DORST IN HET LAND VAN SINTERKLAAS m man Sinterklaas 'n heel oud is inderdaad ONZE PUZZLE Andalusië, land van goed en een ste'ke glas verhalen wijn Valdispert AAP STELT EEN SCHILDERIJ TEN TOON IN STOCKHOLM r Georganiseerd overleg 17 Gewonden bij botsing Een fles wijn verhoogt de winterse gezelligheid Meer vraag naar water dan naar wijn O, KOM ER ES KIJKEN. VIERDE BLAD ZATERDAG 3 DECEMBER 1935 Sommige critici: „interessant werk I. v. m. Deltaplan Schiedam ziet af van bruggeboui van vier Babys overleden ling 2 Postzegels van VN. Marokkaanse rebellen hebben Britse wapens Bisschop van My ra speeldehet eerst voor de Góed-Heilige NervW vrouWen verlW aan char" Tussen land- en luchtmacht „Freewheelende" trein CANADA LAAT PALESTIJNSE VLUCHTELINGEN TOE t „En wat mag ik jullie nu aanbieden?" „Een gewone borrel, vermouth, port, een likeurtje of misschien een glaasje Spaanse wijn?" Talloze malen zal deze vraag in de maand De cember in de Nederlandse huiskamers worden ge steld, want „een glaasje" hóórt nu eenmaal bij een feestdag en December is de feestmaand bij uit nemendheid. Het verschijnen op tafel alleen al van glazen en een paar flessen brengt direct een sfeer van gezelligheid. Het gezamenlijk genieten van het goede der aarde verhoogt de stemming. We gaan er eens echt voor zitten, het eeuwige tijdsprobleem van onze dagen lijkt ineens niet zo belangrijk meer. We zetten gezellig „een boom" op nu eens over niet-zakelijke onderwerpen en onze dagelijkse ernst en zorgen maken plaats voor diepzinniger of juist luchthartiger gesprek ken, al naar de aard van het beestje. En als we dan de etiketten van de flessen eens bekijken, de Italiaanse vermouth, de Spaanse wijn en de Portugese port, dan moeten onze ge dachten wel afdwalen naar Zuidelijker streken, waar de zon de vruchten heeft rijp gestoofd en waarvan wij het sap nu gaan savoureren. Onze kinderen hebben voor dat laatste hele maal niet nodig om naar wijnflessen te kijken. Is er wel één land ter wereld dat zó uitbundig door zoveel kinderstemmetjes tegelijk wordt bezongen, waar zóveel gedroomd wordt, als in deze dagen van Spanje, het wonderland, waar de vervulling van alle wensen vandaan kan komen? Herinnert U zich nog dat geval van die twee Nederlandse kindertjes, die 'n heuse brief met post zegel erop verzonden naar Sinterklaas in Madrid, met hun verlanglijstje erin? Die brief kwam terecht bij de burgemeester van de Spaanse hoof dstad en hij vond het geval zo aardig, dat hij er voor zorgde, dat er inderdaad een pakketje uit Spanje naar Nederland werd verzonden. Het briefje gaf hij door aan de Spaanse pers, die er 'n aardig commentaar op gaf. Die kindertjes zijn ongewild goede ambassadeurs voor ons land geweest, want men spreekt er daar nóg over, als 't St. Nicolaas- feest in Nederland ter tafel komt. Ik heb er vaak naar staan kijken, want die „spuiters" zijn ware mees ters in de kunst om voortdurend te spuiten en toch nooit een auto of voetganger te raken. Een ander typisch straatbeeld in Spanje is de verkeersagent onder 'n grote parasol. Maar altijd dragen ze een correct uniform mét jasje. Trou wens ook alle mannen op straat dra gen altijd een volledig colbertcos- tuum, al is het dan ook van heel lichte stof, b.v. katoen of linnen. De dames, vooral de wat oudere, wuiven zich koelte toe met een waaier, óók op straat. DORST.... Een waterverkoopster in de oogsttijd, zoals ze i Spanje en Portugal ook thans nog voorkomen. Natuurlijk weten de meesten van ons allang, dat het Sinterklaasfeest in Spanje volkomen onbekend is en dat de heilige daar niet zo'n speciale plaats inneemt als bij