Voorstellen genoeg, maar geen herenigd Duitsland Sjarett kreeg toezeggingen Mosje geen MARGARET ZAL NIET MET TOWNSEND HUWEN Democratische Republiek wil Raad voor toenadering Oranje tegen Noorwegen Ben Joessef spoedig op de Marokkaanse troon MOEDIG BESLUIT Verklaring uit Clarence House: r SAMENSPEL TUSSEN MOLOTOV EN GROTEWOHL DE DOOD OP DE WEG De moord te Harderwijk Opnieuw de vertrouwens kwestie Dankbaar voor medeleven" DAGBLAD VOOR ZEELAND MIJNRAMP JAPAN IN Het contact tussen Oost en West UITLEVERING EX-PLEEGMOEDER GEVRAAGD GLOEDNIEUWE LINKERVLEUGEL Pinay sprak met ex-sultan euwe chef-staf van de landmacht Verklaring in anonieme brief Weiter en Lemaire lid van KYP Onvoldaan huiswaarts. Koude ochtend Frankrijk Prinses liet plicht gelden vóór de stem van het hart Iwee Nederlandse matrozen gewond „Ik wil je niet meer zien. 95e JAARGANG No. 21985 Uitgave N. V. Uitgevers M«. Neerlandia Verschijnt elke werkdag. Bureaux; Breda, Losse nummers 13 ct Postrek no 378841 Reigerstraat 16 Tel.: Directie, Redactie en Administratie 3351. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J J H A. Bruna Redactieraad C. J. v Hootegem, Mr. Dr A J J M Mes. Mr H M L. de Kechtei, L J v t Westende P. V M Vercauteren Abonnementsprijs OU vooruitbetaling 1 5.85 per kwartaal, per post t 6.55, per week (uitsluitend bij niet post- bestell.) f 0.45 Incasso wordt berekend Voor God, Koningin en Vaderland Ma9 i WOENSDAG 2 NOVEMBER 1955 Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.35 per m/m. (Ingezonden Mededelingen t 0.85 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke 'ard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0 14 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.35 per m/m). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. Bureau voot de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, Telefoon 2236 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, Telefoon 102 - (Bijbureaux: Terneuzen, Noordstraat 56, Tel. 2601 OOSTBURG: Nieuwstraat 41, Tel. no. 35) Men vreest dat er meer dan vijftig mijnwerkers om het leven zijn ge komen door een gasontploffing in 'n kolenmijn nabij Yoebetsoe, op Ja pans Noordelijkste eiland Hokkaido. Volgens de eerste politieberichten werden 82 mijnwerkers bedolven. Twee uur later waren zes lijken ge borgen. 27 gewonden slaagden er zelf in naar de oppervlakte te komen. DEN HAAG: De 12-jarige J. v. D. uit Voorburg is op het Spui te 's-Gravenhage, bij het passe ren van een bespannen wagen met mest, met zijn fiets in de tramrails geslipt en komen te val len. De knaap die door de wa gen werd overreden, liep een schedelbasisfractuur op. Hij is tij dens de overbrenging naar het ziekenhuis overleden. ROTTERDAM: Op de Strevels- weg is de 20-jarige mej. G. van der W. bij het oversteken aan gereden door een personenauto. Zwaar gewond werd zij naar het Zuiderziekenhuis overgebracht, waar bij aankomst bleek, dat ze was overleden. 5? DE OOSTDUITSE REGERING heeft zich tot de ministers in Genève gericht met de voorstellen die een flagrante tegen spraak met de Westelijke concepties zijn. In een memorandum aan de conferentie heeft de regering-Grotewohl haar oude eis van de vorming van een raad voor geheel Duitsland gesteld. Deze zou moeten worden gevormd uit vertegenwoordigers van beide helften van Duitsland en hij zou de toenadering van de beide republieken tot elkaar moeten bevorderen. Daarnaast wil men deze raad ook practische samenwerking in binnenlandse Duitse problemen laten nastreven. De Westelijke ministers liebben het memorandum niet als document ter conferentie willen aanvaarden. Men neemt hier evenwel aan, dat dit geschrift de hoofdlijnen der Duitse voorstellen inhoudt, die Molotov beloofd heeft. Het geldt bij voorbaat als zeker dat deze door de Weste lijken zullen worden verworpen aangezien zij aansturen op een erken ning van de Oostduitse regering en een voortbestaan van de Duitse verdeling. MINISTER BEYEN heeft Dinsdag avond in Londen een onderhoud ge had met de Britse premier Ede Er werd voornamelijk gesproken over kwesties, de