JEUGDWERK: GROTE DIENST! AAN DE KERK H-bom van ongekende kracht explodeerde Ingrijpende hervorming plechtigheden in Goede van de Week Mgr Alfrink op congres van KJB Baron van Voorst tot Voorst Commandeur met de „Plaque' in de St Gregorius-orde BUS met VOETBALLERS STORTTE VAN DIJK Vasten tot Paaszaterdag middernacht In Rif-gebergte: Berbers overvalleD FraDse ambulance r Crootste dok van Nederland Noodtoestand op Cyprus DE DOOD OP DE WEG FEEST IN HET STADION DAGBLAD VOOR 1 op-uitslagen voetbal Gouverneur kwam niet op het bal „Eigen autoriteit ondergraven" Weinig verandering Eén dodevier gewonden V erkiezingss trij d ingezet Vaticaans blad VISIOEN WERD AANGEKONDIGD KROETSJEV OVER ATOOMPROEF Faure toont zijn bezorgdheid Tussen twee vuren Merkwaardig plan voor Duitse hereniging II Mis op Donderdagavond - Communie ook op Goede Vrijdag Zeventien doden Onderscheiding voor Mgr Alfrink 95e JAARGANG No. 22007 Uitgave N V Uitgevers Mi) Neerlandia Verschijnt elke werkdag Buieaux Breda Losse nummers 13 ct Postrek no 27884J EelgeisLaal 16 Tel.: Uuectie, Redactie en Administratie 3351 Verantwoordelyk Hoofd redacteur: j j H a Bruna Redactieraad C. j v Hootegem. Mr L): a J J M Mes Mr H M L de Hechter, L J v t Westeude P V M Veteauteren Abonnemenlsprys bn vooruithetallrrg I a 85 per kwartaal per pust f 6.55, per week (uitsluitend by niet post- besteil.) t 0 45 Incasso wordt berekend Voor God, Koningin en Vaderland MAANDAG 28 NOVEMBER 1955 Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.35 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.85 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.14 per m/m. (Ingezonden Mede- ielingen f 0.35 per m/m). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: (JOES, Westsingel 98. Telefuun 2236 Bureau voor Zeeuwseh-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, Telefoon 102 (Bijbureaux: Terneuzen, Noordstraat 56, Tel, 2601OOSTBURG. Nieuwstiaat 41, Tel. no. 35) De hoofdklassers brachten het J gisteren tot de volgende uitsla- HOOFDKLASSE A De Britse autoriteiten op Cyprus hebben de noodtoestand voor het hele eiland afgekondigd. Door het optre den van verzetslieden zijn vorige week vijf Britse militairen omgeko men. Zaterdagavond is in het „Ledra Palace Hotel" te Nicosia, tijdens het jaarlijkse bal van de British Caledo nian Society, een bom ontploft. Vijf personen werden gewond. Gouverneur Sir John Harding, die voor het bal was uitgenodigd, was niet verschenen. Op een gegeven ogenblik gingen de lichten in de bal zaal uit en werd een bom geworpen. Deze ontplofte bij de plaats waar de gouverneur zo hij 't feest had bijge woond, zou hebben gezeten onder een portret van Koningin Elizabeth. Zondag zijn op het eiland opnieuw zeven bomaanslagen gepleegd. Aarts bisschop Makarios heeft gezegd, dat door het afkondigen van de staat van beleg de toestand wordt verscherpt. In de hoofdstraten van Saloniki, in Griekenland, zijn Zondag door studen ten en scholieren grote demonstra ties tegen de Engelsen gehouden. APELDOORN: Op een spoorweg tussen Apeldoorn en Dieren werd een vrachtauto gegrepen door een losse locomotief. Een fietser, die zich juist naast de auto be vond, werd gedood. OLST: Een aut bus met voetbal lers uit Zwolle (zie ook elders op deze pagina) stortte van een dijk. Een der inzittenden werd op slag gedood. (Van onze speciale verslaggever.) Tien jaar katholieke jeugdbeweging in Nederland is wel een feestvergadering waard. Terecht heeft de KJB daarom gisteren in Den Bosch een congres belegd, dat behalve een gelegenheid tot terugblikken, ook mogelijkheden bood tot „koerscontrole". De KJB vaart op goed kompas, maar wie kan