„WIE IS H. WATTLES 't Zit vast vaster met VELPlFIKf Twee dokters ontvoerd I Royal Derby W' R A DIO-PROGRAMMAS gtagblai) PeSïctn SOVJET-SUCCES IN INDIA Malaise in Bonn en in Parijs Meningen en Commentaren 70.000 Leraren in staking Een Oostenrijkse volksauto Komende zomer in productie? AT EEN CNDERLIJKE ERELD Sabotage op spoorlijn TWEEDE BLAD ZATERDAG 3 DECEMBER 1955 Deze week in Het buitenland Auto is verboden jacht-middel TACTIEK EN REALITEIT LOONPOLITIEK Door Birmaanse bamlielen In Italië Communistisch leider kwam zich aangeven Liturgische Kalender Bij Brunswijk Ongeluk veroorzaakt Spoorwegarbeiders veroordeeld Dinosaurus gevonden TELEVISIEPROGRAMMA'S door Cl. B. KEILAND TELEVISIEPROGRAMMA'S 8 uur: chieting .30 uur uur: ur leeft. Hu- in café iting bij HE reis van Boelganin en Kroes- I ten bemiddelen. Tenslotte hebben ajev door India is nu geëindigd, de liberalen hun steun aan het re- Beide Sovjet-leiders zijn naar Bir- geringsbeleid op de grondslag der ma vertrokken en zullen later op Panjse aecoorden toegezegd, maar hun doortocht naar Afghanistan zij hebben hun handen vrij willen nog eens twee dagen in India zijn houden voor de komende verkie- voor een bezoek aan Kasjmir, de zingscampagne. Daarmee blijft de twistappel tussen India en Pakis- liberale steun op langere termijn tan. twijfelachtig. zicheLerovMdevenevSedig0fzul- F Frankrijk is het kabinet-Faure len uitlaten als zij het over die na een langdurige strijd over de andere twistappel tussen India en kieswet en vervroegde yerkiezm- Portugal, Goa, hebben gedaan, gen in de Assemblee verslagen. Dit waaromtrent zij vertelden, dat heeft ditmaal niet het eenvoudige Portugal het zeker moest loslaten, ontslag van de regering tengevolge Hiermee hebben zij wellicht jok gehad, omdat nu al binnen het jaar sommige Indische bedenkingen wil- voor de tweede maal een regering len bezweren tegen hei misbruik, met de constitutionele meerderheid dat zij maakten van het neutrale yan roeer dan 312 stemmen ten val Indische gebied om andere mo- ls gebracht In dit geval kan de gendheden op minder vriendelijke regering volgens de Franse Grona- wijze in hun redevoeringen te be- I wet de Kamerontbinding voorstel- ari zullen plaats hebben en dan volgens het bestaande kiesstelsel worden afgewikkeld. Tegen dit kiesstelsel met evenredige verte genwoordiging en lijstenverbinding hebben vooral de partijgenoten van Faure onder leiding van Mendès- France zich verzet. Zij wilden een terugkeer naar het voor de radi calen veel voordeliger districten stelsel. Bijna alle partijen waren terzake verdeeld en men moet nu maar afwachten, wat straks de stembus naar voren gaat brengen. Het is intussen wel een triest schouwspel, dat Frankrijk, terwijl de Westerse wereld zo zeer om kracht en eendracht vraagt, een beeld van verdeeldheid blijft ver tonen en er maar niet in slagen kan zijn staatsregiem gezond te maken. len en Faure heeft van deze moge lijkheid gebruik gemaakt. Het gevolg is, dat de verkiezin gen dus toch zullen worden ver sneld, zoals premier Faure heeft gewild, waarschijnlijk begin Janu- trekken. Terwijl zij zich voorstel den als vredesvoorstanders bij uit nemendheid, hekelden zij de be hoefte van andere landen militaire pacten af te sluiten. Hierbij werd ook nog eens be toogd, dat men op de basis van kracht bij Sovjet-Rusland niets ge daan kon krijgen, maar de voorge geven afkeer van geweld kreeg nog tijdens het bezoek aan India een dreigend aureool door de ontplof fing van een waterstofbom in Si berië. Opgeschrikte gemoederen I priir Dry AAJT'PTTTT V werden toen weer gesust met de V 1.1. 