De kloof in de Westduitse coalitie verdiept zich onrustbarend TWEE electrische TREINEN Heerlen op elkaar gereden bij Dr ADENAUER VRAAGT NU JA" OF „NEEN" Bonn aanvaardt Zorin als iet-am bassadeur Kwestie-Algerije van VN-agenda afgevoerd Mgr Alfrink bestijgt 4 Dec. Aartsbisschoppelijke troon Te weinig winst bij PTT De eis: Moerdijkkanaal blijft gehandhaafd Zuidafrikaanse regering vernielt de democratie Werkman had per ongeluk een sein verkeerd gezet Faure vraagt weer het vertrouwen Sovji Bondspresident bemiddelaar DE DOOD OP DE WEG WONDERKIND" ontmaskerd Tumult op Cyprus Amerika neemt H-bom-proeven r REIZEND KSG-CIRCUS DAGBLAD VOOR ZEELAND Minder koud Engels protest bij Griekenland Het Westen begon wereldoorlog II Resolutie van India aanvaard Fransen terug in assemblee Min. Gals noemt de basis voor de subsidies KRO-uitzending van de plechtigheden Motie inzake 5-Mei-viering Havendirecteur Antwerpen Tegenvoorstellen inzake Deltaplan Benoeming van senatoren Sovjet-consulaat in Port-Said Groot aantal licht-gewonden, flinke schade Er was direct hulp aanwezig n 35e JAARGANG No. 22006 Uitgave N V. Uitgevers Mij Neerlandia Verschijnt elke werkdag Bureaux: Breda, Losse nummers 13 ct Postrek no 278841 Reigerstraat 16 Tel.: Directie, Redactie eD Admmistratie 3351 Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J J H A Bruna Redactieraad. C. J v Hootegem, Mr ür A J J M Mes, Mr. H M. L. de Rechter, L. J v t Westende, P. V M Vercauteren Abonnementsprijs bij vooruitbetaling t 5.85 per kwartaal per post t 6.55, per week (uitsluitend bi] niet post- bestell.) f 045 Incasso wordt berekend Voor God, Koningin en Vaderland ZATERDAG 26 NOVEMBER 1955 Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.35 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.85 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke «ard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuws.' editie f 0.14 per m/m. (Ingezonden Mede- lelingen f 0.35 per m/m). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge- lene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES. Westsingel 98, Telefoon 2236 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, Telefoon 102 - (Bijbureaux: Terneuzen, NoordstTaat 56, Tel. 2601 - OOSTBURG: Nieuwstraat 41, Tel. no35) nnrmslitAr vprrp van Hp narinnnlitipk Hpt hpHriif moet aan de De Westduitse regering heeft gisteravond meegedeeld, dat zij instemt met de benoeming van Valerian Zorin, de man die achter de schermen de omwenteling in Tsjecho-Slowakije bewerkstellig de, als Russisch ambassadeur in Bonn. Daarmee heeft de Bonds regering voldaan aan een vurige wens vooral van de socialisten, die vreesden dat de Westduitse terughoudendheid bij de Russen ontstemming zou wekken, zodat de eenheidskansen voorgoed ver keken zouden zijn. Tevens hoopt men door dit „ja" te hebben be reikt, dat de stopgezette repatriëring van Duitse krijgsgevangenen zal worden hervat. Grote moeilijkheden bedreigen echter de rege ring van Adenauer. De breuk in de regeringscoalitie vergroot zich in onrustbarende mate. Zoals bekend wordt er door dr Adenauer getwijfeld aan de steun van de liberalen. De Bondskanselier heeft nu een persoonlijke brief van de lei der van de liberale partij, dr Thomas Dehler, geschreven, waarin hij hem op de man af vraagt of het „ja" dan „nee" zal zijn met de liberale steun, Dehler is degeen, die de buitenlandse politiek van Adenauer critiseerde. Volgens hem moest Bonn een sterke man naar Moskou sturen, om het con tact met de Russen te behouden. Na de mislukking van Genève heeft de regering zich echter geïsoleerd. Weliswaar is de steun van de libe ralen voor de regering niet essentieel, maar het gaat er niettemin duister uit