KONINGIN bezocht DRENTE BOELGANIN EN KROETSJEY OP BEZOEK BIJ NEHROE Eindhovenaar door ongeval omgekomen i „V r olijke van Ben keuken Joessef... in het paleis Vliegrampen e t e ii s c h a p bevestigt de overlevering in de V.S. Het Kremlin lonkt naar Azië Vier Surinaamse kinderen weigerden bescherming Het bedje was niet gespreid BRON VAN ATOOMKRACHT SAFETY FIRST. DAGBLAD VOOR ZEELAND Mr Utoyo naar Nederland Spoedig overleg op regeringsniveau Zoveel mogelijk geestdrift maar liever geen bloemen Moord van Oostmalle opgelost DE PARTIJ IN VERLEGENHEID Te jong voor het avontuur Het gebeente van St Petrus ANTON HUNINK Noordelijke wind Haagse KNP-ers tegen opheffing van de partij Dr v.d. Berge Kadaster heeft de aandacht Tennisbanen als kippenhok Anneke Beekman Honderd man doorzochten klooster Passagierstoestel vloog tegen huis Op 18 December: VERKIEZINGEN IN SAARLAND DE DOOD OP DE WEG 95e JAARGANG No. 22000 Uitgave N. V. Uitgevers My Neerlandia Verschijnt elke werkdag Bureaux: Breda. Losse nummers 13 ct Bostrek no 27884] Reigerstraat 16 Tel.: Directie. Redactie en Administratie 3351 Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J J H A Bruna Redactieraad C J v Hootegem, IVlr Ui A J J M Mes, Mr tiML.de Rechter, L. J v t Westende p V M Vercauteren Abonnementsprys dij vooruitbetaling f 5.85 per kwartaal, per post f 6.55, per week (uitsluitend by niet post- bestell.) f 0 45. Incasso wordt berekend Voor God, Koningin en Vaderland ZATERDAG 19 NOVEMBER 1955 Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.35 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.85 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke <ard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuws." editie f 0.14 per m/m. (Ingezonden Mede delingen I 0.35 per m/m). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden; GOES, Westsingel 08, Telefoon 2238 - Bureau voor Zeeuwsch- Vlaanderen: HULST, DubbjtePoort 7. Telefoon 102 (Bij bureaux: Terneuzen, Noordstraat 56, Tel. 2601 OOSTBURG: Nieuwstraat^JTeljno-Jtë) Mr I'toyo Ramlan, de Indonische ambassadeur in bijzondere missie, die in ons land inleidende besprekin gen zal voeren voor een Neder lands - Indonesische conferentie ter verbetering van de betrekkingen tus sen beide landen, is Vrijdag per vlieg tuig uit Djakarta naar Nederland vertrokken. Hij verklaarde bij zijn vertrek de hoop te koesteren, dat het voorover leg op Maandag 21 November zal kunnen beginnen. Ook zei hij goede hoop te hebben dat de besprekingen op regeringsniveau tussen beide lan den nog dit jaar zullen kunnen aan vangen. Het Indonesische ministerie van Voorlichting heeft nu officieel mee gedeeld,. dat Soekarno in zijn ge ruchtmakende rede te Bandoeng geen namen van buitenlandse mogendhe den heeft genoemd. Volgens eerdere berichten zou de president de namen van Amerika en Nederland hebben genoemd als de landen die Indone- sieë's onafhankelijkheid bedreigen. H.M. Koningin Juliana heeft giste ren een werkbezoek aan Drente ge bracht. Zij heeft daarbij o.m. een krans gelegd bij het in het centrum van Assen opgerichte monument voor de gevallenen. De foto geeft een beeld van deze plechtigheid. JOHN GILBERT GRAHAM, die in Amerika het vliegtuig zou hebben doen verongelukken, waarin ook zijn moeder zat, heeft zijn bekentenis in getrokken. Hij had bekend, zei hij, omdat de politie dreigde ook zijn vrouw te zullen arresteren. DE RUSSISCHE zaakgelastigde te Parijs heeft bij de Franse regering geprotesteerd tegen