Provinciale begroting voor 1956 sluit Uit gaven stijgen echter schrikbarend PULLMAN Z- VLAANDEREN m Mr v. Deinse herdacht E. Aarssen (Kloosterzande) 40 jaar bij de PTT RAAD VAN GRAAUW STELDE BEGROTING 1956 VAST I Katholieke Kring I chenkmhuis 2 DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 4 NOVEMBER 1955 Meer zorg Laatste nieuws Burgemeester van Zierikzee overleden Walcheren Comfort ten voeten uit! Fa A. TEMPELAARS JAN TEMPELAARS Mutaties bij de P.rov. Waterstaat Gemeente' heeft gezinsverzorgster nodig Te lissingen Ambonezen-rel in kiem gesmoord 1 17e BRABANTSE I REVUE Begroting PZEM Verliesscildo geringer VLISSINGEN Dclaniar 75 jaar Zuid-Beveland „Mijnheer Pastoor" HULST FILMPROGRAMMA /oor,, Haar "naar Door rechtbank te Middelburg GOES DE JEUGDBIBLIOTHEEK GAAT OPEN CTroepsconimandaiit plotseling overleden Nederlands Kamertoneel treedt op Mei „De reiziger van F orceloup Tuintje trefpunt duivensportmensen December te Goes Forum-avond van het Nive Programma in Z.-\ laanderen AGENDA Heden Morgen Bij de indiening der provinciale begroting voor 1956 wijzen Ged. Staten er allereerst op dat er over 1954 een vermoedelijk batig slot is van 616.800, dank zij het feit, dat uit het provin ciefonds f 619.800 meer ontvangen werd dan men had geraamd. Van de vermoedelijke uitkomsten van 1955 valt niets met zekerheid te zeggen. Het laat zich aanzien dat de uitkeiupg uit het provinciefonds ook voor dat jaar hoger zal zijn, dan oor spronkelijk is geraamd. Daartegen over zullen de loonposten, als gevolg van loonsverhogingen worden over schreden, terwijl het exploitatie-te kort van d'e lijn Zierikzee-Katsche- veer vermoedelijk hoger zal zijn dan is geraamd,, omdat vermoedelijk Ge durende het gehele jaar 1955 door twee schepen wordt dienst gedaan. G. S. verwachten evenwel dat de gewone dienst van dat jaar een ba tig saldo zal te zien geven. Het ontwerp der begroting voor '56 baarde enige meerdere zorg, dan dat ontwerp voor 1955. In hoofdzaak is dit,veroorzaakt, wijl: een som van f 50.000 is geraamd voor onrendabele drinkwater- en electriciteitsvoorzieningen; de provinciale waterstaatsdienst in belangrijke mate dient te worden uitgebreid in verband met de Delta plannen; kostenstijging en toeneming van het verkeer te zamen oorzaak zijn, dat op de begroting van het provinciaal wegenonderhoudsfonds rond f 220.000 meer aan onderhoudskosten is uitge trokken; wegens loonsverhoging en kosten stijging tal van posten van uitgaaf ho ger moeten worden geraamd, dan oP de oorspronkelijke begroting voor 1955 en het verlies van de noordelij ke veren rond f 105.500 hoger moet worden geraamd dan voor 1955. Hierdoor waren G. S. genoodzaakt: de in de laatste jaren gebruikelijk geworden stelposten in verband met de uitbreiding der provinciale bemoei ingen op de terreinen van volksge zondheid, maatschappelijke zorg en cultuur achterwege te laten; de extrabijdrage aan het tertaire wegenfonds van f 200.000 voor 1956 te schrappen. Geleidelijk aan zijn de bemoeiin gen van de provincie met de hier be doelde zaken uitgebreid en min of meer op peil gebracht. Van een be tekenende achterstand te dien aan zien kan thans niet meer worden ge sproken. WEGENPLANNEN. Ged. Staten schrijven verder dat zij bij hun wegenplannen als rekening houden met het Drie-eilanden-plan. Voor de verbinding Noord Zeeland- Middij Zeeland, evenals voor de aan leg van een veerhaven aan de oost kust van N.-Beveland voegden zij daarom drie ton aan de reserve voor deze verbinding toe. De verbetering van de aanleg van de z.g. Val onder Zierikzee vodert gestaag. Zeer binnenkort zal het grond- en bestratingswerk worden aanbesteed. Wat de wegen van het secondaire wegenplan aangaat ligt het in het voornemen in het begrotingsjaar tot uitvoering te doen komen de weg naar de Val. Verder de weg Zierik- zee-Renesse, voor zover niet reeds verbeterd, zulks in verband met her- verkavelingswerken. Deze weg is als gevolg van beide inundaties in min der goede toestand geraakt, terwijl het zeer sterk toegenomen zware ver voer een verdere verslechtering heeft veroorzaakt. De weg Serooskerke- Haamstede is in uitvoering. Op Tholen is de rondweg Poort vliet in uitvoering. In 1956 