De ten luchtmacht niet versterken koste van landmacht Smokkelaar uit Eindhoven door „concurrentenvermoord Verzetsdaden in Indonesië Koninklijk paar de gast van Portugese regering De spanning rond Israël blijft voortduren Kolonisten erkennen Ben loessef Minister Staf over defensiebeleid Amerikaans bezoek voor Tito Bouwvakkers met vervroegd verlof SULTAN WEER IN DE GRATIE Zaak Burgess en MacLean noopte lot zuivering Uitgebreid ondersoek twee landen erledenvan slachtoffer al worden nagegaan Voorlopig een groot raadsel Stakings dreiging (even) afgewend HET WAS „NET ECHT VOOR Geen divisie5 burgerpersoneel op het ministerie Vredesklanken, na laarzengestamp NAVO-bijclrage moet op peil blijven Minister Staf: Joy-sailing 11e Eeuwse abdij in Londen Minister MacMillanin Lagerhuis: Zelfde weertype De regering blijft verantwoordelij k Eisenhower Vrijdag uit het ziekenhuis Betty Grabbe gaat zelf films maken Grenspolitie kern van het W.-Duitse leger? Vanmiddag weer op eigen bodem Incidenten aan de lopende band MAROKKO Nog steeds aanslagen S( In het Ruhrgebied r n 95e JAARGANG No. 21990 Uitgave N. V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaux: Breda, Losse nummers 13 ct. Postrek. no. 278841 Reigerstraat 16. Tel.: Directie, Redactie en Administratie 3351. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: C. J. v. Hootegem, Mr. Dr A J. J M Mes, Mr. H. M L. de Rechtei, L. J v. 't Westende, P. V. M. Vercauteren. Abonnementsprijs bij vooruitbetaling t 5.85 per kwartaal, per post f 6.55, per week (uitsluitend bij niet post- bestell.) f 0.45. Incasso wordt berekend. Voor God, Koningin en Vaderland DINSDAG 3 NOVEMBER 1955 Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.35 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.86 per m m). Voor advertenties van plaatselijke «ard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse- editie f 0.14 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.35 per m/m). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GUES, Westsingel 98, Telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, Telefoon 102 (Bijbureaux: Terneuzen, Noordstraat 56, Tel. 2601 OOSTBURG: Nieuwstraat 41, Tel. no. 35) (Van onze parlementaire correspondent) Het Nederlandse defensiebeleid wordt al sinds jaren bepaald door de doelstelling van de opbouw van onze strijdkrachten: naast de voorziening in nationale defensietaken, naar vermogen mee te werken aan de vorming van harmonisch opgebouwde, geïnte greerde strijdkrachten en getrouwe nakoming van de hiervoor in NAVO verband aanvaarde verplichtingen. Wanneer bij de uitvoe ring van deze plannen door de ontwikkeling van nieuwe strijdmid delen en methoden moeilijkheden optreden, dan blijft toch deze lijn van het beleid duidelijk. Aldus beantwoordt Minister Staf in zijn memorie van antwoord de hem in de Tweede Kamer gedane verwijten, dat hij er niet in zou zijn geslaagd in de opbouw van onze defensie een vaste lijn te brengen. Op het Rode Plein Maarschalk Zjoekov, Sovjet-minis ter van Oorlog, heeft ter gelegenheid van de herdenking der Octoberrevo- lutie, op het Rode Plein een rede ge houden. waarin hij zich als vredesdui- venmelker ontpopte. Hij sprak de deelnemers aan een enorme militaire parade toe. Hij prees de medewerkers aan het vijfde vijf jarenplan, dat in vier jaren en vier maanden was voltooid. Boven het Ro de Plein vloog een gigantische straal- bommenwerper: het nieuwste van het nieuwste. Het toestel, dat „De bison" is gedoopt, heeft vier motoren. Snel heid en vliegbereik komen overeen met de