1V1/J /./Ar verklaring, dat Sovjet-Rusland be- rjr~ir C reid was met een algemeen stop- oULrLrJ^O 1 llh zetten van de proeven met water stofbommen accoord te gaan. Van prof. Gerbrandy heeft in de Twee- Westerse zijde acht men dit echter 1 de Kamer gepleit voor een sa- niet mogelijk, tenzij in het kader menspreking tussen Rooms-Katho- van een ontwapeningsovereen- ijeken en Protestanten over geval- komst en deze stuit weer af op jen ajs dat van het geruchtmakende de Sovjet-Russische weigering van Haarlemse huwelijk. De markante afdoende controle. AR-leider, die als een nationale fi- Het Russische bezoek aan India guur mag worden beschouwd, op had met dat al het karakter van perde hiermede een gedachte, wei een grote triomftocht. De ontvangst ke de onverdeelde instemming ver was zo uitbundig, dat Nehroe zich dient van alle weldenkende Chris- wel gedrongen moest voelen het tenen in ons vaderland. Ondanks de neutraliteitsstandpunt van India toenemende onzekerheid, is Neder- nog eens uitdrukkelijk' naar voren land nog altijd een Christelijke na- te brengen. Daarnaast was hij ech- tie en is het geen miskenning van ter bereid alle mogelijke econo- de realiteit, als men de eis stelt, dat mische en technische hulp van deze natie naar Christelijke maat- Sovj et-Rusland te aanvaarden. I staven wordt geregeerd. Men be denke echter, dat het begrip Chris- ^ERWIJL de Sovjets aldus in het telijk, tengevolge van het histo- Midden- evenals in het Nabije rische feit van de Reformatie, in Oosten trachten op te dringen dit verband geen exclusieve bete- verkeert het Westen min of meer kenis kan hebben. Zowel het Room- ïn lethargie. In Amerika houdt men se als het protestantse element op de plaats rust vanwege de ziek- moeten daarin verdisconteerd zijn. te van Eisenhower en het vooruit- Het heeft geen enkele zin Katho- zicht van nieuwe verkiezingen. In j;eke politiek te bedrijven zonder Europa maken West-Duitsland en mej deze werkelijkheid rekening te vooral Frankrijk een politieke ma- houden Een zekere RaymondPutel uit La Ferte Mace in Normandië vertelde onlangs in een café vol trots, dat hij een konijn had gevangen door het dier met zijn auto aan te rijden. Dit is de politie ter ore gekomen en de rechtbank van Alencon heeft Putei nu veroordeeld tot 12.000 frank boete „wegens jagen met verboden middelen" en de inbeslagneming van het verboden jachttuig, Puteis auto, gelast. laise door. De mislukking van de Geneefse conferentie heeft kanselier Ade nauer gestijfd in zijn Westers-ge- oriënteerde politiek, maar de socia listen en liberalen willen uit die mislukking afleiden', dat West Duitsland een meer zelfstandige koers moet nemen. Zij zijn niet hui- De suggestie van Prof. Gerbran dy wijst op een leemte; wat ont breekt ondanks de moderne aan dacht voor „het gesprek" is een nauw en voortdurend contact tus sen Katholieken en Protestanten op allerlei gebied en zeker niet in de laatste plaats op politiek terrein. (Advertentie) verig van rechtstreekse contacten Zou een dergelijk contact niet kun- met Moskou om een Duitse hereni- llen bijdragen tot een bevredigende ging te verkrijgen. oplossing van het netelige proces- Vooral de houding van de libe- sie-vraagstuk, dat nog zeer onlangs ralen. die tot de regeringscoalitie in het Brabantse Willemstad de ge- behoren, zat Adenauer dwars en hij moederen in beweging bracht? En heeft hen dan ook pertinent afge- z°u het niet mogelijk blijken langs vraagd, of zij de regeringspolitiek deze weg te komen tot een regeling blijven steunen. Zelfs bonds-presi- van bet echtscheidingsrecht, die dent Heuss heeft in deze zaak moe- meer aan de normen van de Chris telijke moraal beantwoordt dan thans het geval is? Mogen de verantwoordelijke Ka- I tholieke leiders de opmerking van I de eminente Calvinistische staats man ernstig ter harte nemen. -Bij een op de door hem aangegeven basis tot stand gekomen compro mis heeft Nederland stellig meer belang dan bij de offers, die in de afgelopen jaren werden gebracht op het altaar van het socialisme. Katholieke eenheid is mooi, maar zij wordt pas vruchtbaar, als zij is geïntegreerd in een bredere Christelijke eenheid. Mr. K. H. J. Dorren P)EZE week is minister Spaak in de Belgische Kamer aan de tand gevoeld door mr L. Delwaide, oud burgemeester van Antwerpen, over onze Nederlandse Delta-wet en het daarmee verband houdende vraag stuk van de Schelde-Rijnverbinding Men zou daaruit de indruk kun nen krijgen, dat België, of althans Antwerpen, van de ene kant moet meespreken in de Delta-plannen en van de andere kant moet blijven staan, niet alleen op de eis van een Moerdijkkanaal als nieuwe Schelde-Rijnverbinding, maar te gelijk ook op behoud van het be ginsel der premies voor de Ant werpse Rijnvaart. Men kan begrijpen, dat een Ant werps Kamerlid uit een oogpunt van tactiek de zaken zo