Wrede ramp in Breda eist 4 doden Mist in Europa Kroestjèv (anti-tierlantijnen) roemt een Birmese pagode De Bondsdag schaart zich weer achter Adenauer Ramelan vraagt eerst zijn regering om advies Misvatting KSG over Slachtoffers bezig met voorbereidingen voor feestavond. ONTPLOFFING (OORZAAK NOG ONBEKEND) IN KELDER BIJ HET GEM. VERVOERSBEDRIJF Lugubere copie van bominslag Of was het inderdaad een bom Ontwapenings resolutie No. Zoveel Smeult het ook op Zanzibar? Tragisch toeval Faure decreteert ontbinding van Franse parlement Versieringen komen overeen met het doel ....Maar lekkages waren niet nodig geweest.... r DAGBLAD VOOR ZEELAND Hoera'tje voor de kleinste Eert versoek aan de H.W.T.D. ANTON HUNINK BEWOLKT Sovjet-Unie Indonesisch-Nederlandse besprekingen Verkiezingen op nieuwjaarsdag De journalisten slaven-schrijvers Minister Zijlstra COMET-3" IS GESTART -\ n 95e JAARGANG No. 22012 Uitgave N V. Uitgevers lYüj Neerlandia Verschijnt elke werkdag. Bureaux: Breda. Losse nummers 13 ct Postrek no. 278841 Reigerstraat 16 Tel.: Directie, Redactie er Administratie 3351 Verantwooidelijk Hoofd redacteur: J J H A Bruna Redactie raaa C. J v Hootegem, iVLr Di A J J M Mes Mr. H M L de Recbtei, L J v t Westende P. V M Vercauteren Abonnementsprijs DU vooruitbetaling t 5.85 pei kwartaal per posi t 6.55, per week (uitsluitend bij met post- bestell.) t 0.45 Incasso wotdt berekend Voor God, Koningin en Vaderland ZATERDAG 3 DECEMBER 1955 Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.38 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.85 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.14 per m/m. (Ingezonden Mede- ielingen f 0.35 per m/m). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge- mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. Bureau vou. de Zeeuwse banden: Gil bib, Westsingel 88, Telefoon 2236 - Bureau voot Zeeuwsch- Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, Telefoon 102 - (Bij bureaux: Terneuzen, Noordstraat 56, Tel. 2601 - OOSTBURG: Nieuwstraat 41, Tel._no.35) De zware mist, die ook gisteren in het gebied van Londen hing, belem mert het vliegverkeer aanzienlijk. In komende vluchten uit Amerika en het Europese vasteland werden voor on bepaalde tijd uitgesteld. Het Franse luchtvaartverkeer on dervindt eveneens hinder van de mist. De „Rijndam" (op weg naar Cana da) kon de haven van Southampton Donderdagavond niet verlaten door de mist op het kanaal. De „Maas dam" heeft voor de haven het anker laten vallen. De „Maasdam" komt uit New York. Ook andere schepen, zoals de veerboten over het kanaal, konden niet varen. De „Lydia" van de redery Invotra te Rotterdam had door de mist een aanvaring op de Nieuwe Waterweg. De „Lydia" zou een gat aan bak boord hebben. Tussen Maassluis en Vlaardingen zat een schip aan de grond. Mogelijk is dit de „Lydia". Het binnenkomende luchtverkeer op Schiphol is tengevolge van de dik ke mist geheel stil komen te liggen. Een „Convair 34", die uit Londen kwam, moest een uitwijklandii\g ma ken op Eelde. De passagiers van dit vliegtuig werden per bus naar Am sterdam vervoerd. DE NAAM van de president en de vice-president van Indonesië mogen niet meer ten behoeve van een partij in verkiezingscampagnes worden ge bruikt. Bij de laatste verkiezingen was op dit punt nogal gezondigd. VOLGENDE WEEK vertrekt een tweede Fokker S-14, een trainingsma chine voor straaljagerpiloten naar de VS. Zoals bekend, verongelukte de eerste S-14, bestuurd door Sonder- man, tijdens