onlusten in Casablanca, oor loo: in Rif-gebergte Ernstige complete Werd pleegmoeder van Anneke Beekman weer vrijgelaten? Gevangenis belegerd „Pharmacon" verplicht tot reglements-wijziging Wachten op VN-debat Zal liet lot der Fransen weldra beslist zijn? ONLUSTEN IN BOMBAY WOONSCHEPEN „OP" DE RIJN Krupp bouwt vliegtuigen DE MISSIE IS BEGONNEN KROESTJEV roemt op de bloedeloze revolutie C Watermamak weer in de cel "N DAGBLAD VOOR ZEELAND DE DOOD OP DE WEG N°g één bommetje Eindelijk rust in Klaksvik? Meer wind Een (teder) verbond tussen Marokko en Irak verwacht Gazet van Antwerpen schrijft: Begin 1956 onderhandelingen over Schelde-Rijn-kanaal Communistische demonstratie in Rome Oost-Duitsland op handelspad Beria's vrienden leven nooit veilig Ruimer baan voor de drogisten DE OPHEFFING VAN DE K.N.P. Begroting van Justitie in Tweede Kamer Anderhalf jaar geëist tegen politieman Gratiebeleid van minister Donker weer aangevochten Strakkc teugcis in „Breda"? Ramlans missie Geen voorbespreking over Nieuw-Guinea 95e JAARGANG No. 22003 Uitgave N V. Uitgevers Mij. Neerlandia Verschijnt elke weikdag Bureaux: Breda, Losse nummers 13 ct. Postrek no 27884] Reigerstraat 16. Tel.: Directie, Redactie en Administratie 3351 Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J J H A Bruna Redactieraad C. J v Hootegem, LVlr Ur A J J M Mes, Mr. H M L. de Kechtei, L. J v t Westende P. V M Vercauteren Abonnementsprijs bij vooruitbetaiing f 5.85 per kwartaal, per post f 6.55, per week (uitsluitena OU met post- bestell f 0 45 Incasso wordt berekend Voor God, Koningin en Vaderland WOENSDAG 23 inwv jlivi-PILXL UW Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.35 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.85 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke tard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.14 per m/m. (Ingezonden Mede- ielingen f 0.35 per m/m). Bij contract aan- ienlijke reductie; volledig tarief en Alge- lene Voorwaarden worden op aanvraag verstrek*. Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. Bureau voui de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, Telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, Telefoon 102 (Bjjbureaux: Terneuzen, Noordstraat 56, Tel. 2601 OOSTBURG: Nieuwstraat 41, Tel. no. 35) In de Indische havenstad Bombay hebben ernstige onlusten plaatsge vonden, waarbij zeven mensen om het leven zijn gekomen en meer dan HAARLEM: Een zestigjarige bromfietser werd bij het overste ken door een personenauto aan gereden. Het slachtoffer bezweek aan de opgelopen verwondingen. PROF. Erik Husfeldt uit Kopenhagen heeft een hartoperatie verricht waar bij het hart van de patiënt bijna 2 uur stilstond. Vóór de operatie had men de temperatuur van de zieke tot 28" verlaagd, waarna het hart tot stil stand kwam. Na massage kon de operatie gewoon doorgaan. DE KLM kan vooreerst haar diensten op Frankrijk niet hervatten. De BEA en de Air France hebben het mili taire vliegveld Creil ter beschikking gekregen. De KLM heeft nog geen landingsterrein. IN ZUID-VIETNAM zijn 100.000 te verdienen voor degene die de alg opperbevelhebber en de operationeel commandant van de Hao-Hoa-secte levend of dood in de handen van de regering speelt. ER BESTAAN plann.cn om het be roemde ballet van het Moskouse Bol- soi-theater naar Nederland uit te no digen. Gedacht wordt aan het vragen van een ensemble van 50 dansers en danseressen. DE Procureur-generaal bij het ge rechtshof te Amsterdam heeft beves tiging gevraagd van het vonnis der Rechtbank waarbij de 47-jarige Am sterdamse havenarbeider W. J. E. werd