VREEDZAME STAATSGREEP IN BRAZILIË BOER HOPMAN durfde het aan POTSIERLIJKE PARADE VAN PRESIDENTEN Schip met autoriteiten kreeg granaten na Ruilhandel in mensen Eindhovenaar Van der Y. door Duitser vermoord? Vijfduizend Ambonnezen terug naar Indonesië Westduits leger kan er in een oogwenk zijn VVD eist een stemming V erdwenen ex-pleegmoeder in België aangehouden Redt hij zijn grond? Winstdeling gewenst r Arrestaties en patrouilles Israël: geen verademing De zaak-Anneke Beekman DAGBLAD VOOR ZEELAND President nu lopend patiënt Radio-Vaticana: Bendeleider is verdwenen HOOGSTE PUNT BEREIKT Moskou achter mistgordijn... Minister van Uiiel maakt raming Beleiduiterste voorzichtigheid Geef grenspolitie de naam Leger' Woensdag einde Geneve r van Minder wind Om 17 mille Een sociale verzekeringsbank Moeder-overste ook gearresteerd SER stelt commissie vakopleidingen in Hij begon een kort geding tegen de gemeente IN JENEVER GESTIKT 95e JAARGANG No. 21994 Uitgave N. V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaux: Breda, Losse nummers 13 ct. Postrek no. 278841 Reigerstraat 16. Tel.: Directie,, Redactie en Administratie 3351. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J J ti A Bruna Redactieraadr C. J v Hootegem, Mr Dr A J J M Mes, Mr. H M L. de Rechter, L J v t Westende, P. V. M. Vercauteren Abonnementsprijs bij vooruitbetaling f 5.85 per kwartaal, per post f 6.55, per week (uitsluitend bij niet post- bestell.) f 0.45. Incasso wordt berekend. Voor God, Koningin en Vaderland aWaïl ZATERDAG 12 NOVEMBER 1955 Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.35 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0 85 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke «ard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuws." editie f 0.14 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.35 per m/m). Bi) contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. OOSTBURG: Nieuwstraat 41, Tel. no. 35) Voor het eerst sedert zijn ziekte, is de president van de Verenigde Sta ten weer in staat zich lopend te verplaatsen. Bij het bezoek van de president van Guatemala, Carlos Castillo Armas, heeft de president zich vertoond in de weinig officiële kledij van een badjas. Op de foto rechts de president van Guatemala en op de achtergrond de staatsse cretaris, Herbert Hoover. Enkele Braziliaanse staatslieden, die eergisteren nog in hoog aanzien stonden, zijn gisteren aan boord van een kruiser in allerijl het zeegat uitgevaren, terwijl een kustbatterij hen bij wijze van afscheid met granaten beschoot. De tot nu toe waarnemende pre sident van Brazilië, Luz, de ministers van Marine en Justitie, de opperbevelhebber van de vloot en nog enkele autoriteiten, bevon den zich aan boord van de kruiser. Zij vluchtten naar onbekende bestemming en wat zij achterlaten is een ware heksenketel. Inge wikkelde staatsgrepen zijn in Latijns-Amerika niets bijzonders, maar deze die Brazilië betreft is toch wel enig in zijn soort. DE POLITIE is in Algerije een klop jacht begonnen op 11 ter dood veroor* deelde Argentijnse terroristen, die Donderdag uit de gevangenis te Con- stantine zijn ontsnapt. Onder hen is de leider van een opstand van verle den jaar. DE KNAC heeft de ministerraad ver zocht dp Kon. Marechaussee in te zet ten voor het toezicht op alle dus ook het burgerverkeer op de buiten wegen. DE STATEN van Suriname hebben een motie van afkeuring tegen de mi nister van Volksgezondheid verwor pen. Het ging om het ontslag aan een chirurg* die buiten zijn boekje was ge gaan. DE COADJUTOR van kardinaal Se- gura van Spanje is benoemd tot Apos tolisch Administrator. De gezondheids toestand van kardinaal Segura is slecht. MEVR. DE CALONNE, die woont op de Haegse Laen van Meerder- veurt, vierde gisteren haar 106e verjaardag. De nog kwieke oude dame, ontving in de ochtend haar boezemvriendin, die 103 jaar oud is. Er waren massa's