BÜ Westelijken voelen niets voor een nieuwe ministersconferentie SOMBERE SFEER IN GENèVE Vliegtuig verongelukte door tijdbom SOEKARNO en zijn partij hebben niets geleerd Binnenkort overleg over de waterwegen NOODSPRONG bij snelheid van dan 1100 kilometer meer MILITAIRE RAAD MAG HET NU OPKNAPPEN DE DOOD OP DE WEG Betogingen tegen Britten DE EERSTEN ZIJN ER IKE" SPEELT WEER GOLF Britse piloot aarzelde niet DAGBLAD VOOR Molotov verdedigt „IJzeren Gordijn met oude slogans Geen. uitwisseling van ideeën Drie doden bij aardverschuiving Kwestie Cyprus Ir van Lissa Nessel partijloos Amerikaan wilcle verzekeringssom in de wacht slepen Hetze tegen de „kolonialen" Den Haag deelt mee: Niemoell Enkele opklaringen er over Duitse leger Terug naar de oude oorlogsmachine Ernstig gewond maar.gered f COLLECTEN OF VASTE BIJDRAGE Enquête in Limburgse parochies Zuid-Afrika sluit zijn bureaux bij de V.N. Marokko ANDRé DUBOIS IN FUNCTIE Dieven maakten f 30.000 buit Juist op tijd De infiltranten op Nieuw-Guinea Lonardi ging niet vrijwillig 95e JAARGANG No. 21996 Uitgave N. V. Uitgevers Mij. Neerlandia Verschijnt elke werkdag. Bureaux: Breda, Losse nummers 13 ct. Postrek. no. 278841 Reigerstraat 16. Tel.: Directie, Redactie en Administratie 3351. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J H A_ Bruna Redactieraad C. J. v. Hootegem, Mr Dr A J. J M Mes. Mr. H M. L. de Rechtei, L. J v.'t Westende P. V. M. Vercauteren. Abonnementsprijs bij vooruitbetaling f 5.85 per kwartaal, per post f 6.55, per week (uitsluitend bij niet post- bestell f 0.45 Incasso wordt berekend Voor Cod, Koningin en Vaderland Waï> DINSDAG 15 NOVEMBER 1955 Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.35 per m m. (Ingezonden Mededelingen f 0.85 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke <ard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwsr editie f 0.14 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.35 per m/m). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: ÜOES, WestsingeJ 98, Telefoon 223b - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, Telefoon 102 - (Bijbureaux: Terneuzen, Noordstraat 56, Tel. 2601 - OOSTBURG: Nieuwstraat 41, Tel. no. 35) STAMPERSGAT: De 40-jarige A. C. Maris uit Fijnaart werd bij de suikerfabriek ,,Dinteloord" door een scooter aangereden. De man overleed enkele uren later in het ziekenhuis te Roosendaal. DORST: Een 24-jarige Tilburger W. Somers. die met zijn motor Over de Tilburgseweg reed, raak te de macht over het stuur kwijt en botste tegen een boom. Hij was op slag dood. ZWOLLE: Het ruim tweejarig zoontje van de familie Kartouw raakte bij het spelen onder een vrachtauto van de gemeentereini ging. Het ventje was op slag dood. MEDEMBLIK: Een 17-jarige bromfietser werd aangereden door een personenauto. De jongen is in het ziekenhuis aan zijn ver wondingen overleden. De autobe stuurder was onder de invloed van sterke drank. DELFT: Op de weg Den Haag - Rotterdam reed een bestelauto tegen een wagen, die langs de weg geparkeerd stond. De be stuurder mankeerde niets. De twee andere inzittenden van de bestelauto, de 59-jarige B. Muij- selaar en de 67-jarige G. van de Watering, beiden uit Den Haag, werden gedood. KONING HAAKON van Noorwegen, die deze maand zijn gouden rege ringsjubileum viert, zai tijdens een radio-uitzending voor de Noorse om roep, op 25 November, door de ande re Noordeuropese staatshoofden ge huldigd worden. ISRAëL is bereid met Egypte en Sy rië een overeenkomst te sluiten voor de uitwisseling van gevangenen. Dit heeft een woordvoerder van Buiten landse Zaken in Tel Aviv bekend ge maakt. DE NEDERLANDSE Televisiestich ting zal morgenochtend, van 9.30 tot 11 uur, de