vrijgesproken van de hem ten laste gelegde beroving. De getuigen verklaringen bleken namelijk niet ge heel betrouwbaar. IN VERBAND met geruchten over een staking, zijn Argentijnse mili tairen, voorzien van zware bewape ning, naar posities rond de hoofdstad gezonden. Het bestuur van de Faroer-eilanden is met de gemeentelijke en politie autoriteiten van het dorp Klaksvik overeengekomen, dat tot Juni 1956 tien Deense politiemannen te Klaksvik zullen bivakkeren. De rest van het politie-contingent is alweer op de thuisreis. Acht Klaks- vikkers zullen een politie-opleiding ontvangen en verder komt er een re- servepolitie van 20 dorpelingen. In het Vikingdorp ontplofte Maan dagavond een bom, waardoor drie Deense politiemannen werden gewond. OP SCHIPHOL hebben mensen van de Mijnopruimingsdienst een Duitse 250 kg-bom uitgegraven en gedemonteerd. Het ding had 15 jaar naast een riolering gelegen. IN WARSCHAU is bevestigd, dat kardinaal Wyszinsky. de primaat van Polen, is overgebracht naar een klooster bij Sanok, in Zuid-Polen. Hij wordt daar in feite gevangen gehou den. Wel mag de primaat bezoek ont vangen. DR KORTENHORST, de voorzitter van de Tweede Kamer, is lijdende aan hersenvliesontsteking. De behan delende artsen deelden mee, dat de patiënt op het ogenblik geheel buiten gevaar is. IN DE PLAATS van de heer Abra ham van der Vries is tot directeur van de Nederlandse Opera benoemd, de heer Piet Tiggers uit Amsterdam DE EERSTE KAMER heeft inge stemd met de aankoop van een ge deelte van het landgoed Sorghvliet fe Den Haag. i Weersverwachting, geldig tot vanavond, opgemaakt Dinsdag avond 23.15 uur. Opklaringen maar ook enkele buien. Matige tot krachtige en langs de kust tijdelijk harde tot stormachtige noord - westelijke wind. Iets kouder. Vandaag: zon onder 16.42, maan onder 0.19 uur. I Morgen: zon op 8.15, maan op 13.48 uur. tweehonderd personen werden ge wond. Grote menigten hielden de monstraties en wierpen bussen en trams omver en op verschillende plaatsen werden voertuigen in brand gestoken. Op de foto een bus, die door de opstandige menigte in brand is gestoken. Geheel Marokko is in een dusdanige staat van opwinding ge raakt, dat het er veel van heeft, dat het afbraakproces van de laatste jaren, voorzover het Frankrijk betreft, in zeer korte tijd zal zijn voltooid. Het Franse gezag in het protectoraat is totaal ver dwenen. Een hooggestemde en tot kalmte manende reden van sultan Ben Joessef vermag die indruk niet weg te nemen. Ben Joessef zei, dat betreurenswaardige incidenten de vreugde om zijn terugkeer en het uitzicht op betere tijden, hebben verknoeid. Hy stelde ingrijpende veranderingen in het vooruitzicht en deed een beroep op de bevolking om alle gevoelens van wraak en haat uit te schakelen. se grens is in grote beroering. Ruim duizend Marokkanen zijn met heel hun hebben en houden naar Spaans-Marok- ko gevlucht. In Taza is geen Euro peaan meer overgebleven. Allen zijn geëvacueerd, na een moord op een Fransman. Politieke agitatoren willen een staking houden. In de haven van Casablanca lag het werk gisteren stil en ook in bouwbe drijven en fabrieken werd gestaakt. Vele winkels waren dicht. Gistermorgen kwam het in Casa blanca tot ernstige onlusten, toen be togers een protestmars maakten naar de gevangenis, waar in het weekeinde bij relletjes, drie politieke gevangenen werden gedood. De politie opende het vuur op de demonstranten, waarvan er verscheidene werden gedood. De menigte drong echter onvervaard op en belegerde de gevangenis. Tiendui zenden Marokkanen trokken naar de grote moskee van Casablanca, waar de lijken van de