Foster Dulles protesteert wapenleveranties aan tegen de Egypte NABIJE OOSTEN GEVAARLIJK KRUITVAT DE K.A.B. VERSTA DE TEKENEN DES TIJDS Christelijke Vakbeweging in W-Duitsland opgericht Ben loessef (met harem) op weg naar Frankrijk MolotovWe hebben niets met die zaak te maken DE DOOD OP DE WEG Sjarett spreekt met ministers K.N.P. wordt opgeheven Synthese van een virus Koningin en Prins maakten tocht met een corjaal Vlaamse hulde Gong voor de derde ronde DAGBLAD VOOR ZEELAND OPKLARINGEN Partijraad keurt accoord goed Dulles morgen naar Madrid Historische stap Saarland Verkiesingen op 18 December Mgr. Dr. W. Koenraadt: Break met de algemene bond Langs gevaarlijke stroomversnellingen.... Saltan Ben Ara fa treedt af Uitdeling op Madagaskar van speelgoed en naaimachines Kard. Mindszenty kreeg huisarrest P.N.I. VERGROOT VOORSPRONG ECHTPAAR uit Amsterdam gewond Voor 75-jarige pater Pieter v. d. M. de W. Zal Faure het ook nu halen Nederlanders terug uit de Sovjet-Unie Iop-ui tslagen voetbal qSe JAARGANG No. 21984 -rr^ve N. V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaux: Breda. ,osse nummers 13 ct Postrek no. 278841 Reiserstraat 16 Tel.: Directie, Redactie en administratie 3351 Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J H A. Bruna. Redactieraad q j. v. Hootegem, Mr. Dr. A J. J M Mes. Mr. H. M. L. de Rechtei, L. J. v. t Westende p. V- M. Vercauteren. Abonnementsprijs bij vooruitbetaling f 5.85 per kwartaal, per post f 6.55, per week (uitsluitend bij niet post- bestell.) f 0.45 Incasso wordt berekend Voor God, Koningin en Vaderland MAANDAG 31 OCTOBER 1955 Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.35 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.85 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke lard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuws, editie f 0.14 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.35 per m/m). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstreld. Staafwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. Sureau voor de Zeeuwse Eilanden 7'gÓes Westsingel 98, Telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, Telefoon 102 - (Bijbureaux: Terneuzen, Noordstraat 56, Tel. 2601 - OOSTBURG: Nieuwstraat 41, Tel. no. 35) 5? TIJDENS HET WEEKEINDE was in Genève de aandacht volkomen afgeleid van de vraagstukken der ministerconferentie en geheel en al gericht op de spanningen in het Nabije Oosten. Een beroep van minister Dulles op zijn Russische collega heeft, naar uit Amerikaanse bron verluidt, geen vermindering der spanning gebracht. Veeleer werd na besprekingen, die minister Dulles achtereenvolgens met Molotov en met de premier van Israel, Sjarett, voerde, de toestand even explosief geacht als te voren. OSSENDRECHT: Bij het Putse Molentje slipte de Bergenaar J. Musters met zijn motor. Hij was op slag dood. De heer de Bruijn uit Bergen op Zoom, die op de duo zat, werd ernstig gewond. RIJSBERGEN: De 18-jarige Jos Weygers, die op de fiets naar huis reed, werd door een auto aangereden en op slag gedood. De auto botste tegen een boom en de vier inzittenden wer den allen ernstig gewond. MAARHEEZE: Op de Rijksweg naar Weert werd de 64-jarige landbouwer F. B. uit Maarheeze door een auto aangereden. De man, die slecht hoorde en zag, overleed ter plaatse. OEDEMOLEN (Dr.): De 48-ja- rige J. Streutman wilde een bromfiets proberen. Tussen Ou demolen en Ubbela vloog hij uit de bocht en raakte tegen een boom. Het slachtoffer, dat