K.L.M. BESTELT ACHT SNELLE STRAAL"VLIEGTUIGEN In 1960 Douglas DC-8 op Schiphol Laatste eer aan mevrouw Coty ONSTUIMIG WELKOM VOOR BEN JOESSEF GEDULD IS EEN SCHONE ZAAK MEENT DE MINISTER „Geest" van Genève kreeg geen gedaante DE DOOD OP DE WEG Honderd passagiers in acht uur naar New-York Douglas deed geheimzinnig AARDVERSCHUIVING IN CANADA TOOTAL Concessies voor gezinnen van weduwen Kamer even wijs over Defensie Ministers naar huis Columbia dient resolutie in Kamerlid een nacht in arrest Mr Utoyo morgen naar Nederland Rabat in rep en roer DASSEN Opklaringen Succes voor van Vliet Wachten op de NATO, Washington en op nieuwe Kabinet Opbouw luchtmacht in versneld tempo DE FILMS VOOR DE TELEVISIE Op alle punten een fiasco Franse verkiezingen Faure komt met compromis Achttien maa! prijs OUDENRIJK: Op de Rijksweg Amsterdam - Utrecht botsten twee auto's, waarvan er een werd bestuurd door de heer J. v.d. V. uit Den Bosch. Een Haarlemmer W.H. die bij hem in de wagen zat liep zulke ernstige verwondingen op. dat hij in het ziekenhuis over leed. NIEUWLEUSEN: De 22-jarige Geert Schoemaker sloeg door nog niet opgehelderde oorzaak in een bocht met zijn motor over de kop. Hij overleed enkele minuten daar- ZWOLLE: Op de weg Zwolle - Ommen kwam een motor in aan rijding met een truck, die uit te genovergestelde richting kwam. De duo-rijder was op sl'g dood. De bestuurder van de motor over leed in het ziekenhuis. Algerije en V.N. Bij de Algemene Vergadering der V.N. is een resolutie ingediend, waar in wordt gevraagd, dat de kwestie - Algerije van de agenda der vergade ring zal worden geschrapt. Het voorstel, aangeboden door Co lumbia is bedoeld om de weg te ef fenen voor de terugkeer van Frank rijk in de Algemene Vergadering. De K.L.M. heeft de knoop doorgehakt. Zij heeft acht straal- liegtuigen van het type Douglas D08 besteld. Deze snelle en comfortabele viermotorige toestellen, die meer dan 100 passagiers kunnen vervoeren, zullen te beginnen met Maart 1960 aan de K.L.M. worden afgeleverd. Omdat de gemiddelde snelheid van de DC-8 ongeveer 900 kilometer per uur zal bedragen, zal men de reisduur op het tra ject Amsterdam-New York terug kunnen brengen tot ongeveer acht uur. Momenteel heeft men voor de reis zestien uur nodig. Met het kopen van de acht vliegtuigen is een bedrag van tweehonderd millioen gulden gemoeid. De Douglas DC-8 is een geheel metalen laagdekker met een pijl- vleugel. De vleugel maakt aan de achterzijde een hoek van circa zestig graden met de romp. Het is de bedoeling, dat het vliegtuig vier turbine straalmotoren van het type Pratt en Whitney krijgt. De motoren worden aan uitsteeksels onder de vleugelvoorrand in gondels gemonteerd. De DC-8 zal zijn vluchten over de lange afstanden maken op hoogten van tienduizend tot twaalfduizend me ter, zodat het toestel „boven het weer" zal vliegen. Het krijgt een zgn. slecht-weer-radarinstallatie", waar door de bemanning in staat zal wor den gesteld reeds op grote afstand kennis te krijgen van slecht weer op de route, zodat ten gerieve van de passagiers op tijd zal kunnen worden omgevlogen. Het maximum - startgewicht van het vliegtuig is 116.678 kg. De maxi mum betalende lading is 12.000 kg. Het toestel is 42.48 m lang. het heeft een vleugelwijdte van 41.07 m. en het topje van het kielvlak ligt, wanneer het toestel op de grond staat 12.90 m. boven de bodem, 't Vliegtuig heeft een vleugeloppervlak van 241 vierkante meter. De Douglas - vliegtuigenfabriek is, naar onlangs is bekend geworden, al ongeveer vier jaar geleden met het ontwerpen van de DC-8 begonnen. Zij heeft eerst gewacht of men van. de zijde van de Amerikaanse luchtmacht ook belangstelling voor dit type zou tonen, maar toen dit niet aanstonds het geval bleek, is zij voor eigen re kening gaan berekenen en tekenen. Zij was zeer geheimzinnig met het geven van inlichtingen en in Octo ber 1953 was er in de vakpers zelfs nog geen tekening van het nieuwe vliegtuig verschenen. Sedert Mei 1955 pas zijn enige bijzonderheden over