een demonstratievlucht. DE ALGEMEEN secretaris van het NW, de heer H. Korte Jr. is voor een spoedoperatie opgenomen in een Amsterdams ziekenhuis. de toedracht te vertellen. Hij liep een shock op. In het medeleven, dat groeide met het aantal zwijgende toeschouwers, werd soms grote radeloosheid wak ker: Familieleden van mensen, die in het gebouw werkten en hen misten in de groep helpers en autoriteiten. De verliezen waren echter snel ge teldDokters traden terug met een zekere diagnose „Dood" en snel ge waarschuwde priesters gaven de H. Olie. Verwarde menigte j De reddingspogingen werden spoe- dig geleid door politie-inspecteur P. Greve. die in de verwarde menigte de redders bundelde voor een gezamen lijke krachtsinspanning. (Vervolg op pagina 2) Een verwarde menigte van werk- makkers en autoriteiten zocht tus sen de resten van de uiteengereten spoelafdeling en de cantine naar de slachtoffers. Zij vonden ze.... Vier mannen werden onder het puin te voorschijn gebracht. Eén, de 31- jarige monteur Mattijsen, leefde nog. Hij overleed later in het ziekenhuis. (Van onze speciale verslaggever.) EEN HAAGSE journalist belde de brandweer op om te vragen of het waar was, dat er bij V. en D. brand was uitgebroken. De brand weer wist van niets, doch bij on derzoek werd een begin van brand ontdekt DE BESPREKINGEN tussen werkge vers en werknemers uit het Belgische bankbedrijf, over een verkorting van de werkweek, hebben tot een over eenstemming geleid. Een aanzegging tot staking is ingetrokken. EEN COMITé van prominente katho lieken in Nijmegen, wil in samen werking met de gehele bevolking van de stad, de bouw van vijf zeer nood zakelijke parochiekerken mogelijk maken. IN AFGHANISTAN zijn bijna honderd hoge militairen gearresteerd en er gaan geruchten over nieuwe arresta ties. IN AMERIKA heeft voor de eerste maal een trein gereden, die van een afstand bestuurd werd. Er reisden 75 autoriteiten mee, die men zodoen de op een afstand hield.... IN ZUIDBROEK heeft zich een gas ontploffing voorgedaan, waardoor een 35-jarige vrouw ernstig werd ge wond. (Advertentie) Met woest, vernietigende kraeht heeft zich gisterenmiddag in de opslagplaats van het Gemeentelijke Vervoersbedrijf aan de Tramsin gel te Breda een ontploffing voorgedaan, die vier doden vergde. De vreselijke verliezenlijst luidt: de 39-ja- rige technisch hoofdambtenaar P .G. M. Heere- mans. vader van vijf kinderen, de 41-jarige op zichter eerste klas J. A. v. Eykeren, vader van De ontploffing een ramp van de wreedste omvang ver wondde verder een van de omwonenden, die door een stuk glas werd getroffen. De decimeters-dikke muren van de spoelafdeling, waar vuilnisemmers worden schoon gemaakt, en van de daar onder gelegen kelder, werden totaal uiteen gereten. De opvliegende brokstukken en de enorme luchtdruk een lugubere copie van een bominslag richtten voorts grote schade aan in de verre omgeving. Enkele kermiswagens, die in de na bijheid stonden, werden zwaar beschadigd. De bewoners liepen geen verwondingen op. Zelfs na een uren durend onderzoek was éen vraag nog niet beantwoord: Wat was de oorzaak van de ramp? Gisterenavond laat beried men zich nog op de mysterieuze mogelijkheid, of in de kelder, die in jaren door niemand was betreden, werkelijk een bom uit de oorlog heeft gelegen en pas nu ontplofte óf dat opeengehoopt gas tot ontploffing kwam. De enige zekerheid blijft, dat de ontploffing in de kelder heeft plaats gevonden. Omdat nog niemand de definitieve