Overeenstemming agendapunt schijnt uitgesloten het eerste over Genève Faure won vertrouwen Egyptisch Israëliërs militair kamp door de overvallen Snelbrommer aan banden Eén uur voor eigen school Schietpartij op Cyprus De BB blijft onmisbaar Westelijke en Russische voorstellen ingediend DE DOOD OP DE WEG Aartsvijand van de ratten Nieuw plan-Eden voorsiet in dubbele radar-gordel" China wacht aan de achterdeur Een tussentijdse loonsverhoging Sprook/esrit door Paramaribo Met ieder incident stijgt de spanning en ,öog om oog tand om tand FIDELIO" IN DE CEL DAGBLAD VOOR ZEELAND f HOFLEVERANCIER - DEVENTER Wisselend bewolkt j Minister Algera: Fabrikant geeft medewerking MET DE HAKKEN OVER DE SLOOT Troonrand komt naar Frankrijk Sigarettensmokkel Grote zaken taxi-chauffeur van Ook onlusten in Athene Communistische penetratie: Westen groot gevaar voor Minister Beet Belgische vakbonden willen doorzetten SPAAK besprak de waterwegenkwestie r 95e JAARGANG No. 21983 Uitgave N V. Uitgevers Mij. Neerlandia Verschijnt elke werkdag. Bureaux: Breda, Losse nummers 13 ct. Postrek. no. 278841 Reigerstraat 16. Tel.: Directie, Redactie en Administratie 3351. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H A. Bruna. Redactieraad C. J v Hootegem, Mr. Dr. A. J. J M Mes, Mr. H. M. L. de Rectitei, L. J.v.'t Westende p. V. M. Vercauteren. Abonnementsprijs bij vooruitbetaling f 5.85 per kwartaal, per post f 6.55, per week (uitsluitend bij niet post- bestell) f 0.45. Incasso wordt berekend. Voor God, Koningin en Vaderland ZATERDAG 29 OCTOBER 1953 Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0,35 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.85 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke «ard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.14 per m/m. (Ingezondim delingen f 0.35 per m/m). Bij contr^ zienlijke reductie; volledig tarief oh mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staafwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden! GOES, Westsingel 98, Telefoon 2236 - Bureau voor Zeeuwsch- Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, Telefoon 102 (Bijbureaux: Terneuzen, Noordstraat 56, Tel. 2601 OOSTBURG: Nieuwstraat 41, Tel. no. 35) Chinese volksrepubliek als waarnemer toelaten in alle organen van de orga nisaties. Molotov liet de toelichting op zijn eigen plan vergezeld gaan van een voorlopig afwijzend bescheid op de Westelijke plannen. Het was volgens hem niet in overeenstemming met de door de regerings-chefs gegeven leidraad, die voorrang zou geven aan het probleem der Europese veiligheid. Bovendien voorzag het plan naar zijn opvatting alleen in een Duitsland dat „opnieuw een militaristisch pad zou inslaan". Dulles stelde daarentegen dat niets in het plan de Duitsers zou kunnen verplichten om tot de NAVO toe te treden. Evenals in het plan-Eden van HOOGEVEEN: Een bankbediende, die op zijn motorfiets naar zijn werk ging. reed een paard aan, dat los op de rijweg liep. De mo torrijder kwam te vallen. Hij stierf korte tijd later. DE HEEN: Een motorrijder reed in volle vaart tegen een vracht auto op. De regen had hem waar schijnlijk verblind. De motorrijder werd op slag gedood. Hij laat vrouw en een kind achter. 1954 was het ook nu aan een verenigd Duitsland overgelaten de bestaande bindingen van West-Duitsland over te nemen of ze af te wijzen. Molotov heeft een studie van de Westelijke voorstellen toegezegd. In conferentiekringen meende men, dat het Westelijke en het Oostelijke plan zover uiteen liggen, dat vorderingen met het eerste agendapunt Europese veiligheid en hereniging van Duits land op de huidige conferentie in feite onmogelijk zijn. De Sovjet-delegatie zal waarschijn lijk een eigen plan voor hereniging van Duitsland indienen als de kwes- tie-Duitsland besproken wordt. Tot op heden is slechts gesproken over de Europese veiligheid. Deze telefoto geeft een overzicht van de conferentiezaal met achter de tafel: links achter de Russische, links voor de Engelse-, rechts ach ter de Amerikaanse-, en rechts voor de Franse delegatie. EEN 68-jarige. alleenwonende