Europese samenwerking betreffend MR. VAN HEUVEN Goedhart, de Hoge 'mmissaris voor Vluchtelin gen, heeft tijdens een kort verblijf in Nederland de opvangcentra be zocht in Horst-America cn Griendst- veen, waar de mensen zijn onderge bracht, die in de Nederlandse bouw vakken gaan werken. HET MACHTIGE Argentijnse Vak verbond, dat indertijd Peron krach tig steunde, heeft zijn leden opgeroe pen tot een staking, die in de afge lopen nacht zou moeten beginnen. Het eist de vrijlating van gearres teerde vakbondsleden. HET HOOGWAARDIG Episcopaat heeft zijn goedkeuring gehecht aan de statuten van -ie „Katholieke Neder landse Boerinnenbond", die de lande lijke samenwerking beoogt tussen de boerinnenbonden van de N.C.B., L.L. T.B. en A.B.T.B. MET INGANG van 1 November is op zijn verzoek eervol ontslag ver leend aan de basiscommandant, lui tenant-generaal J.R.H. Lagas. Tot zijn opvolger is benoemd generaal- majoor F. van Dun, sous-chef I van de Generale Staf. Nieuwe voorstellen, die Molotov Maandag deed knoopten aan bij de door minister Eden geuite gedachte van een brede gordel van verminder de bewapening tussen de beide blok ken. Terwijl Eden deze gordel langs de grens tussen Duitsland, en Polen had geprojecteerd, wilde Molotov de Elbejrens tussen Oost- en West- Duitsland als scheidingslijn blijven behouden. Molotov stelde voor het gebied der gecontroleerde bewape ning uit te strekken over beide tdelen van Duitsland en ,,alle of sommige" der aan Duitsland grenzende landen. In dit hele gebied zouden alle niet nationale troepen beperkt moeten worden en onder gemeenschappelijke controle moeten worden geplaatst. Daarnaast handhaafde Molotov in iets gewijzigde vorm zi\n voorstellen voor het Europees veiligheidspact. Molotov heeft Maandag ook voor gesteld dat de Westduitse bondskan selier Adenauer en de Oostduitse pre mier, Grotewohl, of vertegenwoordi gers van hen, naar Genève zouden komen om aan de besprekingen deel te nemen. Men geeft Molotov's voorstellen niet veel kans, daar ze, evenals de Oost duitse suggesties, op een voorlopig voortbestaan van de verdeling van Duitsland zijn gebaseerd. Gisteren hebben de ministers niet geconfe reerd. Dulles reisde naar Madrid, waar hij een onderhoud met Frar.co had. Pinay vloog naar Parijs. Van daag zal de conferentie, met weinig hoop op succes, worden voortgezet. Interessante voorstellen tot het ope nen van rechtstreekse luchtlijnen van Westelijke hoofdsteden naar Moskou en tot het houden van een atoomcon ferentie op het gebied der volksge zondheid in 1956 werden Maandag nog door de Westelijke ministers ge daan. toen zij het onderwerp van de verbetering van het contact tussen Oost en West aansneden. Concrete voorstellen van Ameri kaanse kant waren voorts: maande lijkse uitwisseling van radiocommen taren, waardoor de Amerikaanse stem in Rusland en de Russische in Amerika vernomen zou kunnen wor den; wederzijdse toelating van een eigen tijdschrift; uitwisseling van films en het instellen van een rede lijke roebelkoers voor toeristen die de Sovjet-Unie willen bezoeken. Zaak Anneke Beekman De subsistuut-officier van Justitie te Amsterdam mr J.F. Hartsuiker, die de zaak van het verdwenen Jood se oorlogspleegkind Anneke Beekman, behandelt, heeft een verzoek tot uit levering van de voortvluchtige ex- pleegmoeder, mevrouw G.M. L van M. ingediend bjj de procureur-gene raal in de hoofdstad. Langs diploma tieke weg zal dit verzoek aan de Belgische justitie worden overge bracht. Het Nederlandse Elflal voor de wedstrijd tegen Noor wegen in het Olympisch stadion te Amsterdam op Zondag 6 November is als volgt samengesteld; DOEL: de Munck (Fortuna '54) ACHTER: Wiersma (PSV) en Kuys (NAC); MIDDEN: Schaap (Gooi), aanvoerder; van der Hart (Fortuna '54) en Klaassens (VVV) VOOR: Hosselaar (Feijenoord), de Bruyckcre (Willem II), Appel (Fortuna '54), Brusselers (FSV) en Carlier (Fortuna '54). RESERVES: Feyt Willem II, van Kerkum (Feijenoord). Brooy- mans (Willem II) en Ciavan (Scheveningen Holland Sport). Van het elftal dat tegen België speelde is dus de linker