Indrukwekkende plechtigheid Utrechtse kathedrale kerk in Zal Kroestjev greep naar de macht doen j 7 bp-uitsJageii voetbal Het „Sint Nicolaasschip" bracht vreugde op Rotterdamse kade Mgr Alfrink nam bezit van Aartsbisschoppelijke troon „DEEMOEDIG SMEKEN OM DE KRACHT VAN GODS Z.W.-Afrika onder beheer van Volkerenorganisatie Algemene verkiezingen in Frankrijk op 2 Januari „Maasdam was toch nog op tijd r Grote ravage na treinramp PROCES OM EEN TWEELING DAGBLAD VOOR ZEELAND „Voor engelen en mensen een schouwspel" (St. Paulus) Het derde in 24 uur Spoorwegramp bij Londen „Luistert naar Uw leidslieden VN-besluit niet meer dan formule? MINDER ZON Oost-Berlijn Blokkade met •een glimlach DE DOOD OP DE WEG Toch stemmen op Woensdag Faure krijgt een dubbel zware taak Opperste Sovjet komt bijeen In Birma ontvangen als vorsten Honderden emigranten met de feestdagen in vertrouwd milieu De meesten met verlof Gesprekken aan boord 95e JAARGANG No. 22013 Uitgave N. V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaux: Breda, Losse nummers 13 ct. Postrek. no. 278841 Reigerstraat 16. Tel.: Directie, Redactie en Administratie 3351. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J J H A Bruna Redactieraad: C. J v Hootegem. Mr Dr A J. J M Mes. Mr. H M L de Kechtei, LJ v t Westende P. V M Vercautereu Abonnementsprijs bij vooruitbetaling t 5.85 per kwartaal per post f 6.55, pei week (uitsluitend bij niet post- bestell.l f 0.45. Incasso woidt berekend. Voor Cod, Koningin en Vaderland Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.35 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.85 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.14 per m/m. (Ingezonden Mede- ielingen f 0.35 per m/m). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, Telefoon 2236 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, Telefoon 102 - (Bijbureaux: Terneuzen, Noordstraat 56, Tel. 2601 - OOSTBURG: Nieuwstraat 41, Tel. no. 35) Voorafgegaan door het Metropolitaan Kapittel, schreed Mgr B. J. Alfrink gister avond om 8 ntir naar het Hoogaltaar van de overvolle kathedrale kerk van Utrecht, de Sint Catlierina, om op plechtige wijze bezit te nemen van de Aartsbisschoppelijke zetel. Terwijl de lange stoet geestelijken zich naar voren begaf, zong het koor het „Ecce Sacerdos". Na het „Veni Creator", dat was ingezet door Mgr Alfrink, nam deze plaats op het Faldistorium, de voor bijzon dere plechtigheden gebruikte bisschops stoel. De secretaris van het kapittel en pre sident van het Groot-Seminarie Rysenburg, Mgr G. C. Hartmann, las vervolgens in het Latijn en in het Nederlands de Pauselijke bulle voor, welke gericht is aan kapittel, clerus en gelovigen van het Aartsbisdom. mi Het eerste officiële portret van Mgr Alfrink in zijn nieuwe waardigheid van Aartsbisschop. -.* Daarop leidden de twee oudste kanunniken van het Metropoli- T. taan Kapittel, Mgr D. Huurdeman, vicaris generaal, en Mgr G. C. Hartmann, de Aartsbisschop naar de troon die hem wachtte. Het «Aj koor zong intussen het gezang „Sacerdos et Pontifex". Opnieuw las Mgr. Hartmann een Pauselijke bulle voor; thans die gericht aan Mgr. Alfrink persoonlijk. DE BELGISCHE minister van Justi tie heeft in antwoord op vragen uit de Kamer geantwoord, dat de huis zoeking in het klooster te Wevelghem (in het kader van de zaak-Anneke Beekman) met de gewenste tact is geschied. WERKGEVERS en werknemers in de textielindustrie voeren besprekingen over de toegestane verbetering van de secundaire arbeidsvoorwaarden met in totaal 3 pet. van de loonsom. DE GEZAMENLIJKE begrafenisver enigingen in ons land hebben de ge meenteraden gevraagd mee te wer ken aan een actie tot afschaffing van het klassestelsel op de algemene be graafplaatsen. EUROVISIE zal op de vooravond van Kerstmis een uitzending verzorgen vanuit het Vaticaan. De Britse TV zal de middernachtsmis