Kamer aanvaardde motie-Lucas. ondanks protest van minister EEN ZONDERLINGE SINJEUR... Vliegtuig in zee gestort Molotov komt met „nieuw ontwapeningsvoorstel Prof BEEL antwoordt de Tweede Kamer Amerika waarschuwt Luchtverkeer ontwricht door Franse staking Geprikkelde stemming in Tweede Kamer VORSTEN IN VATICAAN j Faure vraagt Investeringsbeperking is schot voor de boeg vertrouwen Kreten begeleidden de installatie van Arana WELDRA IS HET ZOVER! Armlastigmet kapitaaltje op zak Fiducie in motorfiets HOOP VOOR FRANKRIJK DAGBLAD VOOR „.Extra-rckcnkamer" levensvatbaar? Geen initiatief bij het Westen Grens in Baarle wordt bezien Bewolkt Het Midden-Oosten (ten zoveelste male) Conflict in Argentinië bezworen? Rome-reis van Mgr Copello Groot lek bij Scotland Yard Grondpersoneel eist een toelagi LandeUjk plan voor kan kerbestrijding r 95e JAARGANG No. 21993 Uitgave N. V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaux: Breda, Losse nummers 13 ct. Postrek. no. 278841 Eeigerstraat 16. Tel.: Directie, Redactie en Administratie 3351. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H_ A. Bruna. Redactieraad: C. J. v. Hootegem, Mr Dr A J. J. M Mes, Mr. H. M. L. de tiechtet, L. J v.'t Westende, P. V. M. Vercauteren Abonnementsprijs bij vooruitbetaiing t 5.85 per kwartaal, per post f 6.55, per week (uitsluitend bij niet post- bestell.) f 0.45. Incasso wordt berekend. Voor God, Koningin en Vaderland oWaïf Bureau vooi de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, Telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, Telefoon 102 (Bijbureaux: Terneuzen, Noordstraat 56, Tel. 2601 VRIJDAG 11 NOVEMBER 1955 Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.35 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.85 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke «ard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuws- editie f 0.14 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.35 per m/m). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. OOSTBURG: Nieuwstraat 41, Tel. no. 35) riuhb&le voorzieningen worden voorko-i verzorging van de Indische I (Van onze parlementaire verslaggever) „Wanneer Barbertje moet hangen, dan zal zij toch tevoren nog- eens duidelijk haar mening zeggen", aldus minister v. d. Kieft, (in travesti) en nogal geprikkeld tot de Tweede Kamer, die juist de motie Lucas met grote meerderheid van stemmen had aange nomen. In deze motie wordt de regering bewogen om ook de over- lieids-investeringen, met het oog op dreigende inflatie, zo beperkt mogelijk te houden. De minister noemde deze motie een „slag in de lucht" en een „onvriendelijke daad tegenover^de regering", maar de Kamer (uitgezonderd socialisten en communisten) wist van geen wijken. Ter hoogte van het eiland Wight in het Kanaal is gistermorgen een vlieg tuig in zee gestort. Men gelooft, dat het een „Gannet" is, die normaal een bemanning van drie personen heeft. "Vier hefschroefvliegtuigen, twee an dere vliegtuigen, een reddingboot, een oorlogsschip en twee andere schepen namen aan het reddingswerk deel. TWEE VISSERS uit Termunterzijl zijn veilig aan land gebracht, nadat zij 27 uur in de mast van hun gezonken bootje hadden gezeten. Het scheepje was op een wrak gestoten. Het tweetal was verkleumd. OP DE Fidji-eilanden stelt men een onderzoek in naar de ramp, die een vissersvaartuig, dat 25 man aan boord had, moet zijn overkomen. Het schip was onbemand aangetroffen, maar ge bleken is, dat er na het ongeluk nog iemand op het vaartuig heeft ge woond. Het logboek is weg. VOOR DE civiele rechtbank van Brus sel wordt de tegeneis van