Amerikaanse B-52, die acht straalmotoren heeft. Deze vrijwillig aanvaarde taak, bij te dragen in de opbouw van harmo nisch opgebouwde, geïntegreerde strijdkrachten, betekent, zo gaat de Minister verder, dat wij de verplich tingen, die ons in de vergadering van de Atlantische Raad in 1952 te Lissa bon zijn opgelegd, naar vermogen eigen geaardheid en eigen verantwoor delijkheid moeten vervullen. In geen geval zal de herbewapening van West Duitsland hierop invloed mo gen uitoefenen. Het is speciaal in het belang van Nederland, dat wij de ver dediging zover mogelijk Oostwaarts kunnen voeren. De vorming van Duit se divisies opent juist de mogelijkheid daartoe. Wanneer wij nu onze bijdra ge zouden verminderen, dan betekent dat, dat de NAVO in feite geen stap vooruit is gegaan. Dit houdt dus ook in, dat wij niet de luchtmacht mogen versterken, ten koste van de land macht. zoals door vele leden was ge opperd. De Minister wil geenszins de bete kenis van het luchtwapen onderschat ten. Dit betreft echter voornamelijk de strategische luchtmacht en daar naast de tactische luchtmacht, voor zover deze met atoomwapens is uit gerust. Hieraan neemt Nederland niet deel en dit is ook nooit door de NAVO verlangd. LUCHTVERDEDIGING Hiernaast staat, aldus de Minister, het grote belang van een doeltreffende luchtverdediging. Wanneer deze 'ech ter zoals onlangs door de NAVO- bevelhebbers is gedaan een van de zwakste punten in de Westerse defen sie wordt genoemd, dan betreft het voornamelijk het ontbreken van een goed geïntegreerd, meldings- en ge- vechtsleidingssysteem en de onvol doende spreidingsmogelijkheid der aanwezige vliegtuigen. De luchtdoel artillerie blijft, ondanks de opkomst van het geleide projectiel, voor de middelmatige hoogten het meest doel matig. De achterstand wordt echter de laatste tijd regelmatig ingelopen. Een ingrijpende reorganisatie van de Landmacht is de eerste tijd niet noodzakelijk. Het Britse Rijnleger heeft onlangs een oefening gehou den met een aan de atoomoorlogvoe ring aangepaste organisatie, die voorzover bekend goed heeft vol daan. Deze organisatie echter was wel voor de Britten nieuw, maar komt vrijwel geheel overeen met die der Nederlandse divisies. Een spreiding der Marine-eenheden wordt nauwkeurig bestudeerd. BURGERPERSONEEL gevechtskleding voor de troep gereed komen. De overjassen worden daar door overbodig. De dienstplichtigen krijgen dan voor hun uitgaanstenue eenvoudige regenjassen met uitknoop- bare voering ter beschikking. Minister Staf is niet bereid uitvoe rige gegevens te verschaffen over de verdediging der Overzeese Rijksdelen. Hij acht dit in strijd met het lands belang. De een weinig sarcastische opmer king. dat de sterkte van het burgerper soneel in dienst van het Ministerie van Oorlog groter zou zijn dan van de pa rate divisie, snijdt volgens de Minis ter geen hout. Minder dan 10 pet. van de totale sterkte van ruim 24000 man werkt op het ministerie zelf. Verreweg het grootste deel van de overigen zijn belast met werkzaamheden als onder houd e.d., waarvoor anders militairen genomen zouden moeten worden. In de loop van 1958 zal de nieuwe TWEE invloedrijke Amerikaanse eco nomische groeperingen hebben aange drongen op een verlaging zonder meer van de invoertarieven. EEN NIEUW aangeboorde oliebron op Sicilië is in brand gevlogen. Een Ame rikaanse deskundige is onderweg om - met behulp van dynamiet de geweldige vuurzee letterlijk „uit te blazen". HET NVV heeft verklaard, dat ge leidelijke afschaffing van de gemeen te-classificatie, waartoe voorstellen zijn