afmetingen enz. van het toestel ge publiceerd. Het nieuws van de bestelling van de K.L.M. is te verrassender, waar men niet vermoedde, dat de Amerikanen al zo ver gevorderd waren met het ontwerpen van veilige, rendabele en uiterst snelle straalvliegtuigen. Aan vankelijk hebben de Engelsen met hun „Cornet" de toon aangegeven, maar de rampen met dit vliegtuig maakten indertijd een einde aan de Britse illusies. De Amerikaanse industrie, zo is nu pas gebleken, hebben aanvankelijk geaarzeld met de bouw van straal- passagiersvliegtuigen, omdat zij niet zeker waren van de plannen van ae Amerikaanse luchtmacht. Nu die haar orders aan Boeing heeft gegeven, konden de andere fabrieken zich gaan toeleggen op het ontwerpen van pas sagierstoestellen. In de nacht van Maandag op Dins dag arresteerden twee Rotterdamse agenten het 45-jarige Tweede Kamer lid ir S.P., toen deze met zijn anto thuis arriveerde. De heer P. zou on der invloed achter het stuur hebben gezeten en bovendien zou hij onbe hoorlijk tegen de agenten zijn opge treden. De hele nacht is ir P. op het politie bureau vastgehouden. Toen hij werd vrijgelaten, trad hij ook tegen een inspecteur nogal agressief op. zodat deze de commissaris opbelde en ver slag uitbracht van het gebeurde. De heer P. zei later, dat hij zich nogal grieperig had gevoeld en dat hij erg moe was. In zijn tas vond men volgens de Telegraaf, een rede over veilig verkeer, die hij deze week zou uitspreken. De nieuwe ambassadeur van Indo nesië in Nederland, mr Utoyo Ram- lan, zal morgen, 18 November, naar Den Haag vertrekken, zo is in Dja karta meegedeeld. Eind Januari, begin Februari al dus een mededeling van premier Ha- rahap zullen van de verkiezingen de officiële resultaten aangekondigd kunnen worden. Tegen April kan dan het parlement, worden gevormd. OP EEN onbewaakte overweg tussen Warffum en L'squert werd een vol geladen meikauto door een trein ge grepen. De chaos was onbeschrijflijk, maar niemand werd gewond. OP DE begraafplaats Oud Eik en Duinen is gisteren het stoffelijk over schot ten grave gedragen van Jhr. Dr. J. Loudon, oud-minister van Bui tenlandse Zaken en oud-gezant van Nederland in Parijs. JAPAN ZAL van de Sovjet-Unie de volledige teruggave vragen van alle eilanden ten Zuiden van de KoeriUen. Dit heeft premier Hatoyama bekend gemaakt. EEN BRITSE helicopter-piloot heeft aangetoond, dat het heel goed mo gelijk is om met hefschroefvliegtuigen op betrekkelijk kleine drijvende plat forms te landen. Wellicht wordt er nu zo'n drijvend vliegveldje in de Theems gelegd. BINNEN ENKELE dagen zal dc Vei ligheidsraad bijeenkomen om de toe lating te bespreken van neiuwe le den tot de organisatie van de Ver enigde Naties. De V.S. hadden om een spoedige bijeenkomst verzocht. DE HOGE Autoriteit van de Euro pese Gemeenschap voor Kolen en Staal zal een diepgaand onderzoek gaan instellen naar de mogelijkheid van invoering der vijfdaagse werk week in de ijzer- en staalindustrie van de zes landen der gemeenschap. BIJ DE DUITSE spoorwegen zul len gereduceerde prijzen worden ingevoerd voor grote gezinnen. Binnenkort worden in de treinen ook afzonderlijke compartimenten voor moeders met kinderen inge richt. Sirii Mohammed Ben Joessef. de 46-jarige sultan van Marok ko, is gisteren na een balling schap van twee jaar in zijn land teruggekeerd. De hoofdstad Rabat was al vroeg in complete feeststemming, waaraan alleen afbreuk werd gedaan door de aanwezigheid van Franse pantserwa gens. die in de straten waren opge steld om al te geestdriftige uitingen van nationalisme te voorkomen. Berbers uit het woeste berggebied hadden hun tenten bij Rabat opgesla gen om bij het feest aanwezig te kun- (Advertentie) var MEESTERLIJK uitvoering Wasecht Kreukherstcllend Nieuwe prijzen f. 4.25 - f. 3,50 - f. 2,75 TOOTAL, Marnixstraat 415 AMSTERDAM DE 24-JARIGE poelier E. van T. Oldebroek, die een electrische aan sluiting tot stand wilde brengen in zijn werkplaats, werd door de elec trische stroom getroffen. De man was op slag dood. IN EEN