begrafenisplechtigheid van mevrouw Coty uitzenden in de Made leine te Parijs. IN DE DERDE klasse van de 529ste staatsloterij is de prijs van 3S.OOO gevallen op lot no- 15225. De Verenigde Staten zijn gekant tegen een nieuwe bijeen komst van de ministers van Buitenlandse Zaken der Grote Vier in het voorjaar of in de zomer van 1956. Men verwacht, dat Engeland en Frankrijk dit standpunt zullen onderschrijven. Dul les zou zijn Russische ambtgenoot willen meedelen, dat de be sprekingen niets hebben opgeleverd, dat onder de huidige om standigheden een hervatting kan rechtvaardigen. In Amerikaanse kringen is men bovendien van mening dat belang rijke Amerikaanse binnenlandse overwegingen pleiten tegen het in 1956 wanneer de Verenigde Staten zich midden in de verkiezingscampagne bevinden heropenen der besprekingen met de Russen. Molotov is Maandagmiddag, op 'n bijeenkomst met zijn drie Westelijke collega's „tamelijk onverzoenlijk" geweest. De ministers kwamen bij een om erover te spreken, waarom de deskundigen, die veertien dagen afzonderlijk hebben beraadslaagd, geen overeenstemming hebben be reikt over de ontwikkeling van het contact tussen Oost en West. Volgens Westelijke ambtenaren kwam Molotovs houding er op neer. dat de Sovjet-Unie niet genegen is het „ijze ren gordijn" op te halen, nu niet en later niet. Op de middagbijeenkomst hebben de drie Westelijke ministers er bjj Molotov op aangedrongen, te helpen bij het aanknopen van, menselijker be trekkingen tussen Oost en West. Maar de Russische minister heeft geant woord, dat het Westelijke voorstel tot vrijheid van uitwisseling van ideeën neer zou komen op vrijheid „voor propaganda voor oorlog en atoom- aanval", aldus een Britse woordvoer der. „Dit is", zei Molotov, „onverenig baar met de belangen van de vrede." Ook kan de Sovjet-Unie niet instem men met de „zogenaamde vrijheid" van uitwisseling van personen, waar door verscheidene bevolkingsgroepen in staat zouden worden gesteld een onbeperkte ondermijnende activiteit in „dc landen van het socialisme" te ontplooien. De enige barrière tussen Oost en West, die de Sovjet-Unie blijkens haar voorstellen wil slechten, is, al dus de Britse minister MacMillan, het Westelijke embargo op verzen ding van strategische goederen naar communistische landen. COMPROMIS IN V.N. Engeland heeft laten weten, dat het bereid is in te stemmen met de toe lating van alle achttien candidaten voor het lidmaatschap van de Ver enigde Naties. De leider der Amerikaanse delega tie, Cabot Lodge, verklaarde Zondag dat de V.S. dertien niet-communisti- sche candidaten zullen steunen en ten aanzien van vier der communistische candidaten Albanië, Roemenië, Hongarije en Bulgarije zich van stemming zullen onthouden. Lodge sloot buiten - Mongolië uit, omdat dit naar de mening der Amerikaanse re gering. een communistische provincie is. waarover het gezag door Rusland en Communistisch - China wordt ge deeld. In Canada: Drie personen zijn Zaterdag te Ni- colet in de Canadese provincie Que bec, om het leven gekomen door een aardverschuiving, die twee huizen, 'n gedeelte van het bisschoppelijk paleis een theologische hogeschool en een garage vernielde. Men vreest, dat nog meer mensen om het leven zijn gekomen. Ongeveer 2.000 personen moesten worden geëvacueerd. Vijftien geeste lijken en kloosterzusters konden bij tijds het bisschoppelijk paleis ver laten. BIJ PESCARA, aan de kust van de Adriatische Zee, heeft de oliemaat schappij van de Italiaanse regering een rijke bron aangeboord, die dage lijks 600 ton ruwe olie zal kunnen le veren. OP VERZOEK van een Londense ver zekeringsmaatschappij is in de Am sterdamse haven beslag gelegd op het Panamese stoomschip „Fortune". De maatschappij heeft een vordering van 85000.op de eigenaar van het schip. VOLGENS BEREKENINGEN van de K.N.A.C. bedroeg het aantal motor rijtuigen In Nederland op 1 October 1.069.060. Ook de brommertjes zijn hierbij inbegrepen. ZATERDAGAVOND zijn aan boord van net Nederlandse motorschip „Rijnhaven", dat juist de haven van Dublin had verlaten, twee Ierse ver stekelingen ontdekt. Zij zullen in Bre- tagne aan land worden gezet. DE INDIASE bisschoppenconferentie heeft, officieel geprotesteerd tegen de onverzoenlijke houding van Hindoe organisaties tegen de katholieke Kerk. De DEMOCRATISCHE partjj van pre mier Hatojama van Japan en de Li berale Partij van oud-premier Josji- da hebben Maandag besloten een Verenigd Conservatieve Partij te vor men. MINISTER SPAAK van België heeft in Bonn over Belgisch-Duitse grens kwesties gesproken met zijn collega von Brentano. De Duitsers hebben de Belgische houding tegenover de grenscorrecties altijd aan Nederland ten voorbeeld gesteld. DE AMERIKAANSE schrijver Ro bert Emmet Sherwood, winnaar van vier Pulitzerprijzen, is Maandag op 29-jarige leeftijd in New-York over leden. DE 63-jarige conrector van het St. Bonifaciuslyceum in Utrecht, de heer G. Bremer ,is aan de Rijksuniversi teit te Utrecht gepromoveerd tot doc tor in de wis- en natuurkunde op een proefschrift „Wijsgerige aspecten van het natuurkundig tijdbegrip". ■MM In Bon heeft de Westduitse minister van Defensie, Theodor Blank (l.) de benoemingsbescheiden uitgereikt aan in totaal 101 officieren voor het nieuwe Westduitse leger. Voor deze bijzondere gelegenheid hadden zich nog maar twaalf van de 101 betrok kenen in uniform gestoken. Rechts op de voorgrond een officier van de Westduitse Marine. Te Loutsa, ten Noordoosten van Athene hebben Maandag; vyftig; Griek se studenten het kantoor van een Britse telegraafmaatschappy aange vallen. Zij werden door de politie, die waarschuwingsschoten loste over de hoofden van de aanvallers heen, ver dreven. Britse troepen en politie hebben in Nicosia traangas gebruikt tegen leer lingen van middelbare scholen, die met de kreten .,Enosiss (vereniging met Griekenland) en ,,Eoka" (de ge heime pro-Griekse verzetsorganisatie op Cyprus) door de stad trokken, uit protest tegen het eerste doodvonnis dat in verband met de pro-Griekse verzetsdaden op Cyprus is geveld. De betogers werden uiteengejaagd, nadat zij de klokken van de kathe draal hadden geJuid om andere stu denten op te roepen zich bij hen aan te sluiten. Tien scholieren en een po litieman werden gewond. Ir van Lissa Nessel, wethouder van Wederopbouw en Huisvesting in Den Haag. heeft verklaard dat hij tot aan het einde van de huidige zittingspe riode als K.N.P. - afgevaardigde in de Raad zal blijven. Hij heeft echter zo deelde hij mee, geen binding meer met de voormalige leiders van de K. N.P. Daarom zou hij zich distancieren „van wat de heren Weiter en Lemaire hebben verklaard, of verder nog zul len verklaren. In Denver (Colorado) is een zekere John Gilbert Graham ge arresteerd, op beschuldiging van het plegen van sabotage aan een verkeersvliegtuig van de „United Airlines". Dit vliegtuig stortte op 1 November bij Den ver neer. De 44 inzittenden kwa men om het leven. Graham had een verzekering ad 37.500 dollar op zijn moeder afgeslo ten, toen hij haar op 1 November naar het vliegveld van Denver bracht. Zij ging naar Anchora in Alaska en kwam bij de ramp om het leven. Gra ham heeft bekend, dat hij een helse machine in het vliegtuig heeft ge plaatst. n President Soekarno van Indonesië en zjjn P.N.I. voelen er niets voor, de gematigde politiek van het Kabinet Harahap te steunen. Dit is niet alleen gebleken uit de bijna