oorzaak kent, houden de autori teiten met de verschillende mogelijkheden volledig rekening. De kans bestaat inderdaad, dat Duitse militairen, die tijdens de oorlog in het gebouw gelegerd waren, explosieven in de kelder hebben achter gelaten. Nadien werd de kelder zelden of nooit meer betreden. Hij werd afge sloten. Ook gas kan aanleiding van de ramp zijn geweest. Er werd overi gens niet het minste spoor van brandsmetten ontdekt. De mensen, die de spoelkamer en een deel van de cantine letterlijk van de grond zagen verrijzen en in duizenden brokken zagen uiteen spatten, hebben evenmin vlammen gezien. Ook samengeperst gas kan echter tussen de betonnen wanden van de kelder een dergelijke ontploffing teweeg brengen. De komende dagen zullen deskundigen het onderzoek naar de oor zaak met de grootste nauwgezetheid voortzetten. De ontploffing greep niet allen. En kele minuten tevoren hadden enkele mannen de afdeling verlaten, de een om gordijnen te halen, de ander om dat zijn deel in het karweitje was vol bracht. drie kinderen, de 52-jarige carosseriemaker K. A. Poppelaars, gehuwd, maar geen kinderen en de 31-jarige monteur A. Mattijssen, die later aan de verwondingen overleed. De mannen waren in de emmerspoel-afde- ling van het Gemeentelijk Vervoersbedrijf bezig een provisorisch toneel in te richten. Vanavond zou er een feestavond met cabaret zijn voor het personeel.... Met ontzettende gezichten brachten zij als eerste de zwaar gewonde mon teur Mattijssen naar boven. De man, die toen nog tekenen van leven toonde (hij had zijn redders nog zijn adres opgegeven) overleed tame lijk kort, nadat hij in het St. Igna- tiusziekenhuis was aangekomen. De socialistische oppositie kreeg steun voor een motie, waarin ver klaard werd, dat Duitsland niet ver enigd zal kunnen worden vóórdat de „Grote Vier" ervan hebben afgezien te trachten een herenigd Duitsland in hun eigen militaire blok op te ne men. Daarentegen had de Bondsregering in de verklaring, waarmee zij het debat opende, een opnemen van Duitsland in het Atlantische blok de beste veiligheidsbijdrage genoemd. BERLIJN meldt worstenweer Uit welke hoek de wind ook waait, zo'n echte Gelderse worst van Hans Worst Te Deventer maakt nu alles goed. Het loodje aan de worst is Uw garantie! Topkwaliteit ...Anton Hunink! Hoe verser hoe lekkerder HOFLEVERANCIER DEVENTER Weersverwachting geldig tot vanavond, opgemaakt Vrijdag avond 23.25 uur. Veel bewolking met voorname- lijk in het Noordoosten van het land plaatselijk wat regen. Over- J i wegend matige maar langs de i kust tijdelijk krachtige Zuidweste- t Na een kort. en vlak debat heeft de Westduitse Bondsdag een verzoek aan de Sovjet-Unie gericht mee te werken aan de vereniging van Duits land. Het verzoek werd neergelegd in een met onthouding der socialis tische oppositie aanvaarde motie, waarin tevens de verwachting werd uitgesproken, dat de Bondsregering ook in de toekomst alles zal blijven ondernemen om Duitslands hereniging in samenwerking met de regeringen van Frankrijk, Engeland en de V.S. te bewerkstelligen. De V.S., Engeland, Frankryk en Canada, hebben voorgesteld her nieuwde pogingen in het werk te stel len om een ontwapeningsplan te ont wikkelen, gebaseerd op voorstellen van de Grote Vier, die in het ver leden zyn gedaan. Het voorstel is vervat in een ont werpresolutie, die is ingediend in de politieke commissie van de VN-as- semblee. De algemene vergadering wordt verzocht er bij de betrokken staten op aan te dringen