zien, als de liberalen in het grote Bondsdagdebat over de buitenlandse politiek, dat Donderdag a.s. begint, de kant der oppositie zouden kiezen. Daarom wil dr Adenauer vóór 1 De cember weten waar hy aan toe is. Zo ernstig wordt deze zaak opgevat, dat Bondspresident Heuss, die zich ENKHUIZEN: Een 25-jarige vrouw werd, toen zij op haar fiets reed, door een haar passerende vracht auto met oplegger aangereden. Zij was op slag dood. Zij heeft ver moedelijk geen erg gehad in de vrachtauto, die haar van achteren naderde. HEILOO: Op de onbewaakte over weg in het baanvak HeilooCas- tricum is een man aangereden en op slag gedood. De verongelukte is een patiënt uit de psychiatri sche inrichting „St. Willibrordus". DE PLAATS Bumiaju in Midden-Java is door een bende aangevallen. De overvallers waren net verjaagd, toen president Sukarno arriveerde om een rede te houden over.... het bende wezen. BRITSE vliegtuigen hebben een lucht monster genomen, aan de hand waar van geleerden van alles aan de weet kunnen komen omtrent de atoom explosie in Rusland, van de laatste dagen. IN OOST-ATJEH werd een 16-jarig meisje tijdens een orkaan vijf meter hoog in de lucht geworpen. Veel hui zen zijn vernield en talrijke bomen werden ontworteld. DE ROTTERDAMSE politie heeft twee inbrekende broers op heter daad betrapt. Het tweetal was op een zolder gevlucht, toen de po litie kwam, maar tot hun schrik zakten zij er door. DE WERKTIJD voor het personeel van de verkoopafdeling in de grote Belgische warenhuizen is verminderd van 44 tot 42 uur in zes dagen. ONGEVEER tienduizend Noorse transportarbeiders, onder wie 4.000 ha venarbeiders, zijn gisteravond in sta king gegaan voor hoger loon. JAPAN GAAT op grond van een nieuw programma voor economische diplomatie, de handel met communis tiscbe landen uitbreiden. De samen werking met de vrije landen moet echter doorgaan, zegt men in Tokio. EEN FRANSE constructeur heeft een nieuw type verbrandingsmotor ont worpen, dat kan leiden tot een wijzi ging in de automobieltechniek. Het is een tussenvorm tussen de klassieke motor en de gasmotor. DE DIRECTEUR van het Oostberlijn- se gasbedrijf is naar het Westen uit geweken. Evenals het Volkskamerlid Herdegen (zie elders) voelde hij zich niet veilig meer in het arbeiderspara dijs. PROF. Johannes Herdegen, een lid van de Oostduitse volkskamer, is Vrij dag met zijn gezin naar West-Berlijn uitgeweken. Hij vreesde vervolging om politieke redenen. ZES-EN-DERTIG prinsen uit Saoedi- Arabië reizen als voorhoede van de koning van Saoedi-Arabië naar India, waar de koning een bezoek gaat bren gen. TIEN MIJL uit de Engelse kust is een Franse treiler in brand geraakt. De 23 bemanningsleden hebben kans gezien het fel brandende vaartuig te verla ten en zij zijn door andere schepen aan boord genomen. BIJ PIJNACKER heeft de NV Ned. Aardoliemaatschappij met succes een tweede olieboring verricht. Een in Juni ontdekte oliebron produceert re gelmatig. Weersverwachting, geldig tot vanavond, opgemaakt Vrijdag avond te 23.15 uur. Veel bewolking met af en toe wat regen of motregen. Matige tot krachtige westelijke wind. Ho gere temperaturen dan Vrijdag. Vandaag: zon onder 16.39, maan onder 4.03 uur. Morgen: zon op 8.29, onder 16.38, maan op 14.58, onder 5.24 uur. Maandag: zon op 8.22, maan op 15.33 uur. De kwestie-Cyprus Engeland heeft geprotesteerd tegen de „anti-Britse" strekking van radio uitzendingen uit Athene voor Cyprus. In Athene en andere Griekse steden blijven veel scholieren van school weg uit protest tegen de terdoodveroorde ling van een jong Grieks Cyprioot. In de woning van generaal Ricketts, bevelhebber van de Britse troepen op Cyprus, zijn Donderdagavond twee bommen ontploft. De materiële