vleugel van de voorhoede gewijzigd. Brooymans en Clavar, zijn respectievelijk vervangen door Brusselers en Carlier. DOORDAT EEN schilder de haak los schopte, waarmee een verf pot aan een ladder was bevestigd kwamen twee jongens van 18 en 11 jaar er „gekleurd" op te staan. In een ziekenhuis hebben zij hun gezichten laten schoon wassen. nieuwe stakingsgolf ligt in Engeland een groot aantal fabrie- ken stil. Het merendeel van de sta kers werkt in auto- en vliegtuigfa brieken. VIER AMERIKANEN, die in com munistisch - China gevangen waren genomen of onder politieke pressie waren gezet, zijn de afgelopen dagen in Hongkong aangekomen. TWEE INCASSEERDERS van een verzekeringsbank in Groningen zijn spoorloos verdwenen. Ze moesten al lebei nog 1000 gulden afdragen en nu vermoedt men, dat daarin de oplos sing van het raadsel gezocht moet worden. EEN AANTAL Poolse officieren zijn door de Sovjet-Unie in vrijheid ge steld. Kort na de oorlog waren zij „wegens ernstige oorlogsmisdaden" tot zware gevangenisstraffen veroor deeld. MET ENIGE PLECHTIGHEID is in de D.A.F.-fabrieken het 5000ste mi litaire voertuig aan de Landmacht overgedragen. De Franse minister van Buiten landse Zaken Pinay heeft gisteren in zijn ambtswoning te Celle Saint - Cloud een bespreking gehad met ex- sultan Ben Joessef van Marokko, die dezer dagen uit ballingschap in Frankrijk is teruggekeerd. Men heeft gesproken over de voorwaarden voor de terugkeer van de eens door Frank rijk verjaagde sultan op de thans va cante Marokkaanse troon. Pinay zal Zaterdag opnieuw een onderhoud hebben met Ben Joessef. Na de besprekingen zei de ex-sultan dat een nieuw tijdperk is aangebro ken. dat een keerpunt zal betekenen in de geschiedenis van het Marok kaanse volk. Pinay verklaarde, dat Ben Joessef blijk had gegeven van zijn oprechte wens om tot een overeenkomst te geraken. Toen de aankomst van Sidi Mo- Ex-sullan Ben Joessej wordt bij zijn aankomst eerbiedig door een hoog waardigheidsbekleder uit Marokko begroet. deren naar het golfhotel in Beau- vallon, waar voor hem en de zijnen veertig kamers op de eerste verdie ping zijn gereserveerd. De vijftien bijvrouwen, die de bal lingschap van Ben Joessef hebben gedeeld, zijn in hetzelfde vliegtuig van Madagascar naar Nice gevlo gen. Zij zullen later naar Beauvallon reizen. De ex-sultan zal zijn intrek nemen in kamer vijf van het hotel, waar mevrouw Churchill in de afgelopen zomer verblijf heeft gehouden. Op de eerste verdieping is een eet kamer voor 25 personen ingericht. hammed Ben Joessef in Zuid-Frank- Voor de ex-sultan en zijn gezinsleden rijk in Marokko bekend werd, vulden de straten zich met demonstranten. Men zwaaide met vlaggen en droeg portretten van Ben Joessef rond. De dag werd tot feestdag uitgeroepen en men werkte over het algemeen niet. Hier en daar deden zich incidenten voor. De 46-jarige ex-sultan maakte de reis naar Frankrijk in gezelschap van zijn twee zoons en twee dochters. Toen de fotografen klaar waren, ontving Ben Joessef in de wachtka mer van het vliegveld een delegatie van de grote Marokkaanse Nationa listische partij Istiklal. Hierna vertrok de ex-sultan met zijn twee gemalinnen en vier kin- Indonesië President Soekarno heeft Maandag de benoeming van kolonel Nasution tot chef-staf van de Landmacht on dertekend. Op 3 November zal Na sution ten paleize worden geïnstal leerd. is een televisie-toestel geplaatst. Er is een einde gekomen aan de romance l*ussen de Engelse prinses Margaret en Peter Townsend met een moedig en door hoge zedelijke begin selen gedragen besluit. In een wereld, waarin de opvattingen omtrent het huwelijk steeds meer worden aange vreten door libertijnse zeden, heeft de jonge prinses toch gekozen voor het juiste beginsel en het goede voorbeeld, hoe zeer eèn sentimentele en tot het uiterste opgevoerde belangstelling haar als het ware dreef in de richting van wat haar liefde scheen te eisen. De leer van haar Kerk, de plicht tegenover het Gemenebest hebben voor haar zwaarder gewogen dan de diepe pijn, welke ze zichzelf en de man, die ze beminde, nu