ge huwd was en vader van 7 min derjarige kinderen, overleed ter plaatse. Minister Sjarett beklaagde zich er na zijn onderhoud met Dulles over, dat de Amerikaanse regering nog geen beslissing had kunnen ne men. Hij voegde eraan toe, dat Is raël met onverminderde kracht er naar zal blijven streven, zich van wapens te voorzien. Naar verluidt, heeft minister Dul les, toen hij Zondagmiddag Molotov in diens villa even buiten Genève bezocht, een krachtig protest geuit tegen de Oostelijke wapenleverin gen naar Egypte. Hij heeft deze min of meer gesteld als een testproef voor de bereidheid der Russen om de politieke spanning, waarover zo veel gesproken is, tot werkelijkheid te maken. Een soortgelijk klemmende waar schuwing had in de voorgaande dagen reeds de Britse minister van Buiten landse Zaken tot Molotov gericht. Noch Dulles, noch MacMillan hebben daarbij echtër enige toezegging van Molotov gekregen. Het officiële stand punt der Russische regering tegen over de Tsjechische wapenleveringen aan Egypte is. dat het hier een nor male handelsovereenkomst tussen Praag en Cairo zou zijn, waar de Sovjet-regering geheel en al buiten zou staan. De reeks van besprekingen over het brandende probleem zal in Genève vandaag worden voortgezet. Opnieuw zal minister MacMillan zich tot Molo tov richten en voorts is voor Maan dagavond een onderhoud tussen de Russische minister en Sjarett vastge steld. IN EEN BRIEF aan minister Luns In de zóne van El Auja, in de gede- heeft de organisatie van Ambonezen militariseerde grensstrook tussen B.P.R.M.S. er haar verwondering Egypte en Israël, blijft de lont dicht over uitgesproken, dat zij in het ge- bij het kruitvat liggen. Troepen van heel niet is gekend in de besprekin-1 beide landen zijn het gebied binnen gen, die over de terugkeer van Am- bonese gezinnen naar Indonesië zijn gevoerd. DE ARGENTIJNSE regering heelt het mandaat van het Algemeen Vak verbond nietig verklaard en Vuletich, de voormalig secretaris-generaal van het verbond, gearresteerd. VAN GEZAGHEBBENDE zijde bin nen het Vaticaan is Vrijdag meege deeld, dat waarschijnlijk tussen De cember en Februari een consistorie zal worden gehouden voor het benoe men van nieuwe kardinalen. EEN FELLE BRAND in Apeldoorn heeft in de nacht van Vrijdag op Za terdag zes gezinnen dakloos gemaakt. Drie duplexwoningen werden in as gelegd. IN FAMAGUSTA, op Cyprus, zijn Zondag twee bommen ontploft. Nie mand werd echter gewond. De avondklok, die negen dagen van kracht is geweest, was even tevoren opgeheven. HET 450 TON metende motorschip ,,Spes uit Rotterdam is in de Rijn bij Bonn gezonken. De bemanning heeft veilig de oever kunnen berei ken. DE SECRETARIS van de Oostduitse Socialistische Eenheidspartij, Walter Ulbricht, heeft ..ernstige maatrege len" geëist om de industriële produc tie te vergroten, ROMANO GUARNIERI, die meer dan veertig jaar aan de universi teit van Utrecht en Amsterdam doceerde en daar een nieuwe me thode invoerde voor het onderwijs van het Italiaans, is op 72-jarige leeftijd in Perugia overleden. VOLGENS de ..Daily Express" heeft een woordvoerder van de Britse am bassade te Brussel verklaard, dat ko lonel Townsend vandaag over een week zijn werk in de Belgische hoofdstad definitief zal hervatten. PRESIDENT DIEM van Zuid-Viet- nam heeft besloten de regering, die op 26 dezer formeel haar ontslag in diende, op een kleine wijziging na te handhaven. DE BELGISCHE minister van Bui tenlandse Zaken, Paul Spaak, gaat op 14 November naar Bonn voor een onderhoud met zijn West-Duitse col lega von Brentano. Weersverwachting tot vanavond: Opklaringen maar ook enkele optredende buien en in de och tend plaatselijk mist. Matige tot zwakke wind uit Noordelijke rich- i tingen. Vanmiddag ongeveer de zelfde temperaturen als gister middag. Vandaag: Zon onder 17.14 uur. Morgen: Zon op 7.35 uur; Maan onder 9.18 uur. getrokken en hebben, ieder aan de eigen kant van de grens, stellingen ingenomen. Aan het verzoek van de V.N.