beweerde pogin gen van de Franse politie om Alexan der Vlassof. een vooraanstaand Rus sisch architect die onlangs in ongena de viel. over te halen niet naar Rus land terug te keren. DE FRANSE regering heeft besloten de 57.000 dienstplichtigen, die deze zo mer onder de wapenen zijn geroepen om in Noord-Afrika te gaan dienen, naar huis te zenden. DE VIER Nederlanders, van wie al eerder meegedeeld was dat zij door de Sovjet-Unie vrijgelaten zijn, zijn in West-Berlijn aangekomen en aan de Nederlandse Militaire Missie over gedragen. DE STERREWACHT IN Utrecht zou graag foto's hebben van de meteoor, die Donderdagavond bo ven Nederland en boven overig Noord-West-Europa is gezien. Het blijkt namelijk een heel bijzonde re meteoor geweest te zijn, met zijn groenachtige staart DRIE PERSONEN werden gewond, toen hun vrachtauto, op een onbe waakte overweg tussen Emmen en Nieuw - Amsterdam, door een trein werd gegrepen. De cabine van de au to werd geheel ingedrukt. FRANKRIJK IS thans, door de sta kingen bij de luchtvaartmaatschappij en, in de lucht volledig afgesneden van de rest van Europa. DE PLEGER van de aanslag op de Perzische premier, Hoessein Ala, heeft te kennen gegeven dat hij wilde verhinderen dat de Perzische Mo hammedanen een verbond zouden sluiten „dat hen ertoe zou brengen hun bloed te vergieten voor de onge lovigen". Premier Boelganin van de Sovjet-Unie en partij-secretaris Kroetsjev hebben de terugkeer van minister Molotov uit Genève niet afgewacht. Op het moment dat Molotov in Moskou arriveerde, werden zij in New-Delhi verwelkomd door premier Nehroe. De twee Sovjet-leiders zullen veertien dagen in India vertoeven en daarna Birma en Afghanistan bezoeken. Algemeen is men ervan overtuigd, dat zij het vergroten van de Russische invloed in de j Aziatische landen momenteel belangrijker achten dan het oplossen j van de Europese problemen. roe verzet, maar Boelganin en Kroets jev laten zich er nu prijzend over uit. In het Westen wordt nog altijd na- gemediteerd over Genève. Generaal Gruenther heeft gewezen op de nood - zakelijkheid sterk te blijven tegen over Rusland. Amerika, zei hij, heeft een groot industrieel overwicht, maar eersr over vier jaar zal net Westen krachtig genoeg zijn om een even tuele fenval të kunnen afslaan. (Van onze speciale verslaggever) Het parket van Turnhout heeft klaarheid gebracht in „de moord te Oostmalle", waarvan de Eindhovenaar H. v. d. Velden veertien dagen geleden het slachtoffer werd. Onderzoeken in Reuzel en in Herself (B.) hebben uitgewezen, dat v. d. Velden niet door geweldpleging maar door een ongeval om het leven kwam. In de nacht van Vrijdag op Za terdag, voorafgaande aan de ontdek king van zijn lijk, reed v.d. Velden, met een zware vrachtwagen de Belgi sche grens over. Het was zijn taak, de weg te wijzen aan een niet met naam bekende smokkelaar, die 15.000 kg boter vervoerde. Het doel van de reis was het huis van de botergrossier L.B. te Herselt. een dorpje tussen Westerloo en Aerschot, waar de smokkelwaar gemengd en van een Belgische verpakking voorzien zou worden. Op de plaats van bestemming aan gekomen, bleek, dal de wagen op de kleine binnenplaats niet zou kun nen draaien. Men besloot daarom, haar achteruit binnen te laten rijden. H. v.d. Velden plaatste zich achter de laadbak, om de bestuurder aan wijzingen te geven. Op een gegeven moment zakte de zwaar geladen wa gen door een put. De boter begon te schuiven en drukte v.d. Velden tegen de muur dood. De smokkelaar