ons. Om hem in zijn volle glorie terug te vinden moeten we naar Bari in Italië gaan. Maar de illusie van de wijn berust wel degelijk op werkelijkheid. Italië is trots op zijn nationale product, de vermouth. In Oporto kan men de wijnstokken in groten getale op de berghellingen langs de Douro zien groeien. En nog veel aardiger is het de typische schuiten met hun grote,, bolle zeilen en vele tonnetjes van het kostbare vocht aan boord de rivier te zien bevaren. Andalusië, is behalve het land van de jerez, ook dat van de vrolijke mensen en de sterke verhalen. Men beweert er, dat alleen een Andalusiër weet wat wijndrinken is. Goede sher ry heeft de kleur van het land, waar het vandaan komt. Hij heeft een aro ma, dat neus en tong streelt en hij behoort oud te zijn. Het gehoor is het enige menselijke zintuig, dat de sherry ongemoeid laat. Daarom moet men met de glazen klinken, zo zegt men. Maar men vertelt nog veel méér. Een beetje" sherry heet het ver stand te scherpen en legio zijn de verhalen om dat te bewijzen. Zo was er een man, die 's morgens om zes uur na .enige" glaasjes sherry met zijn vrienden op straat liep, de hoek te snel omsloeg en tegen een hek opbotste. ,,Heb ik van mijn leven!" riep hij uit. ,,Op dit uur nog hekken op straat!" Of het verhaal van die twee arme drommels, die het hele jaar ge spaard hadden, om honderd pese ta's op de kermis te kunnen op maken. De een had tegen de ander gezegd: ,,Maak jij maar een begro ting op voor de feestdag. Ik vind alles goed!" Toen ze vlak bij Jerez waren, In Spanje is het voldoende een een voudige dorpsherberg binnen te lopen om verstomd te staan over de lange rijen flessen, die de Spaanse wijn soorten natuurlijk nog maar voor een deel vertegenwoordigen. Wat wij onder „Spaanse wijn" ver staan, is de zoete wijn uit Malaga. Maar er zijn nog zo ontelbaar veel andere, zoals Rioja, Valdepenas, Manzanilla, Sidra, Champagne, het zijn maar enkele namen, waarbij we zeker ook de sherry niet mogen ver geten, de bij ons ver-Engelste naam voor Yerez, die afkomstig is uit de plaats Jerez in het Zuiden van Spanje. Ook vermouth wordt er gefabriceerd en evenals bij ons, zijn „jerez" en vermouth in Spanje de meest ge bruikelijke aperatieven. kon de eerste niet nalaten te vra gen: „En weet je al hoe je ons geld wilt besteden?" „Zeker", zei de ander. „Vijf en negentig pese ta's voor wijn en vijf voor brood". Zijn vriend stond stil met open mond van verbazing. „Ben je gek, vent?? We gaan toch geen brood winkel openen!" Maar dit zijn dus de sterke ver halen uit Zuid-Spanje. Niet minder vermakelijk zijn de namen, die men soms aan de café's geeft. Iedere Spanjaard gaat er graag in zijn vrije tijd op uit om op een terras of in een café een „copita" een glasje te drinken. Blijkbaar protesteert vrouw lief daar wel eens tegen de uithuizig heid van haar echtvriend. Want hoe zou men anders op het idee gekomen zijn om de café's namen te geven als „Het Kantoor", „Het Station" „Grootmoeder", „Het Sanatorium"' Nu kan de heer des huizes naar waarheid tegen zijn vrouw verklaren, dat hij een bezoek heeft gebracht aan „Grootmoeder, dat hij nog even naar het „kantoor" of het „station" is geweest, of dat hij een vriend heeft opgezocht in „Het Sanatorium!" ALLES MET MATE Oporto, de wijnstad aan de rivier de Douro. Misschien hebt u langzamerhand 't idee gekregen, dat alle Spanjaarden, in Spanje niets anders doen dan gro te hoeveelheden wijn drinken en pret maken. Toch is dat niet het geval. Wijn drinken en vrolijk zijn, zeker! Maar wijn drinken in grote hoeveel heden, dat zeker niet. Natuurlijk zijn er