w Kruiningse dorpshuis geopend door Commissaris der Koningin Opnieuw verdeling critiek op Braakman Mysterieuze ramp LOUPEN s< Buitenland en eigen land hielpen het bouwen GAFE TE HUUR SAS VAN GENT KRO-f orum in de mist Mgr Baeten over UITBREIDING DIOCEES Tussen Schelde en grens Borghstijn - Hulst Z- VLAANDEREN M< Verontwaardiging in NCB-kring Oostburg Hulst niet in de aether gekomen Walcheren Analecta Bredana MIDDELBURG VLISSINGEN CHV vergaderde Nieuw kantoorgebouw te Veg/iel Doktersdiensten Grootse intocht van de Sint Polderbesturen Zuid-Beveland tchenkenhuis^ Vrije tijdsbesteding voor bejaarden Duitse vissers naar Vlissingen GOES HALVE PRIJZEN UUR TERNEUZEN AGENDA Heden Morgen Maandag n DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 3 DECEMBER 1955 Kruiningen dat uit de storm ramp als herboren verrees, heeft nu ook zijn gloednieuw en schit terend Dorpshuis, waarvan de Commissaris der Koningin, die het gistermiddag opende, terecht opmerkte, dat 95 pet. van de Zeeuwse gemeenten er jaloers op kunnen zijn. Hel» riante gebouw beslaat een gro te oppervlakte en bevat behalve de grote conversatiezaal en de toneelzaal, die 500 zitplaatsen heeft, verschillen de kleinere zaten, een bibliotheek, enz. De monumentale ingang is ver sierd met beeldhouwwerk van mevr. du Croo-Ruy. De energieke voorzitter van de stichting „Ons dorpshuis", de heer W. de Graat heeft in zijn openings speech dar.k gebracht aan allen die de bouw mogelijk gemaakt hebben. Allereerst noemde hij Tasmanië dat f 45.000 schonk, de toneelzaal draagt daarom de naam van dit land. Zweden dat het hout voor de bouw schonk, is vereeuwigd door de con versatie-zaal er naar te vernoemen. Het Rampenfonds liet zich evenmin onbetuigd en droeg via een stich ting van de Hervormde Kerk een flink bedrag over. Een der vertrekken werd daarom „Samuel" gedoopt, herinnering aan het voormalige lo kaal der Herv. gemeente. De stich ting voor de landbouw in Drente hielp eveneens bouwen; de biblio theek vaart daarom onder Drentse vlag. (Advertentie) Een geheel gerestau reerd op goede stand te Inlichtingen bij Beiersch Bierbrouwerij v. WAES BOODTS, te Westdorpe. Het handenwerklokaal heet naar Assen, ter herinnering aan hetgeen de Jeugdraad aldaar presteerde en natuurlijk is er ook 'n Apeldoorn-zaal, om de herinnering levend te houden aan het comité „Apeldoorn helpt Kruiningen." Spreker verwelkomde nog in het bijzonder de Commissaris der Konin gin en diens echtgenote er. zei zeer erkentelijk te zijn voor het warme medeleven van de Commissaris met Kruiningen en de grote steun van hem ontvangen. DE OPENING. Graaf en ds. Burgeier die als ware kemphanen hebben gestreden om dit gedurfde en mooie plan uit te wer ken. Spreker hoopte dat deze maand de verdere verdeling var. de Rampen fondsgiften nog haar beslag zou krij gen en zei dat Hansweert ook niet vergeten zal worden. Met de wens, dat het Dorpshuis de geestelijke en culturele bloei van Kruiningen bevorderen zou ver klaarde de Commissaris het voor ge opend. SINTERKLAASSTEMMING. Dc Commissaris der Koningin zei bij het betreden van het gebou- de gedachte niet te hebben kunnen onderdrukken; „Wat zou wijlen bur gemeester Vogelaar genoten hebben, indien hij deze dag aad mogen be leven". Spreker roemde ook de heren de Na de pauze sprak eerst de burge meester var. Kruiningen zijn voldoe ning uit over het nieuwe gebouw. Hij werd op de voet gevolgd door Apeldoorns burgemeester, de beer des Tombes, die een cheque van f 4500 aanbood; de heer Griffioen uit Beekberg schoot ook goed uit de slof met f 1500 voor de aankleding van de bestuurskamer. De ambachtsheer Dinger van Kruiningen schonk een klok. Van de andere sprekers(sters) noemen wij nog mej. Westera van de Stichting Zeeland en de heer Car- pentier, directeur van de Midden- standsbank te Goes, wiens instelling de gift van Tasmanië overbracht. Gisteren is in de vergadering van de kring - Oostburg van de NCB opnieuw veel critiek geleverd op het door de minister van Financiën ge voerde beleid, ten aanzien van de verdeling van de bedrijven in de Braakm an-polder. Over dit onderwerp is van gedach ten gewisseld met het Tweede Ka merlid ir v. Meel, die op instigatie van het Kringbestuur speciaal voor deze kwestie naar Oostburg was ge komen. Enige dagen geleden is tij dens een gecombineerde vergadering van de beide Zeeuwsch - Vlaamse N. C.B.