vrouw in Koog aan (le Zaan is gistermorgen dood in haar woning gevonden. Gas- verstikking was de oorzaak. DE NEDERLANDSE tank-oefening „Dzjenghis Khanis volgens de LVD helemaal niet voortijdig afgebroken, zoals gisteren werd bericht. Met de schade aan de Duitse wegen viel het ook nogal mee: geen millioen Mark. EEN DUITSE professor, die zich in het bijzonder met weersvoor spelling op lange termijn bezig houdt, heeft voorspelt dat de win ter zacht zal zijn. Hij bracht dit in verband met de vele zonnevlekken. In de Geneefse conferentiezaal zijn gisteren de Westelijke en de Russische plannen voor een veiligheidsstelsel in Europa ingediend. Zij hebben de opvatting versterkt, dat een compromis over de j grote vraagstukken nog niet binnen het bereik der politieke moge lijkheden ligt. Tegenover een westelijk voorstel om Duitsland door vrije verkiezingen te verenigen en met de Russen een niet-aan- valspact te sluiten, als een verenigd Duitsland tot de NAVO zou toetreden, stelde de Russische minister van buitenlandse zaken de eis, dat de NAVO binnen twee of drie jaren, evenals de organisatie van Oosteuropese landen, zou worden ontbonden om plaats te maken voor een veiligheidsstelsel, waarin ook de Sovjet-Unie partij zou zijn. EEN 27-jarige Delftse student is gis ternacht, waarschijnlijk na een fuif uit het raam van zijn kamer gevallen. Toen men hem vond was hij reeds overleden. DE COMMISSARIS der Koningin in Utrecht is gistermiddag aan een groot gevaar ontsnapt. Zijn auto werd namelijk gekraakt bij een botsing met een tram. De inzittenden, zowel van de tram als van de auto, kwa men met de schrik vrij. JAPAN NEEMT proeven met een dwergduikboot, die onder water 20 knopen kan varen en die vinnen aan beide kanten heeft. „Onderwater vliegtuig" noemt men dit zeer wend bare en gevaarlijke ding. (Advertentie) Het Westelijke garantieverdrag sluit Edens voorstellen voor een gordel van verminderde bewapening in. die zich aan beide zijden van de Oostelijke grens van een verenigd Duitsland over een onbepaalde diepte zou moeten uit strekken. Niet alleen zou in de gordel een effectieve controle op de omvang der strijdkrachten moeten worden toe gepast, doch de westelijke ministers hebben bovendien een spectaculair stelsel van radarcontrole voorgesteld. De Russen zouden in de Westelijke strook van de gordel een radar-waar schuwingsstelsel mogen onderhouden. De Westelijken zouden hetzelfde recht ten oosten van Oder en Neise moeten krijgen. Uitdrukkelijk hebben de Westelijken gesteld, dat zulk een garantieverdrag slechts in werking zou kunnen treden in verbinding met een hereniging van Duitsland. Het zou in étappes kunnen worden verwezenlijkt, waarbij de laatste étappe eerst gedaan zou kun nen worden wanneer het herenigde Duitsland zou besluiten tot de NAVO en de Westeuropese Unie toe te tre den. Voor de procedure voor een Duitse hereniging -grijpen de Westelijken te rug naar het in Januari 1954 in Ber lijn ingediende plan van Eden, dat voorziet in verkiezing van een consti tuerende vergadering voor heel Duits- land door middel van vrije verkiezin gen. Daaruit zou een regering voor geheel Duitsland moeten voortvloeien, die over een vredesverdrag zou moe ten onderhandelen en het recht zou moeten hebben zich naar eigen keuze bij een militair pact aan te sluiten. HET SOVJET-PLAN Wisselende bewolking ff aanhoudend worstenweer U kent dat wel, dan weer regen, dan weer droog, maar I altijd trek in onovertroffen j Gelderse Rookworst. Dus van Anton Hunink! I Kijk naar het loodje aan de worst. (Hoe verser - hoe lekkerder A MOV HUNINK va?veoTWaChtinS' ge,diS tot| i ^is®e,.ende bewolking met en- kele buien. Matige Noordweste- 4 "jke tot Westelijke wind. Weinig t verandering in temperatuur. i Vandaag: Zon onder 17.08 uur. Morgen: Zon op 7.32 uur, onder J 17.16 uur. Maandag: Zon op 7.34 uur. 4 Het Russische voorstel is tot in alle details identiek met de door maar schalk Boelganin reeds in Juli in Ge nève ter tafel gebrachte plannen. Het culmineert in de eis, dat binnen twee of drie jaar na het sluiten van een collectief