scha de was gering. normaliter verre van de partijpolitiek houdt, aangeboden heeft tussen dr Adenauer en dr Dehler te bemiddelen. Hij heeft beiden uitgenodigd voor een bezoek, dat vandaag zou plaatsvin den. SAARLAND De drie Duitse partijen in het Saar- gebied weren zich flink. Zij hebben zich er voor uitgesproken, dat het Franse beheer en het Duits-Franse verdrag inzake de regeling van de be zitsvorming bij de Roechling-Werke in Voelklingen worden opgeheven. Het bedrijf moet aan de familie Roech ling worden teruggegeven. De partijen voeren aan, dat de Saar nu „Nein" gezegd heeft tegen het statuut en dat dit ook betekent, dat de regeling der bezitsverhou ding, zoals die onlangs werd over eengekomen, wordt afgewezen. De bezitsverhoudingen mogen thans nog slechts op grondslag van het recht worden geregeld. Het loont de moei te zich at te vragen welke conces sies de familie Roechling moest doen, voor deze medewerking van de Duitse partijen. Kroest jev Een woordvoerder van het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft verklaard dat „de Britse en we reldopinie best in staat zijn zichzelf een oordeel te vormen met betrekking tot de beschuldiging van Kroetsjev dat de Westelijke geallieerden de tweede wereldoorlog zijn begonnen." De secretaris van de Russische com munistische party sprak deze beschul diging uit tydens een redevoering te Bombay. De Britse woordvoerder wei gerde verder op de kwestie in te gaan. Krisjna Menon, leider der Indische delegatie naar de VN, heeft een reso lutie ingediend, waarin de algemene vergadering verklaart het Algerijnse vraagstuk niet te zullen bespreken. De politieke VN-commissie heeft eenparig en zonder stem ming deze resolutie aangeno men. De assemblee bekrachtigde dit besluit. ARGENTINIË Kabinet-Aramburu is nu voltooid De „Wet op de veiligheid van de Staat", die het de afgezette Argentijn se president Pcron mogelijk maakte zijn politieke tegenstanders zonder formele beschuldiging gevangen te zet ten, is gisteren bij decreet ingetrok ken. Donderdagavond is Laureano Lan- daburu benoemd tot minister van Jus titie. Landaburu is 41 jaar. Hij is een be kend advocaat en rechter. Door zijn benoeming is het kabinet van presi dent Aramburu voltooid. BRAZILIë Het Franse bewind in Marok ko wordt als volgende agenda punt behandeld, met de bedoe ling, de kwesties die Frankrijk aangaan af te werken opdat Frankrijk voor het einde van de zittingsperiode weer in de alge mene vergadering kan terugke ren. De Fransen hebben dit in middels toegezegd. De toestand in het bergachtige Rif gebied, de grenszone tussen Frans- en Spaans-Marokko en van ouds een streek, waarvan de bevolking tot op stand geneigd is, is zeer gespannen. De stammen worden opgeroepen tot de krijg. De Franse versterkingen, die in het begin van deze week naar het betrok ken gebied zijn gezonden, staan, in afwachting van het resultaat der be sprekingen hunner officieren, gevechts- klaar gereed tegenover tienduizenden oorlogszuchtige Berbers. De in het gebied van Fez wonende Marokkanen IrtVt n geweigerd nog verder belasting te betalen. Zij zeg gen, dat Marokko thans „onafhanke lijk" is en zij „dus" geen belasting meer behoeven te betalen. Kleuteronderwijs Bij de verdeling van het subsidie over het dienstjaar 1955 aan 26 oplei dingsscholen voor kleuterleidster is minister Cals uitgegaan van de over wegingen, zo zegt hij in een M. v. A. aan de Eerste Kamer, dat het percen tage leerlingen der kleuterscholen, naar de richting verdeeld, over de ja ren 1950-1954 als volgt was: R.K. 46.3 procent; Prot.-Chr. 23.8 procent; Open baar en Neutr.-Bijz. 29.7 procent. Op grond van deze percentages is de gemaakte verdeling van 12 R.K., 6 Prot.