en de grossier konden natuurlijk van dit on geval geen aangifte doen, omdat dan hun practijken aan het licht zouden komen. Zij besloten daarom, het lijk op een stille plaats te deponeren waar het wel gevonden zou worden. Zij begaven zich per wagen naar de Talondreef in Oostmalle en legden het stoffelijk overschot van v.d. Velden in een greppel, waar het inderdaad- later werd ontdekt. Deze feiten werden in de nacht van Donderdag op Vrijdag verteld door de bestuurder van de vrachtwagen, toen hij te Reuzel door Nederlandse ge rechtelijke instanties en het parket van. Turnhout werd ondervraagd. Het parket van Turnhout heeft zich daar op onmiddellijk naar Herselt bege ven om L.B. mej dit relaas tc con fronteren. Deze vertelde een gelijklui- dend verhaal en ook de situatie op de binnenplaats was daarmee in over eenstemming. Nehroe heeft kortelings een bezoek aan de Sovjet-Unie gebracht. En na dien is wel duidelijk geworden, dat het Kremlin geen moeite heeft ge spaard om het land van de toekomst, dat India is, nauwer aan zich te bin den. Reeds tijdens het bezoek van de Russische staatslieden zullen weten schapsmensen uit de Sovjet-Unie in India arriveren, om daar adviezen te geven aan de industrie. Verder zullen Boelganin en Kroetsjev in New-Delhi ook spreken over de politieke samen werking van de beide landen. De be volking van New-Delhi heeft de Sov jet-groten een feestelijk welkom ge geven. Er waren erepoorten opgericht en de politie kon slechts met moeite de menigte in bedwang houden. Er mochten geen bloemen naar de hoge gasten worden gegooid, omdat zo'n hulde pijnlijk kon zijn. De communistische partij in India zit in een moeilijk parket. Zij heeft zich altijd tegen de politiek van Neh- (Advertentie) Vier Surinaamse meisjes, van 9, 10, voorstellingen te geven. Enkele uren 11 en 12 jaar, waren in de nacht van heeft de politie van Den Haag naar Donderdag op Vrijdag gevlucht uit de kinderen gezocht. Ze weiden ge- het huis van de gevolmachtigde mini- vonden in het huis van een Surina- ster van Suriname in Den Haag, waar mer, die hen indertijd onder zijn hoe- De wind waait uit de worst hoek Dit weerbericht doet u goed. Nu smaakt zo'n echte Gelder se worst van Anton Hunink. Kwaliteit gegarandeerdKijk altijd naar het loodje aan de worst. Hoe verser - hoe lekkerder hofleverancier - deventer zij op transport naar huis wachtten. Gisteren zijn ze echter weer gevon den. De meisjes, die in Duitsland dans voorstellingen gaven, waren door de Duitse politie over de grens gezet en de minister had hen zolang onder zijn hoede genomen. Indertijd kwamen de kinderen voor hun opvoeding naar Nederland. Met dansvoorstellingen zouden ze in hun onderhoud voorzien. Ze mochten ech ter alleen als amateurs optreden (vanwege de wet op de kinderarbeid) en daarom ging er financieel iets Ül1?*- meisjes besloten toen maar Duitsland te gaan, om daar Weersverwachting tot vanavond: Op de meeste plaatsen veel je- wolking met tijdelijk enige regen of motregen. In 't uiterste Noord westen van het land weinig ver andering in temperatuur elders minder koud Zwakke tot matige Noordelijke wind. Vandaag: Zon onder 16.47 uur, maan onder 20.54 uur. Morgen: Zon op 8.09 uur, zon onder 16.46 uur. maan op 12.29 uur, maan on der 22,01 uur. Maandag: Zon op 8.10 uur, maan op 12.51 uur. de had genomen. Tussen een bureau en een klerenkast hadden ze zich ver- schuild. Na een verhoor door de po litie zijn ze naar de ministeriële wo ning teruggebracht, waar