HULPARBEIDERS De culinaire commissie smulde te Yerseke GEMEENTEBEGROTING van BRESKENS AANGENOMEN NCB en LTB bespraken landarbeidersvraagstuk v. Steenbergen - Severijns alleen op kop Lesgeldverhoging bij Zeeuwse Muziekschool Ook in Dordt maatregelen Ook daar proef-proces Drie nieuwe notarissen Advertentiën Coese najaarskeuring deed niet voor Z.-V/aanderen onder 13 Drie moties van der Hooft Mist stagneerde veerboten Verbouwing der ambtswoning van Aardenburgs burgemeester Aanleg van straten en riolering in het nieuwe uitbreidingsplan Verdere verbetering van de weg Hoofdplaa t-Breskens Nieuwe raadszetels kwamen gereed En besprak de oesterproblemen De 31ste Zesdaagse van Brussel Gepeperde brief van B. en W. van Goes De broodoorlog SCHULTE-PETERS OP E E N RONDE Wijziging wedstrijd- programma USP0RTM KORT* fè - P v. Tiggelen naar Ossendrecht - Mr W. Seydlitz blijft te Hulst - C. Steylen naar Mill Achtste jaarmarkt te Terneuzen MARKTEN WATERSTANDEN iiELE HULPVERKOOPSTERS VERKOOPSTERS. 13 DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 3 DECEMBER 1955 Bij het punt Ziektekostenvoorzie ning: Ambtenaren betreffende aan sluiting bij de IZA, welke in een vo rige vergadering werd verdaagd, komt de heer van der Hooft met een motie om een afwijkende regeling in het leven te roepen, welke zowel voor het hogere als voor het lagere per soneel bevredigend zal zjjn. De heer Goethals spreekt zich uit tegen het voorstel van B. en W. tot toetreding tot de I.Z.A. De voorzitter verdedigt hierna het voorstel van B. en W. Het voorstel van B. en W„ hierna in stemming ge bracht, wordt aangenomen met 6 te gen 5 stemmen. Tegen de heren van der Hooft, Vermeulen, de Jonge en Goethals en Mw. Niermans-Gossije. Besloten wordt tot het leggen van riolering in het gedeelte Weijkman- laan van de Philips van Kleefstr. tot de Prinses Julianastraat, het ma ken van een brandput op het terrein achter de nieuw-gebouwde, kleuter school, terwijl tevens in principe be sloten werd tot 't leggen van trot toirs aan de le, 2e en 3de Zand straat en aan de Scheldestraat. Aan het Ingenieursbureau van Hasselt en de Koning zal opdracht gegeven wor den de daartoe nodige plannen te ma ken. Een voorstel van de Stichting Bevordering en Exploitatie R.K, Vlasserscholen in Z. Vlaanderen om subsidie wordt afgewezen. De reke ning-courantovereenkomst met de Bank voor Ned. Gemeenten wordt verlengd. DRIE MOTIES. Hierna komt de gemeente-begro ting en de Vismijnbegroting voor 1956 aan de orde. Namens de P.v.d. A.-fractie houdt de heer van dei- Hooft algemene beschouwingen, waar bij hij o.m. wijst op de betekenis van het Deltaplan voor W.Z. Vlaan deren, de stichting van een B.L.O. school voor W.Z. Vlaanderen, het treffen van een intercommunale re geling tot het ophalen van huisvuil, de aanleg van een sportterrein en de positie van de visserij. Omtrent de drie eerste onderwerpen stelt de heer van der Hooft de Raad moties voor, welke nader aan de orde ko men. De heer de Feijter houdt hier na algemene beschouwingen namens de Prot. Christelijke fractie. Hij wijst hierbij op het extra-bouwvolume, dat nodig zal zijn, indien de barak ken aan de Boulevard en de Schel- dekade afgebroken zullen worden en i.v.m. de te verwachten -sanering van noodwoningen in het Noodplan i.v.m. het te stichten centrum voor bejaardenzorg. De plannen van Rijkswaterstaat tot verbetering van de oeverderdedi- ging acht hij funest voor de recrea tie-mogelijkheden in Breskens, ter wijl hij in de mogelijke verplaat sing van de veerhaven geen blijven-, de oplossing van het vervoers- en verkeersprobleem ziet. Hij stelt voor bij de regering aan te dringen op de afsluiting der Wes- terschelde, waarin grote mogelijkhe den schuilen voor ontwikkeling van in dustrie, terwijl ook het watertouris- me hiermee gebaat zal zijn. Wat de positie van de visserij betreft vraagt hij zich af, waarom de Bres- kense vissers nog niet begonnen zijn met de aanschaffing van grotere schepen. De motie van de heer van der Hooft tot het doen opmaken van een sociaal-, economisch- en cultureel rapport over de betekenis van 't Del taplan voor W.Z.Vlaanderen wordt aangenomen, terwijl zijn motie tot bevordering van de plannen om te komen tot een B.L.O.