prioriteit te: Moeilijkheden Over 2 pUllteil geven aan een „spoedig ten uitvoer J 1 leggen" van ontwapeningsplannen zo-: De Indonesische zaakgelastigde in als die van president Eisenhower en ----- premier Boelganin. Verder zou men voort moeten gaan met het op weten schappelijke basis zoeken naar een volledig doeltreffende controle op Later werden, onder leiding van de snel gearriveerde politie en brandweer, drie vreselijke doden geborgen: De zwaar verminkte Heeremans, vader van vijf kinderen, de timmerman K. Poppelaars, eveneens gehuwd, maar zonder kinderen, en de opzichter J. v. Eykeren, vader van drie kinderen, de enige, die buiten het gebouw werd gevonden. Het is nog niet zeker of hij zich op het moment van de ramp buiten bevond, dan wel naar buiten is geslagen. De enige zekere getuigen waren de doden Groeiend medeleven Zelfs de heer Nagtegaal, die in de keuken van de cantine bezig was, kopjes om te wassen, kon geen schets van het gebeurde geven. Hij kwam, - totaal overstuur, tussen de brokstuk-1 kernmateriaal. De subcommissie ken uit kruipen, maar wist niets van voor ontwapening moet weer bijeen- I komen. De Amerikaanse ambassadeur in West-Duitsland, James Conant, heeft verklaard, dat de Amerikaanse rege ring zal blijven vasthouden aan het recht van volledige bewegingsvrijheid van geallieerden en Berlijners in de vier sectoren van Berlijn en dat zij van dat recht zal blijven gebruik ma ken. De Sovjetautoriteiten blijven j volledig verantwoordelijk voor het j handhaven van alle bestaande vry- i heden in geheel Berlijn, zo voegde hij i hieraan toe. I Dit is nu het paardje, dat beschouwd wordt als het kleinste in Nederland en waarover wij gisteren bericht- ten. De stalknecht van circus Van Bever heeft het op een auto gezet (het was de eerste maal, dat het diertje in de buitenlucht kwam) om de proporties beter te doen uit- komen. Het diertje maakt het uit stekend en zo te zien is het vinnig genoeg. Sjeik Sultan Ahmed el-Moegheiri, onofficieel Arabisch lid van de wet gevende raad van Zanzibar, is bij zijn woning op het eiland Pemba aan gevallen en met messteken dodelijk gewond. Er zijn verscheidene arresta ties verricht. De sjeik was een van de drie Ara bische leden die vorig jaar uit de raad traden. Hij keerde Donderdag weer in de raad terug. Het Britse protectoraat Zanzibar bestaat uit de eilanden Zanzibar en Pemba, aan de Afrikaanse oostkust tegenover Tan ganyika gelegen. De Britten besturen het gebied, dat 265.000 inwoners telt, met behulp van een uitvoerende en 'n wetgevende raad. Den Haag, die de Indonesische am bassadeur in missie, mr Utoyo Rame lan, steeds heeft vergezeld hij de besprekingen met de Nederlandse re gering is gisteren naar Djakarta ver trokken om het Indonesische kabinet in te lichten over de gang van zaken omtrent het vooroverleg. De slachtoffers vielen door tragisch toeval. Op het tijdstip van de ontplof fing om precies tien voor half drie verbleven zij in de spoelafdeling, die geschikt gemaakt moest worden voor een cabaretvoorstelling, zoals die jaarlijks door het personeel wordt ge houden. De afdeling stond even boven de begane grond op een kelder ge bouwd. Vanuit de aangebouwde can tine, die gelijkvloers ligt, had de af deling dus alles van een goed zicht baar toneel. Er moesten evenwei nog voorzieningen worden getroffen en daarmee waren de mannen bezig. Juist beeld Werkmakkers van de slachtoffers, die nog in het stofslag van de uit el kaar geslagen afdeling, nader schoten, waren de