prof. Core- mans, die tegen de kunstverzamelaar Van Beuningen in geding getreden is, behandeld. Prof. Coremans eist een millioen francs schadeloosstelling. OP DE universiteit van Man chester heeft men een machine gemaakt, die redelijk goed kan schaken en dammen. De machine moet echter tienmaal groter en sneller zijn, wil zij kunnen scha ken als een schooljongen. AAN CLARA Eggink, Bertus Aafjes. Jan Engelman, Pierre Kemp, Alfred Kossman, dr J. W. Schulte Nordholt, Gab. Smit en Hendrik de Vries heeft de minister van O. K. en W., het schrijven van een gedicht over Rembrandt opgedragen. DE IJZER- en staalarbeiders in het Ruhrgebied hebben besloten in staking te gaan, als de door hen gestelde looneisen, waarover thans onderhan delingen gaande zijn, worden afgewe zen. INDONESIë heeft mr Utoyo Ramlan afgevaardigd, om in ons land bespre kingen tussen Indonesië en Nederland op ministerieel niveau, voor te berei den. Indonesië blijft erop rekenen, dat er dit jaar al geconfereerd wordt. IN AMSTERDAM hebben inbrekers een textielgroothandel voor tien mille Denadeeld, door costumes, rollen stof te halen. Een bewoner van ae Zijdelaan miste gisteren van aller lei, ter waarde van ƒ6.000.- GISTERMORGEN is een militaire ..riper Cub" bij de legerplaats Olde- broek neergestort. De twee inzittenden van wie er één afkomstig is uit Til burg, liepen verwondingen op. EDUARD van Beinum is benoemd tot commandeur in de Orde van Leopold 11, een hoge Belgische onderscheiding. 5* STOEL heeft de geestelijken in het Westduitse bisdom Passau ver maand, dat zij zich moeten houden ?aP u weh v°I§ens welke een kerke lijk huwelijk vooraf gegaan moet wor den door een burgerlijk huwelijk. DE WESTDUITSE minister van Fi nanciën heeft een belastingverlaging van in totaal 700 millioen Mark in het vooruitzicht gesteld. Voor de defensie wordt in het nieuwe begrotingsjaar 9 milliard Mark uitgetrokken. Tussen de bewindsman en de heer Lucas ontwikkelde zich een kort, maar hevig debat, waarbij cijfers, steeds meer cijfers, de krachttermen waren. Dr Lucas bleef overwinnaar. De heer Lucas vroeg de minister waar om hij niet was ingegaan op zijn voor stel, om een apart controle-orgaan, dat de doelmatigheid der regeringsuitga ven kan beoordelen, in te stellen. De minister zei hierop, dat de gedachte in het Kabinet zal worden overwogen. De heer v. d. Kieft noemde zijn maatregelen tot beperking van de in vestering in het bedrijfsleven, slechts „een schot voor de boeg". „Wanneer de situatie zich verscherpt", aldus de ge prikkelde minister, „zullen deze maat regelen door méér gevolgd worden." Het was olie op het vuur. MAATSCHAPPELIJK WERK Twee katholieken openden vervol gens de besprekingen over de begro ting van minister Van Thiel, die de Kamer tot laat in de avond bezighield. Mej. dr De Vink (KVP) maakte zich zorgen over de snelle groei van het maatschappelijk werk, in verband met de personeelsvoorziening. Het parti culier initiatief schonk, volgens haar, nog te weinig aandacht aan dit werk. Zij vroeg zich af of in de ontwik kelingsgebieden de provinciale plan commissies wel altijd het goede or gaan zijn, om het particulier initiatief op het werk te enten. Men moet zoe ken naar bindende factoren. Prof. Lemaire vroeg de aandacht voor de Ambonnezen. Zij moeten goed worden voorgelicht over wat van hen geëist wordt, wanneer zij naar Indo nesië terugwillen. Er zijn circulaires van Indonesische herkomst in de woonoorden verspreid, waarin onbe hoorlijke propaganda wordt gemaakt. Prof. Lemaire kon ook weinig be wondering hebben voor de wijze waarop de minister de subsidies in zijn begroting