-Chr. en 8 Openbare en Neutrale bijzondere opleidingsscholen verant woord. Het KNP meldt, dat Mgr dr B. J. Alfrink 4 December, des avonds om acht uur de Aartsbisschoppelijke troon zal bestijgen. De plechtighe den, die in de kathedrale kerk te Utrecht worden ge- De Braziliaanse senaat heeft Don derdag, na een debat van meer dan zestien uur, het verzoek van de waar nemende president Ramos om de staat van beleg af te kondigen, ingewilligd. De staat van beleg zal afgekondigd worden in afwachting van de beëdi ging van de nieuw gekozen president, Kubitschek. in Januari. (Van onze parlementaire verslaggever) Minister Algera heeft in de Tweede Kamer meegedeeld, dat hij niet zon der zorg is over de winstcapaciteit van de PTT. In deze tijd van hoogconjunc tuur had de winst hoger moeten zijn. Prijsverlagingen zullen dus zeker uit moeten blijven. Het personeelsbeleid bljjft moeilijk, vooral in de grote ste den. Door de bouw van een nieuw giro kantoor in Haarlem hoopt men wat meer personeel voor deze dienst te kunnen aantrekken. Het aantal aan vragen voor telefoonaansluiting be draagt 50 a 60.000 per jaar. De druk werktarieven zullen, aldus besloot de minister, niet worden verhoogd. SPOORWEGONGEVALLEN Het ongeluk in Heerlen (zie elders) heeft de Kamer niet kunnen verzoenen met het voorstel van minister Algera om een spoorwegongevallenraad in te stellen. Prof. Oud (VVD) had de mees te bezwaren. („De Sovjets hebben een raden-republiek. Laten wij geen ra den-koninkrijk krijgen"). De spoorwe gen leiden zeif hun onderzoeken met de uiterste zorg. Mr Algera zal op één en ander Dinsdag antwoorden. DE 5E MEI Dr Drees verklaarde tot de Kamer leden, dat de regering het niet juist acht om een dag vrij op 5 Mei dwin gend voor te schrijven. De werkne mers kunnen vrij hebben, als ze een snipperdag nemen. Een grootse vie ring zoals die van dit jaar kan geen regel worden, al wil de regering wel alles doen tot verhoging van de feest vreugde. Men moet grote vieringen maar eens in de 5 of 10 jaar houden. De heer Scheps (PvdA) diende een motie in, waarin gesteld wordt, dat de waardige herdenking en de algemene viering van de 5e Mei zoveel mogelijk een stilstaan van de arbeid moet in houden. De regering wordt gevraagd dit mogelijk te maken. Dinsdag wordt gestemd. houden, zullen door de KRO worden uitgezonden. De kerk zal voor ieder toegan kelijk zijn. Maandag 5 De cember zal de nieuwe Aarts bisschop in liet Aartsbis schoppelijk paleis aan de Maliebaan 40 te Utrecht, re cipiëren van 11 tot 12.30 u. Deskundigen op het gebied, van de handschriftkunde, verbonden aan de rechtbank te Parijs, hebben uitge maakt, dat de brieven en gedichten, die men algemeen toeschreef aan het achtjarige Franse „wonder kind" Minou Drouet, en die als zo danig zijn gepubliceerd, in feite zijn geschreven door de stiefmoe der van het meisje. De foto toont Minou Drouet met haar stiefmoeder. Hoogoven ontploft Een hoogoven van de Dortmundhoer- der Huetten-Union, een van de groot ste Westduitse staalfabrieken, is Vrij dagavond uit elkaar gesprongen. Vol gens de eerste berichten zijn vier ar beiders om het leven gekomen en acht ernstig gewond. Een onbekend aantal personen zou onder het puin bedolven liggen. Oscar Leemans, directeur-generaal van de Antwerpse haven, heeft ver teld dat België de kans krijgt de ge gevens, welke door Nederland over het Deltaplan zullen worden verstrekt, wetenschappelijk te onderzoeken. „In- Gisteren zijn in vier Zuid-Afrikaan se provincies 67 senatoren aangewe zen. Volgende weck zal de regering er nog achttien benoemen. Met de vier senatoren, die de belangen van de naturellen vertegenwoordigen, zul len het er in totaal dus 89 zijn, in vergelijking met 48 leden in de oude