-school voor W.Z. Vlaanderen wordt verworpen, als doorkruisende op dit gebied reeds gevoerde besprekingen. Zijn derde motie tot bevordering van een inter communale regeling i.z. het ophalen van huisvuil wordt door hem inge trokken. AANGENOMEN. Hooft aandacht gewijd aan het door lichten van het gemeente-personeel en het bevolkingsonderzoek in het algemeen, terwijl Mw. Niermans- Gossije aandacht wijdt aan de werk zaamheden van de sehoolartsendienst en het aanbrengen van een nieuwe wijzerplaat op de toren der N.H. kerk. Een voorstel van de heer van der Hooft tot subsidiering der ver schillende ..thuisfronten" wordt aan genomen, terwijl door de Centrale Dienst een plan zal worden gemaakt voor een op te richten speeltuin. Hier na wordt de gemeentebegroting zon der hoofdelijke stemming aangeno men met de navolgende cijfers: ge wone dienst: inkomen en uitgaven 597.071.post onvoorziene uitga ven 9000. kapitaaldienst inkom sten: 5.110.894. uitgaven: 5.435.021 gulden, nadelig slot: 374.127. De vismijnbegroting voor 1956 wordt aangenomen met de navolgende cij fers: gewone dienst: inkomsten en uitgaven 134.892.post onvoorz.ie- ne uitgaven 4.268.—; kapitaaldienst: inkomsten en uitgaven 40.000. voor uitbreiding van de nieuwe vis- hal. De mist-typisclie najaarsvijand van water en land, vooral van Zeeland - heeft gisteren weer danig het pont- verkeer in Zeeland dwars gezeten. Kort na het middaguur, tegen enen, vielen de veerboten op de lijn Ferk- polder-Kruiningen, zowel als op de dienst Vlissingen-Breskens uit. VlissingenBreskens was weer 't eerst uit het isolement verlost. Daar ging de boot weer om- 9 uur in de avond van wal. Perkpolder-Kruir.in- gen echter was zwaarder gedupeerd. De mist bleef in het oosten langer hangen en toen het, laat op avond, helder werd, lagen er zoveel schepen, dat de veerboot niet weg kon komen. Steeds groter werd intussen ook de rij var. wachtende voertuigen. Zodra er wat ruimte was is de boot van wal gestoken met het plan om in de nacht door te varen tot alle vaar- lustigen over waren. De pont Terneuzen-Hoedekensker- ke heeft het minste last van de mist gehad. Tot zes uur heeft men ge woon doorgevaren. Toen moest ook deze dienst stoppen, maar slechts tot 10 uur. Op de gecombineerde vergadering van NCB en LTB te Oostburg, waar, zoals wij reeds schreven, geprotes teerd werd tegen de verdeling van gronden in de Braakmanpolder, waar nog geen enkele katholiek aan bod is gekomen, waren ter bespreking van het landarbeidersvraagstuk aanwezig de heer Kenter uit Goes, afgevaar digde van het bestuur der R.K. Land- arbeidersbond en het districtsbestuurs lid van de KAB, de heer J. van de Voorde uit Sluiskil. In alle vertrou welijkheid en goede verstandhouding werd het tekort en het veelvuldige verloop van landarbeiders besproken. Middelen werden voorgesteld om zo wel boeren als arbeiders in deze tege- gemoet te komen en in deze toestand verbetering te brengen. Naar voren werd gebracht het verlenen van va- cantie aan de landarbeiders in de wintermaanden, in de koude tijd als er niet veel werk is. Vergeleken met de industrie-arbeid maken de land arbeiders gemiddeld veel meer uren terwijl d^ beloning dikwijls lager is. Men zal er dus naar streven om het aantal werkuren voor de landarbeider op ongeveer 2100 te brengen, het gemiddelde dat men aanneemt voor een industrie-arbeider en de beloning naar diens peil op te voeren. Daar door hoopt men te voorkomen, dat vooral de jonge arbeiders de land bouw de rug toe zullen keren. In verband daarmede zal er ook naar moeten worden gestreefd het minder waardigheidsgevoel van de landarbei ders op te heffen door vakonderwijs en vakopleiding, waardoor zij zelf ook het idee van vakbekwame werkkracht krijgen, die voor een industrie-arbei der niet behoeft onder te doen. Spe ciaal zal daarbij aandacht moeten wor den besteed aan het handvaardigheids- onderwijs en aan de algemene ont wikkeling. LICHT EN WATER. ten van