drie politieke gevan genen lagen opgebaard. Marokkanen weerden alle Europeanen uit de Ara bische wijk en zij fouilleerden hun landgenoten, die uit de Europese wijk kwamen. De Franse resident-generaal heeft met veel tam-tam laten verklaren, dat een groot aantal gevangenen gratie zal krijgen. Wat hij gehoopt had gebeurde echter niet: het volk blijft woedend. In het Rifgebergte zijn de aldaar wonende stammen gemeenschappelijk tegen de Fransen gaan optreden. Met grote vuren, die op de bergtoppen werden ontstoken, waarschuwden zjj elkaar voor het begin van een grote operatie. Er heerst een complete oor logstoestand. Franse versterkingen zijn onderweg. Een Franse ambtenaar en enkele Franse militairen werden al door sluipmoordenaars omgebracht. Ook het hele gebied langs de Algerijn- ROMANTIEK Bij zoveel gruwelijks ook een vleug je romantiek. De oudste dochter van Ben Joessef, prinses Lalla Aitsja, zal vermoedelijk trouwen met koning Fei- sal van Irak. De prinses, die er Wes terse opvattingen op na houdt, heeft koning Feisal nog nooit van haar le ven gezien. Een huwelijk als dit zou voor Frankrijk een diplomatieke strop betekenen, daar Irak het Franse be leid in Marokko hevig veroordeelt. Ook rechtstreeks wil sultan Ben Joes sef een nauwer contact met de landen van Tiet Midden-Oosten. De „Gazet van Antwerpen" schrijft dat het verheugend is vast te stellen dat de Belgische minister van Buitenlandse Zaken zijn sceptische houding met betrekking tot de Schelde-Rijnverbinding heeft laten varen en, meer nog, dat hij van plan schijnt te zijn de onderhandelingen met Nederland te voeren op basis van het rapport Van Cauwelaert-Steenberghe. Te Brussel verwacht men, aldus het blad, dat de onderhandelingen met Ne derland begin 1956 een aanvang zullen nemen. In Belgische regeringskringen voelt men niets voor de stelling welke door een „Noord-Brabants blad" wordt verdedigd en volgens welke over de waterwegen eigenlijk niet meer onder handeld zou dienen te worden. Zelfs indien men het rapport-Van Cauwelaert- Steenberghe zonder meer aanvaardt, dient toch nog onderhandeld te worden over de tekst van een verdrag waarin de conclusie van het rapport wordt vast gelegd. Te Brussel meent men, zo gaat de Gazet van Antwerpen voort, dat Nederland noch België het rapport ongewijzigd kunnen aanvaarden zodat niet alleen over de tekst ervan maar ook over de grond van de zaak zal moeten wor den gesproken. Van Belgische zijde zou men 'n laatste poging doen om een rui mere clausule voor de Rijnpremies te bedingen. Minister Spaak zal bij de komende onderhandelingen niet mogen capituleren voor de taaie houding van Nederland en hg dient te weten dat Antwerpen al zijn handelingen nauw gezet en met een tikje argwaan zal volgen, zo besluit de „Gazet van Antwer pen". De firma Krupp zal haar oude vlieg tuigfabriek in Bremen doen herleven en er reeds volgend jaar beginnen met de constructie van het Franse vlieg tuig Noratlas", waarvoor Krupp de licensie heeft gekregen. De in 1934 door Krupp in Bremen gestichte vlieg tuigfabriek beschikt nog over in goe- ge staat gehouden werkplaatsen. De ambassadeur van Indonesië, Mr Utoyo Ramlan bood ten paleize Lange Voorhout zijn geloofsbrieven aan H.M. de Koningin aan. Tijdens het spelen van de volksliederen; rechts Jhr. D. G. De Graeff. Communisten willen ontbinding van de ,,Raad van de Republiek" De Franse communistische partij wenst de ontbinding van de Raad van de Republiek (Senaat). Een desbetref fende motie is door de communistische fractie bij de Nationale Vergadering ingediend. De raad van de Republiek wordt verweten, dat hij in