zullen de rondwegen Scherpemsse en St. Maartensdijk tot uitvoering kunnen komen. Wat Walcheren aangaat zal in 1956 het gedeelte Noordweg van de Kalf- hoekse weg tot Domburg kunnen worden verbeterd en zo mogelijk wegsgedeelten tussen Koudekerke en Westkapelle. Ter zake van de wegenaanleg m verband met de inpoldering van de Braakman zijn in uitvoering de weg- vakken Bieryliet-Braakman, Braak man en BraakmanHoek. Het voor nemen bestaat in 1956 in aansluiting daaraan de vakken IJzendijke-Bier- vliet en HoekTerneuzen ter hand te doen nemen. Een gedeelte van d'e weg ZuiddorpeKoewachtSt. Jansteen- Hulst zal nog in 1955 worden aanbe steed. Wat de wegen van het tertiare we genplan aangaat zal zo mogelijk deze winter in C.O.W. verband worden aangevangen met de verbetering van de weg Hoofdplaat-Nummer Eén. APART BUREAU PROV. WA TERSTAAT. Binnenkort zal een afzonderlijk bureau van de provinciale water- staatsdienst worden ingericht in ver band met de Deltaplannen. Het kan zijn, dat de omvang van dit bureau, welke omvang om te starten voldoen de wordt geacht, na verloop van tijd zal moeteji worden uitgebreid. Wij zullen niet aarzelen, daartoe te be sluiten zodra de omstandigheden daartoe nopen. FINANCIëLE VARIA. Ged'. Staten wijzen er op dat zij voor cultuur en kunst f 50.000 uit trokken tegen f 40.000 in 1955, maar dit meerdere zal wel in hoofdzaak ten goede komen aan de Muziek- (Advertentiel school, wat een kostbare instelling is geworden De steeds voortschrijdende uitbrei ding van de taak der provincie zal in de toekomst d'e personeelslasten doen stijgen. Tenzij spoedig een bevredigende regeling ter zake van de uitkerin gen voor de wegen wordt getroffen, laat het zich aanzien dat de lasten te dezer zake nog verder zullen stij gen. Het veer naar Zierikzee zal in de naaste toekomst een toenemend ver lies opleveren. Daarnevens kan een mogelijke bijdrage der provincie in de tekorten van d'e veren over de Wester-Schelde haar nieuwe finan ciële zorgen plaatsen. De bemoeiingen der provincie op cultureel terrein zijn mede oorzaak van een verblijdende ontwikkeling. Evenwel is daarvan de keerzijde een toeneming van de provinciale bijdra gen. De stijging van het uitgavenpeil se dert 1948 is ruimschoots gecompen seerd door de toenemende uitkeringen uit het provinciefonds, die liepen sinds 1948 op van f 1.397.000 tot f 2 792.000. Voor de toekomst verwachte G. S. een geringere stijging of misschien wel een daling als de hoogconjunc tuur een einde neemt. De begroting sluit voor de gewone dienst op een eind-bedrag van f 6.824.842. met een post „Onvoor zien" groot f 96.434. DE PAS MOET GEMAR KEERD WORDEN. Na een langdurige ziekte is te Am sterdam op 64-jarige leeftijd overle den jhr mr J. Schuurbeque Boeye, burgemeester van Zierikzee. De heer Schuurbeque Boeye werd op 22 Octo ber 1891 te Middelburg geboren en studeerde, na zijn gymnasiumtijd in Tiel. rechten aan de universiteit in Utrecht. Na op het Ministerie van Buitenlandse Zaken en het Centraal Bureau voor de Statistiek werkzaam te zijn geweest, werd hij op 1 Octo ber 1934 tot burgemeester van Zie rikzee benoemd. Wijlen de heer Boeye was ridder in de Orde van Vasa en lid van de Orde van St. Jan. 's Heerenhoek G. S. eindigen hun toelichting met d'e opmerking dat zij de Staten geen volledig en scherp beeld van de toekomst kunnen geven, maar dat zij zich, alles in ogenschouw nemend genoopt voelen tot een voorzichtig financieel beleid. Hoewel het duide lijk is, zo besluiten zij ,.dat wij niet schromen om noodzakelijke nieuwe lasten op het budget te doen druk ken, achten wij niettemin de tijd ge komen om de pas enigszins te mar keren. Wij zijn dankbaar dat dit kan geschieden op een ogenblik, dat het voorzieningspeil der provincie niet meer een zodanige achterstand ver toont als toen zij zich oprichtte uit de tijd van bezetting en noodlijdend- heid. Wij vertrouwen, dat het uw vergadering onder Gods onmisbare zegen gegeven zal zijn in de toe komst. welke voor ons gewest zeker dynamisch van aard zal zijn, met kracht en volharding haar taak te vervullen tot heil van Zeeland' en de Zeeuwen." Sportief I Molière in zwart en in bruin. Comfortabel door brede leest. Rubberen vorm- of leren zool. i- P I i Verkrijgboar bij: RIDDERSTRAAT 6 TEL. 7528 IVILHELMINASTR. 