electrificatie en waterleiding- aanleg. Ook kwam ter sprake de nieuwe indeling der bisdommen en de in ver band daarmede mogelyke reorganisa tie van de katholieke organisaties in Zeeland. Desgevraagd werd van de zijde van het district Zuid-Beveland van de LTB (de R.K. Land- en Tuin- bouwbond), dat thans onder het bis dom Breda zal komen te horen, mede gedeeld, dat men er in het algemeen wel voor zou voelen om zich aan te sluiten by de N.C.B., om daardoor met een krachtige organisatie de belangen van de katholieke Zeeuwse landbou wers te kunnen bevorderen. De Aardenburgse raad kwam in openbare vergadering bijeen onder voorzitterschap van Burgemeester v. Dongen. Alle leden waren aanwezig. Aan 'n 3-tal gegadigden werd we derom in principe toestemming ver leend om te bouwen in het nieuwe uitbreidingsplan. Met de N.V. Bank voor Nederlandse-Gemeenten werd een rekening-courant overeenkomst gesloten ten bedrage van 50.000,- voor het jaar 1956. Aan de Vereni ging ,,Het Wit-Gele Kruis" te Oost burg wordt over het lopende jaar 1955 een subsidie toegekend van 2,- per lid voor de wijken Eiland, Dio- medepolder en Bakkersdam. In to taal zijn er hier 48 leden. De subsi die voor het Economische Technolo gisch Instituut voor Zeeland wordt gebracht van 5 ct. op 7 cent per inwoner per jaar. SCHOOLVOORZIENINGEN Bij de artikelsgewijze behandeling wordt o.m. door de heer van der Een derde probleem, dat op de ver gadering aan de orde kwam, was de electrificatie en de aanleg van water leiding in de onrendabele gebieden. Het wordt door de verafwonende boe ren en arbeiders als een onrechtvaar digheid gevoeld, dat van overheids wege soms weinig medewerking in deze wordt verleend. Men is van oor deel, dat men van gemeentewege, zo wel als van de provincie en van het rijk daarbij financiële steun moet krij gen. Men wil er naar streven om deze onrendabele gebieden gelijk te doen stellen met herverkavelingsgebieden, zodat in dezelfde geest als daar het geval is, het rijk bijdraagt in de kos- Onder voorzitterschap van burge meester J. F. C. Temmerman werd te Hoofdplaat een openbare vergade ring gehouden. Bij de opening con stateert de voorzitter met genoegen, dat de nieuwe raadszetels gereed zijn gekomen, en een fraaie aanwinst vormen voor de raadszaal. Bij de ingekomen stukken is een schrijven van Ged. Staten over de weg Hoofdplaat-Breskens, waarbij mede deling wordt gedaan omtrent de vor deringen. De bijgevoegde plannen hebben betrekking op 't gedeelte van de kom tot 't gehucht Nummer Eén en behelzen een gefundeerde asphalt- weg van 5 m. breed, met van Hoofd plaat tot het gehucht Hogeweg een tegelfietspad langs de dijk. De huren voor de gemeentewoningen A 42, A 43, en A 66 worden met in gang van 1 Sept. 1955 gebracht op respectievelijk 258.54, 376.47 en 237.per jaar. SUBSIDIES. subsidie van 150.toegekend. De heer de Ruyscher vraagt naar het voetpad op de hogeweg. Mee gedeeld wordt dat 'n tegelpad zal worden aangelegd met aan weerszij den een keistrook. Door het R.K. Schoolbestuur van Eede is een verzoek ingediend voor de aanleg van centrale verwarming in het gebouw en zonneschermen. Hiermede is een bedrag gemoeid van 15000,-. Mevr. Van den Broecke (PvdAl vraagt of deze voorzieningen in de Openbare School te Aardenburg ook reeds zijn aangebracht, waarop de voorzitter antwoordt, dat hierme de zal worden gewacht tot de R.K. Jongensschool uit dit gebouw zal gaan. Dan zal worden bekeken welke voorzieningen aan dit gebouw dienen te geschieden, waarbij ook gedacht wordt aan de verbetering der ramen, die thans mankementen vertonen waardoor het tocht. De heer Rij- ckaert vraagt of ook de R.K. Meis jesschool deze voorzieningen reeds heeft, waarop de voorzitter ontken nend antwoordt. Wat betreft de ver krijging van grond in het nieuwe uitbreidingsplan, wordt medegedeeld, dat getracht zal worden deze gronden langs minnelijke weg te verkrijgen. Overleg zal met de betrokken eige naren worden gepleegd terwijl' met degenen, welke daardoor ernstig in hun bedrijf worden getroffen, ge tracht zal worden met andere grond van de gemeente