FENS DRINGT AAN OP TWEE PARATE DIVISIES Tweede Kamer begon aan „Defensie"' Kinderen brengen een laatste groet..-. DRIE AUTO'S EN EEN MOTOR TEGEN ELKAAR De moordzaak LEVENSLANG Doetinchem GEËIST Haagse archivaris tegen OVERLEG IN GENèVE ZIT MUURVAST DE DOOD OP DE WEG Geen luchtverdediging boven financiële draagkracht Meer dan twee millioen aan belasting ontdoken Ernstig ongeluk bij Halfweg Polis bleek ongeldig Plan Molotov verworpen K) Senaat opnieuw tegen verkiezingen in December NIETS TE VERWACHTEN VAN MOSKOU „Prinsjesdag" in Addis Abeba IETS KOUDER Van Vliet (KVP) Dienstneming vraagt soms zware offers Fabrikant had „speciale boekhouding Vijf personen gewond Argentinië Staking werd geen succes KOUDEGOLF DE V.S. IN Een bijsonder groot misdadiger, zei de officier Geen spoor van berouw Zaak Graham Contact tussen Oost en West r De Moor op het vlotje 95e JAARGANG No. 21997 Uitgave N. V. Uitgevers Mij. Neeriandia Verschijnt elke werkdag. Bureaux: Breda. Losse nummers 13 ct. Postrek no. 278841 Leuter straat 16. Tel.: Directie, Redactie en Administratie 3351. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J Ra. Bruna Redactieraad C. J. v. Hootegem, Mr. ür A. J. J M Mes. Mr. H M. L. de Rechtei, L. J v. 't Westende. P. V M. Vercauteren. Abonnementsprijs Dij vooruitbetaling f 5.85 per kwartaal, per post f 6.55, per week (uitsluitend bi] met post- bestell.) f 0.45. Incasso wordt berekend -iureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Voor God, Koningin en Vaderland WOENSDAG 16 NOVEMBER -:-J Advertentieprijs voor de gehele oplage f Ojf per m/m. (Ingezonden Mededelingen f OJi per m/m). Voor advertenties van plaatseli tard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeem editie f 0.14 per m/m. (Ingezonden Me delingen f 0.35 per m m). Bij contract af»- zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt, gtaatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit- gevers om redenen te hunner beoordeling*" niet wensen af te geven, worden vernietig*. Westsingel 98, Telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwseh-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, Telefoon 102 (Bijbureaux. Terneuzen, Tel. 2601 OOSTBURG: Nieuwstraat 41, Tel. no Frankrijk De Franse Senaat lieeft Dinsdag het regeringsvoorstel tot het hou den van algemene verkiezingen in December met 231 tegen 50 stemmen verworpen. Dit is de tweede maal dat de Senaat het voorstel verwerpt. BERGEN OP ZOOM: De heer Sloenhek uit Maarssen, die met zijn fiets de Parallelweg over stak, bij de Balsebaan, werd door een vrachtauto gegrepen. In het ziekenhuis overleed hij aan zijn verwondingen. NUNSPEET: Twee militairen werden zwaar gewond, toen hun jeep op een met knipperlichten beveiligde overweg tegen een per sonentrein reed. De trein had twintig minuten vertraging. 5? te lijnen aan bij de opvatting van de heer Fens, dat een klein maar goed uitgerust leger beter is dan een grote organisatie zonder de vereiste hulp middelen. (Van onze parlementaire correspondent.) Dc reis van minister Staf naar Amerika en Canada heeft de Tweede Kamer bij de behandeling van de begroting van Oorlog en Marine in de positie gebracht van critische heren, die met uitermate voorzichtigheid om de hete brij van deze grootste be groting heen wandelen, voorzichtig prikkend om te zien wat het gerecht waard is. Men verkeert n.l. in onzekerheid over hetgeen de minister bij onze rijkste NATO-vrienden zal bereiken op het gebied van het voortzetten van