senaat. Waarnemers voorspellen, dat 77 ze tels door de nationale partij zullen worden ingenomen, terwijl de overige twaalf door aanhangers van de ver- Manschappen van het Zuid-Staf- fordshire-regiment op Cyprus, stor men door de straten van Nicosia, beschermd met helmen en schil den tegen de stenen, die de bevol king naar hen gooit. Zij zijn in actie gekomen om een demonstratie van rebellen te onderdrukken. Let op de koppen van de Cyprioten (links onder), die de soldaten nakijken. Tussen Egypte en de Sovjet-Unie is een accoord gesloten, op grond waar van het laatste land in Port Said een consulaat zal vestigen voor de behar tiging van de Russische belangen in de zone van het Suezkanaal. Buiten het consulaat-generaal in Ca'üro zal dit het enige Russische consulaat in Egypte zyn. Een omvangrijke economische de legatie uit Tsjecho-Slowakije is in Cairo aangekomen voor het voeren van economische besprekingen met de Egyptische regering. Van bevoegde zijde te Bern is mee gedeeld, dat de Zwitserse bondsraad (het kabinet) besloten heeft, geen nieuwe vergunningen meer te verle nen voor de uitvoer van oorlogsmate riaal naar Israël en de Arabische sta ten. Het oorlogsmateriaal voor de aan maak waarvan vóór 8 November van dit jaar machtiging werd gegeven, zal eventueel worden uitgevoerd. Kort voor negen uur zijn gisterochtend nabij het station te Heerlen twee electrische treinen met elkaar in botsing gekomen. Beide treinen hadden een snelheid van hoogstens veertig kilometer per uur. Bij de botsing werden de neuzen van beide treinen ingedrukt. Bovendien schoof de uit Heerlen komende trein uit de rails. De beide bestuurders hadden tjjdig uit de cabines in de trein kunnen vluchten. De meeste gewonden bleken slechts lichte kwetsuren als schaafwonden en/of kneuzingen te hebben opgelo pen. Enkele personen hadden een her senschudding. Het zwaarst, doch niet levensgevaarlijk, werd een Maastrich tenaar gewond, die een schedelbasis- fractuur opliep. Om een uur gister middag was de toestand zó, dat van drie gewonden vaststond, dat zij in het Heerlense ziekenhuis moeten blij ven. De commissaris van de Heerlense politie heeft aangaande de oorzaak het volgende medegedeeld: In de loop van Vele inzittenden werden door de schok van hun plaatsen geslingerd en 26 personen liepen zodanige verwon dingen op, dat men - het raadzaam achtte, hen naar het Heerlense zieken huis te brengen. Dadelijk waren zie kenauto's met artsen en verplegend personeel op de plaats van het onge luk aanwezig. gisternacht meende men in 't seinhuis van het Heerlense station te constate ren, dat de seininrichting van een seinpaal bij het viaduct over de Breu- kerweg niet goed functioneerde. Met het oog daarop werd een werkman naar die seinpaal gezonden, die de schakelkettingen losmaakte, waar de seinen mee worden bediend. Op een gegeven ogenblik meende deze werkman in de kettingen een trekking te constateren, waarna hjj veronderstelde, dat men van het sein huis uit de seinpaal op „veilig" wilde stellen, hetgeen echter, naar later is gebleken, niet het geval was. De werk man heeft, afgaande op zijn foutieve veronderstelling, het sein met de hand op veilig gesteld. Kort daarna arri veerde de uit Maastricht komende trein die door dit veilig sein heen reed, met het gevolg, dat hij tegen de kort daarvoor uit Heerlen vertrokken trein botste. Het personenvervoer op de lijn Heerlen-Maastricht werd na het on geluk met bussen onderhouden. Over de omvang van de schade valt nog niets mede te delen. Uiterlijk beperkt deze schade zich hoofdzakelijk tot de voorzijde van de beide treinen. enigde partij zullen worden bezet. In de oude senaat had de partij van pre mier Strijdóm 28 zetels. Door