Sovjet-architectuur zoekt in het massale en in overdaad Zeeuws Portret VAN DE BOEKENPLANK bah" and ZES DODEN Lage waterstand op de Rijn EEN OF TWEE MAALTIJDEN? VA LD A 11 12.000 km. door de Sovjet-Unie k Braziliaans vliegtuig vloog tegen boom Mist veroorzaakte treinbotsing Zware straf voor radioluisteraar RADIO /ideale 4oee/ujjaae Sociaalwerker J Pikken Bruine s Dui Om het hart van de massa Herdrukken De vleermuis op de toren Het lichte huis Rik Roberts Op liefdes lichte voeten Vader, het beste paard van stal O, Marolleke Sara Dane 10 'PEL terug ben in id! JA KWAM AL GEROEPF.7 Fortuna '54 n, maar nog uit Nederland bereikt. Hol- >ord, DFC en ook interesse d van Fortuna het aanlokke- r ik dan weer ouwde omge- n en dicht bij n zou komen het derhalve In Geleen zag strijdmakkers, ■ans de Munck mooie herin- edstrijd in Pa- IOK PRETTIGE RINNERINGEN. ween ik dus uit hoopvol gestart i liegen, als ik Dok prettige din- tleefde. Lausan- weede plaats in ng tot de kwart- strijd om de lusanne 2 werd Atserse reserve- ik even popu- Uit brieven, die i uit Lausanne, nnissen ontvang publiek nu nog ■oept. Want met stootkracht van ggelopen. nnering nog aan wedstrijden, die Ise elftallen van peeld. Wij speel- no's uit Moskou, een 1-1 gelijk- ultaat. Wij speel- e ook nog tegen Flumineze, die teelt als het we- 'aolo. der boeiendste ledstrijden, die rrière gespeeld ie Braziliaanse achtig partij, wij de leiding liepen de Bra- stand in. Toen aanleiding tot kant van Flu- Het zou dood- indien die pen- se gemoederen :ou hebben ge- zat wij dan nog bben. Ik advi- echter een cor- irbiter begreep Irazilianen wa- ;ld. Zij wonnen .ausanne legde g alle eer in. LANBIEDINGEN. DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 3 DECEMBER 1955 Te Stalingrad hebben we twee interessante mensen ontmoet, burge- eester Tsjapoeroe, een grote slanke »an met een uilenspiegelse glim- Ijch, en architect Siembirtsev, 'n hof- Itlijk man, die 'n kluifje naar zijn üand heeft gevonden, aangezien hij ten nieuwe stad voor een half mil joen bewoners mag bouwen. Het con- ept is klaar, en de uitvoering is al en eind weegs opgeschoten. Voor een jrote maquette van 5x3 meter heeft ons zijn opvatting uiteengezet, tan alles heeft hij gedacht, behalve ian een kerk. EENHEIDSPLAN Per auto hebben we 'n lange tocht, oor de nieuwe stad gemaakt en des avonds ben ik nog tweemaal met ten paar collega's de stad ingetrok ken. De stad vertoont een symme trische en evenwichtige architectuur volgens een zeer streng eenheidsplan. Te massale witte huizenblokken langs de brede lanen wekken ontzag, hoewel de herhaling van één en dezelfde jomvstijl eentonig aandoet. Kazerne woningen zou men zeggen, maar de (oorgevels zijn toch rijkelijk bewerkt, je openbare gebouwen, die vooral an de pleinen en langs de Wolga- ever gelegen zijn, brengen gelukkig •eel afwisseling in de eentonigheid, [n schier alle steden van Sovjet-Rus- land maken de architecten veel, zelfs buitensporig gebruik van kolommen, frontons, capitelen en klassiek-tempel ichtige motieven. Dat is geen tendenz •an de nieuwe architectuur: dat is overgenomen uit de tsaristische bouw rant, die vooral te Leningrad tot uit drukking is gekomen. Het modernisme heeft op de Russische architectuur weinig of geen vat gehad, hoewel Le Corbusier en ik meen ook de Bel gische architect Van de Velde te Moskou hebben gewerkt. MASSALE BLOKKEN Hen mag zeggen dat de Sovjets een eigen Russische architectuur heb ben nagestreefd, die in de klassieke oudheid inspiratie zoekt, doch die zich niet kan ontdoen van het massale, van een overvloed aan decoratie, van de behoefte aan zware kolommen en geweldige bogen. Ze voelen titanisch en menen, dat ze de Sovjet-macht moeten uitdrukken in gewrochten van meer dan gewone afmetingen. Ik herinner mij dat Kroetsjev, de Sovjet-architecten kort geleden op de vingers getikt heeft. Hij verwijt hen dat ze geen maat houden, dat zij veel te luxueuze plannen maken, en dat ze niet genoeg rekening houden met nut tigheidsoverwegingen. Staatskundig- economisch gezien heeft Kroetsjev onbetwist gelijk. ARCHITECT SLECHTS EEN PION nu tu dat de voltooiing nadert. Doch daar door is het probleem der huisves ting nog niet opgelost. Als men ver neemt dat een half millioen stads bewoners twee millioen vierkante meter bewoonbare oppervlakte