ontkennen, dat een telkens hernieuwde oriëntatie noodzakelijk is? Niemand minder dan Mgr dr B. J. Alfrink, Aartsbisschop van Utrecht, haalde de „mannen van de commandobrug" (om nog even in de scheep vaartsfeer te blijven) bij dit kompas. Hij prees de verschillende roergangers om hun vaste hand en gezagvoerder H. F. M. Baron van Voorst tot Voorst mocht als erkenning van de verdiensten van alle jeugdleiders een hoge onderscheiding in ontvangst nemen. De H. Vader heeft hem namelijk bevorderd tot Comman deur met de Plaque in de orde van de H. Gregorius de Grote. Mgr. Alfrink werd stormachtig toe gejuicht ,toen hij het spreekgestoelte beklom. De KJB heette hem op deze wijze welkom, vertrouwend op de du rende belangstelling van de kerk vorst. In zijn toespraak wees de Aartsbisschop erop, dat de jeugd voor al in onze tijd sneller dan ooit ver andert en zich ook meer dan ooit onbegrepen voelt De mentale wijzi gingen van de jeugd zijn moeilijk bij te houden, behalve voor hen, die met frisse geest en open hart voor haar klaarstaan. Bij een onderzoek naar de oorza ken van dit verdwenen vertrouwen van de jeugd in de volwassenen, rijst de vraag of de volwassenen niet zelf eikaars autoriteit ondergraven hebben. In boeken en geschriften, door radio, film en televisie kan de jeugd zich gemakkelijk oriënteren omtrent het geen er aan critiek op de opvoeders wordt geleverd. EEN ERESALUUT. De tegenwoordige jeugdleider heeft een enorm moeilijke taak. Hij moet all-round zijn en in staat om als het ware in de huid van de hem toever trouwde jongeren te kruipen. „Een eresaluut", aldus Mgr Alfrink, „voor de vele jeugdleiders die daarin ge- DE FRANSE minister van Buiten landse Zaken, Pinay, gaat binnen kort naar Saigon om met de premier Diem van Zuid-Vietnam te praten. Het botert momenteel niet goed tus sen Frankrijk en de Vietnamese re gering. DE ONTWAPENINGSCOMMISSIE van de V.N. heeft besloten, het rap port van haar subcommissie door te zenden naar de politieke commissie en de Algemene Vergadering. In de V.N. zal nu dus een volledig debat over de ontwapening worden gehou den. TE NOORDEN van Nairobi heeft een politie-patrouille elf leden van de Mau-Mau gedood, onder wie vier van de voornaamste leiders. PIERRE POUJADE is door 'n rech ter te Limoges in staat van beschul diging gesteld. In het blad van zijn beweging voor belastinghervorming zou hij premier Faure beledigd heb ben. N ATION ALISTISCH-CHINESE oor logsschepen hebben in de buurt van een Rood->Chinese haven het Britse vrachtschip „Dorinthia" aangehou den. PRESIDENT TITO van Zuid-Slavië zal in December een officieel bezoek aan Ethiopië brengen. Daarna gaat hij waarschijnlijk naar Egypte. slaagd zijn". Na te hebben gewezen op het feit, dat alle jeugdwerk een belangrijke dienst aan de Kerk is, richtte Monseigneur zich speciaal tot de voorzitter. „De adel van uw geboorte en per soon, verhinderen u niet, belangstel ling en zorg te tonen voor „de-gewone man", aldus de Aartsbisschop. Om deze christelijke adel èn om de verdiensten van de duizenden, die de KJB maakten, werd Baron van Voorst tot Voorst begiftigd met het commandeurschap met de plaque in de St. Gregorius-orde. Het congres werd ingeleid door de voorzitter, die speciaal behalve Mgr Alfrink, minister Cals van O. K. en W. en de commissaris der Koningin in N. Brabant, prof dr J. E. de Quay welkom heette. De voorzitter gewaagde met vreug de van het toetreden van „Jong Ne derland tot de KJB", waardoor het gebouw met recht „onder de kap" is gekomen. VORMEN. Dr A. J. M. Cornelissen hield een grote èn grootse rede, waarvan we elders in dit blad een uitvoerig ex posé geven. RESOLUTIES. 