-commissie om de troepen terug te trekken, werd geen gevolg gege ven. EOS'IEK DULLtS ...waarschuwing... Intussen blijven de Sovjet-Unie en Tsjecho-SIowakije gevaarlijk voorko mend tegenover de Arabische staten,. De Tsjechen zouden hebben aangebo den, wapenfabrieken in de Soedan te bouwen en in Cairo wordt vandaag een vriendschapsverdrag getekend tussen Jemen en de Sovjet-Unie. Irak heeft zich bereid verklaard, defensieve verdragen aan te gaan met Syrië en Lybanon. Saoedie Arabië, de rijke „petroleum- staat", blijft vertoornd op Engeland, dat de oase Boeraimi heeft laten be zetten. Het heeft om een spoedzitting gevraagd van de politieke commissie der Arabische Liga. In de Zaterdagmiddag te Den Haag gehouden partijraadsvergadering van de K.N.P. is met de statutair vereis te meerderheid van stemmen beslo ten tot goedkeuring van het accoord met de K.V.P. en tot opheffing van de partij. De statuten schreven voor, dat de ze meerderheid 75 procent van het aantal aanwezigen moest bedragen. Deze meerderheid is ruim gehaald, nadat de heer Welter in een krachtig en goed gedocumenteerd betoog de overeenkomst had verdedigd. Zoals bekend zullen volgens het accoord de afgevaardigden van de K.N.P. in de vertegenwoordigende lichamen tot aan de verkiezingen als onafhankelijke leden zitting houden. In Madrid is Zondagavond een gezamenlijk Spaans-Amerikaans communiqué gepubliceerd, waarin wordt meegedeeld dat op uitnodiging van de Spaanse regering de Amerikaanse mi nister van Buitenlandse Zaken, John Foster Dulles, morgen 1 November een bezoek aan Ma drid zal brengen. Hij zal daar besprekingen voeren met Fran co, de minister van Buiten landse Zaken, Martin Artajo en andere functionarissen van de Spaanse regering. Na deze be sprekingen zal minister Dulles naar Genève terugkeren. De universiteit van Californië heeft bekend gemaakt, dat twee onderzoe kers er in zijn geslaagd, ,,de eerste gedeeltelijke synthese van een virus" te bewerkstelligen. De proeven waren de eerste, waarbij levenloze delen van een virus bijeen werden gevoegd tot een actief virus, in staat om ziek te te veroorzaken. In de bekendmaking werd gespro ken van een historische stap in de richting van het overwinnen van de ziekten, die door een virus worden veroorzaakt. De experimenten werden gedaan met een virus, dat tabaksbladeren doet verwelken. Dit soort wordt veel gebruikt bij onderzoekingen op dit gebied. De pro-Duitse en de andere par tijen in het Saargebied hebben de volgende overeenkomst bereikt: 1. Op 18 December zullen verkie zingen voor een nieuw parlement worden gehouden. 