uitzonderingen, maar over het algemeen is de Spanjaard zeer matig en het valt juist op hoe weinig dronken mensen men in Spanje op straat ziet. Een Spanjaard drinkt iedere dag wat, maar zelden veel tegelijk. Men kan het nog sterker zeggen: als men in een restaurant veel, te veel ziet drinken, dan kan men er bijna ze ker van zijn, dat hier buitenlanders de gelegenheid aangrijpen om nu eens naar hartelust van de goed kope Spaanse wijn te genieten, die in hun eigen land zo duur is en daarom zelden wordt geschonken. Natuurlijk zijn de volksfeesten, de „feria's" en „verbenas" hierop de uitzondering, dat moet er eerlijk heidshalve bij gezegd worden. Diezelfde stralende zon, die de geur van het aroma aan de druiven geeft, kan voor de mens in de zomer wel eens erg hinderlijk zijn. Daarom worden b.v. de straten in de grote steden regelmatig bespoten, want an ders zou het veel te stoffig worden. En al die mensen hebben dorst, soms heel erge dorst. Maar als u nu denkt, dat zij bij erge warmte dan zeker wel veel wijn drinken, dan ver gist u zich. Natuurlijk smaakt een heerlijk koel glaasje sidra wel op zijn tijd en dat kost ook maar een krats! maar wijn drinken geeft nog meer dorst. Daarom geeft men de voorkeur aan... water! Wij, die rondom in het water zit ten, kunnen ons nauwelijks voorstel len, wat water in 'n droog, zonnig land kan betekenen. Alleen al het gezicht ervan verfrist, en het is niet voor niets dat b.v. Rome beroemd is om zijn fonteinen, en ook in de grote steden van het Iberische schier eiland, ziet men vaak het water op de grote pleinen omhoog spuiten. De man, die het betalen kan, gaat naar een café om een biertje te drinken, of 'n groot glas, met een beetje wijn en veel spuitwater. De mensen met bescheidener beurs, en zij die haast hebben, kunnen wa ter op straat kopen. In de typische, Spaanse kruiken blijft het heerlijk koel en het is ook de oplossing voor de hygiënische zijde van de zaak. Want zo'n kruik wordt nooit aan de mond gezet, maar men houdt hem hoog boven 't hoofd en vangt de straal met zijn mond op. Het is een hachelijk expe riment, als men het nooit gedaan heeft, maar heel practisch, als men de kunst beheerst. Aan tafel worden zij gebruikt om wijn uit te drinken. In Catalonië, Aragón en in de provincie Valencia drinkt men uit de „porrón", die van glas is. In ieder restaurant en op iedere gedekte tafel staat hij, zelfs in het armste huis. Drinkglazen zijn daarbij niet nodig, want ook aan het glazen vat zitten weer twee tuiten een wijde om hem te vullen en een spits toelopende met een klein gaatje waaruit het straaltje wijn moet vloei en, dat weer handig via het verhe melte om de smaak niet te mis sen! in 't keelgat moet worden gemikt. De landarbeiders gebruiken daar een „bota" om mee naar hun werk te nemen, een leren zak met een gaatje, waarop een dopje ge schroefd kan worden en ook daar wordt op dezelfde wijze uit gedron ken. De Spaanse politie-agenten kunnen het op de drukke verkeerspunten der grote steden slechts uithouden in de schaduw van een parasol. Het schijnt, dat de kwestie van de brug aan de Vijfsluizen in een nieuw stadium is getreden. Zoals bekend is, is als gevolg van het Delta-plan, dat in een nieuwe weg ter plaatse voorziet, de bouw van een nieuwe 25 meter brede brug door Schiedam op losse schroeven komen te staan. Gezien de ontstane onzekerheid voelt Schiedam er weinig voor een half millioen aan een nieuwe brug te besteden, terwijl er vermoedelijk straks een tunneltraverse komt. Twee van de Dinsdag te Alma in de Amerikaanse staat Georgia ge boren vierling zijn Woensdag over leden. De twee andere