de onderlinge hulpverlening. Maar er hangen nog meer mistbanken over het defensieland. Ook de autoriteiten van de NAVO in Parijs die met de mooie namen Shape en Saceur in de stukken figureren, hebben nieuwe plannen in verband met de hand over hand toenemende technische perfectionering van de wapens, met name van het atoomwapen en de geleide projectielen. om nu reeds over plannen te HET IERSE SCHIP „City of Ghent" is ter hoogte van Lizard Point aan de grond gelopen en vrijwel onmiddel lijk gezonken. De bemanning kon tij dig aan boord worden genomen van een reddingsboot. Aartsbisschop Boris uit Moskou krijgt toch geen visum voor de Ver enigde Staten. Aanvankelijk was hem een visum toegezegd, nadat de Sov jet-Unie had beloofd, een Ameri kaanse geestelijke in Moskou toe te laten. DE STAKING van grondpersoneel op de Parijse vliegvelden, ter onder steuning van looneisen, is gisteren overgeslagen naar de luchthaven van Marseille. Vandaag zal ook op de Noord-Afrikaanse vliegvelden worden gestaakt. IN DE feestvergadering, ter gelegen heid van het diamanten jubileum van de Nederlandse Bond van Aannemers heeft minister Witte gisteren de hoop uitgesproken, dat voor de bouwpa- troons de tijd spoedig rijp mag zijn voor de sprong naar de P.B.O. en dus voor de oprichting van een Bouwschap. IN MEDEMBLIK wordt sinds Maan dagavond het zevenjarig jongetje Klaasje Hart vermist, dat niet uit school is thuisgekomen. Het zoeken heeft totnutoe geen resultaat gehad. EEN FRANSE scheepvarrtmaat- schappij zal volgend jaar een schip op stapel laten zetten van ongeveer 55.000 ton. Het nieuwe schip, dat 2000 passagiers zal moeten vervoeren, gaat de lie de France vervangen. OP SCHIPHOL heeft Dinsdagmorgen de heer U. Dellaert de eerste paal geslagen voor de hangar no. 10, die veruit de grootste van Nederland en een van de grootste in Europa zal worden. DE CIVIELE KAMER van de Recht bank in Amsterdam heeft de eis tot schadevergoeding, die het algemeen ziekenfonds „De Volharding" had in gediend tegen de Kon. Ned. Mij tot bevordering van de Geneeskunst, van de hand gewezen. De eis was gesteld naar aanleiding van een publicatie van de Maatschappij. IN INNSBRUCK meent men te weten dat het Koninklijk Gezin rond Kerst mis naar het wintersportplaatsje Sankt Anton zal gaan. DE HAVENMEESTER van Klaksvik, Hans Fischer, is tot achttien maan den gevangenisstraf veroordeeld. Hij zou de aanstoker gewees+ zijn van de „opstand" op het eiland, naar aan leiding van het vertrek van dr Hal- vorssen. De Kamer besefte heel goed, dat de Nederlandse staatsbegroting slechts enige centen kan bijdragen in de kas die nodig zal zijn om dit alles te finan cieren. Wel echter hangen er in ver band daarmede weer reorganisatie plannen in de lucht. Zullen wij nu toch de tweede parate divisie krij gen, waarvan de heer Fens (KVP) zich wederom een warm voorstander verklaarde, of zal het een plan wor den van vijf divisies, die dan niet paraat zullen zijn? De heer Weiter zag nog een derde mogelijkheid, n.l. dat de minister op twee gedachten gaat hinken en van deze beide plannen iets verwerkt. Hij vond dit verwerpelijk maar waar schuwde ook tegen het vijf-divisie plan, omdat het vanwege tekort aan finantiën en ook aan beroepskader niet te realiseren zal zijn. De heer Korthals (VVD) bewan delde nog vee) voorzichtiger wegen en vroeg de minister om een nota zodra hij uit Amerika terug zal zijn en ze kerheid zal hebben. TE DUUR. De heren Roosjen (AR) en Tilanus (CH) vonden dat het