de vergroting van het aantal leden van de Senaat krijgen de natio- nalen de benodigde twee-derden meer derheid voor een grondwetswijziging, die het plaatsen van de kleurlingen op een aparte kiezerslijst mogelijk zal maken. Leden van de „Vrouwenliga ter be scherming van de Grondwet" hielden in Pretoria en andere steden „zwij gende" protestacties tegen wat zij noe men het „ten grave dragen van de constitutie". Van het paleis van Jus titie in Pretoria woei Vrijdagochtend een zwarte vlag met een doodskop. Senator Anderson, voorzitter van de Amerikaanse congres commissie voor atoomenergie, heeft verklaard, dat de Verenig de Staten van plan zijn het vol gend jaar in het gebied van de Stille Oceaan „zeer belangrijke" proeven met waterstofwapens te houden. Senator Anderson zei letterlijk: „Ik hoop, dat wij met deze proeven en met onze huidige plannen om het ko mende voorjaar in het gebied van de Stille Oceaan enkele zeer belangrijke proeven te doen, voort zullen gaan." dien de Nederlanders ons de nodige tijd laten voor dat onderzoek zal Bel gië in staat zijn te zeggen of het vol ledig of slechts gedeeltelijk accoord kan gaan met het plan. Ik meen dat België het plan niet volledig zal afwijzen, maar het zou aan Nederland tegenvoorstellen kun nen doen. Dat onderzoek zal een uit gebreid personeel vergen, vooral zo wij spoedig met ons antwoord willen klaar komen. De vraag blijft nu of dat technische personeel zal worden verruimd, zoals wij verlangen." Gevraagd naar de terugslag van het plan op het stroomregime en op de scheepvaart Antwerpen-Rijn, verklaar, de Leemans: „Laten wij ons niet uit spreken, alvorens wij de zaak zelf hebben onderzocht." Ondank^ de plannen, aldus de ha. vendirecteur, blijft de stad Antwerpen het Moerdijkkanaal eisen. Dat is voor alsnog de voordeligste oplossing. Het is overigens mogelijk, dat de werken aan het Volkerak de scheepvaart Ant werpen-Rijn gedurende lange tijd zul len stremmen. Tot besluit zei Leemans, dat som mige Belgische technici het Delta-plan in beginsel goedkeuren, mits het ge wijzigd en aangepast wordt na onder, zoek. Het technische personeel zal zo veel mogelijk worden aangevuld. De Franse premier, Edgar Faure, heeft Vrijdag in de Assemblee de ver trouwenskwestie verbonden aan een motie, waarin wordt voorgesteld prio riteit te geven aan een bespreking van het nieuwe wetsontwerp van de rege ring voor het houden van verkiezin gen in Januari. Dinsdag a.s. zal over deze kwestie worden gestejnd. De raad van minis ters heeft besloten een wetsontwerp in te dienen, waarbij de afloopdatum van het mandaat der tegenwoordige Na tionale Vergadering op 16 Februari 1956 wordt gesteld. In de wandelgangen van de Franse nationale vergadering is voorspeld, dat de regering-Faure, die negen maanden aan het bewind is geweest, de vol gende week zal vallen. Het presidium van het ge meenschappelijk parlement der KSG heeft besloten alsnog de voorkeur te geven aan Brussel voor het houden van zijn bui tengewone zitting in het begin van het volgend jaar. Men hoopt vergaderruimte in Brussel te kunnen krijgen. Daar dit echter nog niet zeker is, heeft het presidium bepaald, dat de zitting „bij voorkeur" in Brus sel zal plaats hebben, waardoor de keus dus toch nog op Den Haag kan vallen. De Neder- landse afgevaardigde Neder- horst, heeft scherpe critiek la ten horen op deze plannen van het gemeenschappelijke parle ment om dit parlement tus sen de gewone zittingen te Straatsburg door bij toer beurt in de verschillende lan den der gemeenschap in bui tengewone zitting bijeen te la ten komen. Hij betoogde, dat men van t het parlement geen „Reizend Circus" en geen „Europese Pullman club" moest maken.

de Stem | 1955 | | pagina 1