heb ben, dat is gemiddeld vier vierkan te meter per man, stemt dat tot na denken. PARTICULIERE BOUW. Toch zijn de Sovjet-architecten zelf niet voor 100 procent verantwoorde- ijk voor die afwijking naar 'n bouw- undige gewichtigdoenerij. In een regime van Staatsalmacht is de chitect ook maar een pion in de han den van de leiding. Men heeft de bouwkundigen aangemoedigd in eenl bepaalde richting, men heeft Stalin- prijzen verleend aan diegenen, die 't grootst en het meest gedurfd conci- piëerden en die de machtigste en meest indrukwekkende plannen voor legden. Hen thans beschuldigen is te zelfdertijd de staf breken over dege nen, die hun plannen goedkeurden en die de geldmiddelen voor de uitvoe ring uittrokken. Het blijkt wel, dat de nieuwe koers van het regime ook een soort bouw kundig moderato voorschrijft, dat zich in de komende jaren zal doen ge voelen. De beperkte credieten van de overheid zullen een nieuwe zakelijk heid opleggen, waarbij de Sovjet architectuur slechts kan winnen. Tijdens de 13 voorbije jaren be schikte architect Siembirtsev per jaar over gemiddeld een half mil liard roebel, (roebel is 95 ct.jvoor de heropbouw gemiddeld 1000 roebel per man en per jaar. Hij heeft blijk baar alles gezet op het stadscentrum, Doch uit de bijzonder scherpe wo ningnood is iets geboren, dat sociaal gelukkig lijkt. Te Stalingrad heeft men een soort premie ingesteld. Men heeft in een stadswijk, in de richting van de Mamaja Koerganheuvel, het bouwen toegelaten van ongeveer 30 duizend particuliere huisjes, eerder kleine bungalows, van één verdieping. De nijverheid werd gemachtig indi- viduële leningen van 10.000 roebel, terugbetaalbaar zonder interest op tien jaren, toe te staan, voor 't bou wen van huisjes die gemiddeld 10 tot 15.000 roebel kostten. Hiervoor was zoveel belangstelling dat men het aantal heeft moeten beperken tot 15 procent van het globale bouwvolume. Waarom die beperking? Enerzijds om dat de particuliere woningen te veel oppervlakte in beslag nemen, zei de architect, en tweedens omdat de kos ten per woning in blokbouw lager komen en (zo heb ik er bij ge- dacht) omdat de groepsbouw meer strookt met de Sovjetopvattingen. Niettemin getuigt die drang naar de individuele woning van een geluk kige reactie der Russische bevolking. Ook in de landelijke dorpen hebben we gezien dat het één-gezins-huisje nog altijd de bovenhand houdt. Van het platteland kan wellicht een heil zame kentering uitgaan tegen de overdreven volksconcentratie in ka zerne-woningen, hetgeen de Sovjet burger in de stad lijdzaam onder gaat, doch waartegen de gestelde burger toch op zijn manier reageert, aangezien hij zijn spaarpenningen graag gebruikt om op buiten een „datsja" (landhuisje) te bouwen, waar hij de zomermaanden door brengt. Ook in een autoritair machtregi me verdedigt het individu zich met spontane zwakke middelen tegen de collectivistische gelijkschakeling. Het geeft moed als men zulks vaststelt. H. LEYNEN. Een hoekje van het nieuwe stads beeld: architecturaal zeer geslaagd, maar met kazerne-achtige huisvesting. Vermiste schoenen terecht. Een 127 ton metende schoener, de ,,Fal Oei Bari" van de Maladiven, die een maand geleden met een be manning van 25 koppen en een lading van een millioen kokosnoten, spoor loos verdwenen was, is in Calcutta aangekomen. Het schip was een maand geleden lek geslagen en door het slechte weer hadden sleepboten het niet kun nen vinden. Woensdag is het terug gevonden en naar Calcutta gesleept. Een tweemotorig Braziliaans ver keersvliegtuig is Donderdag onmid dellijk nadat het van het vliegveld Valdecas te Belem los was, veron gelukt, waardoor de vier bemannings leden en twee passagiers omkwamen. De poging van de piloot om het toe stel onmiddellijk weer aan de grond te zetten mislukte, doordat het tegen een boom vloog en in brand geraak te. Het toestel behoorde aan de maat schappij Cruzeiro do Sul" en zou naar Rio de Janeiro vliegen. (Advertentie) BIJ HOEST EN KEELPIJN C" PASTILLES' J ONTSMETTEND - VERZACHTEND 2 7 gewonden Zevenentwintig personen zijn Don derdagavond te Chingford in het En gelse graafschap Essex gewond, door dat twee treinen tengevolge van slecht zicht door mist met elkander in botsing kwamen. De Duitse autoriteiten hebben verband met de lage waterstand de Midden-Rijn een vaarverbod i