bloemen. De gebeurtenissen namen een aan vang toen op 3 October zekere Jusce- lino Kubitschek de presidentsverkie zingen won. Hij zou de plaats gaan in nemen van Café Filho, maar het mo ment voor ambtsoverdacht was nog niet gekomen. Toen werd Café ziek en volgens de Grondwet werd de voor zitter van het parlement, Luz, als waarnemend president aangewezen. Direct kreeg deze ongenoegen met de minister van Oorlog, Lott, die prompt besloot zijn functie neer te leggen. In dezelfde tijd had een hoge officier van het Leger openlijk een staatsgreep gepropageerd, maar maatregelen wer den niet tegen hem genomen. Lott zag zijn kans schoon en gistermorgen deel de hij mee, dat hij de militaire disci pline zou herstellen. Hij werd ge steund door het garnizoen van Rio de Janeiro. Tanks en pantserwagens doorkruisten de stad en in korte tijd waren alle openbare gebouwen door aanhangers van Lott bezet. De rege ring keurde dit optreden af, maar waarnemend president Luz koos eie ren voor zijn geld en vluchtte het bin nenland in. RUGDEKKING Lott zat niet stil. Hij sprak met mi litaire leiders en vrienden van hem op hoge posten, om zijn actie de nodi- Duitse wind waait door vakbeweging in Saarland De voorzitter van het Saarlandse eenheidsvakverbond, Schaefer, is af getreden. Na de overgang van de gro te bonden van fabrieksarbeiders naar het nieuw-opgericht „Duitse vakver bond Saar", een zusterorganisatie van de Westduitse eenheidsvakbeweging, is de oude vakbondsorganisatie openlijk in moeilijkheden. Steeds meer vak bonden zoeken aansluiting bij het „Duitse Vakverbond Saar". Kubitschek binnenkort rustig zijn ambt kan aanvaarden. Als Lott echter zich zelf de grote brokken wil bezorgen, vormen de gebeurtenissen van giste ren, die in feite een staatsgreep zijn, bet begin van nieuw bloedvergieten. De KLM heeft het veiliger gevonden, Rio de Janeiro voorlopig niet aan te doen. ge rugdekking te geven. Kennelijk is de bedoeling van zijn coupe, Kubit- scheks toekomstige status veilig te stellen. Het leger wil liever verhinde ren, dat Kubitschek president wordt. Deze man wordt door het leger als een waardeloze figuur beschouwd. Er kan ook een compromis gevonden worden. Gisteren regende het arrestatiebeve len. Het ziekenhuis, waar president Café verpleegd wordt, werd omsingeld en overal stonden tanks. Lott weet zich vrij zeker van de macht. Het congres heeft Luz al beschuldigd van ongeschiktheid voor het president schap. De vice-voorzitter van de Se naat, Ramos, is nu als waarnemend president aangewezen. Het is mogelijk, dat de storm weer gaat liggen en dat Radio Vaticana heeft een commen taar gewijd aan het nieuwe aspect van internationale politieke onder handelingen over een politieke ruil handel met mensen en mensenlevens als objecten. Het is duidelijk, dat de sympathie van geheel de wereld uitgaat naar de mannen, die pas tien jaren na het einde van de oorlog in vrijheid wer den gesteld, en geen land ter wereld, ook niet de grootste staat van sla vendrijvers der geschiedenis. Rusland, kan zich aan de plicht onttrekken, dit recht te erkennen. Zij, die aanwezig zijn geweest in het grote doorgangskamp van Fried- land, konden in het gelaat van iedere terugkerende gevangene de geschie denis van een tragisch lot lezen en wisten, dat deze mannen voor hetgeen hun regering heeft gedaan, duur heb ben betaald. Het is voor een ieder duidelijk, dat gevangenen niet ge bruikt of beter misbruikt mogen - worden ter bereiking van po litieke doeleinden, en dat de Weste lijke landen nooit kunnen instemmen met een ruilhandel met mensen en mensenlevens. Riskeert het Westen bewapeningswedloop Een bericht, dat Italië 30 „Vampire"- straaljagers aan Egypte zou leveren, is in officiële Italiaanse kringen ont kend. Het gerucht is daarmee echter niet de kop ingedrukt. Syrië is allesbehalve verrukt over de Engelse voorstellen om in het Pa lestijnse conflict te