eerste helpers. Verplette rend snel hadden zij een juist beeld van de toestand: Er moesten vier mannen door de vloer van de spoel kamer in de daaronder gelegen kel der zijn gestort en door het puin zijn bedolven. Het waren vier mannen. Faure heeft toch besloten, de ont binding van de Franse Nationale Ver gadering by decreet te gelasten. Het decreet verscheen gisteren in de Franse Staatscourant. De nieuwe t lfl„ r ranse aiaaiscouram. ue nieuwe als viste ren „f iets S" verkiezingen zouden op 1 Januari moeten worden gehouden, maar Fau- als gisteren of iets hogere. Vandaag: Zon onder 16.34, maan op 21.21 uur. Morgen: Zon i op 8.30, onder 16.34, maan op 22.42, onder 12.04 uur. Maandag: J t Zon op 8.28, maan op 00.00 uur. re probeert een verschuiving van een week gedaan te krijgen. Op een persconferentie verklaarde Faure, da, het ontslag van de radi cale ministers niet kan worden aan vaard. Volgens de Grondwet dient het kabinet thans in functie te blij ven. De regering zou al haar volmach ten behouden, doch in de periode van haar „zakenbestaan" met de grootste terughoudendheid te werk gaan. Faure wint advies in over de vraag of de verkiezingen ook in Algerije, dat officieel een onderdeel van Frankrijk is, gehouden zullen worden. Faure zal de verkiezingscampagne ingaan: Goedkeuring van zijn politiek met economische expansie, met als doel verdubbeling van de levensstan daard in tien jaar; absolute trouw aan de Westelijke geallieerden en co ördinatie van de hervormingen in Noord - Afrika. „De Britten noemen U „wilden", alhoewel de Birmese tempels twee maal zo oud zijn als de Engelse kerken", zo verklaarde Kroetsjev, die thans, ver gezeld door premier Boelganin, Birma bezoekt. Kroetsjev zei dit bij een be zoek aan de „Gouden Pagode" een van Rangoons beroemdste godsdienstige bouwwerken, dat eer, hoogte heeft van honderd meter en met bladgoud is overdekt. De Rus uitte zjjn waardering voor het houtsnijwerk der Pagode. Hjj zei: „Deze versieringen komen overeen met het doel, waarvoor de Pago de werd gebouwd". moest rood worden van schaamte". De Fransman antwoordde er de voorkeur aan te geven te blijven, zoals hij was. „Uw politieke kleur in aanmerking genomen, zou u zelfs zwart kunnen blijven, doch indien u maar over enig geioof en schaamtegevoel beschikte, zou u rood moeten worden van schaamte", zei Kroetsjev. „In de Sovjet-Unie wordt in de architectuur slechts het nuttige nage streefd. Niettemin is er in de laatste tijd critiek geoefend op Russische bouwers, omdat zij hun bouwwerken van een overdaad aan versieringen voorzagen. De Russische architecten hebben deze critiek aanvaard" Hierop wendde Kroetsjev zich tot enige buitenlandse journalisten. „Er zijn in Amerika een aantal bijzonder domme mensen", verklaarde hij. „Toen wij critiek oefenden op kame raad Alexander Vlasof (een vooraan staande Moskouse architect), poogden de Amerikanen hem over te halen in de Verenigde Staten te blijven. De Fransen maakten dezelfde domme fout". KLEUREN Daarop vroeg Kroetsjev of er ook een Fransman onder de buitenlandse correspondenten was. Toen er een naar voren trad, wees hij met zijn wijsvinger op hem en riep uit: „U Toen Kroetsjev zijn aanval op het „kolonialisme" hervatte, vroeg een Amerikaanse correspondent hem wat er eigenlijk in Oost-Duitsland geschiedde. „En hoe staat het eigen lijk in Letland en Estland?" wilde een andere journalist weten. „U weet niets van hetgeen in Oost-Duitsland geschiedt. U begrijpt de Oostduitsers