1-2 0-2 2-0 1-2 1-1 3-2 3-0 2-0 1-1 Excelsior - Eindhoven ADO - Fortuna '54 Ajax - Roda Sport i Noad - Limburgia J HVC - DOS J Rigtersbleek - Amsterdam EBOH - VW Vitesse - NAC Stormvogels - Sparta HOOFDKLASSE B i Feyenoord - De Graafschap I DFC - Sportclub Enschede EDO - Alkmaar Elinkwijk - Willem II GVAV- Emma Rapid JC - De Volewijckers Sittardia - BW t PSV - Schev. Holl Sport SW - MW Voor verslagen mogen wij U verwijzen naar onze sportpagi- np's. - 4'; -4 ST»?,-.' 7- /-."f v EEN BUSONDERNEMING in Boskoop gaat haar lijndienstbus sen met mobilofoons uitrusten. Het hoofdbureau kan dan contact houden met de chauffeurs, wat een groot voordeel is. DE FRANSE bergbeklimmer Louis Lachenal, die drie jaar geleden de top van de Annapoerna, in de Hima laya beklom, is bij Chamonix om het leven gekomen. Hij viel in een ravijn van zestig meter. ZATERDAG ZIJN ten Noorden van Kaap Griz Nez twee Franse treilers met elkaar in aanvaring gekomen. Een ervan zonk spoedig. Tien opva renden zijn verdronken. DE MINISTER van Sociale Zaken heeft zijn goedkeuring gehecht aan de honoreringsregeling, zoals die tus sen de ziekenfondsorganisaties en de vereniging van huisartsen is over eengekomen. Weersverwachting, geldig tot vanavond: Overwegend droog weer met veel bewolking. Meestentijds ma tige wind tussen West en Zuid west. In het Zuiden van het land iets lagere temperaturen dan gis teren, elders ongeveer dezelfde temperaturen. Vandaag: Zon onder 16.37 uur. Maan op 15.33 uur. Morgen: zon op 8.23 uur. Maan onder 8.07 uur* Van de IJseldyk onder Olst is Zondagmorgen een autobus met voetballers van het tweede elftal van Z.A.C. uit Zwolle naar beneden gestort. Een der spelers, de 33-jari- ge P. J. Backers, is tijdens deze val van ongeveer vijf meter onder de bus terecht gekomen en gedood. Vier gewonden werden naar een ziekenhuis gebracht. De andere inzit tenden liepen licht letsel op. Toen het ongeluk gebeurde reed de autobus op een smalle baan langs een plaats waar herstellingswerk zaamheden aan het wegdek werden verricht. De gekantelde bus, onder aan de dijk. Op het congres zijn ook de resolu ties voorgelezen van de werkverga dering, die op 27 November 1955 werd gehouden. Hierin worden allereerst de grote lijnen van het KJB-beleid op nieuw bevestigd in de geest van wat dr Cornelissen reeds zeide. De KJB weet zich ondergeordend aan de ouderlijke opvoeding en de parochie ziet zij als eenheid binnen welke zij bij voorkeur haar arbeid dient te verrichten. Naast de aalmoe zenier moet er daarom in de parochie een afdelingsleider zijn, die het ope nen van mogelijkheden tot zelfont plooiing bevordert. De plattelands- en arbeidersjeugd blijft veel aandacht voorbehouden. Concreet wordt gesteld, dat overmatig huiswerk en regeling van de vrije tijdsbesteding door de school te veroordelen zijn. Een passende financiële overheids steun en faciliteiten voor jeugdleiders in militaire dienst zijn wenselijk. Bij zondere steun wordt gevraagd voor de reservering van gronden voor de bouw van jeugdhuizen; steun bij het Stichten van jeugdgebouwen en bestrijding van pornografie. Ook het bedrijfs leven kan een helpende hand reiken, aldus de resolutie, door stimulerende maatregelen ten aanzien van leiders en de arbeidend»» jeugd zelf. De lichte toets van het congres was „Intermezzo", met veel verve gebracht door Michel van der Plas. Het congres verzond telegrammen aan Z.H. de Paus, H.M. de Koningin en aan Z.H.E. Mgr Mutsaerts, die wegens een ongesteldheid niet bij machte was, het congres bij te wonen en toe te spreken. In zijn plaats sprak Mgr Alfrink. Saarland Met de eis van aansluiting bfj W. Duitsland is in het Saargebied de campagne