babies maken het goed. Is dit een Picasso of kan het werk zijn van een aap, zo vra gen vele bezoekers van 'n schil derijententoonstelling, die thans iii de Zweedse hoofdstad wordt gehouden, zich af. Het betreft hier een tentoonstelling van schilderwerken van liefhebbers en van semi-beroepsartisten. De ten toonstelling werd door het Zweedse avondblad „Expressen" georgani seerd. VIER DOEKEN Bij het binnenkomen van de ten toonstellingszaal wordt de bezoekers gevraagd onder de 1500 tentoongestel de schilderijen er vier speciale wer ken uit te halen. Deze vier schilder werken zijn: 1. een reproductie van een schilderij door Pablo Picasso; 2. een schilderij door een aap; 3. een „landschap" dat onderste boven is opgehangen en 4. een schilderij dat door een vijfjarige knaap werd ge maakt. De meeste bezoekers slagen er wel in de vier schilderijen te identifice ren, zo zei een woordvoerder, die er aan toevoegde, dat tal van critici het werk van de „artist Aap" schenen te waarderen... Een der inrichters van de tentoon stelling verklaarde dat het niet al te moeilijk is de vier werken te identi ficeren als men zich de nodige tijd gunt om de werken te bekijken. „Maar dat juist willen wij de bezoe kers zien doen; meestal doet men een tentoonstelling in een „vaart af". VERF MET EI EN SUIKER De aap werd veertien dagen lang opgeleid in een „Academie voor apen", en maakte toen zijn „kunst werk". „De eerste dagen at de aap al de verf op zodat hij ziek werd. We wa ren verplicht de verf met eieren en met suiker te mengen om ze smake lijker te maken voor onze leerling" zo verklaarde Lars Widding van „Ex pressen". Men zal zich herinneren dat, ongeveer vijftig jaar geleden, „verdedigers van de kunst" in Parijs een verfborstel aan de staart van een ezel vastknoopten en de ezel op die wijze een doek lieten volschilde- ren. Dit incident bracht Widding op de gedachte een van de apen van de dierentuin van Stockholm een schil derij te laten maken voor de ten toonstelling. Een correspondent van een Ameri kaans persagentschap had heel wat moeilijkheden om de vier gevraagde schilderijen aan te duiden. Hij zag op zijn minst een tiental doeken hangen, die door een aap zouden kunnen zijn geschilderd... Toen vond hij een doek dat was getekend: „A. P. E. van Troot, Djugaarden". Djugaarden is de naam van een der eilanden van Stockholm, waar de dierentuin van Stockholm is geves- tigd. Widding van de „Expressen* gaf toe, dat dit inderdaad het schilderij van de aap was, maar zei dat de handtekening een vervalsing was. „Ik kon de aap maar niet geleerd krijgen zijn naam te schrijven...", zei Widding. (Advertentie) Ter gelegenheid van de dag van de rechten van de mens zullen de pos terijen van de V.N. op 10 December een postzegel uitgeven naar ontwerp van H. Woyty-Wimmer. Voorts zal op 17 Februari een zegel van dezelfde ontwerper worden uitgegeven ter ere van het wérk van de internationale Verreberichtgevingsunie. Volgens Franse ambtenaren te Fez M Frans Marokko is het merendeel yn de wapens die door de opstan delingen in het Rifgebied worden ge- "ruift, van Britse makelij. Deze wa- Pens worden via Spaans Marokko uit Pet Midden-Oosten ingevoerd. Zonder enige belemmering kunnen Ie wapens van de havenstad Nador ,:1 Spaans-Marokko naar een wapen opslagplaats van de rebellen aan de spaanse zijde van de grens tussen >dc zónes van Marokko worden Bebracht, aldus de ambtenaren. Ook zijn de rebellen in de laatste gebruik gaan maken van draag bare radiozenders. Er zijn, aldus de :anse ambtenaren, boodschappen in - Spaans en Arabisch opgevangen, 'arin om versterkingen