-kringen en de L.T.B. uit Z. - Beveland, eveneens over dit onder werp gesproken, hetgeen resulteerde in een telegram aan de KVP-Kamer- fractie. De leden van de kring Oostburg, ook het bestuur, waren van mening, dat de redactie van dit telegram te gematigd was. Daarom juichte men het sterk toe, nu alleen vanuit de West-Zeeuwschvlaamoe kring opnieuw 'n telegram te zenden waarin men van de KVP-fractie in de Tweede Kamer de medewerking eist en haar aan spoort, alles in het werk te stellen, opdat de minister zijn handelwijze herziet. De drukbezochte vergadering liet zeer verontwaardigde geluiden horen. „We kunnen het niet scherp genoeg stellen, we behoeven ons niet voor de gek te laten houden", aldus één der leden. Ook in het politiek forum dat de KRO gisteravond te Hulst or ganiseerde, is het onderwerp nog' maals ter sprake gekomen. Het KRO-forum, dat gisteravond in Hulst is gehouden, heeft wel met pech te kampen gehad. De forumle den konden namelijk wegens de soep- dikke mist niet via de Schelde naar Zeeuwsch - Vlaanderen komen, zodat ze over Antwerpen moesten reizen, hetgeen uiteraard veel oponthoud ver oorzaakte. Hoewel dus later, kon het politiek forum todh doorgaan, doch radio luisterend Nederland heeft er niets van gehoord, want de reportagewagen was naar Kruiningen gereden en moest dus onverrichterzake terugke ren. Een vraag over de gewenste vaste oeververbinding met overig Ne derland, in het kader van het Delta plan, kreeg hierdoor wel bijzondere actualiteit. Mgr. Jos. Baeten schrijft in „Sanc- ta Maria", dat de uitbreiding van z(jn Diocees in vele opzichten zo in grijpend is, dat hij met gemengde gevoelens deze wijzigingen heeft zien naderen en met gemengde gevoelens ze thans tot werkelijkheid ziet wor den. „Van ingrijpende betekenis is het voor de bij ons diocees nieuw inge deelde gelovigen en vooral de pries ters, die zich tegen wil en dank in het diocees van Breda zien opgeno men. „Van ingrijpende betekenis is het echter ook voor ons, die ons wel be wust zijn van de langdurige moeilijk heden die deze indeling voor ons zal meebrengen. „Men moet hier echter niet al te menselijk over oordelen en spreken. Het is immers van grote, zelfs bo vennatuurlijke betekenis, als men be schouwt door wie en waarom deze veranderingen worden gewild en doorgevoerd. „Het „sentire cum Ecclesia" is hier wel op zijn plaats. „Wij durven vertrouwen, dat men zich geleidelijk zal inleven in deze door de H. Kerk gewilde nieuwe een heid van Diocees, en dat allen zich met edelmoedigheid zullen aaneen sluiten rondom de bisschop, die voor priesters en gelovigen Christus zelf vertegenwoordigt. „Maria, de Moeder van genade, verkrijge voor ons en voor allen de genade samen te groeien tot een bovennaturulijke eenheid in Chris tus". Ad vei iMDiie Tegen Nieuwjaar zal het eerste nummer verschijnen van de Analec ta Bredana, die zuilen verschijnen naast Sancta Maria en waarin de meeste officiële mededelingen van het bisdom Breda opgenomen zullen worden. Deze Analecta zullen voorlopig zes maal per jaar, doch enigszins onre gelmatig verschijnen. Audiëntie De Bisschop van Breda zal geen audiëntie verlenen op 4, 6 en 8 Dec. Advertentie) 'n ST. NICOLAASGESCHENK BOSCH OPTIEK HULST - Tel. 326. Geslaagd. Onze stadgenoot de heer D. Dronkers slaagde te Leiden voor het doctoraal examen medicij nen. In het Casino te Den Bosch hield de C.H.V. haar algemene vergadering Voor meer dan 800 afgevaardigden hield het Tweede Kamerlid ir C. van Meel een inleiding over de plaats van de coöperatie in de tegenwoor dige tijd. De voorzitter, de heer G. Moonen gaf een overzicht van de gunstige resultaten van het afgelopen jaar. Hij deelde voorts mee, dat de plan nen voor een nieuw kantoorgebouw te Veghel waarschijnlijk in 1956 ge reed zullen komen. De heer A. in 't Groen werd her kozen als lid van de raad van toe zicht en de heren P. Vercauteren en G. Rovers als leden van het bestuur. 