bemiddelen. „En geland blijft de kwesties aanpakken op dezelfde wijze als lang geleden", wordt gezegd. De Arabische landen eisen uitvoering van de VN-resoluties, zonder meer. Aan de bestandslijn is weer een Israëlische patrouille bescho ten door Jordaanse grensposten. Stevenson, die in 1952 democratisch candidaat voor het presidentschap der VS was, heeft de gedachte geopperd, om in de omstreden gebieden aan de Israëlisch-Arabische grenzen, VN-pa- trouilles te laten waken. De Egypti sche premier Nasser heeft verklaard, flat Egypte meer wapens van het sov jet-blok kan krijgen, als Israël weste lijke hulp ontvangt. De Belgische justitie is tot de con clusie gekomen, dat de te Oostmalle vermoord gevonden Eindhovense smokkélaar, Jaak van der V„ een voorname rol heeft gespeeld in een bende, die de laatste tijd in het Ne derlandse grensgebied tientallen koeien heeft gestolen en deze naar België smokkelde. Eén der kopstukken van de dieven en smokkelaarsbende was een Duitser, die ook verdacht wordt van de smok kel van gestolen auto's van Duitsland naar België. Deze Duitser is sinds eni ge tijd spoorloos verdwenen. Uit ver klaringen van smokkelaars heeft de politie kunnen afleiden, dat deze Duit ser in staat was Van der V. te ver moorden. Gebleken is, dat de rode kipauto, waarover wij al eerder schre ven, vroeger diende voor het vervoer van gestolen vee. GISTERMIDDAG is door onbekende oorzaak brand ontstaan in de rijwiel- fabriek „Maxwell" in Amsterdam. De schade is aanzienlijk. De firma was verzekerd. MINISTER BEEL heeft in zijn M. v. A. meegedeeld, dat er een commissie voor de kerkenbouw zal worden inge steld. Voorzitter van deze commissie wordt mr E. M. J. A. Sassen, lid van Provinciale Staten en Eerste Kamerlid. DANKBAAR voor de goede zorgen en toegejuicht door verheugde Amerika nen, is president Eisenhower uit Den ver. waar hij wegens een hartaandoe- ning werd verpleegd, vertrokken. DOOR DE STAKING van grondperso neel op de burgervliegvelden in Frankrijk zal de luchtpostcorrespon dentie, voorzover die via Frankrijk loopt, vertraging ondervinden. BOELGANIN heeft gezegd, dat hij het liefst „mijnheer" genoemd wil worden, als hij binnenkort in India op bezoek komt. De India'se regering vindt het best, hoewel men niets tegen de titel „maarschalk" heeft. Waarom ook? DE RUSSISCHE academie van weten schappen zal in 20 van de 52 door haar uitgegeven tijdschriften, korte samen vattingen van de artikelen in het En gels of Frans publiceren. Te Goirle-Poppel hebben de officie ren van Justitie van Den Bosch en Roermond een onderzoek geleid naar een omvangrijke -.nokkelaffaire, ver moedelijk van Volkswagens, afkom stig uit Duitsland, die in België ver kocht werden. Mededelingen zijn niet gedaan, maar het is niet onmogelijk dat de Nederlandse Justitie ook een draad in handen heeft, die kan leiden tot ontraadseling van het smokkelaars drama te Oostmalle, waarvan wel al gemeen wordt aangenomen, dat het een veelomvattende affaire fs. Minister van Thiel heeft in de Tweede Kamer gezegd, dat hij veronderstelt dat ongeveer 5000 Ambonnezen naar Indonesië zullen repatriëren. Officieus was hem ter ore gekomen, dat de eis van Indonesische zijde, dat zij een spijt betuiging zouden moeten geven, later is omgezet in de eis van een loyaliteits verklaring. De minister vertolkte het standpunt der regering, dat men de Ambonne zen in deze volkomen vrij moet laten. Om tactische redenen wil de regering echter niet de Ambonnezenleiders, die uit de kampen geweerd worden, nu toe gaan laten. Prof. Gerbrandy (A.R.) haakte daar op in en zei, dat de rege ring de „echte leiders van de Ambonne zen" weert, maar anderen toelaat. Hij waarschuwde omdat men niet met een eenvoudige repatriëring te maken heeft, maar met terugsturen van men sen naar het land van de vijand. Het zijn ook geen „displaced persons", die men maar ergens ter wereld kan on derbrengen, aldus