gekondigd voor schepen met een gro tere diepgang dan 2 meter. Beneden de Rijnbrug tussen Bonn en Beuel staat op het ogenblik nog slechts 1.99 meter water. In de afgelopen zes weken zijn al leen in de omgeving van Bonn on geveer 20 schepen met de bodem in aanraking gekomen. Daarbij zijn min stens 12 schepen lek geworden, zodat zij hun tocht niet konden voortzetten (Advertentie) Volgens een Tsjecho Slowaaks blad is in Hlucin een man veroordeeld tot zeven jaar gevangenisstraf „wegens het ijverige luisteren naar „Radio Vrij Europa", het slechte behandelen van de mensen in zijn dienst en het in dienst nemen van kinderen". Alle bezittingen van de veroordeelde zijn geconfiskeerd. SIEMENS DOOR RUIMTE - ACOUSTIEK SIEMENS SUPER C 50 Optimale FM-ontvangsl 8 Siemens buizen 3 Luidsprekers met ge scheiden hoge en lage toonrege ling Fraaie kast mei kunststof- omliisting j Vraagt demonstratie Alle onderdelen voor Siemens radiotoestellen worden in eigen fabrieken vervaardigd Wanneer de K.A.B. op de Zeeuwse Eilanden- vandaag de dag een organisatie is ge worden die meetelt, zowel wat kwaliteit als kwantiteit betreft, en men daarvoor de reden zoekt, dan zal men in de eerste plaats terechtko men bij de 36-jarige M. v.d. Himst, de districtsbestuur der, die als zodanig van 1947 af te Goes woont. Toen de heer v. d. Himst door de K.A.B. uit Holland naar Zee land werd gezonden, kreeg hij de speciale opdracht mee om dé zedelijke, godsdienstige, cultu rele en materiele belangen van de duizenden arbeiders in de Walcherse Duwkampen met kracht te behartigen. Hard en hard was dit nodig, want op ieder gebied leden deze mensen, die het gezinsleven moes ten missen en door sommigen uit de leiding niet zeer humaan wer den behandeld, last. Als lid der culturele commissie voor de kamoen kon de heer v. d. Himst mede door zijn functie bij de K.A.B. heel wat voor deze man nen doen, ook omdat hij geen moeite en tijd ontzag. Dat het in die Walcherse kampen op Wal cheren en na de stormramp in die op Zuid Beveland en Schou wen, niet tot vee' meer narig heid kwam, kan zeker voor 'n groot deel toegeschreven worden aan werkers als kapelaan Kroon en de heer v. d. Himst. De ervaring in die kampen op gedaan was dan ook de reden dat de heer v. d. Himst met het oog op de grote Delta-werken in Zee land, reeds nu met kracht ijvert voor het tot stand komen van semi-permanente werkdorpen, waar de aan te trekken arbei ders, voor zover gehuwd, in gezinsverband kunnen leven. De zorg voor de woningbouw dreef de heer v. d. Himst er toe om de te Goes bestaande plaat selijke woningbouwvereniging ,,St. Willibrord" om te zetten in een regionale voor heel Zuid Be veland. Door de achterstelling van Zeeland bij de verdeling van het bouwvolume, kon „St. Wil librord" zich niet zo ontplooien als de bedoeling was, maar het beheer sterkt zich nu toch al uit over 220 huizen; 'n succes was dat men te Goes gelegenheid kreeg 'n paar blokken woningen voor grote gezinnen te bouwen; deze zijn nu al onder de kap. Het politieke terrein meed de 1\/T 4 tlHTiVf Zeeuwse districtsbestuurder lil. 11. Li. lllllldl evenmin. In 1950 bracht de K. CVCIHlliJl. - V.P. hem in de Staten van Zee land en in 1952 volgde zijn ver kiezing tot lid van de Eerste Kamer, waar zijn jeugd tussen de vergrijsde senatoren even op viel als zijn ambitie. Door de fractie werd hij speciaal belast met de werkgelegenheid, die er toen slechter voorstond dan thans en mpt de P.B.O. Voor ons ge west kon hij zich nog verdienste lijk maken door de K.V.P.-frac tie te bewegen om het voorstel de eeuwigdurende concessie van de R.T.M. op Schouwen te steu nen. Die steun gaf de doorslag en bevrijdde Schouwen van de onpopulaire tram, zodat de bus haar intrede kon doen. Dat herverkiezing dit jaar niet volgde heeft niet aan de heer v.d. Himst gelogen, maar aan be treurenswaardig gemis van be grip voor Zeelands behoeften. De enige Zeeuw in de Eerste Kamer had men moeten handhaven. Ho- oeliik brengt de komende ver kiezing voor de Tweede Kamer hierin een verbetering ten gunste. Tussen al die beslommeringen door heeft de heer v. d. Himst zijn eigenlijke taak verre van verwaarloosd. Het activeren van de twaalf afdelingen der K.A.B. op de eilanden met de talloze onderafdelingen, werd door hem met succes nagestreefd en ge volgd. De elfhonderd leden van 1947 zijn er nu ongeveer zestien- honderd geworden. Spreekbeur ten zijn niet van de., lucht en avond op avond is hij op pad. De nagestreefde kadervorming is voor een groot deel bereikt, dank zij het instellen van de ont wikkelingscursussen te Vlissingen en 's Heerenhoek, waar bekwa me docenten ongeveer zestig K. A.B.