's Morgens had de geestelijk advi seur, rector Bekkers, in de St. Jans basiliek een H. Mis opgedragen, die door zeer veel afgevaardigden werd bijgewoond. Te Goes wordt Zondag de dienst waargenomen door dr Griep; te Middelburg en Vlissingen resp. door dokter Pel en Grippeling; te Hein- kenszand, Arendskerke en Wolfaarts- dijk door dr Vos en op O. Zuid Beve land door dr Noome te Krabbendijke. Dr Folmer te Driewegen neemt waar voor dr Luyckx en dr Gelderblom te Nieuwdorp voor dr Kiviet. DIENST DIERENARTSEN Op Z. Beveland West wordt Zondag dienst gedaan door de heren A. El- zerman te Goes en M. Gaakeer te Ovezande. Op buitengewoon spectaculaire wij ze heeft St Nicolaas zijn intocht ge houden. Duizenden kinderen en vol wassenen waren op de been om de Goed-Heilig Man gade te slaan en toe te zingen, terwijl het geheel een sprookjesachtig aanzien bood. Aan de Keersluis werd de Sint ingehaald en voorafgegaan door ..Ons Genoegen" maakte de Sint hoog te paard zijn intocht door de stad, teweers- zijden geflankeerd door flambouw dragers en achter hem een grote schare kinderen met lampions. Twee Walcherse huifkarren met Zwarte Pieten bevonden zich eveneens in de stoet, die gesloten werd door ..St Caecilia". Voorop reden twee politie motoren met zijspan, waarin even eens een Zwarte Piet die rijkelijk strooigoed wierpen. Bij zijn tocht door de stad viel de Sint een overgrote belangstelling ten deel. Op sommige plaatsen was het publiek in zulk een groten getale aan wezig, dat men slechts stapvoets er door kon komen. Na zijn tocht door de stad arri veerde de Sint op de Oude Markt waar hij geschenken uitdeelde. De Vlissingse politie kreeg ais eerste een beurt. Inspecteur Eggink moest bij de Sint verschijnen, die vertelde zelfs in Spanje vernomen te hebben van de ijverige pogingen om de trottoirs „sclioon" te houden en de hieruit voortvloeiende verordening; hondjes aan de lijn. Om deze zware taak voor de politie te vergemakkelijken bood hij de inspecteur een grote leverworst aan en... een vangnetje! Uiteraard wekte deze „surprise-uit reiking grote hilariteit onder de be volking De samenwerkende middenstand van Vlissingen kan terugzien op een buitengewoon geslaagde St Nicolaas- viering. Benoemd tot dijkgraaf van de pol der Beoosten- en Bewesten-Blij M. de Regt Lzn te Axel; tot plaatsver vanger van de dijkgraaf van de Klei ne-Molenpolder A. E. de Boënne te Graauw; tot dijkgraaf van de polder Overslag J. F. de Nijs te Overslag; tot dijkgraaf van de polder Philip pine R. G. Barbé te Philippine; tot dijkgraaf van de polder St Pieters (Philippine) R. G. Barbé te Philip pine; tot bestuurslid van de water kering van het caiamiteuze water schap Walzoorden J. Verschueren te Hontenisse; tot dijkgraaf van de Prosperpolder (Ned. gedeelte) P. Vercauteren te Clinge; tot plaats vervanger van de dijkgraaf van de Overslagpolder A. H. van de Winckel te Overslag: tot dijkgraaf van de polder Westdorpe of Nieuw-Vogel- schor C. P. van der Bilt te Terneu- zen en tot plaatsvervanger van de dijkgraaf van de polder Westdorpe of Nieuw-Vogelschor P. David te Ter- premie zal ongeveer zeven procent zijn van het loon beneden de 6000. per jaar. Zo men weet bedragen de uitke ringen 1338.voor 'n echtpaar en 834.