gedaan door de KAB en het CNV, zijnerzijds geen bezwaren zal ont moeten. (Van onze parlementaire) correspondent) Minister Staf is bereid een we zenlijke bijdrage te leveren tot verlichting van het huisvestings probleem. Hij heeft daarom beslo ten om 1000 tot 1200 dienstplichti gen, die in het bezit zijn van een diploma ambachtsschool of van een bewijs van vakbekwaamheid, met ingang van 1 Maart 1956 op hun verzoek met vervroegd klein ver lof te zenden, indien zij zich ver plichten voor de verdere duur van dat jaar in de woningbouw werk zaam te zijn. Dienstplichtigen, die in de loop van 1956 moeten opko men, kunnen onder dezelfde voor waarden uitstel krijgen tot 1 Oct. '56. Een nieuw tijdverdrijf voor baldadige knapen is „Joy-sai- ling," het maken van plezier vaarten met het scheepje van een ander. Een 19-jarige Am sterdammer leverde het hem. Met het 60-tons motorschip van zijn baas maakte hij een grote rondvaart door de Amsterdam se grachtenmet aan boord een heel stel vriendjes. Hij had het schip voorzien van vier naviga- tielichten, die hij gestolen had. De gulle gezagvoerder is in be waring gesteld. Kinderen vonden er de overblijfselen van Kinderen, die aan het spelen waren tussen het puin van de Londense Abbey Road, hebben overblijfselen gevonden van de St. Saviour-abdij, die stamt uit de He eeuw en tot Londens oudste abdijen moet worden gerekend- De nog steeds zo genoemde Abbey Road ligt in het havenkwartier Ber- mondsey, dat door de luchtaanvallen tijdens de tweede wereldoorlog geheel werd weggevaagd. Bermondsey be stond voornamelijk uit achterbuurten. Archeologen zijn nu druk bezig de juiste omtrek van de abdij vast te stellen, voordat nieuwe gebouwen op deze grond verrijzen. Bij de opgravin gen heeft men reeds schedels en an dere overblijfselen uit de middeleeu wen gevonden. HET IS wel gek, maar toch is net waar. Zondag vielen op drie Ne derlandse spoorwegstations reizi gers tussen de trein en het perron. Wellicht nog gekker is. dat geen van hen ernstig gewond werd. EEN Chinees-India'se commissie zal de eigendom gaan onderzoeken van het Hoti-gebied, aan de grens tussen India en Tibet. Zowel communistisch- China als India laten rechten op dit gebied gelden. UIT EEN vijver in het Amsterdamse Vondelpark heeft men het lijk van een naar schatting 70-jarige dame op gehaald. Haar indentiteit kon men niet vaststellen. IN DE 529ste staatsloterij, tweede klasse, is de prijs van dertig mille ge vallen op lot nummer 21428. VERONTRUST door het uitblijven van nieuwe transporten Duitse krijgs gevangenen uit Rusland, heeft men de Duitse regering naar haar oordeel gevraagd. De Bondsregering deelde mee niet ongerust te zijn. EEN VLIEGTUIG van dp Amerikaan se militaire missie in Spanje is gis teren tussen Madrid en Barcelona, in een bergachtig gebied, neergestort. De enige inzittende kwam om het leven. ITT UTRECHT is op 82-jarige leeftijd overleden, prof. dr C. G. N. de Vooys. die pioniersarbeid voor de geschie denis der letterkundige taal heeft verricht. Hij stierf aan de gevolgen van een verkeersongeval. IN BRUSSEL hebben Belgische en Nederlandse autoriteiten de conventie ondertekend, waarbij de interparle mentaire, consultatieve Benelux-raad wordt ingesteld. HET BESTUUR van de goudjagers club „Renate Leonhardt", heeft ge zegd. dat de vermaarde duiktoren klaar ligt om uit te varen. Het weer is er echter niet naar. Rijkswaterstaat meldt echter, dat de toren nog steeds scheef ligt en dat er de laatste tijd niet aan gewerkt' is Verwachting geldig tot vanavond: Op de meeste plaatsen