2. Het huidige parlement zal tot 17 December in functie blijven, onder meer omdat een nieuwe (overgangs) regering slechts een zakenkabinet zal zijn waardoor het aanblijven van het huidige parlement noodzakelijk is. 3. De vryheid van personen, die verontrust zouden kunnen zijn over hun veiligheid wegens hun positieve houding jegens het Europese statuut voor het Saargebied, zal worden ge waarborgd. Nadat het aftreden van de rege- ring-Hoffmann was goedgekeurd, werd, op voorstel van de aftredende premier, Heinrich Welsch met 36 te gen vier stemmen de communis ten gekozen als hoofd van een za kenkabinet. BIJ de plechtige herdenking van het zestigjarig bestaan van de afdeling Breda der K.A.B. heeft de vicaris-generaal van het bisdom Breda, Mgr Dr W. Koenraadt namens het bisdom Breda zich tot de aanwezigen gericht en daarij o.m. gezegd: „Ik wens U toe een verlichte vaardigheid om U te blijven aanpassen aan de eisen van de wisselende tijd. Het karakter van deze tijd, die men de periode naar de P.B.O. moet noemen, vor dert bovendien twee zaken in de structuur van de vereniging. Als eerste noemde Mgr Koenraadt een nog nauwere band tussen de stands- en vakorganisaties. Bovendien, aldus zeide hij, zullen de standsorganisaties nog meer dan voorheen hun geest moeten instorten in het werk der vakorganisatie. Eenzelfde vaardigheid wenste de vicaris-generaal de Bredase K.A.B. toe ten opzichte van de vakorganisatie. De bedrijfsbonden staan voor de deur van de sociale beweging, in het kader van de P.B.O. De maatschappij van de beroepsstanden houdt twee zaken in: goede geest en goede structuur. Met betrekking tot dit laatste hoopte Mgr Koenraadt, dat de Bredase K.A.B. tijdig de tekenen zou verstaan, opdat men met vaardig heid naar de bedrijfsbonden zou overgaan, indien dat gewenst wordt. Een groep Christelijke vakvereni gingsmensen heeft gebroken met het machtige Algemene Westduitse Vak verbond en Zondag in Essen een Christelijke vakbeweging opgericht. Deze vakbeweging, die onder leiding staat van twee Christen-Democrati sche Bondsdagafgevaardigden, heeft alle christelijke arbeiders in West- Duitsland opgeroepen lid van de nieuwe organisatie te worden. De twee bondsdagleden. Johannes Even en Bernhard Winkelheide, heb ben reeds jaren, gesteund door de Kerk en de Christen-Democratische partij, gestreefd naar een eigen vak beweging. De algemene vakbond, die zes mil- lioen leden telt, werd na de oorlog door Christelijke en socialistische vakverenigingsmensen opgericht. In de afgelopen paar jaar is de invloed van de socialisten echter steeds gro ter geworden. De Christelijke Vakbeweging, die zichzelf ziet als de opvolgster van de Christelijke vakverenigingen in Duits land van voor 1933, zal over onge veer drie weken een stichtingscon gres houden. Johannes Even is Zondag bij een voorlopige verkiezing van functiona rissen gekozen als eerste voorzitter van de nieuwe vakbeweging. Even, die in 1903 in Essen werd geboren, was reeds in zijn jonge jaren werk zaam in kringen van de katholieke vakbeweging in Duitsland. De voornaamste functies van de nieuwe Christelijke vakbeweging worden gelijkelijk gedeeld door ka tholieken en protestanten. In verband met 't Hoogfeest van ALLERHEILIGEN ver schijnt het eerstvolgende nummer van ons blad op Woensdag 2 November. Ben Joessef van Marokko is Zondag met zijn gevolg per vliegtuig van Madagaskar naar Frankrijk vertrokken, na een ballingschap van twee jaar. De Franse regering maakte Zondag avond tevens bekend, dat sultan Ben Arafa is afgetreden. De regering verklaarde in een com muniqué dit aftreden te verwelkomen omdat het vrede 'in Marokke bete kent. Voor zijn vertrek schonk Ben Joes- naaimachines die zijn vrouwen tijdens de ballingschap op Madagas kar gebruikt hadden ,aan een lepra kolonie, het speelgoed van zijn kin- den0n e j u*t aan zijn bedien- ex-aultan zal zich