te compenseren. Een probleem daarbij zullen echter de volkstuintjes zijn. WONINGBUOW. De Culinaire Commissie van de Ned. Bond van werkgevers in ho tel- en restaurantbedrijven, de Ho- recaf, heeft op uitnodiging van de Vebo en de „Vervoex" een bezoek gebracht aan de oesterbedrijven te Yerseke en het kreeftenpark aldaar. Natuurlijk bleef het niet bij kijken alleen en de gastheren lieten de er kende fijnproevers genieten van de verhemelte strelende Yersekse pro ducten. Tevoren waren de heren in Hotel de Korenbeurs te* Goes ontvangen. Tijdens een „etentje" werden ook de problemen van de bedreigde oester cultuur besproken. Drs. v. Dijk, voor zitter van het bedrijïsschap voor Vis serijproducten, leidde'de bijeenkomst, die tevens werd bijgewoond door de heren J. Bal van de „Vebo" en A. Verwijs van-de „Vervoex. Bij wijze van attractie Werd ook Aan Th. van Parijs en Ach. Buijs- se werd grond toegewezen voor het bouwen van woningen te Eede, ter wijl te Aardenburg grond in erfpacht wordt uitgegeven aan A. van Damme en Wed. van Deursen-Calus even eens voor woningbouw. Nadat burge meester van Dongen de vergadering had verlaten en wethouder Sturte- waegen het voorzitterschap had over genomen, werd het punt der verbete ring van de ambtswoning van de burgemeester aan de orde gesteld. Wethouder Catsman zette een en an der uiteen, waarbij hij naar voren bracht, dat deze woning erg vochtig is en grote scheuien vertoont. Door dat de woning bovendien in een goed kope tijd en slecht is gezet zijn om vangrijke voorzieningen noodzakelijk. Door de Centrale Dienst voor Bouw en Woningtoezicht in West Zeeuwsch- Vlaanderen was een plan met begro ting opgemaakt. Mevr. van den Broe- cke-de Man opperde het idee om dan de woning maar af te breken, daar men toch steeds met grote kosten zou blijven zitten, ook in latere jaren. De burgemeester zelf had zich voordien ook reeds tegen afbreken verklaard. Zij kreeg daarbij echter geen steun, zodat met de stem van Mevr. van den Broecke tegen de verbouwing, doch voor het afbreken en de nieuw bouw, het voorstel van burgemees ter en wethouders werd aangenomen. Besloten werd tot aanschaffing van een kolkenzuiget voor de riolering over te gaan. WERKVOORZIENING de oesterfilm „Imperialen vijf maal - nul" gedraaid. Door B. en W. van Goes is de vol gende brief verzonden aan het be stuur der Stichting Zeeuwse Muziek school: „De door u samengestelde begro ting voor 1955-1956 is door ons bestu deerd en geeft ons aanleiding tot het maken van de volgende opmerkingen: In de eerste plaats willen wij on ze ernstige bezorgdheid uitspreken over de gang van zaken bij deze school. Voor 1954 is op Uw verzoek een gemeentelijke subsidie uitgetrok ken van 0.10 per inwoner, en voor 1955 0.20 per inwoner, terwijl voor 1956 een bedrag moet worden ge raamd van niet minder dan 1.15 per inwoner, inbegrepen de kosten van de plaatselijke school. Het zal u duidelijk zijn, dat dit een bedrag vormt, dat voor onze ge meente veel en veel te hoog is. Het zal dan ook beduidend moeten wor den verlaagd. Om hiertoe te geraken zouden wij de volgende suggesties Aan de stichting „Het Nationaal Rheumafonds' 'wordt een eenmalige subsidie toegekend ad. 1 cent per inwoner. Naar aanleiding van het verzoek van de Vereniging Protestants Te huis „Rozenoord" om verhoging der subsidie, houdt de heer P. Dekker een uitvoerig pleidooi voor genoemde vereniging en stelt uiteindelijk voor de subs, die op 2 ct. p. inwoner te brengen. Na stemming blijkt het voorstel met 5 tegen 1 stemmen te zijn afge wezen. Alleen de heer Dekker stem de voor. Op een subsidieverzoek van de stichting „Bevordering en exploitatie van R.K. Vlasserscholen in Zeeuwsch Vlaanderen" wordt afwijzend beschikt in verband met de financiële toe stand der gemeente en de geringe belangstelling voor deze inrichting in de gemeente. Met betrekking tot het subsidie verzoek van de „Commissie voor de Hygiëne van het Kind in Zeeland voelden B. en W. wel voor subsidie toekenning doch er werd i.v.m. de precaire financiële toestand voorge steld, vooralsnog geen subsidie te verlenen. De