veiligheidsstelsel zowel de NAVO als het pact van Warschau zou den worden opgeheven. In het door de Russen gewenste col lectieve veiligheidspact zouden de bei de Duitse staten afzonderlijk een plaats moeten hebben, zolang vereni ging van Duitsland niet mogelijk is De Russen willen alle Europese landen en ook de VS tot het pact toelaten. Zij willen voorts een permanente raadgevende commissie vormen en de Minister Algera heeft aangekondigd, dat overwogen wordt, de snelheid van de bromfietsen in Nederland even als in Duitsland en Frankrijk te beperken tot 40 km. per uur. Het be stuur van de RAI heeft daarna ge waagd van de bereidheid van de bromfietsfabrieken en de importeurs om geen supersnelle bromfietsen meer op de markt te brengen. Over de algemene verkeersonveilig heid zei de minister, dat in de laatste twee jaar het autoverkeer in ons land met 30 pet. is toegenomen. De wegen bouw kan deze enorme groei onmo gelijk bijhouden. Vanzelf zal men dus moeten wennen aan langzamer ver- keerstempo, evenals in de VS het ge val is. Belgische bisschoppen Het Belgische episcopaat heeft een beroep gedaan op het solidariteits gevoel der katholieken teneinde door een byzndere maandelijkse bijdrage het voortbestaan te verzekeren der katholieke bijzondere scholen, die door de nieuwe schoolwetten ernstig zijn gedupeerd. Iedere katholiek dient minstens een uur loon p. maand te offeren. Indien geheel katholiek België zich hieraan houdt, aldus de bisschoppen, dan zijn de katholieke scholen gered. Om dit te bewerken en verder te leiden is een Nationaal Comité opge richt, bestaande uit vertegenwoordi gers van het katholieke organisatie- leven, dat tevens met medewerking van het episcopaat de ontvangen gelden over de scholen zal verdelen. Tegen de verwachting van tal loze politieke experts in, heeft de Franse premier, Edgar Fau re, gisteren opnieuw van de na tionale vergadering een vertrou wensvotum verkregen. De stem verhouding was 271 tegen 259. De regering ziet zich evenwel voor een nieuwe proef gesteld als over en kele dagen gedebatteerd zal worden over de wet op het houden van ver vroegde verkiezingen. Faure heeft geen bezwaren tegen bespreking van veranderingen in de kieswet tegelijkertijd met de behan deling van de wet op vervroegde ver kiezingen. smokkelaar, Aanvankelijk had hij een aanvaar- j ding van de laatste wet geëist voor j een bespreking over verandering in de kieswet. Faure verzocht om een stemming, enkel en alleen gebaseerd op de vraag of men zijn politiek in de afgelopen acht maanden goedkeurt of verwerpt. ding te stellen met de Franse president en de Franse regering teneinde hen op de hoogte te stellen van de huidige toestand in Marokko. De Aziatisch-Afrikaanse groep in de assemblee zal de VN verzoeken een commissie van onderzoek naar Ma rokko te zenden. In een resolutie zal men zich voorts uitspreken voor de terugkeer van Ben Joessef. Mogen wij even voorstellen? Dit is de heer B. H. J. Stroober uit Am sterdam.. De heer Stroober vond 'n afsluiting uit voor de uitmonding van rioolpijpen in de afvoerputten, welke het de ratten onmogelijk maakt om via deze pijpen boven gronds of in de aangesloten wonin gen te komen. De afsluiter ziet men hier gemonteerd in een bovengronds model van een rioolafvoerput. Voor landarbeiders MAROKKO Gisterochtend heelt de Marokkaanse troonraad aangekondigd, dat hij zich binnenkort naar Frankrijk zal bege ven om zijn opwachting te maken bij sultan Ben Joessel en zich in verbin- Britse troepen hebben gisteren te Morfoe bij Nicosia, op betogers voor aansluiting van Cyprus bij Grieken land geschoten, nadat de politie ver geefs had gepoogd de demonstranten met traangasbommen en het gebruik van de gummiknuppel te verspreiden. Drie Cyprioten werden gewond. In de havenplaats Famagusta heb- I ben Britse troepen waarschuwings schoten in de lucht gelost, terwijl de politie traangasbommen gebruikte om een grote menigte betogers te verspreiden. In Limassol gebruikten Britse com mandotroepen en politie eveneens traangas voor het verspreiden van betogers, terwijl hetzelfde