in Frankrijk vestigen in Beauvallon, een plaatsje aan de Rivièra. In een hotel ter plaatse worden veertig kamers op de eeiste verdieping voor hem en zijn vrouwen in gereedheid gebracht. Tien tallen monteurs, kamermeisjes en anderen waren er Zondag de hele dag druk aan het werk. Het hotel is voorlopig gesloten. Sultan Sidi Moulay ben Arafa van Marokko zou reeds in een brief aan Volgens een pater Dominicaan, die uit Hongarije is gevlucht, woont de primaat van Hongarije, kardinaal Mindszeitty, thans in liet zomerpaleis van de bisschop van Pees te Puspoek Szentlaszlo, in het zuiden van Honga rije. De poter, die Vrijdag in Wenen is aangekomen, verklaarde, dat de kar dinaal naar het paleis gebracht werd onmiddellijk na de bekendmaking dat zijn levenslange gevangenisstraf was „onderbroken". De kardinaal zou volledige bewegingsvrijheid hebben binnen het paleis, doch geen gasten mogen ontvangen. Hij zou slechts vier maal per jaar bezoek van zijn moeder mogen hebben. president Coty van Frankrijk hebben aangeboden afstand van de troon te doen. Moestapha ben Raissi Boutsjaib, vice-voorzitter van de Marokkaanse afdeling der organisatie van kolonis ten „Présence Frangaise", is Zater dag in Casablanca doodgeschoten. De dader ontsnapte. Indonesië Volgens het voorlopige stemmen- cyfer der verkiezingsuitslagen is de P.N.I. thans boven de acht millioen stemmen gekomen. Zij heeft daarmee wederom haar voorsprong op de Masjoemi vergroot. De landelijke stand is thans in mil- lioenen stemmen: P.N.I. 8.06, Mas joemi 7.7, Nahdatul Ulama 6.4 en de P.K.I. 6.05 millioen. In Frankrijk: De directeur van Luycks' fabrie ken en inleggerijen te Amsterdam, de 48-jarige J, Luycks, is Zaterdag avond bij een auto-ongeluk in Frank rijk gewond, evenals zijn echtgenote. Tussen Le Bourget en Gonesse botste de heer Luycks met zijn auto tegen een Franse wagen op. Door de schok werden beide auto's tegen een derde geworpen. Het ongeluk had een bijzonder tra gisch gevolg, want het kostte indi rect het leven aan de 58-jarige po- litie-agent Pierre Breguigny uit Go- nesse, vader van 5 kinderen. Toen hij de weg overstak om een proces verbaal te maken, werd hij gegrepen door twee Franse auto's, waarvan de een de ander passeerde. Hij was op slag dood. Het bezoek aan een stukje bin nenland van Suriname, in het afgelopen weekeinde, is voor Koningin en Prins wellicht het interessantste deel van hun reis geweest. Al vroeg in de ochtend van Zater dag vertrok het Koninklijk Paar uit Parimaribo naar Zanderij en vandaar werd met een draisine de tocht naar Kabel gemaakt. In enkele dorpen maakten de Koningin en Prins Bern hard kennis met de inheemse bevol king en ze konden er enkele inlandse dansen gadeslaan, die de dorpsbewo ners met veel geestdrift uitvoerden. In Kabel stapte de Koningin in een corjaal en ook de Prins nam in zo'n bootje, vervaardigd van een boomstam plaats. Behendige roeiers stuurden de corjaal over de rivier en als de stroom versnellingen wat te griezelig wer den, ging de Koningin er maar even De aankomst van het Koninklijk Paar op het vliegveld Zanderij in Suriname, waar een groep Indianen ter begroeting aanwezig was. gATLANTlBCMl .OCEAAN te voet langs, om daarna weer in de boot te stappen. Prins Bernhard bleef zitten, maar ook hij was blykbaar wel onder de indruk van het watergeweld, voor al als de corjaal rakelings langs de wrakken schoot van boten, die hier eerder verongelukt waren. Het dorp Kadjoe, waar het Konink lijk Paar aan