stelt, doch minister Spaak heeft zich niet uit zijn tent laten lokken. Hij heeft enkel verwezen naar het gemeen schappelijk communiqué van de Nederlandse en Belgische regerim gen dato 15 November, waarin ver kondigd werd, dat „onderhande lingen" zouden worden gevoerd over de vraagstukken der water wegen en dat de problemen be treffende het Delta-plan zouden worden „besproken", het een zowel als het ander in Benelux-geest. Dit onderscheid tussen „onder handelingen" en „gesprek" dient men goed in het oog te houden. Evenals het feit, dat het van Ne derland te veel gevergd zou zijn naast een Moerdijkkanaal ook nog de instandhouding van de Rijn vaartpremies toe te staan. f)E regering heeft haar standpunt ten aanzien van de toekomstige loonpolitiek thans bepaald, een standpunt, dat gaat in de richting van meer vrijheid en grotere dif ferentiatie. Een standpunt, dat te gemoet komt aan de motie-Romme, welke twee jaar geleden in de ijs kast werd gezet. Een standpunt, dat overeenstemt met de zienswijze van de confessionele vakbonden. Onge twijfeld is het waar. dat deze nieu we loonpolitiek een groot verant- Twee dokters, de Italiaan Postij lione en zijn Indische assistent dr Sambasivam. die in dienst der We reldgezondheidsorganisatie welke onder de Verenigde Naties valt in liirma werkten, zijn door een hon derdtal geüniformeerde mannen ont voerd. De ontvoering geschiedde Vrij dagochtend vroeg. De dokters, twee deskundigen op het gebied der malariabestrijding, be vonden zich in een kantoor der Ver enigde Naties te Maimio, zeventig kilometer van Mandalay. De ontvoerders zijn vermoedelijk bandieten. Zij plunderden het gebouw. Aangenomen wordt, dat de twee ge neesheren als gijzelaars zijn meege voerd en dat de ontvoerders losgeld zullen eisen. In Italië zijn Donderdag 70.000 le raren van middelbare scholen in sta king gegaan, nadat maandenlange onderhandelingen met de regering over salarisverhoging, mislukt waren. Een millioen leerlingen hebben nu een onverwachte vacantie. Een Amerikaanse communistische leider, Fred Fine, die sedert 1951 door de politie wordt gezocht wegens een beschuldiging tot gewelddadige omverwerping van de regering, heeft zich Woensdag aangegeven bij de federale autoriteiten. Het proces te gen hem zal op 5 December beginnen. ZONDAG 4 December. Paars. 2e Zon- dag van de Advent. 2e gebed H. Petrus Chrysologus. 3e H. Barbara. Credo. Prefatie van de H. Drievul digheid. Breda; Rood. H. Barbara. 2e gebed en laatste Evangelie van de 2e Zondag van de Advent 3e gebed H. Petrus Chrysologus. Cre do. Prefatie van de H. Drievuldig heid. MAANDAG 5. Paars, Mis van de 2e Zondag van de Advent. 2e gebed H. Sabbas. 3e van de H. Maagd. Bre da; 2e gebed octaaf H. Barbara. 3e H. Sabbas. Of: Rood Mis van de H. Barbara. 2e gebed Excita. 3e H Sabbas. Credo. DINSDAG 6. Wit. H. Nicolaas. 2e ge bed Excita. Breda: 2e gebed octaaf H. Barbara. 3e Excita. Credo. WOENSDAG 7. Wit. H. Ambrosius. 2e gebed Excita. 3e gebed en laatste Evangelie van de vigilie van O. L. Vrouw Onb. Ontv. Credo. Breda: 2e gebed octaaf H. Barbara. 3e Exci ta. 4e gebed en laatste Evangelie vigilie O. L. Vrouw Onb. Ontv. Cre do. Of overal: Paars. Vigilie van O. L. Vrouw Onb. Ontv. 2e gebed H. Ambrosius. 3e Excita. Geen Credo. Breda: 2e gebed H. Ambrosius. 3e octaaf H. Barbara. 4e Excita. Geen Credo. DONDERDAG 8. Wit. Onbevlekte Ontvangenis van Maria. 2e gebed Excita. Credo. Prefatie van de H Maagd. VRIJDAG 9. Wit. Mis van de Onb. Ontv. 2e gebed Excita. 3e H. Geest, Credo. Prefatie van de H. Maagd Breda: 2e gebed octaaf H. Barbara 3e gebed Excita. ZATERDAG 10. Wit. Mis van de Onb Ontv. 2e gebed Excita. 3e H. Mei chiades. Credo. Prefatie van de H, Maagd. Breda: 2e gebed octaaf H, Barbara. 3e Excita. 4e H. Melchia des. (Advertentie) Finest Virginia f I.