zij zorgvul dig bewaakt zouden worden. Vandaag gaan de avonturierstertj'eg met het vliegtuig naar Suriname. De opgravingen onder de St. Pieter welke in 1952 voltooid zijn, hebben nieuwe belangwekkende resultaten opgeleverd. Er is n.l. een chemisch onderzoek ingesteld naar de in de tombe gevonden beenderen. Deze zijn vergeleken met de reliquie van St. Petrus, diens hoofd dat in de St. Jan van Lateranen wordt bewaard. Volgens het ondérzoek heeft he* ge beente toebehoord aan een man op leeftijd. Bovendien maakte het deel uit van hetzelfde stelsel als waartoe het hoofd in de St. Jan behoort. Dit stemj overeen met de opgravingen in de St. Pieter; in de tombe is n.l. geen schedel gevonden. In Romeinse oudheidkundige klin gen wordt thans aangenomen, dat het hoofd van de Prins der Apostelen en enkele andere delen van zijn stoffe lijk overschot tijdens de hevige chris tenvervolging van het jaar 258 n. Chr.. onder keizer Decius, U-'het oor spronkelijke graf werden verwijderd en in de catacomben in veiligheid ge bracht. Ook de stoffelijke resten van de H. Paulus zijn daarheen overge bracht. De rest der beenderen bleef echter in de tombe achter. Deze zijn IN DEN HAAG heeft gisteren de Ne derlandse Kamer van Koophandel voor Duitsland haar gouden jubileum gevierd. In de feestvergadering voer de o.a. minister Zijlstra het woord. het. die bij de opgravingen onder de Vaticaanse basiliek volgens de des kundigen ontdekt werden. Men verwacht dat de H. Vader in zijn Kerstboodschap nadere medede lingen zal doen over de resultaten van het onderzoek. De kring Den Haag van de Ka tholieke Nationale Partij (K.N.P.) heeft een ledenvergadering gehouden teneinde zich te beraden over de si tuatie, die is ontstaan door de be slissing van de partijraad tot liqui datie van de partij. De vergadering sprak haar afkeu ring -uit over deze beslissing en be noemde een commissie ad hoc, die zich zal beraden over eventueel te ondernemen stappen. ..De Tijd" en ..De Maasbode" voeg den aan bovenstaand bericht nog toe, dat de mededeling hun bereikt had. in een dienstenveloppe van de Haagse gemeentesecretarie en dat zij getypt was op gemeentepapier. Een kwalij ke buitensporigheid, zo tekenen de redacties hierbij aan. De staatssecretaris van financiën, dr van den Berge heeft de Kamer gisteren een overzicht gegeven van de moeilijkheden die zich bij de dienst van het kadaster hebben voorgedaan. De watersnood en de ruilverkaveling hebben de werkzaamheden zeer doen toenemen. Om het verloop van amb tenaren tegen te gaan zullen de pro motiekansen voor het personeel wor den verbeterd. De staatssecretaris zag grote be zwaren om te voldoen aan het verlan gen van de heer van r euwen (VVD) om fiscale faciliteiten te verlenen aan het particuliere sparen. Alleen voor een bepaalde vorm daarvan, n.l. het bouwsparen, is dit tot dusver moge lijk gebleken. Verder gaan zou te in gewikkelde systemen oproepen. ..Waar een wil is, is een weg. zeker voor U", antwoordde de heer van Leeuwen, ,,maar het is de vraag of U wel werkelijk wilt". Ben die Sultan Sidi Mohammed Joessef van Marokko, Woensdag na een ballingschap van 27 maanden in zijn paleis te Rabat terugkeerde, is tot de ontstellende ontdekking geko- - men, dat in dit crême-met-groeu C Jl flfe StriHSVOHCl kleurige paleis een enorme ra- J O vage is aangericht. r>Ctf>tr>n Woedend stormde de sultan door de l zalen van het paleis toen hij tot de 5 ontdekking kwam, dat een groot deel klaarde dat het maanden zou duren