plaats van een „kamer van bezinning" ,is geworden tot een apparaat, dat de uitoefening van de nationale souvereiniteit be lemmert. De politie te Rome heeft Dinsdag avond ongeveer 450 personen aange houden naar aanleiding van een po ging van een groep van ongeveer 1.000 personen om een protestoptocht te houden tegen de stijgende kosten van levensonderhoud. De menigte had zich verzameld voor het hoofdkwartier van de communistische vakvereniging. De Russische leiders, die in India verblijven, maken op het ogenblik een rondreis door het land, waar mee het officiële gedeelte van hun missie wordt besloten. Voor het In diase parlement hield Kroestjev een redevoering, waarin hij o.m. zei, dat de Russische revolutie de meest bloedeloze in de geschiedenis was geweest. De Sovjet-volken, zo zei hij, leven als een gelukkige familie tezamen. Hij heeft wijselijk verzwegen, dat het meeste bloed in Rusland heeft gevloeid tijdens de grote zuiveringen en de ont eigeningsprocessen, die inderdaad na de revolutie plaatsgrepen. Dat de Sov jet-familie enkele millioenen zwarte schaapjes in Siberië gevangen houdt, liet hij ook maar weg. V ij f Russen, functionarissen van de Sovjet-republiek Georgië, zjjn dood geschoten wegens „hoogverraad". Het vijftal behoorde tot de volgelingen van wijlen Beria. Onder hen is de minister van open bare veiligheid. Er waren zeven be klaagden in totaal en twee van hen kregen gevangenisstraf. Kort geleden bezocht ook een Oost- Duitse missie India. Grotewohls man nen sloten handelscontraeten af en in Bonn erkent men openlijk, dat zulke contacten het begin vormen van een facto-erkennir.g van de Oostduitse republiek door de landen, die buiten de grote wereldblokken liggen. Men slaagt daarin wonderwel. Men wil zelfs Westduitse goederen invoeren om die dan weer op grond van de Oostduitse handelscontracten, naar de „zakenvrienden" te verschepen. Engeland heeft toegegeven, dat de luchtvaartbesprekingen met de Sov jets in feite mislukt zijn. Van recht streekse diensten tussen Londen en Moskou kan niets komen, omdat de Russen geen vreemde vliegtuigen bo- yen hun grondgebied dulden. Alleen' is bereikt, dat de Moskou-reizigers uit Londen, niet zolang meer in Berlijn behoeven te wachten op aansluiting. Het bericht omtrent het handhaven van de K.N.P. in Nijmegen bevatte de zin: „Men meent, dat door het voor stemmen van deze afgevaardigde an dere afdelingen ook tot de K.V.P. zijn overgegaan". Een hoofdbestuurslid van de voormalige K.N.P. merkte echter op, dat dit niet juist is. Ook zonder het voorstemmen van de Nijmeegse afgevaardigde zou het besluit tot op heffing met royale meerderheid zijn gevallen. Minister Zijlstra voert zijn beleid te gen ongewenste kartel-afspraken met vaste hand. Gisteren heeft hij be schikt, dat enige bepalingen van het reglement voor de kleinhandel in pharmaceutische artikelen (toegepast door zgn. „Pharmacon") buiten wer king moeten worden gesteld. De Pharmacon geeft erkenningen af voor het uitoefenen van de kleinhan del in pharmaceutische artikelen. Bij de afgifte van erkenningen wordt ech ter een 300-meter-grens in acht geno men. Een drogist die minder dan 300 meter van een andere, dergelijke zaak verwijderd zit, krijgt dus geen erken ning en blijft daardoor verstoken van pharmaceutische artikelen. Er wordt alleen aan erkende handelaren gele verd. Deze clausule wordt nu door de ministers, als strijdig met het alge meen belang, buiten werking gesteld. Ook stond in het reglement, dat een drogistbedrijf slechts voor drie filialen erkenning kon krijgen. De minister heeft deze bepaling eveneens buiten, werking