- PRIJSVERHOGING Enige maanden geleden reed een hondenaar in een van de stadswijken een muur in puin. De rechtbank veroor deeld hem in eerste instantie tot het voldoen van de schade, die ongeveer op f 540 werd geschat. De schuldige ging echter in hoger beroep. Dat is hem niet al te best beko men, want ook daar bleef men vasthouden aan vergoeding van de gehele schade. Het be drag werd zelfs met f 50 ver hoogd. De rechter redeneerde, dat de prijzen sinds de vorige uitspraak aanzienlijk zijn ge stegen, dat de metselaars on dertussen een extra-loonron- de hebben gehad, dat de ste nen duurder zijn geworden, enz. Inbreker kan zelfs de royaalste bontmantel zijn, als 'n echte vakman materiaal heeft verwerkc zoals het behoort: ia volmaakte harmonie met de modieuze coupe. Er bestaat grote kans, dat de Puch Werke op de a.s. voorjaars- beurs te Wenen met een Oostenrijkse volkswagen, twee- en vierpersoons-, zullen uitkomen, aldus meldt het bu reau voor de Oostenrijkse buiten landse handel. Het schijnt, dat in de zomer van het volgende jaar met de productie in serie vermoedelijk 1000 stuks per maand een aanvang zal worden gemaakt. De vierpersoons-uitvoering van de Puch-volkswagen naar verluidt een kruising tussen de Fiat 600 en de Gofomobil zal 20.000 S en de twoseater 18.000 S kosten. De twee- takt luchtgekoelde boxer-motor, die alhier in de wagen is aangebracht, heeft een cylinder-inhoud van 500 cc een capaciteit van 17 pk, benzine verbruik 5.5 a 6 liter, terwijl een maximumsnelheid van 95 km per uur kan worden bereikt. De kwestie van de licentie is nog niet duidelijk, aangezien de Steyr- Daimler-Puch AG met de Fiatfabrie- ken te Turijn een contract hebben lopen, op grond waarvan de Puch- j worden geruimd. Te Thondorf is reeds de fabriek voor de nieuwe wa gen verrezen, terwijl de zendingen van onderdelen voor het machine park reeds binnenkomen. De Puch- Werke beschikken niet over de mo gelijkheid, de carrosserieën voor de volkswagen zelf te bouwen, zodat de ze waarschijnlijk te Steyr zullen wor den vervaardigd. In de nacht van Woensdag op Don derdag hebben onbekenden op een spoorlijn in de buurt van Brunswijk dwarsliggers geplaatst. Een locomo tief ontspoorde. In twee maanden tijds is dit de dertiende keer dat in die omgeving een dergelijke daad is bedreven. land om een geschikte toegangsweg naar het centrum van het plateau te zoeken, langs een van de glet- schers die de steile hoogten door breken. De slede-expeditie staat in radio-contact met de basis van vertrek. Verstekeling Een Turk, die zeven jaar als verstekeling over de wereldzeeën heeft gezworven, werd in de haven van Kaapstad in het ruim van het Britse vrachtschip „Baron Inver- clyde" aangetroffen, waar hij acht tien dagen op één uit de kombuis gestolen brood en water heeft ge leefd. De Turk, Joesoef Kalainiuele uit Istanbul, is te Casablanca aan boord van de Britse koopvaarder gekomen. Hij wil nu pogen naar Istanbul terug te keren. Kalaniuele wordt door de immigratie-autoritei ten van Kaapstad vastgehouden, totdat hij op een schip, dat Casa blanca aandoet, kan worden ge plaatst. W ereldverwachting De Japanse weerstations zul- Een inbreker klom over een drie jgn in het vervolg de graad meter hoge muur, die bovendien raAin aotim'tpit Hip in Hp met glas was bezet, ploeterde door Van radio activiteit, Cue in CIS een slotgracht van vijf meter breed- regenval boven Japan is te te, forceerde deuren van staal en verwachten, melden, solide eikenhout en belandde uitr- eindelijk in een kasteel, dat inter-* tijd steen voor steen was overge- Jager bracht van Europa naar Greenwich in Connecticut. Toen hij al die Een landbouwer is er te RemiUy- onmenselijke moeite had gedaan, Wirqum, I)a.. Saint Omer in werd de bewoonster van het kasteel Frankrijk, bij een georganiseerde wakker. Zij hoorde geluid en begon jacht m geslaagd met twee schoten te gillen. De inbreker kon niet an- zes wüde zwijnen te doden. De jacht ders doen dan overhaast de barre werd gehouden m het bos van weg terug aan te vangen. Mouilleres. Op een gegeven ogenblik kwam er, op twintig meter afstand y j van de landbouwer, twee wildé laee zwijnen te voorschijn. Hij schoot en De ontdekker Richard Byrd vdde beide dieren met één kogel. j __v.. Vlak daarop kwamen opnieuw vier, heeft pas geleden een prachtig achter elkander lopende wilde zwij- idee gelanceerd, dat momen- nen, te voorschijn. De landbouwer tppl mint van stuHip is van Hp scho°t weer maar eens en alle vier teel punt an stuaie is an ae de bieren vonden de dood door de geleerde mannen in Amerika, zelfde kogel. Een vijftiental getuigen Dp Pnnl.7pppn ziin tp bphrni- waaronder een