beledigende uit latingen van Soekarno aan het adres van de Westelijke mogendheden, maar ook uit een verklaring van het partijbestuur der P.N.I. Hierin wordt gezegd, dat de partij in het huidige Kabinet geen vertrouwen meer kan hebben. Parijse vliegvelden liggen verlaten Ds stakingen op de Parijse vlieg velden Orly en Le Bourget breiden zich nog steeds uit. Het verkeer van en naar de vliegvelden is geheel tot stilstand gekomen. Het is niet onmo gelijk, dat de staking ook naar andere Franse luchthavens overslaat. De Nederlandse en Belgische regeringen willen binnenkort onderhandelingen beginnen over de waterwegenvraagstukken, die zijn behandeld in het rapport van de commissie Steenberghe- van Cauwelaert. Aldus een mededeling van Buitenlandse Zaken in Den Haag. De regeringen hebben besloten, zo wordt gezegd, om onderhande lingen te voeren, niet als tegenstanders, maar als Benelux-partners, wel bewust van de noodzakelijkheid elkanders belangen, die in het geding zijn, te waarborgen, ten einde een grotere gemeenschappelijke welvaart te bevorderen. De problemen, die rijzen bij de uitvoering van het Deltaplan, zullen in dezelfde geest worden besproken. Het spreekt vanzelf, dat België het recht van Nederland erkent om zich tegen de herhaling van nieuwe overstromingen te verdedigen en daartoe de zeegaten af te dammen, en dat Nederland anderzijds erkent, dat het bij de uitvoering van de wer ken rekening behoort te houden met de Belgische belangen, zowel ten opzichte van de Schelde als van de tussenwateren. Harahap en zijn ministers zouden niet alleen de buitenlandse bedrijven bevoordelen boven de Indonesische, maar bovendien zou hun buitenlandse politiek de goede naam van de Re publiek in gevaar brengen. Wie aan die goede naam zou kunnen gaan twijfelen, wordt niet gezegd, maar in elk geval zullen het wel niet de rege ringen van de V.S. of Nederland zijn. Op een „volkscongres" dat in Ban doeng is gehouden en waar Soekarno zijn rede hield tegen het gevaar van buitenlandse activiteiten tegen de Re publiek, werd een resolutie aangeno men, waarin o.a. de „liquidatie van de Nederlandse economische bases in Indonesië" als urgent programma punt wordt genoemd. Bovendien zou den. volgens de resolutie, „anti-kolo niale campagnes moeten worden ge houden" in alle sectoren van het openbare leven. De P.N.I. heeft bij de verkiezingen in September het grootste aantal stemmen behaald. Men hoeft dus niet al te optimistisch te zijn over de po litiek die Indonesië in de naaste toe komst zal gaan voeren. Weersverwachting geldig tot van- J avond: J Overdrijvende wolkenvelden en i op de meeste plaatsen droog weer J Zwakke tot matige wind uit Noor- J i delijke richtingen. Dezelfde of iets lagere maximumtemperatu- ren als gisteren. Vandaag: Zon onder 17.52 uur, J i maan onder 17.13 uur. Morgen: Zon op 7.02 uur, maan op lO^jgur. J De Duitse Lutherse predikant, Mar tin Niemoeller, die acht jaar in een concentratiekamp heeft doorgebracht, wegens zijn verzet tegen Hitier, heeft in een toespraak te Rochester (New- York) de vrees uitgesproken, dat het nieuwe Westduitse leger op de oude (Duitse) oorlogsmachine zal lijken. Volgens hem bestaat slechts 17 pro cent van de Westduitsers die zich voor 't leger gemeld hebben, uit jon geren of niet-oudstrijders. Gevraagd naar de officiële instel ling van een Westduits leger in Bonn op Zaterdag, verklaarde Niemoeller: „Het ziet er uit als een terugkeer naar de Europese opvatting, dat de militairen een macht zijn binnen de regering. De Scandinavische landen en Zwitserland hebben militaire orga nisaties. die werkelijk legers van bur gers zijn, doch dat zijn uitzonderin gen. Een 22-jarige Britse jacht- vlieger