— voor 'n ongehuwde. Veel ongewisheden schuilen nog in het voor-ontwerp en massa's amen dementen zijn daarop dan ook inge diend. Zwaar geschut wordt vooral gericht op artikel 60 dat over de aanpassing gaat voor degenen die reeds in een pensioenregeling zijn opgenomen en daarvoor al dan niet premie betalen. Het laatste woord is daarover niet gesproken, want on gewijzigde aanneming van de voor gestelde wet, zou tot onrechtvaar digheden leiden. Het standpunt der organisatie is dat het pensioen op tachtig procent van het inkomen kan worden gesteld, terwijl de rege ring het tussen de 60 en 70 procent wil houden. Naar het inzicht van spr. kon men het beste het gehele arti kel 60 uit de wet lichten. Na. deze causerie behandelde spr. de ver schillende activiteiten van de bond op het sociale terrein, zoals dc strijd voor een vrijere loonsverho ging en voor een gelijk loon bij ge lijke prestaties; uitbreiding vacantie- toeslag in bedrijven waar dit moge lijk is en voor het terugbrengen van de arbeidstijd voor het winkelperso neel van 53 tot 48 uur per week. Tenslotte wees spr. nog op het be lang van de Ondernemingsraden, welke ingevoerd mogen worden in ieder "^bedrijf met meer dan 25 per soneelsleden. Het tweede deel van de avond was ingeruimd voor de behandeling van de zo ingewikkelde nieuwe spellings regels, die overal verwarring en cha os brengen. Pater Gerlaet, leraar aan het St. Fillibrordcollege te Goes, bleek een veilige gids in de tot een doolhof geworden taaltuin en zette menig don ker hoekje ervan in het licht. De bijeenkomst stond onder leiding van de heer De Rechter, die een in memoriam wijdde aan wijlen de heer M Zwartepoorte en voor zijn zielerust liet bidden. De voorzitter vertelde een en ander over de propaganda in het rayon der afdeling en hoopte dat het aan tal van 100 leden spoedig bereikt zal worden. De H.K.W. in Nederland boekte zijn 20.000ste lid. Afkeurend liet spr. zich uit over het besluit van de Goese raad in zake de recente vermeerdering van het aantal koop-avonden en memo reerde met genoegen, dat de po ging om te Rotterdam een perma nente koopavond in te stellen mis lukt was want andere plaatsen zou den zeker het Rotterdamse voor beeld gevolgd hebben. „De woestijn leeft" Het onbekende, mysterieuze leven in de woestijn, met zijn wreedheid, zijn spectaculaire schoonheid is het onderwerp van de fabelachtig-knap- pe film, welke "Walt Disney gemaakt heeft van dit ontzagwekkend brok natuur. De woestijn die Disney voor zijn rolprent koos, is de grote Ameri kaanse woestijn, die zich uitstrekt van de Dodenvallei tot aan de Pecos, van de uitlopers van de Sierra Ne vada naar de Rockie Mountains en die een grondgebied van twaalf sta ten bedekt. Menselijk leven moest wijken voor de barheid dezer vlakte, maar an der leven heerst er genoeg en dit betrapt Disney op heterdaad. Hu mor en bittere ernst uit het dieren leven wordt in al zijn schakeringen op het witte doek gebracht en be halve wonderen van kleurenpracht is er ook genoeg opwinding aanwezig. Machtig is het effect van de een zondvloed verwekkende wolkbreuk. Grand deed met deze film een goe de keus. Fruitvergiet (passend bij ieder servies) 1.50 Etui voor Rybewijs (Zeer handig) 1-9® Metalen briefstandaard (Uittrekbaar) 3.50 Koperen Haardketel ('ji Sieraad op de Haard) 8.50 Marokkaanse tas (origineel kameelhuid) 9» Moderne schoorsteenklok (Met vogelmotieven) 14.95 Lichte Dameskoffer (met ritssluiting) 16.50 P'^rokkaans^ Pout'f (neutrale kleuren) 39.75 U 'slaagt er uitstekend voor SINT NICOLAAS GESCHENKEN TDÊL PT middelburg, GOES l.kerkstb. Tussendoor werden natuurlijk uit vol le borst liedjes gezongen en voor de kinderen van Eede was dit weer de hoogtijdag van het jaar. Sluis Op het gemeentehuis werd onder leiding van het gemeentebestuur een bijeenkomst gehouden van de Com missie „Ouden van Dagen" en enkele genodigden in verband met de vrije tijdsbesteding van bejaarden. Uit de loop der besprekingen bleek, dat het gewenst geacht werd om de or ganisatie van de jaarlijkse rijtoer voor de ouden van dagen gescheiden te houden van de regeling van de vrije tijdsbesteding van bejaarden en voor dit laatste