32 TEL. 7630 In plaats van ir. A. Koning, die vertrok, is tot districtsingenieur bij de prov. Waterstaat te Goes benoemd ir. W. de Beijl, thans in gelijke func tie op Schouwen Duiveland en Tho len. Opvolger van de heer de Beijl wordt ir. L. v.d. Berg, momenteel werkzaam op het bureau van de prov. Waterstaat te Middelburg. (Adveitentie) I....*.*...................#......*..*. ZONDAG a.s. 6 NOVEMBER J EN VOLGENDE DAGEN IN DE O j Roosendaal „Ik docht dagge wa zee". Entréeprijzen: f 2.50 cn f 1.90 alles Inbegrepen. Kaarten aan de kassa van 11.3012,30 uur en 's avonds 1 vanaf 7 uur. Telef. onder 2 No. 4344 (doorlopend). De begroting der P.Z.E.M. laat een eindbedrag zien van f 13.618. Het ge ramde verlies is f 305.000, tegen f 480.000 ln 1953 en f 1.055.000 in 1954. De stroomopbrengst wordt geschat op f 13.289.000 (tegen f 10.847.000 in 1954). De kosten van productie en inkoop worden geschat op f 7.46800 (6.280.000) kosten hoogspanningstransport f 1.750.000 (f 1.140.000); laagspannings- distributie - kosten f 1.600.000 (fl.410.000); kosten koppelnetten f 240.000 (f 80.000); exploitaitie sta tions f 1.090.000 evenals vorig ..jaar en algemene kosten f 875.000 (f 800.000). KOPPELING BELGISCHE NET. Dodenherdenking Bij het monument aan-fie Marineha ven werd gisteravond voor de 11de maal de bevrijding v. Vlissingen her dacht. Erepelotons stonden aangetre den en terwijl plaatselijke muziek corpsen de volksliederen speelden, werden de vlaggen vain Engelan Frankrijk. Nederland en dc vlag v.m het Vierde Commando gehesen. In zijn toespraak herinnerde de bui go- meester, mr B. Kolff, aam de grote offers, die werden gebracht Hij gaf de indrukken weer van een der nv»r- ncn, die aan deze stormloop had deelgenomen. Namens de bond van buurtverenigingen sprak dr H. v- ning. die deze herdenkingsdag zae als een dag van het verleden. Terwül Last Post werd geblazen gingen de vlaggen halfstok, waarna het go el- schap 2 minuten st'pn in aoM Tot slot van de plechtigheid vond een grootse kranslegging plaats. Het bureau DelaMar bestaat wel dra 75 jaar. Het ontstond uit een in ternationale nieuwsdienst in de be ginperiode van de reclame en de veelbewogen geschiedenis van dit bu reau weerspiegelt ook de ontwikkeling van de Nederlandse reclame en de reclame op zichzelf weerspiegelt weer de veranderingen, die maatschappij cn economie in drie kwart eeuw heb ben ondergaan. Daardoor verkrijgt dit jubileum een breder betekenis dan alleen de verjaardag van een ad vertentiebureau. De viering zal op be scheiden wijze geschieden op 12 De cember aanstaande. Onder grote belangstelling: had ln de Jeugdhoeve een opvoering plaats door eigen krachten van het toneel stuk „MUnheer Pastoor" van Blazer. De stampvolle zaal heeft met ge spannen aandacht het stuk gevolgd dat als hoofdthema heeft 'n met mis lukking bedreigd huwelijk van de plattelandsman met het meisje uit de stad. Wanneer alles kapot dreigt te gaan brengt de tussenkomst van de levenswijze pastoor de redding en het blijde slot. Regisseur de Jonge heeft door het uitdiepen van de karakters het stuk relief gegeven en het homogene spel dat vertoond werd, verried ook zijn hand. Zo werd een verrassend resul taat. bereikt. Het is wel erg moeilijk in een individuele beoordeling te tre den en daarom volstaan we met de aanduiding dat de herenrollen in g9e-* de handen waren en de dames zich overtroffen. De licht- en geluidsef fecten deden het er niet minder dan, de grime van de heer Rentmeester. De jeugd van 's Heerenhoek maakt met Mijnheer Pastoor" een goede start voor het winterprogram en het publiek beloonde die met een ovatio neel applaus. De exploitatie-kosten koppelnetten is f 160.000 hoger omdat men ter meerdere vergroting der bedrijfsze- kere levering in Z. VI. een koppeling met het Belgische net gaat aanbren gen.gen. De kosten hoog- en laagspanning betreffen afschrijvingen. In de raadsvergadering van Graauw herdacht de voorzitter de pas over leden heer Jan Colsen, die jaren als opzichter ambtenaar onzer gemeente is geweest. Het punt ziektekostenverzekering gemeente-ambtenaren werd na be spreking tot een volgende vergade ring aangehouden. Wel verdedigde de voorzitter in eerste instantie de aan sluiting bij de Onderlinge Provinciale Verzekering van ambtenaren, maar de heer Daalman was wel wat hui verig, na de gevallen, zoals die in de provincie Limburg waren voorge komen, waarbij een tekort van 70.000 was ontstaan. Wel is onze provincie in dit verband gekoppeld aan de pro vincie Z.