deze woordvoerder die altijd voor de Ambonnezen in het krijt treedt. Mijn ontboezeming is, aldus mi nister van Thiel, dat het niet mijn taak is om de status van de Am bonnezen in het verzorgingsbeleid te betrekken. De regering wil slechts intermediair zijn tussen deze men sen en Indonesië. Mijn beleid is op uiterste voorzichtigheid gericht. Ac tief ondernemen wtf niets. De minister deelde nog mee, dat de zorg voor de huisvesting niet zal wor den stopgezet, omdat er zeker nog Ambonnezen in ons land zullen blij- 1 ven. Het Westduitse kabinet heeft beslo ten, dat de grenspolitie onder het mi nisterie van Defensie zal gaan ressor teren. De 20.000 leden van de grens politie mogen zelf kiezen. Of er een grenspolitie zal blijven bestaan weet men nog niet. De grenspolitie ressor teerde tot dusverre onder „Binnen landse Zaken." De conferentie van Genève zal, als Molotov ermee instemt, reeds Woens dag a.s. worden beëindigd. De Wes telijken willen vandaag ook vergade ren en daarmee offeren zij een vrije dag op. Het enige nieuwè denkbeeld, dat gisteren naar voren kwam, was i 4 4 t 4 i i t i 4 4 i i i i 4 4 t t 8.06 uur. 4 4 4 4 tot Weersverwachting, geldig vanavond, opgemaakt Vrijdag- i avond te 23.15 uur. 4 Veranderlijke bewolking en op J de meeste plaatsen droog weer. f Zwakke tot matige Zuidelijke 4 wind. Dezelfde middagtemperatu- ren als gisteren of iets lagere. Vandaag: zon onder 16.57, maan 4 onder 15.39 uur. i Morgen: zon op 7.56, onder 16.55 maan op 6.59 onder 16.05 uur. j Maandag: zon op 7.58, maan op i 4 Vlieger moet zijn beide benen missen De naar Canada geëmigreerde Dordtenaar Gerhard Lozie, die in October tien dagen op de vleugel van het verongelukte vliegtuig, waarin hij tweede vlieger was, in nijpende kou en zonder voedsel heeft gezeten, zal beide benen, die waren bevroren, moeten missen. Enkele Dordtenaren hebben een comité gevormd, dat zich ten doel stelt gelden in te zamelen om de ouders in de gelegenheid te stellen per vliegtuig naar Canada te reizen. afkomstig van minister MacMillan, die opperde, dat de Grote Vier dienen in te stemmen met gedeeltelijke ontwape ning, inplaats van te wachten op een allesomvattend plan, dat op het ogen blik geen kansen heeft. Men zou al vast kunnen komen tot evenwicht van strijdkrachten op een lager niveau. Controle op de uitvoering der over eenkomst blijft echter nodig. De Westelijke mogendheden hopen komende lente of zomer een volgende conferentie van ministers van Buiten landse Zaken der „grote vier" te or ganiseren ten einde een nieuwe po ging te doen om overeenstemming te bereiken over een hereniging van Duitsland. De Tweede Kamer heeft gisteren geweigerd om de begroting van maat schappelijk werk, zonder hoofdelijke stemming goed te keuren, zoals door dr Kortenhorst was voorgesteld. De VVD heeft bij monde van de heer Rit meester, blijkbaar de consequentie getrokken uit de actie, die de Kamer tegen het uitgavenbeleid van de over heid heeft ontwikkeld. Aan het eind van de vergadering kwam deze oppositie plotseling boven, doordat hoofdelijke stemming werd gevraagd over een post van 17.500 voor een persdienst bij het ministerie. Dinsdag zal dit in stemming komen. De leider van het bureau-persdienst was door minister Van Thiel reeds benoemd, maar de VVD neemt daar geen genoegen mee. Het is de vraag in hoeverre deze oppositie Dinsdag steun zal krijgen en in hoeverre het principieel verzet tegen de uitgaven- politiek der regering tot verdere moei lijkheden zal kunnen leiden. De opmerkingen, die de Kamer bij de begrotingsbehandeling heeft gemaakt over een materieel onbelangrijke kwestie, be wijzen de geprikkeldheid, vooral wan neer het gaat om overheidsinvesteringen De nu opgestoken wind kon weieens aan wakkeren tot een storm, als de begro ting van Algemene Zaken wordt be handeld. Dan komt ter sprake, dat een aantal RVD-ambtenaren op kasteel Mau- rik in VUght een nachtfeest