heer Wieleman voelt er eventueel veel voor, toch subsidie te verlenen. Hij betoogt, dat er van het plaatselijke consultatiebureau een druk gebruik wordt gemaakt, en dat de instelling daarmee zeer nuttig werk verricht. Aan het plaatselijk St. Nicolaas- comité wordt na enige discussie een prijs dus. De samenwerkende bonden van trek paardenfokkers boven de Wester- Schelde hebben Donderdag te Goes hun goedgeslaagde najaarskeuring van achttienmaanders gehouden, die voor de keuringen in Zeeuwsch-VIaan- deren heel weinig onderdeed: de mer- riën waren talrijker en vrijwel even goed: alleen de hengsten warén min der, „in tal en last". De belangstel ling was ook hier zeer bevredigend, o.m. was de oud-voorzitter van het stamboek, JBr. J. van Vredenburg, aanwezig. In één opzicht spande deze keuring de kroon: in IJzendijke was één in zender die zeven paarden voorbracht, n.l. Stallen de Dobbelaere; in Goes waren het er twee: JQ. E. Lens hoek te Kloetinge en J. F. Brooijmans te Oud-Vossemeer. Ook hadden deze twee ieder twee drietallen ingezon den. Van deze drietallen werd terecht eerste één van Brooymans: twee bruinschimmels en één bruine, goede dieren van drie verschillende vaders; 2A werden de dieren van firma D. A. Timmerman en Zn. te Kattendijke, 2B de drie bruine dochters van Karei v. Keilen, f.e. J. Q. C. Lenshoek te Kloe tinge. Brooymans en Lenshoek kre gen ook ieder een derde prijs op een groep. Het waren dezelfde inzenders, die, op één dier na, de groepen afstam melingen van één hengst hadden sa mengesteld. De vaders zelve hoefden niet aanwezig te zijn, wel moeten ze in het district aanwezig zijn. Buitengewoon imponerende groepen waren het niet; de 4 bruine plus 1 bruinschimmel van Nico v. Stegeshof van de Coöp. Hengstenver. „Eiland Tholen" werden 2A, de vier bruinbles- scn van Karei v. Keilen, f.e. J. Q. C. Lenshoek werden 2 B. Geen eerste Naast deze groepenkeuringen waren die van de merriën minstens zo in teressant. In alle drie maten waren heel goede kopdieren en wel speciaal in die van de middelmaat. In deze werden zelfs drie eerste prijzen ge geven, dit in afwijking van de regel die voorschrijft dat slechts één eer ste prijs wordt toegekend. De drie die een 1ste prijs kregen zijn: de bruin- schimmel Greta, d. Burus v. Aarden burg, van J. der Weduwen te Kerk- werve; Liza v. Senateur, d. Senateur d'Amice, van J. F. Brooymans, en Cora, d. Moustic v. Urbain, van L. Vos te Grijpskerke. Van de grote' maat werd eerste Juliana v. 't Hof Nieuwland, d. Nico v. Ella, 'gevolgd door twee goede twee den waarvan no. 3 eerst op de eerste plaats stond; in de kleine maat werd eerste de bruine Marjo v. Serfrans, d. Nico v. h. Zwartewater, van Iz. Groenewege te Hoedekenskerke. De strijd om het kampioenschap tussen de drie allereersten uit de drie maten werd beslist ten gunste van no. 1 van de middelmaat, de beste, bestsoortige, grove Greta van J. der Weduwen te Kcrkwerve. De hengsten boden niet zo'n gewel dig ëvenement: in de grote maat kreeg een eerste prijs de zwartschim- mel Nico van Bommanshof, d. Nico v. Melo, van firma D. A. Timmerman en Zn. te Kattendijke en G. v. Strien te Wolphaartsdijk; in de kleine maat kreeg een eerste prijs de bruine vlotte Clairon v. Zeeduin, d. Nico v. d. Hei bloem, f.e. J. Maljaars te Oostkapelle. In iedere maat werd verder een derde prijs gegeven. Het kampioenschap was voor de wel goed grove en massale Nico van Bommanshof. Opmerkelijk is hier evenals elders het frequent voorkomen van de bruin- schimmelkleur. willen doen. Het schoolgeld is aan de lage kant en zal daarom belang rijk kunnen worden verhoogd. Zijn wij goed ingelicht, dan is het de be doeling het schoolgeld met ingang van 1 September 1956 te verhogen. Wij menen echter dat dit op kortere termijn kan en moet geschieden. Aan het rijk en de provincie moet o.i. voorts met klem van redenen wor den gevraagd om het door rijk en provincie verleende subsidie belang rijk te verhogen. Door een en ander kan het nadelig exploitatie-saldo aanzienlijk worden verlaagd. Dit zal ook moeten, daar, zoals reeds gezegd, het