verantwoordt. Van PvdA-zijde werd gepleit voor betere samenwerking tussen overheid en particuliere instanties, waardoor dubbele voorzieningen worden voorko men. Ds Fockema (AR) hield een pleidooi voor een beter opvangen van de uit Indonesië terugkerende Neder landers. De heer De Graaff (KVP) wilde ook de nadruk leggen op een betere verzorging van de Nederlanders in Indonesië, die volgens de laatste gegevens bijna allen zullen terugke ren. Omdat deze mensen dikwijls van alle geestelijke banden zijn losgesla gen, brak hij speciaal een lans voor maatschappelijk werk op godsdienstf- ge grondslag. Ook de volgende spre kers, w.o. vooral de heer Ritmeester (VVD) vroegen allen om een goede verzorging van de Indische Nederlan ders. Zij wezen daarbij op de nood toestanden, die zowel in Nederland als in Indonesië bestaan. „Voor deze mensen kan en moet meer worden gedaan". Hetzelfde gold voor de Ambonnezen. De heer Ritmees ter vreesde, dat zy, die van het Indo nesische aanbod gebruikmaken, en te rugkeren, zeer spoedig hun stap zul len betreuren. Van verschillende zij den vroeg mei» nog om inschakeling van een orgaan uit het particulier ini tiatief. dat advies kan uitbrengen voor het verlenen van subsidies en erken ningen van organisaties. Molotov heeft in Genève een ont wapeningsvoorstel ingediend, dat in grote lijnen overeenkomt met Boel- ganins suggesties van Juli j.l. De Wes telijken zijn niet van plan met grote initiatieven te komen. Zij dringen aan op voortzetting van de onderhandelin gen in de UNO. Molotov verwierp Eisenhowers in spectieplan en hij deed een beroep op de grote mogendheden om af te zien van het recht om atoomwapens te ge bruiken. De strijdkrachten van de USSR, de VS en rood-China moesten worden beperkt tot één of anderhalf millioen man elk. De maxima voor Frankrijk en Engeland zouden 650.000 man zijn. Peking' zou aanwezig moeten zijn, als over het communi~stisch-Chi- nese maximum gesproken werd. Al leen de V-raad zou mogen bepalen, wanneer atoomwapens mogen worden gebruikt. Het Westen heeft zich hier steeds tegen verklaard, omdat elk der gro te mogendheden in de V-raad over het vetorecht beschikt. Het Westen kwam met een ont- werp-resolutie, waarin wordt voor gesteld, de besprekingen over een algemeen ontwapeningsplan in de speciale VN-commissie voort te zetten. De Westelijke resolutie pleit voor inspectie en controle als hoek steen van elk ontwapeningsprogram. Molotov ziet in dit alles, evenals in andere inspectieplanen slechts iets waardevols, als het deel uitmaakt van een allesomvattend geheel. Von Bren- tano heeft herhaald, dat Duitsland niets voelt voor een gesprek met de Oostduitse marionettenregering. In Oost-Duitsland zijn opeens de maat regelen van het rode regiem ver scherpt. Dulles weigerde gisteren Molotov een hand te gevenom de fotogra fen een „aardig plaatjete bezor gen. Plotseling stapte Molotov op hem toe en stak hem glunder la chend de hand toe.De fotogra fen knipten prompt. De deskundigen van de grote vier, die in opdracht van hun ministers ge tracht hebben een verslag op te stellen over mogelijkheden om het verkeer tussen Oost en West te verbeteren, hebben besloten geen gezamenlijk ver slag bij de ministers in te dienen. Zij zyn er niet in geslaagd overeenstem ming te bereiken over middelen om te komen tot vrijer handels- en toeristen verkeer en betere culturele uitwisse ling tussen Oost en West. De deskun digen zullen nu aan hun eigen minis ters verslag uitbrengen. De koningen van Denemarken en Zweden hebben met hun gemalin nen een bezoek gebracht aan de be roemde basiliek van St. Pieter in Vaticaanstad. Beide