een aparte commis sie in te stellen, bestaande uit de heer J. de Klerk, voorzitter, Mej. C. Dusarduijn, secretaresse, de heer J. Witte, penningmeester, en de da mes Daansen, van Hee, van den Nes- te en de heer P.W. Jansen, leden. Be sloten werd het gemeentebestuur een startsubsidie te vragen. De Com missie „Ouden van Dagen" heeft di rect besloten een bijdrage van 100 gulden beschikbaar te stellen. De nieuw gevormde commissie zal direct de mogelijkheden bezien die er in Sluis voor de vrijetijdsbesteding van de Ouden van Dagen en zo spoe dig mogelijk met de organisatie van zgn. instuifmiddagen beginnen. Haring in transito Het ziet er naar uit, dat het bit tere ernst wordt met de plannen der Duitsers om Vlissingen te bestemmen tot transito-haven van door Duitse loggers gevangen haring. Vorige week liep het eerste span Duitse haringskotters de SG 16 cn SG 17 binnen met slechts 10 ton haring. Naoat zij hun lading in tran sito hadden gelost, ging men opnieuw ter visvangst en begin dezer week liep men wederom binnen, nu ech ter met 'n belangrijk grotere vangst. Men was zodanig tevreden hierover, dat contact werd opgenomen met de dederij in Duitsland om méér Duitse haringkotters naar de visgronden ir. het Kanaal te dirigeren en Vlissin gen als transito-haven te kiezen, vooral nu de vangsten dit wettigen. Zoals bekend gaat het om 40 span Duitse haringkotters. Verwacht mag worden, dat reeds volgende week 5 span Duitse haring kotters zft bij de SG 16 en SG 17 zullen voegen. Het hoeft geen betoog, dat deze ontwikkeling belangrijk ongunstige gevolgen zal hebben voor de Neder landse handel op de Duitse markt. Lef?"* (Vervolg van pagina 1) i Ook Brandweercommandant J. Th. I Rademakers leidde de eerste speur tocht naar de oorzaak. In deze zwarte faze van het drama speelde de kleine mevrouw Koren brits een bewonderenswaardige rol. In haar huis, dat op de eerste verdieping van het getroffen pand is gevestigd, maakte zij de ramp op enkele tien tallen meters afstand mee. Ze liep naar buiten en was ongeveer de eer ste toeschouwster. Later maakte zij zich uiterst verdienstelijk met de eer ste hulp. Afzichtelijke décors Deze moest gebeuren tegen afzich telijke décors. Tussen de steenbrokken van de dikke muren, de versplinterde balken, lagen verpulverde fietsen, een gescheurde zakdoeklichaamsde len van de slachtoffers. Het dak van de cantine hing omlaag als een ge scheurde vlag. Op brancards werden de stoffelijke resten naar de garage gedragen, waar het water van gesprongen leidingen langs de muren droop. Toen de zwarte dodenwagens arriveerden, moest eerst een vrachtwagen van de gemeenterei niging naar buiten worden gereden, alvorens zij ruimte vonden om hun droeve last te ontvangen. Zwijgend, in blauwe overalls, zagen de arbeiders hun makkers vertrekken. Zo lagen de decimeters-dikke mu ren van wat eens sterk leek: Ver wrongen en in brokken. De foto geeft een treffend beeld van de enorme ontploffing, die hier vier doden vergde. De buisleidingen en een wankel hangend reservoir to nen, waar de spoelafdeling was. In de daaronder gelegen kelder vond de mysterieuze ontploffing plaats. De vreselijkste dagtaak uit hun leven was voorbij Vreselijke rouw De burgemeester van Breda, Mr Dr C. Kortmann, gaf spoedig van zijn medeleven blijk. Hij arriveerde in het gezelschap van gemeentesecretaris Mr Ph. v. Woensel en stelde zich volledig op de hoogte van het drama. Later op de dag, toen het donker al viel als de vreselijke rouwtooi van de stad, vroeg de burgemeester nadere inlichtingen over de slachtoffers en hun zwaar getroffen gezinnen. Wet houder Romsom was al eerder ter plaatse. Verder waren er onder meer Mr G. J. M. Temmink, de Officier van Justitie, politiecommissaris A. C. de Bruyn en Ir G. Lely, de adj.