van Kerstmis uitzenden vanuit de abdij van Tonger- lo in België. Men kan dit ook bij ons op het televisiescherm aanschouwen. HET BRITS-EGYPTISCHE accoord over het houden van een volksstem ming in Soedan, is in Cairo getekend. Het volk zal beslissen over zijn on afhankelijkheid, óf kiezen voor een unie met Egypte. DE .OSSERVATORE ROMANO heeft tegengesproken, dat de primaat van Polen, kardinaal Wysjinski, zich op vrije voeten bevindt. De kardinaal heeft nog steeds huisarrest, aldus de ,,Osservatore". DE LEIDER van de republikeinen in het Amerikaanse Huis van Afge vaardigden heeft verklaard te gelo ven, dat president Eisenhower zich herkiesbaar zal stellen voor een vol gende periode. Dertien personen zijn gedood en verscheidene tientallen ge wond bij een spoorwegongeluk in de buurt van Londen. Een personentrein reed op een goe derentrein in. Beide treinen be vonden zich op hetzelfde spoor. Na de botsing, waardoor enkele rijtuigen van de personentrein en een aantal wagons van de goederentrein uit de rails kantelden, ontstond er op verschillende plaatsen brand. Dit was het derde spoorwegongeluk in de buurt van Londen, in iets meer dan 24 uur. Twee weken geleden vond er eveneens een ernstig spoorwegonge luk plaats. Nadat het koor het „Christus Vin- cit", met de aanroepingen voor de bis schop had gezongen, sprak Mgr. Huur deman de nieuwe Aartsbisschop toe. (Deze rede publiceren wij elders in dit blad). Tot slot nam Mgr. Alfrink zelf het woord. Aan het eind van zijn toe spraak gaf hij de bisschoppelijke ze gen. Mgr. Alfrink begon zijn rede met te herinneren aan de grote figuur, wiens opvolger hij nu mag zijn. Mgr. Alfrink zeide: „Hij was een persoon lijkheid, die in de rij van de Utrechtse bisschoppen een histori sche figuur zal blijven en die aan de oude zetel van Sint Willibrord nieu we glans en glorie heeft geschonken. Terwijl we de Gever van alle goeds danken voor hetgeen Hij in de per soon van de Kardinaal aan Zijn Kerk heeft geschonken, blijven wij voor hem vragen, dat Gods barm hartigheid hem het eeuwige licht mag schenken om zijn groot geloof in Jezus Christus, onzen Heer, en om zijn arbeid en lijden voor de Kerk. DE „COMET-III", het nieuwste Britse passagiers-vliegtuig heelt de tocht naar Australië met suc ces volbracht. Duizenden mensen begroetten Int toestel bij de lan ding. De machine deed 24 uur over het traject. IN DE Amerikaanse staat Massa chusetts mag het Saik-vaccin tegen kinderverlamming niet meer wor den gebruikt. De autoriteiten willen zich eerst overtuigen van de veilig heid van de entstof. EEN JAPANSE geleerde heeft ver klaard, dat de Russen een waterstof bom hebben laten ontploffen, die van hetzelfde type was als de Ameri kaanse bom, die vorig jaar bij Bikini explodeerde. IN HET HOOFDKANTOOR van de veiligheidsdienst van de Australische staat Nieuw-Zuid-Wales, heeft een geheimzinnige brand gewoed. Veel onvervangbare dossiers zijn daarbij verloren gegaan. EEN UIT RUSLAND teruggekeerde Duitse geleerde heeft verteld dat hij in 1941 voor de Nazi's een installatie voor atoomonderzoek heeft gebouwd. De Nazi-regering had het project echter niet willen voortzetten. Weersverwachting, geldig tot vanavond, opgemaakt Zondag avond te 23.15 uur. Van het Westen uit toenemende bewolking met later enige regen Overwegend matige Zuidwestelij ke wind. Iets kouder. Vandaag: Zon onder 16.33 uur. Maan onder 12.26 uur. Morgen: zon op 8.33 uur. Maan op 0.00 uur. De UNO heeft weer eens een punt bereikt, waarop haar prestige in het geding is. De Assemblee aanvaardde een besluit, waarbij Zuid-West-Afri- ka onder beheer van de volkerenor ganisatie wordt geplaatst. Op 9 November jl. werd de apart heidspolitiek in Zuid-Afrika gelaakt en prompt verdween de delegatie van dat land uit de V.N. Zuid-Afrika heeft al doen weten, dat het elk be sluit omtrent Z.-W.-Afrika (in 1920 verkreeg Z.