ingezet voor de a.s. ver kiezingen. De drie pro-Duitse par tijen achten zich bij voorbaat zeker van een grote meerderheid en ze la ten dit blijken ook. In Bonn heeft de socialistische fractie het initiatief genomen om de Saarlandse ,,Heimatbund" te steunen. Oud-premier Hoffmann, voorstander van het verworpen Europese statuut, zal zich voor de Christen-Democra tische Partij geen candidaat meer stellen. De Osservatore della Domenica, een niet-officiële Zondagsuitgave van de Osservatore Romano, die 4 De cember zal verschijnen, zal een na dere omschyving van het visioen, dat de H. Vader verleden jaar heeft gehad, publiceren. Volgens het blad heeft de H. Vader op 1 December 1954, terwijl zijn li chamelijk lijden de crisis bereikt had maar zijn geest helder was, duide lijk een stem vernomen, die zeide: ,,Gij zult een visioen hebben". Deze aankondiging werd in de morgenuren van de volgende dag herhaald. In de vroege morgen van 2 December heeft de H. Vader Jezus Christus in diep stilzwijgen, maar sprekend in Zijn majesteit, naast zich gezien. Nikita Kroetsjev heeft Zater dag in het Indische Balore ver klaard, dat de jongste atoom- ontploffing in de Sovjet-Unie in kracht gelijk stond met de ex plosie van millioenen tonnen conventionele springstof. Het Russische persbureau „Tass" meldde tezelfdertijd, dat een waterstofbom tot ontploffing was gebracht, die de krachtigste explosie gaf, welke totnutoe was teweeggebracht. Men mag aannemen, dat dit niet overdreven is. In Heidelberg (West- Duitsland) registreerde men radio activiteit, die slechts door de atoom explosie in Rusland veroorzaakt kan zijn. i Kroetsjev knoopte aan z'jn bekend making weer een preekje vast. Zijn land, zei hij, zou blijven streven naar verbod van kernwapens. Het was het Westen, dat de ontwapening tegen hield. Premier Faure van Frankrijk heeft zijn beduchtheid laten blijken voor een verdere strijd tussen Oost en West bij de vervaardiging van nu cleaire wapens. Hij heeft een plan ingediend om door ontwapening energie vrij te maken, die in geld omgezet voor andere doeleinden kan worden gebruikt. Minister July zal dit plan voor de V.N. uiteenzet ten. Inmiddels zijn de' eerste Tsjechi sche wapens in Egypte aangekomen. En voorts heeft Moskou een protest laten horen in Bagdad, tegen de toe treding van Perzië tot het nieuwe pact. Enkele bladen in India hebben een alarmerend geluid laten horen. Nehroe, zeggen ze, papt zo innig met Moskou aan, dat hij er over vijf jaar niet meer van los kan komen. Volgens diplomatieke kringen te Moskou zouden enkele neutrale lan den, waarvan een van de Balkan en een Scandinavisch land, een merk waardige poging willen doen om het Duitse probleem op te lossen. Men zou willen voorstellen, dat een verenigd Duitsland zowel tot de Navo als tot het verdrag van Warschau toetreedt, terwijl het in geval van agressie de kant van de aangevallen partij zou moeten kiezen. In Westelijke kringen te Moskou wilde men geen commentaar op dit bericht geven. Wel zei men, dat een dergelijk plan weinig kans zou ma ken door een der beide partijen te worden aanvaard. De H. Congregatie der Riten heeft onder hoge goedkeuring der H. Vader een decreet gepubliceerd, waarin een hervorming van de Goede Week-plechtigheden wordt afgekondigd, waardoor de gelovigen een groter aandeel zullen hebben in de liturgische plechtigheden. De veranderingen zijn de volgende: Witte Donderdag: A. De metten en lauden van deze dag als koorgebed worden in de morgen van deze dag gereciteerd en niet meer in de namiddag van de daaraanvoorafgaande Woensdag .ge anticipeerd. B. De H. Mis, waaronder de H.H. Oliën worden geconsacreerd, zal