-directeur van Openbare Werken. De heer Heeremans woonde aan de Speelhuislaan 98, de heer v. Eykeren in de Kanariestraat 34, de heer Pop- pelaars in de Heuvelstraat 19 en de heer Mattijssen in de Bonairestraat. De mannen van de Koninklijke Stedelijke Harmonie in Hulst vie len ons wel een beetje tegen, toen zij moesten uitrukken om tam-tam te maken voor de col lecte voor de kanker bestrijding. Hulst is ge wend om het fiere en Eraai geüniformeerde corps massaal te zien rondtrekken, maar de ze keer was het maar een povere Harmonie die zich liet zien. Vele leden stuurden de kat en bleven zelf thuis. Als er iets feestelijks te doen is komen ze beter voor de dag. Een collecte voor een so ciaal doel is natuurlijk helemaal niet feestelijk, maar in wezen toch heel wat belangrijker dan het brengen van een serenade en de daaraan vastzittende rondjes. Het is te hopen dat de toen afwezige muzikanten een volgen de keer hun plicht be ter verstaan. Er werd onlangs 'n loterij gehouden, er gens in 'n Zeeuwsch- Vlaams stadje. Toen de uitslag bekend was werd die omgeroepen door een enthousiast microfonist die, zich verblijdend met de blijden, liet weten dat nummer zoveel een tapijt gewonnen had. Een stuk familie pan houder van lot num mer zoveel hoorde dat en spoedde zich naar de gelukkige, een in woner van een Bel gische grensgemeente. - Met een belofte van 'een flinke fooi aan de gene die het prijsheb- bende lot had ver kocht, charterde men een vrachtwagen en reed, met drie man sterk, om het tapijt dat in de verbeelding iedere kilometer gro ter en groter werd. Toen de drie man nen de mouwen op stroopten om het zwa re tapijt op te laden, reikte een helpende hand de prijs aan: een stukje weefsel van luttele vierkante deci meters. Onder 't uiten van duistere bedrei gingen aan het adres van degen e die jan ..een tapijt" gesproken had, reden de prijs winnaars gedesillusi- onneerd terug. Het „tapijt" dwaas in die grote vracht auto. Het wordt weer Sin terklaas. Het is dit jaar wel een „hele echte" Goed-Heilig Man die ons land bezoekt, want zodra hij vaste Neder landse grond onder de voeten had, vermaan de hij minister Algera om gauw te zorgen voor een vaste verbin ding tussen Zeeuwsch- Vlaanderen en overig Nederland. Dat zei hij daar helemaal in Am sterdam en toen Z. Vlaanderen ervan hoor de zei het spontaan „dat is de echte Sinter klaas!" Daar moet nu dus een bisschop hele maal uit Spanje komen om in Amsterdam te pleiten voor de brood nodige verbinding tus sen het land van Schel de en grens en de vas sal. Kennelijk had het verlanglijstje Zeeuwsch-Vlamin- gen grondig bestudeerd. Er zullen nog heel wat Sinterklaasfeesten over heen gaan alvorens die wens vervuld is. Maar gebeuren moet het! Causerie over de ouderdonis- verzekering Voor de afd. Goes der H.K.W. hield de heer J. de Ries in „Stad Ostende" een belangwekkende cause rie over het ontwerp van wet op de ouderdomsverzekering, dat binnen kort in de Tweede Kamer komt. Zoals ook uit de discussie bleek doen zich nog heel wat misverstanden voor. Het is n.l. niet zo dat iedere Neder lander onder deze wet valt. Ze geldt alleen voor loontrekkenden en kleine zelfstandigen, wier inkomen tussen de 2000.a 3000.ligt en al leen zij moeten er, van hun 15e jaar af, ook premie voor betalen. Deze Rilland „WIJK A" BESTOND 10 JAAR. Het tienjarig bestaan van de buurt- vereniging „Wijk A" werd in de zaal van café van Hoek feestelijk herdacht. Na een welkomstwoord van voorzit ter J. Traas Az. werden door de leden diverse toneelstukjes en voordrachten uitgevoerd. Tot slot werd de dansvloer opgezocht. Advertenties) (Vrijdag j.I. van 10 tot 11 uur AANRIJDING MET ERNSTIGE SCHADE Een bestelauto, bestuurd door de heer P.E.B., reed in de Axelsestraat richting centrum. Op een 15-tal me ter daarachter volgde de vertegen woordiger, de heer G.H. uit Enkhui zen, in een volkswagen. Aan het kruispunt Axelsestraat - Leliestraat zwenkte de bestelauto plotseling naar links om de Lelie straat in te rijden. De bestuurder van de volkswagen trachtte door zeer krachtig remmen een