werd ge vraagd. Staat daar niet dat treintje, waar naar een vurig kinderlijk verlangen reeds maanden uitgaat? En daar, in die hoek, dat is toch dat popje dat vorig jaar niet werd bezorgd en nu weer op de verlanglijst staat? Het is een wereld vol heerlijkheden, in de weken vóór St. Nicolaas kwistig gespreid in de étalages van de grote zaken. Een wereld achter glas, die de kou en regen daarbui ten doet vergeten bondsvergadering Ned. Kath. Middenstandsbond De Nederlandse Katholieke Midden standsbond zal op 7 December zijn Jaarlijkse bondsvergadering in Musis 'arrum in Arnhem houden. 'n de ochtendbijeenkomst zal na jaarrede van de bondsvoorzitter, heer J. A. Koops, de heer B. Pihit, directeur van de Aartsdioce sane Bond een inleiding houden over ■be algemene situatie in de ontwik kelingsgebieden en met name de ka- pJoheke aspecten van deze situatie", "ak zal de geestelijke adviseur, prof. 1 A. A. Ariëns het woord voeren. 'n de middagbijeenkomst zullen uishoudelijke aangelegenheden wor den behandeld. Heel vroeger zeiden we geen Sinterklaas, maar Sint her Claes, omdat het de gewoonte was tussen Sint en de naam van de heilige het woordje heer in te voeren. En dat bewijst, hoe oud de viering van Sint her Claes in ons land al is. Oude oorkon den bewaren er de herinnering aan. In de stadsrekening van Dordrecht uit het jaar 1360 staat al aangete kend, dat „die scolers voer het oor lof op St. her Niclaesdag" (dat de schoolkinderen voor hun vacantie op Sinterklaas) een extraatje kregen om feest te vieren. Het bekende liedje: „Sinterklaasje bisschop Zet je hoge mutsje op Trek je beste tabbert an" luidt in zijn oorspronkelijke spelling: Sinterclaes biscop Settie hoge mutse op En dan dateert het van voor de tijd der Horvorming, toen ons land waar schijnlijk nog geen sinaasappelen kende, zodat de appeltjes van oranje waarvan de kinderen tegenwoordig in hetzelfde liedje zingen, er pas na de 80-jarige oorlog, dus anderhalve eeuw later, bijgekomen zijn. Als in vroeger eeuwen op dt Dam in Am sterdam de Sinterklaasmarkt werd gehouden, was er tot middernacht 'n feest van belang. De varenslui zwier ven door de straten van de ene her berg naar de andere, terwijl ze zon gen: „Wij zullen ons scheepken wel stieren Al over de wilde zee Al op Sinterklaasmaniere Zo gaat er ons zoetelief mee." In 1522 speelden de Utrechtse stads muzikanten op de avond voor Sinter klaas toepasselijke liedjes en op de feestdag zelf kregen de zes misdie naars elk een paar nieuwe schoenen, die blijkens de oude rekeningen vier en een halve stuiver per paar hebben gekost. De stichtse vroedschap gaf dan „halvestuiversweggen voor het Claesfeest" present - een soort kren tenbrood. Reeds in de I7e eeuw bak te men in ons land ter gelegenheid van de zesde December „Sinterklaas brood", varensgasten droegen dikwijls kleine „Claesbroodjes" bij zich, die zij bij stormen in zee wierpen om de gunst van St. Nicolaas te winnen. Nicolaas werd op het einde van de derde eeuw geboren als zoon in een rijk gezin. Hij was zacht van karak ter, leerde graag en een oom van moeders zijde, die aartsbisschop van Myra was, zorgde ervoor, dat de knaap werd opgeleid tot geestelijke. Kort nadat hij tot priester gewijd was, verloor hij, tijdens een pestepi demie. die zijn geboortestad Patara teisterde, zijn ouders. Dit bracht hem er toe zich geheel terug te trekken uit de wereld, maar al spoedig voel de hij, dat het klooster voor hem niet de meest aangewezen plaats was. Hij keerde terug onder de mensen om 'n zo goed mogelijk gebruik te maken van de rijkdommen hem door zijn ouders nagelaten. Zijn weldadig