vorstenparen brengen een privébezoek aan Italië. We zien hier v.l.n.r. koningin Louise van Zweden, koning Frederik van Denemarken, koning Gustav Adolf van Zweden en koningin Ingrid van Denemarken. (Van onze parlementaire verslaggever) Naar minister Beel aan de Tweede Kamer heeft meegedeeld, schenken G.S. van Noord-Brabant alle aandacht aan de vraag of overgegaan moet worden tot instelling van een zelf standig openbaar bestuurslichaam in de Brabantse Bieshosch. GEMEENTEFONDS In zijn M. v. A. merkt minister Beel een ander onderwerp behandelend op, dat de gemeenten bij het opstel len van een begroting, uit moeten gaan van de redelijk te verwachten inkomsten. Zij mogen dus niet vooruit lopen op een eventuele verhoging van de uitkeringen uit het gemeentefonds. KAMPEERWET Weersverwachting, geldig tot vanavond, opgemaakt Donderdag avond te 23.15 uur: Veranderlijke bewolking met la ter op de dag voornamelijk in het Westen van het land kans op wat regen. Matige tot krachtige Zui delijke wind. Ongeveer dezelfde temperaturen als gisteren. Vandaag: zon onder 16.58, maan onder 15.17 uur. Morgen: zon op 7.55, maan op 5.49 uur. Binnen enige maanden, aldus ver volgt prof. Beel, kan een ontwerp- kampeerwet worden ingediend. Over de BB zegt de minister, dat aan uit rusting en kleding van de noodwach- ters alle aandacht wordt besteed. Hij meent dat ƒ600.- genoeg is voor aan schaffing van een blokploeg-uitrusting. De regeringsplannen t.a.v. de bezits vorming van het overheidspersoneel zijn nog niet in het stadium van de finitieve voorstellen. Het georgani seerd overleg zal t.z.t. worden inge schakeld. BENOEMINGEN Elders in zijn M. v. A. zegt minister Beel, dat hij het onjuist acht, dat in de overwegend katholieke streken, Amerika heeft Egypte en Is raël te kennen gegeven, dat het een krachtig standpunt zal inne men tegen degeen, die een oor log begint en dat het „zeer gun stig gestemd zal zijn jegens de partij, die de VS er van over tuigt, dat zij de vrede wil hand haven." President Eisenhower heeft ver klaard, dat de VS niet van plan zijn bij te dragen tot een bewapeningswed loop tussen Israël en Egypte. De VS zijn echter nog steeds bereid verzoeken om wapens, die „voor ge rechtvaardigde zelfverdediging" nodig zyn, in overweging te nemen. Israël blyft derhalve hopen niet-katholieken practisch worden uit gesloten van benoemingen in overheids dienst bijzondere gevallen daargela ten. Hem ontbreekt echter de'bevoegd- heid, in te grijpen. KERKENBOUW De minister heeft zo deelt hij verder mee besloten tot vorming van een adviescommissie, die moet uitmaken of er aanleiding is. om nor men te stellen bij de subsidiëring van de kerkenbouw. BAARLE Tenslotte deelt de minister mee, dat België en Nederland zijn overeengeko men, het verloop van de grenslijn te Baarle Nassau-Hertog door een ge mengde commissie te laten bestuderen. Het onderzoek van de deskundigen is reeds aangevangen. De Franse premier Edgar Fau re heeft gisteren de vertrou wenskwestie verbonden aan goedkeuring door het parlement van zijn voorstel tot het houden van verkiezingen in December volgens een gewijzigd kiesstel sel. Het door hem voorgestelde stelsel is dat van 1951, maar zonder verbin ding van lijsten. Het parlement weigerde dit kies systeem te bespreken toen het bij de eerste lezing van het wetsontwerp werd voorgesteld. Het debat over de vertrouwens kwestie begint Zaterdag om 15 uur. De nieuwe verkiezingen kunnen al niet meer op 11 December worden ge houden, zoals in het voornemen lag, maar op zijn vroegst een week daar na. Generaal Arana, de nieuwe Argentijnse minister voor