-Afrika het mandaat over dit gebied van de Volkenbond) naast (zich zal neerleggen. Omtrent Marokko werd een reso lutie aangenomen, waarin de hoop wordt uitgesproken, dat de Marok kaanse kwestie spoedig zal zijn op gelost. Een verdere bespreking in de V.N. wordt opgeschort. De Assemblee verklaarde zich ook accoord met de oprichting van een internationaal bureau voor 't vreed zaam gebruik van kernenergie. Ook werd de instelling van een deskun dige commissie, die de gevolgen van atoomstraling op de mens en zijn omgeving bestudeert, goedgekeurd. De kwestie-Cyprus zal voorlopig niet door Griekenland voor de V.N. worden gebracht. Wanneer men door de Voorzienig heid geroepen wordt om de plaats van deze waarlijk grote mens in te nemen, kan men niet anders dan deemoedig smeken om de kracht van Gods gena de, en bescheiden vragen om de cle mentie van al degenen, ten aanzien van wie men zijn zorgen zal moeten overnemen. De afgelopen vier jaren heb ben mij geleerd voorzover ik het al niet wist dat het bis schopsambt een zware taak is. Naar het woord van Sint Pau lus „spectaculum angelis et ho- minibus voor engelen en mensen een schouwspel" wordt de bisschop door God en mensen ter - erantwoording ge roepen om zijn zorg voor de Kerk. Aan zijn leerling Titus, die de Apostel op Kreta als bis schop had achtergelaten, schrijft dezelfde Paulus: „Een bisschop moet onberispelijk zijn als be heerder van het huis van God" (Tit. 1,7), aldus de aartsbisschop. Wie deze zware verantwoordelijk heid heeft te dragen, kan alleen maar zeer deemoedig worden. Hij zal dag aan dag God willen bidden, dat de kracht van Zijn genade hem in staat moge stellen, om een bruikbaar in strument te zijn in de hand van God. ZIJ WAKEN Na een beroep te hebben gedaan op zijn medewerkers en de priesters van het aartsbisdom, richtte Mgr. Alfrink zich tot de gelovigen. Hij zei o.m.: „Wilt gij dan luisteren naar het woord van de H. Schrift dat de H. Vader U zo juist heeft voorgehouden in de bulle, waarmede Hij U mijn be noeming heeft aangekondigd: „Luistert naar uw leidslieden, want zij waken over U als degenen die rekenschap hebben af te leggen over Uw zielen. Zorgt er voor dat zij dit met vreugde kunnen doen". (Hebr. 13,17). De nieuwe aartsbisschop besloot: „In verband met de op handen zijn de splitsing van het Aartsbisdom, waaraan ook vele administratieve en financiële consequenties zijn verbon den, heb ik de Hoogeerwaarde Heer Monseigneur Theodorus Huurdeman, die meer dan vijf en twintig jaar de finantiële zaken van het bisdom met voorbeeldige toewijding en zorg heeft beheerd, verzocht om mij als Vicaris- Generaal ter zijde te willen staan, tot dat deze zaken zijn afgewikkeld. Tenslotte, dierbare gelovigen, moge ik voor de eerste maal als aartsbis schop van Utrecht U mijn bisschoppe lijke zegen geven. Moge Gods barmhartigheid U be schermen moge Gods goedheid Uw leven vullen met Zijn genade en met Zijn vreugde moge Gods liefde U geleiden ten eeuwigen leven. En diezelfde rijkdom van Gods ge nade en Gods liefde zou ik willen afsmeken over geheel ons dierbaar land en geheel ons goede volk, met aan het hoofd Hare Majesteit Onze geëerbiedigde Koningin met Haar koninklijk huis, opdat Gods zegen ons moge geven in welvaart en ongestoor de onderlinge harmonie in rust en vrede te kunnen leven." De intronisatie-plechtigheid werd besloten met het zingen van het „Te Deum", waarna Mgr. Alfrink alle ge lovigen de Zegen met het Allerheilig ste verleende. De Russische autoriteiten in Oost- Duitsland hebben geweigerd ver voersbewijzen voor binnenschippers tussen Berlijn en West—Duitsland te tekenen op grond van de overweging dat de Oostduitse autoriteiten zelf bevoegd zyn dit te doen. De documenten die een jaar gel dig zijn zijn tot dusverre altijd ge tekend door de Russische autoritei ten op basis van een speciale