MUSEUM te Leningrad is een schilderij ontdekt van de zeven tiende eeuwse Nederlandse schilder Ferdinand Bol. Het stuk zou heten ,,Mozes en Jofor". OP EEN TE Antwerpen gehouden conferentie van Nederlandse letter kundigen is het plan gemaakt, om een jaarlijkse Benelux - prijs van 100.000 francs beschikbaar te stellen, die dan aan een Nederlandse of Vlaamse schrijver kan worden-toege kend. OOSTENRIJKSE regeringsleden zul len waarschijnlijk niet deelnemen aan de nationale Oostenrijkse bedevaart naar Rome. Het is namelijk twijfel achtig, of zij door de H. Vader in audiëntie zouden worden ontvangen. De Oostenrijkse regering heeft totnu- toe steeds geweigerd het concordaat van 1934 na te leven. In de Canadese stad Nicolet heeft het water van de Nicolet-rivier het bisschoppelijk paleis, een school en nog drie andere gebouwen dermate ondermijnd, dat deze zijn ingestort. Er ontstond een gat van meer dan 12 meter diepte. Een overzicht van de aangerichte ravage, het torentje van het bisschoppelijk paleis steekt nog omhoog uit de puinhopen. i 4 4 Weersverwachting tot vanavond: Aanvankelijk hier of daar ochtend- f mist, later op de meeste plaatsen opklaringen en droog weer. Vrü- J wel overal iets lagere middag temperaturen dan gisteren. Zwak ke tot matige Noordelijke wind. Vandaag: Zon onder 16.50 uur, maan onder 18.51 uur. Morgen: Zon op 8.05 uur, maan op 11.31 uur. J De heer van Vliet (K.V.F.) was de enige die gisteren in de Kamer iets van minister Staf, in de vorm van een concessie, gedaan kreeg. De oud ste zoon van een gezin van een we duwe, zal, OOK ALS HIJ GEEN KOSTWINNER IS, vrijstelling van dienst kunnen krijgen, indien het ge zin hem inderdaad in verband met de opvoeding van de kinderen niet kan, missen. Voorts is er nog een mogelijkheid van uitstel van dienst, wanneer een zoon van een weduwe, waaronder nog andere jongens volgen, kan aantonen dat moeilijkheden van ernstige aard in het gezin zouden ontstaan wanneer hij op normale tijd zou moeten dienen. 'Voor soldijverhoging zag de mini ster geen enkel motief. De jongens krijgen al allerlei faciliteiten in de cantine, die een compensatie vormen tegen stijging van andere kosten. De minister wil in ieder geval 1200 bouwvakarbeiders uitstel geven, ook wanneer zij geen diploma kunnen overleggen van vakkennis. (Van onze parlementaire correspondent) Vóór de verkiezingen zal er geen defensienota meer komen. Minister Staf, die deze mededeling in de Tweede Kamer heeft gedaan, verschanste zich in een egelstelling, waaruit hij onkwets baar lijkt voor tien parlementen. Mogelijk dat de nacht de mili taire experts raad schaft hoe dit bolwerk te nemen. Dr Korten- horst heeft na uiteenzettingen van de minister en zijn beide staats secretarissen, die vijf uur in beslag namen, de replieken tot heden uitgesteld. Wat toch is de strategie in het par lement van onze minister van Oorlog? Hij heeft de Kamer gezegd: voor richtlijnen hoe wij de legeropbouw moeten reorganiseren moeten wij wachten op de definitieve plannen van het opperbevel van de NATO. Om te weten hoever wij finantieei kunnen gaan moeten wij wachten op de toezeggingen die ons in de Ver enigde Staten en Canada mogelijk zullen worden gedaan. Voor het vast stellen van een begroting die afwijkt van de thans ingediende, en waarbij dus het plafond van uitgaven voor defensie zou worden verhoogd, moet ik wachten op het nieuwe Kabinet. Mijn voorlopig inzicht, dat zo onge veer in Maart of April wel gerijpt zal zijn, kan ik bij een debat in de Kamer onmogelijk als uitgangspunt nemen. Ik moet de hele regering mee hebben. Dit laatste is wel erg moei lijk, zei de minister. Men vraagt zich nu achter de cou lissen af, wat hij met dat laatste be doeld kan hebben. Is het huidige Ka binet tegenover de minister van Oor log zo weinig meegaand en soepel, dat men zijn adviezen niet zou willen opvolgen? Meer voor de hand liggend is, dat de minister met zijn plannen die immers voor de jaren 1957 en volgende gelden, niet bij het huidige Kabinet om sanctie moet