het Leger, heeft In een rumoerige sfeer zijn nieuwe functie aanvaard. Jonge officieren riepen bjj zijn beëdiging „Dit is het einde van de intrige! Weg met het verraad." De vervanging van de minister voor het Leger, Bengoa, door Arana is de eerste van een reeks verwachte mutaties. Tussen de aanhangers van beide ge neraals heeft een botsing gedreigd, die echter dank zij de tussenkomst van president Lonardi, werd voorkomen. Bengoa vertegenwoordigde de richting, die de Peronisten met verdraagzaam heid wil behandelen. De nieuwe koers eist gestrenge rechtvaardigheid. Niet temin zijn 300 Peronisten, die een ver boden vergadering hadden belegd, vrijgelaten. Daarentegen zijn de diplo matieke paspoorten van verscheidene Argentijnen in het buitenland, o.a. die van de tennisspeelster Maria Weiss, ongeldig verklaard. Het broeit heel duidelijk. Peron heeft een Panamees visum gekregen, dat 30 dagen geldig is. Htf is gisteren in Panama aangekomen. De aartsbisschop van Buenos-Aires, Kardinaal Copello, is naar Rome ge reisd. Hü zal het Vaticaan verslag uitbrengen over de toestand der Kerk in Argentinië. Soedanese regering verslagen De Soedanese regering is bij de tweede lezing van haar begroting met 49 tegen 45 stemmen verslagen bij de stemming over een motie van wan trouwen. ingediend door de oppositie. Verwacht wordt, dat premier Ismail el Azhari vandaag zijn ontslag zal in dienen. Scotlavd Yard steekt de hand in eigen boezem. Aanleiding tot dit onderzoek in eigen rangen is het feit, dat in de flat van een Londense vrouw een zestal mappen met vertrouwelijke do cumenten over veroordeelde vrouwen, die in het archief van Scotland-Yard thuishoren, is teruggevonden. Deze documen ten zijn voor adspirant-chan- tagepleqers van zeer grote waar de. Een politieman met 20 dienstjaren is voorlopig ge schorst. Terstond zijn extra vei ligheidsmaatregelen genomen. Onderzocht moet worden of nog meer stukken verdwenen zijn uit het archief van de Yard, waarin wel anderhalf millioen personen voorkomen. Door de staking van het grondpersoneel op de vliegvel den in het gebied van Parijs is Op Schiphol, waar men toch wel vreemde „passagiers" gewend is, zoals apen, olifanten en Nederland se koeien, vraagt men zich nu toch met verbazing af, iaat de regelma tige stroom Nederlandse bromfiet sen te beduiden heeft die ons land door de lucht verlaat. Het blijkt echter, dat er in het buitenland, met name in Engeland, zo'n drin gende vraag naar dit Nederlandse fabrikaat heerst, dat alleen lucht vervoer uitkomst kon brengen. Het bestuur van de stichting Kon. Wilhelminafonds heeft het bestuur van de landelijke organisatie ver zocht een plan voor de kanker bestrijding in Nederland voor de nabye toekomst, op te stellen. Het financiële beleid van de stichting kan daarop worden ingesteld en zo nodig kan tijdig worden overwogen of stap pen moeten worden ondernomen om tot vergroting van de geldmiddelen voor de kankerbestrijding te komen. De mysteries rondom een Amster damse expeditie knecht die zich W oensdagmiddag door zijn zonderling gedrag in ernstige moeilijkheden heeft gebrachtstapelen zich op. Deze 42-ja rige man gedroeg zich op de Zivanen- burgwal zo uiterma te vreemd, dat voor bijgangers zich met hem gingen be moeien. Uiterlijk scheen hij plot seling onwel te zijn gewor den. Men waarschuwde de GGD, maar nog vóór de ambulance was gearriveerd, herstelde de knecht zich en wilde weglopen. Hij begaf zich naar een motor, die er geparkeerd stond en maakte aanstalten er op weg te rijden. Toen arri veerde de ambulance. Een broeder onderzocht de man vluchtig. Hij bleek niets te