heid, gepaard aan een zeer sobere levenswijze bracht hem in een roep van heiligheid en zijn benoeming tot aartsbisschop van Myra als opvol ger van zijn oom, werd met grote vreugde begroet. Dat de bisschop van Myra schutspatroon van de zee lieden werd, dankt hij aan een legen de, waarin hij een schip dat onder de kust van Klein Azië door een storm werd geteisterd zou hebben bijgestaan nadat de bemanning eerst tevergeefs een aantal heiligen had aangeroepen. Door zijn wonderbaar lijke redding van het hongerlijdende Myra werd hij bovendien bescherm heilige van kooplieden en handelsste den. Op 6 December 352 overleed deze aartsbisschop en zijn stoffelijk over schot werd bijgezet in de kerk te Bij ingespannen werk in het hui» houden of op het bureau ontstaat vaak een geprikkelde en nerveuze stemming, ten koste van de vrou* welijke charme. Twee of drie Valdispert-dragéei eijn dan voldoende, om ook aaa de vrouw, die zeer veel bezig heden heeft, haar natuurlijke frie» heid terug te geven. ^aldispert 19 een zuiver natuur* product, zonder cbemi9che toe* voegingen en daardoor absoluut onschadelijk. De dragees zijn vol* komen zonder reuk of smaak* Flacon met 30,100 en 200 dragees I Vraagt Uw Apotheker of DrogistJ Dezer dagen is de commissie A (officieren) en de commissie B (mi litairen beneden de rang van tweede luitenant) voor georganiseerd overleg militair personeel der Kon. Land macht en Kon. Luchtmacht in ver gadering bijeen gekomen ter bespre king van een ontwerp van een alge mene maatregel van bestuur, ver meldende inkomsten en baten, welke bij de vaststelling van de pensioen grondslag van de militairen der Ko ninklijke Landmacht of der Konink lijke Luchtmacht in aanmerking worden genomen. Het ontwerp bleek de algemene in stemming der vertegenwoordigers der onderscheidene belangenvereni gingen te kunnen verwerven. In de Londense ondergrondse spoor wegen is Donderdagavond een trein ingereden op een stilstaande trein, waarbij zeventien personen verwon dingen opliepen. De oorzaak van het ongeluk was, dat een treinbestuur der, toen er een storing was in de electrische installatie, wilde profite ren van de helling naar een lager gelegen station door zijn trein door de zwaartekracht tot vlak achter een op dat station staande trein te bren gen. Bij het station aangekomen ble ken de remmen onvoldoende te func- tionneren met het bovengenoemde gevolg. Canada heeft bij wijze van proef besloten een beperkt aantal Palestün- se vluchtelingen als immigrant toe te laten, aldus een mededeling van het Canadese ministerie van Buiten landse Zaken. Deze Candida at-immigranten en hun gezinnen moeten een zekere mate van welstand genieten en ook aan andere eisen voldoen. Canadese im migratie-ambtenaren zullen, i.v.m. dit plan, Libanon en Jordanië bezoe ken. Myra, waar het bleef rusten tot 1089. De legende had echter zijn naam verspreid en in dat jaar reisden eni gen rijke Venetianen naar Myra, om het stoffelijk overschot van de heili ge naar Italië over te brengen. Want Myra was in 1036 door de Turken veroverd en de stad verwoest. In Bari aan de Adriatische Zee werd terstond een basiliek gebouwd en onder een altaartombe, versierd met een zilveren beeld van de hei lige. in' bischoppelijk ornaat, werd Sint Nicolaas opnieuw ter aarde be steld. Het graf is tijdens de laatste oor log nog gebombardeerd maar schijnt ongeschonden uit de strijd te zijn ge komen. Het is te begrijpen, dat er 'n tal van zeesteden altaren, kapellen en kerken ter ere van St. Nicolaas wer den gebouwd. Zo was ook de Oude of St. Nicolaaskerk in Amsterdam aan hem gewijd. In dit