deze dag in de morgenuren worden opge dragen. De bisschoppen, die deze H. Mis op dat uur opdragen, mogen ook de plechtige Mis van het Laatste Avondmaal op de avond van dezelfde dag opdragen. C. De H. Mis van het Laatste Avondmaal zal in alle parochies, en ook in openbare kerken en kapellen, op de avond van Witte Donderdag worden opgedragen, niet voor vijf uur echter en niet later dan acht uur. D. De aanbidding van het H. Sa crament, dat na deze H. Mis in het H. Graf wordt bewaard, is tot het middernachtelijk uur toegestaan. E. Daar waar de plechtigheid van de voetwassing wordt gehouden, mag deze direct na het Evangelie gedu rende de H. Mis plaats vinden. F. De H. Communie mag op Witte Donderdag aan de priesters, die niet celebreren, en aan de gelovigen wor den uitgedeeld slechts gedurende de plechtige daarna. Avondmis of onmiddellijk Goede Vrijdag: De Metten en Lauden van deze dag, evenals het koorgebed, worden in de morgen van deze dag gereciteerd. B. De Missa praesanctificatorum moet zoveel mogelijk om drie uur in de namiddag worden gecelebreerd, en zeker niet later dan zes uur. C. Gedurende deze H. Mis mogen de priesters, die die dag niet celebre ren, alsmede de gelovigen in het ver volg op Goede Vrijdag de H. Com munie ontvangen. Paaszaterdag: A. De metten en lauden van deze dag altijd als koorgebed, worden in de morgen van deze dag gereciteerd, B. De plechtigheden van de wijding van het nieuwe vuur, van de Paas kaars en het wij- en doopwater, moe ten op een zodanig uur worden ge steld, dat de H. Mis, die daarop volgt op het middernachtelijk uur wordt gesteld. C. De priester, die deze H. Mis op het vigilie van Pasen temidder- nacht celebreert, mag ook de H. Mis op het hoogfeest van Pasen, op Paas- morgen dus, opdragen, en het is hem ook toegestaan te bineren en te tri neren, indien hij daartoe bevoegdheid bezit. D. De gelovigen mogen gedurende de H. Mis of onmiddellijk daarna tot de H. Communie worden toegelaten. E. De vastentijd zal voortaan op het middernachtelijk uur tussen Paas zaterdag en eerste Paasdag eindigen, en niet meer zoals tot op heden om twaalf uur op Paaszaterdag. Bijzondere bepalingen: Het luiden van de klokken gedu rende de Gloria van de Avondmissen van Witte Donderdag en de nachtmis van Paaszaterdag, moet op plaatsen, waar meer kerken staan, gesynchro niseerd worden. 2. De bisschoppen zullen hun best doen de plaatselijke en traditionele plechtigheden van de Goede Week met dit decreet in overeenstemming te brengen en zij zullen er zorg voor dragen, dat de gelovigen in de ver heven betekenis van de liturgische plechtigheden worden onderwezen. 3. Waar de gewoonte bestaat de huizen met het nieuwe wjjwater op Paaszaterdag te zegenen, zal deze plechtigheid voortaan onder het oc taaf van Pasen plaats vinden. De pa rochiegeestelijkheid moet de gelegen heid krijgen het daaraan verbonden huisbezoek naar behoren te vervullen. 4. Plechtig gezongen Vespers zul len niet meer op Witte Donderdag en Goede Vrijdag plaats vinden, maar wel op het gebruikelijke uur van Paaszaterdag. 5. Geen enkele verandering is be paald voor het breviergebed van deze dagen. 