-Holland en zullen eventue le tekorten hier dus door een zeer groot aantal gemeenten moeten wor den bijgepast, maar toch wilde men liever de zaak nog e%ns rustig be studeren. Op voorstel van de voor zitter werd het punt tot een volgende vergadering aangehouden. Een verzoek om gedeeltelijke ont heffing van reinigingsrechten wegens verhuizing voor 1 Juli '55 werd toe gestaan. GEMEENTEBEGROTING. Daarna kwam de hoofdschotel aan de orde: het vaststellen van de ge meentebegroting. Hoewel geen enkel lid er behoefte aan had hierover al gemene beschouwingen te houden, toch wilde de heer Schillemans na mens de commissie van onderzoek een paar opmerkingen maken. Het betrof het feit, dat Graauw voor een maatschappelijke werkster is aangesloten bij de parochies Clinge en Nieuw-Namen, waarvoor indertijd een bedrag van 1000,was gege ven. Omdat de toen aangestelde werk ster slechts enkele maanden in dienst was geweest en men er nog steeds niet in is geslaagd in de vacature te voorzien, stelde hij voor, de daarvoor op de begroting staande post '55 en '56 te schrappen en te trachten, het nog resterende deel van de 1000, terug te nemen. De voorzitter lichtte toe, dat men nog steeds bezig is een maatschappelijk werkster te zoeken. Zoals de situatie nu is, mag in Graauw geen gezinsverzorgster te werk worden gesteld. Men stelt als eerste eis. dat de gemeenle over een maatschappelijk werkster be- Gisteren ontstond enige onrust in het Ambonezenkamp I te Vlissing.ji, Door krachtig ingrijpen der politie werd de rel echter tot een minimum beperkt. Enige werklieden waren be zig met het graven van funderingen voor de houw van keukens b.j de woonbarakken. Aangekomen l j ;e woning van een iid der partij PNMS maakten enige Ambonezen bezwaar tegen deze werkzaamheden. De regering, die deze partij niet ïrkent, had volkomen terecht met haar geen contact opgenomen over I deze werkzaamheden, wei echter met i c.o erkende Ambonezenpartijcn. De arbeiders legden op de uitgesproken i dreigementen het werk neer, terwijl schikt, die toezicht kan houden op de i SJfPPJS1'°?^idd^k d* hïlp eezinsverzorester i m,ri9p .van de Polltlc. Otnder ce bc- g insverzoigsiei. Schcrming van agenten zetten de nr- Ten behoeve van onze lezers ge ven toij hierbij de Katholieke keu ringseisen van enkele films, die ko mend weekend in Zeeuwse bioscopen worden vertoond: Het Centrum, Axel. 3 Ring Circus a.l. The Snows of Kilifnanjaro 18 j. Bioscoopgebouw Hulst. Broeders zonder vrees 14 j. Rhapsody a.l. Olympia Theater, Sas van Gent. Odyssee 14 j. Twee harten, een melodie a.l. Hofzicht Theater IJzendijke. Wcnn Abends die Heide traumt - 14j. Ledel Theater, Oostburg. Meisjcsslaapzaal volw. Luxor Theater, Terneuzen. Concertgebouw, Terneuzen. Khyber Patrol 14 j. Schouwburg, Middelburg. De dans om de galg 14 j. Alhambra, Vlissingen. De woestijn leeft a.l. Grand, Goes. Gejaagd door de wind 18 j. Luxor Vlissingen. Ontvlucht uit Colditz. (Kruisboogq In dit verband pleitte men voor aansluiting bfj Kloosterzande om op die manier wel een hulp ais gezins verzorgster in de gemeente te kun nen krijgen. Omdat de meeste leden overtuigd waren van het noodzakelij ke van 'n maatschappelijke werkster werd uiteindelijk besloten zich over mogelijke aansluiting bij Kloosterzan de te beraden, waarna men ais de mogelijkheid hiertoe aanwezig mocht blijken, zou kunnen uittreden uit de combinatie Graauw Clinge Nieuw Namen en daar ook afrekening doen. Op voorstel van B. en W. werden de subsidie-aanvragen van de Bond Pro Rege, Nederlands Gesprekcen- trum en Stichting beroepskeuze af gewezen. De K.A.B, kreeg voor zijn sociale cursussen een bedrag van 100.kapelaan Stuyk voor verbe teringen aan het toneel 350,— toe gewezen. Het rheumafonds kreeg de gevraag de steun in de vorm van 1 cent per inwoner. Ook het Kaski kreeg de gevraag de 100 toegewezen, al werd de op merking gemaakt, dat hier alle gemeenten, grote en kleine, over de zelfde kam werden geschoren, iets wat met de draagkracht der verschil lende gemeenten nou niet direct cor respondeerde. Als lid in de Commissie wegschap Hulst - Paal werd benoemd de heer De Witte, dit in de vacature ont staan door het overlijden van de heer Steyaert. LANGZAAM WEGIIERSTEL beiders hun werkzaamheden voort, Terwijl men op een andere plaats n.?