werd ge daan te Larnaca. Ook te Athene deden zich na een militaire parade botsingen voor tus sen stenen gooiende studenten, die voor aansluiting van Cyprus bij Grie kenland betoogden en politie. Ver scheidene studenten en politieman nen werden gewond. „Wij hopen tijdens ons verblijf ge legenheid te vinden, de velerlei uitin gen van de voortschrijdende ontwikke ling op ieder gebied van nabij gade te slaan en getuige te zijn van hetgeen samenwerking, gebaseerd op weder zijds vertrouwen en respect in Rijks verband vermag tot stand te brengen. Met deze woorden besloot H. M. de koningin een proclamatie aan de be volking van Suriname, voor zij giste ren de tweede dag van haar bezoek een ware sprookjes-rit door jui chend Paramaribo maakte. Na een kranslegging bij het gevallenen-monu ment woonde de vorstin een speciale vergadering van de Staten van Suri name bij. waar hartelijk het „Leve de Koningin!" klonk. H. M. opende later op de ochtend de Jaarbeurs van Paramaribo, door een bosnegerpoort met behulp van een bosnegersleutel te openen, 's Middags brachten vorstin en prins afzonderlij ke bezoeken aan verschillende inrich tingen. Een culturele avond besloot de dag. Tien Egyptische militairen zijn Donderdagavond gedood en twintig gevan gen genomen bij een Israëlische aanval op een Egyptisch militair kamp te Kutila in de gedemilitariseerde zone van El Auja. De aanval werd uitgevoerd als vergelding voor de Egyptische aanval van de dag tevoren op een Israëli sche politiepost in het gedemilitariseerde gebied, waarbij één Israëlische politieman werd gedood en drie werden gewond. Bij de Israëlische aanval werden vier Israëlische militairen gewond. regering ervan in kennis gesteld een politiek te zullen volgen van „oog om oog, tand om tand". Israëi voegde er aan toe: „Als zij ons met rust laten, zullen wij hen met rust laten. Als zij willen dat wij hen met rust laten, laat ze ons dan met rust laten." Een militaire woord voerder zei, dat de jongste incidenten zijn veroorzaakt door het feit dat Egypte weigert de gedemilitariseerde zone van El Auja te ontruimen. Egyp tische soldaten, zo- zei hij, bezetten nog steeds Israëlische gebied, terwijl de Israëlische strijdkrachten zich heb- Egyptische stellingen langs de Israehsche grens werden gealarmeerd :n verband met berichten over Israëli sche troepenbewegingen in de grens gebieden van Beersheba en Ramat Rahel. Intussen heeft Israël de Egyptische ben teruggetrokken. „Laat hen uit Is raël blijven, dan zullen wij uit Egypte blijven." TOESTAND CRITIEK De Britse minister van Buitenlandse Zaken. Macmillan. en zijn Amerikaan se ambtgenoot, Dulles, hebben gisteren in Genève een onderhoud gehad over de critieke toestand in het Middenoos ten. Zij spraken over de vij/.e, waarop de Westerse mogendheden de Sovjet Unie zouden benaderen over de wa penlevering aan Arabieren door het Sovjet-blok. In diplomatieke kringen zegt men, dat de Westerse invloed in het Mid denoosten en mogelijk grote delen van Afrika in gevaar is door communis tische penetratie en dat deze kwestie één van de belangrijkste vraagstukken voor de Westelijke staatslieden is. De Franse minister van Buitenland se Zaken. Pinay, sprak Donderdag met de premier en minister van Buiten landse Zaken van Israël, Mosje Sjaret. Sjaret deelde hem mee, dat zijn land in een moeilijke positie is komen te verkeren door de Tsjechische wapen leveranties aan Egypte en dat hij naar het Westen uit ziet om hulp. Sjaret heeft, evenals hij tevoren bij Dulles en MacMillan gedaan had, ge vraagd het Israëlische grondgebied te garanderen en meer wapens te zen den. (Van onze parlementaire verslaggever) In het Landbouwschap hebben i werkgevers en werknemers overeen- stemming bereikt over het geven van I een tussentijdse loonsverhoging aan I de landarbeiders, onder voorbehoud, I dat de Rijksbemiddelaars en de rege ring ermee instemmen, dat de verho- j ging in de garantieprijs wordt doorbe- Douane en rivierpolitie In Antwer- rekend. pen grepen Donderdag een beruchte De aandrang van de Kamer op de i regering, om de uitgaven zoveel mo- ,n