6. Hetzelfde decreet bepaalt, dat op de vigilie van Pinksteren in het ver volg de Profetieën en Lessen, die in het missaal aan de H. Mis voorafgaan, zoals ook het wijden van wijwater, zullen vervallen. Nadat de echtgenote van de burge meester van Amsterdam, mevr. mr A. W. Ch. d'Ailly-Fritz, Zaterdag ochtend het grootste droogdok van Nederland officieel in dienst had gesteld, werd dit reuzendok meteen in gebruik genomen door de 31.000 ton metende tanker „Vasum", het schip, dat destijds door H.K.H. Prinses Beatrix te water werd ge laten. De foto laat zien hoe de „Va sum" statig het dok binnenglijdt. Links van het schip de eretribune, waar vandaan de genodigden het schouwspel gadesloegen. Maar Kroetsjev en Boelganin zet ten hun zegetocht voort. Het bevalt hen zo goed in India, dat ze besloten hebben nog twee dagen langer te blijven. Ze kunnen dan ook Kasjmir eens gaan bekijken. Maarschalk Boelganin krijgt Dins dag in Calcutta een klein geschenk: een halve rijstkorrel, in kristal ge vat. Op de korrel is in het Engels gegraveerd: „Maarschalk Boelganiif, wij willen vrede in India". Inmiddels heeft New-Delhi een feest mogen beleven. Koning Saoed van Saoedie Arabië arriveerde in de Indische hoofdstad. Hij was verge zeld van negen prinsen, tien minis ters, zeven onder-ministers en een gevolg van honderd personen. Hon derdduizend mensen hebben hem toegejuicht. Zes lijfwachten in gebor duurde vesten en gewapend met een siersabel, een pistool en een geweer, zorgden ervoor dat 't publiek enigs zins op afstand bleef. In het Rif-gebergte, nabij de grens tussen Frans- en Spaans-Marokko, hebben opstandige Berbers een mi litaire ambulance van de Fransen overvallen. Zeventien militairen wer den hierbij gedood en tien gewond. Voor de tweede maal deze maand zijn de Berberstammen in opstand gekomen. De Fransen houden ge schut in gereedheid om de stellin gen van de rebellen onder vuur te nemen. Jachtvliegtuigen hebben aan vallen in scheervlucht uitgevoerd. Men neemt aan, dat de hernieuwde activiteiten van de Berbers een ge volg zijn van de ondermijning van het gezag der stamhoofden. Velen van hen hebben geholpen bij de af zetting van Ben Joessef, vier jaar geleden. De sultan heeft inmiddels aan Si Bekkai, een der leden van de voor malige troonraad, verzocht de eerste Marokkaanse regering te vormen. Vandaag zal Si Bekkai waarschijn lijk meedelen of hij die opdracht aanvaardt. Hij staat bekend als een fel nationalist. Een verbeten strijd om de macht is ontbrand tussen de Istiqlal en de tweede nationalistische partij in Ma- rokka. De Istiqlal wil tweemaal zo veel ministerportefeuilles hebben als haar concurrente. In Algerije is het de afgelopen da gen ook weer tot terreurdaden ge komen. De Fransen sturen verster kingen naar dit gebied. De Luitenant-Grootmeester van de souvereine en militaire Orde van Malta te Rome heeft aan Mgr Dr H. J. Alfrink het Magistraal Grootkruis der orde verleend. De uitreiking van deze decoratie geschiedt bij gelegenheid van een audiëntie, welke de aartsbisschip vandaag aan het kapittel zal verle nen. Vijfduizend opstandige sup porters hebben Zaterdag bijna zes uur lang 150 politiemannen belegerd in het voetbalstadion van Rangoon en een deel van het stadion in brahd gestoken. De moeilijkheden begonnen, toen politieagenten te paard trachtten een deel uan de 20.000 toeschouwers te verdrijven, die over het voetbalveld naar de eretribune renden om getuige te zijn van de prijsuitreiking door president Oe. Opgewonden supporters gooi den met stoeltjes en stenen naar de politie, en toen de pre sident eenmaal het stadion ver laten had, geraakten de gemoe deren steeds meer verhit. De politie arresteerde zeven sup porters, waarop de menigte het stadion belegerde zodat de po litiemannen er niet uit konden. Op het laatst, het was inmid dels bijna middernacht gewor den arriveerde generaal Ne V/in, de opperbevelhebber van de Birmaanse strijdkrachten. Hij wist de politie over te halen de zeven arrestanten los te la ten, waarna de menigte in triomf aftrok naar het ver maakscentrum van Rangoon, onderweg reclameborden, ver- keerszuilen en bushaltes ver nielend.

de Stem | 1955 | | pagina 1