droog weer met flinke opklaringen maar J aanvankelijk hier en daar mist. J Weinig wind. Iets minder zacht. Vandaag: zon onder 17.03, maan t op 0.56 uur. Morgen: zon op 7.49, maan onder 14.39 uur. i Met de hand op het hart heeft de Britse minwter van Buitenlandse Zaken tijdens een Lagerhuisdebat ver klaard, dat de oppositieregering en de conservatieve regering de verantwoor delijkheid dragen voor de zaak Bur gess en MacLean. Het verdwijnen van deze diploma ten, wordt door mijn ministerie als „een lijflijke wond" gevoeld, zo zei de minister, die er verder op wees, dat de diplomaten niet hun eigen beslissingen mochten nemen. Dit was geheel de taak van de ministers. De voornaamste gebeurtenissen met de twee diploma ten hadden zich afgespeeld in de tijd van de Labour-regering. De minister zei verder, dat men van de zijde van de universiteit waar MacLean gestudeerd had en waar hij reeds blijk gaf van zijn communisti sche sympathieën, niets ten nadele van de betrokkene had gezegd. Trouwens: al zou men het geweten hebben, zou het dan billijk zijn geweest om iemand aan te kijken op wat hij in 1930 had gedaan? De minister had geen bewij zen voor de veronderstelling, dat H. Philby, een gewezen ambassadelid in Washington, verantwoordelijk was voor het waarschuwen van Burgess en MacLean, toen verdenking tegen hen was gerezen. Na de invoering van nieuwe veiligheidsvoorschriften, hebben vier ambtenaren van de buiten landse dienst het veld moeten ruimen, wegens hun politieke in stelling. In zes gevallen vond toewijzing van een minder ver antwoordelijke functie plaats. Nog geen besluit over nieuw candidaatschap President Eisenhower zal a.s. Vrij dag het ziekenhuis in Denver verla ten en terugvliegen naar Washington, Volgens zijn artsen zal hij pas laat in Januari of vroeg Februari een besluit kunnen nemen over de vraag of hy zich al dan niet candidaat zal stellen voor de presidentsverkiezingen. De ondergrondse verzetsorganisatie „Darul Islam" heeft in Langsa, aan Sumatra's Oostkust, een waterïeidings- installatie opgeblazen. Op Celebes kreeg de politie vuurcontact met een bende, waarbij drie leden van de ben de werden gedood. Elders op Celebes overvielen bende leden een autobus. Zij doodden één burger. In Paloppo brandden 180 hui zen af, als gevolg van brandstichting door benden. De nieuwe chef-staf van het Indone sische leger, Nasution, is gisteren door president Sukarno beëdigd. Nasution heeft drie jaar buiten het leger ge staan, als gevolg van de 17 October- affaire. De sultan van MarokkoBen Joes- sef, op het ogenblik in Parijs, legde een krans op het graf van de onbe kende soldaat onder de Are de Triomphe op de Parijse Place d'Etoile. De Amerikaanse filmster Betty Grable heeft haar eigen productie maatschappij gevormd, waal-mee zij een aantal films zal vervaardigen, dat door „United Artists" in roulatie zal worden gebracht. In minstens drie van de films, welk» zij produceert, zal Betty Grable persoonlijk optreden. De Westduifrse defensieraad wil naar een verrassend middel grijpen om het trage tempo van de bewapening op te voeren: nl. door het overnemen van het 20.000 man sterke korps der grens politie als kader voor de nieuwe weermacht. De raad heeft concrete voorstellen aan de Bondsregering ge daan en deze zal Woensdag een be sluit nemen. De „Jan van Riebeek", met aan boord het koninklijk paar en zijn ge volg, is gistermiddag omstreeks vier uur op het vliegveld van Lissabon ge- Van Jordaanse militaire zijde is ge meld. dat Israël Zondag driemaal de bestandsovereenkomst heeft geschon