niet, omdat u en uw collega's betaalde slaven-schrij vers van het kapitalisme zijn. Indien u ook maar iets goeds over de Sovjet-Unie zoudt schrijven, zou u de hongerdood sterven, daar de kapitalistische pers uw berichten niet zou willen opnemen." Later bekeken Kroetsjev en Boel ganin de „wereld vredespagode" welke verleden werd voltooid. jaar nabij Rangoon LEKKE PAGODE Kroetsjev zag op een gegeven ogen blik, dat de muren tekenen vertoon den van lekkage van het dak tijdens regens en hij merkte in dit verband op dat de bouwers „klaarblijkelijk geen rekening hebben gehouden met de weersomstandigheden". „In de Sovjet-Unie zouden de architecten er voor gezorgd hebben dat de daken van dergelijke belangrijke gebouwen niet zouden hebben gelekt". De Birmezen wezen er op, dat in Birma zware moesonregens vallen, doch Kroetsjev bleef op de gemaakte fout wijzen, om vervolgens te zeggen: „De Moskouse ondergrondse spoorweg is in moerassig gebied gebouwd, doch wij hebben niet de minste last van vocht. U moest eens naar Moskou komen om voor u zelf te kijken. Wel licht zouden wij u nog iets kunnen Ie ren", waaraan hij toevoegde, „na tuurlijk spreek ik slechts over het geen ik zie. U hebt het werk gedaan en u moet meer van de hierbij on dervonden moeilijkheden weten dan ik". Van Indonesische zijde verklaarde men. dat zowel de kwestie van de agenda-punten als de plaats van de conferentie moeilijkheden opleveren. Men acht de veronderstelling, dat de conferentie reeds de volgende week zal kunnqn beginnen te optimis tisch. Een gemeenschappelijke Neder lands - Indonesische verklaring, is begin volgende week te verwachten. Minister Luns vertrok gisteren naar New York ter bijwoning van de Al gemene Vergadering van de Verenig de Naties, waarin het agendapunt Nieuw Guinea ter sprake komt. (Van onze pari. verslaggever) Tijdens het Kamerdebat over zjjn begroting, heeft minister Zijistra een socialistische vergissing rechtgezet, t.a.v. de gemeenschappelijke markt in de KSG. „Dat is een markt van mensen op de eerste plaats en dan pas een markt van kolen en staal", zo had de heer Nederhorst opgemerkt. Hij verweet de minister een passieve hou ding bij het onderzoek naar de mo gelijkheden van het beperken van de arbeidsduur. De bewindsman kon het er echter niet mee eens zijn, dat het reële welzijn van die mensen zou staan of vallen met het aanvaarden door alle aangesloten landen, van het Belgische voorbeeld. Hij bleef zich daar met kracht tegen verzetten en wees nogeens op de niet economische maar politieke bron, waaruit die Bel gische initiatieven zijn opgekomen. De „Cornet 3", een straal- verkeersvliegtniig van de De Havilland vliegtuigenfabriek, is gistermorgen van het fabrieks- vliegveld Hatfield vertrokken voor een proefvlucht naar Syd ney in Australië. Het vertrek geschiedde tengevolge van de mist vijf uur later dan was voorzien. Het was nog mistig toen de „Cornet 3" opsteeg. Men heeft het vliegtuig daar door niet over de startbaan kunnen zien rijden. Aan boord van het vliegtuig bevinden zich vijftien personen, bemanning en technici. De „Cornet 3" zal in vier sprongen naar Sydney gaan, tussenlandingen worden gemaakt in Cairo, Bombay, Singapore en Darwin. Deze vlucht van de „Cornet 3" zal de eerste proefvlucht over zeer grote afstand en buiten Enge land zijn. Het toestel wordt ge vlogen door de chef-invlieger van de De Havilland, John Cunningham met Peter Bugge, invlieger van die fabriek, als tweede vlieger.

de Stem | 1955 | | pagina 1