van het meubilair is vernield en ve- voordat de schade zou zijn hersteld. Ie muren en installaties in het paleis zitten scheuren en vele artikelen wor- Het paleis en zijn inhoud zijn het zwaar zijn beschadigd. Bij zijn eerste den vermist. In een grote garderobe eigendom van de regerende sultan, bezoek aan het paleis werd de sultan waren nog slechts enkele strooien hoe- Ondanks de schok die Ben Joessef vergezeld door een Franse diplomaat den uit het jaar 192n overgebleven, moet hebben gekregen bij de aanblik en twee advocaten Van een verzameling van 100 kristal- van zijn paleis, had de sultan genoeg De slaapkamer van de sultan zag len vazen was er nog slechts één energie om voor enkele tienduizenden m U1t s er een kom was ontploft, over. In totaal 54 klokken zijn ver- Marokkanen, die op het voorerf van Het bed was versplinterd, laden van dwenen. De tennis- en basketballba- het imposante gebouw waren samen- kasten lagen over de vloer en overal nen, die vroeger veel werden ge- gekomen, een rede te houden. „Sa- lagen bergen kledingstukken en la- bruikt door de dochters van Ben Joes- menwerking met Frankrijk", zei hij, kens. set waren gebruikt als kippenhokken ,,is niet strijdig met het zelfrespect Van grote stukken van de muren is en de groene tegels van het prach- van de Noordafrikaanse volken. Het het kalk verdwenen, in vele muren tige zwembad waren met hamers ka- Westen moet met ons samenwerken potgeslagen. In de gymnastiekzaal zijn nog slechts de kale muren over gebleven. Uit de vroegere particuliere dieren tuin van de sultan is zijn geliefde struisvogel verdwenen. Naar is geble ken is deze struisvogel opgegeten door een functionaris van het paleis die daar trek in, had gekregen, kort nadat de sultan door de Fransen was verbannen. Ook verscheidene leeuwen zyn nergens meer te vinden. Het paleis werd in Augustus 1953 overgenomen door Sidi Mohammed ben Moulay Arafa. die in de plaats van Ben Joessef tot sultan werd be noemd. Een paleisfunctionaris ver- Een ander punt dat in de richting van een ongeval wijst, is het feit, dat het lijk van v.d. Velden zichtbaar in een greppel werd gelegd, terwijl aan de overzijde van de Talondreef een diepe gracht loopt, waarin men het gemakkelijk had kunnen doen ver dwijnen. In verband met deze zaak weiden gisterochtend te Weelde ai*restaties verricht, waarvan het motief niet be kend is. Het betreft een zekere v. Beurden met zijn echtgenote, die ter beschikking van het parket van Turn hout zijn gesteld. De Nederlandse politie heeft door verhoor van een aantal smokkelaars over de toedracht van het gebeurde, veel tot de oplossing van de zaak bij gedragen. Het is nu ook gebleken dat de betrokkenen niets te maken had den met autosmokkel. Het katholieke Belgische Kamerlid de Gryse heeft de volgende schrifte lijke vraag aan de minister van Jus titie gericht: het onderzoek, dat on- 'langs in een kloostergemeenschap te Wevelgem is gedaan met betrekking tot de verdwijning van Anneke Beek man, heeft zowel bij de inwoners van deze gemeenschap als bij zeer vele andere personen opzien gewekt. Niet alleen het onderzoek zelf, maar vooral de wijze waarop dit werd uitgevoerd, brachten opschudding en verontwaardiging teweeg. Wil de minister mededelen: 1. Door wie dit onderzoek werd be volen en om welke redenen dit ge schiedde. 2. Of zijn departement op de hoogte was van dit onderzoek en of het in deze aangelegenheid tus senbeide is gekomen. 