bedehuis stond zijn beeltenis, geheel van zilver, 50 pond zwaar. Het heeft er slechts een halve eeuw gestaan, want in 1587 besloot men om de „zilveren Claes" te smelten en er noodmunten van te maken. En waar men komt treft men zijn beeltenis. In de Vaticaanse biblio theek bevindt zich op een miniatuur zijn oudste portret, maar ook de be roemde moskee te Stamboel, de Aya Sophia, bewaart zijn beeld in' een mo- zaiek. Er zijn ontelbare legenden om de figuur van Sint Nicolaas geweven. De meest bekende legenden zijn die van de drie ter dood gebrachte jon gens, die door de tussenkomst van Sint Nicolaas het leven herkregen en de schenking van de drie beurzen met goudstukken (of goudballen) aan de arme ridderdochters die daardoor konden huwen. Van eerstgenoemd verhaal vindt men een getrouwe af beelding in de gevelsteen boven de Incassobank op de Dam te Amster dam, terwijl laatstgenoemde legende het onderwerp werd van talloze kunstuitingen. Horizontaal: 1. afzonderlijk; 4. op stootje; 6. voertuig; 10. dus (eng); 11. als eei'der (afk); 12. pers. vnw. 14. Gode zij lof (lrt.afk); 15. familie lid; 17. vr. munt; 19. futloos; 21. lid woord; 22. boom; 24. zangnoot; 25. titel (afk)26. eng. bier; 27. fr. on- bep. vnw.; 29. als volgt (afk); 31. chin, maat; 32. fr.pers.vnw.33. deel v.h. oog: 35. overal; 37. zangnoot; 38. muziekinstrument; 40. godheid; 42. deel v.d. hals; 45. sluimeren; 49. vogel; 51. groot mens; 53. verstand; 56. het romeinse rijk (afk); 57. eenh. v. kracht (afk); 58. pers.vnw.60. bevel; 62. ieder; 64. jongensnaam; 65. op deze wijze; 67. klein plantje; 69. voorzetsel; 70. vaartuig: 72. deel v.e. mes; 74. geogr. aanduiding; 75. vogelproduct; 76. titel; 77. titel; 78. jongensnaam; 80. deel v.e. geweer; 81. huisdier; 82. voorstelling in de slaap. Verticaal: 1. vrucht: 2. spil; 3. cy linder; 4. herkauwer; 5. bloem; 7. berg; 8. eerwaarde heer (lat.afk); 9. wapen; 11. zangstuk; 13. grond soort; 16. tandeloos zoogdier; 18. be staat; 20. maanstand (afk); 21. in houdsmaat (afk); 23. fris; 26. plant; 28. de onbekende; 30. ongedierte; 31. Europeaan; 32. fr. pers. vnw.33. soort onderwijs (afk); 34. heilige (afk); 35. eng. voorzetsel; 36. soort onderwijs (afk); 37. vr. munt; 39. maand; 41. groente; 43. bijwoord: 44. groo, gebouw; 45. titel (afk); 46. voormalig nederl. eiland; 47. jong dier; 48. nummer (afk); 49. eerste mens; 50. zangnoot; 52. bolgewas; 54. landbouwwei'ktuig; 55. vrucht; 57. gewicht; 59. metaal; 61. godsdienst; 63. bergruimte; 64. vogel; 66. voeg woord; 68. rang in het leger (afk); 70. SCHIMMEL: 71. zwaardvis; 72. paard; 73. insect; 75. en omgekeerd (afk); 79. meisjesnaam. Oplossing van de vorige week Horizontaal: 1. or; 3. ave; 6. oké; 9. v.s.11. kasteel; 14. termiet; 16. mi; 17. ara; 18. r.r.19. de; 20. eter; 22. kilo; 25. ga: 27. enig 28. belet; 30. daar 31. na: 32. ee; 34. nel; 35. ne; 36. a.m.; 37. saldo; 40. garen; 42. erg; 43. bea; 44. koele; 47. sloom 50. da; 51. re; 52. sos; 54. du; 55. aa; 57. anti; 58. oline; 60. drab; 61. lt; 62. eire; 64. onze 66. n.t.; 67. ed; 69. die: 70. ad 71. ter dege; 74. koreaan; 78. ijl; 79. leg; 80. aks 81. ga. Verticaal: 1. o.k.2. ramenas; 3. at; 4. vest; 5. ee; 6. oe; 7. krul; 8. em; 9. vergaan; 10. st; 12. si; 13. laren; 14. takel 15. ir; 19. den; 20. egel; 21. eb; 23. it; 24. oder; 26. arm; 29. les; 33. edele; 35. naald; 38. ako; 39. ore; 40. ges; 41 ego 44. kanteel: 45. erie; 46. roi; 48. oude; 49. maandag; 50. dal; 52. slede; 53. snoek; 56. abt; 58. or; 59. en; 63. idee; 65. zerk; 68. dr; 70. aa; 71. tij; 72. dl; 73. g.g. 75. o.a. 76. es; 77. na.

de Stem | 1955 | | pagina 9