komen, maar bij het volgende. Ook op de opmerkingen van sommige Kamerleden, dat de reeds gegeven loonsverhogingen die nog niet tot ver hoging van het plafond van uitgaven 1350 millioen hebben geleid, dus betekenen dat er idem zoveel minder aan materiaal wordt besteed, kroop de minister weer achter zijn schans: dat plafond zo zei hij, is een compromis tussen dat wat militair wenselijk en wat economisch en sociaal mogelyk is. Daar ben ik aan gebonden. Binnen het raam van deze beper kingen bleef dan nog over de moge lijkheid om te bezuinigen. Daarvoor zou in aanmerking komen een samen voegen van Koninklijke Luchtmacht met Marine Luchtvaartdienst zoals de heer Visch (KVP) had gesuggereerd. De minister wees ook dat van de hand. Er is al een zeer nauwe samenwer king, maar geografisch blijven de taken gescheiden. Het aanvullings systeem bij de legervorming kan voorlopig niet gemist worden. De opbouw van de luchtmacht zal in versneld tempo geschieden. Reeds is zoals staatssecretaris Kranenburg kon verzekeren het gehele radar systeem inclusief het snel doorgeven van het nieuws omtrent naderende vliegtuigen geheel gemoderniseerd. Minister Staf merkte ook nog op, dat het de vraag is, of we een tweede parate divisie zouden kunnen be mannen. Staatssecretaris Moorman van Ma rine verdedigde zijn wapen tegen de suggesties van Kamerleden, die meen den dat wij maar alles aan luchtmacht en luchtverdediging moeten afstaan, omdat dat veel evidenter zou wer ken. Hij schilderde nog eens uitvoerig de volkomen onmisbaarheid van de Marine bij het beveiligen van zeewe gen en konvooien. nen zijn. Twee jaar geleden hielpen zij ijverig mee om de sultan het land uit te krijgen. Ben Joessef werd bij aankomst op het vliegveld van Rabat begroet door vele Marokkaanse hoogwaardigheids bekleders, die diepe buigingen maak ten en de sultan eerbiedig de hand kusten. Ook de Franse autoriteiten lieten zich niet onbetuigd. Vele van de ceremonies vielen in het water doordat de geestdriftige aanhangers van de sultan zich met aan de voorschriften hielden en on stuimig opdrongen. Zelfs soldaten die het geweer pré senteerden verlieten hun plaatsen om beter te kunnen kijken Juist toen men de Marseillaise ging spelen, kwam een helicopter met veel geraas aanvliegen, zodat ook dat on derdeel van het feestprogram maar weinig tot zijn recht kwam. Woensdag is het. stoffelijk overschot van mevrouw Cotyde echtgenote van de Franse presidentter aarde besteld. In de Madeleine in Parijs werd een requiemmis gecelebreerd waarna de kist naar Le Havre is vervoerd om bijgezet te worden in het familiegraf. We zien hier de kist met het stoffelijk overschot bij het verlaten van de Madeleine. Op een congres van katholieke bio scoopexploitanten te Roermond, heeft het Tweede Kamerlid de heer J. Pe ters meegedeeld, dat de Tweede Ka merleden nagenoeg algemeen van oordeel zijn, dat door de Nederlandse Televisiestichting alleen films beho ren te worden uitgezonden, die vol gens de Rijkskeuring toelaatbaar zjjn voor alle leeftijden. Het congres besloot aan de katho lieke Kamerleden een telegram te zenden, waarin hun verzocht wordt, te bevorderen, dat in café's, restau rants en hotels geen films worden vertoond, die door buitenlandse tele visiestations worden uitgezonden, maar waarvan de vertoning in de Nederlandse bioscopen verboden is. Met een conferentie van nau welijks een half uur hebben gisteren de vier ministers van Buitenlandse Zaken hun bespre kingen in Genève besloten. In de middaguren werd een slot communiqué uitgegeven, dat een nietszeggende tekst bevat, maar dat desondanks véélzeg- gend is, omdat er duidelijk uit blijkt, dat de ministers op geen enkel punt overeenstemming hebben bereikt. „Openhartig", zo wordt in het com muniqué gezegd, „hebben de mini sters gesproken over de drie punten die hun in de instructie van hun re geringschefs hebben toevertrouwd, te weten: de Europese veiligheid en Duitsland, de ontwapening en de ont wikkeling van de contacten tussen Oost cn West. De