jachtopziener, heeft „ue rooi zeeen zijn te geoxui dgze toedracht bevestigd. ken als een soort „diep-vries voor overtollige voedselvoor raden", heeft onze Byrd ge zegd. „Tot nu toe werden deze voorraden vernietigd, maar als we ze daar opslaan, kunnen ze bijna voor onbeperkte tijd worden bewaard tot dagen, dat ze nodig zijn." Byrd voegde er aan toe, dat voedsel dat door een expeditie in 1928 was ach ter gelaten, in 1946 nog in uit stekende conditie was. Tocht Vier Britse deskundigen van de dienst voor de Falkland-eilanden zijn per slede een tocht van duizend mijl dwars door Grahamland aan de Zuidpool gaan maken om nog niet in kaart gebrachte streken te Wanneer krijg ik dat echte verkennen. Zij zijn vertrokken van briefje van honderd gulden nou een basis te Hope Bay in het Noor- weer terug, dat ik je gaf om na te den van het schiereiland Graham- maken? ZONDAG, 4 DECEMBER 1955 Let u eens op de aparte, nieuwe lijn in onze creaties l Zó werkt Speciaal Huis in Pelterijen Het gerechtshof van Valence (Frank rijk) heeft Donderdag een aantal spoorwegarbeiders veroordeeld in verband met het spoorwegongeluk van 3 Juli 1954 bfj Chateaubourg, waarbij 37 doden gevallen zijn. Van twaalf spoorwegmannen die te recht stonden, zijn er zes veroordeeld tot gevangenisstraffen variërend van een jaar tot een maand voorwaarde lijk. De anderen werden vrijgespro ken. De Franse spoorwegen werden aansprakelijk gesteld tot betaling van de proceskosten. - Werke geen auto's mogen maken, woordelijkheidsgevoel en het nodi- i n verwacht echter, dat deze moei 9 30 xw ge zelfbedwang van de vakbewe- j lijkheid binnenkort uit de weg zal ging zal vragen. We mogen echter constateren, dat de bonafide vak beweging in de na-oorlogse jaren getoond heeft in moeilijke omstan digheden haar verantwoordelijk heid ten opzichte van het gehele Nederlandse bedrijfsleven te ken- j. nen. We willen ook hopen, dat de verbreking van de samenwerking in de Raad van Vakcentrale hierin geen verandering zal brengen. Het is toch ook zo natuurlijk, dat gun stige uitkomsten van bepaalde be drijfstakken zich gaan weerspiege len in de verdiensten der werkne mers, uiteraard met behoud van zekere samenhang en coördinatie Wat de regering echter nog niet wil, is het terzijde stellen van het College van Rijksbemiddelaars voor een Loonraad uit de SER. Ze voelt er wei wat voor, maar in de haar nog resterende tijd zegt ze met de daarvoor nodige wetswijziging niet klaar te kunnen komen. We hebben zo'n idee, dat dit het onderdeel is van een in de Ministerraad bereikt compromis. Want het is bekend ge noeg, dat de socialistische minis ters voor de vrijere loonvorming niet erg geporteerd waren. Ze heb ben die dan aanvaard, maar de lo gische tweede stap, een Loonraad, konden ze nu niet zetten. Met dat al: we zijn op de goede v, g naar normale verhoudingen. Een stuk dirigisme, door de tijd achterhaald, wordt los gelaten. HILVERSUM I. 402 m. KRO: M>0 Nws. 3,15 Gram. 3.25 Hoogm'S NCRV 0 en waterst. 9,45 Geestelijke BRUSSEL. 324 m. 11,00 Gram. 11,45 Idem 12,34 Zigeunerens. 13.00 Nws. 13,15 V.d. sold. 14,00 Operamuz. 15,30 Gram. 15,00 Sportrep. 16,45 Gram. 17.00 Idem 17.30 Sportuitsl. 17,35 Gram. 17,45 Sport- uitsl. 18,05 Gram. 18.30 Godsd.halfuur 19,00 Nws. 19,30 Symph.ork. en solist 20,33 Gram. 20,45 Symph.ork. 21,30 Gram. 22,00 Nws. 22,15 Verz.progr. 23,00 Nws. 23.05-24,00 Gram. Nws. 13,10 Verz.progr. 14,30 Koorzang 15,45 Gram. 16.45 Idem 17.00 Nws. 17,05 19,00 Godsd.halfuur 19,30 Ork. liederen 10,00 Leger des Heiissamenkomst 11,30 Gram. 11,45 Vocaal ens., Bach-ork. en sol. - - KRO: 12,15 Gram. 12,20 Apo logie 12,40 Adventsmuz. 12,55 Zonnewij zer 13,00 Nws. en kath. nws 13,10 Gram. 13.40 Boekbespr. 13,55' Gram. li,00 V.d. kind. 14,30 Pianovoordr. 15,00 Een klank beeld over het Friese land en volk 15,30 Lichte muz. 16.00 Gram. 16,15 Sport 16,30 j q1 Vespers IKOR: 17.00 Toespraak t.g.v. 21 30'rram"~29 de Oecumenische Zondag 17,05 Vrij- j J Evangelische kerkd. 18,00 Avondgebed -w,,,,; 2o,00 Lichte muz. 18,45 Pastorale rubr. NCRV: 19,00 WWS- Boekbespr. 19,10 Samenzang 19,30 Als wij biddencaus KRO: 19,45 Nws. 20.00 Plechtige inbezitneming van de troon door Z.H. Exc. Mgr. Dr B. J. Al- frink. als Aartsbisschop van Utrecht 2L00 Sinterklaasliedjes 21,20 Het juwelenkistje hoorsp. 