-ers gedurende drie jaar een degelijke vorming geven. Ook het organiseren van jon geren week-ends te Seppe, om be langstelling voor bestuursfunc ties te kweken, is 'n deel van 'cie heer v. d. Himst z'n taak ge weest, dat gevolgen had. Aller lei vertegenwoordigingen moet een distrietsbestuurder ook aan vaarden. Zo zetelt voor de K.A. B. de heer v. d. Himst in de Kamer van Koophandel, in de Raad van Arbeid en in nog menig andere instelling. Ook het bestuur der Stichting voor kath. middelbaar onderwijs, wel ke de R.K. H.B.S. te Goes on der haar beheer heeft telt hem onder zijn leden. Rustig maar onverdroten, tact vol doch doorzettend gaat de heer v. d. Himst zijn weg, scherp in het oog houdend zijn levensdoel het tot stand brengen van een christelijke, betere maatschap pij. In navolging van de heer Achiel van Acker zat er deze week een persoon in de trein van de Rijen naar Breda, die zei dat NAC in de, nieuwe spelling „een klup was van mijn voeten"! Algemene verontwaar diging was zijn deel. De jongens ma ken momenteel een inzinking door, al zeg ik het zelf, doch ook dat gaat voorbij en dan komt onherroepelijk weer de tijd dat de leeuw niet langer met de staart tussen de benen loopt, doch met donderend gebrul de geel zwarte tanden laat zien. Onthoudt mijn woorden, op tijd en stond, en in de eindspurt zal blijken wie de bl. b. heeft! Inzake de duivententoonstelling van de kring Midden-Brabant op Zater dag 3 en Zondag 4 Dec. a.s. is op de verzonden affiches een storende lout geslopen, namelijk afhalen der duiven 5 Dec. na 16 uur. Nader ver neem ik dat Sinterklaas daar indirect niet veel van hebben moet; bedoeld is daarom 4 Dec. 15 uur. De tentoon stelling vindt plaats in de grote nieu we zaal van hotel De Bresser, die ik van deze plaats hartelijk groet en 1. -t weten dat de Dikken Bruine per soonlijk niet met zijn presentatie aan wezig zal kunnen zijn, wat hem ove rigens zeer spijt, daar hij op bedoelde dagen in Londen zal spreken voor de verzamelde menigte van de „People Show" over het onderwerp: Wat te doen als ze niet willen komen? Ik zal die Engelsmannen dat eens uitleggen in het fijne, dan kunnen ze tenminste tijdig maatregelen nemen. Al de oude pluim moet er uit, glad er boven op a la Gladstone, zal ik maar zeggen. Niets voornamer dan de verpluiming. Op 8 December zal het vijf en twin tig j aar geleden zijn dat Frans Coenen in dienst trad bij de firma H. C. Dek kers te Rijen, twee echte duivensja- rels van de taaie soort; het zal hem, die zich altijd voor de maatschappij uitslooft en wie nooit iets te veel is als het zijn geliefkoosde duivensport betreft, op deze heuglijke dag niet aan belangstelling ontbreken. WEDSTRIJDEN De machtige maatschappij „het Fort" te Bergen op Zoom, hield bij Willemse een hokwedstrijd en de uit slag is als volgt: 1 Gebr. de Rooy, 2 P. Hopmans, 3 C. Schoonen, 4 M. Stander, 5 Vriens, 6 C. Vleghels, 7 F. Goossens, 8 L. Becht, 9 H. Buch, 10 A. Levolger enz. De uitslag van de hokwedstrijd die „De Reisduif" bij Verpalen hield, zag Bart Hopmans als overwinnaar, met H. Huysmans en M. Verpalen aan het wiel. De maatschappij „De Hoop" te I Biervliet hield onder geweldige be langstelling haar iaarlijkse Kampioe nendag. De beker voor de fraaiste inzending ging mee naar België, naar de melker A. Snoek uit Assenede, die winnaar werd voor G. Dusarduyn uit Groede, P. Buyze uit Breskens en Bram van Gijs te Groede. Verders ben ik nooit zonder be richt van de Bredase Kampioenendag ten bate van St Fidelis. De zaal is meer d n volgeboekt en de program- I maboekjes zijn bij de drukker. Uit I Breda noem ik u de volgende illustere namen: Jan Graumans en zonen, j kampioen van de Matchvluchten, A. Ivan Sluys, de geweldige crack van I Duffel^ tot in de Congo, Gebr. Oomens, nooit 'aan te kluiven geweest, Keesje I van der Linden, A. Bastiaansen, Jan e wedstrijd werd tmerikaan bena- Frans toesprak ;een lust had om te komen. Ik stellen. Ik was 54 in contact ge- as zo goed als in In dezelfde tijd, tond