voor 1956 uitgetrokken subsidie voor onze ge meente, gelet op andere uitgaven voor culturele doeleinden, niet ver antwoord is. Wij dringen er ten sterkste op aan, onze suggesties in ernstige overwe ging te nemen. Mocht het bedrag, dat van de gemeente Goes in 1957 wordt gevraagd wederom zo exorbi tant hoog zijn, dan zullen wij nood gedwongen moeten overwegen of de gemeente Goes nog langer deel van de Stichting kan uitmaken." Naar aanleiding van dit schrijven ontvingen B. en W. bericht dat met ingang van 1 Jan. a.s. de lesgelden voor nieuwe leerlingen omhoog gaan met 25 pet. en met September 1956 zullen de lesgelden voor alle leerlin gen met minstens dat percentage op gevoerd worden. Een reserve van 2000,wordt gevormd voor de uitbreiding van de speeltuin in het komende seizoen. Begonnen werd aan de verbetering van het hoofdsportveld in het kader van de werkverschaffing aan werklo zen. Van de totale kosten van deze werkvoorziening zal door het Rijk 300.000, worden gedragen, ter wijl de gemeente 9248,voor zijn rekening moet nemen. Op het urgen tieplan wordt ook opgenomen een be drag van 25.000,voor de aanleg van straten en riolering in het nieuwe uitbreidingsplan. Dit is slechts een eerste gedeelte van het totale werk, dat zal moeten geschieden. De heer J. van Overloop vraagt bij de rond vraag verbetering van de ingang van het Driebekje nabij de Markt, dit bijzonder slecht ligt. De heer C. Mabesoone brengt de verbindingsweg van Sint Kruis met de weg Oostburg-Waterlandkerkje - IJzendijke ter sprake en de ontslui ting van de wijk Het Eiland, waarop de voorzitter, burgemeester van Don gen antwoordt, dat deze zaak thans nog niet in de raadsvergadering thuis hoort, daar thans door hem hierover nog niets kan worden mede gedeeld. Staatssecretaris Veldkamp heeft in de Tweede Kamer de broodoorlog in Dordrecht minder desastreus ge noemd dan die in Breda, maar toch nog scherp genoeg. Hfj had er zich over verbaasd, dat de Nederlandse Bakkerij Stichting zelfs zover in zijn obstructie is gegaan, dat men de bak kers het contact met het departement heeft ontraden. De stichting vreest blijkbaar, dat maatregelen van de regering die plaatselijk worden getroffen, landelijk effect zullen krijgen. De regering is ook in Dordrecht bereid in te grijpen. De bakkers heb ben zich bereid verklaard zich te on derwerpen aan een onderzoek, dat thans wordt ingesteld. Minister de Bruin heeft de toezeg ging gedaan, dat hij zal trachten het zover te brengen, dat het jeugdspa- ren niet aan de leeftijdsgrenzen van 16 tot 24 gebonden wordt, maar aan een termijn van acht jaar, die ook met wat hogere leeftijd kan worden gecombineerd. Tevens zal hij voldoen aan het verzoek van de heer Koersen (KVP) en trachten dezelfde facilitei ten die voor het bouwsparen gelden, ook voor het sparen voor 'n studie fonds te krijgen. (Van een speciale verslaggever) BRUSSEL, Vrijdagavond. De derde avond van de Brusselse Zesdaagse had een kalm begin. Was het de stilte voor de storm met het oog op de aan gekondigde vedettenavond? Voor Vrijdagavond stond name lijk de aanwezigheid van prominenten uit de theater- en de bokswereld op het programma, hetgeen altijd gepaard pleegt te gaan met een fikse premieregen. In de middaguren was er echter nog een forse jacht geweest, die drie kwartier duurde en waarvan de Belgen Ockers-Brankart profiteerden om in gezelschap te komen van Schulte-Peters, die tot dan toe alleen aan de leiding hadden gelegen. Zo bleef het tot Vrijdagavond 8 uur. Twee koppels aan de leiding, en Haan-Plantaz op een ronde, tezamen met acht andere ploegen. achterstand niet groter te doen wor den, maar overigens minder fel dan de voorgaande dager.. BELGEN VÓÓRAAN Het jor.ge Nederlandse koppel had het kalmer-aan gedaan dan de beide vorige avonden. Ze hadden intussen reeds een contract getekend voor een 100-kilometer koppelwedstrijd op 10 Dec. in Bazel. Op 11 December ver schijnen zij ir. Parijs aan de start. Om 8 uur werden de jachten in geluid door Senfftleben-Forlini, die ten slotte mede aan de kop gingen. Maar niet lang, want Schulte-Pe ters