gesteld. De Pharmacon zal enkele andere bepalingen vrijwillig wijzigen. De slagers halen verlicht adem, nu na een onderzoek gebleken is, dat er geen reden meer is, maatregelen' op grond van het kartelbesluit te nemen tegen de slagers die er minimum prijsafspraken op na houden. De lage waterstand op de Rijn neemt zo langzamerhand onrustba rende vormen aan: was de stand vorig jaar 12 meter NAP, gisteren bedroeg de waterstand 6 1/2 m. NAP. In de rivier staat het water met een hoogte van slechts plm. 1.70 m.: volgeladen schepen kunnen niet meer varen en moeten hun lading overdragen aan de auto en de trein. De foto laat zien, hoe de woonsche pen aan de Rijnkade er bij liggen. Tegen een Haagse hoofdagent van politi is gisteren anderhalf jaar ge vangenisstraf geëist, wegens het feit, dat de verdachte geld van Haagse werkgevers accepteerde, nadat hij hen had voorzien van criminele gegevens over personen, die deze werkgevers in dienst wilden nemen. De hoofdagent, inmiddels ontslagen, had tot taak om desgevraagd politieke gegevens te verschaffen aan werkge vers, over hun personeel. Na een ver zoek in die richting gaf de hoofdagent echter ook inlichtingen, die afkomstig waren uit de criminele kartotheek. Als blijk van waardering kreeg hij daar voor, ongevraagd, ƒ50.- per maand Het spaarde de werkgevers namelijk een dure particuliere rechercheur uit. (Van onze parlementaire verslaggever) Prof. Oud (VVD) heeft in de Tweede Kamer om opheldering gevraagd over de zaak Anneke Beekman. Hij sprak van „de wonderlijke gebeurtenissen in België" en bracht geruchten ter sprake, als zouden de gezochten wel zijn gepakt, maar daarna weer vrijgelaten. De zaak heeft volgens prof Oud onrust in het land teweeggebracht, omdat veroordeelden zich aan arrestatie hebben kunnen onttrekken. Mej. Tendeloo (PvdA) sprak de hoop uit, dat de Belgische regering diligent zou blijven om de mogelijkheid te scheppen het Nederlandse vonnis ten uitvoer te brengen. Volgens haar was de onrust, die er rond deze zaak is ontstaan vooral veroorzaakt door de voorlichting die eraan is gegeven. Er wordt gespeculeerd op anti-papistische gevoelens. Tegenover publicaties in dag- en weekbladen zij noemde met name een artikel in de Linie plaatste zij het feit, dat hier sprake is van onttrekking van een minderjarige aan het wettelijk gezag. ben over deze zaak niet gesproken. Prof. Lemaire (KNP in liq.) heeft wel zijn mening gegeven over het z.g. „Haarlemse huwelijk". Hij was het eens met minister Donker, die heeft opgemerkt, dat hij terzake niets heeft te ondernemen. Prof. Oud (VVD) zou gaarne bereid zijn tot het toe kennen van bevoegdheden aan pries ters, die dan als ambtenaren van de burgerlijke stand kunnen optreden, om de tegenstellingen tussen volks groepen die thans dreigen te voorko- Volgens haar heeft het feit dat de pleegmoeder van Anneke katholiek is, met 3e hele zaak niets te maken. Een hetze, zowel naar de ene als naar de andere kant, moet verafschuwd wor den. De jcatholieke afgevaardigden heb- men. Wat in Haarlem is gebeurd, noemde hij minachting voor het bur gerlijk recht en dat moet worden voor komen. De behandeling van de begroting van justitie gaf verder aanleiding tot critiek op het gratiebeleid van de mi nister. Mr van Rijckevorsei (KVP) zei, dat hü ervan af zag om te trachten de mi nister nogmaals te overtuigen dat ter zake van dit gratiebeleid fouten zijn gemaakt. Reeds jaren aaneen heeft de K.V.P. dit aangetoond. Over de verkeersdelicten hebben velen het woord gevoerd. Mej. Ten deloo (PvdA) suggereerde strengere maatregelen door voorgoed ontnemen van rijbewijzen