land ging, was in feest tooi gestoken en ook in Koffiekamp werden Koningin en Prins uitbundig ontvangen. Koffiekamp is een geker stend dorp. De bewoners ervan droe gen Europese kledij. De Koningin bezichtigde nog een stuwdam in aanbouw en van Berg en E)al uit werd tenslotte met een grote rivierboot de terugreis naar Parima ribo aanvaard. Zondag hebben Koningin en Prins een kerkdienst in Paramaribo bijge woond en daarna werden zij op het Gouvernementsplein door de bevol king gehuldigd. In de avond ging Hare Majesteit aan boord van een schip, om naar het bauxietgebied aan de Cottica- rivier te vertrekken. De Prins ver trok naar het Metapicagebied, om daar te gaan jagen. Enkele honderden Vlamingen waren Zondagmiddag bjjeen in het paleis voor Schone Kunsten te Brussel. Het gold de huldiging van pater Pieter van der Meer de Walcheren uit Oos terhout bij gelegenheid van diens 75e verjaardag. Onder de vele brieven en telegram men van gelukwens, die waren bin nengekomen, bevond zich een uitvoe rig schrijven van Z. E. Kardinaal van Roey. Een drietal sprekers belichtte ver schillende facetten van de feesteling. Zo behandelde pater J. Walgrave O.P. zijn apostolaatsgeest. Kanunnik J. Heuschen had „De begenadigde van God" tot onderwerp genomen, terwijl dr Marcel Grijpdonck pater Pieter als mens bezag. De redevoeringen werden door zang van een meisjes- en knapenkoor af gewisseld. Emil van Hemeldonck, die de lei ding van de vergadering had, deelde mee, dat een bedrag in geld bijeen wai gebracht, welk cadeau de 75-ja- rige zal bestemmen voor een altaar in de nieuwe Benedictijnerkapel te Oosterhout. Aan dit altaar hoopt hij eerlang zijn eerste H. Mis op te dragen. De gehuldigde sprak een ontroerend slotwoord. Wij hopen op een en ander uitvoe riger terug te komen. In de Franse Nationale Vergade ring is Zondagmiddag het debat be gonnen over een regeringsvoorstel om in December vervroegde verkie zingen te houden voor een nieuwe Nationale Vergadering. De zittings termijn van de Assemblée loopt ei genlijk pas zeven maanden later af. Bij dit debat, dat drie dagen duren zal, staat opnieuw het leven van het kabinet-Faure op het spel. Reeds in de eerste uren van het debat behaalde premier Faure een overwinning, toen de vergadering met 441 tegen 77 stemmen een radicaal voorstel verwierp om de kwestie van vervroegde verkiezingen uit te stel len tot besloten zal zijn, of eerst de kieswet gewijzigd moet worden. Uit Moskou is bericht ontvangen, dat binnenkort wederom vier Neder landers door de Sovjet-Unie uit ge vangenschap zullen worden vrijgela ten. Onder lien is ook een zekere M. A. van den Wijngaardt (geb. te Breda 15-8-1905). Zij zullen op een nader te bepalen datum aan een vertegenwoordiger van het consulaat-generaal der Ne derlanden te Berlijn worden overge dragen, die voor verder vervoer naar Nederland zal zorgdragen. j Veel sensatie in de uitslagen- 1 reeks van de hoofdklassers. Voor 2 2 verslagen mogen wij U verwijzen 2 J naar de sportpagina's. HOOFDKLASSE A 5 Fortuna '54 - Stormvogels 1-0 Roda Sport - Eindhoven 2-0 Limburgia - Excelsior 0-0 2 DOS - ADO 2-1 I Amsterdam - Ajax 1-0 2 J VW - NOAD 5-0 NAC - HVC 3.1 Sparta - Rigtersbleek 5-0 Vitesse - EBOH l-l HOOFDKLASSE B 2 j Sportcl. Enschede - SW 2-1 Alkmaar - De Graafschap 2-1 2 Willem II - Feyenoord 1-2 2 EMMA - DFC 1-7 J J De Volewijckers - EDO 1-3 t BW - Elinkwijk 1-2 Schev.-Hol. Sport - GVAV 4-1 MW - Rapid JC 0-3 PSV - Sittardia 5-0

de Stem | 1955 | | pagina 1