den. Zo zou een Israëlische patrouille in het district Hebron de grens hebben overschreden om een kudde weg te voeren. De Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken, John Foster Dulles, (rechts) en president Tito van Joe goslavië, ziet men op deze foto in gesprek in de residentie van het echtpaar Tito in Brioni, waar Dulles de president een bezoek bracht. De Franse kolonisten in Marokko hebben hun verzet tegen de sultan, die nu terugkeert, opgegeven. Zjj willen echter gekend worden in de verdere ontwikkeling en op bestuursgebied een vinge:- in de pap houden. De sultan heeft in Parijs een krans gelegd op het graf van de Onbekende Soldaat. Ben Joessef zal in Parijs be sprekingen voeren met zijn vroegere doodsvijand El Glawi, wiens omme zwaai tot gevolg had, dat de sultan naar Marokko mag terugkeren. In Marokko zijn dertien mensen on der de handen van terroristen om het leven gekomen Tientallen gewonden vielen er bij schietpartijen en bom aanslagen, die de komst van de sultan schijnen aan te kondigen.... De rust keert nog niet weer. Een geheimzinnige misdaad, die Zaterdagmiddag te Oostmalle, in België is ontdekt, heeft justitie en politie in twee landen werk bezorgd. Men mag na melijk aannemen, dat hetgeen er Zaterdag is gebeurd, de climax vormt van een reeks voorafgaande duistere daden. Zaterdag zag een landbouwer, die op zijn akker aan het werk was, een kipauto passeren. De wagen hobbelde een zandweg op, die naar een cementfabriek bij Oostmalle leidt. Even later keerde de auto weer terug en de landbouwer vermoedde, dat de chauffeur verkeerd gereden was en dat hij daarom was omgedraaid. Een uur later, toen de land bouwer op weg naar huis, langs hetzelfde zandpad ging, vond hij tot zijn grote verbijstering het lijk van een man, gewikkeld in een deken. Het bleek het stoffelijk overschot te zijn van de 46-jarige Éindhovenaar Jaak v.d. Velden, die in Nederland voor smokkel gesignaleerd stond. De snel gealarmeerde politie maakte uit, dat de man gewurgd moest zijn. hoe wel het eerst niet uitgesloten werd geacht, dat hij door de kipauto was overreden en dat de chauffeur bang voor de gevolgen het slacht offer naar een afgelegen plaats had vervoerd. Om roof ging het in geen geval, want in de zakken van het slachtoffer vond men een groot be drag aan geld. Toen uit Nederland was gemeld, dat v.d V. wegens smokkel werd gezocht rees het vermoeden, dat het hier een wraakoefening van concurrerende smokkelaars betreft. Van der V. ver bleef de laatste jaren bijna uitsluitend in België, waar hij zich met smokkel bezighield. In zijn zak vond men het contact sleuteltje van een Volkswagen. DE VOLKSWAGEN Zowel in België als in ons land. wordt gezocht naar de auto waarbij het contactsleuteltje behoort. Zo hoopt men achter de voorgeschiedenis van het smokkeldrama te komen. Men neemt als vaststaand aan. dat Van der Velden ergens op een afge legen plek van 't leven is beroofd en dat zijn lijk met de kipauto naar Oostmalle is vervoerd. Toen men het lichaam vond was het nog niet geheel verstijfd, dus het is vrijwel onmoge lijk, dat de moord b.v. in Nederland is gepleegd. De activiteit van het slachtoffer in de laatste jaren, is nu onderwerp van onderzoek voor de Nederlandse autoriteiten. In België ging het verhaal, dat Van der V. een aantal jaren geleden een moord had begaan. Of men af gaande op die veronderstelling een zeker verband zal vinden met het gebeurde te Oostmalle. is twijfelach tig, maar niet uitgesloten. In twee andere gevallen zouden Israëlische patrouilles hebben gescho ten op