- zig was, wierpen enkele raddraaiers de juist gereedgekomen sleuf w-"-r dicht. Zij werden onmiddellijk door de politie in hi n kraag gegrepen. Voor verhoor werden zij overgebracht naar het bureau aan de Bre -' at. 's Avonds werden zij weer losgelaten. 'u. ,.HA.».. slaagt U nergens be ter dan in ,,'X GESCHENKENHUIS" Honderden echte damescadeautjes en in iedere denkbare prjjs. Uw succes met Uw cadeautje is voor 100 pCt. verzekerd. GOES L.KERKSTR. L. DE LPT MIDDELBURG Zoals gebruikelijk kwamen bij de rondvraag de tongen pas los. Scherp hekelde de heer Schillemans het feit, dat men met de vernieuwing der di verse wegen in de kom der gemen- te zo bar slecht voortgang maakt. Het is momenteel wel zo, dat practisch alle wegen liggen opgebroken, maar niet,een oplegging definitief afge maakt Gaat het zo door dan zal men de hele winter in de misere, dat wil zeggen in de modder, blijven zitten. Hij vroeg in dit verband de zaak ernstig met de aannemer te bespre ken en zo nodig zelfs niet voor opleg ging van boete terug te schrikken. Zo werd er nog drie kwartier doorge praat over slechte wegen, stinkende rioleringen, donkere weggedeelten bij avond enz. enz. De rechtbank te Middelburg heeft in een openbare zitting wijlen mr. F. v. Deinse herdacht. De heer van Deinse, aldus de pre sident mr C. van Roggen, was alge meen geacht door zijn onkreukbaar karakter en door zijn hoge opvatting van zijn plicht. Behalve door dc tal rijke functies, die hij in Zeeland be kleedde, verwierf hy ook buiten Zee land vermaardheid door zjjn vele pu blicaties in juridische periodieken. De advocatuur, die hij gedurende meer dan 50 jaar uitgeoefend heeft, vormde de hoofdzaak van zijn welbe steed leven. Darnaast was hij gedurende meer dan 17 jaar rechter-plaats-vervanger in de rechtbank, die zijn bekwame medewerking steeds hogelijk gewaar deerd heeft, terwijl hij ook geruime tijd plaatsvervangend rijksadvocaat is geweest. De overledene was een uitmuntend advocaat, en van zijn vele uitstekend verzorgde conclusies en weloverwogen pleidooien nam de rechtbank steeds met genoegen kennis. Door zijn grote zorgvuldigheid en nauwgezetheid was hij bovendien het echte prototype van een goed procureur, zoals deze in de 19e eeuw steeds zo gaarne ge zien werd, Door zijn innemend optreden steeds een gentleman, bleef hij aan de an dere kant steeds strijdvaardig en streed hij met open vizier. Als deken van de orde van advo- katen drukte de heer van ""einse door zijn voorbeeld van hoge plichtsbe trachting zijn stempel op de balie. Zijn heengaan betekent de afsluiting van een tijdperk, doch voor volgende tijdperken blijft zijn voorbeeld voor de advocaten en procureurs alle na volging waardig. De rechtbank betuigt haar diepge voelde medeleven met dit zware ver lies aan de nabestaanden van de overledene en wel in 't bijzonder aan zijn echtgenote en aan zijn zoon, die steeds met zijn vader in de advoca tuur samenwerkte aldus de president STEEDS ZEEUW. De officier van justitie mr G. van der Dussen, sloot zich namens het I'arkct met een koort woord aan bjj hetgeen door de President gesproken was en memoreerde, dat de heer van Deinse steeds Zeeuw geweest en ge bleven is. Spreker roemde de inte griteit, eerlijkheid en bekwaamheid van de overledene, door welke karak tereigenschappen hij zo algemeen ge zien en geacht was. De deken van de orde van Advo caten. Mr. C. Kegge, sloot zich gaar ne aan bij hetgeen door de presi dent en de officier v. justitie gespro ken was, en verklaarde, dat het voor beeld van nauwgezette plichtsbe trachting, door de heer van Deinse steeds tijdens zijn leven gegeven, ook na zijn heengaan voor de balie alle navolging verdient. De zoon van de overledene, mr. J. van