gingen weer aan de haal en stonden even later weer eens boven aan de ranglijst. Senfftleben-Forlini kwamen echter terug en kort daarna volgden ook Gillen-Terruzzi en van Steenbergen- Severyns, zodat de kopgroep om 21 uur werd gevormd door 4 koppels. Op twee ronden stonden Plantaz-Haan. als 9e geklasseerd. Ze zouden rond deze positie blijven schommelen, re gelmatig ronden terugnemend om de Nog voor de spurten van 22 uur konden van steenbergen - Severyns reeds los rukken en zich aan de spits nestelen, zodat we op het ogen blik, dat we dit verslag telefoneren de volgende stand kregen: STAND VAN 10 UUR 'S AVONDS. 1. van Steenbergen-Severyns, 1200 punten; 2. op een ronde: Gillen-Ter ruzzi, 1405 pt.; 3. Senfftleben-For lini, 109 pt.; 4. Acou—Impanis. 335 pt.; 5. Ockers-Brankart, 210 pt.; 6. Schulte-Peters, 170 pt.; 7. De Corte-v. Daele, 8. op 2 ronden: Roth-Bucher, 3360 pt.; 9. Plantaz-Haan 330 pt. Voetbalpools in Den Bosch in beslag genomen De recherche van de 's-Her- togenbossche politie heeft alle bescheiden van de voetbalpools in 's-Hertogenbosch in beslag genomen. Het betreft hier onderlinge voetbal pools van de verenigingen BW en Concordia en van de grote landelijke voetbalpool van „de Verenigde Voet balverenigingen" (afdeling Wilhel- mina), waarvan het centrale punt is gelegen bij de initiatiefnemer, „De Graafschap" in Doetinchem. Het bestuur van „Wilhelmina" heeft In het K.N.V.B.-wedstrijdpro gramma voor morgen zijn di verse zeer belangrijke wijzigin gen aangebracht, veranderin gen, die ons officieel pas Vrij dagnamiddag bereikten. Hulst-Goes werd géwijzigd in Goes- MOC (2 B). MiddelburgMOC komt te verval len (2 B). RoosendaalDESK is DESKHulst geworden (2 B). GilzePCP is gewijzigd en wordt nu RKVVU—Gilze (4 F). GrenswachtersRSV werd omgezet i zodat nu RSVGrenswachters wordt gespeeld. (Automobilisme). Renstal van Mercedes blijft bestaan Ondanks de beslissing van de direc tie van de Mercedesfabrieken, het ko mende seizoen niet in wedstrijden uit te komen, zal de renstal van deze firma blijven bestaan. In de toekomst zal een onderhouds- en reparatieploeg ten dienste worden gesteld van de particuliere rijders, die met een Mercedes 300 sl. of 190 sl. aan racewedstrijden deelnemen. de politie verzocht, deze zaak, met het oog op de belangen van de deel nemers, in kort geding të willen be handelen. Zeeuwse scliaakcompetitie Voor de Zeeuwse schaakcompetitie werden in de afgelopen week slechts twee wedstrijden gespeeld, beide in de 2de klasse C II. Landau uit Axel had het bij Ter- neuzen 2 niet gemakkelijk, maar won tenslotte met 46 en kwam daardoor alleen aan de kop. Landau 2 bleef met duidelijke cijfers baas over het bezoekende VSV uit Sluiskil (7%-2t4) en bezet nu de derde plaats. DE BILJARTCLUB Krijt op Tijd te Sluis speelde in haar clublokaal Ho tel Centraal een wedstrijd tegen de biljartclub IJzendijke. De Sluize- •naars leden een zware nederlaag met tegen 7% punteh. DE JONGE BRITSE autocoureur Stirling Moss, heeft besloten, het volgend jaar als leider voor het Italaanse merk Maserati te zullen rijden. Moss is op het ogenblik in Amerika JUDITH DE NIJS, Greetje Kraan, Dickey van Ekris en Rita Kroon, allen van „De Robben" uit Hilver sum, zullen Dinsdag 6 Dec. per vliegtuig naar Praag vertrekken, om aldaar op 7 en 8 Dec. a.s. deel te nemen aan int, zwemwedstrijden. DE BRITSE RACING DRIVERS Club heeft de Gouden Ster en de Seaman Trofee toegekend aan Stirling Moss. De Gouden Ster wordt elk jaar ver leend aan de succesvolste Britse coureur. De Seaman Trofee is be stemd voor de Brit, die de meeste successen heeft behaald in autoraces in het buitenland. EEN HONGAARSE sportjournalist, die naar Livorno was gekomen om de voetbalwedstrijd tussen de B- ploegen van Italië en Hongarije te verslaan, heeft politiek asyl aange vraagd. De journalist, Joseph Fahidi genaamd, is onder bescherming van de Italiaanse autoriteiten gesteld. BEHALVE MARY KOK, Greetje Kraan, Nel Wiegers en Rita Kroon Ate Voorbij en Lenie de Nijs zal ook Dicky van Ekris op 18 Dec. aan de int. zwemwedstrijden en demonstra ties in