om naar het keren, kreeg ik van liefst acht u- ik legde ze al- in Lausanne had ;eld, Zwitserland aan en ik wilde r mijn eigen va ren. Het buiten een goede leer- kansen daar heb vel dat dankte ik land, mijn eigen 'oetballen leerde, ïaar één Neder- trekt je geboor- aanbaar aan. Ik ïkrijk een mooie doorgebracht, ik weer tussen s en sportkame- Kopenliagen baanwedstrijden het Deense kop- een drie uurs waarvoor zij 28 de tweede plaats aliërs Strom-Ar- Derksen-Van jrde plaats, met nd en 15 punten, hadden twee of stand. Dit boek Is een beschrijving van het leven van Charles de Foucauld en zijn fraterniteiten. Een leven dat Charles de Foucauld wilde uit schreeuwen, niet door woorden en Predikatie, maar door heel zijn le ven. In het eerste hoofdstuk geeft pater Voillaume een schets van het leven en werken van zijn vader, in de volgende hoofdstukken wordt tel kens een bepaald aspect van het E- vangelie belicht en hoe dit in het le ven der fraterniteiten tot uitdrukking komt. Het ideaal van Broeder Charles was een zo volkomen mogelijke aan passing aan de levenswijze van de armen. Om deze armoede zo radicaal mogelijk te beleven, vond hij een le ven in een trappistenklooster niet voldoende, hij wilde daadwerkelijk onder de mensen leven, in een hut zoals zij. in eigen onderhoud voor zien, zoals zij en... zoals Jezus van Nazareth. Charles de Foucauld wil, dat zijn volgelingen broeders en zusters van de armen zijn, niet slechts door hen lief te hebben, maar ook door maat schappelijk tot de klasse van de ar men te behoren. ..Volgelingen" dit was de vurige Wens van Broeder de Foucauld. De ze wens werd niet vervuld. God vroeg hem het offer van alles, ook van zijn leven, ook van zij het slechts een volgeling. „Welk een mislukking" riep een reiziger-journalist uit, toen hij van nabij met dit leven kennis maakte. [.Hoeveel morele rijkdom is hier vol komen nutteloos verkwist." „Als de graankorrel niet in de aar de valt en sterft, draagt ze geen vrucht." In 1916 werd Ch. de Fou cauld door een bende inboorlingen gedood. Op dit ogenblik. November D55 zijn er 33 fraterniteiten met te- samen 400 leden, broeders en zusters, verdeeld over Frankrijk, België, Afrika, Zuid-Amerika, 't Nabije OosI ren. Zij werken als metselaar tim merman, huisschilder, grondarbei- der, monteur, straatveger, visser, kameelhoeder. Zij billen overal „aanl Wezig" zijn, door gemeenschap van leven en lijden „tot hen behoren". Het is 't apostolaat van de armoede, liever gezegd, van het leven en wer ken onder de armen, totaal gelijk aan hen. Dit harde leven offert de Kleine Broeder als een levend gebed aan Christus en als een bijdrage tot Aijn verlossend Olfer. Het boek is niet schitterend van stijl, maar geschreven vanuit een rij ke ervaring, boeiend en met grote be zieling. Met Louis Joseph, bisschop van Luik, die het voorwoord schreef, wen sen wij het boek in handen van al onze priesters, kloosterlingen en kloosterzusters, leiders en lendsters van vrome werken, vooral van ka tholieke actiewerken, die de herker stening van hun eigen milieu tot taak hebben. (Uitgave Lannac, Tielt-Den Haag.) J. H. Een paar belangrijke herdrukken zag dezer dagen het licht. Allereerst een van Prof. F. van der Meers „Catechismus", het 'n hartige en ver kwikkende stijl geschreven boek dat de waarheden van het katholieke ge loof zo fris en voor de moderne mens verstaanbaar uiteenzet. Deze tweede druk vertoont op verschiüen- de plaatsen herzieningen. O.a. in de vertaling der pud-christelijke teks ten, in de indeling en in de bespre king van het kloosterleven. Uitgeve rij Het Spectrum gaf aan het boek ook een heel nieuwe, handzamer ge daante. Een andere herdruk is die van de „Zwerftochten door het Rijk der Mu ziek" van Helene Nolthenius. Het zijn zeer instructieve in verteltrant gehouden beschouwingen over grond begrippen van de muziek, over ver schillende soorten van muziekwerken en muziekinstrumenten en over de voornaamste componisten. Dit alles verlucht met tal van geestige teke- ninigen. De Toorts is de uitgever. In zekere zin kan men ook een herdruk noemen de bundel „Nieuwe Buitelingen" van Godfried Bomans, door Elsevier uitgegeven. Het is na melijk een verzameling van opstellen, reeds in periodieken verschenen thans gerangschikt in een aantal rubrieken. Het is niet alles satyre en