Brits- Russische overeenkomst inzake de binnenscheepvaart. UTRECHT. Een 63-jarige bromfietser wilde een truck met aanhangwagen aan de rechterzij de passeren. Hij raakte bekneld en kwam te vallen ongeluk kigerwijze net onder het achter wiel van de aanhangwagen. Hij was op slag dood. Blijkens een verslag van de com missie van Rapporteurs uit de Twee de Kamer, heeft minister Beel ge zegd, dat hij geen overwegende be zwaren heeft tegen het houden van de komende verkiezingen op Woens dag. De stembureaux kunnen dan tot 19 uur open blijven. De minister wil echter wel, dat deze wens bij de openbare behande ling van het Kieswet-ontwerp in de Kamer, algemeen naar voren komt. De algemene verkiezingen in Frankrijk zullen op 2 Januari worden gehouden, zo heeft de ministerraad meegedeeld. Het besluit volgde op een decreet waarbij het parlement werd ont bonden. Men koos de tweede Januari, om te voorkomen, dat de Fransen hun nieuwjaarsdag aan de politiek zouden moeten opofferen. Ook in Algerije zal worden ge stemd en wel op dezelfde datum. De verkiezingscampagne wordt op 13 De cember ingezet. Enige moeilijkheden zijn ontstaan door het uittreden van vijf radicale ministers uit de regering-Faure. Ook de minister van Binnenlandse Zaken, Bourges-Manoury, die het meest met Het Britse blad Sunday Ditpach" heeft voorspeld, dat de eerste secre taris van de Russische communisti sche partij, Nikita Kroestjev, bin nenkort een poging zal doen om de hoogste macht in de Sovjet-Unie aan zich te trekken. Toen Vrijdag jl. werd meegedeeld, dat op 23 December de Opperste Sov jet bijeen wordt geroepen, werd de verwachting, dat Kroestjev bij die gelegenheid zijn kaarten op tafel zal leggen, algemeen gehoord. Momenteel verblijft Kroestjev, in gezelschap van Boelganin, in Birma. Bij het meer Inle kregen zij een ont vangst als vorsten uit de sprookjes van 1001 nacht. Een verguld schip, in de vorm van een mythologische zwaan, wchtte hen op. De beide staatslieden en hun gevolg werden door 800 roeiers langs drijvende tui nen en dorpen gevaren. Op 'n kunst matig eiland, samengesteld uit hon derden boten, werden de Russen ont vangen door een grote groep jui chende Birmanen. de verkiezingen te maken heeft, liet het afweten. Premier Faure zal een deel van zijn taak overnemen. De vier anderen, die het met Faure on eens zijn, zijn de ministers voor Han del en Industrie en van Onderwijs en voorts nog twee staatssecretarissen. De Franse communistische partij heeft de socialistische partij een kiesverbond voorgesteld, teneinde ,.de krachten van de reactie" te verslaan. De communisten en socialisten zou den alle zetels in twintig kiesdistric ten kunnen veroveren. De hoofdklassers boekten teren de volgende uitslagen: HOOFDKLASSE A.: ExcelsiorStormvogels EindhovenADO Fortuna '54Ajax Roda SportNOAD LimburgiaHVC DOSRigtersbleek AmsterdamEBOH VW—Vitesse NACSparta gis- 2—3 3—1 1—2 1—2 4—1 6—3 4-0 5—1 1—0 HOOFDKLASSE B.: FeyenoordSW 2—0 De GraafschapDFC 02 Sportclub EnschedeEDO 21 AlkmaarElinkwijk 20 Willem II—GVAV 3—4 (EmmaRapid JC 0—1 De VolewijckersSittardia 45 BW—PSV 2—3 Schev./Holl. Sport—MW 1—2 Voor uitslagen mogen wij u ver wijzen naar onze sportpagina's. (Van onze speciale verslaggever) Rotterdam in de regen en rook die laag over het water drijft. Maar op de kade veel blije mensen. De „Maasdam" die bijdraait en op het achterdek Sint Nicoiaas met zijn knecht. Het muziek korps van de Holland-Amerikalijn speelt het „Zie ginds komt de stoomboot" en hier en daar wordt, onder de wachtenden of op het schip, een naam geroepen. Een van de mensen herkent een familie lid. Er wordt geestdriftig met zakdoeken gezwaaid en dan, terwijl de tros aantrekt, is er tegen de achtergrond van een puur-Nedcr- Iands Sinterklaas-ceremonieel plotseling het massale weerzien. Hier en daar gaat een zakdoek omlaag. Hij krijgt even een andere