aanrijding te voorkomen, hetgeen echter mislukte. De schade aan beide auto's was zeer aanzienlijk. Clinge te wal. h« der VERBETERING MOLENSTRAAT Wat de verbetering van Molen straat betreft is komen vast te staan, dat de waterleiding zeer veel moei lijkheden veroorzaakt. Was oorspron kelijk vastgesteld, dat er aan weers zijden een rijwielpad zou komen, thans is dit plan herzien en komt er slechts één rijwielpad met een breed te van 2.40 m. Dit rijwielpad zal lopen van de Gravenstraat tot aan de Gentsestraat. Met het leggen van de weg zal een begin worden ge maakt in het voorjaar 1956. VLAAMSE GAAI HOUDT TENTOONSTELLING De vogelvereniging De Vlaamse Gaai houdt een tentoonstelling in het St Aloysiuspatronaat, welke door de leden wordt georganiseerd. Met de opbouw van de tentoonstelling is men thans druk bezig. De liefhebbers heb ben er heel wat vogels bij elkaar gebracht welke door een erkend keurmeester worden gekeurd. Ver schillende soorten kanaries zullen- er tentoongesteld worden, evenals tro pische vogels. Ook de wildzang, wel ke door de Nederlandse bond van Vogelliefhebbers geringd werd, kan op deze tentoonstelling aanwezig zijn. Er zijn nog enkele volières, waarin prachtige collecties vogels te zien zijn. Kortom, het is een zeer mooi geheel, dat beslist de moeite waard is om gezien te worden. De tentoon stelling zal gehouden worden op 3 en 4 December a.s. Schoondijke DE POPPEN DER PRINSESSEN Het bericht in ons blad van giste ren over de tentoonstelling van de poppen der prinsessen, was onjuist. De tentoonstelling is eerst Vrijdag geopend en zal vandaag nog voortdu ren. I jzendijke WINTERUITVOERING. De muziekvereniging „Geduld Over wint" hield in het Hofzichttheater haar eerste winteruitvoering. Er was een zeer matige opkomst van de donateurs en in zijn openings woord (frukte de heer Dickenberg hierover zijn teleurstelling uit. De muziekuitvoering onder leiding van de dirigent Anthonisse werd vlot uitgevoerd, vooral de concoursnum mers ,,'t Lied der woestijn" en „Beel den uit de Vogezen". Na de pauze werd er nog een mu ziekfilm en een komische film ge draaid, waarna de avond besloten werd met een gezellig bal. Hoofdplaat 55 JAAR GETROUWD. Het echtpaar Haers-Scherluyn vier de zijn 55 jarig huwelijksfeest. On danks het feit, dat het feest in stilte werd gevierd, hadden de buurtbe woners toch een ereboog geplaatst, en toonden zij ook op andere wijze hun belangstelling. Het echtpaar mocht talrijke gelukwensen in ont vangst «nemen. Eede BEZOEK VAN ST. NICOLAAS. Trouw bracht Sint Nicolaas ook dit jaar weer een bezoek aan Eede Nadat de Sint per auto was afge haald, schreed hij statig het Paro chiehuis Sancta Maria" binnen waai de schooljeugd vol spanning afwacht te. Spontaan klonken uit de honder den kelen de Sinterklaasliedjes. Na dat pastoor O. de Munck een wel komstwoord had gesproken werd door de Goede Sint een toespraak gehou den tot de kinderen en het ontvan gende comité. Voor alle kinderen had Sint Nicolaas reeds een zakje met inhoud meegebracht en ook de klei neren kwamen op de' arm van hun moeder de Sint een handje geven. AXEL. Het Centrum 6.30 en 9 uur: De Mantel. CL1NGE Vogeltentoonstelling in het patronaat van 14-20 uur. DE KLINGE Kinema van Dijck 7.30 uur: De trouweloze. GOES Grand: De woestijn leeft. HULST Bioscoop gebouw 8 uur: Opgejaagd. IJZENDIJKE Hofzicht 8 u.: Rhapsody. ST JANSTEEN Schieting bij J. Baert, Roskam, om 3.30 uur. KLOOSTERZANDE Wildschieting bij J. Goossen, 't Witte Huis, om 5 uur. MIDDELBURG Electro: Het grote avontuur. Schouwburg: From here to eternity. OOSTBURG Ledel 8 uur: Vrouwen zonder vrijheid. SAS VAN GENT Olympia 8 uur: Besmeurde liefde. SLUISKIL De Brug 19 uur: St Nico laas schieting. TERNEUZEN Luxor 8 u: The Americano Concertgebouw 8 uur: Het monster van de Amazone. VLISSINGEN Alhambra: Raspoetin. Luxor: Moeder, wat een klap. ANTWERPEN Vlaamse Opera 8 uur: Othello. AXEL Het Centrum 4.15 uur: De Mantel; 8 uur: Miss Sadie Thompson. CLINGE Vogel ten toonstelling in het Patronaat van 9.30-19 uur. DE KLINGE Kinema van Dijck 3 en 7.3() uur: De trouweloze GOES Grand: De woestijn leeft. HULST Bioscoopgebouw 2.30 en 8 u.: Huwelijksreis op wielen; 5 uur: Opge jaagd. Hokten toonstelling in café F. Baert, Station. Wildschieting bij Jos v. Helsland-d'Hooghe om 3 uur. Hokten - toonsteliing bij J. v. Helsland-d'Hooghe Prijskaarting bij G. Buysse, café De Ster om 6.30 uur. IJZENDIJKE Hofzicht 5 en 8 uur: Rhapsody. ST JANSTEEN Wildschieting bij F. Bauwens om 3 uur. Hoktentoonstelling in café De Zwaluw. Prijskaarting bij Ed. Weemaes om 6 uur. Prijspiering bij J. de Bruyn, 't Hoekske om 1 uur. KOEWACHT - St Nicolaas-bal bij Th. Misseghers. Groot bal bij Alfred Dhol- lander om 5 uur. Schieting bij A. de Nijs om 3, uur. Duivententoonstelling bij A. de Kindt v.h. L. de Kindt om 10 uur v.m. Teerlingen bij Alb. de Kindt v.h. L. de Kindt om 10 uur v.m. Prijskaarting bij H. de Schepper en P. v. Hove om 6 uur. LAMSWAARDE Schieting bij A. van Driessche om 3.30 uur. MIDDELBURG Electro: Het grote avontuur. Schouwburg: From here to eternity. OOSTBURG Ledel 2, 4.30 en 8 uur: Vrouwen zonder vrijheid. PHILIPPINE L. Haers 2.30 u. Schieting SAS VAN GENT Olympia 2.30 uur: Boekaniers der 7 zeeën; 5 en 8 uur: Besmeurde liefde. SLUISKIL De Brug 3 uur: Wild schieting. TERNEUZEN Concertgebouw 8 uur: Het monster van de Amazone. Luxor 2 uur: Het monster van de Amazone; 4.30 en 8 uur: The Americano. VLISSINGEN Alhambra: Raspoetin. Luxor: Moeder, wat een klap. ZUIDDORPE St Nicolaaspiering in café Centraal, P. de Smet om 6 uur. ANTWERPEN Vlaamse Opera 3 uur: Elektra; 8 uur: Gravin Maritza. GENT Kon. Ned. Schouwburg 8 uur: De openbare aanklager. AXEL Het Centrum 8 uur: Miss Sadie Thompson. DE KLINGE Kinema van Dijck 7.30 uur: Een soldaat. GOES Grand: De woestijn leeft. HULST Bioscoopgebouw 8 uur: Hu welijksreis op wielen. Groot bal in café Apollo om 5 uur. Grote schieting bij Oscar Neefs begin 3 uur. KOEWACHT Prijskamp op biljart bij P. v. Hove om 4 uur. Schieting bij A. de Nijs om 3 uur. Monsterprijskaarting bij A. Raes en Th. de Waele om 6 uur. MIDDELBURG Electro: Het grote avontuur. Schouwburg: From here to eternity. MOERBEKE-KOEWACHT Schieting bij Albert Wauters om 3 uur. SAS VAN GENT Olympia 8 uur: Besmeurde liefde. TERNEUZEN Luxor 8 uur: The Ame rican! VLISSINGEN Alhambra: Raspoetin. Luxor: Moeder, wat een klap. 2)E reis ajev dt| Beide Sov ma vertrd hun dooi| nog eens voor een twistappel] tan. Het stail zich hiero'l len uitlatc andere tw| Portugal, waarom trel Portugal ll Hiermee ll sommige ll len bezwel dat zij m.f Indische gendhedenl wijze in h| trekken, den als vil nemendhe] hoefte var pacten af Hierbij toogd, dat) kracht bij daan kon geven afkd tijdens he| dreigend fing van berië. 0|j werden to verklaring] reid was zetten vanl stofbomme i Westerse z| niet mogell van een komst en de Sovjet-J afdoende Het Ru had met een grote tl was zo uitj wel gedro neutraliteit nog eens i| te brengen' ter bereidl m'sche en Sovjet-Ru^ "{"ERWIJ Midden! Oosten trf verkeert in lethargil op de plaa te van Eis| zicht van Europa mi vooral Fra laise door. De mislij conferentil nauer gestj oriënteerde listen en ll mislukking Duitsland i koers moet.l verig van met Moskoil ging te verll Vooral di| ralen, die behoren, za| heeft hen vraagd, of I blijven steil dent Heuss I kan zelf bontmantel echte val heeft verwe behoor volmaakte de modie TILBURQ Mauvalttr. 44 Tal. 23100 BREDA Eindstr. 14 Tal. 7634 24 „Dan kr nanciële hebben." „Is er gen moet?l iets dat 1| zich reken| mogelijke „Bij voorb lifax vertil Boston?" Philip A blikken vl Toen boog haar toe. wilde grijp Annie. dat zün st< ring was, slag van g niet voor f Wil je ee ontdekking „Mijnhee niets te m; met je dia koop." Hij glim schijnlijk Francisco, achternaar dat jij een je vriendei heer Rals'

de Stem | 1955 | | pagina 2