaken thans benoemd prof. dr Fred L. Polak. Prof. Polak was tot dusverre adjunct-directeur van het CPB. Tezelfdertijd is prof. dr P. J Verdoorn benoemd tot adjunct-direc teur. Nahdatul Ulama er van overtuigd is, dat de besprekingen niet de gewenste resultaten zullen opleveren. Dinsdag ochtend is het Indonesische kabinet in spoedzitting bijeengekomen. Het kabinet heeft zijn „principiële standpunten" vastgesteld, die bü de komende Nederlands-Indonesische be sprekingen als materiaal gebruikt zul len worden. Het kabinet heeft niet meer gesproken over het vooroverleg. Op een vraag of het zenden van de delegatie naar Nederland afgelast zal worden, antwoordde men: „Dat is al leen God bekend". WESTERLING Volgens een te Makassar verschij nend blad is Westerling toch op Nieuw-Guinea. Hij zou te Hollandia besprekingen hebben gevoerd met Ne derlandse civiele en militaire functio narissen. Volgens het blad verliet Westerling Hollandia met een amphi- bie-vliegtuig. Het blad zegt, dat hq verder met een duikboot naar onbe kende bestemming vertrok en later daarmee terugkeerde. NIET WIJKEN Onze regering is niet bereid geble ken wijzigingen aan te brengen in de ontwerp-agenda, zoals deze tijdens het vooroverleg was opgesteld. Van Nederlandse zijde is men accoord ge gaan met drie Indonesische voor stellen voor de agenda, terwül het enige Nederlandse voorstel voor de agenda door de regering te Djakarta niet is aanvaard. (Van onze parlementaire verslaggever) Minister Algera heeft ons meege deeld, dat hij alles in het werk zal stellen om de Deltawet nog vóór de verkiezingen ih het parlement te la ten behandelen, maar dat er op het ogenblik veel afhangt van het tempo waarin de Tweede Kamer de schrifte lijke behandeling aan zal pakken. Er is in de Kamer besloten om de wet aan een bijzondere commissie toe te vertrouwen, die richtlijnen zal ge ven, waarna de wet pas in de afdelin gen komt. „Ik kan persoonlijk de be handeling alleen bespoedigen door mijn Memorie van Antwoord zo snel mogelijk te doen verschijnen. Maar eerst moet het voorlopig verslag van de Kamer er zijn", aldus de minister. Desgevraagd verklaarden enkele le den van de KVP-fractie ons, dat be handeling vóór de verkiezingen niet meer zal kunnen geschieden. Verder dan de schriftelijke voorbereiding zal het niet komen. De naderende verkie zingen, die de Kamerleden extra werk bezorgen, zün daar de schuld van. In de Kamervergadering deelde de minister mee, dat zijn streven gericht is op een gelijktijdige uitvoering van de Delta-werken en de Zuiderzee werken. Hij zag hiervoor wel moge lijkheden. Franse verkiezingen In Frankrük staan twee radicale groeperingen naast elkaar, gereed voor de verkiezingsslag. De ene staat onder leiding van premier Faure en de ande re onder die van Pierre Mendès Fran ce. Die onder Faure noemt zich de „reasemblement des gauches republi- caines" (RGR), of wel de linkse re publikeinse concentratie, die de rech tervleugel van de radicalen vertegen woordigt, en de ander is de oorspron kelijke radicale partij, die Faure uit gestoten heeft. De R.G.R. vormt een coördinerend orgaan voor de radicaal-gezinde „Union Democratique et Socialiste de la Resistance" en een aantal splinter groepen. De radicale leden van deze groepering, onder leiding van Faure, zien zich geplaatst tegenover de lin kervleugel van de oorspronkelijke ra dicale partij, die onder leiding van Mendès France staat. Beide groeperingen staan gere gistreerd als partijen, die candidaten willen stellen. Guy Mollet, de secretaris-generaal van de Franse socialistische partij, heeft verklaard, dat hij mei Mendès- France gesproken heeft over samen gaan van socialisten met de radicale aanhangers van Mendès-France bij de komende verkiezingen. De Franse socialisten hebben een voorstel verworpen waarin de moge lijkheid werd gesteld van lijstverbin- ding met de communistische partij. Drie weken gevangenisstraf en intrekking van het rijbewijs voor de tijd van een half jaar, heeft de Rotterdamse officier van Justdie gisteren geëist te gen het Tweede Kametlid P. Vorige maand werd ir. P. ach ter het stuur van zijn auto aan getroffen, terwijl hij duidelijk onder de invloed van sterke drank was. Ir P. gaf toe dat hij beter niet achter het stuur had kunnen zitten, maar hij geloof de wel tot chaufferen in staat te zijn. De politie constateerde, dat ir P. tamelijk onvast ter been was en met overslaande stem sprak. Hij had de politie bovendien niet netjes geant woord op de vragen die men hem stelde. De verdediger van ir P. betoogde, dat de verdachte die avond grieperig was ge weest en bovendien wat aan de overspannen kant was. Voor herhaling behoefde men. vol gens de raadsman, niet te vre zen. Over 14 dagen uitspraak.

de Stem | 1955 | | pagina 1