Deinse, dankte mede namens zijn familie de rechtbank, het par ket cn de balie voör de vele vrien dclijkc en waarderende woorden, die over zijn vader waren gesproken. De voorzitter van de openbare leeszaal, de heer Burger, heeft gis ter in een bespreking met de provin ciale pers, enige mededelingen ge daan over de jeugdbibliotheek, die aan de leeszaal is verbonden en mor gen wordt geopend. Hoewel de financiële toestand der leeszaal niet zo buitengewoon is, heeft de penningmeester toch zoveel kunnen sparen, dat er vierhonderd nieuwe boeken konden werden aan gekocht. Daardoor kan men met 500 kinderboeken starten. De heer Bur ger dankte hem en ook de heer P. v. d. Dries en diens medeleden van de commissie, alsmede de directrice mevrouw Wentzel. Laatstgenoemde deelde nog mee dat zij, om een band te slaan tussen jeugd en leeszaal, iedere Maandagmiddag een vertel- uurtje in d'e leeszaal zal houden. De heer Burger beklemtoonde dat de jeugdbibliotheek niet concurreren wil met andere bibliotheken, doch slechts aanvullend optreedt. GESTOLEN FIETS TERECHT. Ruim een maand geleden werd ten nadele van de heer G. in Goes-Oost een fiets gestolen. Op klaarlichte dag was de dief in het schuurtje achter de woning geslopen en haalde daar uit een goed als nieuwe dames fiets. Nasporingen van de politie ble ven zonder resultaat totdat deze week het vehikel in een droge sloot onder Rilland werd gevonden. De fiets is nu weer in het bezit van de eige naar; ze had slechts weinig gele den. Deer drendskerke Gistermorgen is de groepsetm- mandant der rijkspolitie alhier, de heer F- Dekker, plotseling overleden. De commandant was te Middelburg op weg naar een bijeenkomst van groepscommandanten en zakte in de Lange Delft ineen; na enige ogenblik ken bleken toen de levensgeesten reeds geweken. Het stofelijk overschot is gistermid dag naar hier overgebracht. Commandant Dekker had bijna de pensioengerechtigde leeftijd bereikt. Hij was 30 Maart 1896 te Veere ge boren en heeft een groot deel van zijn diensttijd op Noord - Beveland doorgebracht. In 1947 volgde zijn be noeming tot groepscommandant al hier. in welke functie hij zich ken merkte door ijver en plichtsbe trachting. Op 30 April van dit jaar ontving hij de aan de orde van Oran je Nassau verbonden ere-medaille in zilver. Het bestuur van de R.K. Kunst kring „Van~den Vos Reinaerde" is erin geslaagd opnieuw het bekende theatergezelschap „Het Nederlands Kamertoneel" uit Antwerpen naar Hulst te doen komen. Woensdag avond a.s. treedt het in het Bioscoop gebouw op met het stuk „De reizi ger van Forceioup" van Georges Si- on, een zeer sterk toneelwerk waar in men het Nederlands Kamertoneel ongetwijfeld weer in dezelfde brillan- te stijl kan bewonderen als vorig jaar in „Antigone". Toen het gezelschap, dat nauw ver want is aan de K.N.S. en uit jonge toneeltalenten bestaat, voor het eerst in Nederland optrad, kreeg het van alle zijden grote waardering. Wat in dit gezelschap wel het meest opvalt, is de ernst en de toewijding waar mee men werkt. Vorig jaar had men ook ver buiten Zeeland veel waarde ring voor het werk van de Kunstkring in Oost Zeeuwsch-Vlaanderen. welke dergelijke uitstekende opvoeringen or ganiseert. Ongetwijfeld zal deze tweede ont moeting met het Nederlands Kamer toneel nog meer belangstelling trek ken dan in het vorige seizoen. Uraauw Stekene AUTO REED TEGEN EEN BOOM. Door een verkeerde stuur-manoeu- vre reed onze dorpsgenoot V. langs de weg naar St. Niklaas in een sloot om vervolgens tegen een boom te botsen. V, werd slechts aan de kin ge wond maar erger was het gesteld met een inzittende, die met 'n dub bele armbreuk naar het ziekenhuis moest vervoerd worden. De mate riële schade was zeer groot. EDELE MENSLIEVENDHEID. Dat de christelijke charitas ook hier beoefend wordt, blijkt uit het feit, dat 6 kindertjes van achter het IJze ren Gordijn bij div. ingezetenen ge durende 6 maanden zullen opgenomen worden. AUTO-BOTSING In onze gemeente deed zich een botsing voor tussen de auto van de heer Persoons en die van de heer de Block. •Als bij wonder vielen er geen slacht offers te betreuren, hoewel de ma teriële schade groot was. FEEST VOOR OUDJES VAN DAGEN Niet minder