kolder, welke men nu eenmaal van deze schrijver verwacht. De schrijver is ook in een aantal op stellen echt ernstig, met name in de afdeling Biografie. Hier toont hij zich niet op zijn sterkst. Maar als hij zich vermomt in het costuum van de ernst, dan is hij onnavolgbaa in zijn capriolen, in zijn ping-pongen met de gewichtigheden des levens. Er valt veel plezier te beleven aan dit boek. Frans van Oldenburg Ermke, vaar dig schrijver van enig proza en be heerser van vele situaties, heeft zich in dit romantisch verhaal, dat in het Thijmfonds verscheen, aan een sym boliek gewaagd, die nu en dan eens ontspoord in het irreële. De schrijver neemt het bedevaartplaatsje Maria ter Wandeling op de korrel met een spot die zijn goedmoedigheid niet al tijd bewaard en dan heel zuur kan worden. De verpersoonlijking van het vermanend geweten en de christelijke naastenliefde komt in de figuur van een wonderlijke vreemdeling, die met een wijde mantel om op de trans van een onafgebouwde toren huist en vandaar uit aan het goede voorbeel den geven gaat. Dank oogst de man daarbij niet overvloedig want Van Oldenburg Ermke zweert bij de steile stelling: „Niets haten de mensen meer dan een liefde, die niets vraagt doch slechts geeft", wat wel erg ho peloos is... en gelukkig onjuist. Intussen heeft de schrijver talent genoeg om boeiend te vertellen over de bizarre lotgevallen van de man Manuel in Maria ter Wandeling en spelenderwijs brengt hij zijn figuren nog tot leven ook. Een inzinking vertoont het boek als Manuel zijn „werkterrein" verplaat sen gaat naar de Franse Alpen en later zelfs naar Amerika. Dan wordt de historie een grotesk geval waar mee v. Oldenburg zelf verlegen raakt en donder en bliksem nodig heeft om Manuel met een schaar in het uitge klede krankzinnige, waarmee hij uit het brandende gesticht vlucht, van de wereld weg te vagen. Leen van Marcke is een talentvol schrijfster, vooral waar het de dia logen betreft, zoals zij die geeft in de trilogie „Het Lichte Huis". Deze boeken voor oudere meisjes zijn daar door zeer levendig geworden en ver tonen een „spanning", die niets te maken heeft met de ongezonde span ning van opgeschroefde griezelver halen of sentimentele romances. In tegendeel, deze spanning is levens echt, zoals trouwens de werkelijk knappe intrigue van allé drie delen wortelen in het bloedwarme leven zelf. De N.V. Standaard Boekhandel heeft met deze uitgave een goede greep gedaan. Vooral in het genre „opgroeiende meisjes" kunnen we „opbouwende" boeken best gebruiken, zeker wanneer die bovendien nog met bekwame pen zijn geschreven. In de surprise-dagen van harte aanbevolen. Een massa jongens kennen al de naam van de schrijver W. J. Verbee- ten. Hij heeft al voor vele boeiende boeken gezorgd, die (met hoog-rode kleur van de spanning) gelezen en herlezen worden. De uitgeverij „Hel mond" heeft van deze auteur een nieuwe reeks op stapel gezet rond de figuur van Rik Robberts, een onverschrokken piloot met evenveel besluitvaardige fantasie als onver zettelijke wilskracht. In deze boeken, waarvan er nu twee verkrijgbaar zijn, gaan we ons ver plaatsen naar een toekomst, die ons tussen de planeten laat vertoeven als of we een vacantietocht maken naar een opwindende filmstad. Het kan allemaal gebeuren, zoals de schrijver het zijn jeugdige lezers voorspiegelt. In ieder geval is het de moeite waard kennis te nemen van Verbeeten's zienswijze op wat komen zal en er is, naar onze mening, zelfs een goede kans, dat weldra vele jongelieden zullen „zweren bij" alles wat Rik Robberts zegt, doet en onderneemt. „Op liefdes lichte voeten", heet de nieuwe roman van Jan Mens, die bij de uitgevers mij. „Kosmos" verscheen Het is een vervolg op „Koen", het boek over de Amsterdamse straat jongen, waarmee de schrijver zijn naam vestigde. Met de verdere lotgevallen van de opgroeiende jonge meubelmaker zal Jan Mens zijn vele trtuwe lezers niet teleurstellen. Volkomen thuis in het milieu waarin Jan Mens zijn held laat opgroeien krijgt het milieu iets hartverwarmend, levends en de be koring daarvan wordt nog versterkt door de volkse taal waarin het is geschreven. Het proza van Mens tintelt geladen als het ook is met pit tige en rake zegswijzen. Het Amster dam van omstreeks 1900 ziet men voor zich met zijn armoe-wijken en men sen-pakhuizen, kleurloos