Jordaanse troepen aan de an dere kant van de grens. Slachtoffers waren nergens gevallen. Israël heeft van zijn kant Egypte beschuldigd van een gewelddaad. Een commandogroep zou een Bedouïnen- kamp op Israëlisch grondgebied heb ben overvallen, om voorraden meester te maken. Volgens de Israëlische rege ring voert Egypte met zijn commando groepen een feitelijke en georgani seerde agressie tegen Israël. George Allen, Amerikaans ondermi nister van Buitenlandse Zaken voor kwesties betreffende het Midden-Oos ten, heeft Zondag voor de televisie verklaard, dat de VS al het mogelijke zullen doen om een land in het Mid den-Oosten. Israël of een Arabisch land, waarin een inval zou worden gedaan, te helpen. De VS zouden zeer voor („pro") een land zijn, dat toont, dat het de vrede wil bewaren. land. In Dakar (Frans-West-Afrika) was gistermorgen een tussenlanding gemaakt. Te Dakar werd een kleine rondrit gemaakt, tijdens het oponthoud, dat het toestel had. Ook ontving de vorstin enkele leden van de Nederlandse ko lonie. Een afdeling van de rode garde, in groot-tenue, was op het vliegveld aangetreden. Vanmiddag om half drie zal de „Jan van Riebeek" op Schiphol neerstrijken. De vier prinsessen zullen haar ouders als eersten begroeten. Men verwacht, dat de koningin een kort woord zal spreken voor radio, film en televisie. Koningin en prins hebben bij hun landing in Lissabon de ontvangst ge kregen van oprechte vrienden. Hoewel het bezoek een onofficieel karakter droeg werd het koninklijk paar o.m. begroet door de Portugese president Lopes en echtgenote. Op het vliegveld had zich een aan zienlijke menigte verzameld, die de grsten toejuichte. In de hall van het vliegveld wachtte de Nederlandse ko lonie. Allen hadden een rood-wit-blau- we roset in het knoopsgat en de kin deren zwaaiden met Nederlandse vlag gen. De koningin maakte een rijtoer in de omgeving van Lissabon. Prof. L. Erliard, de Westduitse mi nister van Economische Zaken, is er in geslaagd de werkgevers en de werknemers van de yzer- en staal industrie in het Ruhrgebied te bewe gen tot hervatting van hun onderhan- mengewerkt. De beide organisaties, delingen over een eis tot loonsverho- krijgen toegang tot eikaars research-1 ging. Hierdoor is de vrees voor een werk. Het onderzoekingswerk in „Je- j onmiddellijke staking in deze industrie ner" zal worden uitgebreid. weggenomen. Nauwere samenwerking Nederlantl-Noorwegeii Nederland en Noorwegen zullen hun samenwerking op het gebied van kern onderzoek uitbreiden. Op het gebied van patenten wordt b.v. volledig sa- Een veldwachter in Neeroe- tere:: (België) vond onder een brug een geheimzinnig kistje met een brief erin. Opgewonden holde de man naar zijn com mandant, die het kistje bestu deerde en na de brief te heb ben ontcijferd tot de ontdek king kwam, dat men zomaar eventjes een enorme goudsmok kel op het spoor was gekomen. Onmiddellijk werd het hele politie-apparaat in de betrok ken provincie in het geweer ge roepen en reeds enkele minuten later raasden overvalwagens, radio-wagens en mobiele colon nes langs de wegen. Bij de ver dachte brug lag een heel de tachement politiemannen in hinderlaag. Ér gebeurde echter niets, alleen zagen de dienaren van Hermandad een aantal ver kenners rondscharrelen. De jon gens waren in zeer opgewonden staat en hoe kon het ook an ders? Ze waren namelijk bezig met een spel, waarin dat kistje een voorname rol te vervullen had.Gelukkig was één en ander spoedig opgeklaard. Het kistje ging weer onder de brug en het spel kon doorgaan.

de Stem | 1955 | | pagina 1