de Iaatste twee gelijk te beperken, wijst al uit, dat het maanden maar eventjes 500.000 Ame- fiat van de regering niet zonder meer rikaanse sigaretten illegaal heeft bin-1 fal aromen. Verhoging van de garan- tiepnjs voor landbouwproducten zal nerigebracht. een hogere subsidie nodig maken. De gedachte verhoging bedraagt 3 1/2 ct. per uur voor losse arbeiders en 5 cent I Bij zijn arrestatie lag een partij van 210.000 „Amerikaantjes" op hem te wachten aan boord van een Neder lands schip. De smokkelaar, zekere L. uit Niel, bevond zich op het schip, toen de douane en de rivierpolitie een razzia uitvoerden. De smokkelaar, in dagelijkse doen taxichauffeur, bezat een reusachtige Amerikaanse auto, die ook in beslag is genomen. Twee bemanningsleden van het Nederlandse schip bekenden medeplichtigheid. (Van onze parlementaire verslaggever) Minister Beel heeft in de Tweede Kamer verklaard, dat de huidige po litieke situatie iedere regering met verantwoordelijkheidsbesef dwingt positieve maatregelen te nemen terza ke van de bescherming bevolking. De heer Gortzak (CPN) had gesugge reerd dat de toestand in de internatio nale politiek dusdanig zou zijn opge helderd, dat de B.B. slechts verspil ling van geld zou zijn. De Tweede Kamer heeft na het be toog van de Minister een wetsontwerp aangenomen dat bijdragen uit 's Rijks kas voor de B.B. regelt. De laatste moeilijkheden, die rond de wettelijke regeling van de stich tingen bij de behandeling in de Ka mer waren ontstaan, konden gisteren uit de weg worden geruimd. Zonder hoofdelijke stemming is het wetsont werp aanvaard. Hierin wordt vastge legd dat stichtingen geen leden ken nen en dat zij met een daartoe be stemd vermogen een bepaald doel wil len verwezenlijken. Alle stichtingen moeten bij notariële acte of bij testament in het leven worden geroepen en worden inge schreven in een openbaar register. per uur voor vaste arbeiders. Vijfdaagse werkweek Een bespreking tussen werkgevers en vakbonden, in aanwezigheid van premier Van Acker, heeft niet geleid tot overeenstemming over de invoe ring van een vijfdaagse werkweek in België. De werkgevers willen wel overwe gen de vijfdagenweek per bedrijfstak te bestuderen, doch zij willen zich niet op voorhand tot iets verbinden. De vakbonden willen juist een principieel accoord. De socialisten handhaafden hun aanzegging tot staking op 1 No vember, zolang het principieel accoord uitblijft. Bij latere besprekingen is echter een accoord bereikt wat de mijnen betreft, waar met ingang van 1 Ja nuari de arbeidsduur verminderd zou worden. Het aantal door de werkne mers te presteren uren is evenwel nog niet definitief vastgesteld. In de ijzer- en staalindustrie zijn de werkgevers in principe bereid de werkweek van 45 uur met ingang van 1 Februari in te voeren. Deskundigen zullen de weerslag van deze maat regel op de economie bestuderen. Stop van Temaaien in 1957 opgeheven De Belgische minister van Buiten landse Zaken, Spaak, heeft Donderdag met enkele ministers en hoge ambte naren het Nederlands-Belgische pro bleem van de waterwegen besproken. Over resultaten is nog niets bekend. België heeft inmiddels 270-millioen frank uitgetrokken voor het opheffen van de stop van Ternaaien. De werken worden in 1956 aanbesteed en in 1957 zal één en ander gereed zijn. n John Spencer Churchill, neef van zijn grote naamgenoot Sir Winston en zwager van de Britse premier Eden, die, teza men met zijn echtgenote, enige tijd geleden te Londen door de politie werd aangehouden we gens „wanordelijk gedrag onder invloed", ontkende Vrijdag voor de rechtbank, dat hij na zijn arrestatie een hondengehuil zou hebben aangeheven. „Ik heb in mijn cel de klaagzang uit de tweede acte van ..Fidelio" gezongen, omdat ik vond dat mijn omstandigheden met de zijne overeen kwamen", ver klaarde hij. Zijn echtgenote Kitty deelde de rechter mee, premier Eden, toen zij en haar man werden aangehouden, slechts te hebben getelefoneerd, opdat hij hun indentiteit kon vaststellen. John Churchill en zijn echt genote zijn beiden beroepskun stenaars.

de Stem | 1955 | | pagina 1