en grauw. Kostelijke typen schiep de schrijver om Koen en zijn zorgzame slonsende moeder. Daar is oom Piet, de heer lijke levensgenieter, die elk meeval lertje verpierewaait en tante Riek. die ook al vreugde in het leven schept als ze de kans krijgt: en juffrouw Ramp, de kweb'bel-achtige werkvrouw en Koens bazen en kameraden. Naar de natuur zijn ze getekend en man keren nét de vele „vlammetjes" de levensopgang van Koen. De moraal van dit boek is al even gezond als die van zijn vorige, al behoeft men er de godsdienst niet in te zoeken. Koen vaart zo'n beetje op het kompas der menselijke goedheid; doet 'n beetje socialistisch maar moet van geestdrijvers in die richting wei nig hebben. Meesterlijk treft Mens de psychi van de wat schroomvallige vol fantasie-zittende jongen, die na veel „Sturm rond Dinny" zijn rust punt vindt. De beschrijvingskunst van Jan Mens gaat voor het rauwe niet op zij en gaarne hadden we gezien, dat hij zich daarbij wat gematigd had. Nu moeten wij het boek een „voorbehou den voor volwassenen" meegeven. Hans Nicklisch heeft in de ik-toon een vermakelijk boek geschreven over een vader, hoofd van een gezin met vijf kinderen. Die vader is professor, maar niet een van de verstrooide soort. Hij is wel een man, die zich zelf voelt als hoofd van het gezin en zijn paedagogische kunstgrepen met grote ernst uitvoert Zijn vrouw en zijn kinderen hebben hem echter heel aardig „door" en zo ontstaan tal van amusante incidenten, welke per slot echter het gezag van Vader niet aantasten. En het geheel wordt sa mengebonden door de hartelijke ge negenheid, welke men elkaar toe draagt. Het is een echt zonnig boek. dat zich nu eens niet psychiatrisch verdiept in complexen en andere na righeden. Vaders èn moeders zullen er echt van genieten. Godfried Bo mans verzorgde de goede vertaling. de illustraties van Marga Karlson doen het ook goed. Uitgever is De Toorts te Heemstede. Achter het weinig belovende bandje en de niet-zo-daverende titel van dit boekje, verschuilt zich een waar juweel tje van literatuur. O, niet zulke hoog dravende literatuur, maar de eenvoudige liefdevolle woordenrijkdom en gedachten wereld van een huismoeder in Vlaande ren. Ze heeft over een jaar tijds een dagboek bijgehouden van belevenissen met haar dochtertjes Marolleke en Mar leentje, met als figuur op de achtergrond, haar man De Seppe, de dorpsonderwijzer. Elke gebeurtenis die ze verhaalt getuigt van een humoristische en scherpe blik op zichzelf en haar omgeving. Ze is goed katholiek, deze huismoeder, maar ze heeft dat frisse en ruime, dat niet-ver- watene; hetzelfde van haar grote land genoot Gezelle. Haar vroomheid is geen kwezelachtigheid en zij laat Marolleke rustig informeren naar Gods achternaam. Zij is scherp op een milde, begrijpende wijze, als ze zich afvraagt hoe haar kin deren in 's hemelsnaam de kathechismus moeten begrijpen. Bang over eigen te kortkomingen. komt er uit „O, Marol leke" toch een moeder naar voren, die we alle kinderen mogen toewensen. Na de beide „Spieghelken-dagboeken", is „O, Marolleke" bepaald een aanwinst. De Vlaamse toon In het laatste boekje is zeker niet storend. Zij geeft de taal van Maria Rosseel de eigen warmte. De uitgave is van Lanno. Deze beroemde roman van Catharine Gaskint die vergeleken wordt met „Gone with the Wind" en die binnenkort ver filmd zal worden, moet men in Neder landse vertaling met vreugde begroeten. „Sara Dane" is het epos van een vrou wenleven, dat zich afspeelt tegen de grootse achtergrond van een opkomend continent: Australië. Sara Dane is een Engelse vrouw die voleens de bestaande, harde wetten, tot deooriatie is veroor deeld Met honderden anderen wordi z«i naar de koloniën" gezonden, maar zij kom1 daar niet aan als een geslagene Integendeel, door haar sterk karakter en haar natuurlijke moed weet zij de tegen, slagen in het vreemde land te boven te komen en er zich een bestaan op te bouwen, dat een voorbeeld en een aan moediging gaat worden voor duizenden emigranten, die na haar zullen komen Sara Dane's lotgevallen begeleiden de wordingsgang van d** strafkolonie tot tweede vaderland voor duizenden. Het thema „liefde" ontbreekt ook niet In dit boek, dat men „mannelijk-kloek" •zou noemen, als alles zich niet afspeelde rond een vrouw. „De Spaarnestad" heeft geen moeite gespaard, om „Sara Dane" in een waar dig gewaad bil ons te introduceren Voor het eerst in Nederland werd een band van polyvinyl-chloeide ervaardigd. Dit novum verdient zeker extra lof. Sloekers, Gebr. ^chuurmans, Fr. Vlemminx. A. Broekaart, P. van Oosterhout-Merks, Chr. Bastiaansen, P. van der Horst, C. Leliard, Chr. van den Berk. A. Horward, C. Kwist— hout, D. Scheerhoorn, P. Vermeulen. Buiten Breda: W. Kuppens, bier worst, ik bedoel viervorst van Ooster hout, Adr. Trommelen, meester op alle wapens te Dongen, Gebr. Stoop, zwaardvechters te Oosterhout, Jos. Oomens, radiator, ik bedoel gladiator te Antwerpen, Frans Nuyens een van de groszen Koneine, ik bedoel Kanone van St Mariaburg, de gevreesde Gebr. Gorissen te Steenbergen, J. Roks te St Willebrord, C. Martens te Gilze, de watervlugge Jantje Koreman, on- klopbaar op Dax te Oosterhout, P. van Minderhout te Langeweg, C. Wagtmans te Sprundel, Gebr. Van Bekhoven te Terheijden, J. van Steen te Rijsbergen, J. Bastiaansen te Hijs- bergen enz. Het is natuurlijk ondoenlijk alle na men te noemen, met de parkeerruim te voor de autobussen zal het trou wens zeer moeilijk worden, maar in de steek laten doe ik nooit geen mens, vandaar nog even dit korte relaas. BONNEN Aangaande de bonnenverkoop voor het liefdadig doel op de Nederlandse Internationale Kampioenendag kan ik u mededelen dat Michel Nachter- gaele van Zulte verre favoriet was, hetgeen ook tot uitdrukking kwam in de opbrengst van de door hem geschonken bon die 150 noteerde. Opvolgers waren in deze volgorde Vandenbroucke—De Weerd te Wiels- beke 95Cl. F. Gerhards te Am sterdam 75; Heotor Desmet te Ge- raardsbergen 70; Stael-Vandaele te Oostende ƒ65; Hans Tlotka te Ober- hausen 50 enz. Ook Staf Dusarduyn 42 en Ko Nipius 35 behoorden bij degenen wier bons het meest in trek bleken. In totaal bracht de verkoping twee en een half duizend gulden op. Vandenbroucke bood Michel Nach- tergaele honderdduizend frank voor de „Coppi" en de „Witterugge", twee kleppers mede aanwezig die op het kweekkot zitten; het bod werd beleefd geweigerd! De grote zaal van Tivoli was bomvol en speciaal de erestand der Belgen, Fransen en Duitsers stond in het brandpunt van de belangstelling. Meijlink en zijn mannen hadden weer een onverge telijke dag! ETEN EN DRINKEN Totslot nog enkele actualiteiten op het kot. Eens dat de geslachten zijn aldus konfrater-Derby dient er minder gevoederd. Ik ben met hem akkoord. Vooral de duivinnen dienen krap gevoederd, 't is te zeg gen als wanneer zij nog niet te oud en versleten zijn. Zij kunnen ook reeds vroeger dan de duivers op win- terkost (toenemende kans op worst?) staan. Niettemin mag men ze nooit of nooit honger laten lijden, wat spy- tig genoeg bij sommige liefhebbers die zelf nooit niets te kort komen aan pinten aan bifteck-fritten nog wel eens gebeurt. Binst de winter kunnen de duiven het gemakkelijk stellen met één et maal per dag. Nochtans zijn wij par tijganger van tweemaal daags te voeren, 's Morgens geven wij dors- afval, Wat koolzaad en een weinig gerst, wanneer het weder zacht is, wel te verstaan. Als het hard vriest kunnen onze duiven, behalve dat, de ganse dag volle bak gerst pikken. Twee etmalen zijn volgens ons beter vermits de vogels dan niet de ganse dag met een ledige krop zitten te kijken. Wie echter gans de dag van huis is en geen hulp heeft, kan zich aan één etmaal houden, maar dan natuurlijk hun bekoms'e! Voedert men toch 's avonds, dan zal men er zorg voor dragen de lamp lang genoeg te laten branden, min stens een uurken na het voederen. Opdat de vogels voldoende zouden kunnen drinken. Men mag nooit ver geten dat het drinkwater "en voor name ioI speelt in do spijsvertering. Verder hebben wij de laatste win ters nogal veel mist gehad. Als wan neer ze ganse dagen open hok heb ben, zullen ze er wel zo gemakkelijk niet in verdwalen, maar hoeveel zijn het er die hun duiven naar de breje veertien geven? Naar mijn gedacht nog zo* bijzonder veel niet. Duiven die niet regelmatig uitvlie gen gaan geweldig te keer, als zjj dan los mogen. Zij trekken soms ver weg en geraken, bij plotseling opko mende mist, niet meer thuis. Ook zit er de klamper terdege achter. Mist is echter de gevaarlijkste vijand van onze duiven. Men zij dus ge- waarsi huw d. Allemaal goeie. DIKKEN BRUINE

de Stem | 1955 | | pagina 11