22.05 Roulette 22.25 Omr.ork. koor en sol. 23,00 Nws. 23,15-24,00 Pro- menade-ork. Promenade-ork., koor en sol. 22,30 Gram. 22,45 Avondoverdenking 23,00 Nws 23.15 Gram. 23,40-24,00 Het Evangelie in Es peranto. HILVERSUM II. 298 m. VARA: 7,00 Nws. 7,10 Gym. 7,25 Gram. 8,00 Nws. 8,15 Quatre mains 8,30 Lichte muz. 9,00 Gym. 9,10 Gram. 9,40 Koperkwintet VPRO: 10,00 Voor de oude dag 10.05 Mor- BRUSSEL, .484 m. 12,!5 Gram. 13,00 j ~2 Nabij Peiropolis in de Braziliaanse staat Minas Gera is het geraamte gevonden van een dinosaurus, die volgens Braziliaanse deskundigen 85.000.000 jaar geleden heeft geleefd. Het twaalf meter lange skelet is bijna .compleet en zal worden opge steld in het museum voor Palaeon- tologie te Rio de Janeiro. (Advertentie) HILVERSUM II. 298 m. VARA: 8.00 Nws. 8,18 V.h. platteland 8,30 Gevar. progr. 9,45 Geestelijk leven, caus. 10,00 Componistenportret 10,40 Met en zonder omslag 11,10 Lichte muz. AVRO 12,00 Lichte muz. 12,30 Sportspiegel 12,35 Even afrekenen. Heren! 12,45 Orgelspel 13,00 Nws. 13,10 Meded. of gram. 13.15 V.d. jeugd 13,25 V.d. strijdkrachten 14,00 Boekbespr. 14,20 Gram. 15.10 Hoe krijg je een Nobelprijs? caus. 15,35 Gamb# en clavecimbel 16,05 Dansmuz. 16.30 Sport- revue VARA: 17.00 Strijkens. 17,30 V.d. jeugd 17,50 Sportjourn. 18,15 Nws. en sportuitsl. VPRO: 18,30 Korte kerk dienst IKOR: 19,00 Adventsdienst 19,30 Contact met Nieuw-Zeeland 19,35 Bij belvertelling AVRO: 20,00 Nws. 20,05 Zang 20,50 Voordr. 21.00 Cabaret 21,40 Hersengym. 22,00 Lichte muz. 22,20 Journ. 22,30 Gram. 23,00 Nws. 23,15 Sport 23,25-24,00 Lichte muz. NTS: 17,00-18,30 Eurovisie: Internat, zwemwedstrijden in Bochum 20,15-22,15 IJshockeywedstr. Europese Canadezen Rusland in Den Haag. MAANDAG, 5 DECEMBER 1955 HILVERSUM I. 402 m. NCRV: 7,00 Nws. en SOS-ber. 7,10 Gewijde muz. 7,30 Gram. 7,45 Een woord v.d. dag 8.00 Nws. en weerber. 8,15 Sportuitsl. 8,25 Gram. 9,00 V.d. zieken 9,30 V.d. huisvr. 9,35 Waterst. 9,40 Mastklimmen 10,10 Gram. 10.30 Morgendienst 11,00 Gram. 11,20 Lichte muz. 12,25 Voor boer en tuinder 12,30 Land- en' tuinb.meded. 12,33 Gram. 12,53 Gram. of act. 13.00 Nws. 13,15 Lich te muz. 13,50 Gram. 14,05 Schoolradio 14,35 Gram. 14,45 V.d. vrouw 15,15 Lichte muz. 15,45 Gram. 16,00 Bijbeloverdenking 16,30 Kamermuz. 17,00 V.d. kleuters 17,15 V.d. jeugd 17,30 Gram. 17,40 Beursber. 17,45 Regeringsuitz.: Rijksdelen Overzee Dr H. J. T. Bijlmer: Gezondheidszorg op Nieuw-Guinea in internationaal verband 18,00 Vocaal dubbelkwart. 18.20 Sportber. 18,30 Gram. 18,40 Engelse les 19,00 Nws. en weerber. 19,10 Orgelconc. 19,30 Pari. comm. 19,45 Huismuz. 20,00 Radiokrant 20,20 Beiaardspel 20,30 Gevar.progr. 22,00 vlekvrije koudlijm van CETA BEVER 24 „Dan krijgen we misschien de fi nanciële steun niet, die we nodig hebben." „Is er nog meer dat ik verzwij gen moet?" vroeg ze. en toen zei ze iets dat haar ontglipte voordat ze zich rekenschap had gegeven van de mogelijke gevolgen van haar woordei.. ..Bij voorbeeld dat je liever uit Ha lifax vertrekt dan uit New York of Boston?" Philip Arnold bleef enkele ogen blikken volmaakt roerloos staan. Toen boog hij zich langzaam naar haar toe. dreigend, alsof hij haar wilde grijpen en vermorzelen. „Annie," zei hij tenslotte, zó zacht, daj zUn stem nauwelijks een fluiste ring was, „je familie heeft er altijd slag van gehad dingen te horen die niet voor hun oren bestemd waren Wil je een klein aandeel in onze ontdekking accepteren?" „Mijnheer Arnold," zei zc ..ik wil niets te maken hebben met jou noch met je diamanten. En ik hen niet tc koop." Hij glimlachte sarcastx Vaar- schijnlijk ben ik de cru San Francisco, die weet dai ,h' achternaam Wattles is. ze oij. ..En dat jij een uitgeslapen eguist bent en je vrienden uitbuit. Ik denk dat mijn heer Ralston, je beschermer, erg verbaasd zou zijn als hij hoorde dat jouw dienstbode H. Wattles is." Hij lachte hatelijk. ,,Ik herroep mijn aanbod van een deel van onze winst. Maar ik denk dat je zonder dat ook wel je mond zult houden." 