moet aan doen. Het is een daad, welke haar verheft boven alle betweterij en sen satiezucht tot waarlijk koninklijke hoogte. Het is niet te veel gevraagd, als ook wij voor haar ware geluk bidden. De Officier van Justitie te Zwolle heeft tegenover de pers verklaard, dat de medewerking van het publiek bij het onderzoek inzake de moord te Harderwijk, op de 35-jarige ver pleegster Dieuwerke van de Vlegel, te wensen overlaat. Hij had o.a. een brief ontvangen van een verpleegster, die zich niet bekend maakte, maar schriftelijk verklaarde, dat zij zich met haar verloofde, op het ogenblik van de moord, waarschvilijk op niet meer dan 300 meter van de plaats van het misdrijf heeft bevonden. Zij had het slachtoffer met een lange „vitterige" man voorbij zien komen. De persoon in kwestie had tegen het later ver moorde meisjes gezegd, dat ze op moest schieten, want dat hij „niet eeuwig de tijd had". Zowel de brief schrijfster als haar verloofde waren er van overtuigd, dat zij zich niet vergist hadden. De Officier van Ju stitie heeft getracht, de identiteit van beiden te achterhalen, maar is hierin niet geslaagd. Omdat beiden zonder toestemming vrijaf hadden genomen (de verloofde was militair) durfden zij hun namen niet bekend maken. De belofte, dat zij vrijuit zouden gaan, heeft evenmin tot het gewenste resultaat geleid. De voormalige voorzitter van de K.N.P., de heer Weiter, heeft zich met de heer Lemaire opgegeven voor het lidmaatschap van de K.V.P. De Haagse wethouder van Weder opbouw en Volkshuisvesting, ir R.C. A..J. van Lissa Nessel. zal voorlopig partijloos blijven. Tot 1958 zal hij in het college van B. en W. blijven. Mosje Sjarett, de Israëlische pre- en vooral van Engeland op zijn ver- mier is Dinsdag per vliegtuig uit zoek om de levering van wapens en Genève vertrokken naar Israel. In een garantie. Zowel Dulles, als Mac- antwoord op vragen verklaarde hij,Millan, hadden geweigerd Israël af- dat zijn he .oei aan Genève „bepaald zonderlijke defensiewaarborgen te ge- ven. Hoewel Dulles beloofd had Is- de moeite waard" is geweest. Hij weigerde verder enig commentaar te geven. a Van bevoegde zijde te Genève is medegedeeld, dat Israël wapenaan- biedingen van de communistische landen zal afwijzen cn geen defen siewaarborgen van de Sovjet-Unie zal trachten te krijgen. Premier Sjarett, die Maandag nog een onderhoud had met Molotov. zou teleurgesteld zijn door het antwoord van de Verenigde Staten, Frankrijk Deze telefoto uit Londen laat zien hoe diverse vooraanstaande Engelse bladen op het nieuws over prinses Margaret reageerden. i i 4 J Weersverwachting: geldig tci J vanavond: In de ochtend hier en i daar mist, overigens droog en t overwegend zonnig weer. Dezeif- J de of iets lagere temperaturen. J Zwakke tot matige Zuidelijke wind. Vandaag: Zon onder 17.16 uur. t Maan op 17.45 u. Morgen: Zon J i op 7.37 uur, maan onder 10.34 u. t Premier Faure heeft in de Natio nale Vergadering de vertrouwens kwestie verbonden aan het wetsont werp van de regering over het hou den van vervroegde verkiezingen in December. De regering stelde de vertrouwens kwestie, nadat de Nationale Verga dering een plan tot kieshervorming, dat eerder op de dag door de regering was ingediend, met 459 tegen 145 stemmen had verworpen. De stemming zal Woensdagavond worden gehouden. De regering, aldus Faure, heeft nota genomen van het feit, dat de Assemblee alle voorgestelde kiesstel sels heeft verworpen behalve een al gehele evenredige vertegenwoordi ging. waarvan de toepassing onmo' gelijk is. Te Londen is Maandag officieel meegedeeld, dat Prinses Mar garet niet met kolonel Townsend in het huwelijk zal treden. De mededeling werd gedaan in de vorm van een persoonlijke ver klaring, uitgegeven op Clarence House, de Londense woning van de Prinses. van mijn erfopvolgingsrechten afstand zou hebben gedaan. Indachtig de leringen van de Kerk, volgens welke een Christelijk huwe lijk onontbindbaar is, en bewust van mijn plichten tegenover het Gemene best, heb ik besloten dit voor alle andere overwegingen te laten gelden. „Ik