moest enkele maanden geleden uit zijn toestel sprin gen, toen dit een snelheid had bereikt, die de geluidsgrens had overschreden. Hij overleefde de sprong, maar liep ernstige ver wondingen op. Nu hij weer wat op krachten gekomen is, heeft hij het verhaal gedaan van zijn ervaringen in die verschrikke lijke minuten. De vlieger, Henry Molland, merk te na het overschrijden van de ge luidsgrens, dat zijn Hunter - straal- jager niet meer op de bewegingen van de stuurknuppel reageerde. Veel tjjd had hij toen niet meer, want liij had het toestel even tevoren in duik vlucht gebracht. Het had 'n snelheid van meer dan 1100 km per uur. Molland zat vastgebonden aan een schietstoel en hij was uitgerust met een zuurstofapparaat, een gewatteerd vliegerpak en een zwemves'. Om zich te bevrijden moest hij de kap van de cockpit verwijderen, een bescher mingsmasker voor zijn gezicht trek ken en daarna op de knop drukken, die de springlading, onder de schiet stoel ontsteekt. De vlieger was bang, dat, na het verwijderen van de cockpit-kap de luchtdruk zo hevig zou zijn, dat de armen hem tegen het lichaam ge drukt zouden worden, zodat hij niet in staat zou zijn, de apparatuur van de schietstoel te bedienen. Hij trok het masker voor zijn gezicht, op het- zelfde moment dat hij de kap los gooide. Op een hoogte van ongeveer 7000 meter ging de schietstoel de ruimte in. Van de eerste 20 seconden daarna herinnerde Molland zich niets. Daarna merkte hij dat het bescher mingsmasker eenvoudig van zijn ge zicht was geblazen. Een stekende pijn in zijn bovenarm verried bovendien, dat het been tussen elleboog en schouder gebroken was. Met enor me kracht was de arm namelijk naar achteren geslingerd en rond de schiet stoel gebogen. Molland joeg naar beneden met een snelheid van meer dan 150 kilometer per uur. De vliegkap vloog hem van het hoofd, zijn handschoenen werden uitgerukt en het armbandhorloge werd hem van de pols gescheurd. Bovendien verloor hjj, door de kracht van de luchtstroom een schoen en 'n sok. Op dat moment, zei luitenant Mol land, moet ik volledig tot bewustzijn zijn gekomen. Op het moment dat mijn parachute zich opende, zag ik ver beneden me. de kist in zee dui ken.... Hijzelf belandde eveneens in het water, maar doordat ziin arm ge broken was, kon hij het zwemvest op zijn rug niet losgemaakt krijgen. Gelukkig was er een bootje in de buurt en na enkele angstige minuten was Molland in veiligheid. Behalve die gebroken arm bleek hij een bek kenbreuk te hebben opgelopen en bo vendien had hij twee blauwe ogen. De ondanks alles toch nog fortuin lijke vlieger is de eerste die een sprong heeft overleefd uit een toe stel, dat een snelheid had groter dan die van het geluid. Reuter meldde gisteren, dat een Amerikaanse vlieger hetzelfde over komen zou zijn en dat deze piloot het er eveneens levend zou.hebben afge bracht. In, alle parochies van Limburg zal een opinie - onderzoek worden ge houden over de collecten, het vaste plaatsengeld en de tarieven voor hu welijks- en begrafenisplechtigheden. Er is een streven om deze wijzen van betaling af te schaffen, zoals dat in Wahl- en Nijswiller is voorgesteld. Gestreefd wordt naar een gemid delde vrijwillige bijdrage, afhanke lijk van het inkomen, van dertig gul den per jaar en per gezinshoofd. Het blijkt intussen dat in Wahl- en Nijswiller de kogel nog niet door de kerk is. Het nieuwe systeem zou door de parochianen niet onverdeeld wor den toegejuicht. De Zuidafrikaanse regering heeft besloten de bureaux van haar per manente vertegenwoordiging bij de V erenigde Naties te New - York voor de rest van de huidige zitting van de Algemene Vergadering te sluiten. Deze actie is bedoeld als een pro test