1 ij lichtte zijn hoed, en liet haar staan. Haar hersens werkten snel. Dus het feit dat Slack in San Francisco was gebleven, terwijl Arnold zogenaamd naar zijn diamantmijn was, beteken de gevaar voor hen. En het noemen van ae haven Halifax alleen al bracht hem in een soort paniek. Ze wist niet wat die twee feiten betekenden, m. ir ze waren in elk geval de moeite van het onthouden waard. Ze verliet de winkel in een niet al te geruste stemming, en liet zich dadelijk naar huis rijden. Hensiwas er al; ze had haar opdracht nauw keurig en getrouw uitgevoerd. ,,En vroeg Anneke. ,,weet je ze ker dat mij heer Means je niet van I zijn kantoor naar je hotel gevolgd is?" ..Als ik niet gevolgd wens te wor den." zei hepsie vinnig. ..dan word ik ook niet gevolgd." ,,En toch ben je wel gevolgd." ,,Door wie?" ,,John Slack, denk ik." ,,Als hij het nog eens probeert, krab ik zijn ogen uit," zei Hepsie. De volgende dag voor twaalf uur s middags keerde Hephzibah van Means' kantoor terug met het be richt dat hij duizend aandelen Ger trude had verkocht tegen honderd twee en een half. ,.Ik heb hem nog eens tienduizend dollar gegeven om morgen weer te verkopen," zei ze knorrig, ,,'t Is zonde van het goeie geld." Anneke dineerde alleen, en daarna hielp Hephzibah haar met kleden. Ze ging naar een lezing. San Francisco zwoer bij lezingen. Ralph Waldo Emerson had een serie van zes ge geven, en had zijn gehoor diep onder de indruk gebracht. John B. Cough hield zijn toehoorders afschuwelijke voorbeelden voor van de gevolgen van alcoholische dranken. Vanavond zou den Elizabeth Cadv Stantor en Su san B. Anthony spreken over de be vrijding van de vrouw uit haar eeu wenlange slavernij. Anneke was he lemaal niet benieuwd naar wat ze zeggen zouden, maar he* stond nu eepmaal goed om te gaan en gezien te worden. Ze werd vergezeld door een jonge man, een zekere mijnheer Prothero, die helemaal over stuur was door het feit dat Anneke Villard hem bij deze gelegenheid de voorkeur gege ven had. Hij arriveerde met koets en koetsier, en in onberispelijke kle dij. Anneke amuseerde zich niet bijzon der, ofschoon, nada* de toespraken afgelopen waren, de avond redelijk gezellig verliep. Zij gingen met een twaalftal anderen souperen, en daar na bracht mijnheer Prothero haar thuis en nam bij de deur afscheid van haar. Onwillekeurig moest Anneke aan Juan Vallejo Parnell denken. Hoe an ders was deze avond geweest, dacht ze spijtig. Met Juan verveelde je je nooit. Ze fro ste haar voorhoofd. Ze wilde niet aan Juan denken en hem ook niet missen. Ze had geen slaap. Alvorens zich uit te kleden, liep ze naar het raam van haar slaapkamer en staarde om hoog naar de hemel. Wonderlijk ge noeg dacht ze op dat moment hele- m: rl niet aan geld of andere mate riële goederen. Ze dachf aan zichzelf als vrouw. Ze boog zich naar voren, met haar handen op de vensterbank, zodat ze beter omhoog kon kijken naar de maan, die half achter de wolken schuilging. Toen werd haar aandacht getroxken door een bewegende schim aan de overkant van de straat en een zwarte plek tussen twee huizen. Ze wist niet waarom, maar ze werd opeens bang. Ze ging vlug op zij, en tegelijk zag ze een vuurstraal. Er knalde een schot, en in de ruit, precies op de plek waar ze daarnet gestaan had, verscheen een rond gaatje, temidden van een netwerk van scheuren. Hepsie!" riep ze. ..Hepsie!" ..Wat zullen we nou hebben?" Heph zibah kwam toesnellen. .,Ze - ze hebben op me geschoten, van de overkant van de straat!" Hephzibah keek naar het kogel gaatje in de ruit. Toen keerde ze zich langzaam om en keek Anneke aan, zonder een spier van haar gezicht te vertrekken. ,,Ik heb nooit verstand gehad van dat soort dingen," zei ze toen nors. ,,Maar één ding weet ik wel: als ze op je schieten, is het doorgaans niet voor niets. Vooruit ga naar bed. Daar ben je tenminste buiten schot." HOOFDSTUK 14. Anneke belde, en Hephzibah kwam de slaapkamer binnen. Ze bleef naast het bed staan en keek streng naar haar jonge meesteres. Toen keerde ze zich langzaam om en wees naar de ruit. ,,Als ze het komen maken zien ze natuurlijk dat het een kogelgat is," zei ze. ,,Pak de haarborstel," zei Anneke, ,,en sla de ruit stuk." Hephzibah deed wat haar gezegd was. ,,Ik dachf wel dat je niet wilde dat de mensen erover praten zouden," zei ze. Ze keek Anneke scherp aan. Er waren geen donkere kringen on der