mankeren. Opnieuw probeerde de man op de motor weg te rijden, doch een garage houder uit de buurt hield hem hiervan terug, omdat hij toevallig wist, dat de motor aan een ander be hoorde. Dit alles geschiedde on der de ogen van een agent, die bij het door de GGD ingestelde onderzoek aan wezig was. Gezien de uit latingen van de garagehou der achtte hij het wense lijk de expeditieknecht over te brengen naar het politiebureau en daar ont dekten de rechercheurs tot hun niet geringe verbazing dat de man aan contanten bijna 9500 op zak had en voorts een spaarbankboekje met een tegoed van 1250.-. SPAARZIN het luchtverkeer totaal ont wricht. De 3600 stakers eisen een maandelijkse toelage van 10.000 frank, ruim 100 gulden. De meeste niet-Franse luchtvaart maatschappijen verlegden hun lijnen naar Brussel. De passagiers worden per trein van en naar Parijs gebracht. De Franse maatschappijen maken gebruik van het militaire vliegveld Bretigny, 30 kilometer van Parijs. De K.L.M. heeft van heden af tot nader order haar diensten van Schip hol naar Parijs moeten stopzetten met het oog op de staking. Russische atoomproef De Sovjet-unie heeft onlangs een nieuwe proef genomen in haar serie atoomontploffingen van dit jaar. aldus is Donderdag in Londen door het Brit se ministerie van Defensie bekendge maakt. Het zal niet zo lang meer duren of de Riviera verkeert weer in de ban van zijne majesteit Carnaval. Aan de voorbereidingen voor het groot se feest wordt in Nice al hard ge werkt: getuige dit ontwerp voor de intocht van Prins Carnaval. Sportieve verklaring van Lagerhuislid Het Labour-lid van het Britse par lement, Lipton, heeft verklaard, dat hem na verder onderzoek was geble* ken. dat zijn bewering, volgens welke Harold Philby de verdwenen diploma ten Burgess en Maclean had gewaar schuwd. ongerechtvaardigd was ge weest. Hij zeide dit ten diepste te be treuren. Philby beschouwt het inci dent nu als gesloten. Bijna acht kruisjes en toch naar Afrika De 76-jarige heer F. van Urk uit Urk gaat vandaag met de ..Bloem fontein" naar Zuid-Afrika. Een van zijn zoons heeft zich daar gevestigd om de visserij te beoefenen. Nu gaat zijn vader naar Afrika om hem met raad en daad bij te staan. Dat de recherche zich met enig achterdocht af vraagt of de knecht wel op eerlijke wijze aan al dit geld is gekomen, zal dui delijk zijn, wanneer men weet, dat daarna aan het licht kwam dat de knecht van Sociale Zaken weke lijks 28 steun trekt om van te leven.... De man ontkent echter enig misdrijf te hebben misdreven. Hij verklaarde dat hij iedere cent van de contanten, die hij bij zich droeg, zelf zuinig gespaard had. Voorlopig houdt de recherche hem echter nog vast. Homer A. Tomlinson, een 63- jarige Amerikaanse evangelist die zich Koning Over Alle Volkeren" noemt, heeft zichzelf Donderdag uitgeroepen tot geestelijk en wereldlijk heer ser van Frankrijk. In tegen woordigheid van vijftig politie agenten en een aantal spottende Franse jongeren, plaatste hij zich in de nabijheid van de Are de Triomphe een goudgeschil derde kroon op het hoofd. Hij deelde mee, dat hij naar „Ec clesia" zal gaan, een stuk woes tijn van 800 vierkante kilome ter, dat zijn kerk in 1923 in het bergachtige, dorre gebied ten Oosten van het Meer van Gali- lea zou hebben gekocht. Tom linson zegt aan het hoofd te staan van een secte. genaamd de Kerk van God, die in 1903 door zijn vader werd gesticht en thans zestig millioen leden zou tellen. Zijn kerk was van plan in het genoemde stuk land bronnen aan te boren tot dui zend meter diep, waardoor de woestijn zal „bloeien als een roos".

de Stem | 1955 | | pagina 1