heeft bijge woond. i.v.m. opnamen voor de Van Gogh-film. De Kamer kwam hierachter en in de schriftelijke stukken liet zij dat al behoorlijk blijken. Ook bij de be handeling van minister Stafs begroting zullen nog kwesties rijzen. Het vertrek van de Nederlandse zwemstertjes, die zullen deelnemen aan zwemwedstrijden, welke dit week-einde in Moskou worden ge houden, heeft, wat men noemt, „Keel wat voeten in het water ge had".... nadat, na het ophelderen vart een seinfout, Vrijdagmorgen einde lijk niet twee, maar zes meisjes op Schiphol waren aangekomen om met het toestel naar Praag te vertrek ken, bleek dat deze vlucht wegens mist in Praag was geannuleerd zodat het wachten werd op een andepe verbinding. - Wachtend op Schip hol ziet men hier v.l.n.r.: Rika Bruins, Joke de Korte, Lotte Heni- ger, Jopie van Alphen, mevrouw Braun, Kokkie Gastelaars, Ada den Haan, de 2e secretaris van de sport- commissie van de KNZB, B. Plan- jer en de voorzitter van deze sport» commissie, J. Armbrust, die de meis jes uitgeleide deed. Bij dé Tweede Kamer is een wets ontwerp ingediend, dat strekt tot op richting van een sociale verzekerings bank, de opvolger van de Rijksverze keringsbank. Nu binnenkort met de ouderdoms voorziening een vorm van volksverze kering zijn intrede doet, is het naar het oordeel van minister Suurhoff niet gewenst, de Rijksverzekerings bank, als zuiver overheidsorgaan, hier mee te belasten. In het bestuur van de nieuwe bank zullen daarom, naast de overheid, ook de werkgevers en werk nemers vertegenwoordigd zijn. Elke groep wordt door vijf personen verte genwoordigd. Naar officieel uit Brussel is meegedeeld, zijn mevrouw G. van M., hoofdverdachte in de De restauratie van de Groote- of St. Laurenskerk in Rotterdam was Vrijdag zover gevorderd, dat met de voltooiing van de kruisings- of daktoren het hoogste punt was be reikt, een gebeurtenis, welke een mijlpaal in het herstel van de in het eerste oorlogsjaar zwaar gehavende kerk mag worden genoemd en waar aan een plechtige bijeenkomst werd verbonden. De foto toont de toren met de vaderlandse driekleur fees telijk op de spits. De SER heeft een commissie voor vakopleidingsaangelegenheden inge steld. Men begint met een kleine commissie. De vakopleidingsaangele genheden worden mettertijd geheel overgenomen van de stichting van de Arbeid. De SER besloot vervolgens, na een langdurige gedachtenwisseling, aan het in te stellen bedrijfschap-kappers- bedrijf do bevoegdheid te verlenen om minimumprijzen vast te stellen. Dit is echter een geclausuleerde be voegdheid. „Asse denken dat ze Hopman kenne, dan kenn.e ze 'm nog niet". Deze wij ze uitspraak klonk uit de mond van een boer uit Sloten, bij Amsterdam, die besloten heeft het op te nemen tegen niemand minder dan de gemeente Amsterdam. Boer Hop man woont al 25 jaar on der de rook van de hoofd stad en hij heeft daar een stuk land waar koeien grazen. Dit land is eigen dom van de gemeente, die het lang aan Hopman had verpacht, maar het nu wil gebruiken voor de stads uitbreiding. Bij de paehtrechter vroeg Hopman begin van dit jaar verlenging van zijn pachtcontract aan. Nor maal zou hij die verlen ging zeker niet gekregen hebben, omdat stadsuit- breidi .g nu eenmaal net zoiets is als het noodlot, maar in het uitbreidings plan stond, dat de ge meente de omstreden grond zou toewijzen aan reeds eerder verdreven tuinders uit Amsterdam, die er tuinderijen op zul len aanleggen. De pacht wet zegt echter, dat ont binding van een pachtcon tract slechts mag geschie den, indie. de grond be stemd wordt voor doelein den, die n i e t op de land bouw betrekking hebben. Hopman kréég derhalve zijn verlenging. De ge meente volgde echter haar eigen weg en vroeg de rechtbank om een beschik king voor voorlopige inbe zitneming van de grond: het voorspel tot onteige ning, Hopman dagvaardde prompt de gemeente in kort geding, maar de pre sident