Luxemburg deelnemen. Op Woensdag 7 December Voor de achtste maal wordt dit jaar de paarden- en veemarkt te Ter- neuzen gehouden. Het actieve comité, ondervoorzit terschap van de heer J. van Hoeve te Teneuzen stelt ook deze maal al les in het werk o/n deze jaarmarkt, die een grote betekenis heeft in on ze omgeving, weer zo goed mogelijk te doen verlopen. Woensdag 7 December zal om 11 uur deze markt worden geopend door de burgemeester van Terneuzen Mr P. Tellegen. Aan deze jaarmarkt is ook nu weer een aantrekkelijke loterij verbonden met een zeventigtal prijzen. De eer ste prijs, een vet varken, een big, zullen zo mogelijk op de markt wor den gekocht. De overige prijzen be staan uit huishoudelijke artikelen die door Terneuzense winkeliers worden beschikbaar gesteld. Direct na afloop van de markt, om ongeveer 5 uur, heeft de trekking plaats in „Hotel Centraal" door notaris K.J. Hoving. Het feit dat burgemeester Teile gen het belangrijk genoeg acht de ze markt te openen, is een bewijs dat hij een grote waarde hecht aan een gezonde en levendige handel die vele gegadigden naar Terneuzen zal trekken en voor belanghebbende han delaren en kopers van groot belang is. Met ingang van 1 Januari is be noemd tot notaris te Ossendrecht, de heer P. v. Tiggelen, thans candi- daat-notaris op het kantoor van no taris mr Meylink te Middelburg. Notaris van Tiggelen is Braban der van geboorte, te Wouw zag hij in Maart 1907 het levenslicht. Zijn schoolopleiding kreeg hij te Huyber- gen en later op de HBS te Oostburg. Na zijn notariële examen was de heer v. Tiggelen eerst zes jaar werkzaam op het notariskantoor te IJzendijke. In 1940 ging hij naar Kerkdriel waar hij tot 1947 werkzaam was en na de bevrijding nog zeven maanden als waarnemend burgemeester fungeerde. In 1947 ging de heer v. Tiggelen weer naar Zeeland en wel naar het kantoor van notaris Hertoghs te Mid delburg; na diens overllijden bleef hij verbonden aan dat kantoor, waar van thans notaris Meylink het hoofd is. Notaris van Tiggelen is katholiek; hij is gehuwd en vader van één kind. NOTARIS SEYDLITZ Ook in Hulst is een nieuwe nota ris benoemd. Het is mr W.E.M. Seyd litz, die daar reeds als candidaat werkzaam is. De nieuwbenoemde is Hulstenaar van geboorte en zoon van een bekende familie. Hij kwam als candidaat in dienst van notaris N. Pyls te Hulst. Na diens overlijden nam hij het kantoor waar en thans is hij in zijn plaats benoemd. C. STEYLEN NAAR MILL Tenslotte is de heer C.P.J.M. Stey len uit Breda, thans candidaat - nota ris te Hooge Zwaluwe, benoemd tot notaris te Mill (N.B.) GOES, 2 Dec. Groenten: bloemkool Al 50, A2 43-51, "BI 36-37, afw. 18-41, wit lof Al 72-75, A2 58, BI 60-64, afw. 39, spruiten Al 44-48, A2 33-46, BI 30, afw. 21-39, rode kool 7. gr. sav. kool 11-17, witte kool 4, boerenkool 13-14, uien 7, kroten 6-9, andijvie ?Z-27, knolselderij 12-19, veldsla 85-116, prei 27-29, was- peen 20. TERNEUZEN, 2 Dec. Bloemkool A2 34-36. B2 15-28, C2 9-20, knolselderij 4- 10, selderij 3, peen 2 10, andijvie 20-41, rode kool afw. 4,5, sav. kool 16-20, was- peen 14-16, spruiten 19-45, uien 6-21, wit lof 48-65, breekpeen 2-8, koolrapen 2-8, boerenkool 22-25, Golden Delicious K 39, F 30. Goudreinette F 25, overige soorten appelen 6-25, St Remy F 18, overige soor ten peren 16. Mannheim 141 (+004), Kaub 94 (+002), Trier 98 001), Koblenz 92 001), Keulen 35 001), Ruhrort 216 (—004), Lobith 818 (—003), Nij megen 601 (+001), Arnhem 650 (on veranderd!, Eefde 173 (+001), De venter 94 (onv.), Namen la Plante 151 (+001), Maastricht hoofdsluis 4381 (+0011, Borgharen 3857 (+004), Belfeld 1080 (+0041, Grave 503 006). Gevraagd voor direct Brieven met opgave van leeftijd, naam, adres, godsdienst, genoten onderwijs en eventueel vorige betrekkingen aan: A. W I L K I N G HULST. N.V. Nederlandsche Kabelfabriek Afd. Staalfabriek en Walserijen Alblasserdam vraagt; voor de afdelingen GIETERIJ, WERKING en EXPEDITIE. KOUDBE- Vrij vervoer per bus in 3 ploegen. Inlichtingen bij de Gewestelijke Arbeidsbureaux te Zevenbergen en Roosendaal. 692oo

de Stem | 1955 | | pagina 13