bei, geheel alleen tot dit besluit gekomen, gesterkt door de nimmer aflatende steun en toewijding van Kolonel Townsend. Ik ben innig dankbaar voor het medeleven van allen, die steeds voor mijn geluk gebeden hebben." De verklaring, ondertekend met Deze verklaring zegt onder meer: „Ik zou gaarne bekend maken, dat ik besloten heb niet met kolonel Town send in het huwelijk te treden. Ik ben er mij van bewust geweest, dat ik een huwelijk zou hebben kunnen sluiten voor de burgerlijke stand, indien ik ..Margaret", was gedateerd 31 Octo ber. Vernomen wordt, dat Koningin Eli zabeth en de Koningin-Moeder, de in houd van de verklaring voor de pu blicatie toegezonden kregen. Des na middags bracht kolonel Townsend twee en een half uur bij de Prinses op Clarence House door. Prinses Margaret was thuis, toen haar verklaring uitgegeven werd. EINDE VAN DE GERUCHTEN. Uit de. verklaring blijkt, aldus Reu ter, dat de Prinses haar innerlijke strijd geheel zelf heeft gevoerd, zon der daarbij de leiders van de natie te betrekken. In hofkringen heeft men te verstaan gegeven, dat de Prinses haar officiële taken in de komende week normaal zal vervullen. Maandagavond echter sloeg zij de jaarlijkse „Royal Com mand Film Performance", die door Koningin Elizabeth en de Hertog van Edinburgh zou worden bijgewoond, over. Toen het besluit van de Prinses be kend werd, kon men in de straten van Londen snikkende vrouwen zien. Met de bekendmaking is een einde gekomen aan geruchten, die meer dan twee jaar hebben aangehouden. Kolo nel Townsend werd in Juni 1953 als luchtvaartattaché naar Brussel gezon den. Townsend cn de Prinses hebben elkaar sinds 1944. toen Townsend een functie aan het Hof kreeg, gekend. Er valt niet aan te twijfelen, dat de Prinses mede door een onderhoud met dr Geophrey Fisher, primaat van de „Church of England" en aartsbis schop van Canterbury tot haar besluit gekomen is. ALGEMENE ACHTING. In vele landen onderbraken de radio-stations hun uitzendingen, om het besluit van de Prinses mee te delen. Over de gehele wereld leeft men met haar mee. aldus Reuter. Over het algemeen heeft men achting voor haar „die de plicht liet gaan voor de stem van het hart". Kolonel Townsend is naar Uckfield, in Zuid-Engcland gegaan. Volgens A.F.i verwacht men in kringen van de Britse Luchtmacht de spoedige bevordering van kolonel Townsend tot air-commodore, een rang, die ongeveer gelijk is aan die van brigade-generaal. ra cis dcfensiebehoeften „welwillend" in beschouwing te nemen, had Mac- Millan tot dusver geen hoop gegeven op wapenleveranties en de positie van Isra 1 niet naar waarde geschat. De afgelopen dagen is het opnieuw tot incidenten gekomen aan de Egyp tisch - Israëlische grens. Syrië en Jordanië hebben in be ginsel overeenstemming bereikt over de vorming van een gezamenlijk op perbevel van de strijdkrachten aan de grens met Israël. Op Cyprus: Twee Nederlandse matrozen van 't scheepje „Kenitra" zijn in de stad Nicosia, op het eiland Cyprus, bjj vergissing aangevallen door een ter rorist, die hen voor Engelsen aan zag. De man wierp een bom naar de matrozen, toen zij aan het passagie ren waren. De Nederlanders liepen slechts onbetekenende verwondingen op. Te Patras, in Griekenland, hebben kinderen stenen geworpen naar Griekse politiemannen, die het ge bouw van het Britse consulaat en andere, bij Britse instellingen in ge bruik zündgebouwen, bewaakten. Verscheidene politiemannen en kin deren werden gewond. n "X Een elfjarig jongetje uit Wees- perkarspel had een beetje on voorzichtig omgesprongen met de kinderwagen waarin zijn kleine broertje lag. Hij reed er mee in een sloot, en moeder was hogelijk ontstemd. „Ga weg. ik wil je niet meer zien," zei ze. De elfjarige dacht dat het menens was, en verdween. Maandagavond werd hij over vermoeid, slapend op de Heren gracht in Amsterdam aange troffen. Een voorbijganger maakte hem wakker, en bracht hem naar de politiepost in de Warmoesstraat. Daar deed het jongetje zijn verhaal. Later in de avond hebben zijn ouders hem weer opgehaald.

de Stem | 1955 | | pagina 1