van de rechtbank gaf hem te verstaan, dat tuinderijen ook wel tot de volkshuisvesting konden behoren. Hopman in "hoger beroep en de gemeente ook. De gemeente is nogal vreemd bezig, want zij heeft bovendien een ont eigeningsprocedure lopen. Daar het hier om gemeen tegrond gaat, procedeert de gemeente dus tegen zich zelf! Toen de gemeente van de rechtbank toestem ming kreeg de grond voor lopig in bezit te nemen, liet zij Hopmans land meteen omploegen, terwijl Hopman het kort geding al aanhangig had ge maakt. De zaak was dus nog „sub judice". De gemeente zelf had intussen beroep aangete kend bjj het Pachthof In Arnhem. Nu zal eerst het Hof in Amsterdam, waar voor de zaak in hoger be roep diende, uitspraak doen en daarna komt de uitspraak van het Pacht hof. Hopman voelt zich ze ker van de overwinning, ook al zou hij alleen maar een extra schadeloosstel ling krjjgen. zaak Anneke Beekman, en de moeder overste van het klooster te Valmeer, gearresteerd. De uit levering van beide vrouwen is door de Nederlandse regering gevraagd. Mevr. Van L„ de ex-pleegmoeder van Anneke Beekman, was eind October door de Amsterdamse rechtbank ver oordeeld tot acht maanden gevange nisstraf, met bevel tot onmiddellijke m hechtenisneming. De 66-jarige moeder overste van het Belgische klooster kreeg zes maanden en zij moest even eens terstond worden gearresteerd. Mevr. Van M. bleek echter onvind baar. Zowel mevr. Van M. als de moe der-overste hadden hoger beroep la ten aantekenen tegen de rechtbank- vonnissen. Dat de meningen in het parlement verdeeld zijn over de vraag of men nu tot loonsverhoging moet overgaan, of dat de winstendeling de aangewezen methode is, blijkt ook weer uit het voorl. verslag van de Tweede Kamer over de begroting van Economische Zaken. Vele leden zien het als onvermyde- lijk, dat het prijsniveau ook de in vloed van de in te voeren ouderdoms voorziening en de oplossing van het huurverschil zal ondergaan. Aan de eis om enerzijds de welvaart door loon- en prijsvorming op rechtvaardi- te verdelen en tevens ander zijds ruimte te houden voor huuraan- passing en ouderdomsvoorziening, meenden deze leden slechts te kunnen voldoen door toepassing van winstde ling. INDUSTRIE Van verschillende zijden klinkt de wens tot opstelling van een nieuwe industrialisatienota. De raming vol gens de vierde industrialisatienota zou aoeus op tal van punten zijn achter haald. De productiviteitsstijging van 15 pet., die in vijf jaren kon worden bereikt, is nu reeds (na 2 jaren) ge realiseerd. De taakstelling dient daar om aan de werkelijke cijfers te wor den aangepast. BENELUX De planologische zijde verdient meer aandacht. In het bijzonder vroeg men daarbij de aandacht voor de invloed van de centrale ligging van Noord- Brabant in een Benelux-markt. P.B.O. Onbevredigend noemt men de vor deringen van de PBO-gedachte de mijnindustrie niet meegerekend. Mag men een toestand, waarbij wel een minister, maar geen departement voor de PBO bestaat, wel handhaven? "N Onder de gebruikelijke stroom van hotel-briefjes, die de poli tie van Amsterdam 's nachts te verwerken krijgt, was er gister nacht één, dat de wachtcom mandant van het bureau War moesstraat zijn bril iets vaster op zijn neus deed zetten. Er stond nl. laconiek op geschre ven: „in de jenever gestikt". Er werd een onderzoek inge steld. Daaruit bleek dat in het betrokken logement niemand was overleden, maar wel dat daar de mededeling was bin nengekomen dat „Tinus in de jenever was gestikt". De loge menthouder had gemeend er goed aan te doen de politie in kennis te stellen. Na wat heen en weer gepraat kwam aan het licht dat „Tinus, na enkele glaasjes te hebben gepleegd, zich te goed had gedaan aan een hoeveelheid pekelvlees en daarbij in moeilijkheden was geraaktIn het Binnengast huis, waar de man voor me dische hulpverlening naar toe was gebracht, is hij overleden.

de Stem | 1955 | | pagina 1