dan 300 oudjes wer den met auto's opgehaald om 'n vro lijke namiddag te vieren in het Gil denhuis. Na een heerlijk diner volgde een cabaret-uitvoering, waarbij aan het eind gezorgd werd voor een ver loting. Groede DROEVIG RECORD. Het is de gewoonte in onze paro chie, dat de gelovigen in de H. Mis op Allerzielendag een herinnerings plaatje wordt uitgereikt, waarop de namen voorkomen van de parochia nen, die in het voorbije jaar overle den zijn. Steeds staan er ongeveer een tien- of twaalftal namen op het plaatje, maar deze keer heeft onze parochie een wel zeer droevig record geves tigd. Niet minder dan 26 parochia nen zijn sinds Allerheiligen '54 van. ons heengegaan. Onder hen was geen enkel kind. Als men nu weet, dat on ze parochie maar een 1700 zielen telt dan realiseert men zich. hoe abnor maal het sterftecijfer in onze ge meente is geweest. GOED AFGELOPEN. Terwijl moeder in de Emmapolder zich even van huis had moeten bege ven. sukkelde een meisje van onge veer 4 jaar door het zoldervenster tje. Het bleef in zijn val aan de goot hangen. Zo zag een buurvrouw 't kindje hangen en snelde in aller ijl te hulp. Ze kon evenwel niet voor komen dat het kind verder naar be neden viel. Behoudens een zeer ern stige neusbloeding kwam het kind er wonder boven wd fhoengaoe.r er wonder boven wonder goed af. Het heus w dnisadaaer Het huis was inderdaad niet van de laagste, zodat men van geluk kan spreken, dat alles zo goed is afgelo pen. Ossen isse GROTE BAZAR. Op 12. 13 en 14 November a.s. zal er in de openbare school een bazar gehouden worden ten bate van de mu ziekvereniging „Eendracht maakt Macht". De baten van deze bazar zullen ge bruikt worden om nieuwe instrumen ten aan te kopen. Naast het Rad van Avontuur zijn er natuurlijk nog andere attracties waar door men in de gelegenheid gesteld wordt om een van de zeer vele prijzen te winnen tevens de muziekvereni ging, welke reeds meer dan 100 jaar bestaat, te steunen. Aan de bazar is tevens een wafel bakkerij verbonden. Vele benodigdhe den zoals boter, eieren, bloem enz. werden door verschillende ingezete nen geschonken. Natuurlijk zal er tijdens de drie daagse bazar ook een verloting gehou den woren. E.H.B.O.-UURSUS Er bestaan plannen, om deze winter in ons dorp een E.H.B.O.-cursus te organiseren onder leiding van de af deling Kloosterzande en met als do cent dr J. Hermans. De heer Her mans verstaat zeer zeker de kunst, zijn leerlingen het nodige bij te bren gen, dat is Zondag bij de Districts wedstrijden dubbel en dwars geble ken. De eerste les wordt waarschijn lijk deze maand al gegeven. Hengstdijk Benoemd. - Onze dorpsgenate, mej. G. van den Bulck, is benoemd tot onderwijzeres aan de R. K. school te Boschkapelle. lagere Maandag 7 November is het 40 jaar geleden dat de heer Ed. Aars sen te Kloosterzande, thans besteller eerste klasse, bjj de PTT in dienst trad. Eigenlijk wilde hij, veertig jaar terug, timmerman worden maar het toeval wilde dat hij als hulpbestel ler ging werken. De jubilaris is een bekende en ge ziene figuur in het dorpsleven van Kloosterzande, een voorbeeld van de plichtsgetrouwe vlotte cn hulpvaar dige ambtenaar. Heel wat kilometers heeft hij in die jaren afgelegd, een 'afstand wel ke een veelvoud is van de omtrek van de aarde en allen brieven en an dere poststukken welke hij in de loop van zijn veertigjarig ambt heeft be steld lopen ongetwijfeld in de mil- lioenen. In dienst der posterijen inde hij enorme bedragen. Het totaal zou zeker ccn onvoorstelbare rijkdom vormen. Met de grootste nauwgezet heid heeft hij al die tijd dit werk ge daan, hetgeen hem zelf tot dank baarheid mag stemmen en allen voor wie hij klaar stond respect moet in boezemen. MEETELLENDE FIGUUR. „Ward" zal dan ook zeker heel wat belangstelling ondervinden op de dag van zijn jubileum. Trouwens, ook uit andere hoofde is hij een mee tellende figuur in het dorpsleven want in zijn vrije tijd maakt hij zich nut tig in zijn functie van penningmees ter van de varkensverzekering „Een dracht Sterk", die van zo grote be tekenis is voor de „kleine man". Maar ook ais volijverig secretaris van de duivensociteit geniet hij in dorp en streek een grote bekendheid. Vele diivenliefhebbers