weinig zin heeft gaan praten, als men de grondslag niet kent. De heer Weiter bracht nog zijn be zwaren naar voren tegen te hoge investeringen in verband met de lucht verdediging. De NATO moet goed inzien dat dit ten enenmale onze krachten te boven gaat en aangezien de heer Weiter aan het gezond verstand van de heren niet kon twijfelen, vond hij het dwaas dat Nederland zich thans druk maakt over investeringen van enorme om vang, zoals die welke de aanschaf van een „raket-eenheid" vereisen. Dit monsterapparaat zou nodig zijn om onze technici te oefenen in het af schieten van geleide projectielen. Als wij dat in ons land opstellen, dan lopen wij nog de kans. dat straks de NATO dit werk aan de Engelsen op draagt, zo redeneerde de heer Weiter. De Kamer was eenstemmig van oordeel, dat wij van de heren in Moskou thans minder dan ooit iets anders hebben te verwachten dan misleidende glimlachjes en berichten die te mooi zijn om waar te zijn, zoals beperkingen van de bewapening achter het IJzeren Gordijn, waar men de arbeiders eenvoudig overhevelt van het leger naar de wapenfabrie ken en ons dan wijsmaakt dat de de fensie wordt verminderd. In de avondvergadering sloot de heer Vermeer (P.v.d.A.) zich in gro- iDLAl STEVENSON, die in 1952 (oor Eisenhower als candidaat oor het presidentschap der V.S. verd verslagen, heeft te kennen egeven, dat hij volgend jaar op touw naar de candidatuur voor democraten zal dingen. vIjTTHEN KOETEN in drie paarden Kwamen om bij een boerderijbrand onder Leeuwarden. De inboedel van het woonhuis en een waardevolle stamboekstier konden in veiligheid worden gebracht. ONDER LEIDING van Mgr. Alfrink zal eind April volgend jaar de Neder landse katholieke boerenstand naar Lnurdes pelgrimeren. Vijfhonderd zieken zullen met de bedevaart mee reizen. i i Weersverwachting tot vanavond: Overdrijvende wolkenvelden met hier en daar een enkele bui. i Zwakke tot matige wind uit I Noordelijke richtingen. In de mid- dag dezelfde temperaturen als t gisteren of iets lagere, i Vrndaag: Zon onder 10.51 uur; maan onder 17.58 uur. Morgen: Zon op 7.04 uur; maan i op 10.52 uur. Ook in Addis Abeba, de hoofdstad van Abessinië, gaat de opening van de nieuwe zittingsperiode van het parlement gepaard met een serie luisterrijke plechtigheden, waarvoor evenals in Nederland voor Prins jesdag, bij de bevolking veel be langstelling bestaat. Op deze foto zwt men hoe de keizer van Abes sinië, Z.K.H. Haile Selassie I met keizerin Manen op het punt staat het parlementsgebouw in Addis Abeba binnen te gaan. Ie e heer van Vliet (K.V.P.) heeft gisteren in de Tweede Kamer gepleit voor een evenwichtiger uitkeringsre geling voor dienstplichtigen. De fi nanciële gevolgen van de dienstne ming voor de gezinnen zijn nog niet zo, meende hij, dat van evenredig heid kan worden gesproken. De heer van Vliet bepleitte vrij stelling voor de oudste zoon van grote gezinnen. Reeds zou kunnen worden begonnen met het verlenen van vrijstelling van de oudste zoon van een weduwe. Enige sqldijverhoging zou de heer van Vliet toejuichen. Wellicht zou gedacht kunnen worden aan de mo gelijkheid van het volgen van vak cursussen op ambachtsschool of rijkswerkplaats. Tenslotte zou iets moeten worden gedaan, zo betoogde de heer van Vliet, om tegemoet te komen aan de moeilijkheden wanneer de dienstplich tige, bij het verlaten van de dienst, verscheidene aanschaffingen heeft te doen. Een jaar gevangenisstraf met be vel tot onmiddellijke inhechtenisne ming luidde