functie Het is Zaterdagochtend 10 uur. De „Maasdam" heeft een prachtige reis gehad. Alleen in Southampton is er vertraging geweest. De mist hield het schip vast. Men heeft Le Havre rechts laten liggen en daardoor de verloren uren ingehaald. De honderden op de kade zien hun geduld geen minuut te lang op de proef gesteld. Ruim achthonderd passagiers hebben de reis gemaakt van New-York naar Rotterdam. Onder hen ruim zeshon derd Nederlanders die indertijd naar Canada emigreerden (enkelen naar de V.S.) en die nu weer oude, vertrouw de grond terugzien. De meesten komen met verlof; alleen of met hun gezin. Ze hebben het goed gemaakt daar- Een van onze redacteuren heeft een gedeelte van de tocht met de „Maasdam" kunnen meemaken. Hij is in Southamp ton aan boord gegaan en had daardoor gelegenheid met ver schillende emigranten te spre ken, onder wie een aantal uit Noord-Brabant en Limburg. Allen hadden ze hun bijzon dere ervaringen. De komende dagen zullen we enkele van hen aan het ivoord laten. ginds. Over enkele maanden gaan ze weer terug. Anderen blijven voorgoed in Nederland. Het heimwee is hun te sterk geworden of Canada heeft hun niet gebracht wat ze ervan verwacht ten. De Holland-Amerikalijn had de „Maasdam" weer aangewezen voor de ze Sint Nicolaasreis. Ze wordt zo lang zamerhand een traditie en veel men sen maken er gebruik van. Dit jaar zijn het er wéér meer dan vorig jaar en de Sint, die in New-York aan boord ging. heeft het druk gehad. Op het promenadedek kan men de foto's zien van de goedheiligman. Hij heeft zich tientallen malen laten vereeuwigen met de passagiers, die hem een goed hart toedragen. WELKOM En nu is de reis teneinde. Tien da gen van blije spanning zijn voorbij. Op de kade staan de familieleden en de trouwe vrienden. Met de beman ning van de „Nieuw-Amsterdam", die ook aan de kade ligt, wuiven ze naar de Sint en zijn knecht, zich verbazend over een wonderlijk schouwspel Sin terklaas half en Pieter helemaal on der een parapluie. Maar misschien is die zwarte huid wat teer Voordat de gangway wordt aange schoven, treedt Mr J. van (irexrnstein voor de microfoon. Hij is directeur van de Nederlandse Emigrutiedieust en met een hartelijk speechje heel hij Sint en de andere passagiers welkom in Nederland. De volksliederen worden gespeeld. Die van Canada en de Verenigde Sta ten en dan, ontroerend, het Wilhelmus. Sint Nicoiaas neemt het woord. Hij toont zich verheugd over wat Mr van Grevenstein heeft verteld; dat er in Nederland een commissie is opgericht, die het feest van 6 December bij de landgenoten in den vreemde in stand wil houden. Een comité van ontvangst gaat aan boord. De heren worden door de Sint en Kapitein Bonman aan dek begroet. Als het gezelschap zich naar de Palmcourt heeft begeven, worden de naaste familieleden van de passagiers op het schip toegelaten. Een klein feest is voorbij; het grote feest van een op nieuw tesamen zijn is begonnen. Voor enkele maanden, of langer! Als iedere passagier de zijnen ge vonden heeft, kan men de Sint in een keurige calèche met vier schimmels het terrein zien verlaten. Hij heeft zijn plicht gedaan.... Op deze foto zien we wat er na de brand van de wagens overbleef. (Zie ook elders) Het hooggerechtshof van On tario heeft Vrijdag bepaald, dat de 17 maanden oude tweeling van het in Toronto woonachtige Nederlandse immigrantenecht paar Maat bij de pleegouders, de heer en mevrouw Austin Hepton uit Cooksville zal blij ven. De Maats hebben een week na de geboorte afstand ^^^d^^jreeUn^^eda^^jmaar wilden later de kinderen terug. In Mei heeft de heer Maat de tweeling uit een kinderwagen gehaald en meegenomen. Hij werd evenwel aangehouden en de kinderen werden naar de pleegouders teruggebracht. De rechter oordeelt, dat het be lang van de kinderen er mee gediend is, als zij bij de Heptons blijven.

de Stem | 1955 | | pagina 1