tegen het feit, dat de beheer- schapscommissie van de V.N. de heer Michael Scott, een fel tegenstander van de Unie, over de kwestie Zuid- West-Afrika heeft gehoord. Zeven weken heeft president Eisen hower door moeten brengen in het militair hospitaal te Denver, maar op het ogenblik is hij weer bezig aan te sterken. Op de banen van 't Witte Huis te Washington heeft hij zelfs alweer een partijtje golf ge speeld, zoals de foto laat zien. Gis teren is de president voor een ver blijf van zes weken naar zijn buiten in Gettysburg vertrokken. De nieuwe resident-generaal van Marokko, de oud - hoofdcommissaris van politie van Parijs, An.dré Dubois heeft te Rabat zjjn functie aanvaard. Na de leden van de Marokkaanse troonraad te hebben begroet, ontving hij vooraanstaande Franse en Marok kaanse personen, alsmede buitenland se vertegenwoordigers. De Nederlandse consul-generaal mr J.W. Wijnaendts, heette namens het corps consulaire de nieuwe resident- generaal welkom. Sultan Ben Joessef. die nog altijd in Franrijk vertoeft, heeft in afwach ting van zijn terugkeer naar Marokko een boodschap tot het Marokkaanse volk gericht. De handelaar in oud jjzer E.D. te Harskamp heeft bij de politie aan gifte gedaan, dat uit een kast in zjjn slaapkamer een kistje, met een be drag van 30.000 aan bankbiljetten is gestolen. Een ander kistje, dat er vlakbij stond en waarin zich een nog groter bedrag aan papieren geld bevond, werd door de inbreker(s) blijkbaar over het hoofd gezien. Een Scheveningse jongen zag een kinder jasje in het water van de Bad huiskade drijven. Van een schuit af viste hij het jasje op. Tot zijn grote schrik en verbazing merkte hij, dat er een klein kind in, zat. Met hulp van een dame en een vriendje werd het kind op de wal gebracht. Het was een vijfjarig jongetje uit de buurt, dat kennelijk bij het spel te water was geraakt. Al spoedig was het kind weer zodanig bij zijn positieven, dat het kon vertellen, waar het woonde. Alle beklaagden in de zaak van de Indonesische infiltranten in de Etns- baai op N.-Guinea hebben een vol ledige bekentenis afgelegd. Het ge tuigenverhoor bood geen nieuwe as pecten. Op 22 November zal het re quisitoir gehouden worden. De land rechter zal waarschijnlijk op 23 No vember uitspraak doen. Pedro Aramburu, die Lonardi is opgevolgd als voorlopig president van Argentinië, heeft een militaire Raad van vijf man ingesteld, waarvan hij zelf voorzitter is. Voorts hebben hier in zitting admiraal Isaac Rojas, de vice-president en de ministers van land-, zee- en luchtmacht. Aanvankelijk was gemeld, dat Lo nardi ten behoeve van Aramburu was afgetreden, doch later maakte Lonar di bekend, dat wijziging „uitsluitend een gevolg is van een besluit van de strijdkrachten". Een later regerings communiqué maakte bekend, dat ge neraal Lonardi verzocht was af te treden, omdat mannen met totalitaire opvattingen, „afwijkend van de Ar gentijnse geestesgesteldheid en zich verschuilend achter het katholieke geloof, trachtten de revolutie van haar rechte weg te laten afwijken". Aramburu heeft ook twee ministers beëdigd. Een van hen is de 70-jarige Eduardo Busso. die de leiding van het ministerie van Binnenlandse Za ken weer op zich nam. Ex-president Peron heeft verklaard dat hij de val van zijn opvolger, ge neraal Lonardi, reeds enige dagen had verwacht. Generaal Aramburu noemde hij ..precies even incompetent als Lonar di". Generaal Lonardi en de afgezette minister van Vervoer, Uranga hebben huisarrest, zo wordt nog nader ge meld. Het Algemene Vakverbond, waarin de Peronisten grote invloed hebben, heeft orders uitgegeven voor een algemene staking in de sleuteün- dustrieëh van het land.

de Stem | 1955 | | pagina 1