de eis, die de Officier van Justitie bij de Rechtbank te Al melo uitsprak tegen de 56-jarige fa brikant H.H.J. te Almelo, die voor Op de Haarlemmerweg, vlakbij Halfweg is Dinsdagmiddag een zeer ernstig ongeluk gebeurd, waarbij drie auto's en een motor betrokken waren. Vijf personen werden ernstig ge wond. Uit de richting Amsterdam kwam een auto, die afremde voor een op zijn rijbaan staande wagen, die door een wegenwacht werd gerepareerd. Op dat moment naderden uit de richting Haarlem twee andere auto's en daarachter de motorrijder. De bestuurder van de Amsterdamse wa- gen remde af, maar slipte door en I zijn wagen maakte een halve slag om. Met een enorme klap kwam al-1 les met elkaar in botsing. Toen andere weggebruikers nader bij snelden, lagen te midden van de ravage de zeer zwaargewonde mo torrijder en vier gewonde inzittenden uit twee van de auto's. In het Wilhelminagasthuis te Am sterdam zijn opgenomen: de 58-jarige bestuurder der uit Amsterdam ko mende auto, G.S. uit Haarlem, die een hersenschudding, gebroken arm en kaakfractuur opliep. De 21-jarige motorrijder G.M. uit de hoofdstad, die een schedelbasisfractuur en ge broken ledematen bekwam. Voor zijn leven wordt gevreesd. Voorts de 37- jarige A.B. uit Utrecht, een der vier inzittenden van de tweede wagen, die een schedelbasisfractuur kreeg. De bestuurder van deze laatste wagen de 33-jarige de H. uit Bussum werd met een hersenschudding en enige gebroken ribben naar de Majella- stichting in zijn woonplaats vervoerd. De vrouwelijke inzittende, de 37-ja- rige A. van W. uit de hoofdstad, is met een hersenschudding in een rust huis opgenomen. De vierde inzittende de 35-jarige van A. uit Amsterdam, werd aan zijn kin gewond., doch kon na behandeld te zijn, naar zijn wo ning terugkeren. de vennootschapsbelasting meer dan twee millioen gulden te weinig aan inkomsten zou hebben opgegeven. Deze frauduleuze aangiften zouden hebben gelopen over de jaren 1949- 1951 en 1953. Voor de behandeling van deze zaak bestond grote belangstel ling. onder andere van de zijde van de Rijksaccountantsdienst. Uit het verhoor door de president van de rechtbank, mr van Walsum bleek, dat verdachte er een speciale boekhouding voor de belasting op na hield. In deze boekhouding nu gaf hij lagere bedrijfsvoorraden op dan er in werkelijkheid waren en op deze wijze drukte hij hc winstcijfer van de onderneming, een Naamloze Ven nootschap, waarvan hij de enige aan deelhouder was. Verdachte gaf deze handelingen toe en zeide, dat de le den van zijn personeel, die hem be hulpzaam waren met het opmaken van de voorraden, geen kennis droe gen van de fraude die hij pleegde. In zijn requisitoir begon de Officier van Justitie, met op te merken, dat naar zijn mening een belastingont duiking van een dergelijke omvang in het na-oorlogse Nederland nog niet is voorgekomen. Hij wees op de nadelen die het Rijk door de handelingen van verdachte heeft gehad en vond, dat zeer grote voordelen voor verdachte zijn ont staan uit diens belastingontduiking. Overigens wilde hij wel aannemen, dat verdachte geen persoonlijke voor delen uit een en ander heeft genoten. Met het aan het Rijk onthouden geld moderniseerde hij zijn bedrijf. Aanhangers van de nieuwe presi dent van Argentinië, Aramburu, heb ben Dinsdag verklaard, dat de lei ders van het Algemene Vakverbond eens een machtig politiek wapen in de handen van Peron geen suc ces hebben gehad met hun oproep tot een algemene staking. Berichten uit alle delen