komen bij hem om inlichtingen cn hij weet iedereen van dienst te zjjn. Die „duivenconferenties" vinden meestal in zijn tuin plaats. Daar wor den op de zomerse Zondagen de wed vluchten besproken en die tuin en de landweg die er langs loopt is voor de omgeving het algemene ontmoe tingspunt der duivenmelkers. En hij praat zeker niet alleen over zijn ei gen resultaten; ook die van een an der interesseren hem. Daarom zul len velen die hem in welke van zijn drie functies ook iets te danken heb ben, Maandag Ward de hand komen drukken cn in het vreugdevolle feest zal de jubilaris de kracht en de in spiratie vindeno m nog jaren lang voort te gaan! Het Nederlands Instituut voor Effi ciency heeft het plan opgevat het Zeeuwse bedrijfsleven uit te nodigen om gezamenlijk met een deskundig forum de bedrijfsproblemen te bespre ken. Daartoe zal op Donderdagavond 8 Dec. in hotel „De Korenbeurs" te Goes een forumavond worden gehou den. In dit forum hebben zitting: ir. J. Berdenis van Berlekom. direc teur van de N.V. Vitrite te Middel burg: drs. G. Baarspul, bedrijfseco noom E.T.I.A. Carpentier, directeur Ned. Middenstandsbank te Goes; J. Claas, hoofdadministrateur Vitrite; P. Cruson, directeur N.V. gebr. Cru- son, Breskens; J. Fukken. bedrijfsorg N.V Zeeuwse Confectiefabr. te Mid delburg en ir. J. van der Kooy, rijks- nijverheidsconsulent voor Zeeland. In het Bioscoopgebouw te Hulst draait „Rhapsody", het verhaal van en musicus, wiens verloofde zich niet wil opofferen, hetgeen tot een con flict leidt. Een andere kunstenaar, die zij er toe brengt de muziek vaar wel te zeggen, wordt haar man. Een romantisch- dramatische geschiede nis, waarin vooral de muziek de toe schouwer zal bekoren. Verder is er „Broeders zonder vrees", 'n spannen de avonturenfilm, met uitstekende ac trices en acteurs, als Robert Taylor, Stewart Granger. Ann Blyth enz. De ene sensatie volgt de andere op. Axel vertoont drie films: de beste is „Helden in het wit", het bewogen verhaal van een kundig chirurg die door zijn menselijkheid meer in zijn patiënten redt dan met het operatie mes. Zeer de moeite waard. Wie wil lachen kan terecht bij „3 Rings Cir cus", met Martin en Lewis: vrolijk, geestig en met de nodige intrige. Al besproken. Tenslotte „The Snows of Kilimanjaro", een liefdeshistorie. In Sas van Gent, Olympia, is het Odyssee, de reeds besproken verfil ming van Homerus meesterwerk. Im ponerend en magistraal verfilmd. Een romance is „Twee harten, een melo die", vol zang. dans en gezellige kol der. „Carosello Napoletano" is een Italiaanse film waarin men baletten, zang en dans kan bewonderen. Luxor, Terneuzen, vertoont even eens „Odyssee" en heel wat Terneu- zenaren en Sasxenaren zullen dit werk willen zien. In het Concertgebouw „Khyber Patrol",met als onderwerp de strijd om de Khyberpas; in deze film de spanning van het gevechts- avontuur, maar ook de romantiek van het Nabije Oosten. Hofzicht Theater. IJzendijke, ver toont een Duits liefdesverhaal „Wenn Abends die Heide traumt", een aan trekkelijke film van romantiek en met goede muziek. Ledel Theater. Oostburg, draait „Meisjesslaapzaal", 'n moordgeschie denis waarin niet alleen sensatie maar ook de hunor een aantrekkelijk ver haal maken voor wie er van houdt. Is reeds besproken. GOES Grand: Gejaagd door de wind. MIDDELBURG Electro: Odyssee. Schouwburg: De dans om de galg. SAS VAN GENT Olympia 8 uur: Odyssee. TER.nEUZEN Luxor 8 uur: Odyssee. VLISSINGEN Alhambra: De woestijn leeft. Luxor: Ontvlucht uit Colditz. AXEL Het Centrum 6.30 en 9 uur: 3 Ring circus. DE KLINGE Kinema van Dijck 7.30 uur: Zij die nog een moeder hebben. GOES Grand: Gejaagd door de wind. HULST Bioscoopgebouw 8 uur: Broe ders zonder vrees. IJZENDIJKE Hofzicht 8 uur: Wen Abends die Heide traumt. MIDDELBURG Electro: Odyssee. Schouwburg: De dans om de galg. OOSTBURG Ledel 8 uur: Meisjes- slaapzaal. SAS VAN GENT Olympia 8 uur: Odyssee. TERNEUZEN Concertgebouw 8 uur: Khyber Patrol. Luxor 8 uur: Odyssee. VLISSINGEN Alhambra: De woestijn leeft. Luxor: Ontvlucht uit Colditz. Ariënsgebouw 8 uur: Vergadering sportclub Walcheren. ANTWERPEN Kon. Vlaamse Opera 8 uur: De heilige van Bieecker Street.

de Stem | 1955 | | pagina 2