Anneke's ogen - geen tekens die er op wezen dat ze een slapeloze nacht zou hebben doorgebracht. ,,In elk geval ben je niet bang." zei ze goedkeurend. .,Wie zou het geweest zijn. denk je?" ..Arnold of Slack," zei Anneke. ,,Er is geen mens anders die de minste reden heeft om mij dood te schie ten." Arnold niet. Schieten ligt niet in zijn lijn. Hij werkt liever onder gronds. Ik weet ook zeker dat het niet met zijn toestemrping is gebeurd. Misschien heeft die John Slack het op zijn eigen houtje gedaan. Wat heb je die twee gedaan?" Misschien zijn ze bang dat m'n mond voorbij zal praten en hun plan nen in de war sturen." Waarover zou jij kunnen praten?'1 ,,Veel is het niet," zei Anneke, ,,Maar zij schijnen het gevaarlijk te vinden." ,,Zou het niet in verband staan 'met dat gegoochel van jou?" ,,Nee," zei anneke kortaf. ,,Ik wou graag ontbijten. Na de middag moet je naar Means toe om te horen hoe hij gevaren is." Anneke ontbeet en kleedde zich aan. Ze bestudeerde de ochtendbla den even grondig als anders. Halver wege de o'-.htend kwamen Conchita Nettleton en John Brownlee om haar uit te nodigen voor de wedrennen op Zaterdagmiddag. ..Alles gaat er naar toe," zei Con- chitta. „We gaan al vroeg op weg om een goede plaatz te kunnen krij gen. John rijdt ons met zijn vier span." „Heerlijk," zei Anneke enthousiast. „We hadden Juan Parnell ook willen inviteren," zei Conchita aar zelend. „Waarom ook niet?" ..Maar ik dachf - we dachten dat jullie „Nonsens." „En we hoopten - dat hoopten we allemaal - dat je hem zou accepte en. tuinb.meded. 12,33 V.h. platteland 12,38 Dansmuz. 13,00 Nws. 13,15 V.d. mid denstand 13,20 Pianotrio 13,45 V.d. vrouw 14,00 Kamerork., groot koor en sol. 14,55 Gram. 15,00 Gevar.progr. 16,00 V.d. kind. 17,00 Orgelspel 17,25 Roemeens ork. 17,50 Mil. comm. 18.00 »Nws. en comm. 18.20 Act. 18,25 Lichte muz. 18,40 Pari. .overz. 18,55 Kinderliedjes 19.05 St. Nicolaas- progr. 19,45 Regeringsuitz.: Landbouw- rubr. Het begon met zelfgemaakte spe culaas, de surprise van een speurtocht ten plattelande 20,00 Nws. 20,05 De fa milie Doorsnee, hoorsp. m. muz. 20,-35 Gram. 21,35 Het hangt aan de muur en het tikt 22,00 Dansmuz. 22,30 Idem 23,00 Nws. 23,15-24,00 Gram. BRUSSEL, 324 m. 11,45 Gram. 12,15 Accord.muz. 12,30 Weerber. 12,34 V.d. landb. 12,42 Accord.muz. 13,00 Nws. 13,15 Gram. 14,00 Schoolradio 15.20 Blaasens. 1545 Vlaamse liederen 16,00 Koersen 16.02 V.d. zieken 17,00 Nws. 17,10 Lichte muz. 18,00 Franse les 18,15 Gram. 18,20 Prot. caus 18,30 V.d. sold. 19,00 Nws. 19,40 Gram. 20,00 Oud-Vlaamse liederen 20,15 Gram. 20,45 Kunstkaleid'oscoop 21.00 Gram. 21,45 Nws. 22,00 Symph.ork. en soliste 22.30 Gram. 22,50 Nws. 22,55-23,50 Symph.ork. BRUSSEL, 484 m. 12,00 Gram. 13,00 Nws. 13,15, 13,45 en 14,15 Gram. 15,00 Ork.conc. 15.45 «-Gram. 16,05 Lichte muz. 17,00 Nws. 17,15 Gram. 17,25 Kamermuz. 18.40 Gram. 19,30 Nws. 20.00 Ork.conc. 20,40 Gram. 21,35 Muzikale raadsels 22,00 Ork.conc. 23,55 Nws. NTS: 17,00-18,00 St. Nicolaasprogr. ren als geleide." Anneke lachte vrolijk. „Is dit een soort samenzwering? Laat ik begin nen met je er op te wijzen, Conchita, dat Juan Parnell me zijn geleide niet heeft aangeboden. Wat moet ik dan doen? Hem een geparfumeerd briefje sturen wadrin ik hem uitno dig?" „Natuurlijk niet, lieve," antwoord de Conchita haastig. „Maar als hij het je vroeg, zou je dan ja zeggen?" „Ik stel voor, Conchita. dat we het aan Juan overlaten dat zelf te ondervinden." Ze gingen korte tijd later weg, ta melijk optimistisch gestemd ten aan zien van de uitslag van hun diplo matieke missie. Anneke vroeg zich af of zij op aansporing of met mede weten van Juan Parnell zelf waren gekomen. Juan kennende, achtte zij dat onwaarschijnlijk. Maar niettemin koesterede Anneke een heimelijke hoop dat het in orde zou komen. Ais Juan weer toenadering wenste en zichzelf tactvol wist te gedragen, dan was ze bereid het verleden te laten rusten. Het zou voor hen alle bei veel gemakklijker zijn als er nergens meer over gesproken werd, als er van beide kanten verklaringen noch verontschuldigingen gegeven werden, zodat ze hun vriendschap konden voortzetten vanaf het punt waar hun wegen uiteengegaan waren. (wordt vervolgd)

de Stem | 1955 | | pagina 3