van bet land we er op, dat de staking vrijwel volko- men was mislukt. In Rosario, een voormalig Pero nistisch bolwerk, kwam het Maan dagavond tot een vuurgevecht. De winkels in de stad werden gesloten en zwaar bewapende militaire afdelin gen rolden de straten binnen. In Buenos Aires lagen een aantal bedrijven stil, maar verontrustend was de toestand niet. In het Noordwestelijke deel van de V.S. heerst een koudegolf. Uit vele steden in de Noordelijke Rocky Mountains wordt strenge vorst ge meld. In Drummon, in de staat Mon tana, vroor het 28 graden Fahrenheit. In de staten Utah, Nevada, Idaho en Noord- en Zuid-Dakota viel tot 15 cm sneeuw. Aan de Amerikaanse Oost kust was het zeer warm voor de tijd van he'. jaar. Meer dan een halve dag heeft de Arnhemse Rechtbank zich bezig gehouden met de behandeling van de zaak tegen de 37- jarige Haagse archivaris B. B., die ervan wordt beschuldigd op 9 Januari j.l. zijn 67-jarige oom G. Beltman en diens 66-jarige huishoudster H. H. Rutgers te Doetinchem van het leven te heb ben berooid. De Officier van Justitie mr ir W. H. Folmer, achtte O?,' yat deze verdachte voor goed uit de maatschap- P .1 o verwijderd en requireerde levenslange gevangenisstraf. Verdachte had aanvankelijk bekend de dubbele moord te hebben gepleegd doch later trok hij deze bikentenis in en vestigde de aandacht op een zekere „Joop", een chanteur, die de neef tijdens zijn bezoek aan zijn oom zou hebben binnen gelaten. Toen bliek, dat deze „Joop", die later „Koos" bleek te heten, onmogelijk in Doetinchem kon zijn geweest op die dag, omdat hij toen in de gevangenis zat vegens chantage, trok verdachte ook deze verklaring in en zeide. dat hij helemaal niet in Doetinchem was geweest. De verklaring, waarin hij een vol ledige bekentenis aflegde, zou hem door de politie zijn gesuggereerd in de ti]d na zijn arrestatie (op 18 Fe bruari). toen hij volkomen over zijn toeren was. Bij een uitvoerig verhoor kwamen tal van bijzonderheden aan het licht die alleen verdachte had kunnen we ten en die in de verklaringen waren opgenomen. Zo had hij medegedeeld dat er tijdens de worsteling met de oom ergens in 't huis was gescheld een mededeling, welke de politie aanvankelijk niet thuis kon brengen. Later vond de fa.nilie tijdens de verhuizing achter het bed van de heer Beltman de drukknop van een scli-1. Het was mogelijk, dat het bed naar achteren was geschoven en daardoor /"eze knop had aangeraakt, Met de schel nas noch verdachte noch de politie op de hoogte. „De huishoudster", aldus de offi cier van justitie, „betrapte verdachte op heterdaad en om zich straffeloos heid te verzekeren voor de moord op zijn oom, doodde, hij ook haar. Hier vermoordt de gast zijn gastheer in tegenstelling dus met „Macbeth". Hij moordde in koelen bloede om zich geld te verschaffen. Hij ontziet zich niet zijn oom posthuum nog te be kladden: een wel zeer kwalijk ver weer. Geen spoor van berouw is in deze man. Hij put zich uit in allerlei uitvluchten. Dit is een bijzonder groot misdadiger". (Verdachte had in zijn aanvar.kelij ke bekentenis gezegd, dat zijn oom hem had willen „aanranden"). De verdediger, mr C. Winters uit Arnhem was het niet eens met de Officier, dat deze in een weelde van bewijsmateriaal zou baden. Er zijn verscheidene twijfelpuntei. in de bui tenrechtelijke bekentenis, zei hij. In de nacht van Vrijdag op Zater dag is de vrouw van de president van Frankrijk, mevrouw Coty, over. leden. Kinderen van Montmartre brengen in hun