ministers zijn over eengekomen, bij hun regeringschefs verslag uit te brengen en aan te be velen, dat de toekomstige loop van de besprekingen der ministers langs diplomatieke weg zal worden gere geld". Een verklaring, die de Westelijke ministers gisteravond uitgaven, spreekt duidelijker taal. Daarin wordt onomwonden te kennen gegeven, dat Molotov heeft laten blijken, dat dc Russische regering niets voelt voor de hereniging van Duitsland, ondanks Boeiganins belofte voor vrije verkie zingen in 1956. De ministers verkla ren te geloven, dat dc Russische re gering zich er eens van bewust zal worden, dat haar eigen belang ge diend zal zijn door „het beëindigen van de onrechtvaardigheid van een verdeeld Duitsland". Engeland. Frankrijk en de V.S. zeg gen tenslotte toe, dat zij met alle kracht naar Duitslands hereniging zullen blijven streven. MacMiilan heeft gezegd, dat na Mo- Iotovs terugkeer van zijn driedaags verblijf te Moskou, de werkelijke ver schillen van inzicht pas goed aan de dag zjjn getreden. Volgens hem zijn er nieuwe krachten in de communis tische wereld werkzaam. Hij zei zich af te vragen of er niet iets waars zit in een opmerking, die hij onlangs hoorde, namelijk, dat de Sovjet-Unie vriendschap met het Westen meer vreest, dan vijandschap. Overal is het communiqué over Ge nève met grote teleurstelling en een gevoel van bezorgdheid ontvangen. De Franse Nationale Vergadering is Woensdagmiddag voor de derde maal besprekingen begonnen over het regeringsvoorstel tot vervroegde ver kiezingen. Faure heeft, na afwijzing door de Senaat van verkiezingen vol gens het huidige kiesstelsel een com promis voorgesteld. De premier wil nu verkiezingen laten houden volgens het vooroorlogse districtenstelsel en dan met twee stemronden. Hij hoopt hiervoor de Nationale Vergadering te winnen. Zou de Assemblée echter vasthouden aan het naoorlogse systeem, dan rekent hij erop. dat de Senaat zo sportief zal zijn zich bij die beslissing neer te leggen. In Veendam is een „aardappel oorlog" uitgebroken. De plaat selijke winkeliers hadden een wedstrijd uitgeschreven, waarbij een aantal aardappelen, die in een enkele laag tegen een grote pyramide waren gerangschikt, moesten worden geteld. Het was een moeilijke, maar geen on mogelijke opgave. Vooral niet als men de pyramide fotogra feerde en dan thuis op zijn ge mak ging tellen. Dit laatste deed o.a. het plaat selijk politiecorps, met als ge volg dat de agenten achttien prijzen in de wacht sleepten, waaronder de drie hoofdprijzen: een auto, een televisietoestel en een bromfiets. De hele Veendamse bevolking kwam in opstand en de inspec teur van het plaatselijke politie corps. die zelf de elfde prijs won, heeft de agenten nu in overweging gegeven, zich uit de wedstrijd terug te trekken. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingei 98, Telefoon 2236 - Bureau voor Zeeuwsch- Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, Telefoon 102 (Bijbureaux: Terneuzen, Noordstraat 56, Tel. 2601 OOSTBURG: Nieuwstraat 41, Tel. no. 35) 3JAARGANG No. 2199S Uitgave N V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaux: Breda, posse nummers 13 ct Postrek no. 27884) Reiserstraat 16 Tel.: Directie, Redactie en Administratie 3351 Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J J H A Bruna Redactieraad C J v Hootegem, Mr Ui A J J IV1 Mes, Mr. H M L de Kechtei, L. J v t Westeride P. V M Vercauteren Abonnementsprijs by vooruitbetaling t 5.85 pei kwartaal, pet post f 6.55, pet week (uitsluitend Dy niet post- besteii.) f 0 45. Incasso woidt berekend DONDERDAG 17 NOVEMBER 1955 Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.35 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.85 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke *ard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuw&T editie f 0.14 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.35 per m/m). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. Voor God, Koningin en Vaderland

de Stem | 1955 | | pagina 1