3. Waarom er met zulk een uitgebreid machtsver toon werd gehandeld (het blijkt dat het. onderzoek werd uitgevoerd door circa honderd man). 4. Of het waar is dat de wijze van optreden niet al leen onbehoorlijk, maar zelfs tergend is geweest. Naar raming 32 personen zyn om het leven gekomen en 40 gewond toen Vrijdagnacht een Amerikaans passagiersvliegtuig bij Seattle in een lichte sneeuw storm tegen een huis vloog en verongelukte. Het toestel, een DC-4 had 66 mili tairen uit het Verre Oosten, een vrouw met twee kinderen en een be manning van drie aan boord. Het vliegtuig vloog enkele seconden na de start tegen een huis op een heuvel en stortte brandend neer. Een vrouw en vijf kleine kinderen, die op het ogenblik van het ongeluk in het huis aanwezig waren, bleven ongedeerd. Intussen is een speciale reddings ploeg in ijzige koude, in de bergen van Nevada, op zoek naar veertien mensen, die vermist worden, sedert hun vliegtuig Donderdag, op weg naar de proefterreinen voor atoom bommen in Nevada, verongelukte. Het wrak was Donderdag op een helling van de berg Charleston, 75 km ten Noprdwesten van Las Vegas waargenomen. EEN ..STUDIECOMMISSIE weersin vloeden" zal binnenkort gaan onder zoeken. in hoeverre de productiever mindering in het bouwbedrijf tenge volge van directe en indirecte weers invloeden kan worden tegengegaan. ENGELAND en België hebben Vrij dag te Londen een accoord onderte kend. over samenwerking op het ter- rein van de atoomenergie. De over eenkomst is voor tien jaar aange gaan. Het parlement van Saarland heeft Vrijdagochtend vroeg besloten dat op 18 December, bijna twee maanden na de volksstemming waarby het Europese Saarstatuut verworpen werd, verkiezingen voor een nieuw parle ment zullen worden gehouden. Het wetsontwerp voor de verkie zingen werd in derde lezing goed gekeurd, nadat de pro-Duitse par- tijen, die niet in het parlement ver tegenwoordigd zijn, ermee ingestemd hadden geen uitdrukkingen als ..se paratisten" te gebruiken in de ver-, kiezingscampagne die op 26 Novem ber begint. HOOGKARSPEL: De motorrijder A.H. reed op een groepje kinde ren in, dat aan de rechterzijde van de straat aan het spelen was. Het negenjarig dochtertje van de familie A. Swart werd hierbij ge dood. Een tweede kind. het doch tertje van de familie Haring, liep een hersenschudding op. De mo torrijder is waarschijnlijk door een tegenligger verblind. Voor de eerste maal heeft de pers een blik mogen werpen in de eerste Britse electrische centrale, die door atoomkracht in werking wordt ge bracht. Op deze combinatiefoto zien we boven een exterieur van „Col der Hall": de reactor nr 1 met op de achtergrond twee koeltorens. Op de andere foto het onderste deel van de atoomzuil in de reactor. Binnen niet al te lange tijd zul len alle dienstauto's van de Rijksoverheid zijn voorzien van veiligheidsgordels voor de pas sagiers, die naast de chauffeurs zullen zitten. Dit is het uitvloeisel van een initiatief van minister S. L. Mansholt van Landbouw, die reeds geruime tijd geleden een beschikking uitgaf, waarin zijn ambtenaren verplicht werden zich vast te binden, zodra zij naast de bestuurder van een dienstauto plaats namen. Hun verzekering tegen ongevallen zou anders niet geldig zijn. Het nieuws, dat de veiligheids gordels nu definitief aange bracht en verplicht gedragen zullen worden is in ambtelijke kringen niet overal met even veel enthousiasme ontvangen. Sommigen informeerden, of zij er ook zwemvesten en valhelmen bij zullen krijgen.

de Stem | 1955 | | pagina 1