traditionele kledij, met zwart omfloerste trommen en met vlaggen de laatste eer aan de gestorvene. De verzekeringspolis, die John Gilvert Graham uit een auto maat op het vliegveld van Den ver op het leven van zijn moe der had genomen, ten bedrage van ongeveer 130.000 gulden, is ongeldig omdat de handtekening van zijn moeder er op ontbreekt, aldus is nader meegedeeld. De 23-jarige Graham, die bekend heeft, een helse machine geplaatst te hebben in het vliegtuig, waarmee zijn moeder op 1 November op reis ging, waardoor dit kort na de start verongelukte, is in verzekerde bewa ring genomen, daar hij de geëiste borgtochtsom niet kon opbrengen. Graham is gehuwd en heeft twee kinderen. Hij werkte bij zijn moeder in een restaurant te Denver. Hij was nog bezig met het terugbetalen van 4200 dollar wegens vervalsing van chèques, waaraan hij zich had schul dig gemaakt. Zijn moeder betaalde 2500 dollar van dit bedrag toen hij indertijd tot een voorwaardelijke ge vangenisstraf van vijf jaar werd ver oordeeld. De Westelijke ministers heb ben gisteren, op de voorlaatste dag van de Geneefse conferen tie, een nieuw Sovjet-voorstel voor het bevorderen van de con tacten tussen Oost en West ver worpen. Aan het eind van de bijeenkomst, die drie uur duurde, verklaarde men in conferentiekringen, dat het overleg is vastgelopen. In het plan, dat door Molotov werd ingediend, was in grote lijnen het voorstel van minister Pinay over deze kwestie overgenomen. Molotov had echter een aantal punten uit het Franse plan geschrapt, zoals het punt waarin gesproken wordt over ophef fing van de censuur in de Sovjet- Unie en het verlenen van volledige bewegingsvrijheid aan buitenlandse diplomaten. De Russen zagen deze kwestie als „inmenging in de binnen landse aangelegenheden". Daarentegen werd een aanbeveling betreffende de ontwikkeling van het individuële toerisme toegevoegd. Ik verklaar met nadruk, zei Foeter Dulles, dat alle voorstellen betreffen de een vrijere uitwisseling van denk beelden, nieuws en ongecensureerde voorlichting zijn afgewezen." De ministers MacMillan en Pinay lieten zich in dezelfde zin uit- ais hun Amerikaanse collega. Ook zij achtten het Russische voorstel onaanvaard baar. Boelganin heeft in Moskou van de Noorse premier Gerhardsen gedaan gekregen, dat Noorwegen geen steun punten beschikbaar zal stellen voor buitenlandse strijdkrachten, „zolang Noorwegen niet met een aanval wordt bedreigd". Ook in de middagvergadering zjjn de ministers er niet in geslaagd tot enige overeenkomst te komen over de problemen, die zij bespraken: de Eu ropese veiligheid en hereniging van Duitsland, ontwapening en verbete ring van het contact tussen Oost en Wes De vreemde watertoerist, die enkele maanden geleden zijn vacantie op een vlotje in de Amsterdamse grachten door bracht, is opnieuw op het water verschenen. Ditmaal heeft hij zich volledig uitgerust tegen regen en koude: boven zijn hoofd prijkt nu een comfortabel afdak en aan zijn voeten staat een eigengebouwde kachel... Robert Jasper heeft het gelaat met roet zwart gemaakt, en maakt op het, afdak met felle letters bekend: „De Moor op het vlotje. Attentie ter gelegen heid van de collecte voor het Sint Nicolaasfeest op Zaterdag aanstaande." Zijn tempo is in vergelijking met de tocht van enige maan den geleden aanmerkelijk lager, want hij heeft nu de meeste tijd nodig om het vuur in zijn ka cheltje, waarvan de smalle pijp hoog boven hem uitsteekt, aan te houden.

de Stem | 1955 | | pagina 1