bjj ernstige verkeers delicten een aantekening op het rijbe wijs. „BREDA" Freule Wttewaal van Stoetwegen (C.H.) vroeg de minister, waarom in de maximaal beveiligde Bredase strafgevangenis de teugels ook in tern zo strak moeten worden aange trokken. Zij had klachten daarover gehoord en vroeg o.m. wat de auto riteiten kan hebben bewogen om de lezing van de Handelingen van de Kamer (het woordelijk stenografisch verslag) te verbieden Zij sprak de vrees uit. dat verbou wingen van gestichten, die reeds zijn opgezet, niet zullen doorgaan in ver band met de bouwstop van minister Witte. Mr van Rijckevorssel vroeg zwaar dere straffen tegen uitgevers en "verkopers van pornografische geschrif ten. BINNENLANDSE ZAKEN Tijdens de behandeling van de be groting van Binnenlandse Zaken in de Tweede Kamer pleitte de heer Maenen KVP, voor een versnelde uitvoering van de aansluiting van landelijke ge bieden op de drinkwaterleiding. In sommige streken bestaan op dit gebied nog mensonwaardige toestanden, zo meende hij. De gemeenten moeten van ruime financiële steun verzekerd kun nen zijn. Over het beleid inzake over heidspersoneel was de kamer verre van tevreden. De heer Blom. PvdA, wilde over de salariëring niet veel zeggen omdat hierover nog een onder zoek gaande is. Spreker bewoog zich in zijn rede voornamelijk op het ge bied van de pensioenen en de huwen de ambtenares, terwijl hij sterk aan drong op verhoging van de vacantie- uitkering van 2 pet. op 4 pet. Hier mag niet langer worden uitgesteld, aldus de heer Blom. H.M. de Koningin heeft de geloofs brieven in ontvangst genomen van de Indonesische ambassadeur met specia le missie, mr Ramlan. De heer Ram lan komt de besprekingen voorberei den over kwesties van gemeenschap pelijk belang. Volgens mededelingen, zou hij willen, dat de kwestie Nieuw- Guinea vóór het debat in de VN hier over, intern aan de orde wordt gesteld. De regering zou echter hebben ver klaard, dat zij geen voorbespreking over Nieuw-Guinea wenst. Men heeft nu enige, doch niet voldoende ophel dering verkregen over de vraag, of Australië nog steeds de souvereiniteit van Nederland over West-Nieuw-Gui- nea steunt. Diplomaten zeggen name lijk, dat hun regering nog steeds de zelfde koers t.a.v. Nederland vaart, maar officieel is niets meegedeeld. Naar van Indonesische zijde wordt vernomen, kan binnenkort van de re gering in Djakarta een verklaring worden verwacht over de kwestie van de processen tegen de Nederlandse ar restanten. Aan deze kwesties zo zeide men wordt in Djakarta hard gewerkt en zo zal b.v. de lijst van ver dachten opnieuw worden bezien. De Indonesische autoriteiten hebben nu al verklaard geen bezwaren te zien tegen de komst van Nederlandse ad vocaten naar Indonesië om de Ne derlanders Schmidt en Jungschlaeger te verdedigen. Russel Tongay, de vader van de „Waterbabies" Kathy en Bubba, die een week geleden uit gevangenschap ontvluchtte, heeft zich weer bij de politie gemeld. Hij was voor een ge neeskundig onderzoek in New- Orleans, toen hij kans zag de benen te nemen. Hij was liften de naar Los Angelos gekomen, waar hij zich weer a^n de zor gen van de politie overgaf. Hij vertelde een aanval van geheu- genzwdkte te hebben gehad. Tongay moet tien jaar gevan genisstraf uitzitten, omdat hij zijn vijfjarig dochtertje had ge dwongen een duik in het water te maken van tien meter hoog te. Het kind was aan de ver wondingen, die zij opliep, over leden. Indertijd had Tongay zijn kinderen over het Kanaal willen laten zwemmen, maar de Britse en Franse autoriteiten hadden daar een stokje voor gestoken.

de Stem | 1955 | | pagina 1